Stadsnieuws De verbinding van den Kloppersingel met het Schoterkwartier Anti-Oorlogs-demonstratie te Amsterdam. Federatie der Hearlemsche Jeugdbeweging Oe Koningin te Haarlem? 42e Jaargang No. 12656 Verschijn/1 dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 20 September 1924 ABONNEMENTEN per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3-57J-J. Franco per post door Nederland f3-87M- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken fO.57^; franco per post f0.65. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 ADVERTENTiEN: Van 1 tot 5 regels f 1 -75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement, aanzienlijk rabat- Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, (Jmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, feleioon 3521 .UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOCM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD SPRAKELOOS. In den regel kan ik in conversatie mijn woordje wel doen. Het feit. dat ik in de societeir, waar ik overigens zelden kom, altijd in het gesprek word betrokken en dat vrienden en beken den mij op straat staande honden, om tnijn meening over puderwerpeu van den dag. hetzij binnenlandsch of van buiten de grenzen te vernemen, is, naar mijn bescheiden meening toch niet zonder beteekenis. Het is langza merhand zelfs zoo geworden, dat ik. ten rechte of ten onrechte, meen, een reputatie te moeten ophouden als des kundige op elk gebied. Maar gisteren was ik heel slecht in Storm, dat moet. toegegeven worden. Ik zat bij Jansen thuis achterover geleund in een gemakkeljikc-n sloel en Jansen wilde, zooals altiid. mijn opi nie welen over tal van zaken. Nou, zei Jansen, en wat zeg Je Van het asfalt in de Groote Hout straat? GroTium, antwoordde ik, simpel weg. Toch veel prettiger dan die keien Ihè? ging hij voort en veel pooier ook, als je het mij vraagt. L'hliuh bevestigde ik. Wij zullen binnenkort weer moe ten stoken, vervolgde Jansen het wordt al weer killig 's avonds. Gaggali, stemde ik toe en er wil de verder geen woord over tnijn lip pen komen, hoewel ik anders juist op het punt van winter, sneeuw en ijs t nog wel het noodige heb op ie mer- i keu. Ja. je hebt gelijk zei hij weer maar de winter heeft toch ook wel aardige dingen, voetbal en kaart- avondjes, schouwburg en schaatsen rijden. Nu moet ik mijn eersten voetbal wedstrijd nog zien. Ik beken met trots dat ik tot do kinderachtig-et-n-balletje- trappon-tussclien-lwee-paaltjes scllool van critici behoor. Ik heb zoo mogelijk een nog grooter hekel aan kaartspe len, de schouwburg is mij te duur en schaatsenrijden te koud. In gewone omstandigheden kan ik over al deze onderwerpen langdurig uitweiden, aandachtig aangehoord door mijn auditorium, maar nu Ahnguguguh antwoordde ik. Zoo ging hot nog een liidje voort, Jansen onafgebroken vragende en ver-, klarende en ofschoon ik het herhaal delijk principieel met hem oneens was, kon ik niet verder komen dan 'een yhhuh of krnimf of hahhah als antwoord op al zijn beweringen. Eindelijk kwam het einde van deze marteling. Zie zoo zei Jansen da's klaar. Spoel nu maar eens. dan zullen wij den volgenden keer die andere kies wel vullen. V E KORTIE RECULIERSTRAAT. Hierbij geven wij eon afbeelding van do Korte Regulierstfrant, een der straten die de verbinding zou kunnen onderhouden tuaschen de Johannes de Breukslraat (on dus do geheelo Kloppersingel-buurt) en het Schofierkwartior, zooajs 'de Presi dent Steynetraat reeds doet. Zooals op onze afbeelding duidelijk te zien is, is de Korte Heguliersirnal onge- veer in het midden door oen schut ting met een daarop geplaatst ras terwerk afgesloten. Oorzaak hiervan is, zoo vernamen wij bij informatie bij Openbare Wer ken alhier, dat achter do schutting nog een stuk particulier terrein ligt. Do afdeeling Openbare Werken heeft voor de gemeente Haarlem moeite gedttan dit stuk in handen te krijgen, maar de onderhandelin gen hebben tot geen resultaat ge leid. Eigenaresse van hef, stuk grond in qiiaestio is de N. V. Houthandel en Kistenfabriek ,,Het Spaarne" alhier, in liquidatie. doorgetrokken naar n? Geen dubbel spoor langs den Rijksstraatweg Een tramlijn door de Timorstraat Wij vernemen, dat de tramdirec tie nog steeds overweegt om de electrische tramlijn door to trekken naar Oud-Schoten, Er schijnen thans ernstige plannen te bestaan om bin nen afzienbaren tijd den Rijksstraat weg tot aan de brug over de Jan Oijzenvaart te verbreedeu o.a. door het rooien van de boomenrii aan den Oostkant. Dan zou het mogelijk zijn op de baan van de vroegere stoom tram eon enkel spoor voor de elec trische te leggen. De train zal waar schijnlijk doorloop©» lot. aan het vroegere postkantoortje, omdat over de brug spoedig een begin zal wor den gemaakt met den bouw van een groot aantal woningen van do ver eeniging „Samenwerking". Dubbel spoor op den Rijksweg aan te leggen, zooals de tramdirectie ■wenscht. kan niet worden toegestaan daar anders de wegv'éïbreeding voor het drukke autoverkeer weinig verbe tering zal brengen. De mogelijkheid wordt onderzocht 'om een trambaan aan te leggen door 'do Timonstraal-, die parallel loopt aan den Rijksstraatweg, een flinke breedte heeft en met ©enige moeite zal ziin door te trekken tot aan de bril" 'in den Rijksstraatweg. Wij vernamen dat de platihen voer vernieuwing van de brug gereed zijn en op goedkeuring wachten. De brug izal eon 'breedte krijgen van 1S bf 20 Meter, zoodat de 1rr.ir.hean zonder bezwaar daarover gelegd kan worden. Over de brug zullen ,een paar tuintjes onteigend moeten v' 'en voor do trambaan; 't Zou voor de Oud-Schotenache bewoning een ideale verbetering zijn. Groote deelneming uit Haarlem aar wij nader vernemen zullen Zondag ongeveer 1000 personen uit Haarlem deelnemen aan de groote an- ti-oorlogsdcmonstratie te Amsterdam. De betoogers verzamelen zich 's-morgens 10 uur aan het gebouw „De Centrale". Het vertrek is be paald om half elf. Langs de Veer- straat, Riviervischmarkt. Smedestraat Kruisstraat. Kruisweg zal worden ge wandeld om het station te bereiken. Met den stationschef is men overeen gekomen. om, zoonoodig, een extra trein te laten rijden. Zooals men weet., wordt de meeting gehouden op het IJsolubterrein, zij zal beginnen om half 2. Als sprekers zullen optreden de hoeren A. B. Kleerekooper, lid van de 2de Kamer. E. Kuperg, Secre taris N.V.V. en Mevr. PothuisSmit, lid van de Eerste Kamer. Na de mee ting die niet lang zal duren, zullen de betoogers in optocht door Amster dam trekken. PARTIJAVONDEN DER S.D.AP. Naar aanleiding van de in de. vorige maand gehouden ledenvergadering van de federatie S.D.A.P. waarin met al- gemeene stemmen het voorstel is aan genomen van den lieer Ras. om dezer winter partijavonden te organiseeren. deelt men ons mede. dat de eerste partiiavond zal worden gehouden, he den Zaterdagavond in het gebouw „De Centrale," Een centrum gewenscht De Besturen der afdeelingen Haar lem van de Vrijzinnige Democratische Jongeren Organisatie en van den Vrijz. Christel. Jongeten Bond heb ben liet initiatief genomen tot de stichting eener Federatie der llaar- lemsche Jeugdbeweging. Hiertoe is een schrijven gericht aan de A.J.C., het Ned. Jongelingsverbond, de Vrijz. Jeugd Kerk, de Ned. Padvinders, het Jongensgildc, het Meisjesgilde, de P.I.A.) de Doopsgez. Org., Ned Bond v. Abst, Stud. Jeugdb. v. Onth,, Vrije Jeugd Centrale, Corps yan Leerl, der M.T.S., Amieitia Juncti, 11.11.B.S.V., II. Handelsschool Ver., en Avadia. De bedoeling is cen centrum te vor en, waar de besturen der verschil lende' vereenigingen contact met el kaar kunnen houden. Verder hebben alle vereenigingen verschillende moei lijkheden gemeen (organisatie, leiders vraagstuk), die, zoo noodig gezamen lijk kunnen worden besproken. Natio naal bestaat reeds het Ncderl. Jeugd leidersinstituut, dat vrijwel alle groo te jongeren vereenigingen omvat. In Duitsehland is reeds lang de ge- heele jeugdbeweging in een centrale met. elkaar in contact; in Nederland is de jeugdbeweging pas in opkomst ,-ri is hare befceekonis nog niet zoo ge weidis als in Duitflchlnnd, maar ook hier groeit deze beweging steeds in grootte en betcekeriis. De, te stichten, federatie zal niets afdoen aan de zelfstandigheid der ver •omgingen, maar slechts een band •ormen lusscben de besturen. Ongetwijfeld zal deze poging tot samenwerking slagen. Vereenigingen, die nog geen rond schrijven hebben ontvangen en gaar ne zouden willen medewerken kunnen zich wenden tot den beer L. G. van Dam. Wilhehninastraat af tot Jen heer Tb. A. v. d. Have. Gaelstraat 6. Vereeniflinq voor Volken bond en Vrede. Voorstellen der afdeeling Haarlem. De Vefoetngimr voor Volkenbond en Vrede'houdt Zaterdag; 11 October te den Haag haar jaariijksche algo- meene vergadering. Op de agenda zijn door de afdee- lin" Haarlem gebracht een drietal foorstellen, aldus luidende: A. Instelling eener commissie uit professoren en studenten om tezamen de middelen te beramen teneinde ons hooger onderwijs meer van do vol- kenbonds- eu vredesgeduehte te jdoordringen dan thans liet geval is. Zulks om Nederland, dat reeds zon der zulk een instelling blijkt uitne mende krachten op internationaal gebied te tellen, meer en meer tot cen belangrijke rol t.z. te brengen In aansluiting op het. onder zoek. door het Centre Enropéen yan het Carnegie Endowment ingesteld naar de schoolboeken in de verschil lende „oorlogvoerende" landen, een dergelijk onderzoek in te stellen in Nederland. C. Aan 'de besturen der afdeelm- <ren van V. F-. V. in overweging te geven om vooral plaatselijke jeugd commissies in hot leven te roepen, die ra samenwerking met de ven tra- le jeugdcommissie van V. L. v. zich ten doe! stellen om plaatselijk ver schillende acties van daze Jeugdcom missies te steunen en daarbij in het bijzonder te helpen aan de voorbe nding van het jeugdcongres van )Ï5 en aan den opstellenwedstrijd an 18 Mei van elk jaar. Hef. Hoofdbestuur heeft, blijkens den beschrijvingsbrief, «au gunstig prae-advies op ck-ze voorstellen jre- geven, doch 'de afzonderlijke commis sie voor onderwijl en opvoeding, die zich met dergelijke aangelegenheden bezig houdt, zal van haar advies over deze voorstellen ter vergadering konnisgeven. Jeugdige boefjes. Twae jongens te Beverwijk roofden en stalen alles wat zij krijgen konden Door de marechaussees zijn eer. zeetel jongens van ïO lot 12 jaar aangehouden, die er hun werk van maakten, om waar het maar even mogelijk was te rooven en te stolen. Tm de Chr. eehool ie Wijk asm Zee en Duin hadden zij geld weggenomen tot een bedrag van ongeveer acht gulden, op de markt, die wordt gehouden in do ge- houwen der veilingvereonigimg „Keniie- merland" alhier chocolade, sigaretten enz. Ook worden nog verschillende, andere diefstallen onderzocht. Air. bergplaats was door de jeugdige dieven gekozen de speelplaats der nieuwe openbare school waar dam ook een groot gedeelte van het ges'olene terug is gevonden. 9 politiemannen in Velsen ontslagen. 3 met pensioen, 6 met wachtgeld. De bewaking der terreinen ten Zuiden oer visschershaven te IJmuiden. Men meldt ons: Vrijdag is bekend gemaakt welke agen ten, in verband met de opzegging door bet Rijk vaai de overeenkomst inzake de bewaking der terreinen aaai de Zuidzijde der Visschershaven, den gemeentedienst gaarn verlaten. Het heeft wel lacog ge duurd, met Januari was het contract reeds opgezegd en al dien tijd waren de men- schen in sparfhlng gehouden. Negen man gaan hei corps verlaten aarvan drie met pensioen en zes met wachtgeld. >or enkelen der betrokkenen is het ontslag een groote tegenvaller daar door hier in het minst niet op was gere- ENGLISH ASSOCIATION IN HOLLAND. Terwijl in Nederland de lieer D. J. van de Ven met zijn lente- en zomer- fihns de belangstelling voer echt'Ne derland sche volksspelen en -dansen in grooteren kring verbreid heeft, ziju ook bij onze ov-erzeesche buren, de Engelse hen, vereenigingen en enke lingen in de weer om deze belangstel ling ten onzichte van de aloude En- gelsclio volksuitingen m zang, dans en spel op te wekken en levend te houden, Ben der meeste actieve ver eenigingen oP dit <*ebied is de English Folk Dance Society, in December 1911 gesticht door den inmiddels overleden Mr. Cecil Sharp. Dank zij de be moeiingen van de English Association in Holland zal een 16 tal leden dezer vereeniging. dames en heeren, de vol gende week een demonstratie van oude En gel sell e volksdansen in ons land geven. Ook onze stad ie in deze tournee begrepen, de voorstelling zal Woensdag n.s. in den schouwburg Jansweg plaats vinden. Uit her programma kunnen wij reeds het navolgende mededeelen. De dansen zijn verdeeld in drie groe pen nl. zwaard-, morris- en landdam «en. Tn al deze groepen ziin de tradi- tioneele voorschriften van kleeding en bijkomende versiering als rosetten, bollen, linten, nauwkeurig gehand haafd. Een van de leden yan het ge zelschap zal aan de- verschillende dan sen een korte verklaring doen vooraf gaan. Deze voorstelling belooft een nieuwe miiinaal te worden in het streven van de ITaarlemscho vereeniging cm haar leden te doen kennismaken met al het schoone dat Ëngelsche cultuur en kunst van verleden en heden eigen is. De ontrouwe curator, Te 's-Gravenhage gearresteerd De Tel. verneemt dat de heer SI., w aanhouding, zoóels wij in ons vorig ir rner meldden, was verzocht in verband met het vermoeden van verduistering van ongeveer f 100.000, die hij als curator van den heer L. te Ueunen onder zich had, te 's-Gravenhage is gearresteerd.. De aange houdene is naar Nijmegen overgebracht. Naar aan den Tel. door een raads man van den gearresteerden M. uit Nijmegen verzekerd wordt, was er geen sprake van, dat M. voorvhicli- tig was. Hij had Woensdag en Don derdag een tweetal conferenties in Den Haag. De aangehoudene is naar Arnhem overgebracht. LEGER DES HEILS. Tn de afgeloopen week werden in de Tehuizen voor Dakloozen aan het Spaarne 92—-102. Telef, 2133 ver strekt. 1288 porties voedsel en 322 .chtverblijven. Verkeersongevallen in Haarlem en Omstreken In Haarlemmermeer. Op den Hoofdweg wilde een wiel rijder uitwijken voor een passeerende auto. Plotseling kwam hij in botsing met een anderen wielrijder, die on verwacht aan denzelfden kant van achter .de auto te voorschijn kwam. Berden werden tegen dea grond gcs'.in 'd en liepen zoodanige verwondin gen op. dan ze zich moesten laten verbinden en de reis op de bescha digde rijwielen niet kouden voortzet- PERSONALIA, 3 October a.s. zal het 25 jaar gele den zijn dat de heer D. de Groot als loopknecht bij de Firma •Vroom en Dreesmnn iu dienst Irad. Daar hij ge durende 25 lange jaren steeds trouw zijn plichten heeft vervuld, zal deze dag ongetwijfeld niet- onopgemerkt .voor hem voorbijgaan. HET VLIEGTUIG De menschen jammeren over gas, Alsof het morgen oorlog was. Van groote rijken gaat een vloot Do lucht in, die ploef! alles doodt. Na een kwartiet of halfuur ligt Een heel volk dood op zijn gezicht. Dit noemt men pessimisme. Een vlieger stijgt nu van den grond En vliegt de heele wereld rond. Naar Indie vliegt uil Nederland Een dappere, onversaagde klant. Weg grens, krijg, en vijandelijkheid 1 Wij vliegen naar den Vredestijd, Dat noemt men optimisme. De Hoop is grootsch, de' Vrees is klein. Kom, laat ons optimisten zijn I TOM DE RIJMER. OPEN BRIEF VAN KEES DE MOPPERAAR De Bietencampagne. Het rooien begonnen. Een goed gewas. Men heeft thans in den Haarlemmer meerpolder een begin gemaakt met het rooien der bieten. 1924 belooft voor de landbouwers een goed bieten- iaar te worden, omdat duizenden hektoren geteeld zijn en een ruime op brengst verwacht wordt. In de Roofd- vaart nabij de geniesluis liggen reeds eenige schepen op 't vervoer te wach ten. Op de suikerfabriek te Halfweg herleeft ook alles. LANDSTORMGORPS „KENNE- MERLAND." Schietwedstrijden. Op Zaterdag 13 en Donderdag 18 September hield de Afdeeling Haar lem op de schietbane te Overveen haar schietwedstrijden. De opkomst was goed en er heerschte een opge wekte stemming. Lc wedstrijden had den een vlot verloop. De voorloopige uitslagen zijn als volgt W. J. M. .Fransen, 90 punten.; A. H, F den Baas, 87puntenA. A. van Riet, '85 puntenO. J. Boerssee, 84 puntenL. Reinders, 81 punten H. van Asten, 79 punten: ,T. van der Linden 77 punten; C. F-,van der Mo len, 76 punten J. J. A. van Roon, 73 punten.T. Seaijs, 72 puntenJ. J. Verzijlbargen, 69 .tinten: A. Hoo'ge- boom. 68 punten .T. A. Olthoff. 67 punten D. van Rijn, 66 punten M. Th. Hulsbosch, 65 puntenO. D. van der Gronden, 6 punten J, van Alphen, 62 puntenL. B. Elfer'ik, 60 punten; W. van Krimpen, 56 pun ten; M. J. Ahsïl, 6 punten; A. J. A. van Kleef. 53 punten. Aangezien Zaterdag 20 Septen ber Ie Inat-Ste wedstrijddag is. zal vol gende week, degeheele uitsflag worden bekend gemaakt. De prijsuitreiking zal plaats hebben op een in October te houden feest- avond, DE DIACONALE AVOND, Dinsdagavond zal in de Groote Kerk de Diaconale avond gehouden worden. Daar zullen spreken ds. P. W. Foeken cn ds. C. J. van Paasseii. Verder zal mevrouw Van Tienhoven—Kauwling (zang) medewerken. Een valsch rijwielplaatje Om de controleerende ambte naren te misleiden. Alles wordt gedaan om den fiscus te bedotten. Nu ook al met de rijwiel plaatjes. Door een Rijksambtenaar te Bennebroek is een rijwiel in beslag genomen, waarvan de eigenaar een ge woon glad koperen plaatje als be- laétingnerk had aangebracht, om zoo doende controleerende ambtenaren te misleiden. NED. ADVOCATEN-VEREENIGING. De algemeene vergadering der Nedferl. Advocaten-Vereeniging zal 18 October te Haarlem worden gehouden. VAN UITPU'.TING BEZWEKEN. De zakkenhersteller J. die aan den IJ weg in Haarlemmermeer van uit putting in elkaar zakte en naar de Mariastichting te Haarlem werd overgebracht, is aldaar overleden. De ultnoodiging door het gemeentebestuur te verwachten Naar wij vernemen ligt, het in de bedoeling H. M. de Koningin uit te noodigen tot, een bezoek aan Haarlem bij gelegenheid van de groote bloe mententoonstelling die in het voorjaar :al gehouden worden. BADEN. In Let douchebadhuis lan den Koudcnhorn ziin in de afge- loopen week 315 baden genomen, in dar aan den Schotersingel 1127, in dat aan hei Ilofdiikplein 724 en in dat op het Leidscheplein 929. NOG EEN TRAMKLACHT. Kees de Mopperaar ontving het volgen de schrijven: Al heel lang was het mijn voornemen, mij eens tot u te wenden, om uw mede werking in te roepen ten einde te trach- aan eenige misstanden op de lijn Soendaplein—den Hout een einde te ma- Daar u juist gisteren een der door mij bedoelde toestanden noemde veroorloof ik mij u daarmede mijn instemming te be tuigen en er iets aan toe te voegen. Zeer veel reizigers vragen eich af, waar in er geen halte èu bij den ingang èn bij den uitgang van het station is. Vroeger as dat wel het geval. De passagiers yan beide richtingen moe ten een heel eind loopen voordat zij aan den ingang zijn, iets wat zeer onaange- n is wanneer men bagage bij zich heeft. Bij aankomst moeten de reizigers, waarneer de tram er niet juist is bij Bey- ines voor de deur wachten, wat bij regen weer en 's avonds laat niet zeer pTetlig is. Wanneer de halte ook voor deh uitgang is, zouden de passagiers in de hal van hei slation kunnen wachten. (Ik wil niet spreken over een in- en uitgang aan het Kenmemerplein. die aan wezig is en niet gebruikt ma-g worden, of schoon Schoten duizenden inwoners telt en zich steeds meer uitbreidt, daar dit niet de train maar de spoorwegmaatschappij aangaat.) Maar do toestand op het Soendaplein verdient de aandacht. Dat gescharrel daar is op bepaalde tijden de moeite waard gade te slaan. 'Zelfs bij regen maakt niemand gebruik van het wachthuisje om dat do tram verderop vertrekt. De aan komende trams maken het levensgevaar lijk op de vertrekkende tram te wachten. Bovendien klagen alle reizigers er over, dat wie door de Soendastraat komt steeds eerst hel heele plein moet oversteken, want de tram stopt ook op verzoek niet, wanneer men hem niet meer bereiken kan. Bij aankomst 16 het evenzoo onnoo- dïg het heele plein over te steken. Een halte 'hoek Julianapark en vertrek en aan komst van het wachthuisje zouden .af doende zijn: En nu nog iets over de mondfluKen. Kan dat werkelijk niet anders? Nergens worden die meer gebruikt. Wanneer men het geluk heeft in het middengedeelte van .een vollen aanhangwagen te moeten staan en de conducteur zijn instrument als een virtuoos behandelt (wat de conducteurs bijna steeds doen) dan is het een kwel ling om het gegil aan te hooren. Tientallen reizigers hébben daarover ge. klasgd. maar. Kees de Mopperaar nog niet, Zoudt.u dat eens willen doen? Mis schien helpt het. D hij voorbaat beleefd hartelijk dam kend met de meesrte hoogachting Deze klacht is zoo goed gemotiveerd, dat commentaar overbodig is. KEES DE MOPPERAAR. Tentoonstelling „Het Kind" Oe lezing van Dr, PInntenga uit 's-Cravenhage. Vrijdagavond sprak voor de Ver- e^niginv tot bevordering van het Onderwijs in Kinderverzorging en Opvoeding (K. en O.) op uitnoodi- van het bestuur der Montessori- vereoniging, Dr. Plantenga uit 's Gravenhage over het kind van 13 jaar. De zaal van de Stads Doelen was meer dan vol. Het hegin moest wat uitgesteld worden om tot een goede regeling te komen. Zeer velen konden geen plaats krijgen en geruimen tiid nog na het. begin der lezing stond een zeer groote groep van teleurgestelden op de bin nenplaats. Na het. openingswoord door een bestuurslid van de Montess'ori-ver- eeniging, zeide dr. Plantenga, dat de leeftijd van 13 jaar bij den mensch Keer belangrijk is. Verder terug clan tel 3 jaar gaat ons geheu gen zeker niet. Verbazend veel geduld eischt het, het heel jonge kind in zijn geestelij ke ontwikkeling te volgen en te be grijpen. Een kenmerk bij het kind van eenige dagen is, dat- het de ooge.n wilt draait, naar alle kaftten. De oog spieren kunnen niet tot een bepaald doel samenwerken, ('coördineereu) Het kind maakt slechts reflexbewe gingen, zoo kan het huilen vreugde schijnen te uiten of pijn; zonder dat he! sen van die gewaarwordingen ondergaat. Zoo is het met het leeren drinken: ook hier bestaat geen coör dinatie. Wel kan het kind zuigen, (reflexbeweging!) doch het drinken ran de eerste slok moet geleerd wor den. Hierbij is het interessant op te merken, da.t een kind dat laat leerde drinken, ook kans heeft,, met het leeren van andere dingen achterop te. komen. Langzamerhand komt een tijd dat het kind met de 00gen een voorwerp -- laten we zeggen een brandend kaarsje volgt.' Hel ziet de vlam nog niet, het volgt slechts de beweging zonder te zien, en 'dit nog alleen maar als invloeden van

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1