TYPEN Zoekt U prima eiken meubeien MAGGI'S AROMA JopieVelSeman JAC. LAMP'5 Bel op 1781 Heden ontvangen Volvette Edammers W. Th. PSELAGE Van het Politieke Tournooiveid Algemeen Handelsblad REGENJASSEN KOUSEN GRATIS PERSOVERZICHT Persstemmen over de Troonrede. Beschouwingen over de aankondiging eener nieuwe vlootwet en de finantieele paragraaf der rede. De korte Troonrede heeft ditmaal de bladen geen aanleiding gegeven tot breedc beschouwingen! Het zijn voornamelijk de aankondiging eener nieuwe Vlootwet en de financieele para graaf der rede die worden bespro ken, Een enkel blad maakt daar naast een opmerking over wat in de rc-de wordt gemist. Wij laten bier een overzicht volgen van wat in het midden wordt gebracht. Het Vaderland stelt in het licht dat. in deze Troonrede geen toon te beluisteren valt die reden geeft te veronderstellen dat het ministerie, zooals het daar is, op aanblijven hoopt na Juni 1628 of zulks wenseht en dat de rede eigenlijk-een abdietie is. Ten opzichte van de aankondiging van een nieuwe vlootwet, laat liet blad zich uls volgt uit: Natuurlijk kuncnn wij, speciaal met het oog op onze Koloniën, niet zon der vloot. Haar na het votiun van 26 October 1923, na de belofte, waar mede deze ministers, die niet zouden frugkornen, weer zijn gaan zitten, na de erkenning van de Regeering door aanvaarding van liet amendement. Drcssellniys, dat in de laatste Marine •begrooting geene gelden mochten worden aangevraagd voor iote, waar door do Vlootwet, in October door de hoofddeur uitgeleide gedaan, door ci-no achterdeur weer zou worden bin nengehaald, lijkt 't ons kwalijk te verdedigen, dat de aankondiging van pene nieuwe Vlootwet in de Troonre de luidt, zooals liet geval is. Tenzij liet do bedoeling mocht zijn om die in to dienen en tot inzet te maken van de verkiezingen. In alle gevallen had in de desbetreffende zinsnede de clau sule, ..zoodra de sluitende bcgrooting voor 1925 vast staat", 'niet mogen ge mist worden. Do groote en jammer lijke fout. van de eerste Vlootwet is toch juist geweest, dat xneu die er door wilde halen vóór men tot een sluitend budget was gekomen. Aan het einde van het artikel heet hotRcsumeerende, kunnen wij deze Troonrede weinig meer noemen dan en tamelijk onbelangrijk stuk Er staat zoo goed als niets in wat frap peert, maar het geeft slechts wat ieder, die op do hoogte van zaken is. kon verwachten. De hoogste lof, dien wij de Troonrede kunnen geven, is dat zij niet aanmatigend is. I it: M a a s bo d e besprekende de aan ï:o::digingén van de nicuwo voorstel len aangaande dc zeemacht, herinnert (-:• aan dat de regeering in haar verkla ring van 15 Januari bij haar eerste wodervrrschijnen in de Kamer na do Vloot wi-1crisis zich reeds in een- zelfden zin heeft uitgesproken En ver der schrijft ZC Twijfelen, dat het herstel van ons budgetair evenwicht niet geheel vóór zon gaan, deden wij in het begin des j. fti<En dos ook thans nog niet. ■"Wilde de Rcgcering in Januari hu" geweten ontlosten door aankondi ging van .nieuwe vlootvooratfllcn, ook thans is aan JiMr verklaring o.i. niet veel grootcro betcekenij te nech- ien. Zij zal aan do door haar eenmaal aangenomen volgorde moeten vast houden. Eerst budgetair evenwicht, dnti nieuwe vloot voorstellen. Dat ovenwicht is in aantocht. Wij nemen hot gaarne aan. Maar veiliger is hit En wij verwachten, dat Regeering én Kamer bedoelen aan ontwerpen aangaande vloot-voorziening het ka rakter van ontwerp niet eerder te ontnemen, dan dat liet budget in or de is Voorts spreekfc wel van zelf, dat een eventueels nieuwe Regeering, ook een rec-htsche, ten overstaan van aanhan gige vloot-outwerpen haar houding zelfstandig zou moeten bepalen. De Nieuwe Crt. slaat in haar be schouwingen vooral bij de financieele paragraaf van de rede stilze memo reert dat alles afhangt van het „indien ook de thans bij de Staten-Generaal nog aanhangige maatregelen van financiee- len aard zullen zijn tot stand gekomen." 'a dat indien" ligt h. i. een groot svaar, daar onder die maatregelen ook Tariefwet is cn de oppositie tegen dat wetsontwerp niet alleen bij de te genstanders der regeering zetelt. Een en ander geeft het blad aanleiding lot het stellen van de volgende conclusie Voor zoover de algemeene toestan den er op vooruit gaan, deelt Neder land natuurlijk daarin en zullen de ge volgen niet uitblijven. Doch waar de Regeering voor den dag komt met haar voornemens zijn het nieuwe belas tingen vele, verlaagde belastingen wei nige en bezuinigingen,... geene. Van daar dat we de Troonrede 1524 niet met opgewektheid lezen. Zij voorspelt on?, zoo bet „indien" der Rcgcering wordt vervuld, een gevaarlijken nieu wen stap in de richting van protectie en, wordt het niet vervuld, een niet te vermijden tekort van beteekenis voor het dienstjaar 192$. De N. R. C r t. juicht toe dat deze rede niet is misbruikt om er een soort van verkiezingsmanifest van te maken en dat bezuiniging het wachtwoord blijft. Zo maakt in verband met het laatste nog de volgende opmerkingen Bezuiniging niet slechts in het open baar bestuur, doch ook in het particu liere huishouden. Indien door een be lasting bepaalde weelde-vertcringcn kunnen worden tegengegaan, is daar inderdaad veel voor te zeggen. Dezer dagen kwam ons een prijslijst van Duit- sche wijnen in handen, waarop wijnen vermeld waren tot f 105.de flcsch. Wij weten niet, of zulke wijn hier afzet zal vinden, doch indien dit het geval mocht zijn, ware er zeker niet tegen, zulke geldverspilling door een belas ting op weelde-vertering tegen te gaan, En zóó" is er wel meer aan 10 wijzen, □at inderdaad zonder schade onder een wecldevertering zou kunnen worden gebracht. Het lijkt ons een groot be lang, dat, gelijk vroeger het geval was, ook in het huishouden weer tot sparen zal worden overgegaan. Dit is de ma nier, waarop ieder ten slotte voor zijn deel tot herstel van de volkswelvaart zijn steentje kan bijdragen. Zonderling blijft hel daarom, tegelijkertijd, dat maatregelen tot breideling van de weel de-vertcringcn worden aangekondigd, cene verhooging van het tarief van in voerrechten door te zetten, die onver mijdelijk het ook eenvoudige leven duur der moet maken. Logica schijnt ons niet dat, waarin de tegenwoordige rcgce ring hot verste gevorderd is. liet Volk maakt dc opmerking dat de redo z. geheel het stempel van 'den minister van Financiën draagt? van den man, die als de ^nti-rev, bedoelingen worden verwezenlijkt, na d« verkiezin gen de.n heer Ruys de Beerenbrouck zal aflossen. Ze is de inzet van het •erkiezingsjaar en in verband daar mede uiterst sober gesteld, Colijn geeft zoo kenschetst het blad de rede den kiezers duidelijk te kennen, waar het op staat en wat zij van hem te wachten hebben. Het is geen aanlokkelijk vooruitzicht wat hij hun opent, voegt het daaraan toe. Integendeel, worden de plannen van den minister van Financiën verwe zenlijkt, zooals zij in deze troonrede zijn neergelegd, dan gaat het onver bloemd voort op den reeds ingeslagen weg der zwartste reactie. Colijn heeft ons allen nu duidelijk gezegd waar het om gaat. Moge hij, als vroeger zijn voorganger Kuyper, op den feilen weerzin des volks tegen volksvijandelijke politiek zich de tanden itük bijten; besluit het blad. De Standaard concludeert dat n de rede veel is dat haar bevredigt. Maar zij wil niet verhelen dat er niet te voor haar toch eenige reden tot teleurstelling is. Vooreerst omdat niet is aangekondigd een voorstel tot af schaffing van den stempicht. Nu de rede er van zwijgt, vreest zij dat er van een voorstel der Regcering in het ko mende jaar geen sprake zal kunnen zijn, wat zij bejammert. En voorts mist het blad een voorstel tot gelei delijke afschaffing van de Staatsloterij. Ten aanzien van het laatste zegt het blad Wij meenen echter in herinnering te mogen brengen, dat de Minister van Financiën een en andermaal heeft ken baar gemaakt, dat van hem een zoo danig voorstel te verwachten was, En dit sterkt ons in de hoop, dat het weg blijven der aankondiging in de Troon rede niet beteekent, dat hetgeen reeds werd toegezegd, zal uitblijven. D e T ij d staaft als haar ineening dat in de rede allerlei zakelijke on derwerpen aangekondigd worden, die, mits de goede wil aanwezig is, in een nationale sfeer zonder partijstrijd'kun nen worden opgelost. Maar, gezien, wat hier en daar reeds is op te mer ken is men volgens het blaa geneigd de vraag of die goed wil ook bij üe oppositie aanwezig is ontkennend te beantwoorden. Strijd is te wachten, die, zegt het, de rechterzijde niet kan ontwijken. Het is in verband daarmede, dat het getuigt: „Moge do thans geopende parle- metaire periode onze katholieke man datarissen in beide takken der Sta ten-Generaal bereid vinden, öm luis terend naar gegronde critiek, afwij zend elke poging tot sabotage van het parlementaire raderwerk, zelf standigheid van eigen beginsel hand havend en kracht zoekend in samen werking mot de Christelijke partijen, do beslissingen te nemen, welke het landsbelang van hen vraagt." Uifc een korte beschouwing die de Hoefijzerredacteur van het II b 1 d. ;tan de rede wijdt, het volgende In één opzicht stelt deze Troonrede teleur. Die van verledc-n jaar bevatte een zeer belangrijke uiting de be langrijkste van alle, docht ons toen over de dringende noodzakelijkheid voor de geheele xnenschheid om de in ternationale vraagstukken tot oplos sing te brengen. Nu had men toch mo gen verwachten d.t de Troonrede van 1924, uilgesproken kort na de eonfe- .rmtie van Londen, met eenige woor den had gezinspeeld op de toch on miskenbare, zij het dan ook nog innnr aanvankelijke verheldering van den toestand, die ook op dit punt belangrijkste in vergelijking met verleden jaar is waar te nemen. Doch hieromtrent wordt geheel gezwegen. Verzuim' Of overmatige voorzichtig heid Het UtrechïscSe Dag blad schrijft naar aanleiding van do mededeeli.ng in de troonrede 'dat na totstandkoming van de nieuwe Tariefwet en verhoogden tabaksac cijns de gewone inkomsten en uitga ven in 1925 in evenwicht zrullen zijn: Deze belofte is niet zonder mislei ding. De regecring rekent bij het sluitend maken der begrooting op de opbrengst van den tabaksaccijns en van het tarief, waarover het ge heele land in rep en roer is geweest. Zij zegt; wij halen een sluitende be groot jing, rnaar zij bedoelt: He be grooting zal sluiten, indien gij Sta ten-Generaal, de bittere pillen slikt die wij u voorzetten. Is men, 11a 'de ervaringen met de vlootwet, zoo zeker van zijn schaap- kens, dat men zich gerechtigd voelt, de voorwaarde te verzwijgen, die voor het sluitend maken maken der 'hegrooting moet worden vervuld? Reeds komt er onstuimig verzet te gen de overhaaste handeling der ta riefwet, die is in uitzicht gesteld. En dan nog, wat zegt ons een slui- ieïicte begrobting, Indien Ihëfi rijk op uitgebreide schaal alle onkosten voor sociale voorzieningen naar de gemeenten toeschuift, en de lands- begrooting ten koste van de gemeen- tebegrootingen en wij hebben het hier in Utrecht ondervonden met miskenning der gemeentelijke auto nomie, beveiligt? Wie op deze din gen let, hoort een verdachten neus klank in de bemoedigingsmuziek, waarmee de regeering op dezen der den Dinsdag 'de volksvertegenwoordi ging begroet". Het Huisgezin vindt, dat het merkwaardig mag heeten, welk een betrekkelijk groote plaats het Nederlandsche gebied overzee in de korte Troonrede inneemt. Is dit me de het gevolg van het feit, vraagt het blad, dat wij tegenover Neder land buiten Europa anders staan dan weleer; dat wij internationaal bree der hebben leeren kijken en beseffen dat. Oost- en West-Jndië er niet uit sluitend zijn voor onzen had el en om er goede haantjes te krijgen? TWEEDE KAMER 16 September. Zestien September. De derde Dins dag. Dag van opening der Staten-Ge neraal volgens grondwettelijken eisch. Plechtig en 6tatig als gebruikelijk heeft de officieelo opening in de oude ridderzaal plaats gehad. Doch het knellende van da officialiteit hadden do Kamerleden spoedig van zich ge worpen in meer huiselijke kleed ij dan rok of ambtsgewaad kwamen zij do aanbieding der etaatsbegrooting voor 1925 door den minister van Fi nanciën in eerste gewone ver gadering van het nieuwe zittingsjaar bijwonen. Weinig omvangrijk was die eerste bijeenkomst.. Van gewicht daarente gen wel. Geen discussies, geen wijd- loopige .beschouwingen, doch de feite lijkheden hadden symbolische betee kenis. Allereerst toch na den openden ha merslag en de afdoening van verschil lende formaliteiten verkreeg de mi nister van Financiën het woord om de st-aatsbegroQting voor 1925 aan te bieden. Wat zal deze begrooting ber gen aan kwaad of goed, welke sprake zal de nota. betreffende den staat van 's lands financiën, welke haar verge zelde spreken? Zal het de taal der levendige hoon of die der ontgooche ling zijn? Op het moment waarop wij dit schrijven is daarvan nog niet veel bekend, op het moment, waarop dit nummer van ons blad bij onze lezers ter tafel verschijnt, zullen vele sluiers reeds zijn weggenomen, zal 'n oordeel mogelijk zijn geworden. Slechts enkele korte formeele woor den 6prak de heer Colijn bij de over handiging. Een nuchter feit. doch van machtige heteekenis als eerste feit van een parlementair jaar, dat als laatste voor de nieuwe algemeene ver kiezingen, al reeds een strijd jaar hij uitnemendheid is genoemd. Dan kwam de voorzitterekeuze. Ge makkelijk verliep de keuze'. Met vrij wel algemeene stemmen werd d_e_ heer Kooien opnieuw als nummer één op de voordracht, aan H. M. de Koningin geplaatst. Een eenvoudig feit. Toch beteekent de eenstemmigheid iets: zij spreekt vau groote achting, die de Kamerleden hunnen nu reeds weer Praeludium den voorzittersstoel ettelijke jaren in- nemenden president toedragen. Zij beteekent ook, <j'at de heer Kooien weer benoemd zal worden, wat in tweede instantie zeggen wil, dat de Karner met een sneltrein-vaartje dooi de begrootingen zal worden Leenbe dreven, door de wetsontwerpen, dat degelijk zal worden gearbeid. Even gemakkelijk kwam de tweede naam op de voordracht, ziï het met, niet zod algemeene stemmen als hij' den heer Kooien. Naast dezen slechts een viertal hc-eren, die één stem ver kregen. De heer de Monté Verloren kwam tweede te staan, wel reeds na oe eerste stemming, doch rneb 48 stemmen van de 73 stemmen 15 wer den op don heer Schaper uitgebracht, o on den heer Presselhuijs. De stemming voor de derde plants duurde wat langer, er bleek niet di rect een ..favoriet" te zijn. Eindelijk na vier stemmingen ging het tusschen do heeren Van Gijn en Schaper. De heer van Gijn behaalde de meerder heid en zal dus de plaats gaan inne men, die tijdens de vorige zirt'nos- periode door Prof. Visser van IJzeiï- doorn werd ingenomen. De heer Van Gijn kreeg 37 stemmen, de heer Scha per 32 stemmen. Waarom toen dc fractievoorzitter, de heer Dres?.»;- huïis, het niet tot de eindstreep bracht? Hij viel af. De voordracht zal aan H. M. de Koningin worden aangeboden door de heeren Van Basse v, IJsselt, Van Rappart. Zijlstra, Van Braambeek, Colijn. Van Schaick, Mevr. Bakker - Nort. en Ter Hall. Donderdag komt de Kamer weder bijeen voor afdoening van meerdere formaliteiten. Dan spreekt ook de heer Kooien zijn inleidend woord. EERSTE KAMER Ook de Eerste Kamer beantwoordt nog steeds de Troonrede met een min of meer formeel adres vac antwoord. Een vorige maal heeft de heer Mendels nog pogingen gedaan door een klinkende rede met de ge woonte te doen breken. Het lukte hem niet. Ditmaal volstond.de heer Wibaut met stemming te vragen, Het voor- IMCEZONDEW MEDEDEELINCEM A 00 Cts. por regel. wordt te Haarlem en Omstreken bezorgd als volgt: Ochtendblad tusschen 6— 8 uur en Avondblad (met volledige beurs) tusschen llll 5-7 uur. Illl ABONNEMENTSPRIJS: (2.10 p. maand en f6.10 p. kwartaal BIJKANTOOR voor Haarlem, Schoten, Bloe- mendaal, Overveen, Heem stede en Aerdenhout TEfttPEUERSSTRAAT 32 Telefoon 209 WENSING'S ALGEMEEN ADVER TENTIEBUREAU stel tot het zenden van een adre3 van antwoord werd aangenomen met 3411 stemmen. Tot leden der com missie van redactie werden benoemd de heeren Sloternaker de Bruine, Blomjous, Wiitert van Hoogland, de Vos van Steemvijk en Haazevoet. De grijze voorzitter vergiste zich bij het voorlezen der namen en sprak van den heer Moltm aker als redactielid voor het adres van antwoord. Dat kón natuurlijk niet en onder hilariteit herstelde liii zijn fout. De heer Van Voorst tot Voorst heeft wel eens meer zulke komisch-werken do kleine ver gissingen. Toch wordt hij hoogeüjk gewaardeerdzijn herbenoeming tot voorzitter heeft hij alle Kamergroe- pen voldoening gewekt, hij immer3 weet uitmuntend den ouderlingen har- teliiken toon te bewarn, die onze Se naat zoolang reeds kenmerkt, welke hare samenstelling ook is. Met een vriendelijk speechje heeft hij zijn werkzaamheid als president weer aanvaard. En mogen de Se natoren zijn woorden Ier harte ne men er op aangedrongen, dat zij zich in de discussies, zoowel schrif telijk als mondeling zouden beiperken. Voorts heeft de Eerste Kamer de afdeelingen ..getrokken". Morgen komt zij weer bijeen voor het „ter ta fel brengen" van het ontwerp-adres art antwoord op de Troonrede. Doch. dat kan niet lang duren. INTIMUS. Koloniën DEPUTATIE INZAKE DE SAL'A- RISVOORSTELLEN. Anela seint uit Batavia aan bet Hbld. De Indi sche leden van de deputatie van het Verbond van Landsdienaren, de heeren Douanier en Vorderman, de voorzitter van den Spoorbond, de heer Rooy- ackers, gaan 17 September per „Sla mat" naar Nederland. De deputatie wordt aangevuld met de leden van den Postbond, de heeren Van Brakel en Van Crefeld en den administrateur van O, A. B„ den heer Mculemansvoor het personeel van de Gouvernements marine gaat de beer Ykema mee. Het doel is uitstel te krijgen van de invoe ring van de salarisvoorstellen en de salariscommissie in de gelegenheid ta stellen de overgangsbepalingen volle dig uit te werken, na nader overleg met de vakvereenigingen. welke vakkundig gestoffeerd zijn ofwilt U uw oude meubelen opnieuw laten stoffeeren, vraagt dan prijs in de Meubelmagazijnen Schagchelstr. 42-44 nabij de Oude Gracht. Aanbevelend A. WAGEMAKER. Y de trouwe vriendin van de huisvrouw; met haar hulp kan aan een gerecht, dat niet krachtig genoeg uitgevallen was, nog op het laatste oogenblik de gewenschte smakelijk heid gegeven worden. maakt hiermede bekend, dat hij vanaf heden do zaak voor ciger. rekening voortzot. Men lette vooral op do hooge prijs- noteeringenaan de deur. De zaak is geopend van 's morgens 8 tot's avonds 1% uur. Zaterdags den geheelen dag, tet 's avonds 10 uur. Aanbevelend, De vanouds bekende Haarlemsche Lompen- en Metaalhandel Lange Raamstraat 30, fe.d. Deelstraat Let vooral goed op het adres. OVERAL TE ONTBIEDEN DAMES EN HEEREN MUNTEN UIT DOOR PRIMA KWALITEIT, GOEDE MODELLEN EN BILLIJKE PRIJZEN 24 BARTELJORISSTR.24 VERKADES KERSEN BONBONS zijn werkelijk „iets bijzonders In doozen en uitge wogen verkrijgbaar Vroogtze uwleverancier VERKADE ZAANDAM Luxe verhuur-inrichtlng G.KEMPER, Julianalaan Overveen Prijzen beneden taxi-tarief ADVERTEERT IN DIT BLAD Tandheeik. Inrichting ggjP" Kruisstraat 40 Spreekuren voor fondsleden eD minder bevoordeelden eiken morgen van 10 tot 12. Parti culier spreekuren van 1 tot 4, Kunsttanden per tand f 2.50 Betere kwal. per tand f 4.00 Geheel gebitf 60.00 Betere kwal. gebit.f 80.00 Pijnloos trekken kosteloos BIJZONDERERECLAME ALLEEN DEZE WEEK „Llama"-kous, zuiver wol, zwart k en alle modetlnten pr. f O.S Kinderkous, zuiver wol, ijzersterk r vanaf pr. f 0.45 Kunstzijde, uiterst solide, uitge zochte tinten pr. f O.ei SOKKEN zuiver wol, dubb. voet en hiel prijs f 0.98 DE R00DE WINKEL een nieuwe zending SMAAK BEKEND Lange Veerstraat 20, Telef. 272 MEVROUW! Heeft U dé DEKENS AL SCHOON?? Nog niet? Laat U ze dan UITSTOOMEN bij N.V. v h C. HOEING, GED. OUDE GRACHT 11, TEL. 382-873. ZAAK VAN VERTROU WEN SEDERT 1868. Dames-Kleêding fHauwendljk 225-229 Dam Amsterdam SANGUINOSE HET BESTE MIDDEL TEGEN BLOEDARMOEDE EN ZENUWZWAKTE De Sanguinose heeft een hoogst versterkenden invloed op bet gansche zenuwgestel. Zij verrijkt het bloed en geeft aan. het gansche lichaam dat ge voel van veerkracht, dat bij eene volmaakte gezond heid behoort, Prijs per fl. 2.—, 6 fl. 11.—, 12 fl. 21.— Tweemaal per dag een eetlepel is voldoende. Te verkrijgen bij Apo thekers en Drogisten. WACHT U VOOR NAMAAK VAN DAM Co. D© Riemerstraat 2e/-L Den Haag. geren wij eiken kooper boven 25 ct., een rolletje heerl^ke Van Slooten's Pepermunt Drogisterij JOHNSON VERPLEGING - Tel.1745 Gr. Markt, bij 't Stadhuis „Roode wijn moet op Kamer- temperatuur gedronken wor- „den en krijgt die het best, als „men da ontkurkte en daarna „weer losjes gekurkte flesch „eenige uren tevoren in de „behagelijk verwarmde eet- kamer op het buffet of op ,,«eo hooge kast zet en vooral „nietop dentochtigen grond". ROODE WIJNEN Roods Tafelwijn 0.70 Roode Bordeaux 1.00 Bourgogne 1.95 Malaga 1.75 RoGde, zoete Spaansche 1.00 Bloedwijn i 1.25 Mistelia1.50 Kinawijn. j P 1.25 Roode Port j s t i 1.00 Uit de kelders van: WYNHUYS" van vóór 1650 4 GROOTE MARKT, enz. 134 Telefoon HAMIT HAARLEM 1924. Hoogste onderscheiding met al gemeene stemmen der Jury, medaille vaai H.M. de Koningin. DUITSCH EN ENGELSCH Grondig onderwijs in spreken en schrijven. Speciale method© voor volwassenen. Of. OTIOyKtlPP, 1K4lVTe,ar3269 STENOGRAFIE „PONT LEER1 MEN BINNEN EENIGE MAANDEN binnen eenige weken aan da ERKENDE P0NTSGHQCL. Dlroctr. L. Queries de Quarles Ripperdapark 24 Tel. 2756

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 7