HAARLEM'S DAGBLAD ENGELSCH ALLERLEI FLITSEN WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1924 TWEEDE BLAD Do last van het premierschap. Engeland's mededingers. Censuur vin tooneelstukken. Mierenoorlog. De nederlaag der rooden, Ramsay MacDonald vindt na ne gen maanden werkzaamheid in het ambt den last van het premierschap reeds te zwaar. Jn een bui van neer slachtigheid moet hij hebben gezegd dat een eerste-minisier het onder de span ning der moderne omstandigheden niet langer dan een jaar kan uithouden. Dit is geen nieuwe ontdekking en MacDo nald vertolkt slechts de gevoelens en de opvattingen van alle premiers der laatste dertig jaar. Wij kennen de ver zuchting al jaren lang. Het is nog niet zoo lang geleden dat de oppositie in het parlement van de afwezigheid van den premier een poli tieke kwestie maakte en de luisterrijke dagen van de groote ministers Pal- merston en Disraeli in herinnering bracht, toen het hoofd van de regeering altijd trouw van het begin tot het einde de beraadslagingen in 's lands verga derzaal bijwoonde. Maar in die oude, gouden dagen was het werk van den premier betrekkelijk licht. Er waren niet zooveel rapporten of berichten te schrij ven of te lezen. Het parlement zat wel eens tot laat in den nacht. Maar even vaak of vaker had het een korten werk dag. De druk van het parlementaire leven was niet zoo zwaar. De zittingen brachten een paar strijddagen, maar wanneer de partijen elkaar terdege in de haren hadden gezeten en de zaak beslis: was, kon de zegevierende opper bevelhebber zich in zijn tent terug trekken. Dat alles is veranderd. De eerste premier die den last ondervond van urenlange aanwezigheid ia het Lager huis was Gladstone, die op een goeden dag te kennen gaf dat hij het Huis te tien uur in den avond zou verlaten. De oppositie protesteerde, maar ze had zich de moeite kunnen sparen, want Gladstone stelde zooveel belang in wat er gaande was dat hij aan het uitge sproken voornemen nooit gevolg gaf. Lord Balfour voelde den last ook gedu rende zijn premierschap. En zijn middel om er aan te ontkomen was een kor tere rilling, waarin slechts één groote maatregel werd behandeld en een klein aantal ondergeschikte wetsontwerpen. Maar Lloyd George bracht de groote verandering. Hij voorzag zich van een „chef van den staf", die het grootste deel van hel parlementaire, werk uit zijn handen kon nemen. Zijn denkbeeld was dat deze „chef van den staf" het ver trouwen moest hebben van het parle ment en een man van groot gezag moest zijn. En het was gelukkig voor hern dat hij in Bonar I.aw daarvoor den aan gewezen man had. De behoefte aan zulk een ..chef van den staf" wordt grooier wanneer de premier zooals in het geval van Mac Donald tevens het ambt van minister van Buitcnlandscho Zaken waarneemt. Maar MacDonald's ongeluk is dat hij geen geschikten plaatsvervanger heeft voor het werk in het parlement. De vrees, in eenige kringen uitge sproken. dat de Britsche handel zal lij den ten gevolge van het conimercicele heitel van Duitschland, wordt door de leidende industrialisten in Engeland - niet gedeeld. Het is begrijpelijk dat fa brikanten. die belang hebben bij steen kool en ijzer, ongerustheid aan den dag leggen over een mogelijke overeen komst tusschen de mijnbezitters van het Roergebied en de ijzersmelters van Lo tharingen, een overeenkomst, welke wordt voorzien wanneer de huidige pe riode, waarin de handelsrelaties worden hehcerscht door de bepalingen van het Verdrag van Versailles, met Januari ten cindo loopt. Maar men moet we] bedenken dat hoewel de Britsche kolenmijnen in 1923 tijdelijk voordeel ondervonden van de Roer-bezetting de Fraosche kolen mijnen inmiddels zoodanig zijn hersteld en verbeterd cfat haar productie die van vddr den oorlog overtreft. Men gelooft hier dan ook dat Frankrijk spoedig in staat zou «jn geweest de ijzer- en ko- lcnmarkton van Europa te bchcerschen, indien de uitvoering van het Dawcs- plan niet zou zijn doorgegaan. De her vatting van het mijnbedrijf in het Roer bekken treft Frankrijk dan ook meer dan Engeland. De. vraag is hier wat is beterda: Roergebied en Lotha ringen Duitsche eenheden zijn? Of dat ae twee gebieden over Frankrijk cn Duitschland ziin verdeeld? Het laatste zal naar alle waarschijnlijkheid het ge- val worden. En van het Britsche stand punt beschouwd schijnt dit beter dan indien de twee machtige productie centra zijn vcrcenigd, De afgcloopcn week hebben wij met groote belangstelling den loop kunnen volgen van een grooten mieren-veldslag den Londenscken Dierentuin. Aan het einde van de weck was er van twee bedrijvige mierenhoopen slechts één over. Her huis van de zwarte mieren, de veteranen van het insectenland in de „Zoo", ]ag in puin; en de zegevierende roode houtmieren, de nieuwelingen, droegen hun gevangenen en hun buit naar het eigen nest. De verschillende stadia van den strijd werden in bijzon derheden bekend gemaakt door dc nieuwsbladen en de heele week heeft het Londensche publiek gespeculeerd over den mogelijken afloop. De operaties be gonnen toen men een gracht van eenige centimeters, welke de vijandelijke kam pen scheidde, met een houtsplimer had overbrugd. Dc gelegenheid tot den strijd was dus geopend. En beide nes ten, die al «enigen tijd onmiskenbaar opgewondenheid vertoonden, blijkbaar in het instinctieve besef van eikaars nabijheid, konden op hel oorlogspad gaan. Mieren kunnen blijkbaar niet in een dracht leven als kolonies naast elkaar. De autoriteiten van de „Zoo" wisten het en achtten een strijd om de hege monie dc eenige oplossing. Ondanks tucht en organisatie, door mieren zoowel in oorlogs- als vredestijd toon gespreid, ontzeggen natuur- schers den beestjes verstand, zooals wij dat verstaan. De naturalisten zeg gen dat zij slechts slaven zijn van aan- lijke opvatting, welke het ruimst wordt •aard. ziet in mieren zooicts als zeer ingewikkelde automaten, tot bewuste handelingen niet in staat. Maar hoe zulk een pakhuis van instinctieve vaardighe den zich in het mierenras heeft kunnen ontwikkelen, zal wellicht steeds een der ghhrimen blijven van de natuurlijke evolutie. Engeland heeft een officieelen toonccl- tnsor, liet .ambt wordt bekleed door een hofdienaar, 's Konings Lord Ka merheer, die veelal naar men ver onderstelt van het tooncel geen ver sland heeft. Maar hij heeft uiteraard ::jn „lezers" en zijn raadsmannen. Dc :eusor gaai de laatste dagen weer over de tong omdat hij een dertig jaar oude ban op Bernard Shaws „Mrs Warren's Pt-fession" (Mevrouw Warren's Be drijf) heeft opgeheven. Do schrijver van het stuk toont zich weinig ingenomen het besluit. Jn een karakteristieke mededeel:ng klaagt hij er over, dat de Lord .Chamberlain op zijn (Shaws) ouden dag een verschrikkelijk stuk op hem loslaat, geschreven toen hij een fre tijger'' was, een stuk, waarvan hij had gehoopt dat dc censor het ach ter slot zou houden, opdat de schrijver zijn dagen in vrede zou kunnen cindi- Iiet stuk werd 22 jaar geleden in Amerika voor het eerst opgevoerd en het is sedert herhaaldelijk ook in de houwburgen van het vasteland van Europa vertoond, Nederland inbegre pen. De passage, waartegen de censor indertijd bezwaar maakte, heeft merk waardig genoeg niets te maken met hot beroep van mevrou-v Warren. Dit censorschap heeft zich vaak be lachelijk gemaakt en men hoopt hier dat de belachelijkheid er van vroeg of laat zijn verdwijning zal bewerken. Een dc merkwaardigste staaltjes van dit censuur bedrijf is dat van het ver bod, jaren geleden, van „The Mikado", de opera van de twee vermaarde Brit ten Gilbert cn Sullivan. Het verbod :rd uitgevaardigd op grond van het rmocden dat de keizer van Japan cr aanstoot aan zou kunnen nemen. Ofschoon de Lord Kamerheer voor deze ccnsuur-uitoefening vcrantwoorde- ijk is, worden tooneelstukken alleen 'erboden op advies van een „examiner", •cn ..lezer", zooals hierboven reeds werd aangeduid. Dat ambt van „examiner of plays" werd jaren lang uitgeoefend door den Uritschen tooneclschrijvcr Charles Brook-field, die zelf een aantal gewaagde stukken op zijn rekening heeft, een ongerijmdheid, die niet ont snapte aan de waarneming van de cen- suur-vijanden, die er een bron voor spot in vonden. De censor heeft zich over het algemeen nog al doen kennen als een wezen van wisselende stemmin gen. Er was eet» tijd, waarin het zich ernstig bezorgd toonde over do lengi van de rokken der balletdanscrcsse: Dio stemming is nog niet. heelemnal voorbij. Eenige weken geleden kreeg de actrice, die de rol vervulde van e Afrikaansch meisje in het stuk „Wh Cargo" een wenk om haar klccdij volle diger te maken. Maar dc censor is te genwoordig veel verdraagzamer dan vroeger. De Britsche valrvereenigingen hebben haar jaarlijksch congres achter den rug. Dat congres het werd dit jaar Huil gehouden is altijd een goe de barometer, waarop men de stem ming van de arbeidersbeweging in dit land kan aflezen. En indien men wil n hoe ver de communisten en de extremisten zijn gevorderd in hun on dermijning van het reguliere vakver- cenigingswezen van het land, dan zal dit congres bet gewoonlijk kunnen ver tellen, in de stemming, welke er lot uiting komt en in den aard van de be dui ten, welke er zijn genomen. Dit jaar waren de pogingen van de communis ten op het Congres om de leiders van de arbeidersbeweging in discrediet te brengen meer dan ooit ecu mislukking. Te voren was wijd en zijd aangekon digd dat de ministers aan ernstige aan vallen zouden blootstaan, omdat zij hof- kleeding hadden gedragen en omdat zij „kapitalisten" en het kapitalistische stelsel in het gevlei beproefden te ko- 1. De gansche vakvereenigingsbewe- ging zou worden veroordeeld omdat ze had geweigerd de politiek van de roode Internationale te steunen en het Dawes-plan zou worden onderworpen aan hevige kritiek. Maar al deze plannen zijn in alle opzichten miserabel mislukt. De oor zaak der mislukking lag bij het gebrek logica en de ongerijmdheden der argumenten. Hetzelfde slag menschen, dat kritiek oefende op het kwaad van het moderne kapitalisme, juichte uit volle borst Rusland's pleitbezorgers ioe, die het land aan geld wilden helpen om 'iet te redden uit den chaos van. zijn •ergissingen en dat geld moest ko nen van cle verachte Britsche kapitalis ten. Het congres bleek genoeg gezond verstand ie hebben om de ongerijmd heid tt zien. De reguliere arbcidersbe- cging is na de aanvallen der extre misten sterker geworden. De meerder heid van de gedelegeerden beseften dat om de woorden van een der sprekers te gebruiken succes alleen Ie berei ken was langs den weg van een ge zonde, constitutioneele politiek. Blnnenlandi Krant of drukwerk? De meening van het H. B. der Posterijen De Haags cl te correspondent van de Telegraaf schrijft: Wannéér moet een periodiek be schouwd worden als een krant of tijd schrift. en wanneer als een drukwerk, iri do eekenis door de Posterijen daaraan gehecht? Een strijdvraag tuaechen drukkers en uitgeven? eonorzijds en het. hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie anderzijds, die reeds menigen inktdruppel heeft gekost. De kwestie is voor de betrokkenen .•an groot financieel belang. Of men ecu periodiek met 1 cent port moet belasten omdat het onder do rubriek kranten cn tijdschriften" thuisbe- hoort dan wol niet 2 cent omdat het naar de opvatting van de Posterijen con ..reclamedrukwerk of te wel ge drukt stuk" .is,men voelt het ook als outsider, dat dit c-en verschil is dat per ia&r aardig in de papieren loopt. Het Weekblad voor o'e Grafische vakken in Nederland „Graficus" heeft er in zijn laatste nummer een geheel artikel aan gewijd en do be langhebbenden opgeroepen om een actie te beginnen ten einde een betere cn meer billijke behandeling der perio dieken door de Posterijen te krijgen. Het blud zelf acht zich ook gedu peerd. omdat het door dc postautori- teiten niet. als een nieuws- of vakblad wordt beschouwd, maar als een recla me-drukwerk. Het genoemde orgaan zegt dat bij de posterijen niet zoozeer het principe dan wel de noodzakelijk heid om meer geld binnen te halen den doorslag geeft en beweert, dat dit ronduit is erkend, De kwestie leek ons genoeg interessant om daarvan een6 de meening der autoriteiten te hooren. Aan bet hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie bleek men bereid ons een uiteenzetting van dezo kwestie te ge ven. Men begon met tegen f.e spreken de bewering dat, niet het principe maar de geldkwestie voor zou zitten. Dit ontkende men absoluut. Men houdt violi geheel aan de posüwet en de desbetreffende voorschriften. Dat het tegenovergestelde Tondu.it zou zijn erkend, was daar niet bekend. Bladen, waarvan de advertenties hoofdzaak zijn, naast z.g. adverten tiebladen, die geheel uit advertenties bestaan .ook bladen die ecnigen tekst geven maar als bijzaak worden tot do rubriek „gedrukte stukken" ge rekend Periodieken. 'die reclame maken voor eigen bedrijf of strekken tot be kendmaking of aanbeveling van be paalde artikelen vallen eveneens on der 't drukwerktarief. Voor bladen die kosteloos verspreid worden, zonder liet karakter van nieuwsblad te heb ben, dié feitelijk geheel op adverten- VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 96 DOE DIE DEUR TOCH OPEN roept: wil iemand deur even open doen, zij heeft haar handen yol waschgoed de verdrijft den tijd met nakijken of de wassche- rij nu die vermiste hand doek teruggestuurd heeft beseft, plotseling, 'dat er I luistert en hoort vade? aan den anderen kant I grootmoeder geruststel- niet veel gebeurt enjlen, da/t er niemand verheft haar ptem riep, dat was op straat} maakt, duidelijk dat het niet iemand op straat was en wacht geduldig terwijl de verkeérde deur wordt openge maakt. roept door het sleutel gat, dat zij aan de deur bij de achtertrap is en maak wat voort, ik kan het niet meer vast houden tracht de stapel bijeen te houden en geeft grootmoeder aanwijzin gen, hoe zij die klem mende deur kam openen legt alles neer om de deur zelf open te doen als vader verschijnt en uitlegt, dat hij juist be zig -was zijn handen te vvasschen. (Nadruk verboden.) t-ies zijn aangewezen, geldt het zelfde. Iedere uitgave Wordt door lier hoofdbestuur nauwkeurig beoordeeld. Artikel 1 der Postwet, en artikel 1 paragraaf 2 van het Postbesluit ge ven dienaangaande bindende voor schriften. Bij de beoordeeling of men met een krant of tijdschrift te doen heeft, vraagt bet H. B. zich in de eerste -piaal3 af, wat is de hoofdzaak v,311 het, blad, tekst of advertenties. Wordt er een abonnementsprijs voor betaald, of wordt bet gratis 'uitgereikt allo factoren neemt men jn oogen- schoUW. De 'beslissing ligt tenslotte bij den directeur-generaal, waarvoor beroep mogelijk is bij den minister van Waterstaat. Wat het blad „Graficus" betreft wees men er ons op, dat hierin adver tenties hoofdzaak en tekst bijzaak zijn. Wat ook blijkt uit het feit van kostelooze toezonding aan aangeslo'-sn organisaties bij den Centralen Ravi en 2000 chefs en gezellen in de gra fische vakken. Wat tenslotte het ge- uitte verwiit aanging dat de bezorg1 "tg van het •gewone drukwerk bijster slecht en ongeregeld is, dit anemdi onze zegsman te moeten tegenspre ken, In het algemeen is er geen reien voor te zeggen, dat, gewoon drukwerk slecht bezorgd wordt. Groote hoeveel heden gedrukte stukken worden niet in de bus gedaan, maar aan de post kantoren afgegeven en daar op regel matige wijze verwerkt. Het kan voor komen, d'at stapels reclame-drukwer ken, waarbij uiteraard niet die spoed voorzit zooals bij brieven en nieuws bladen misschien weieens 'n bestelling moeten achterblijven, maar van onge regeldheden of slechte bezorging, om dat het gedrukte stukken zijn, is geen sprake. Periodieken staan' in dit opzicht niet ten achter hij kranten. Van den diamantdiefstal te Antwerpen. De verdachten geconfronteerd Maandagmiddag is, naar de „Tel." meldt, op do Nederlandsek-Belgiische grens do aangekondigde confrontatie ge houden tusschen do vier gearresteerden in do zaak van den dinmantdiefetal-Slicr en ixiej. Schippers uit Amsterdam, dio wei gerde naar Belgió te komen getuigen. De confrontatie geschiedde rn do hc-rberg „Siatiezicht" te Nispen, welke vlak bij d<- grens staat. Mej. Sclyippers werd ondervraagd; de vier verdachten Baranccik, Marcovitsj, Goldstein en WeisSblacli kon zij waarne men door een raam, Mej. S. had vroeger verklaard, dat zij in den trein Amsterdam Parijs zat en als een der dieven Gold stein had herkend, waaraan toevoegde, dat hij een horloge in de hand hield, •waarvan zij een duidelijke beschrijving gaf. Hetzelfde horloge heeft ook de Arnt- werpsclie politie-officier, Desinet, in han den van een der reiaigeïs gezien. Thans was het voor mej. S. zaak, den nun mei het horloge ie heiikennen. Eerst werd Ba- rair.eok met het horloge voor haar gebracht daarna Wei6sblach; zij herkende beiden niet; hij Marcovïtsj twijfelde zij en over Goldstein durfde zij niet positief spreken. Eert van de beide laafsten moest '4 vol gens haar wel zijn. Als men nu weet, dat zij met den man gepraat heeft en dat allee t) Cfoldstein Hol- landsch spreekt, dan mag men wel aan nemen dat zij Goldstein heeft aangeduid. Het nieuwe standbeeld van Koning Willem II. De plechtige onthulling. In tegenwoordigheid van de Koningin en den Prins had Dinsdagmiddag op het Buitenhof te den Haag de plechtige ont hulling van het nieuwe ruiterstandbeeld van koning Willem II plaats. Prof. Blok uit Leiden schetste de betedkenris van Koning Willem II. waarna de Koningin met een korte toespraak het standbeeld onthulde. Vervolgens droeg de heer v. d. Voort van Zijp het standbeeld aan de gemeente over. Met een korte rede aan vaardde Burgemeester Patijn het voor de gemeente. Ongeval bij terpentijn kaken. Een meisje in brand geraakt Maandag was men in de keuken der familie v. Z„ aan de Voorstraat te Roosen daal, in een pannetje op de kachel ter pentijn aan het koken. Terwijl de 16-jarige dochter nabij de kachel stond, werd on verhoeds de keukendeur open gedaan en sloeg de vlam in de^ terpentijn, waardoor ook de kleeren van het meisje vJam vatten In via:runen gehuld vluchtte het meisje maar buiten, waar een voorbijganger haar in het voor het huis gelegen veld rolde teneinde het vuur te'doven. Intusschen had het, meisje aan borst-, hoofd en armen reeds ernstige brandwon. den opgeloopen, waarom de inmiddels ontboden geneesheer overbrenging maar hel. ziekenhuis noodzakelijk achtte. In een wollen doken gewikkeld werd het meisje door den behandelenden geneesheer per auto naaT Oh ar Has overgebracht, waar hij haar vervolgens heeft verbonden. Vermoedelijk zal het wel eenigen tijd duren ©er zij het ziekenhuis zal kunnen verlaten. Feuilleton (Geautoriseerde vertaling). Naar hoi Engelschvan J. S. FLETCHER. 26) Want Bartlett, die de laatste jaren n Bartlett, die de laatste jaren «en luie nietsdoener was geweest, had een bui tengewoon scherp verstand en hoewel hij nogal eens dronk, was hij nog steeds een slimme kerel. Hii begreep nu alles. Er was een geheim en hij had er in zekeren zin den sleutel van. Eerst luid hij gedacht dat John Ilackdale hem gevraagd had te zwij gen omdat hot te gek zou zijn als m«- vrouw Champernowne, de burgemees ter vanSouthernstowe er bij betrokken zou worden en zelfs zou worden ver hoord. Maar nu begreep hij dat er meer achter zat. Hij moest, haastig weggewerkt worden omgekocht om te verdwijneny Vijftienhonderd gul den in 't. handje, en nog vijftienhon derd gulden er bij. later! dat was allemaal heel aardig, maar niet- genoeg! Lang niet genoeg, vooral met het oog op die uitgeloofde beloo ning. Amerika?. neen! Voorloopig De Nederlandsche Mijn- exploitatie op Spitsbergen Een laanconflict Uit Cbristiania wordt aan de Tel. gemeld Zooals bekend, zijn er Nederland sche kolenmijnen te Barentsburg, in Green Herbour, op Spitsbergen. Het schijnt, dat daar een conflict met de mijnwerkers is uitgebroken. Vandaag arriveerde n.l. te Tromso de stoomer „Ameland" met 76 werk lieden uit de Nederlandsche Spitsber- germijnen, Zij vertelden, dat nog 160 man met de „Texel" zullen volgen en dat de mijnwerkers, in tot-aal 230 man, waren gedwongen, te werken on der omstandigheden o.a. bij het ac- coordsysteem die het onmogelijk maakten zooveel te verdienen, dat zij van hun loon konden bestaan met na me diegenen, die een gezin hadden te- onderhouden. Hierbij komt, dat de directie een loonsvermindering had aangekondigd. De teruggekeerde werklieden vertel den, dat besprekingen met den win- ter-chef hebben plaats gehad, doch dat deze geweigerd had eenige toe zegging tot verbetering van de loonen der mijnwerkers te doen. KIND VERBRAND.- Te Heesch ontstond door het spe len met lucifers door een 3-jarig kind een brandje in de woning van den arbeider v. Dinther. Deze was op zijn werk, terwijl de moeder even weg was. Het stroo van zijn_ kistj - waarin een ruim 1-jarig kindje lag, vatte vlam en de kleine bekwam zoo herige brandwonden dat het aan de- gevolgen is overleden. LEVENSGEVAARLIJKE (MIS HANDELING. V. te Brunssum werd aangehouden en naar Heerlen overgebracht, ver dacht iemand in een café bij een ern stige vechtpartij met een mes in den buik ie hebben gestoken. De levens gevaarlijke gewonde is naar liet hos pitaal le Heerlen overgebracht. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Z.II. Paus Pius XI heeft den heer W. J. R. Dreesmann benoemd tot commandeur in de Pius-orde met de ster. Aan 'deze hooge onderscheiding is erfelijke adel verbonden. BLOEDVERGIFTIGING. Te Zaltboxnmel trapte de heer Joh. v. V. dezer dagen in een spijker. Er ontstond bloedvergiftiging en thans is de heer v. V. overleden. bleef hij in Portsmouth, waar hij zich op den achtergrond kon houden en plannen kon maken hetzij om me vrouw Champernowne om te koopen, of om op de een of andere manier aan het gold' van juffrouw Pretty te ko men. Iiartlett bleef dien nacht in een goedkoop hotel, maar den volgenden morgen was hij al vroeg wakker en nam een a tin lal besluiten, die in ver band stonden met, het feit dat hij vijf tienhonderd gulden in zijn zak had. Ilii zou een eenvoudige kanier huren in Portsmouth. Hij zou een nieuw pak koopen, nieuwe schoenen, een nieuwe das. H ij zou rustig en scherp naden ken. En hij zou de kranten uit Sou- thernstowe laten komen, en ook an- dero bladen, Waarin bijzonderheden over den Moord in de Zandgroeve, zooals de zaak Deane nu genoemd werd, stonden beschreven. Mij moest zich goed wapenen voor den eersten aanval. Een ding wist hij zeker hij zou en moest met dezo z^ak geld verdienen, of hij het nu van juffrouw Knap of van mevrouw Champernowne kreeg. Het geld dat- hij al in zijn zak had. was natuurlijk van mevrouw Champernowne afkomstig! en niet van John Ilackdale. En mompelde hit bii zichzelf er zat daar nog veel meer. Of hij hen geld afperste, of de belooning inde, dat kwam op hetzelf de neer. Bartlett had nog genoeg wilskracht om zijn goede voornemens ten uitvoer te brengen, llij vond een rustige en prettige kaer in Portsca, bij een we duwe in huis; hij kocht kleeren, en stelde zichzelf op rantsoen; zijn hospi ta vond hem een rustige, nette man, die op tijd kwam eten, veel wandel de. lederen Zaterdag prompt ziin re kening betaalde en een massa kran ten kocht en las. Hij noemde zich hier Barton en verleide dat hij kort te voren, nadat hij zijn leven lang hard had gewerkt, wat geld had geërfd en nu eens een poosje uit wou rusten. En hij had het hier rustig genoeg, I-Ilj las zijn krantjes en knipte er stukjes uit, die hij 111 ztpi oude portefeuille bewaarde. Die uitknipsels waren al lemaal over den moord op Deane eu het onderzoek, eu bij was nu volko men van alles op do' hoogte, Eens op een avond echter, toen hij na het etefc. de krant opensloeg, I-as Bartlett dat juffrouw Knap weer een grootere be looning had uitgeloofd en hij wate» tandde meer dan ooit. Dertigduizend gulden! Voor do helft alleen al zou hij mevrouw Champernowne aan d* justitie overgeleverd hebben, zondeï zich er om te bekommeren wat er met- haar gebeuren zou. Den volgenden morgen pine Bart lett zooals gewoonlijk wandelen, om eens over de zaak na. te denken. Zou bij naar Southernstowe terug gaan en aan juffrouw Knap vertellen wat hij wist? En als zij en haar advocaat en de politie het vage spoor waarop hij hen kon brengen volgden, zou hij dan de belooning krijgen? In ieder ge val was er een ding dat hij dadelijk kon krijgen, namelijk de twintig dui zend gulden die ze had uitgeloofd voor iedereen, die Deane op den avond van den moord had gezein. H:: bad Deane gezien hij, Bartlett! Maar plotseling en zoo opgewonden als hij was geworden bij de gedachte aan het geld, zoo bang werd hij nu veronderstel eens dat juffrouw Knap er op st.ond, dat hij bewijzen'moest dat hij Deane gezien had? Hii kon ge makkelijk genoeg beweren dat hij Deane had gezien, maar hoe Icon hij het bewijzen? Enfin, misschien zou den ze liet. gelooven als hij bewijzen kon dat John Ilackdale hem geld had gegeven, veel geld, om te zwijgen en to verdwijnen; maar dan zou Hack- dale misschien ontkennen, dat hii zoo iets had gedaan hij zou wel kun nen beweren dat, mevrouw Champer nowne het gedaan had uit medelijden met een inwoner van Southernstowe, om bom weer op de been te helpen. Misschien zou het 't beste zijn om da delijk maar naar mevrouw Champer nowne te gaan en te probeeren baar geld af te persen; hij wilde haar de keus geven of bij ring naar juf frouw Knap of ze moest hem geven wat hij vroeg. Maarhij aarzelde. Nog niet zoo heel lang geleden had Bartlett eens moeilijkheden gehad met de politie in Southernstowe, toen bad hij onder andero ook voor mevrouw Champernowne moeten ver schijnen. En hij herinnerde zich nog hoe streng en onbuigzaam ze teen was geweest en hij voelde er niets voor om haar weer te ontmoeten. Neonl hij zou naar juffrouw Knap gaan, en haar vertellen wat hii wist. Als hij nu maar meer te vertellen had! Werktuigelijk liep Bartlett naar zijn gewone pleisterplaats een café- in een drukke straat. Hij bestelde zijn lievelingsdrank en keek toen door het raam naar buiten, naar de drukke straat, al peinzend over zijn plannen en moeilijkheden. En plotseling schrok hij, want hij zag twee menschen, die hij, als bewoner van Southernstowe, heel goed leende. Hij keek, en lceek en peinsde. Die twee menschen waren een man en een vrouw: Kight, de nachtportier van het Chancellor-hotel en Mary Sanders, het kamermeisje. Ze hadden allebei hun beste kleeren aan en wa ren blijkbaar een dagje voor hun ple zier uit. Maar toen Bartlett met zijn scherpe oogen hen eens gadesloeg, zag hij, dat ze ergens naar zochten. Ze liepen langs hef. trottoir en keken naar de winkels; plotseling bleven ze stilstaan voor een goudsmidswinkel. Zoodra ze die zagen, begonnen ze fnm of meer opgewonden met elkaar to praten en het resultaat was. dat Mary Sauders Kight alleen liet en den winkel in ging. Ze bleef een poos je weg Kight liep heen en weer. Na een poosje kwam ze terug en ging naar Kight toe; er volgde een nieuw, gesprek, en Kight scheen niet tevre den te zijn over iets wat ze tegen hem gezegd had; tenslotte, blijkbaar door haar overgehaald, ging bij met haar naar den winkel terug; samen bleven ze er nog tien minuten in; toen kwamen ze naar builen en liepen samen de straat op. Bartlett dronk vlug zijn glas leeg, liep bet café uil, eu volgde hem op een veiligen af stand. Kight en het meisje liepen lang zaam door tot ze bij een bank kwa men. De vrouw ging naar binnen, Kight bleef buiten. Leng behoefde hij niet te wachten; Mary Sauders kwant weer bij hem, terwijl ze een handvol bankpapier in haar taschje stopte. Ze knikte voldaan tegen Kight, en sa men liepen ze in de richting van het strand. Bartlett liet hen gaan en liep peinzend terug naar zijn café. (YVor'db .vervolgd?

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5