[modeshow INGEZONDEN MEDEDEEL1NCEN a 60 Cts. par regel. WEILL-MULLER 16 SEPT. A.S. GEBOUW KEGELBOND 2.30 UUR Verlaging van den prijs van gas en electriciteit Het voorste! dsr soc. dem. raadsfractie. EEN GASPRIJS VAN 8 CENT PER M3 OVER GEWONE EN VAN 9 CENT OVER MUNTMETERS VOORGESTELD OOK VOOR EEN GEBRUIK BENEOEN 30 M3. Ia ons raadsverslag maakten vrij melding er van dat van de soc. dem- raadsfractie een voorstel is ingekomen tot verlaging van den prijs van het gas en van den electrisclien stroom. Wij vernemen, dat de soc.-dem. raadsfractie aan den raad den volgen, den brief zond: In verband met de gunstige finnrt- 'cieele resultaten over het jaar 1923 van de gasfabriek en het eleetrici- teisbedrijf, als ook met de gunstige vooruitzichten van die bedrijven voor het jaar 1925, meenen ondergeteeken- den, dat opnieuw verlaging van den prijs van het ga3 en electriciteit mo gelijk is. Zij gaan daarbij uit van de gedachte, dat de overschotten welke gedurende de laatste jaren als netto winst in de gemeentekas werden ge stort, geen vermindering zullen on dergaan, maar dat het ook niet juist is die overschotten, welke reeds belangrijk zijn, nog meer te vergroo- t6n. Het monopolistisch karakter" van da lichtbedrijven brengt de moreele plicht mede, om de prijzen zoo ts 6tellen, dat de winst niet uitgaat bo ven wat men redelijk kan noemen. Gaat men bij de regeling van de ge- meentefmanciêh te veel steunen op de winsten uit bedrijven, dan loopt men bovendien het gevaar, dat bij tegen slag in de bedrijven groote moeilijk heden ontstaan voor de gemeente- finanoiën. order heeft 'da ondervinding ge leerd, dat verlaging der prijzen van gas en electriciteit tot gevolg" had een grooter verbruik en dat dus mei lage prijzen een sociaal belang werd ge diend. Op grond van Kun bekende gegevens - meenen zij dat de elecfcriciteitaprijs in de tarieven voor particulier gebruik, kauworden verlaagd met 2 cent per - y°9T Pn'j3 het gas meenen zij, dat de thans geldende prijs van 3 cent over den gewonen meter en van 9 cent over den muntmeter, boven een verbruik van 30 M3., nier. kan worden verlaagd, maar dat de verlaging moet worden gevonden door het verbruik over de eerste 30 M3. gelijk te stellen met den thans geldenden prijs voor het verbruik boven 30 il3. (Wij herin neren er aan dat thans nog 12 en 13 cent betaald wordt tot 30 M3daar boven is de prijs reeds 8 en 0 cent. Bed.) De billijkheid daarvan zal wor den erkend, als men er op let, dat de hoogere pry's over het verbruik tot 30 M3. vooral zal worden betaald door menschen met een bescheiden inkomen. Op grond van het voorgaande bie den zij u onderstaand ontwerp-besluit ter vaststelling aan. Da Raad enz. besluit: a. Den prijs van het gas voor parti culieren, volgens aanwijzing van den gasmeter te bepalen op 8 cent per M3. over gewone meter en 9 cent per M3. over muntmeters; h. Artikel 15 van 'de verordening, re gelende voorwaarden voor de levering van electrischen stroom, te wijzigen al3 volgt: onder A. Ie te lezen in- plaats van 28, 26 en 24 cent, respec tievelijk 26, 24 en 22 cent. Onder A. 2e te lezen inplaats van 30 cent, 23 ct. Onder B. te lezen, ^nplaats van 28 ct., 26 ct. en in plaats van 14, 13 en 12 ct. respectievelijk 12. 11 en 10 ct. Onder C., tarief voor verlichting en huishou delijke doeleinden, inplaats van 8 ct., 6 ct. Onder C.t voor verlichting, be weegkracht en andere doeleinden te lezen inplaats van 16. 15, 14 en 13 ct-, 14, 13, 12 en 11 ct. en inplaats van 32 ct., 30 ct. C. Het onder a en b bedoel de te doen ingaan op 1 Oct. 1924. Tot zoover de brief der soc. dem. raadsfractie. De raad besloot het voorstel van B. en W. in handen van B. en \V. om praeadvies te stellen. Het zal aan bij de behandeling der gemeentehegreo- tmg aan de orde komen. Verkeersongelukken in Haarlem en Omstreken In Haarlemmermeer. Dinsdagavond kwamen op den Kruisweg twee wielrijders, doordien, een hunner links van den weg reed en de onvoorzichtigheid beging op 't laatste oogenbük nog den weg over te steken, zoodanig met eikaar in botsing, dat beiden tegen den grond werden geslingerd. Een hunner, de koopman G., werd ernstig aan een been verwond en moest zich onder ge neeskundig! behandeling stellen. Bei de rijwielen werden deerlijk gehavend. De bestuurder van een uit de nchting den Haag komende aut i ge raakte Dinsdagavond op den Hoofd weg in Haarlemmermeer, door onbe kende oorzaak eenige oogenbükken dc macht over het stuur kwijt, met het gevolg, dat de auto tegen een boom terecht kwam. De inzittenden, de heer B. en zijn echtgenoote liepen door den schok eenige ontvellingen op en kwamen verder met den schrik vrij. De chauffeur kwam er ook vrij wel ongedeerd af. Na eenig oponthoud kon de" reis met het licht beschadigde motorrijtuig worden voortgezet. BESMETTELIJKE ZIEKTEN) In de week van 31 Augustus tot 6 September kwamen voor te Haarlem 1 geval van typhus en 1 geval van roodvonk, te Haarlemmermeer 1 geval van roodvonk en t® M,n ^ea gevallen van diphtheritïs. De Middaghoogte Zen belangrijks wijziging in de werkwijze Men schrijft, ons: De Bond van Yereenigingen -„'de Middaghoogte" zal Vrijdag 26 Sep tember a.s. in het gebouw van den Protestantenbond, alhier haar jaarver gadering houden. In deze Bondsvergadering zal een belangrijke wijziging der .werkwijze worden voorgesteld. Tot nu toe was namelijk het wer- keu van do Yereenigingen „de Mid daghoogte" uitsluitend gericht tegen het Atheïsme. In den strijd dsr gees ten heeft echter het Atheïsme zoo als dat vooral in het werken van de Vereeniging ,.De Dageraad" tot uiting kwam vrijwel uitgediend. De tijd 'an het historisch materialisme ging en het verlangen naar een hoe zich dan ook noemend geestelijk, gods dienstig leven wordt openbaar. De tijdgeest evolueerde! Daarom zal het Bondsbestuur voor stellen de werkwijze te herzien en wel zoodanig, dat de strijd tegen het Atheism© op den achtergrond m en naar voren komt een wetenschap pelijk, wijsgeerig bevestigen en ver diepen van den godsdienst. Het spreekt wel vanzelf, dat .,de Middag hoogte" daarbij dan weer geen spe ciale godsdienst voor oogen staat. Waarschijnlijk zal na afloop van de Bondsvergadering, die des namiddags wordt gehouden, des avonds in een openbare vergadering Dr. A. H. de Hartog, de nieuwe richting van het werken van ,.de Middaghoogte" uit eenzetten in jen rede, getiteld „Hot A theism e overleefd". In Haarlem, waar ,.'de Middag hoogte" haar oorsprong vond zal al- zoo ook tot haar nieuwe werkwijze svorden besloten. Schadevergoeding voor in bezet Duitschland ver miste goederen. Een mededseling van het ministerie van Arbeid, Bij de Kamer van Koophandel is van den minister van Arbeid de vol gende brief ingekomen: Ik heb de eer u mede te deelen, dat blijkens bericht van den consul-gene raal te Frankfort a./M. bij besluit, van de Hooge Intcrgeallicerde Commissie voor het Rijnland is bepaald, dat on derdanen van niet-Duitsche staten, die schadevergoeding hebben gevor derd, in hunne vordering niet-ontvan- keüjk kunnen worden verklaard, als zij r.iet vóór 15 September a.s. alle bewijsstukken bij den ..Service Fran co Beige de Liquidation des Mar- cbandises en souffrance sur les Ré- des Territories Occupés" (M'il- helmstrasse 60, Wiesbaden) hebben geleverd. Den consnlgeneraal te Frankfort is telegrafisch uitsluitsel verzocht over de vraag, of de termijn voor het in dienen van verzoeken om schadever goeding, aanvankelijk bepaald op 10 Juni 1924, thans is verlengd tot 13 September a-s., dan wel of slechts een datum is gesteld voor bet inleveren van de ber.oodigde of nog gevraagde bewijsstukken voor reeds ingediende verzoeken. Ik zal het op prijs stellen, indien u evcntueelen belanghebbenden, die nog een nieuw verzoek tot schadevergoe ding bij den „Service" willen indie nen. daarbij, gelijk voorheen, Uwe medewerking wilt verleenen. Ook in gevallen, waarin geen spra- :e is van een nieuw verzoek, maar •nn het oDzenden van de noodige be wijsstukken tot staving van reeds in gediende reclames, dient in verband met den gestelden termijn van 15 September a.s. de grootst mogelijke spoed te worden betracht. Tot zoover deze brief. Bij de Kamer van Koophandel Kruisweg 70, zijn nadere inlichtingen te bekomen. WELDADIGHEID NAAR VERMO GEN. Maandelijkse?! overzicht van de ver- eeniging Weldadigheid naar vermo gend In Augustus is uitgegeten: Brcod f Wekeli.iksche 'Ondersteuning' f106.25 Losse giften Diversen Totaal! f 130.35 Opmerkingen uit de Burgerij OVER DE VERPL GHTE WINKEL SLUITING. De winkelier De G. vindt het een schreeuwende onrechtvaardigheid dat er op geregelde tijden in on/a stad door een deurwaarder, dus door oen wettigen dienaar van her, gezav, op zoogenaamde openbare verkoopin- gen diverse goederen des avond3 na acht uur .worden verkocht en geleverd /aannee volgens inzender vele win keliers worden benadeeld. Een dezer avonden had de heer De G. iemand na acht uur in zijn winkel en toen werd hij er dadelijk door een politie agent aan herinnerd, dat verkoopen na acht uur verboden was. Inzender noemt dit meten met twee maten. PERSONALIA. 14 September 13 hot 30 jaar gele den, dat do heer H. B. Vogelzang, in dienst trad bi.i den heer B. Serné Wz. Botermarkt 22, groothandel in mar garine en zuivelproducten. up de voordracht voor de benoeming van directeur v:n het gemeente-electrici- -.eitsbedrijf te Rotterdam ;s_a!s nummer twee geplaatst do heer W. L. C. Bru- nlngs, hoofdingenieur bij hot provinciaal cieeirieiteHsbeórijf van Noord-Ho'!and. Dn school voor Maatschappelijk werk te Amsterdam heeft aan 12 leerlingen het getuigschrift na twee-jarigen cursus ui'-gereikt. Hierdoor erlangen zij. die te Jong zijn om nu reeds het diplomaiaar in te gaan, of zij die om een andere re den niet wenschen nu haar studie voort te zetten .het recht ten allen tijde tot het derde studiejaar zich aan te melden. Onder hen bevindt rich onze stad genoot mejuffrouw E. J. Groen. Steun aan werkloozen Verlaging van de sieunverleenlng Naar wij vernemen is door den Minister van Arbeid een brief gezon den aan B. en \V. inzake de steun- verleöning aan werkloozen, waarin de minister wijziging gebracht zou willen zien. B. on W. hebben op hun beurt voorlichting gevraagd aan de Raads-conmiiisSie voor steun aan werk loozen. Heb ingrijpen van 'den minister moet van vrij groote betoekenis zijn. Zoo zou o.m. het tarief voor kin deren (thans f 1.50) worden vermin derd tot f 1. Yan de verdienste zal 2/3 moeten worden afgetrokken (thans de helft). Wanneer door hen die steun ont vangen, opzettelijk inkomsten of verdiensten verzwegen worden, be paalde tot nu toe bovengenoemde commissie de mate van straf, die dan meestal bestond in het inhouden, van den steun voor een paar dagen, een week of langer..- Thans wenscht de minister dat in zulke gevallen de steun dadelijk g e- h e e 1 wordt ingetrokken. GEVONDEN PT BI? EX EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij J. van Yec-n, Droesestraat 10, geld; C. Sondorp, Romolenstraat 17, stu dieboeken A. Geykers, Palmstraat 15, étui met potlooden enz.; F. Pauw. Jan Steenstraat 10, étui met echrijfbenoodigdliedenN. de Berg, Lange Hofstraat 13.'herdershondC. A. Roose, Arnsterdani6traat 3 H, hon declialsband met penning; Kennel Fauna, Parklaan: Herdershond, uit den trein gesprongenzwart-bruin hondje, gebracht door Goezinne, Gen. de li Reystraat 34, gele hond. ge bracht door Holst. Ripperdapark 21, grijs-witte kat. gebracht door Kroeze, Tuinlaant jegrijze kat met jongen, gebracht door Dyselhof, Lombar Pe- triiaanJ. Marchand, A. L. Dyse- rinckstraat 20. kettinkje; D. Wesso- Iing, Nic.Beetsst.raat, Heemstede, lan taarn van auto; J. N. Jansen. 'Am- sterdamsche vaart 38, theemuts; C. Schutter, Spoorwegstraai 12, knip mes; A. v. Welt. Oo6ivest 76, over hemden: .T. v. Veuren, Delftstraat 13 post wissel re cu'sM. Homan, Leid- scheplein 51, bruine kinderporfemon- naieW. E. v. d. Veen, Wouwer- manstraat 29 zw., ring; L. v. Hase- broek. Zuidpolderstraat 65, ringD. Velthirizen, I.ange Heerenveet 80 a, oorring; B. St-outen. Papentoipnvesfc 48, bruin kindersohoentje Openbaar Slachthuis, varken. De gemeentelijke grond- politiek. Erfpacht of verkoop Onlangs is in den gemeenteraad da grondpoiitiek besproken. De conclu sie was toen, dat het niet gewenscht wa3 star vast te hóuden aan het be ginsel van erfpacht. Than3 zijn de borden die bij de gemeentegronden staan die voor bouwterrein beschikbaar zijn, veran derd. Vroeger stond er alleen „gronden in erfpacht verkrijgbaar", maar nu is dit geworden „gronden te koop of in erfpacht verkrijgbaar". Trampersoneel, Het nieuwe Reglement Dlenst- voorwaarrfen. De Ned, Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel zal op Donderdag 18 September een vergadering in do Centrale beleggen, waar het hoofd bestuurslid de heer L. Peterse een uiteenzetting zal geven van het nieuw in te voeren Reglement Dienstvoor- waarden (R. D. V.) voor het Tramweg personeel. Naar wij vernemen bestaat er on der het personeel groote ontevreden heid over de nieuwe bepaling in het R. D. V., vermeldende dat boden van het personeel geen hoofdbestuurslid van hun vakorganisatie mogen zijn. BEKROOND. Men deelt ons mede, dat op de ge houden nationale veetentoonstelling te Den Haag, Woensdag gehouden, de naaml. verm. Van der Siuys' Vleesch- en Veehandel de tweede prijs behaald heeft met een door haar ingezonden koe in de afdeeling vette koeien. De Zakelijke Belasting op het Bedrijf. De Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" vraagt afschaffing. JAARVERGADERING „GROEN VAN PR1NSTERER". Woensdagavond hield de vereeni ging „Groen van Prinstcrer" hare jaarvergadering in de Noorderkerk in de Ridderstraat. De voorzitter opende de vergadering ap de gebruikelijke wijze, waarna de secretaris de notulen las der vorige vergadering, alsmede een kort jaar verslag uitbracht. Uit het jaarverslag der Hoofden van scholen bleek, dat de toestand op de scholen zeer bevre- f'" end mag genoemd worden. 'a rekening en verantwoording der beide penningmeesters werd een com missie benoemd tot nazien der boe ken, waarna van de vorige commis sie schriftelijk rapport over het boek jaar 1921'22 door den voorzitter ter kennis werd gebracht, waarna met dank aan de penningmeesters dezen werden gedéchargcerd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heeren De Maaker, Wolzak en Zeldenrijk. Hierop hield de heer Kappers een inleiding over het onderwerp: „Kun nen wij voor onze scholen den .SchooJ- artsenaiensfc aanvaarden waarin spr. in korte trekken het doel en werking van dezen dienst omschreef en met voorbeelden uit de praktijk illustreer de dat deze dienst zeer nuttig en noo- dig kan zijn, terwijl practische bezwa ren wellicht ondervangen kunnen wor den. De bespreking van deze aange legenheid leverde geen bezwaren op; verschillende sprekers zouden het zelfs zeer op prijs stellen, indien op onze scholen dc schoolartsendienst kon worden ingpvoerd. Na de rondvraag werd 'de vergade ring door Ds. Kuyper met dankge bed gesloten. Aan een brief, die door de afdeeling Haarlem van de Yerceuiging „Neder landsch Fabrikaat" aan B. c-n W. van Haarlem is verzonden, ontleenen .wij het volgende: Het zal u ongetwijfeld bekend zijn da, de vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" zich ten doel stelt de bevorde ring der belangstelling in de Neder landsch© Nijverheid eti van het ge bruik en de vervaardiging van Neder landsch© waren. Het is haar meermalen gebleken dat het verschil in prijs tusscïien het na tionale pro'duct en de buitenlandsche fabrikaten oorzaak was. dat de voortbrengselen der Nederlandsche industrie niet gekocht werden. De Vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat" 6treeft er daarom naar, te helpen bevorderen, dat die maatrege len, welke de nationale industrie be lemmeren in haar strijd tegen het bui tenlandsche fabrikaat, uit den weg worden geruimd. En daar onder deze maatregelen de Zakelijke Belasting op het Bedrijf Wel een der meest belangrijke is, zoo verzoekt onze vereeniging u de af- scliaffing van deze belasting wel in overweging te willen nemen. Want at moge het bedrag dezer be lasting niet van grooten invloed_ zijn op de exploitatierekening van één on- dernemin, men 'dien© te bedenken, dat, daar zoowel fabrikant als expe diteur en veelal winkelier de zakelijke belasting op het bedrijf heelt te be talen. elk product meermalen door den fiscus zal worden getroffen. Het is daarom, dat de afdeeling Haarlem der vereeniging „Neder landsch Fabrikaat" uw college ir overweging geeft, bij het samenstel len der begrooting voor het komende dienstjaar te willen bevorderen, dat de zakelijke belasting op het bedrijf wordt afgeschaft". Het Kikkertje. Verbetering van den Klopperslngei In het raadsverslag !s te lezen dat de gemeenteraad hei voorstel van B. en W. om het Kikkertje aan den Kloppersingel aan te koopen heeft goedgekeurd. De bedoeling is om liet gebouw te sloopen opdat de breecle wegen, die nu langs de huizen van Patrimonium liggen, verder naar heb Spairne door te trekken. Nu springt het Kikkertje met den voortuin een groot stuk voor uit. Dan zal het later ook noodig zijn het stukje stinksloot tueschen het Kik kertje en het Spaarne te dempen. Daardoor wordt een goede verbete ring verkregen. Arr, Bsehtlaanï Bioembollendtafstal. Weder eens een zaakje van diefstal van bloembollen. Terecht stonden T. W. S. en A. v. d. A., beiden arbeiders te Hillegom, die daar uit een schuur van W. Blom bloembollen luidden weggenomen A v. d. Zw., die werkzaam wus bij de firma B., die de deur had opengela ten om de beido eerste beklaagden in den diefstal behulpzaam te zijn. Bakl. bekenden; de heer Bloin deelde mede clat het gestolene een waarde van 260 a f 2iU vertegenwoordigde. De politie had de bollen in beelag ge nomen, zoodat de heer Blom ze later weder had kunnen terug krijgen. Do laatste bekl. was 3 jaar bij den heer Blom in dienst geweest. Zijn pa troon was goed over hem tevreden en hij had een behoorlijk loon. Het O. M. oordeelde dat het weiischt is in deze een strenge straf op te leggen. Het requireerde tegen ieder der beklaagden 3 maanden ge vangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis. De verdediger rnr. A. A. Huizenga bepleitte clementie. Uit geweest. Op Zondag 27 Juli waron een drietal arbeiders te Haarlemmerliede werk zaam, met elkander uit geweest. Hier en daar was aangelegd, flink bier was gedronken ieder van hen G a 7 flesschen wat maakte, dat do vrien den niet geheel en ai nuchter waren Toen gebeurde het. wat de aan leiding was bleek niet ter terechtzit ting dat een van het drietal C. de Bruyn, nabij een schuur door een van de kameraden werd aangevallen en met een mes gestoken. De Bruyn, die in den schouder was gestoken, onder vond daar veel hinder van en zijn jas werd 'deerlijk gehavend. Voor de messtek er ij had zich M. te verantwoorden. Wij waren allen flink dronken, zeide bekl., en hoe het is gekomen weet ik niet. De mishan delde kon niets anders verklaren. Al leen deed hij nog opmerken, dat de vrien'den nimmer iets met elkaar had den gehad! Het. O. M. zette uiteen, 'dat dron kenschap geen verontschuldiging is. Nadat, het had gememoreerd, dat, be klaagde vroeger ook al eens wegens miehandeling is veroordeeld, requi- reerde het tegen den hek], 2 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Dankbaarheid, No? altijd is ondankbaarheid 's we relds loon en vermoedelijk za! het ook zoo wel blijven 1 Een bleekor te Zand voort heeft het weder eens ondervonden. De bleekor had een zwager, die niet altijd goed opparte. Daar hij echter mot den man medelijden, had. had hij hem moor dan eens geholpen en hem elders geplaatst. Maar veel baat had het niet gegeven Op een goeden da? kwam de zwa ger weder aan de woning van den bleeker aankloppen. Deze streek op nieuw de hand over het hart en was weder bereid den man to helpen. Thans nam hij hem ILi zich in dienst. Ik gaf hem zoo zeide hij van ochtend voorde rechtbank, een slaap plaats en kleeren. Hij had vrij roo- k'en', ontving een zakduitje en als hij daar zin in had, dan kreeo- hij ook een pot bier. Ik wilde een mensoh van liem maken 1 Doch... de teleurstelling van den man, die van zijn zwager een mensch wilde maken, was gropt! Nadat hij zwaccr al eenfi een paar teer een qui- tantie had laten innen, gaf hij hem in de maand Juli quitanties mede tot eeii bedrag van f 20.73 en f 10 aan visselgeld. Het geld werd geïnd, naar zwager keerde niet terug. Waarom heb jo dat gedaan -roeg de president den bekl. Omdat men mij als een hond en niet als een zwager behandelde, was ik genoopt het geld weg te nemen en er van door te gaan, antwoordde bekl. lots dat geheel in strijd met de verklaringen van den bleeker was wat do president dan ook in het licht stelde. Ja maar. hij heeft mij eens in drift een schoft genoemd en dat laat ik mij niet zoggen, hernam bekl. Het O. M. qualificeerde het optre den, doen en laten van den bekl. als te zijn niets dan zwarte ondankbaar heid. Tegen den bekl. die al G maal is veroordeeld, requireerde het O. M. wegens verduistering 9 maanden met- aftrek van de preventieve hechtenis. Verduistering. C. J. B. vroeger huisknecht thans ech ter zociler vaste woon- of verblijfplaats 1922 van zijn patroon, den heer J. V. te Zandvoort, rekeningen tot vrij aan zienlijke bedragen ontvangen om te bc- lalen. Later kwam echter uit dat bekL de rekeningen niet had betaald, do rekenin gen zelf voor voldaan geteekend cn de gelden zelf opgestreken. Nadat dit feit was aan den dag geko- cn. was bekl. eciiler werkelijk nog eenige rekeningen gaan betalen. Er weed hem zog ten laste gelegd verduistering tot l-sdrag van f 516.37. Bekl. was niet verschenen. Het O. M. deelde mede dat bek!, «en ernstig ongelnk het-ü getroffen, waardoor hij waarschijnlijk zijn leven lang blind Daarmede wilde het O. ïf, rekening houden. Het vorderde thans 6 maanden gevangenisstraf tegen den bekl, Klspendiefstal. TcnsloWe vanochtend nog een kippen- diefatalhistorie. Tegen C. \V. die beschul digd was in de gemeente Landsmeer kip pen te heben gestolen werd 1 jaar mee af- de preventieve hechtenis ge ischt. Vanmiddag ie er weder zitting. KAMERMUZIEKAVONDEN VAN TOONKUNST. Het bestuur der Haailt-mscho afdee ling van de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst deelt mede dat in het a.s. seizoen de volgende vier kamer-muziekavonden in de i Stads schouwburg zullen worden gegeven: op Vrijdagavond 17 October lSc?4 f-iescl von Schuch, le sopraan aan de Opera te Dresden; Woensdagavond 5 November 1924 Ciiailley Kwintet; Maandagavond 12 Januari 1925 Jacques Thibaud, viool, Maandag avond 16 Februari 1923 Capét Kwar tet. „KUNST 'A AN HET VOLK", Ons Wordt verzocht het volgende te plaatsen Men deelt one mede, dat het aan tal abonnementen op de 5 kunstavon den, do laateto week sterk is toege nomen. en nog steeds komen er aan vragen. bij tientallen per dag, wat trouwens heel begrijpelijk i«, gezien den gerinuen toegangsprijs en het ge halte der bedoelde avonden. Hot bestuur kon <ian ook zonder bezwaar besluiten, do sorie to doen doorgaan. Met vreugde cn goeden moed ie het aan het werk getogen voor de toebereidselen tot den avond, aangekondigd voor October, nl. dien van Evert Corne'U on Francis Koene. ITet is dus gebleken, dat or voor deze vereeniging plaats i« in Haar lem; men mag verwachten, dat zij weldra een instelling van groote he te eken is zal zijn on dat ze overeen komstig de bedoeling van den oprich ters. zeer velen in de gelegenheid zal stellen, kunst, to genieten cn er krach tig toe zal medewerken, den kune-tzin op te wekken en te ontwikkelen. Men kan zich nog opgeven voor abonnement bij het secretariaat. Em- malaan 5. Ovorveen, maar men doe het snocdig, om niet achter het net te visachen. VERKEERSLESSEN ÖP SCHOOL, 1 De ilaagsche Crt. schrijft i Wij hebben onlangs de wenschelijk- heid betoogd van verkeerslessea op da scholen, namelijk dat men er systema tisch de kinderen op de hoogte zal brengen van de verkeersregelen en de toepassing daarvan. Dat hier en daar in dien geest al op kleine schaal ge werkt wordt, blijkt o.a. uit hetgeen de directie der Haarlerasche Schoolvereeni- ging aan de „Kampioen" schrijft Aan de school dezer vereeniging zijn tijdens den afgeloopen cursus „ver keerslessea" gegeven door eeri agent ■aa politie, die zich daartoe uit eigen beweging in zijn vrijen tijd beschik baar stelde. „Wij hielden „theorie" ïn de klas en oefenden de „practijk" door de leer lingen telkens in groepjes van zes per fiets met dien agent naar minder druk ke en drukkere punten te zenden. Er is toch wel wat veranderd, sinds mijn cigea jeugd, toen wij, vooral wat het politiegezag betrof, liefst een eerbie digen afstand in acht namen!" Ter navolging aanbevolen I Dat door dit nuttig en prettig con tact de verstandhouding tusschen pu bliek en politie (die helaas vaak te schen overlaatS tevens veel ver- beterd 2al worden, is een bijkomend voordeel, dat niet onderschat mag wor den. Hoofdzaak is echter, dat 't op groeiend geslacht zich leer? aanpas sen aan het moderne verkeer. II o e rioo- dig dit is, blijkt wel ui: de schrikba rende recks van groote en kleine on gelukken, welke dag-aan-dag wordt voortgezet en steeds nieuwe slacht offers vraagt, Binnenlandf Een vreemde ziekte In Drente Reeds (wee kinderen overleden Het geheelo gezin van den land bouwer L. Nijstad t© IJhorst, be staande uifc man, vrouw cn vier kin deren, is, naar de „Aseer Crt." meldt, aangetast door een ernstige ziekte. Twee der kinderen zijn reeds bezweken. Men vreest met een soort van cholera te doen te hebben. De erschiinselen zijn brakingen diarrhee en hoogo koorte. De Noord-Wester storm Noodweer op de Zuiderzee. Uit Lemmer werd Woensdag aad do Tel. gemeld: In tien afgeloopen nacht was het hier noodweer. De oudo Lernmer- naclitboot „Amsterdam", kapitein Jonker, gisteravond om 9 uur met passagiers en stukgoederen van Ara- sroruam naar Lemmer vertrokken, was hier hedenmorgen om tien uur nog niet to zien. Later is evenwel telefonisch be richt ontvangen van Schokland, dat deze boot in de nabijheid van dit eiland met averij voor anker lag. Do stoomboot „Lemmer", kapitein Griepa ma, ia van Lemmer vertrokken ter assistentie. Tegen den middag Ls do „Amster dam" behouden to Lommer binnenge komen. Do passagiers hadden een angstigen nacht doorgebracht. Uit Enkhuizon word gemold! Door do sleepboot „Urk" werderï hedenmiddag binnengebracht do bla zers ,,'i'oxel 81" en „Texel 13", wclko vaartuigen op zee gedeeltelijk vol \va- lor Waren aangetroffen. Aan boord bevend zich niemand. Yennoedclijk zijn deze vaartuigen tijdens hef. noodweer in den nfgo'.oopon nacht in do haven van Oude Schild op Texel los geslagen en op drift geraakt. Schiermonnikoog weor geteisterd. Door den slorm en den hoopon vloed ia te Schiermonnikoog vijftien Mc:<ir duin weggespeeld. Do ïaatito jaren zijn de vaeto duin voor den vuurtoren over een afstand vao 500 Meter weggeslagen. 'GESTIKT. Tn de Prinsenstraat to Groningetf is een kind van een arbeider B. in bed gestikt. P.EUTER. HAVA5. WOLFE 3TBEAMI. rt.T.A. BELQA VAZ D1A5. DE „SP0RTM00P.DENAAR3". CHICAGO. (V.D.) Hef vermis wordt he den uitgesproken tegen ds „sportmoor- denaars". Naar thans fceksnd is geworden is de Belgische Kanaalstoorner „Stad Antwer pen", die den dienst onderhoudt tusschen Os'.end9 cn Dover, op het kantje af aan een groot gevaar ontsnapt, net schip stoomde met 506 passagiers aan boord door de woelige zee cn toen het op onge veer 7 mijl afstande van Dover was ge komen, had het het door de hooge golven zoo zwaar te verantwoorden, dat do machi. nes moesten worden stopgezet. Op dit oogenblik berichtte da uitkijk, dat hij een mijn had ontdekt, die, wanneer zij op den top van een golf omhoog werd geheven, fel door de zon beschenen werd. Do ge zagvoerder liet mei groote moeite het roer naar - stuurboord omgooien, wat geen oogeniblik te iaat geschiedde, war.t de mijn schommelde op verraderlijke wijze 1 heen en weer toen liet schip haar op nog 1 geen 5 vont afstand passeerde. Slechts we.ni* pas-uziers waren zich bewust van het gevaar, dat hel schip gedreigd had, Een ooggetuige verklaarde later, dot het achteraf beschouwd, een geluk is geweest, das do zee op dat oogenblik woelig was. daar de hclsehe machine anders niet voor het oog zichtbaar zou zijn geweest cn be neden den zeespiegel zou hebben gedreven. De mijnen van Bngeischo nationaliteit werdea zoodanig geconstrueerd, dat zij na een bepaalden tijd onschadelijk werden, wat met de Duitscho mijnen e dj ter niet het geval was. De passagier was er zeker van, dat in het laatste geval de ramp niet te overzien zou zijn geweest. De ontdekking van de mijn is onver wijld per draadlooz© aan do autoriteiten te Dover medegedeeld. DUITSCHLAND EN DE ACHTUREN- DAG. BERT.UN. (V.D.) Dc Directeur van het Internationaal Arbeidsbureau t9 Geneve Th cma.3 ontving afloop van de Confe- Tuntio der Ministers van Arbeid in zake de doorvoering van den Acbt-urcndag de vertegenwoordigers der por9. Hij verklaar de, dat Duiteciiland een laniro recks van eonec-seies zal ontvangen, weïko naar zijn mceii ng den Duitsciiers de aanvaarding van de Conventie van Washington inzake den A oiluren-dag mogelijk zal maken. HET YELLOWSTONE-PARK IN BRAND. BERLIJN. (V.D.) Naar uit New-York word: gemeld woedt 'm!s eenige dagen c-cn braiifi in het van staatswege bescherm de Yellowstone Park. Eenige duizenden Ileetarem grande zouden reeds verwoest zijn'.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 2