Binnenland Uit de Staatsbegrooting over 1925. Verkeersongevallen Snort en Wegstrijken Fa, Gebr. Vermeulen FAILLISSEMENTEN. Dinsdag werden, in tiaac van falllisse- sneno verklaard: ie. Nico Jonker, dnikker te Driehuis, g«m. Veisen, Hagelsngerweg 210, thams zonder bekende woonplaats. Curator ror. J. H. .1. Simons te Haarlem 2e. de Naamlooae Vennootschap Vissche- ïij Maatschappij „Derika" te IJinuiden, gem. Yelsen. Curator xnr. A. W. Heilama, aldaar. 3e. de Naamlooze Vennootschap Indus trie en Handelmaatschappij „Victoria" vroeger gevestigd te Schoten, thans te Haarlem» Barteljorissiraat 33. Curator mr. J. A. P. C. ten Bokkol te Haarlem. 4e. Cornells Gladpootjes, veehouder te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer. Curator mr. T. A. M. A. van Lóben Seis teHaarlem. 5e. Aiberi Borternvxn, koopman ir. brandetofien ie Zaandam, Prinsepad 15. Curator Mr. W. G. J. Veenbovea te Haarlem. 6e. Peter Dangendonk, koopman te Blcemendaal, KCeverlaan 33. Curator Mr. VV. A. J, Stcri en beker, te Haarlem. 7e. J. Snijders Jr.rit., gehandeld heb bende oi nog handelende onder den naam Nationale Beton Industrie, koopman wo nende te Zaadvoort, Potgieterstraat 31. Opgeheven werden de fail 1 isaementen van: le. T. van der Tuin. Ie Jan Gijzenvaart, uitgesproken 2 Sept. 19-24, 2e. P. Tb. Beuiütk, bakker te Driehuis gem. Velsen, uitgesproken 2 Sept. 1: Geëindigd si ja de faillissementen, door het verbindend worden der Citdeelicgs- lijst van: le., C. Plar, vteclihandelaar te Volen- dam, 2e. Jan Pauw Jr., veehouder te Kai- woude. 3e. J. Veelenjurf te Hillegom. DE VOLKSUNIVERSITEIT VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. In ons nummer van Maandag heb ben we reeds een en auder over het programma van de Volksuniversiteit voor Haarlem en Omstreken medege deeld. Aan dit programma ontleenen we nog het volgendeDe bedoeling is, dat de voordrachten van den heer George Robert over den ontwikke lingsgang van orgelbouw en orgellit teratuur inleidingen zullen zijn tot de orgelconcerten, die de heer Robert telkens in de weken, dat er geen cur sus gehouden wordt, geven zal in de Gemeentelijke Concertzaal. Na de Kerstvacantie zullen o.a. de .volgende cursussen gehouden worden I. LUISTERCURSUSSEN. 1. De politieke verhoudingen vóór en na den wereldoorlog (iïismareks alliantie-systeem en de val daarvan) door Dr. N. Japikse (te beginnen Maandag 21 Januari). 2. Onze voedingsmiddelen door dr. J. J. Luyten, Scheikundige bij den Keuringsdienst te Haarlem (te begin nen Dinsdag 22 Januari). 3. Het Johannes-evangelie door Prof. Dr. G. A. van der Bergh van Eysinga te Santpoort (te beginnen (Woensdag 23 Januari). 4. Aardrijkskundige filmdemonstra ties door D. van Staveren te s-Gra- venhage (te beginnen Donderdag 24 Januari). 5. De vraag naar God door Ds. Joh. C. Brussaard, pred. bij de Gerei". Gem te Bloemendaal (te beginnen Vrijdag 25 Januari). 6. Vervolgcursus door G. Robert (te beginnen Vrijdag IS Januari). II. WERECURSUSSEN. Eventueele herhalings of vervolg cursussen van de reeds in dit pro gramma genoemde. O.a. „Onderwer pen uit de organische scheikunde"- door Ir. M. Voorzanger. Het bestuur is voornemens, in den aanstaanden, winter weer eenige le zingen te doen houden. De volgende lezingen staan reeds in het program ma, 1. D»clamatie van gedichten van 'Adama van Scheltema, door Jan Musch met Letterkundige inleiding door Dr. G. E. Opstelten, dir. v. d. H.B.S. aid. v. h. Kennemer Lyceum. Maandag 22 September "s avonds 8 uur in de Protestantenbond, Jacobs- straat. 2. Veriooning van de Van Leeuwen- Koek-film (microscopische opnamen van protozoën, bacteriën enz.) dooi den Heer J. C. Mo! te Bloemendaal met explicatie van Dr. Van Seters te Leiden, Vrijdag 14 November, 's avonds 8 uur in de Protestanten bond. Jacobsstraat. 3. Oud- Indische Bouwkunst door Dr. H. P. Berlage, Architct te s-Gra- venhage (met lichtbeelden)Donder dag 18 December, 's avonds 8 uur in den Protestantenbond. Jacobsstraat 4 Letterkundige Lezing door Mevr. Carry van Brugzen, Letterkundige te Laren; Vrijdav 23 Januan, 's avonds 8 uur in den Protestanten bond, Jacobsstraat. 5. Lezins met lichtbeelden over een •onderwerp uit de. Sterrenkunde door een later gd te geven spreker. De beteekenis van de muziskin het kinderleven In den Stads Doelen. Waar de ten toonstelling „Het Kind" wordt ge houden, hield Catharine van Ren- nes. de bekende muztekpaedagege, Dinsdagavond ter gelegenheid van deze tentoonstelünsr een lezing ove bovengenoemd onderwerp- Na een korte inleiding snrak zij over haar jeugd en zei. dat m haar tijd bijna nooit iets anders op school gezonden werd dari Duitscho volks wijzen met Hojlandschs woorden. De Hollandsche woorden werden op die wijze „pasklaar" gemaakt. De accenten werden daardoor natuurlijk veelal verminkt. „Als kind trof me reeds de verkeerde tekst van de lie deren" zei spreekster. „In mijn jeugd heb ik dan ook uitstekend ge leerd hoe het niet moest. wezen; maar voor mi: was- de melodie hoofdzaak en de tekst een noodzakelijk kwaad. On twintigjarigen leeftijd stond ik T-af. dat ik als kind zooveel onna- -"iiiirlüks had geslikt. Tot begriinend muziekgenot moet men or,gevoed worden. Wil een lied Werkelijk een vormende waarde hebben, dan moet het voor het kind levend gemaakt worden. Dan is ook noodi/n dat de tekst besrrijpeüik i?- Op de scholen kan reeds veel gedaan worden om den kinderen het lied te leeren be lgrijpen. Her onderseheddifagsvernio- gen van de kinderen moet ontwik keld worden. Wel wordt er op ge let wat de kinderen te lezen krijgen, maar minder wordt er nog op gelet wat er gezongen wordt. Er wordt wel eens gezegd, dat kinderen mu ziek toch nog niet begrijpen en spoe dig vergeten. Maar da: is niet juist; het is oen mooi werk kindereu mu ziek te leeren; het open kinderzieltje is zeer ontvankelijk en het is nuttig dat- de eerste indrukken góed zijn. Want die kunnen beslissend zijn voor het vérdere leven. Het is echter niet- 'Jeen een mooi, maar ook een ver antwoordelijk werk. Er moeten cur sussen gevormd worden, waar mu zikale onderwijskrachten, moeders, gouvernantes enz. les kunnen nemen te leeren, hoe aan do kinderen het zingen moet worden onderwezen Evengoed als het lezen, moet het kind het zingen .worden geleerd. Er moet vooral gelét- worden op metho de, maat en melodie. Van veel be lang voor de ontwikkeling van het muzikaal gevoel is de rythmische gymnastiek. Het onderwijs geven in zang op school blijft een zwaar werk want de piano ontbreekt en de on derwijzer moet zelf meezingen. Het zingen zonder piano, al is er ook een dool, blij Pt eon surrogaat.' Een klein verplaatsbaar pianotje zou al heel goede diensten kunnen bewijzen. Er bescaan dergelijke kleine piano's die alechtjs weinig plaats iraaemen. Bij het zangonderwijs moet er voor gezorgd worden, dat behalve de techniek, het kind op 15-jarigen leef tijd eer. grooten voorraad van mooie vroolijke en ernstige liedjes in zijn gdh.eu.gen heeft. Jammeris het, dat de jongens niet meer zingen en dat meer gelet wordt op de ontwikkeling an de kuitspieren, dan op de ont wikkeling van de keel- en gemoeds spieren. Veel liedjes van buiten te kennen is voor het kind een groote schat. Zon en zang zijn de dingen, die van buitengewone waarde zijn voor het leven". Spreekster brak haar rede soms af voor heb geven van voorbeelden uit de practijk. Mevrouw Bierens de Haan dankte haar voor haar mooie lezing en de talrijke aanwezigen toonden hun v. aardeering door een hartelijk ap plaus. Het was een mooie en zeer leer zame avond; het tentoonstellings comité verdient, een woord van lof voor het organiseeren ervan. BEëEDIGD. A's plaatsvervangend Kantonrechter in het Kanton Haarlem werd beëedigd de heer Mr. T. A. M- A. van Lóben »els te Haailem. Als advocaat en procureur bij deze Rechtbank werd beëedigd de heer Mr. J. C. Y. Nieuwenbttys alhier. Als makelaar werden beëedigd de hee- le. K. R. Wast, te Zandvoort s onroe rende en roerende goederen betreffende het- hotelbed rijf in den ruimsten zin. 2e. F. Sipkes, ie Beverwijk, m gecon serveerde levensmidd«n, de daarvoor be- noodögde grondstoffen en in machines. 3e. G. F, Aanstoot te Haarlem in assu rantiën en hypotheken. te G. Postaia is. Haarlem en Se J. P. van Nieuwënhoven ie Haarlem in onroerende goederen 6e. J. Bontebal, te Velseroord in rende goederen; 7e. C. Honigh Aan., te Zaandam roerende en roerende goederen. MODESHOW WEILL—MOLLER. Dinsdagmiddag hielden de i'irmaa A. Weill, Th. Weil! en H. P. Muller in het gebouw van den Haarlemechen Kegel bond een modeshow, waarvoor groote be langstelling bestemd. Onder de opgewekte muziek van een strijkje vertoonden zes mannequins de allerlaatste snufjes op het gebied van bons, hoeden, en maatel- costnuons. Over het algemeen zal bruin in aller lei tinten dezen winter vee! gedragen wor den. tn hot zwart zagen we prachtige mantels van pereianer en v.nn poulaiu (Buesisch veulen) die V3ak met lichter gekleurd bont waren afgezet. Bij de man- telcosiunnes was er een Maugrijs duve- tine met bijbehoorend hoedje, gegar neerd met lichtgrijs bont, Duvetine speelt dsfc jaar een groote rol, er worden ook sjaals en hoeden van gemaakt. Een ander bijzonder mooi complet W3S zwart ve lours de panne, van het Fransche mode huis Philippe et Gaston. Het bovenstuk van de japon was van zwarte zijde, ge heel uit do hand met wit geborduurd. Hierbij werd een zwarte hoed gedragen, model 1313, of Mercadet, herinnerend aan de sjaiko's van Napoleons oude Garde, van voren met een witte cocarde gegar neerd. Bij dit hoedje behoorde een soort dubbele kraag, waarvan de eene helft te gen de kin opstaat en de andere helft plat ligt; de uiteinden van voren vor men weer een ej3al, waarvan het eene einde over de echoudcr geslagen kan worden. Sjaals waren ei veel —passend bij de hoedjes, veel met leeTen appliquës, of ook vastgemaakt aan de hoeden. Wij gen een hoedje van bruin fluweel dat geen enkele garneering had behalve de j sjaal» van zijde in dezelfde tint, die opzij aan was bevestigd. Het uiteinde an deze sjaal werd gevormd door een :-er lange zijden kwasr. De hoeden waren meestal klein, mef van oren opgeslagen rand. Het klokmodel is er vrijwel uit. De hoofdkleuren waren cyclamen, fuchsia, en al weer alle tinton bruin. De gameering is zeer eenvoudig; lint, cócaTdes, croches, een enkele struis veer, bijzonder viel ons op een paars flu- weelen baret van een zeeT ongemeen model De lengte der mantels is over 't alge meen drie-kwart. De modellen zijn óf ge heel recht, of bij de langere boneman- van onderen klokkend of met volants gegarneerd. In de pauze werd thee en gebak rondge diend, en daanna werden weer vele mooie modellen vertoond, o.a. avondmantels, een bijzonder mooie lange petit-gris-n tel, en een avondsjaal, van gebatikte lours chiffon, die op elegante wijze door de mannequin werd gedragen. Als eigenaardigheid vermelden we nog, een hoed, gemaakt van elangonhuid, waar bij een mantel gedragen werd. gegarneerd met panther-bont. Een zwarle bontman tel en zwarte hoed voor oudere dames' werden gedragen 'door een mannequin met grijze pruik op, maar door het jonge gezichtje onder het grijze haar kreeg toch geen goeden 'indruk „hoe het oude domo zou staan." .Aa-n het slot kwamen alle zee manne quins nog eens gezamenlijk op het po dium en onder de tonen van het Wilhel mus verlieten ds aanwezigen de zaal. DOORGAANDE BEZUINIGING. - DEU RWAARDERS VAST SALARIS IN STEDE VAN BELOONINGEN PER EXPLOIT. HET EINDCIJFER VAN MARINE ON- GEVEER GELIJK AAN DAT VOOR 1024. - AANZIENLIJKE BESPARING BIJ OORLOG. - WEL GELDEN AANGEVRAAGD TOT EEN BEDRAG VAN f 4,000.000 VOOR BEWAPENING EN UITRUSTINQ VAN HET. LEGER. Hoofdstuk I. Bij Hoofdstuk I (Huis der Koningin) wordt medegedeeld: Van 1925 af zullen de werkzaamheden, noodig ter uitvoering van de wensoheiijk geachte herstellingen van hei uitwendige van het Koninklijk Paleis op den Daan te Amsterdam, onder toezicht en leiding van den Rijksgebouwendienst plaats hebben. Voor die werkzaamheden en de kosten van toezicht wordt in 1925 f 25.000 geraamd Kabinet der Koningin. Blijkens de Memorie van Toelichting op Hoofdstuk II (kabinet der Koningin) wordt voor 1925 geraamd i 1.££9.201.96, terwijl voor 1924 is toegedaan f 2.CH0.302.49 Minder wordt dus aangevraagd X 111.100.53 Buitenlaridsohe Zaken. Blijkens de memorie van toelichting werd voor 1924 het hoofdstuk vastgesteld pp f 4.231.099, terwijl voor 1325 wordt ge raamd f 4.101.118, zoodat minder geraamd wordt voor 1925 dan oorspronkelijk toe gestaan voor 1934 f 179,881. Justitie. De raming bedraagt f 27-273.333.30, d.i. f 1.964.279.50 minder dan voor 1924 werd toegestaan. Met het oog op het verschil tusschen dit eindcijfer en dal van het rige jaar, veetigt de minister er de aan dacht op. dat de lagere raming voor 1925 in de allereerste plaat6 't ge7o'.g is van den vastgestelden aftrok van 10 op alle sa larissen, terwijl voorts zuinig beheer en versobering van den dienst een lagere ra. ming mogelijk maken. De minister hoopt in 1S25 een reorgani satie van het deurwaardersambt in wer king te kunnen doen. treden, waarbij vol daan wordt aan den herhaaldelijk geuiten wenech, dat de deurwaarders bij de ar- romdissements-rechtbanken en kantonge rechten, in strafzaken dienst doende, een vast salaris zullen ontvangen in plaats van do belooningen per exploit. Gedacht is aan een bezoldiging var. i 1400 per jaar voor da deurwaarders te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, van t 1000 voor de elders geveeëigdea. Marine. Het eindcijfer der Begroot ing is ge raamd op f 46.110.357 (d.i. f 2131 meer dan voor 1924 is toegestaan). Medegedeeld wordt dat de nieuwe kruiser „Java" ver moedelijk niet voor Mei 1925 in dienst kaE worden gesteld. Oorlog. Het eindcijfer bedraagt f 53.902.579 of f 2.795.567 minder dan voor 1924 werd aan gevraagd. De Toelichting zegt: Ten einde dit, verschil te kunnen beoor- deelen, inoet er rekening mode worden ge houden, dat de totale saJarievercnindering ad 10 en die der kindertoelage ad 5 f 2.657.510 bedraagt. Het eindcijfer voor 1925 zou derhalve indien de salarissen onveranderd zouden zijn gebleven, f 58.902.579 pius 'f 2.657.540 is f 61.560.119 zijn, of f 133.027 lager dan voor 1924 werd toegestaan. Er is een bedrag van f 4.0CC.0CO voor be. wapening en uitrusting van het leger in de begrooting opgenomen; voor hetzelfde deïhalve is thans voor dir doel f 1.464.000 meer oo de begroeting 'uitgetrokken dan in 1SG4. Ir.dien do volstrekte noodzakelijkheid niet aanwezig ware, om voor de bewape ning en uitrusting van het leger ongeveer 11/2 millicen meer aan le vragen dan voor 1924 geschiedde, zou derhalve niet f 136.027 minder bencodigd zijn geweest» doch on geveer f 1.6CO.COO. Hieruit volgt, jat op andere onderdeelen der begrooting <jit bedrag is bespaard. Arbeid. Hei eindcijfer der Begroeting is ■raamd op f 49.2&4.259 of f 3.933.143 minder d3ü voor 1924 is toegestaan. Wat op da middelen. In de Memorie van Toelichting wordt opgemerkt: De hoogere opbrengst der middelen A—F, welke voor 1925 ia geraamd, en die in totaal f 19.CO5.0CO bedraagt, komt dan ook voor een belangrijk gedekt, rekening van die wettelijke maatregelen welke in den loop van 15G4 getroffen iot dekking van het tekort. Hengelen VISCHCOLLEGE „DE LUSTIGE HENGELAAR." Zondag 21 September houdt boven genoemd college zijn grooten najaars- wedstrijd op baars in de Ringvaart tusschen Hillegom en Lisse. Er is een mooie collectie prijzen. M. J. Schef- fer zal zijn kampioenstitel moeten verdedigen. De prijzen zijn te be zichtigen in het clublokaal, Raam gracht 1. Op den Zondag j.l. gehouden wit- •ischwedstrijd, uitgeschreven door den bond van Hengelsportliefhebbers voor Haarlem en Omatreken, behaal de genoemd college den len prijs, namelijk een zilveren wisselbeker met een totaal .van 135 stuks. Doodgereden. Maandagmiddag is te Rotterdam in de Erasmusstraac de 8-jarige K. V„ toen hij plotseling van achter een stilstaanden wagen te voorschijn kwam, door een auto van de Aro overreden. Een wiel ging het ventje over het hoofd. Hij werd do ouder lijke woning binnengedragen. Daar kon een ter hulp geroepen geneesheer slechts den dood con3tateeren. Tegen een boom gereden. e motorrijwielhersteller P. uit Westkapelle is onder St. Laurens te gen een boom gereden en bewusteloos met. een groote wond aan het achter hoofd naar hot Gasthuis to Middel burg vervoerd: zijn toestand is nog levensgevaarlijk. De onbewaakte overwegen Weder vragen aan den minister De heer Kersten lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen ge steld Heeft uwe excellentie kennis geno men van de aanrijding door trein no.3 komend van Bergen cp Zoom die Vrij dag 12 September 11. bil seinpost 25 onder Krabbend ij ke plaats had.» waar bij een met kolen geladen wagen is vernield 'I Is het uw excellentie bekend, dat de boeren weigeren hun suikerbie ten aan de haven van Krabbendijke te leveren, omdat hun knechts dezen on- bowaakten overweg niet duryeu Pas- seeren 1 Acht. uwe excellentie, waar, mede ten gevolge van. een boomgaard', vol doende uitzicht op een komenden trein niet bestaat, ook niet bij aange brachte verliooging. wekelijks in den drukken' tijd gemiddeld 3000 wagens hier passeeren. dagelijks tal van kin deren, die de scholen te Krabbendijke bezoeken, viermaal over deze onbe waakte lijn trekken, het niet. nood zakelijk, dezen overweg te doen bewa ken? HET BEZOLDIGINGSBESLUIT. Het nieuwe bezoldigingsbesluit voor rijksambtenaren, in te gaan op 1 Ja nuari a.s., heeft het ministerie van Financiën verlaten.Het is als zeer vertrouwelijk aan de betrokken orga nisaties toegezonden, die binnnen en kele dagen hun opmerkingen moeten indienen. De Tel. vernam, dat het ontwerp, met handhaving van dè pensioenkor ting van 8 1/2 pet. op vele punten be langrijk lagere salarissen vaststelt, dan die van 1 Jan. 1924, verminderd met 10 pct„ terwijl bovendien de pe riodieke verhoogingen over een veel langereh termijn worden uitgestrekt. Een vermindering Van hef, aantal scholen wordt bereikt, doordat voor bijzondere categorieën een afzonder lijke regeling znl worden opgesteld. Ds verhooging van den accijns op tabak. De verhooging van sigaren zal achterwege blijyen. Verschenen is de Memorie van Ant woord, inzake het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op tabak. De minister deelt daarin mede, dat hij in verband met het gevaar voor de vermindering van het sigarenver- bruik ten gevolge van den verhoog den accijns en de mogelijke toene ming der werkloosheid besloten heeft de verhooging voor sigaren terug le nemen. Hierdoor verwacht do minister een grooter verbruik ten koste van de zwaarder belaste artikelen en daarom is de opbrengst geraamduit sigaren S millioea; uit rook- en pruimtabak f 4.300.000, en uit sigaretten 9 milli. oen. Voorts deelt de minister mede, dat hij door een commissie zal laten nagaan, of bij da heffing der tabaks belasting ook een ander syteem kan worden ingevoerd. De benoeming dezer commissie is spoedig tc v wachten. Behalve de verandering i^het wets ontwerp ton gevolge van de terugne ming ücr belastingverhoog!og op si garen is in art 5 van het ontwerp nog een wijziging aangebracht, die do strekking heeft, na de invoering van den verhoogden accijns het geKruik van zegels, waarvoor resp. 15 en IC pCt. van den kleinhandclprijs is vol daan, te beletten. Blijkens een bijlage der Memorie werden in 1923 zegels verstrekt voor de 'nanderolleerïng van 1.019.795.720 3ivaren, van 1.999.930.100 sigaretten en 12.839.951 K.G. tabak. UIT OE STAATSCOURANT. ij Kon, besluit zijn benoemd tot iris binnen he'. arrondissement Alkmaar, icr standplaats co gemeente Castricum J. P. Stuyt, candidaat-nota- ris tc CastricumBreda, ter stand plaats de gemeente Gecrtruidenbcrg, P. J. P. van Mol, candidaat-notaris te Vlijmen. Bij Kon. besl. is, op hun verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst ver- leend met ingang van t October 1924, aan: K. W. J. van de Loo, accountant der directe belastingen to Haarlem •J. Bouwmeester, ontvanger der di recte belastingen en accijnzen, te Ter- hcyden met ingang van 6 November 1924, aan E. C. F. E. von Knippendorff, ont vanger der directe belastingen en ac cijnzen te Doetinebeia; is, met ingang van 1 October 1924, benoemd tot ontvanger der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te IJssclstein L. C. M. Luyk. verificateur der invoerrechten en accijnzen fe Roo sendaal is, met ingang van 1 October 1924. benoemd tot tijdelijk adjunct-inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen ter inspectie 's-Gravenha- ge, iste afdeeling, mr. P. de Lange, surnumerair dier middelen te 's-Gra- venhage. DE BEZUINIGING BIJ DE RADEN VAN ARBEID. In do ledenvergadering van den Raad van Arbeid to Deventer heeft de voorzitter, de heër Th. W, te Nuyl medegedeeld, dat de voorgenomen mechanisatie op zijn hoogst 'n bezui- ningin? van een paar ambtenaren ge middeld per Raad van Arbeid zal meebrengen. Inzake_ ihet verzeke ringsplan Aalberse, zei spr„ dat on der leidende personen het denkbeeld om de uitvoering der verzekering ge heel in handen der belanghebbenden te seven, de overhand schijnt te heb ben. DWANGOPVOBDING EN HET NIEUWE STRAFSTELSEL, Op 25 Sept. zal te Utrecht een con gres gehouden worden van de vak groep Justitiepersoneel van den Cen- tiale. Ned. Ambtn. Bond. In de openbare ochtendzitting zal de heer R. T. en Opv. Wezen, een inleiding houden over; „Wat de dwangopvoe- ding van minderjarigen leert voor het rreuwe strafstelsel voor Volwas- Rechtszaken Poging tot doodslag op zijn verloofde. Bekl. tot 2'A jaar gevangenis straf veroordeeld. De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak, gedaan in de zaak tegen den 1 os-werkman J. F., uit Schiedam, die terecht heeft gestaan wegens poging tot doodslag op zijn verloofde. Hij heeft op korten afstand een revolver op haar afgeschoten. De rechtbank veroordeelde bekJ. tot 2 jaar en maanden gevangenisstraf. Uit da Omstreken SCHOTEN EEN COLLECTE. Per circulaire, die door de gemeen te verspreid is. wordt het medelijden en de liefdadigheidszin gewekt voor een der inwoonsters van Schoten, de 38-jarige mej. L. v. d. B„ Gen. do la Reystraat. Dit meisje \erkeert, vol gens die circulaire, sinds ^eruimen tijd in een beklagenswaardige!! toe stand doordien het linkèrheupge- wricht geheel aangedaan ist zoodaï zij nimmer meer zal kunnen loopen. Het meisje is arm. De Koningin heeft reeds f 50 geschonken voor den aankoop van een wagentje. Dit bedrag is evenwel niet toereikend. Daarom heeft de burgemeester van Schoten toestemming gegeven voor een collec- te. De circulaire is onderteekend door Dr. J. M. A. van Schuylenbnrgch; Dr. Th. Th. Koot, Pastoor Wentzel en C. de Wide, vice pres. der Elisabeth Vereenïglng, die verklaarden zich ge heel met het doel dezer collecte te kunnen verecnigen, HAARLEMMERMEER VERGADERING VAN DE S. D. A. P. Vanwege do afdeeling „Hoofddorp" van de S. D. A. P. werd in do Beur» een bij- eeiïvcomtt gehouden, waarin als apre'rer optrad Ds. A. van der Heide ie Brits- werd (Fr.) Do zaal was vrij goed bezet. Ds. v. d- Heide bad tot onderworp geko sen: ,.Kan een christen socialist zijn t" D« arbeideri-za.rfrverooriiging „Kuurt en Strijd", die welwillend h.ire medewerking had toegezegd, bracht, for afwisseling oenige nummers leu gchoore. waterstand in den haarlemmer- meerpolder. Naar wij vernomen, is de waterstand in dwen polder die tengevolge van de proefbeonalirg met het r.iouw ingerichte «tocgngemaal „do Lijnden" zoo laag wan, dat de vaartuigen op don bodem vastingen weer vrij normaal, zoodae r.u m«. hei scheepvaartverkeer geen moeilijkheden moer ondervonden worden, de t.tsauto. Van eon op den Krukweg alhier pas- scorende auto van den IIoAriemmermcer- «ehen kristaiijrhar.do! e'.ocgen or.verwaoht de aehterdeuren los. hetgeen door den chauffeur niet werd opgemerkt. He) ge volg hiervan was. dat du uit groote blok ken ijs bestaand0 inhoud begon los te werken en successievelijk don wagen ver hei, zoodac do weg weldra over oen af stand van 500 meter als waro met ijs blokken bezaaid lag. Ten elotio maakten voorbijgangers den bestuurder ntierr.t op het gebeurde en kon nog intijds een groote hoeveolheid ijs in veiligheid wor den gebraoht. Doordien sommigo blokken aan gruis vielen, ging er nog een gedeelte verloren, zoodat do man bovendien nog eenige schade leed, ZANDVOORT een nieuwe lunchroom aan pen STRANDWEG. Naar wo vernamen bestaan er plannen in do huizen aan do noordzijde von den Strandweg een groote voornaam ingerichte lunchroom to vestigen. De voorbereiding ia reeds zoover gevorderd, dat de opening nog voor het begin van hot volgend sei zoen verwacht mag worden. HALFWEG RUIT INGEGOOID, Dinsdagmiddag was aen 10-jarige knaap aan het voetballen mee een zijner klompen, met het ongelukkig gevolg, dat de klomp door een ruit van een juist passeerendo tram vloog. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaafe. WIE IS DE EIGENAAR? Een dezer dagen des morgens vroeg, vond men nabij de Liede, een handwagen op de trambaan van de E.S.M. Tot nog toe is de vergeet achtige eigenaar of beheerder nog niet komen opdagen. IJMUIDEN Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, .van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen Jn le helft der maand September 1924. Brieven BinnenlandBohman mej. W. Rotterdamde Duif, Zeepfabr., den Helder de Prie Anna, Haag van Ten, L. J. Arasterdam; Wijnbeek M. C. Zeist. Briefkaarten Binnenland: v. Bec- len, Pietje Katwijkzee. Brieven BuitenlandGreen Leo nard, S. Pedro, (2 st.); Obersteg en Cie. BaseL INGEZONDEN MEDEDEELINCEN 60 Cts. per regel. Gr. Houistr. hoek Gr. Markt Engelsche Regenjassen Groote sorteering - Billijke prijzen Briefkaarten Buitenland: 1 1 Char- lottenburg Hardenbergatr. 23Graf, Anton, ReklinghausenMandesi, Bei C. ParisWoniers 81120 Norddorf Am SANTPOORT KONINGINNEDAG" Bovengenoemde voreeniging vergader do Maandagavond. Vooral do punten „Floraaia" en de voetbalwedstrijd, gaven den aanwezigen overvloedig stof tot spreken. Besloten werd ten opzichte van „Foralia" den moed niet op te geven en don voetbalwed strijd iueschen „Santpoort" en E.G.K. niet meer te doen plaats vin den. De heeren Bakker en Bonarius werden als bestuursleden, herkozen. VELSEN STUKKEN VOOR DEN RAAD. B. en W. stellen voor het buizennet van de waterleiding uit te breiden met 280 M. in den Rijksstraatweg SantpoortVeJsen, van Rozenstein af in noordelijke richting. Het is daardoor mogelijk bij brand de per- ceelen die aan het noordelijk deel van den Hofgeesterweg staan bij brand te bereiken met leidingwater, ter wijl in de naaste toekomst rendabi liteit van het nieuwe stuk vrijwel verzekerd is. De kosten bedragen f 1540 waarvoor crediet gewaarborgd wordt. Verder vragen B. on \V. f 125 voor verbeteringen van de motorbrand- epuit en f 275 voor het aanbrengen van ijzeren paaltjes bij enkele brand kranen. B. en NV. stellen voor 'de vergoe ding {dienstjaar 1923) uit te keeron aan besturen van bijzondere scholen {art. 101, le lid der L.O.-wet 1920) vast te stellen voor de gewone scholen op f 17.2-i per leerling, voor de Groen van Prinstererschool (M. L, O.) op f 20.21. BEVERWIJK POL1TI EIBER ICHTEN. H. P. deed aangifte van vermis sing van een jae, die hij ergens had laten liggen. Proces-verbaal word opgemaakt tegen S. M. wegens mishandeling. D. en D. S. kregen proces-verbaal wegens overtreding van de bepalingen der verordening op do winkelslui ting. A. B. deed aangifte van ontvreem ding van een rijwiclplaatje. Ingezonden Van infcezondon stukken, Replaawt of niet jceplaatst, wordt de kopie don inzender niet terucKegeven. Voor den Inhoud dezer rubriek «telt de Bodaetie zich niet aansprakelijk. W0NINC30UWVEREENICINC „ROSEHACHE". Nu in de quaeslie van heb verf- werk ook de heer M. (de ingewijden weten wel wie do heer M. is) erbij gehaald wordt, speelt do heer Ave- üngh hiormedo op zijn bekendo wijze een troef uit, waarmede hij feitolijk een reaks uau interne aange iegenheden binnen haalt, welke ik zal trachten to vermijdou. Zij, die niet tot de ingewijden be- hooren, zullen bij hot lezen van het siuk van do hand van den heer Av. een indruk krijgen aLof heb bestuur an liosehaghe uitsluitend en geheel ;rij uitgaat. Het stuk demonstreert echter voor de ingewijden oen „geestigheid" die voor zichzelf spreekt en onmiddellijk aanwijst waar de schoen wringt, n.l.fdo wrij ving tusschen het „aesthetische- en gebruikelijk te zeggen, heb burger lijk element"-. En zoo wordt dan de heer M- plotseling verhoven tot een element en nog wel op „Rosohaghe". Het is tot nog toe aan do hand van do fei ten nooit tot mij kunnen doordrin gen, dat door mij op Roeehagho op bedoeld gebied ooit iets persooulijks zou zijn vertegenwoordigd. Integen- deel. De heer Av. weet zeer goed, dat er nooit of te nimmer sprake was van dat „iets" op Rosehaghe te verte genwoordigen, dooh hot uitsluitend van meet af steeds vechten tegen do bierkaai is geweest. Wanneer ik (do heer M-). op de vergadering volgen6 de heer Av. geglimlacht heb en goedkeurend(heb geknikt, dan vergist de heer Av. zich schromelijk en geeft dan Ook een geheel tegen overgestelde waarde hieraan. Ik glimlachte, ja, maar 'ironisch en knikte, ja, omdat het precies zóó uit den mond van den heer Av. kwam, zooals ik niet anders verwachtte, n.l. op de bekende wijze; een en an der in een min of meer bespottelijk daglicht stellende Cn dan ook een in stemmend dom gelach in ontvangst had to nemen over de geesi.ig(?). op gemerkte „artistiekerigheid van den heer Van Loghem. Het kan den heer Av. overigens wel hekend zijn, dat het reeds se dert lang niet meer op iniijm weg ligt bij dusdanige kwesties van de zijde van het bestuur te reageeren. En daar géén hoofdelijke stemming plaats vond, had het m.i. geen zin over dit (en ander) te opponeeren, tenzij als gewoon bewoner zonder meer. Over veel in het; stuk zou nog zeer Veel te zeggen zijn waarvoor ande ren zich mogelijk meer geroepen zul len voolen. Het is echter in deze en andere kwesties op Rosehaghe kort gezegd; Holland op zijn smalst. M.-

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 10