SERiGIT MN ADVE1TEER0E1S Woningbouw in Heemstede De Noorderkerk-quaestie GOUDLEER IN HAARLEMSCHE HOFJES 42e Jaargang No. 12650 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 13 September 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is [kom der gemeente) f3-57M- Franco per post door Nederland f3.87H- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f 0.57)4; franco per post f0.65. ADVERTENTiENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; bulten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 TelefoonnummersDirectie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, fJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA ZATERDAG 13 SEPTEMBER. Gem. Concertgebouw: Henri ter Hail's Revue, Draadloos, 8 uur. In Poppenland, Kiuderrevue 2 Gebouw Stads-Doelen. Gasthuis straat. Tentoonstelling ,,Hefc Kind", san 2—5 en van 7,3010 uur. Bioscoopvoorstellingen. Luxor Tearoom. Middag- en avond concert. Heemstede: Tuinbouwtentoonstel ling ia het lokaal voor Christelijke Belangen, Voorweg van 3—10 uur. Zandvoort: Groot Badhuis, Bala laika Orkest. ZONDAG li SEPTEMBER* Stadsschouwburg: Het Schouw- tooneel Tempora Mutanfcur. Schouwburg Jansweg: Mooi Juulfje Van Volendam. 8 uur. Gem. Concertgebouw: llenri ter Hall's Revue. Draadloos, 8 uur. De Kinderrevue ..In Poppenland". 2 uur. Cinema-Palace. C.roote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling van 2 u. n.m. af. Theater ..De Kroon", Groote Markt Bioscoopvoorstelling van 2 u. n.m. af. Scala-Theater. Ki.' Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling van 2 tl. n.m. af Luxor-Theater, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling van 2 u. n.m. af. Atlama-bioecoop. Zijlstraat. Bios- Bioscoojyvoorsteüing van 2 u. n.m. af. Gebouw Oiympia, Kinderhuissingel, Dansen van 8—if uur. First Class Ball-room, KI. Iloutstr. 106. hal 7.80 uur. Brongobouw: Open in ga-dansavond D'» Lange. 8 uur. Gohouw Stnds-Doelen. Gasthuis straat. Tentoonstelling ..Het Kind" van 25 en van 7.3010 uur. Heemstede; ihiinbouwtenteonRfeKing in het lokaal voor Christelijke belan gen Voorweg, 2—-10 uur n.ra. MAANDAG 15 September. Cinema-Palar»». Groote Houtstraat'. Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater ..De Kroon". Groot© Markt Btescoopvoorsteliing S uur. Scala-Theater KI, Houtstraat 77: B:o^cv.pvoorstel!ing 8 uur. AtJanta-hioscoon. Zijlstraat, Bios- ceonvoor»tplling 8 uur. Luxor-Theaier, Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Gebouw Stads-Doelen. Gasthuis straat. Tentoonstelling ,,Het. Kind", van 25 en van 7.30—10 uur. Velsen: Hotel De Prins: Balalaika Orkest. KRABBELS goud, waarbij het tweede beschouwd wordt ais de ontwijfelbare oorzaak van den eerste. De eerste proclamatie van het ge nootschap ijvert voor de invoering van een nieuwen waardemeter die interna tionaal is en onafhankelijk van elke individueele manipulatie. Hetwelk, voor zoover wij het kunnen zien, zal uitdraaien op een nieuwen naam voor een oud euvel. Overigens behoeven wij'er ons niet al te veel om te bekommeren. Dit is een zuiver interne kwestie voor de Vereenigde Staten, sedert al ons goud naar de overzijde van den Atlantischen Oceaan is ver huisd en niet alleen de „individueele manipulatie" maar zelfs de aanblik van dit edele metaal ons ten eenenmale vreemd is. Maar als de Amerikanen er werkelijk af willen, kunnen wij hun wel een adres opgeven, waar wij het heen kunnen zenden. Dan kunnen zij in ruil daar voor al onze oorlogen krijgen, om er mee te doen, wat zij willen. Stadsnieuws De tuin van Land- en Spaarnzlcht wordt opgeofferd In de afgeloopen week, 8 tot 13 Sept. 1924, nam het aantal betalende abonnés van Haarlem's Dagblad met VIJF EN TACHTIG toe Aantal op 1 Sept. 1924 6 1924 13 1924 16386 16417 .16502 COMMENTAAR OVERBODIG In Heemstede worden stc-ods meer huizen gebouwd. Natuurlijk moeten daardoor sommige plekjes natuur schoon het ontgelden. Zoo zul nu ook een groot deel van den inooien lom- rijken tuin van d© villa Land- en Spaarnzlcht aan dt-a Bronsleeweg ©ven voor ,,het Clooater" het moe ten ontgelden. Aan beide kanten wordt de tuin met mooie midden standshuizon bebouwd. Er komen er in het geheel 15. Binnenkort zal de aanvraag in den gemeenteraad van Heemstede behandeld worden. Er zal getracht worden hot natuurschoon zooveel mogelijk te sparen. De nieu we huizen komen wattiersgewjjs het oude huis, zoodat de geheele voortuin behouden blijft. De Noorderkerk een buurtgemeente? De Kerkeraad neemt in beginsel het voorstel tot een schikking aan Er bestaat hoop, dat de kwestie nog vóór de ope ning der kerk wordt opgelost DE OVERHEID ALS RECLAME- EXPLOITANTE. Dat de overheid als reclame exploi- taoio optreedt is niets nieuws. Reeds lang bestaat de gelegenheid tot het aanbrengen van reclame op gemeente lijke zuilen, in officiëele gebouwen als postkantoren en scmï-officieele als spoorwegstations, op vrachtauto's van de po3teryen, in telefoongidsen, op de achterzijde van kwitanties e. d. Maar het rcciamepad van de overheid is ook niet bedekt met louter rozen. De exploi- tante staat altijd bloot aan critiek van den gemeenteraad en de beide Ka mers. Wij vernemen nu, dat in de Twee- da Kamer aanmerking is gemaakt op het opnemen van reclames van firma's, die hun bedrijf maken van de fabri catie of verkoop van alcoholische dran ken. En de regeering heeft het hoofd moeten buigen, zoodat de zonderlinge toestand is ontstaan, dat deze fabrica tie en verkoop op zichzelf niet zijn verboden, doch dat de .regeering. voor zoover dit in haar vermogen is, belet, dat hieraan openbaarheid wordt gege ven. En het is een nieuw bewijs, dat ieder, ook de overheid, zich tot zijn eigen terrein van werkzaamheid moet be palen. NOC EENMAAL OVER MARS. Wanneer wij nog eenmaal terugko men op de recente nabijheid van de planeet Mars, dan moet u ons dit ver geven, lezer. De Amerikaansc'ie mail van die dagen is pas binnen en daar is natuurlijk wel weer wat moois bij. In de Vereenigde Staten is een nieuw ge nootschap opgericht dat de Vcreeni- ging der Martianen hce'.. Dit genoot schap heeft tea doel de betere levens omstandigheden, die naar de overtui ging zijner leden, op de oude planeet moeten bestaan, ingang te doen vinden op onze aarde. Mars is ecnige millioe- nen jaren ouder dan onze aardbol cn wii behooren met haar rijpe ervaring ons voordeel te doen, In de eerste plaats zijn de Martia nen anti-Martiaansch, dat wil zeggen, anti-oorlog. De twee dingen, die zij af- sdbaffeo willen zijn Je oorlcs en het Vrijdagavond heeft de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk vergaderd ter bespreking van de kwestie met de Stichting Noorderkerk en School. Ons is ter oore gekomen, dat. de Ker keraad in beginsel het voorstel^ tot een schikking met de Stichting Noor derkerk en School heeft aangenomen, wanneer tenminste door .deze Stich ting geen bezwarende en onaanneme lijke voorwaarden worden gesteld. Er bestaat nu hoop. dat cle kwestie nog vóór de opening der Noorderkerk wordt opgelost. De Kerkeraad heeft zoo werd ons verzekerd tot het uiterste medege werkt en wil dit blijven doen. Tot heden was de juiste strekking van het door de Noorderkerk gedane bemiddelingsvoorstel geheim gehou den om de onderhandelingen te ver gemakkelijken. In een vorig bericht gaven wij evenwel ecnige veronder stellingen over die strekking. Thans blijkt, dat wij volkomen juist W£ ingelicht. De voorwaarde was, dat de Noor derkerk een buurtgemeente der Ned. Hervormde kerk te Haarlem zou worden. Dit houdt in, dat het Klever park een zelfstandige kerkelijke ge meente wordt, met uitzondering van het financieele beheer, dat voor de geheele gemeente gecentraliseerd blijft. De Noorderkerk-gemecnte kiest dus zelf een predikant, ouderlingen, diakenen, enz. Wat het financieele beheer evenwel betreft wordt de Noorderkerk even wel onder de kerkvoogdij Haarlem gebracht. Nu beide partijen het in beginsel eens geworden zijn, moet de detail leering van de voorstellen nader wor den uitgewerkt. Dit zal naar wij vernemen zoo spoe- ig mogelijk geschieden. Een poging het goudleer van het Frans Loenen-hofje te behouden 't Was daar destijds zeker een heel der riviergezicht dan tegenwoordig. Aan de overzijde van de Zanaersbrug, waar de zandeoh ippers aaailegden, was de Os senmarkt. Eerst later werd daar het groote Diakoniehuie thans kazerne gebouwd A-ui het huis grensde een tuin, volgens r.og in het archief bewaarde brieven, al eCn hofstede aangenaam om in te wand* len, rijk aan vruoh" boomen Het oude huis v»n Noblet staat nog oP deze plaats. Er moeten evenwel «enige ka mers zijn wc-ggebróken, wamt nu zijn er nog slechte twee kamers over die grenzen de mooie breede marmeren gang. Ver der is aan de achterzijde nog do kanier keuken die tot huisvesting van de' op zichters dienen. Het eigenlijke hofje is aan de achter- :ijdc. In 1758 werd mot den bouw begon- ïen, in 1760 was het gereed. De woninkjes zijn, evenals die. in het hofje van Staats, voorzien van zwart-gele luiken. Om den mooien middentuin staan 20 huisjes. Volgens de bepaling van het testament moeien die huisjes bewoond worden door 10 Amsierdamsche en 10 Haarlemsche oude vrijsters (geen weduwen) van minstens sar. bchoorende tot den Hervormden godsdienst. De regentenkamer hv het oude huis aam de Nieuwe Gracht is heel mooi. Daar be nch zich oefle het kostbare goudleer op c- wanden. Het schoorsteenstuk is een grauwtje var. T. Jetgersma met hes por- vam Noblet. Het oorspronkelijke meu bilair is behouden. Aan de wanden hangen He geschilder- da portretten van de regenten die het hofje in den loop der jaren hebben be stuurd. Daaronder zijn vele leden van be kende "Haarlemsche geslachten. D« andere kamer U minder rijk gemeu beld. dit is de zoogenaamde sollicitanten- er. Daar worden als er een vacature op hofje is de gegadigden binnen ge-la- om te wachten tot zij voor de regen ten moeten verschijnen. DE REGENTENKAMER MET MOOI „GRAUWTJE". Het „Huis te Zaanen' Nog niets positiefs bekend omtrent de bestemming der terreinen Goudleer en andere waardevolle dingen In het hofje van Noblet Indertijd hebben wij medegedeeld, dat do regenten van het Frans Loenenhofje, door dc financieele zorgen van deze in stelling gedwongen, er over dachten om hot goudleer uit do regentenkamer te ver knopen. Zoover is het gelukkig nog niet 1 Er worden nog pogingen aangewend om het ben nodigde geld te vinden, opdat het goudleer voor Haarlem behouden: blijft. Echt goudleer wordt een zeldzaamheid. Toch is ook nog in eenige andere hofjes goudleer te bewonderen. O.a. in het hofje van Noblet aan de Nieuwe Gracht, hoek Hooïmarkt, het typische huizengroepje tegenoveT de nieuwe Zandersbrug. Over dit hofje lezen wij in Giaandijk'a Reeds uit de vereeoiging van de regle menten van het hofje van Noblet met het hofje van St.iate (.fansweg) blijkt, dat beide hofjes met elkaar in nauwe bo!rek king etaan. V'an verwantschap der fami lies Noblet en Staats blijkt evenwel niets. Maar toen Leonard Noblet en zijn zusters Sara en Geertruiid onderling bij testa ment waren overeengekomen, dat bij het afsterven van d« (u) langstlevende uit GOUDLEER IN "T HOFJE VAN N0BLE1 de nalatenschap een hofje zou gesticht worden, werden de futngeeren.de execu teuren van de nalatenschap vam den heer Staat® tot executeuren van de familie No blet benoemd. Het zijn dan ook nu nog dezelfde personen die beide hofjes als regenten beheeren. Leonard Noblet was te Amsterdam gebo ren en aldaar notaris geweest. 'Later woon de hij met zijn zusters te Haarlem in het huis „Stad en Spaamezicht" op den hook van de Hooiimarkt en Nieuwe Gracht In de Raadsvergadering van Donder dag 6 December van liet vorige jaar werd besloten tot aankoop van bet landgoed „Huis te Zaanen" onder de gemeente Schoten, voor den som van f 280.000. Men aai zich nog herinne ren hoe enkele woordvoerders in de raadsvergadering enthousiast waren over dezen koop, omdat de gronden rondom- en achter het kasteel van dien naam tengoede zouden kunnen komen aan den volkswoningbouw. Volgens do voorwaarden mocht de eigenaar, de lieer Bredius het kasteel blijven bewonen tot 1 November van dit jaar. Daarna zou met sloopen wor den begonnen. Af en toe doken er geruchten op, dat onderhandelingen gaande waren over het eerlang bebou wen van het 104.780 c.A. groote ter rein tusschen Middenweg en Delft. Ook werd gesproken over de mogelijk beid. dat een gedeelte van dit: terrein bestemd bleef voor den aanleg van een plantsoen nl. de rest van den eer- tijde zoo prachtigen boomgaard. Iet6 positiefs omtrent de bestem ming van „Zaanen" 'is nog niet, be kend. Alles is er nog als voorheen a,I is de boomgaard leolijk in verval ge raakt. Het opgespoten blauwe zand heeft onder de bessenboomen een ware verwoesting aangericht en de aard beien tuin werd onder een blauwe zandlaag bedolven. Naar verluidt zal het kasteel voor- loopig nog wel niet gesloopt worden en de tegenwoordige bewoner ook na 1 November Zaanen" nog niet onmid dellijk verlaten. Voordat de grenswij ziging beslecht is zal in elk geval aan den tegenwoordigen toestand wel niets veranderd worden. Het stuk terrein achter het huis tot aan de Delft „Breroo's Zaanen" geheeten, is eveneens bedekt door een laag blauw zand. Met het daarnaast- gelegen bouw terrein van de gemeente Schoten vormt dit stuk grond een woestijn, waarop slechts wat lange sprieten ©n onkruid groeit en waardoor de exploi tatie wordt gedrukt, want de op brengst van een zekere hooisoort is zeer gering. Een paar paarden trach ten op deze uitgestrekte gronden nog eenig voedsel te vinden. Het heeft er weinig van dat deze gronden in de naaste toekomst zullen worden be bouwd want het 6chijnt, dat de bou wers op particuliere gronden goedkoo- per terecht kunnen. Het uitgestrekte bouwterrein van de gemeente Scho ten ligt nu reeds langer dan vijf jaar kant en klaar eu geheel voorzien van liet rioleeringsnet- en slechts een ge deelte ervan ie bebouwd. Het grootste gedeelte ligt renteloos. Zoo gaat bet ook met het terrein achter Zaanen. Jammer is het, dat Schoten niet kan doorgaan niet het doortrekken van de Zaanenlaan. omdat deze prachtig breede straat juist langs de grens van Haarlem's tegenwoordig eigendom ge projecteerd ligt. Daa.rdoor kan de ver bindingsweg naar Bloemendaal niet tot stand komen, 't Is immers de be doeling, dat deze weg van het N. B. Spaarne naar Bloemendaal zal worden aaneelegd en... er voor deze straat eerlang een brug over het Spaarne komt 't Zal echter nog wel ©enigen tijd duren, voor het zoover ijs. i De kosten van den watersnood in 1916. Een adres aan Gedeputeerde Staten. De Kamers -van Koophandel te Alk maar en te Zaandam hebben in een adres aan Ged. Staten aangedrongen op inwilliging van het volgende: a. de provincie neme de aflossing en rentebetaling der watersnoodlee- ningen geheel voor haar rekening; b. de omslagen, door het Hoogheem raadschap Noord-Hollands Noorder kwartfpr geheven ter dekking van <ie kosten van het onderhoud, vv.orden mede gedragen door de eigenaren van buiten de grenzen van het Hoogheem* raadschap in Noord-Ho]land liggende gebouwde- en ongebouwde eigendom* men. TAALKUNDIGE RAADSELEN. In de circulaire van een concerubureitf lezen wij: „Op dezen laatsten avond zul len werken voor 4 handen of voor 2 kla vieren ten gehoor© worden gebracht." Dezer dagen hoorden wij een v'fder in" de tram tot zijn zoontje, dat met de riem van het raampje epeelde, zeggen„blijf er 'ii met je klavieren Het kind begreep het d': de lijk en de t. :sslgiers begrepen het- ook. ÏF&r dan is de aankondiging in de circulairs onbe grijpelijk. PERSONALIA, Bij het examen p 'itiediploma van den Algem. Ned. Politiebond verwier ven het diploma met aanteekening de heeren B. Dijkstra en E. P. D. den Dek ker, beiden te Haarlem. De Melkprijs Een nieuwe meikooriogvoorkomen De prijs bedraagt thans 19 cent per liter Het is niet tot een hieuwen meBkoorlog gekomen. In een vergadering van den Haarlemschen Melkhandel is besloten dea prijs der volle melk met ingang vaa Zon dag 14 September van 18 op 18 cent per iiter te brengen. DE ASPHALTEERING. Vrijdag werd met grooten spoed en mog later- dan gewoonlijk aan de asphaltee- ring gewerkt. Naar wij vernemen komt dit doordat de groote machine die de asphllt f>eretót (wij plaatsten er eenige dagen geleden een foto van) en die staat bij de noodwoningen hoek SchalkwiikerwegSlaohthujsstraat; voor eenige dagen verhuist. Deze machine wordt a.l. morgen weder op dekschuiten nai-r Amsterdam vervoerd wtar zij even eens voor de a-sphalteering noodig is. Naar alle waarschijnlijkheid komt dit ge vaarte Woensdag weder hier ter stede te rug doch het is nog niet zeker of het dan weer op dezelfde plaats zal komen. Of do omwonenden met leedwezen af scheid zullen nemen betwijfelen wij zeer, daar de door de mtchine verspreidde lucht zeer aangenaam is. Hst stoomgemaal „de Lijnden" in den Haariemmermeerpoider Proefbemaling uitstekend De Cruquius zal niet hersteld worden Naar wij vernemen he'oen de belang rijke werkzaamheden aan het stoomge maal „De Lijnden", staande aan de Ringvaart van den Haarlemmermeer polder tusschen Halfweg en Sloten, haar beslag gekregen. Dat daarmede een groote verbetering is tot stand ge bracht, bleek wel ten duidelijkste toen er met de nieuwe electrische motoren en de aangebrachte grootere buizen een uitstekend geslaagde proefbemaling werd gehouden. Door de enorme hoe veelheid water, die in een paar uren tijds uit dezen polder naar de Ring- vart werd verplaatst, dacli men werke lijk lat al het water uit de Hofdvaart zou worden weggehaald. De waterstand was dan ok zoo laag geworden, dat de schepen op den bodem vastlagen en niet konden vertrekken, zoodat sommige schippers hun reis moesten uitstellen tot er weer voldoende water aanwezig was om vlot te komen. De grootte en het krachivermogen, ja deg eheele inrichting van „De Lijn den" is de bezichtiging dubbel waard, zelfs thans van dien aard, dat ze verre die van „De Leeghwater" bij de Kaag overtreft en het stoomgemaal „De Lijn. den" het werk der bemaling nu des- oods alleen wel zou afkunnen. In verband darmede zal dan ook wel niet worden overgeg'aan tot restauratie van het stoomgemaal '„De Cruquius" nabij Heemstede, dat voor zoover het mechanisch gedeelte betreft, in geen beste conditie meer verkeert en dan ook zoo goed a]s niet meer gebruikt wordt. Die stoomgemaal, dat als bouw werk de omgeving nog tot sieraad strekt, zal, naar gehoopt wordt, toch behouden blijven als een in den waren zin des woords zichtbaar aandenken aan de droogmaking van het Haarlemmer meer,

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1