Dr. H. F, R. Hubrecht 80 jaar Voor afbraak verkocht. De belastingadministratie 42e Jaargang No. 12651 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 15 September 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.57}^. Franco per post door Nederland f3.87H- Afzonderlijke nummers fO-15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57J^; franco per post 10.65. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 C.ents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Veisen, Velseroord, Wijkeroog, (Jmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 3521 DIT NÜMMBR BESTAAT DIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden MAANDAG 15 SEPTEMBER. Gebouw Stads-DoeJen. Gasthuis straat. Tentoonstelling ,,Het Kind van 25 en van 7.30—10 uur. Bioscoopvoorstellingen. DINSDAG 16 SEPTEMBER. Stadsschouwburg: Het Schouwtoo- neel. Kreles Louwen, 8 uur. Schouwburg J ana weg: Balalaika Or kest, 8 uur. Gebouw Stads-Doelen. Gasthuis straat. Tentoonstelling ..Het Kind", van 25 en van 7.3010 uur. S uur: Catharine van Ren nes over De beteekenis van muziek in het kin derleven. Cinema-Palace, Groote Houtstraat. Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater ..De Kroon", Groote Markt Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling 8 uur. AÜauta-biOscoop, Zijlstraat, Bios coopvoorstelling S uur. Luxor-Theater, Bioscoopvoorstel ling 8 uur, Veisen; Hotel De Prins: Balalaika Orkeefc. Wat Nederland oprookt Onlangs is meegedeeld, dat in Ne derland in één jaar tijds voor een som van 145 millioen gulden aan si garen en cigareuen is verbruikt. Den dag daarna vonden wij in liet maandblad van de vorget.ariërs, dat hei overnam uit, liet Tijdschrift voor geneeskunde, dat liet, weer ontleend had aan het Engelsche tijdschrift ,,the Lancetdat het weer had van Prof. Kobert, do volgende mededeeling: „de werking van nicotine koint „overeen met die van blauwzuur; „liet tast hart, vaten, spijsverterings-, „ademhaling- en zenuwstelsel aan, is „oen van do voornaamste oorzaken „van de arteriosclerosc. veroorzaakt „angina pectoris, dysbosia angioacle- „rotica, neuralgieën, duizelingen, ook „wei plotselinge» dood door hartver lamming. Jonge personen moesten „in het geheel niet rooken: bij hen „verzwakt her. den wil en belemmert „hef de ontwikkeling'". Toen wij dat gelezen hadden, heb- l>eii wij een sigaar uit onzen koker genomen, dien voor ons neergelegd en dringend gevraagd: ..Sigaar is dat nu waar? Heb jij dat allemaal op je kerfstok? Of is het. overdreven?" De sigaar antwoordde niet, Wij hebben de vraag met nog groo- ter nadruk herhaald. De sigaar ging met zwijgen voort. Toen hébben wij haar vol woede gegrepen en verbrand. HET JOCHIE. Jackie Coogan is Zaterdagmiddag te Londen aangekomen cn de grondvesten van ons oude werelddeel hebben ge trild van aandoening. Wat zegt ge, lezer, hebt ge het niet 0 gemerkt? Weet ge niet, wie Jackie 1 Coogan is? 6 Ttlff' Jackie Coogan, *3*.®; the Kid, Het Jo chie, volgens zijn eigen oordeel, na - 4 Charlie Chaplin de grootste ac teur ter wereld, negen jaar oud of bijna negen jaar, inkomen zoowat tienmaal het uwe cn het mijne samen.... Na tuurlijk kent u hem. Jackie is naar Engeland gekomen, om dat hij het als man van negen tijd vindt, dat hij het overigens vrij onbelangrijke deel van de wereld builen Amerika eens gaat bekijken. Zijn bezoek is officieel, zijn. gevolg bestaat uit pa Coogan, ma Coogan, een kinderjuffrouw en een se cretaris. En zijn komst was vooruit aan gekondigd, zoodat de burgemeester van Southampton zijn welkomstwoord uit het hoofd kon lccren. Na Engeland, waar hij een week blijft, gaat hij naar Frankrijk, waar president Doumergue en Clemenceau hem zullen ontvangen. Voor Clemenceau zal hij een flinke reis moeten maken, want het is niet waar schijnlijk, dat de oude Fransche staats man naar hem tocrcist, Clemenceau is van een nuchterder generatie. En daarna gaat Jackie naar het Nabije Oosten, het eigenlijke doel van zijn reis, om daar onder minder fortuinlijke kin deren goede gaven rond te deelen, die hij in Amerika ingezameld heeft. De groote Engclschc. bladen zonden sper'.ile correspondenten naar South ampton toe:'. Lel jochie moest aanko men. Een hunner seinde Vrijdagavond, Daar aanleiding van het feit datde „Leviathan" op het getij moest wach ten, spijtig naar huis „Jackie Coogan slaapt hedennacht in Engelsche wate ren, hij zal niet voor morgenochtend voet zetten op Engelschen bodem." Ik verzoek u, lezer, geen ongepaste grapjes te maken over het natie van het slapen op water, daar is de zaak te ernstig voor. Dezelfde correspondent was eenigszins getroost door het feit, dat hij het was, die het eerst zag, hoe Jackie met zijn handje wuifde en tegen pa Coogan zei „Kijk pa, dat is Enge land." Een historische gebeurtenis, die in de geschiedenis op ecu lijn zal koraea te staan met het historische woord van den man in het kraaiennest tot Colum bus „Kapitein, ik zie Amerika." Toen Jackie Zaterdag van boord kwam, wisten de speciale corresponden ten al spoedig meer aan hun bladen te seinen en daardoor weten wij nu dat Jackie een slanke, kleine jongen met gouden lokken is. Voor hij beroemd was, beschreef men hem waarschijnlijk als een mager klein mormel met peen- haar, of men beschreef hem heelemaa! niet. Daarop kwam het gewichtig oogen- blih da, de burgemeester hem zou toe spreken. Jackie toonde echter weinig belangstelling. Hij keek meer naar den ambtsketen van den burgervader en was waarschijnlijk de eenige in het gezel schap, die de situatie belachelijk vond. Gedwee antwoordde hij op desbetreffen de vragen, dat de reis heerlijk geweest was en dat hij het meest hield van pannekoeken en chocolade-ijs. Toen moest hij weer handjes schudden met autoriteiten, die hem waarschijnlijk vol maakt onverschillig waren en inet zijn kinderhandje zijn naam zetten in hand- teekening-albums. Toen hem een penny gegeven werd, was hij verrukt met zijn eerste Engelsche geld envroeg aan den milden gever hoeveel dat nu wel waard was. Arme Jackie, die zoo zün best doet om kinderlijk te blijven cn die zoo hoog noodig nog eens een paar jaar naar school moest, o,a. om te leeren hoeveel een penny waard is. Maar al die volwassen dwazen belet ten het hem. En wat kan hij tegen hen doen. Arm Jochie! Stadsnieuws Een welbesteed leven. Heden, Maandag, herdenkt dr. H. F. R. Hubreclit zijn 80en geboortedag Do 80 jarige, <-©n der verdienstelijk ste Nederlanders, mag op een eervolle loopbaan terugzien. Dr. Hubrecht, die te Vlaardingen is geboren, promoveerde rootte op twintigjarigen leeftijd to Heidelberg in de technologie. Hij was achtereen volgens werkzaam als leeraar aan. de technische school te Utrecht en leer aar aan de TI.U.S. met a-jarigen cur sus; waarna iu 1868 hij benoemd werd tot directeur der Handelsschool te Amsterdam. Twaalf jaar bekleedde hij die betrekking. Hij legde haar neer wegens de benoeming tot direc teur dc-r Ned. Bell Telefoonmaat,schap Pij- In 1S89 werd hij lid van de Kamer au Koophandel te Amsterdam. In 1893 vaardigde Amsterdam hem af naar do Provinciale Staten van Noord-Holland, in welk college de man van rijzige en kloeke figuur, al spoedig een plaats van beteekenifl innam en in 1901 naar do Tweede Kamer. Tot 1918 was dr. Hubrecht Kamerlid. in de Kamer pleitte hij vooral voor do belangen van Amsterdamscho han del en scheepsvaart en voor den vrij handel. Vele jaren Was hij leider van de liberale politiek in de Hoofdstad. In onze Koloniën toonde hij groote belangstelling, getuige o.a. do meer dan vorstelijke gift door hem aan het Koloniaal Instituut gegeven. Hubrecht is een man van den ouden stempel, zooals ons lan^ er nog maar weinigen telt, een man van rotsvaste overtuiging: een man van eenvoud, wiens leven een van groote werkzaamheid is geweest en" die in zijn werk voldoening vond. De loonsverlaging bij de Coöperatie De Eendracht Overeenstemming bereikt. i den Alg. Ned. Bond van Handols- cn Kantoorbedienden schrijft ons: o 'i'urseheii onzen Bond en het bestuur der Coöp. „Eendracht!' is thans overeen stemming bereikt, inzake de loonsverla ging bij de aid. Kruidenierswaren. De aanvariJteUjdte voorstellen van tiet Coöpeiaiiebestuur (loonsverlaging, ont slag cn arbeidstijd-verlenging) zijn thans teruggebracht tol een algemecno loonsver laging van 10 waarna over drie maan den opnieuw de toestand van do afd. Kruidenierswaren zal worden bezien. LEZING VAN CATHARINE VAN RENNES. Wij vestigen lui erbij nog eens de aan dacht op de voordracht, die Catharine va.n Hennes, de bekende muziek paedagoge, Dinsdagavond oP de tentoonstelling „Het Kind" zat houden over: „Do beteekenie ran niuzndk in het kinderleren." Garenkokerskade doorgetrokken tot den Kinderhuissingel. In de raadsvergadering van Woensdag is om de Garenkokerskade door te trekken 'nesloten om het aan do gemeente toebe- I <naar den Kinderhuissingel om dien grond hooronde perceel Pieterkiesstraat 43 voor voor bouwterrein geschikt te maken, afbraak te verkoopen. Het is de bedoeling De Giro-dienst De terugbetalingen Spoedige heropening van den geheolen dienst te verwachten De Directeur van het Postkantoor te Haarlem deelt mede, dat nd ió Septem ber voor de houders van postrekeningen nrs. loco* t/m, 29999 ('c gelegenheid is verstreken om door middel der Com missie van uitbetaling van gelden op postrekeningen op de gebruikelijke wij ze over hun saldo-tegoed te beschikken. Het fiat der commissie voor uitbeta lingen op deze rekeningen, geldt onaf hankelijk van den datum, waarop het iiat is verleend, tot en met 20 Septem ber 1924. Nd 20 September mogen geen uitbetalingen met betrekking tot post rekeningen 10000 t/m 29999 meer ge schieden. Aanvragen om voorwaardelijke terug betaling, betrekking hebbende op post rekeningen boven 29999. kunnen tot nader bericht worden ingediend. Rekeninghouders worden verzocht, met het oog op de spoedige heropening van den dienst, slechts in zeer drin gende gevallen hunne aanvragen om voorwaardelijke terugbetaling in te die- Nog een klacht Steeds 'komen er meer klachten duidelijk blijkt, dot het met de adminis tratie bij de belastingen niet geheel in orde is. Do heer B. d'e voor de inkomsten- bc lasting 1925—'24 was aangeslagen in to taal voor f 68.45 betaalde op 22 April f 38.45 en op 17 Juli f 30, waarmede due het totaio bedrag betaald was. Toe.h ontvangt hij op 12 September een waarschuwing, waarvan do kosten volgens vermelding IS cents bedragen. De Bakkersvakschool Nadere bijzonderheden Thans heeft het bestuur van den Alg. Ned. Bakkerfgezollenbond een toestem mend antwoord ontvangen van het hstuur der Ooöp. „Vooruitgang" om voor den schoo'cuTSUs de bakkerij der Coöperatie in bnin'blocn te mogen ontvangen. Tevens zal door het bestuur der Coöperatie ver dere medewerking worden verleend inzake do voor deze school henoodigde- ingre diënten. Dat dit aanbod op hoogen prijs wordt gesteld cn dankbaar is aanvaard, be- hoeft geen nader betoog. Thans is aan do gezellen een circulaire verzonden, waaruit blijkt dal voor een mi nimum bijdrage» de cursus gevolgd kan worden. De oursus duurt van October tot en met Maart. Er wordt les gegeven in het fa- briceeren van luxe-brood, terwij' hij vol doend» deelneming (minstens 20 leerlin gen) oefle een afdeeling „suikertrekken" zal worden gevormd. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokérk te Haar lem op Dinsdag 16 September 1924, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. Programma. '1. Jesu, meina Frcudo, j. G. Walthor 2. Fuga g. kl. t. J. S. Bach. 3. Derde Fantaisie C. Saint-Saëns. 4. Offerfcoire César Fratick. 5. a. Interlude Th. Dubois, b. Grand Choeur, De Asphalteering Heï werk aan den Kruisweg is ook begonnen Het gaat vlug met de asphaltee- ring. De Groote Houtstraat is om zoo te zeegen klaar. Behalve dan enkele stukken tussschen en naast de rails, waar nog blokjes gelegd moeten wor den. Waar Groote Houtstraat, en Gierstraat elkaar ontmoeten, is het werk zoo goed als gereed, maar ver der op, in de richting van de Hout- brug nog nier. Naar ons werd mede gedeeld zal dit. "f deel te ook binnen zeer korten tijd kiaar komen. Op de Groote markt zijn werklieden ook al bezig, daar worden de stefmen er reeds uitgetrokken. Het meeste werk wordt thans ge daan op den Kruisweg voor Hotel Lion d'Or. Vooraan in d6 Kenau straat is het een drukt©wan belang en de betonmolen maalt daar voortdu rend. Kruiwagens rijden het beton naar den Kruisweg en tusschen de rails ligt over eenigen afstand reeds do betonlaag. Ook dit werk gaat bij zonder vlug, want vaudiaag was meh al een heel eind gevorderd. Hoe lang dit werk zal duren is nog niet te zeg een. Het tramverkeer belemmert hie - nogal de verschillende werkzaam heden. Maar daar is nu eenmaal niets aan io doen. De asphalteering belemmert op haar beurt het tram verkeer Over niet. al te lansen tijd, als het werk gereed is, zal Haarlem een heel ander aanzien hebben. De asphaltee ring van de Groote Houtstraat heeft nu reeds veel tot verfraaiing van de stad bijgedragen, Naar wij vernemen zal de N, Z. H. T. Dinsdag weer door de Groote Hout straat rijden. VRTJZTNNTG DEMOCRATISCHE JONG EREN - ORG A N IS A TIE, De afdeeling Haarlem van deze or ganisatie hield een drukbezochte leden vergadering tot vaststelling van het werkprogram ypor het winterseizoen. Besloten werd een cursus te doen ge ven over Onze politieke partijen, waarop alle groote Nederlandsche partijen zullen worden besproken. Deze bespreking zal uiterst populair zijn. Deze cursus zal worden gegeven door den heer L. G. van Dam, Verder zal een studiekring worden gehou den over Het, Vredesvraagstuk. Be sproken zullen daarbij o.a. worden: Volkenbond, Ontwapening. -Vrijhan del en Pacifisme, Dienstweigering, enz. Deze studiekring wordt geleid door mej. E. A. Wagemaker en den heer L. Ni ik. In bet voorjaar zal ver der Prof. Dr. van Embden voor de af deeling spreken, op 11 October wordt een propaganda bijeenkomst gehou den. Deelneming aan cursus, studie kring, enz. is voor de leden kosteloos. Do minimum-contributie is f 1. Het bestuur der afdeeling werd a.ls volgt samengesteld L. G. van Dam, voorzitter-, L. Niik, -vice-voorzifter Th. A. v. d. Have. 1ste secretaris mej. A. de Lugt. 2de secretaresse; mej. E. A. Wagemaker, penning- meesteresjemej. M. G. Avis, 2de penningmecsteresse en W, J. van Tiel, bibliothecaris. DE FIRMA J. M. VAN BEURSEN. lieden is het vijftig jaar geleden dat. de firma van Deursen, aardap- pelhandel, zich verstigde in perceel I07_ op de Gedempte Oude Gracht. 65 jaar is de firma al in de stad voor zij op de Gedempte Oude Gracht kwam was zij elders in Haarlem ge vestigd. In intieme kring werd dit feest her dacht. Verschillende bloemstukken werden, 'on.t-vangen, Volksuniversiteit voor Haarlem en Omstreken Het programma Hieronder publiceeren wij het pro gramma van vóór de Kerstvacantie der Volksuniversiteit voor Haarlem e» Om streken, Luistercursussen 1.- Schoonheidsleer, door Dr. J. D. Bierens de Haan, te beginnen Maan dagavond 13 October. 2. De zedelijke grondslagen van het Socialisme, door A. H. Gerhard, te be ginnen Maandagavond 20 October. 3. Moderne literatuur, door Herman Poort, te beginnen Dinsdagavond 7 October. 4. De electriciteit van de Centrale tot den -erbruiker, door Ir. A. D. Mesritz, ie beginnen Woensdagavond 8 October. 3. Dieren-psyehologie, door Prof. F. J. J. Buiitendïjk, te beginnen Don derdagavond 9 October. 6. Ontwikkeling van het orgelspel, door George Robert, te beginnen Vrij dagavond 24 October Werkcursusson 1. Scheikunde, door Ir. M. Voorzan ger, te beginnen Maandagavond 6 Oc tober. 2. Relativiteitstheorie, door Dr. W. van den Berg, te beginnen Donderdag avond 3 October. 3. Natuurkunde, door Dr. J. J. Haak, te beginnen Vrijdagavond 3 October. DE HAARLEMSCHE REDDINGS BRIGADE. Donderdag 25 September zai een al- gemeene vergadering gehouden wor den ter bespreking van de wintercam- pagne. Onder begunstiging van zeer mooi weder werd Zondagmiddag het laatste middagconcert, van de Haarlem sclie Orkeslvereeuiging, onder leiding van den heer W. Knikker gegeven in de stadstent in den Hout. Voor dit laatste concert was een bui tengewoon mooi programma samen- steld, dat op de bekende wijze door het korp'-. vertolkt we.-J Na elk nummer klonk daverend en enthousiast ap plaus van het talrijk publiek, in 'fc bij zonder na de laatste nummers, zoodat nog een toegiftje gegev.en werd.' DE KLEINE STEM. Zondagmorgen maakten de leden der Kleine Stem met hunne begelei ders een wandeling naar Groenen- daal, waar, onder leiding van den di recteur, den heer Post, verschillende spelen werden uitgevoerd. Ook werden aan 'de kleinen eenige versnaperingen aangeboden, waarna de stoet, even opgeruimd als hij gekomen was, zich niet bekommerende over de kleine buitjes, den terugtocht zingende aan vaardde. Het was voor de jeugd een genotvolle ochtend. Tentoonstelling van Bloembollencultuur (Voor de a.s. groote voorjaars tentoonstelling van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur worden per circulaire bijdragen verzocht voor medailles of eereprijzen). Deze groote organisatie, in 't ver kort de V. B. C. Deelt beleefd wat 'k hier laat volgen aan haar goede vrienden mee: Stuur mij vijf en twintig gulden en u krijgt entreebewijs Voor u zelf en voor een dame vijf keer, voor denzelfden prijs. Geeft u echter honderd gulden, dan wordt ook uw naam genoemd En u is dus in 't programma inter nationaal beroemd. Wie zou dat niet gaarne willen! Me nigeen vlast er al op. Stel je voor! 't Klinkt waarlijk def tig! „Jansen (Piet) gaf honderd pop". Maar ik vraag nu in gemoede: moet inen daarbij blijven staan? Kunnen we op dit pad der eere niet een wéinig verder gaan? Bij vijfhonderd, zou ik zeggen, neemt de controleur zijn pet Van zijn controleerend hoofd en buigt je hoogachtend door 't tourniquet. En bij zevenhonderd vijftig mag je, al ben je ook een uil, Na de expositie-wandeling rusten in een clubfauteuil. Maar bij duizend echte pegelsl hal wie deze som spendeert, Wordt door V. B. C.'s bestuurders nog veel beter hooggeëerd. Heel zijn leven wordt dan als 'k zoo zeggen mag „bebloemd" Stellig wordt een hyacinth of narcis of een tulp naar hem genoemd._ „Monsieur Willems" staat 't niet vorst] ijk in den nieuwsten cata loog? Overprachtige visioenen rijzen voor! mijn duizlend oog! „Hyacinthus Tom de Rijmer", jat die klank is reuzefijn, Hoe vereerend moet zooiets ook voor mijn vroüw en kindren zijn. Duizend pop ik stuur ze daadliik^ ja, dit is een schóone dag! Nooit kan iemand vooruit weten,- wat hij wel beleven mag. Ach ilc voel wel in mijn zakkers- maar 't. is daar zoo leeg en stil. Zou de glorie mij ontsnappen? neen,- ik kan, ik zal, ik wil Wenden mij tot. onze lezers en hun vragen: och doet mee Aan die simpele duizend pegels voor 't bestuur der V. B. C. Wie mij toezendt honderd popjes,- krijgt van mij dan in de lent „Hyacinthus Tom de P.iimer" voor zijn park o7" tuin present. M-aar zendt spoedig, eedle vrienden,- 1 October op zijn laast-. Ik en ook de expositie ihebben san men groo'te haast. TOM DE RIJMER.- De inzameling voor de slachtoffers van de ramp op de Schelde. Op Zaterdag 13 Sept. werd in de gemeenten Overveen en Bioemendaal gecollecteerd ten bate der nagelaten weduwen en weezen der visschers, omgekomen bij den storm van 18 Juli. Aan giften werd ontvangen f 375.821/2 Op de bijeenkomst f 112. Samen f 487.S2 1/2 Hiervoor zeggen bestuur en leden der Zeeuwsche Vereeriiging hartelijk dank. Er is nog veel noodig om den nood te lenigen. Giften zullen daarom door den penningmeester den heer B. J, v4 Laere, Floresstraat 52, Schoten in dank worden ontvangen. Oorspronkelijk lag liet in de be doeling op 13 September te Haarlem, een inzameling te houden, a. en W.- hebben echter liun toestemming voog het houden van deze collecte gewei gerd, op grond van het feit, dat als regel geen inzamelingen op den open baren weg worden toegelaten, met uitzondering van dio vereenigingen die reeds vroeger vergunning tot 'het houden van een collecte hadden. HIERBIJ GEVEN WIJ EEN AFBEE LDiNG VAN DE WIJZE WAAROP ZATERDAG VV0R bE SLACHTOFFERS VAN DE RAM? O? RE SOi'FL-, DE WERD GECOLLEGTEERD. EEN BOOT, MET F OiERS n 7 A N O WAS OP EEN WACEN GEPLAATST EN DE CELDEN WERDEN INGEZa! MEL.D DOOR DAMES, IN ZEEUWSC H COSTUUM GEKLEED,

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1