HAARLEM'S DAGBLAD UNITED TELEGRAPH FLITSEN Draöiim nil DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1924 - TWEEDE BLAD DIENST VAN DE IN FRANSCH-GUYAWA door ALBERT LONDRES. HET VERHAAL VAN EEN CE DE FORT EERDE, Eon Amstsrdamsche tuinstad bij Wijk aan Zee* Hoe het plan is gedacht. De spoorbaan Amsterdam—Zaandam doorgoprojectserd tot Wijk aan Zoo, gaande ten noorden van Beverwijk, Een strandboulevard; aanleg van nieuwe verkeerswegen en aanleg van acht tuindorpen ontworpen. De architect 3. M. de Cassenes heeft een plan ontworpen voor de stichting van ecu Amaterdamscho tuinstad hij Wijk aan Zee. Voor dit plan is de aandacht van den Amsterdamschen weihouder '.oor de volkshuisvesting verkregen. Aan Het Volk is een uit voerige toelichting van het plan ge zonden. Wij ontl&enen daaraan liet volgende: De uitgestrekte boscli- en duinter- reiuon worden in het plan behouden en in verbinding met de woongedeel ten gebracht, terwijl voor de zee een zeer aantrekkelijk element voor vesti ging in haar nabijheid is, terwijl roeds nu onder de zeer ongunstige verkoersverhoudingen Wijk aan Ze« een grooto aantrekkingskracht op Am sterdam's bevolking uitoefent. Ter opheffing van de moeilijkheid, aan de verbinding met, Amsterdam verbondon, is de bestaande spoorbaan tot Zaandam doo.-geprojecteerd tot Wijk aan Zee. Deze baan gaat ten Noorden van Beverwijk, omdat de in de naaste toekomst te verwachten uit breiding van deze stad in Noordeliike richting zal plaats hebben. Deze baan is gedacht in plaats van het project van de spoorwegmaatschappij dat met de stedenbouwkundige en verkeers technische eischen niet voldoende re- kenins houdt. Op deze wijze wordt de verbinding van Wijk aan Zee en omgeving miofc Amsterdam, die langs den bestaanden spoorweg gemeten fk" K.M, bedraagt, teruggenrachfc tot "24 K.M., welke, indien, zooals wensche- lijk is, van electrische treinen gebruik wordt gemaakt, in twintig minuten is af te leggen, waardoor Centraal Sla tion van Amsterdam practisch dichter bij dit nieuwe gebied ligt dan bij vele van Amsterdam's eigen stadsdeelen. De afstand AmsterdamZandvoort is 29 K.M., dus 4 K.M. langer en heeft het nadeel dóór Haarlem te gaan, waardoor de snelheid Van verbinding verminderd wordt. Langs deze nieuwe lijn is een breede verbindingsweg geprojecteerd over Zaandam naar Amsterdam, waardoor ook de afstand met auto en fiets be duidend verkleind wordt. Het eindstation van de electrische trein vormt het beginpunt van een nieuwen verbindingsweg met de zee. De breede avenue's, waaraan winkels en hotels gedacht zijn, eindigen in oen strandboulevard, die in vorm en opzet afwijkt van de andere in ons land be staande. Uo verbinding van strand boulevard met station wordt architec tonisch afgesloten door een aan het eind er van geprojecteerd Kurhaus, terwijl do Oostelijke afsluiting door het station gevormd wordt. De af stand boulevard-station bedraagt 15 minuten loopen. Voor het station is 'n plein gedacht, dat els centrum voor winkels enz. zeer geschikt is. en de verbinding vormt van badplaats met de meer Oostelijk gelegen woonstad. Do bestaande wegen zijn zooveel mogelijk in het plan verwerkt, waar door do uitvoeringskosten zeer vermin derd worden. Ter ontlasting van den ouden verkeersweg door de Breestraat van Beverwijk, die door marktaon- voer vele maanden overbelast is, is do hoofdverkeersweg met het Noorden des lands om Beverwijk gevoerd met gebruikmaking van de gunstig gele gen bestaande wegen. Deze nieuwe verkeersader sluit aan bij een door de gemeente Velsen geprojecleerden niou wen Velserwog, die door enkele wijzi- kingen na gehouden bespreking een gunstiger langsprofiel hoeft gekregen. Deze nieuwe verkeersweg sluit aan bi) de verbinding van alle ten noorden van het Noordzeekanaal gelegen bad plaatsen, waardoor een gemakkelijk verkeer vice versa mogelijk wordt. De verbinding ten noorden en zui den van Noord-Holland met de bad plaats wordt tot stand gebracht door ..kanaliseering" van bestaande wegen en verbinding met nieuwe. Ter weerszijden van de electrische baan, welko in hot stadsgebied aan do beide zijden door een breede ver- keersbaan wordt geflankeerd voor de verbinding met Amsterdam en Zaan dam, zijn acht tuindorpen geprojec teerd. Do wijze waarop deze gedacht zijn, maakt de vorming van een einde- looze, hnizenzee, onmogelijk. Deze tuindorpen, waarvan er vier ten zui den en vier ten noorden van do tram baan liggen, staan in verbinding met het industrie-terrein, door wegen die door het, bestaande bosch dat het industrie-terrein van de vvoondeelen echeidt gaan en voortgezet de ver- VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 91 DE BOODSCHAP 1 .o ja en ik heb een brief van nicht Marie met een boodschap voor je, ik zal het even voor lezen schoot, stoel en tafel worden afgezocht da's gek, ik heb hem net nog gehad (tegen familiej kijken jullie eens in mijn bureautje de vertraging wordt in 'de telefoon verklaard en het onderzoek geleid met periodieke verzeke ringen dat het er zeker moet zijn eindelijk komt een brief in nicht Marie's hand schrift aan het licht en idrie valsche starts yol- gen .ik zal het nu wel dadelijk vinden, liet moet ergens aan den zijkant 6i.aan, maar Ma rie schrijft zoo onduide lijk terwijl de acrobatische toer van 16 rijdjea schrift in een hand om draaien wordt beproefd, valt alles gezamenlijk naar beneden 'de vlugste manier is nog om den brief van het begin af te lezen waarbij ontdekt wordt dat dit een vorige brief vraagt verstoord, waar om je in dit huis altijd zelf naar de dingen moet zoeken Trie heeft dien brief .wegge nomen schillende tuindorpen met elkaar ver binden. Deze wegen zijn tevens een logische voortzetting van het bosch door de woongedeelten, zoodat de dor pen omrand worden door een groen- gordel, die met weinig kosten is tof. stand te brengen. Ten noorden van de tuindorpen, is een groot terrein, dat eenigszins glooiend is, gereserveerd voor villabouw, terwijl de tuindorpen in zoogoed als vlak terrein zijn ce legen. De nieuwe spoorbaan is zoo gepro jecteerd, dat de nieuwe uitbreiding een directe verbinding, door een eigen halte, met Amsterdam krijgt. Volgens globale berekeningen biedt het tuindorpcomplex plaats voor 5G000 menschen en de nieuwe stadsdeelen aan pl.m. 40.000 menschen, zoodat het geheele plan plaats biedt voor een be volking van pl.m. 100.000'zielen. Hier bij zij bemerkt, dat voor de tuindor pen een bevolkingsdichtheid van 150 per II,A. en voor de stadsdeelen van 1C0 werd aangenomen, waardoor een ruime bebouwing mogelijk is en vol doende ruimte overblijft lot reservee- ring van sporten, speelterreinen, kin derspeelplaatsen en tuinen. De actie van het Handels- en Kantoorpersoneel Een onderhoud met den Voorzitter der afd. Haarlem van Mercurius, Het is bekend dat het handels- en kantoorpersoneel tegenwoordig actie voert voor een wettelijk geregelden arbeidstijd. Zondag werd o.a. een meeting te Amsterdam gehouden. Wij zijn daarom aan den voorzitter der afdeeling Haarlem van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedien den, „Mercurius", den heer W. Ch. van Haaien, eens gaan vragen hoe het staat met de arbeidsvoorwaarden van het kantoorpersoneel. „De actie", zoo deelde ons de heer van Daalen mede, „gaat in b ofdzaak tegen do geweldige overwerktijden die gemaakt worden in Amsterdam en Rotterdam, vooral bij de banken, ook op enkele advocatenkantoren. Op fa- briekskantoren komen deze overwerk tijden niet voor, daar dio kantoren gerekend worden onder de fabrieken en werkplaatsen, voor welke instellin- gen de Arbeidswet reeds lang is gel dig verklaard. Maar voor de gewone kantoren laat deze geldigheidsverkla ring nog steeds op zich wachten, niet tegenstaande de aanneming door de Tweede Kamer van de motie-Schaper, waarbij op spoedige wettige regeling van den arbeidstijd voor kantoorper soneel werd aangedrongen." „Is er ook een plaatselijke actie te Haarlem te wachten?" vroegen wij. „Neen", antwoordde de beer Van Daalen, „daarvoor is hier geen aan leiding. Ér wordt hier op de banken wel overwerk verricht, maar alleen op zeer drukke tijden en het wordt tot het uiterst-noodzakelijke beperkt. Alleen is er één grief: het overwerk wordt niet betaald. Oorspronkelijk was dit wel liet geval, maar de beta ling van overwerk is toen afgeschaft door de directies, daar r.ii van oordeel waren dat het personeel langzamer werkte, om zoodoende overwerk noo- dig te maken. Een bewering der di recties die intusschen zoo maar niet zonder nader bewijs kan aanvaard worden Tenslotte gaf de heer Van Daalen ons inzage 'van eenige vakbladen (..Mercurius". het orgaan van den Nat ionalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden en „Ons Beginsel' orgaan der Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- c-n Handelsbedienden") waar in bijzonderheden voorkomen betref fende de overwerktijden te Amster dam en Rotterdam. Hieruit blijkt, dat in beide steden veel overwerk wordt verricht. In de Nederlnndsche_ bankonderne mingen te Amsterdam is in den loop van 1922 ter bezuiniging een deel van het personeel ontslagen. Dit heeft ten gevolge dat bij eenige toeneming van bedrijvigheid in de betrokken afdee lingen achterstand ontstaat, waar door het personeel dier afdeelingen moet overwerken en somë ook ver sterkt wordt mot beambten van ande re afdeelingen, die daardoor zelf ach terop ralken en 'dien achterstand door overwerk moeten inhalen. Verder komt het in verscheiden 'on dernemingen voor, dat om het werk af te maken een min of meer groot aantal personen niet of zelden op den officieelen tijd kan eindigen, maar een uur of meer later naar huis gaat. Een groote grief van het personeel i«, dat overwerk zoo vaak onvoorbe reid verricht moet worden in aanslui ting aan de dagtaak, hetgeen het. uur van eindigen verschuift en waardoor de betrokken personen op ongeregelde tijdens thuis en aan tafel komen. Bij 's avonds terugkomen vervalt 'dit be zwaar. Doch dan geldt weer, dat veleni hun lessen moeten verzuimen. Zoo/ goed als nergens wordt heli overwerk betaald. In tweo Nederlandsche ondernemin gen te Amsterdam werken in één afdeei ling, 8o personen twee. maal per jaar 4 a 6 weken over, in de eene geduren de 5 avonden per week 'g uren. in de andere op 3 dagen 1% uur langer en op 2 dagen 's avonds 1V2 uur extra. Duitsche ondernemingen laten zeer veej ovenverken. In een Duitsche onderneming met 39 personen hebben 5 mannen van half November tot Januari geregeld 's avonds tot g'/S 5' 10 uur gewerktin de afdeeling boekhouding werd door mannen van October af geregeld des avonds 3 uren of meer overgewerkt. In een andere Duitsche onderne ming van 170 personen werd in de ex- peditie-afdeeling geregeld, jot of f uur 's nachts gewerkt. In Rotterdam werd pok een onder zoek ingesteld, In de rapporten wordt gesproken van overwerk aan een bank gedurende de geheele maand Januari, een gedeelte van Februari, de geheele maand April en de geheele maand Juli 2 h 3 avoa« den per week van 2% uur. Gezegd mag worden dat' een grooï aantal kantoorbedienden te Rotter dam regelmatig met overwerk was be last, al was het overwerk niet op alls afdeelingen der verschillende instellin» gen even omvangrijk. Het Tooneel TEMPORA MUTANTUR. HET SCHOUWTOONEEL, Tempora Mutantur...— De tij» den veranderen 1 Wanneer je bij het begin van het nieuwe seizoen weer voor het eerst in de komedie zit en je ziet mevrouw Van der Horst, Jettio vau DijkRiecker, Sline van der Gaag, Ko van Dijk, Carel Rijken en Co Balfoort in het bekende milieu van Het Schouwtooneel, dan zou je cr even aan gaan twijfelen. „Daar. zitten wij weer!" zeg je, als je je col lega's-critici ziet! Het is, of cr niets veranderd is, in van 'die stukken, 'die op hetj tooneel als „echt" aandoen en er zijn er, waaraan men voelt, dat zij van het begin tot het eind bedacht zijn. „Tem pora Mutantur" kunnen wij onmiddel» lijk bij de tweede rubriek indeelen. Geen oogenblik hadden wij in dit stuk van Amerikaansehen 'bodem het gevoel De Fransche journalist Albert Lon- dies heeft Guyana, do deporta.ie-co- lonio van Frankrijk, bereisd. Het vele verschrikkelijke en ontzettende, dat hij er heeft waargeuomen, beeft bij met do nauwkeurigs zakelijkheid van een scherp waarnemer geschetst in zijn aan grijpend boek „Bagno, de hel van de gevangenen", dat zoowel te Parijs als te Berlijn is uitgekomen. „Het uitSriken is geen spel, maar een wetenschap. Er waren geen gedepor teerden, die het als ec-a romantische heldendaad schetsen. Men zal u won derlijke geschiedenissen vertellen, die ook waar kunnen zijn. Daar was bijvoor beeld mijn vriend, die zich in een kist liet spijkeren, die voor iemand in Dema- ïara bestemd was. Op de kist stond vermeld „Zeldzame planten. Niet naast den stoomketel zetten en dikwijls begieten." Wij hebben ook den man niet verge ten, dien men voor dood wegdroeg, een mes in den schouder, uit de operatie zaal van 11e Royale (Fransch-Guyana). Den volgenden dag was hij verdwenen niet operaiietaffl en al. Hij had er een vlot van gemaakt. Verpleegden uit het hospitaal zijn in doodkisten het water over gevaren. En dan het avontuur van do matrozen van de sloep Meiion! Dat was de mooiste poets, die het bestuur ooit werd gebakken 1 Om vijf uur des avonds was het, op den tijd van de pantoffelparade langs de kade van Saint-Laureat-du Maroni. De directeur was er ook. De geheele voorname we reld bewonderde het nieuwe bedrijf. Toen de gedeporteerden de aanleg plaats bereikten, stieten ze plotseling weer af. Aanvankelijk dacht men, dat ze manoeuvreerden. Maar zij kozen zee! „Wat doea ze?" vroeg de directeur naïef. Het schip antwoordde met de stoom fluit Pu-pu-pul De directeur brulde! „Hier komen 1 Maar onze vrienden groetten het re. geeringsgebouw met drievoudig vlag- gensaluut, geheel volgens voorschrift ea men heeft ze nooit teruggezien! Maar de doodgewone, werkelijk, uit braak speelt zich heel anders af. Deze daad zou iedere kenner als een helden- prestatie 'beschouwen, als andere motie ven er toe zouden leiden. Van het vaste- laad af gaat men in het oerwoud, zon der levensmiddelen, zonder kleeamg. Men hcoft alles Dauwkcurig berekend, maar voor niets gezorgd. Het is bij voorbeeld bekend, dat men in het bosch altijd naar links wandelt. Waarom ech ter? Het is een feil, tnaar hoe het komt, weet niemand. Eens dwaalde ik elf dagen in de wouden rond. De roode apen waren mijn gezelschap. Ik neb met ze gevochten om hun voedsel te nelen. Den geheelen nacht schreeuw den zij om er bang van te worden. Om niet in den modder weg te rakken, klom ik herhaaldelijk door de toppen van de hoornen verder. Wanneer de slaap mij overmande, dan droomde ik. dat de af-o mij wegsleepten. Dan is er daar een slang, waarvan de beet doodelijk is cn allerlei andere dieren, die rncn in hun doen en laten stoortmierebe» zen, poema's, alligators. Eindelijk ziet rr.cn op een dag een pomakari, het dak van een boot van de boschncgc s. En dan. wanneer je geluk hebt en een ijze ren wil, kun je, nog een maand later het leven van een zwervenden hond eindelijk langzaam beginnen als hout zager in Paramaribo, schoenpoetser in Dcmarara, barkeeper in Panama, speel holpachter in Cclc.n en als goudzoeker ongeveer overal. In Mexico dient men ah vrijwilliger bij Francisco Madero te gen Francisco Diar. Dat duurt maand. En dan ga je naar Francisco Diaz en vecht tegen Francisco Made ro. Van boef promoveer je tot zeeron- ver, Wordt handelaar. In Bogota zwierf ik rond en handelde in bevroren vleescb- In Columbia heb ik smarag den gezocht. Mijn makkers waren moordenaars, roovers, valsche mun ters. Een intelligent mensch begaat geen misdaad uit verlangen, iets mis dadig» te doen. Maar men moet in do vrijheid zijn bestaan verdedigen. De kogel zit heel losjes in de revolver. En dan gaat het maar op en neer! Je zoekt petroleum in Venezuela. Tk heb de balata's (een soort rubberboom) afgetapt en caoutchouc gewonnen, heb het hooggebergte Imalagua door kruist en ben er zestig kilometer in doorgedrongen. Voor goudkwarts kreeg ik alles wat ik nor.d'ig bad om te feuilleton (Geautoriseerde vertaling). Naar het Engelschvan J. S. FLETCHER. ,,Dat is iets, wat men, naar ik hoor, tegenwoordig niet veel sneer ziet in Engeland!'" zei Swale. ..Een echte, ouderwetsche mei-haal! de origineele, antiek nog. Er zijn er niet veel meer over zijn ze bij jullie In de huurt ook?" „Ik heb er nog nooit een gezien!" verklaarde Simmons, „Gehoord heb ik or natuurlijk wel van". ,,Dit-plein", vervolgde de gids, ter wijl hij om zich heen wees ,,noe- men ze lint Mei-dansplein. Hier wer den vroeger op 1 Mei de feesten ge houden, dan werd er om dien paal gedanst, Ik heb er oude inwoners wel over hooren praten die fees ten zijn nu afgeschaft, maar ik .heb die paal nog wel versierd gezien. Dit is een van de oudste plekjes van Nor- mansholt, kerel, eenwen oud. Daar is het Mei-paal-café, in dien hoek, daar rillen we oen half uurtje gaan zitten. In dien anderen hoek staat een mooi leven. Wat een heerlijke watervallen zijn daar! De oude kasteelen uit de tij den van de Conguisiadores rijzen op de bergwanden op. Maar je gaat spoedig weer naar de dalen. Je hebt conver satie noodig. Laat haastig jo baard knippen bij Jean Hiroux. Twee- of drieduizend dollar in den zak ben je het heertje, dan zijn cr steden, bars, speelholen, vrouwen. In eca week is al les weg. Acht dagen dolheid doen jaren van ellende vergeten, ilet bagno is zoo ver en je gaat weer vooruit, om te win nen of te sterven. Na mijn tweedo uitbraak, men denkt nooit meer in het bagno terug to kce- ren. maar men rekent buiten den waard. Een Mexicaansch duel in Pa nama leidde tot mijn ontdekking. Ik werd naar Saint-Laurent gebracht, van waar ik voor de tweede maal moest uit breken, toen verdiende ik in Guate mala en Nicaragua echte en goede dollars en maakte een reis na3r New- York. Op een zomeravond slenter ik daar door een arbeidersbuurt en zie de gerinnen vader, moeder en kinderen voor de deuren zitten praten en spelen. Dat was goed en mooi om te zien. „Waarom kun je ook niet zoo leven?" vroeg ik mij af. Nog denzelfden avond zou ik weg uit het huis, waar een goed-gekleede schurk, me een maand lang had geherbergd. Ik verminderde mijn uit gaven. Maar één ding kon ik niet ver minderen mijn zucht naar avonturen! En ten slotte Het was donker geworden. Bij het schijnsel van een kaars keek hij mij in do oogen. „En tenslotte ben ik immers toch een boef, We zijn allemaal boeven. We hebben de school van de misdaad doorloopen. Hoe dikwijls heb ik ge hoord„Hoo heb je dat aangelegd?" „Zoo, zoo." „Ezel, dat moet je zoo doen 1" En dan weet je het maar al 10 goed! En nu.... Nu is de reiskoorts in mij gaan slapen. Mijn vleugels zijn lam. Ik was graaf, van ouden adel. De genoegens van de wereld kon ik met deze hand omspannen, lk ben in den laatsten strijd onherroepelijk overwon nen en ik heb het opgegeven. Ik zal op deze rots sterven en in de maag van een haai eindigen. Ik ben een dief geweest. Mier in het bagno ben ik een man van eer. Mijn superieuren heb ben mij het baantje van ziekenverple ger toevertrouwd. Ik beheer twintigdui zend francs. Mijn kameraden zeggen„Hier, Henri, neem dat voor mij in bewaring" en ik doe het, Hoe verklaart u dat? Ik was een misdadiger. Driemaal ben ik uitgebroken. Ik heb aan de ketting gelegen (die tijden heb ik nog gekend), elf maanden was ik aan beide beenea vast geklon ken. Ik heb dere Straffen verdiend. Moet ik berouw hebben? Ik wil niet beweren, dat ik mijn misdaden goed vind, maar ik heb ze nu eenmaal be gaan. Wanneer je eenmaal schuld op je hebt genomen, mag je op je ouden dag niet meer zuchten. Hoe dikwijls, wanneer ik 's avonds in mijn lazaret alleen zit, kijk ik de gift- fleschjcs aan alle soorten dood heb ik tot mijn beschikking. En ik vraag mij af zal ik het proces verkorten? Maar altijd antwoordt een stem in mij: „Wie weet? Ik ben over de Andes geklommen, op drie kale planken de zee van Guyana getrotseerd, door de kolkende, wijde rivieren gezwommen en heb niet den moed, een klein fleschje open te makenl U wilde kennis met mij maken? Zoo ziet het treurige individu er uit, dat ik ben. Tot ziens, mijnheer, en veel succes 1" StaisnlBüws DE VLIECMACHINE BOVEN HAARLEM. De •vliegmachine, die Woensdag bo ven Haarlem vloog en zooveel belang stelling trok, voerde aldus wordt ons medegedeeld een bodemloozen linnen zak aan een kabel van pl.m. 600 Meter lengte mee. Deze zak dient voor oefening voor andere vliegeniers tot schietschijf. oud huis dat met het lange, lage dak en den hoogen gevel. Ongeveer twee-on-twintig jaar geleden is er in dat huis iets vreemds gebeurd ik herinner het mij niet precies meer, maar ik heb het mijn vader dikwijls hooren vertellen", „Wat was dat dan?" rroeg Sim mons. „De vreemde en geheimzinnige ver dwijning van een man, dio daar woon de", antwoordde Swale. ..Zoo iets waar je in romans over leest, maar nog erger. Ik wil er je wel van ver tellen, maar laten we eerst wat in het cafó gaan ritten. Simmons volgde zijn nieuwen vriend naar een oudeiWetsch café. dat er uit zag of het nog uit den lijd van Ko ningin Elizabeth was en een doolhof van gezelligo hoekjes en gangetjes scheen te zijn. De eigenaar was uit, tot groote teleurstelling van Swale, die echter toah wist welk merk port hij moest bestellen, en zijn vriend voor ging naar een rustig hoekje 111 een met'eikenhout betimmerde ka mer, waar een gezellig vuurtje brand de. „Nu zal ik Jo die gesohiedenis eens vertellen", zei hij, toen ze allebei in groote armsfcoelgjj waren gaan zitten. '..Ik bob er vaak over gedacht om er een verhaaltje over to schrijven, voor oen of ander tijdschrift, rie je. inan.r ik betwijfel het of ik er wel slag van zou hebben en bovendien zou ik niet weten hoe ik het moest laten eindi gen. Misschien zou jij er iets van kun nen maken! Wat denk je?" „Dat kan ik niet zeggen voor ik het gehoord heb", antwoordde Simmons. „Waar is het allemaal over? Een ver dwijning?" „De vreemdste verdwijning waar je ooit van gehoord hebt!" zei Swale. „De menschen praten er hier nu nog zelfs over! De verdwijning van clen man die twee-en-twintig jaar geleden in dat huis .woonde, Arradeane heette hij". „Hoe heette hij?" vroeg Simmons, „Arradeane a,r,i',a,d,e,a,n.e" antwoordde Swale. „Ec-n vreemde naam. maar zoo Jiectto Lii, James Arradeane, civiel-ingenietir," Simmons spitste zijn ooren, Arra deane? James Arradeane? Laat de eer ste vier letters er af en jo heb Deane, James Deane de naam van den man, die in Sonthernstowe vermoord was. En plotseling herinnerde hij- juffrouw Knap's eerste .bezoek aan Shelmore. Ze had toen gezegd da' haar voogd, James Deane, van be roep civiel-ingenieur was, zou hij heusch „Ja?" zei hij kalm. „En verder?" Swale proefde zijn port, als een ech te kenDer, en ging eens gemakkelijk zitten. „Dat zal ik je vertellen", ant woordde hij. „Ik heb nog nooit zoo iets vreemds geboord! ten minste sommige dingen zijn heel raar. Om te beginnen moet je weten dat er een twintig, vijf en twintig jaar geleden, plotseling hier in de buurt vreeselijlc veel over steenkool te doen was. Men dacht dat. er rijke, onaangeboorde la gen steenkool om de stad heen lagen en de menschen werden bij voorbaat al rijk, en er kwamen een heeleboel vreemdelingen op af, om te zien, of ze 0r niets mee konden verdienen. Daar toe behoorde ook die James Arra deane. Van beroep was hij civiel-in genieur, maar hij bezat blijkbaar een groot eigen fortuin. Niemand jvisl, waar hij vandaan kwam, maar hij kwam, met zijn vrouw en hij kocht dat oude huis, dat ik jo bob laten zien, en bogon zich met die steenkool te bemoeien. Ilii had iets te maken met een vennootschap, die hier opge richt werd; ze hebben een heelen tijd geboord in een stuk. land dat ze ge kocht hadden, vlak huiten de grens van de gemeente, maar er is niets van terecht gekomen. Te oordeelen naar wat mijn vader zei en die kende hem heel goed „Leeft je vader nog?" viel Simmons hem in de rede. „Al vijf jaar dood", antwoorde Swale. „Nu, volgens hem. was die Arradeane heelemaal niet afhanke lijk van zijn beroep, maar hii scheen on zoek te zijn naar iets waar hij zijn kapitaal in kon steken. Het was bekend hier dat zoowel hij als ziin vrouw geld hadden mijn vader zei, dat ze een heele knappe vrouw, was en heel verstandig ook „Vertel one eens", viel Simmona hem in de rede, „hoe oud zouden die menschen toentertijd geweest zijn?" „O, het waren jonge menschen, nog geen dertig zij tenminste zeker niet", antwoordde Swale. „Misschien was hij wat ouder. Een knap paar ze hadden mooie paarden, en leefden nogal royaal, zie je. klaar op de een of andere manier werd hot in de stad bekend, dat ze niet met elkaar op konden schieten, dat ze veel verschil van aneening hadden. Kinderen had den ze niet, maar mevrouw Arradea ne had een broer, die bij hen inwoon de, een soort van klaplooper, snap je een vent die nooit iets anders deed uan rondhangen en plezier maken op haar koeten natuurlijk en ze zeiden dat Arradeane daar niote van hebben moest, en hem weg wilde stu ren, en dat (mevrouw Arradeane daar niets van wilde hooren: ze had haar leven lang voor haar broer gezorgd hoewel dat niet erg lang was en ze wilde niet van hem gescheiden worden. Dat werd allemaal bekend in de stad je kunt in zoo'n klein gat ah dit niets verbergen, weet je! En mijn vader zei, dat dat misschien het voornaamste meeningsveischil tus- schen hen was en dat er nog wel an dere waren, imaar in ieder geval wist iedereen dat Arradeane en ziin vrouw niet gelukkig waren samen de be- legt tenslotte uit dat. ze niet begrijpt waar die brief gebleven is, maar; het hindert niet, Marie vroeg alleen maar om de hartelijke groeten te 'doem. ("Nadruk verboden.) dienden wisten het en ze praatten er natuurlijk over, en plotseling ver dween Arradeane". „Liep hij van haar weg?.'1 yroegj Simmons. „Op een heel vreemde manier!'4 antwoordde SWale. „Het was juist de manier waarop, waarover iedereen zoo verbaasd was! Om te beginnen kende, volgens mijn vader, iedereen in de stad Arradeane; hij was echt een man, die zich populair wist te maken. Nu, zooals ik je al zei, hij woonde met zijn vrouw in dat oude hoekhuis, dat ik je net heb gewezen en haar broer woonde bit lien in. Op. een ochtend zaten ze met hun drieën te ontbijten. Het kamermeisje zei dat ze heel vriendelijk en opgewekt te gen elkaar waren. Ze hoorde Arra deane zeggen dat hij om tien uur in' Hotel de Beer met een paar mijn- bouwkundigen een bespreking had en ze zag hem om Jien minuten vóór tie-< tien het huis uitgaan; ze zag hem ook den hoek van het plein omslaan in de richting van de Markt en De Beer.- En van dat oogenblik af heeft ni<L mand hier in Normansholt dien taan' ooit weer gezien, kerel! ITet kamer meisje was de laatste, die hem ooiri gezien heeft, toen hij' dien hoek om sloeg! Hij .was verdwenen!" IWordï vervólgd)'*

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5