1 - M 42e Jaargang No. 12649 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 12 September 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.57^. Franco per post door Nederland f 3.87}^;. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57^; franco per post f0.65. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM ADVERTENTiENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiËn van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Gratis-verzekering voor Weekabonnés van Haarlem's Dagblad ONZE 110de UITKEERING GROOT f35.- geschiedde heden aan A. M00NEN> Zuider Buitenspaarne 23 O.Z. wegens het aan hem overkomen ongeval op 27 Augustus j.l. DE ADMINISTRATIE rend in den wind, van een bijna agres sieve gezondheid, liepen zij daar met ferme stappen heen en weer, wach tend op een trein die hen naar hun provincie zou brengen. Aardig toch, die kleederdracht zei de slaperige, die zelf uiterlijk niets bijzonders had doet je hart toch goed, als je pas een tijd in het buitenland bent geweest. Tja zei een dikke meneer, die een anderen hoek had zitten lezen chef (dit tegen den man met het, drank- en spijswagentje) geef jij me eens een kleine lichte. Hollandsch bier en Hollandache kleederdracht, die vindt je toch maar nergens in het buitonland. F.n Hollftndsehe sigaren zei een derde coupégenoot, terwijl hij het afgebeten puntje van een pas gekoch te uit zijn mond op het, perron schoot. Je moet in het buitenland geweest zijn om te weten, hoe goed je het in eigen land hebt zei de eerste ?r en de anderen knikten, hun spraakvermogen tijdelijk gestremd door een slok bier c-n een groote si- AGENDA VRIJDAG 12 SEPTEMBER. Gem. Concertgebouw: Henri ter Hail's Revue, Draadloos, S uur. Gebouw Stads-Doelen. Gasthuis straat. Tentoonstelling ,,Het Kind", van 25 en van 7,3010 uur. Bioscoopvoorstellingen. ZATERDAG 13 SEPTEMBER. Gem. Concertgebouw: Henri ter Hall's Revue. Draadloos, 8 uur. De Kinderrevue ,.In Poppenland". 2 uur. Gebouw Stads-Doelen. Gasthuis straat. Tentoonstelling ..Het Kind" van 25 en van 7.3010 uur. Cinoma-Palace. Groote Houtstraat: Bhm-oopvoorsielling 2.30 en 8 uur. Theater ,,De Kroon", Groote -Markt Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Biorpoonvoorstelling 2.30 en 8 uur. Atlanta-bioscoop. Zijlstraat. Bios coopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Luxor-Theater. Bioscoopvoorstel ling 2 30 on 8 uur. do workzaamhoden aan do Amstordamscko Poort en do Lange Heerenvost? Een groote verandering leeft plaats op de Lange Hecrenvest. Met het toe nemend autoverkeer uit Amsterdam was die rijweg veel te smal geworden. Nu de rij boomen daar verdwenen is, is cr gelegenheid gekomen, om den rijweg te verbrecdcr.. Dit gebeurt dan ook. Hier en daar krijgt de weg de dubbele breédte, niettegenstaande het feit, dat aan den huizenkant een mooi tcgeltrottoir van ongeveer twee meter breedte gemaakt is. Toch zullen chauffeurs en bestuur ders van vrachtwagens 's avonds ter dege moeten uitkijken, want de ijzeren masten, waaraan do electrische draden voor dc E. S. M. bevestigd zuten, zijn op dezelfde plaats namelijk midden in de nieuwe kei'oestrating blijven staan. Sommige staan wel andethalve M. van de rails af. Het zou wel eens kunnen gebeuren, dat wagens, die te veel aan den kant rijden, 's avonds te gen die masten botsen. Dc nieuwe bestrating vordert in- tusjchcn goed. Men is aan twee kanten bezig. Met het leggen van het trottoir is men tot aan de Molenstccg gevor derd. Ook met do herstcllings- cn nieuwe werken aan de Amsterdamsche Poort wordt flink opgeschotcp. Ds oude trambr if. naast de Poort is geheel ver dwenen. Men is bezig met het opmetselen van den muur tusschen de train- cn de voetbrug. Dc volgende week zullen de liggers op de jukken voor de nieuwe voetbrug gelegd worden. Als er geen stagnatie komt, bestaat de mogelijkheid, dat over drie weken het water door de nieuwgemctselde ge welven zal stroomen. De Poort s dan weer aan- en voor een groot ge deelte in het water. De breede oprit van de Amsterdam- straat naar de Poort wordt eveneens in orde gemaakt. men onbewust van de belangstelling, die zij wekten, braken plotseling in koorzang uit: Wden NéeiJand's bloed door d" a-ha-dren vloeit De slaperige keek verrast op, de bierliefhebber zette zijn glas met een smak neer op het karretje en zei: nog zoo één. chef, de rookcr haalde zijn sigaar net. lang genoeg uit zijn mond om verbaasd te zeggen: As je me nou. Toen keken zij elkaar aan en lach ten. W ij moesten weer instappen. Toen de trein uit het station reed. klonk hel Zeeuwsehe koor, tot een ander lic-d overgegaan, ons nog na: Ileb je wel gehoord van de Zilvere-vloot De Hollanders, die uit het buiten land kwamen hoorden het niet meer. Wie zingt er nou volksliederen 's avonds op een donker perron. Neen, do kwaliteit; van bier en 6tgaren, daar konden zij over meepraten. Maar zij begrepen niet wat er juist zoo mooi was aan die Zeeuwsche kleeder dracht, die Zeeuwsche meisjes, wden Nèer- 1 n iid *8 bloed zoo krachtig door d' ad'ren vloeide. KRABBELS Stadsnieuws Het Kikkertje door de gemeente gekocht. Verbetering van den toegangsweg naar den Kloppersingel DE UITSPANNING In one vorig nummer je reeds rrte- j«-gedeeld, dat de gemeenteraad hot voorstel van D. en W. om het Kik kertje aan den Kloppensingel aan te koopen heeft goedgekeurd. Do bedoeling is om het gebouw te aioopen en de breede wegen, die nu langs de huizen van Patrimonium liggen, verder naar het Spaarne door DIE GAAT VER. to trekken. Nu springt het Kikker tje met den voortuin een groot stuk vooruit, zoodat wel de opritwes. maar niet de straatwop kon worden doorgetrokken. Nu zal het ook noo- die ziin het stukje stinksloot tusschen liet Kikkertje en het Spaarne te dem pen. Daardoor wordt een goede ver betering verkregen. W1EN N EÓRLAN D'S BLOED.. Wij stonden met den Pariischen nachttrein stil op het station Roozen- daal. Dat is op zichzelf niets bijzon ders, want liet gebeurt, iederen dag. Wij stapten uit en gingen ons, als te doen gebruikelijk is, in de koele nachtlucht wat vertreden op het ka rig verlichte perron. De man, die voortdurend in een hoek van de coupé had zitten slapen, kreeg hen het eerst in het oog. een achttal Zeeuwsche boerendeerns van het postuur, dat wij met Holland's welvaren plegen te ver eenzelvigen. De ann-n in een gehaakt, Bciiilderachtige hopfdkuA>Feu wappe* Optochten met ontplooide vlaggen door de binnenstad Op Zondag niet toegestaan In ons vorig nummer heeft men zoo wel iri do rubriek ,,Om Ons Heen" als in het raadsverslag bijzondorheden kunnen lezen over het verboden mee voeren van een ontplooide vlag door de propagandafietsclub van do S. D. A. P. I)o Commissaris van Politie had den leider van een wandelclub cr al eens eerder nadrukkelijk op gewezen, dat bij een optocht door de binnenstad van een groot aantal personen met een ontplooide vlag of banier, waar aan een 6tok van een paar meters lengte bevestigd zit, op Zondag onmo gelijk kan toestaan. Een dergelijke optocht, met bestemming naar Over- veen, was laatst op een Zondag door 'de Zijlstraat getrokken. De Commis saris had later tot den leider daar van gezegd, dat de wandelaars geen last van de politie zouden hebben, wanneer zij zich aan de voorschriften hielden. Een tocht naar buiten kan evengoed plaats hebben, als de deel nemers zich in kleine groepjes verdee- lcn en dan door de buitenwij ken naar do grens wandelen, even wel met opgerolde vlag, ook al is het een gewone clubvlag, zoonis bijvoorbeeld die van de fietsclub der S. D. A. P. Daar staat weliswaar het figuurtje van een fietsrijder op, maar 'dat is, wanneer do vlag heen en v wappert, dikwijls niet te zien. DOUWE D RAAISMA, Hiernaast heb por tret van onzen stadgenoot, den heer Douwe Draaisma, violist, wien dezer dagen een hinnenland- sehe studiebeurs werd toegekend. De heer Draaisma palijfe ontving zijn oplei- J JL ding van den vio- list, Schmuller, hij was voorts 4 jaar op liet. conservato rium, waar hij in alle vakken de hoog ste punten behaalde. 28 November zal de heer Draaisma als solist bij Zang en Vriendschap op- Treden. Verkeersongelukken in Haarlem en Omstreken Een dronken chauffeur In Zandvoorl. Woensdagavond ongeveer half elf ontving do politie bericht van een auto-ongeluk, dat ter hoogte van de P.E.N. op de Zandvoortsclielaan zou hebben plaats gehad. De Commissaris van Politie begaf zich met een agent van politie er heen. Het bleek dat een auto van achteren tegen een vracht wagen was aangereden. Door den schok viel een man van den bok, en bezeerde zich, doch niet ernstig aan den arm. Ook was de wagen evenals de auto beschadigd. De auto-bestuur der M. R. uit Alkmaar bleek in kennel ijken et aalt van dronkenschap te zijn. Men bracht hem naar het bureau van politie over waar hij daar hij niet in staat was voldoende inlich tingen te geven, in bewaring werd ge steld. Nadat hij Donderdag verhoord was, zond men hem heen. Op last an den Ambtenaar van het Open baar Ministerie te Haarlem is de auto in beslag genomen. In Haarlemmermeer. Wegens onbesuisd rijden, kwam de i7-jnrige B. H. Woensdag met zijn rij wiel in aanraking met een langs den Kruisweg staande kar. Door zijn vaart sloeg "hij over het stuur heen en be kwam aan het hoofd en de handen bloedende wonden Na verbonden te zijn, moest hij te voet zijn weg vervol gen, omdat zijn fiets niet berijdbaar De melkprijs. Verhoogkig van 18 tol 20 cent per Liter? Donderdagmiddag hebben de melkvee houders en afgevaardigden van den Haar- lemechen melkhandel een gem-aeneohap- pelij'ke vergadering gehouden. Ter sprake kwam een verzoek vo-n de melkveehou ders. om den melkprijs met twee cent per liter te verhoogen. Hierover werd een langdurige gedach- tenwisseling gehouden. Tot een resultaat kwam men neg niet. want de mclkhan- delaren verzet-ten zioh tegen deze prijs- verhooging. De Haarlemsohe Melkhandel houdt he denmiddag weer een vergadering. FEESTMAAL VAN OEH.F.G, Zaterdag is er een feestmaal van de good old H. F. C. Ieder lid dat daarin lust heeft, doet gezellig daaraan mee. Redenen om saam te fuiven, zijn in overvloed present, Want 't- bestuur is in zijn schik, en over velen zeer content. Luister maar. K\vam Mannua Fran cken niet onlangs bij ons terug? Speelden Ben en van der Menlen 1o Parijs niet fraai en vlug Scheidt Frits Kuipers, de oude captain, niet (helaas) met spelen uit? Nu, dan. weet toch opk een ieder wat dit feestdiné beduidt. Tom de Rijmer die zelf ook houdt van een smakelijk diné Heeft in dit geval toch twijfel, deelt dien openhartig mee: Als er vier motieven gelden voor het houden van een feest., Waarom is 't bestuur dan niet maar daadlijk voor vier feest- dinés geweest 1 TOM DE RIJMER. Schadevergoeding voor goederenzendingen in bezet Duitschland Een mededeeling van het Depar tement van Suitenlandsche zaken De Haarlemsche Kamer van Koop handel zendt ons het volgende com muniqué: Het Departement van Buitenland- sche Zaken brengt, ten vervolge op m overleg met het departement van Ar beid, reeds vroeger gedane mededee- lingen omtrent schadevergoeding voor goederenzendingen, in den aan lang van de Roerbezetiing op de spoorwegen in bezet. Duitschland in het ongereed© geraakt, het volgende ter kennis.- Blijkens van het Consulaat-Gene raal te Frankfort a, M. ont'. angen be richt, is door de Hooge Iutergeal- lieerde Commissie voor het Rijnland bepaald, da' zij, die volgens de voor heen bekend gemaakte voorschriften in zake z.g. zendingen ..en sou'fran- ee". schrdevergoedingen hebben ver zocht. in hun verzoek niet onfvanke- ijk. kunnen worden verklaard, in dien zij niet aUe beno"<ligde bewijs stukken vóór 15 September a.s. bö den ..Service Franco-Beige de Liqui dation des Marchandisos en soiiffrnn- ce sur les R^seaux des Torritoires Or- cupés (Wilhelmsfnsse 60, Wiesbaden) hebben ingediend. Volledigheidshalve vestigt het De partement voornoemd er de aandacht op. dat bedoeld besluit alleen van be lang is voor hen, die de desbetreffen de bewijsstukken nog niet behoorlijk hebben ingediend. Aan het kantoor der kamer. Kruis weg 70 zijn nadere inlichtingen te verkrijgen. Weer een inbraak in de Haarlemmermeer Vermoedelijke dader bij de woning gezien Donderdagmorgen is bij J, S. aan den Akerdijk nabij de Lijnden in de Haarlemmermeer inbraak gepleegd. De dief heeft zich door opensluiting toegang tot de woning verschaft, een linnenkast opengebroken en zich meester gemaakt van een stalen kistje, waarin verschillende voorwerpen en papieren waren geborgen. Van dezen diefstal wordt verdacht een ongeveer 30-jarig persoon. die men kort te voren ia de onmiddellij ke nabijheid van de woning heeft zien rondloopen. Het is te hopen dat de politie, die spoedig met de inbraak in kennis werd gesteld, er in slagen zal den dader in handen te krijgen. De grenswijziging Het ontwerp Is nog niet definitief door de Regeerir.g vastgesteld Over de wijzigingen die in het plan van Ged. Staten komen 11 Woensdag werd medegedeeld, dat thans in den Haag vor deringen gemaakt worden met het ont werp tot grenswijziging van Haarlem. Er zou dan ook grond zijn om te veronder stellen, dat de grenswijziging 1 Mei 1925 (met het ingaan van het nieuwe belasting jaar) in werking zou treden. Wij vernemen thans uit betrouwbare bron uit Den Haag, dat nog steeds wordt onderhandeld over sommige punten, o.a. belastingaangelegenheden, tiet' vastgesteld is bet grenswijzi- giir.gsointwerp dan ook nog niet. Het plaji dat thans In behandeling is, ie at van Gedeputeerde Staten. Daarin zul len evenwel vermoedelijk wijzigingen ko men, maar welke dat staat nog niet vast. De stranding van de „Geertruida Johanna" te IJmuiden. Pogingen om den logger te bergen. i j«yi yr/jifi - - --- '-fPjifiï - \fjpï DE „CEERTRUIOA JOHANNA" TUSSCHEN DE PIEREN TE IJMUIDEN CESTRAND, De logger Geertruida Johanna M A 173 had Dinsdagnacht, bescherming gezocht binnen de IJmuider pieren. Gezocht maar niet gekresen, want de storm kreeg vat op het schip en wierp het met zijn inhoud van vijf tien last haring bij het badpaviljoen De bemanning liep geen gevaar, 'zij kon zich hij eb aan land begeven. Het kon zich bh eb aan land begeven Het bureau Wijsmuller stelt thans pogin- krijgen. Houtbooten met gehavende deklast. 0e houflading een chaos. DE OMGESLAGEN DEKLAST, In de haven van IJmuiden komen den l.atsten tijd veel houtbooten.. Door don storm der laatste dasen heb ben die houtbooten veel te lijden gehad. Van een sleep met twee hout- booten geraakte Woensdagnacht een boot geheel I06. De boot werd in den morgen drijvend gevonden en toen binnengesleept. Ook kwam Donderdag en houtboot binnen, waarvan de dek last geheel verschoven was. Dadelijk na aankomst in de haven werd begon, nen hot hout te lossen, want er be stond gevaar dat de boot anders zou ornsdaan. Op onze foto is de wan orde op het dek goed te zien. Een ophaaldienst voor de Rijksbelastingen mogelijk Wat een oud-ontvanger er van zegt Een onderhoud met den heer D. Fennema Nu de gemeente een incaesodaenst heeft en er reeds eenigo partiouliere ophaaldiensten voor belastingen be staan, rijst de vraag of niet ook een Rijksophaaldienst voor de Rijksbelas tingen mogelijk zou zijn. Wij hebben deze vraag voorgelegd aan den heer D. Fennema, oud-ont vanger van de buitengemeenten alhier. Deze achtte zulk een dienst niet al leen mogelijk, maar ook zeer wensclie- lijk. Het is trouwens bekend, dat de heer Fennema, gedurende zijn ont vangerschap, zich steeds een warm voorstander van zulk een dienst ge toond heeft. Vooral heeft de heer Fen nema getracht het d^irheen te lei den, dat Gedeputeerde Staten bij de gemeenten er op zouden aandringen zulk een dienst ook voor het opha len der Rijksbelastingen op te rich ten. daar het grootste getal der te innen posten toch voor de gemeenten is. Het r.-'ik zou hiervan gemak heb ben en het gebeurt dan ook wel, dat ip gemeenten, waar zulk een gemeen telijke dienst bestaat (o.a te Zwolle) het Rijk bijdraagt in de kosten er van. Voelden de gemeenten er niet voor zulk een dienst op te richten, dan zou het Rijk het moeten doen. „Wat acht u de voord'eelen van Zulk een ophaaldienst?" vroegen wij. „In de eerste plaats", zoo ant woordde de heer Feuuema, „zal het getal zoogenaamde kwade posten zeer verminderen. De menschen worden in de gelegenheid gesteld kleine be dragen af te geven en zóó is er veel meer kans dat de belastini- binnen komt dan wanneer het Rijk plotse ling aanklopt met een ..iaarreke- ning" van ruim f 100 of soms wel meer. Wie een klein i- komen beeft en niets of 7.00 goed als niets heeft weg gelegd, komt dag.r nooit door. De om standigheden. dc staatsopvoeding, lei den er tegenwoordig ook toe. dat men niet meer vooruit zorgt, omdat de Slaat op het gebied van werkloozen- I zorg, ouderdomszorg in onze dagen veel meer doet dan vroeger. Laat ik hier meteen bijvoegen, dat dit vooral geldt voor de menschep in de stedenik bedoel daarmede dan de arbeiders en de kleine middenstanders. Dezen toch zijn -ewoon, alles bij de week te doen Zij betalen hun huur bij de week, de bijdrage voor hun begrafenisfonds, voor hun verzeke ring enz. Voor het platteland acht ik een ophaaldienst minder noodzake lijk, omdat de plattelanders over het algemeen spaarzamer zijn dan de stadsbewonerszij rekenen niet zoo alles bii de week. Een ander voordeel is dat liet be zwaar van de late rondzending der aanslagbiljetten, zee maanden soms nog langer na het begin van het dienstjaar wordt ondervangen door een ophaaldienst, want de som, die betaald moet worden, is dan al grootendeels, misschien wel geheel, bij elkaar. Dan wordt door een ophaaldienst den belastingbetalers veel tijdverlies bespaard. Per giro kan nu niet be taald worden (velen wisten ook trou wens met het invullen der giro-formu lieren geen weg), her betalen per postwissel heeft ook eigenaardige be swaren eu zoo ontstaan de lange rijen achtenden voor de loketten! En klachten geen gebrekMet een ophaal dienst verdwijnen deze moeilijkhe den Waarschuwingen en aanmaningen zonden ook geen reden van bestaan meer hebben er bestaan nu trouwens reeds plannen om de waarschuwingen af te schaffen. Er moet natuurlijk wel een midd"' blijven om omvillisen te dwingen, maar was een ophaaldienst algemeen ingevoerd, dan zou het werk der vervolging ook veel gemak kelijker en vlugger van stapel loo- peu en zouden de menschen dus veel eerder dan thans den deurwaarder cp hun dak krijgen."

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1