Letteren en Knnst Sport en Wedstrijden Haarl. Voetbalbond Gemengd Nieuws TOONEEL EN PüBUEK. Het bestuur van da vereeniging de Schakel tusschen Tooneel en Publiek ie Amsterdam, heel: een oproep ge richt aan riten. die het tooneel lief hebben. Het vestigt de aandacht op de onbekende malaise in de tooneel- werela en op he: gevaar dat het too neel bedreigt, en naar aanleiding daarvan merkt het op: „Wij gelooveu dat thans het ogen blik is aangebroken om een poging te wagen dit vraagstuk op te lossen. De gereorganiseerde Schakel tusschen Tooneel en Publiek wil pogen een eenheid toe stand te bregen tusschen alle bij het tooneel belanghebbende personen en groepen. Hieronder verstaan wij: publiek, Tooneel spelers, tooneel schril vers, too neel directeuren, tooneelcvitici. enz. Al deze groepen wil zij in haar ac tiviteit betrekken om zoodoende aan de tooneelkunsc in den minsten zin des woords de plaats te verzekeren, die haar, krachtens haar cultureels waarde en haar historische traditie, toekomt. Inlichtingen zullen worden ver gaard omtrent de -öiaterieele en artis tieke kracht van zoovee! mogelijk toneelgezelschappen te wereld. Dert leden zullen deze verkregen inlich tingen, hetzij door middel van een orgaan, hetzij door middel van lezin gen e.d. worden medegedeeld. Auto riteiten op het gebied der tooneel- kunst. zullen voor onze vereonigixi" hunne inzichten ontwikkelen. Er zal getracht worden tooneelstukken te vertooiten in den boezem van onze vereen iging, die den geest van onzen tijd weerspiegelen en op waarachtige tóoneelkunst geba«wrd zijn. Reeds zijn de eerste stappen ge daan om te komen tot de oprichting van een orgaandat bet middel bij uitstek zal zijn om het contact met de leden en met de buitenwereld le vendig ie houden. In alle deelen des lands zullen afdeelingen van onze vereen iging worden opgericht. Indien alle hierboven genoemde groenen den ernstigen wil opvatten om gezamenlijk te trachten het too neel te redden en het in al.e opzicn- ten weer te brengen op het peil waar op het behoort te staan, dan kan het resultaat niet twijfelachtig zijn. Dan zal er een scheppende macht worden gevormd, die de factoren zal kunnen opheffen, welke thans de tooneel- kunsn langzaam sloopen. Dan zal de gemeenschap weer gebaat kunnen ziïn bij een normaal bloeiend tooneei •waarvan in de klassieke oudheid al reeds zulk een belangrijke moreels en opvoedende krach: is uitgegaan. Dan zul'en Staat en Gemeente op den duur niet kunnen achterblijven en aan deze beweging den steun verke nen, dien zij alsdan zal hebben ver- Wij roepen allen, die de beteeke- nis van ons streven begrijpen, op. zich met one in verbinding te stel len en ons van hunne instemming te doen blijken, hetzij door lid te wor den van onze vereerd ging hetzij door ons cp andere wijze hun materieelen of moreelen steun toe te zeggen". Het bestuur is a;3 volgt samenge steld: Ezerman 1ste voorzitter; G. Versteeg, B. N. A. 2e voorzitten A. Abas, le secretaris; mevr. D. Sajet De Bruyn, penningmeestereese. OVERZICHT. Het einde van de Jubileum-wedstrïj- een begint reeds te naderen. Zondag j.T. werden ia twee afdeelingen de fina les gespeeld. In de eere-afdeeling Zandvoort I een normale 41 zege te behalen op E. D. O. II en daarmede beslag te ieggen op den eersten prijs. In de afdeeling I won T. H. B. 3—0 van Stormvogels II, hetgeen ze ker een fraaie prestatie is van c_e Haarletnsche 4-e klasser. De drie wed- Strijden welke in de afdeeliag_ II wer den gespeeld brachten overwinningen voor Bennebroek, Zandvoort II en Half weg Vooruit respectievelijk op T. H. B. II, Stormvogels II en D. O. A. Vooral de 51 overwinning van Halfweg doet rien, dat de nieuwe iste klassers ge vreesde tegenstanders in de competitie kanen worden. Ia afdeeling III wonnen Schoten III en R. C. H. VI docr een gunstige beschikking van 'c lot van Spaarnestad en Hülinea II, terwijl R- C. H. V met een o ea Bioemendaal JII met een 3—2 overwinning de vol gende ronde bereikten. Voor Zondag a.s. bekampen elkaar voor de 3de ronde Zandvoort II ea Haif- weg Vooruit. Missfhien heeft Halfweg hier een kleine kans om het goede werk der laatste weken voort te zetten. Voor de 4de ronde ontmoet Bennebroek Haarlem III- Een gelijk spe] or_ een kleine Haarlem-zega ligt 't meest in cc lija der verwachtingen. Voor de afdee ling lil zullen we volstaan me-: 't ver. meiden van programma, n.i. R. C. H. V-Kennemers III, R. C. H. VI— Bloemencaal III, Hiliioen ITSpaarn- dam ea Schoten IIIH. Gs S. C. De competiewedstrijden zullen Zon dag 28 September aanvangen, waartoe de elftallen als 't volgt zijn ingedeeld Klasse 1 A R. C. H. III. Haarlem III, H F. C. III, E. D. O. UI, Stormvogels III, V. V. H., Bioemendaal II, Schoten II. Klasse 1 B Kinheim, E. II. S„ H. J. V., D; O. 'A., Bennebroek, H. F. •C IV, T. H. B. II, Zandvoort II. Klasse 1 C i R. C II IV. Haarlem IV, E. D. O. IV, T. H. B. Ill, H. F. C. V, Schoten II a. Halfweg Vooruit. Klasse 2 A Hillegom, Hoofddorp, Spaarndam, Spoorvogels, E. H, S. II, Schoten III, Spaarnestad, Hillinen II en Halfweg Vooruit II. Klasse 2 B V. S. V. II, D. I. S-, H. G. S. C., E. G. IC., Hillegom II, Haarlem-Veteranen, H. S.' V. II, Kennemers II, Ripperda. Klasse II C R. C. H. V. Haarlem V, E. D. O. V, V, V. H. II, Zandvoort III, D. I. O. II, Kennemers III, Stormvogels IV, A. II. Kkissa 3 D i R. C. VI. Haarlem VI, E. D. O. VI, Ripperda II, D. I. O. III, Zand voort IV, Schoten IV, Kennemers IV.- Klasse 3A: H. F. C. AT. Haarlem VII, E. H. 5. III, R. C. H. VIII en LX, 31oemen- daaj III, E. D. O. VII. Klasse j$B Spaarndam II, Spaarnestad II, I. V. O. II. O. V. A. HI, D. I. S. II, T, H. 3. IV, Bennebroek II. Klasse 3 C 1 H. F. C. VII, Haarlem VIII, R; C. H. X en XI, Bioemendaal TV, E. D. O VIII, O. V A. IV. Klasse 3 D Spaarnestad 111. H. G. S. C. II, D. O. A. EI, Bioemendaal V, Halfweg Voor uit III, D. I. S. III. Klasse 3 E i Viifhuizen, Zeemeeuwen, D. S. K., Hil legom III, V. O, G., Hillinen III. Klasse 3 F Y. O. G. II. D. S. K. II, D. O. A. III, Zeemeeuwen II, Hoofddorp II, Spaarne- •ogets III. Klasse 3 G V. S. V. III, Stormvogels V. Spaarn dam III. Kennemers V, Stormveld, Spaarnevogels, Klasse 3 H E. H. S. IV, Zeemeeuwen III, D. I, O. IV, D. S. K. Ill, T. H.- B. V, Spaarne vogels II, Klasse 3 11 E. G. K. II, Kinheim II. Kennemers VI, V. S. V, IV, Stormveld II, Storm vogels VI. Luchtvaartnieuws Het comité vliegtocht Nederland—Itidié geeft op een receptie, welke op, 29 Sept. ral worden gehouden in hotel de '.'Europe te Amsterdam, dea namiddags te 3 uur. aan ben die zulks wenschen, gelegenheid afscheid te nemen van de be. miuvning van het Nederlandsohe vliegtuig Schiphol des namiddags 3 uur naar dié ral vertrekken. H.M. de Koningin-Moeder en de Prhw hebben van hun belangstelling in ebt deen blijken. Het vliegtuig, waarmede de tocht wordt gemaakt, zal op Waalhaven voor het pu- Kie-k te bezichtigen zijn Zaterdagmiddag 27 dezer; het zal den volgenden echtend naar Schiphol vliegen ea daar des n.unid. dags voor de Amsterdammer» te bezichti gen zijn. HOORNSCH ELFTAL—R.C.II. Ter gelegenheid V3n de groote Land- en Tuin -tentoonstelling te Hoorn, zal R. C. H. a.s. Zondag bovenstaandea wedstrijd in Hoorn spelen. Hec elftal zal met eenige invallers naar Hoorn gaan, W3ar het dien dag aan gezelligheid niet zal ontbreken, omdat er naar we vernemen even eens feestelijkheden georganiseerd zijn. Korfbal OVERZICHT. Morgen krijgen we al aanstonds een goeden inzet van de competitie. A-ivendo ontvangt zoo r.iet den moei- liiksten tegenstander, dan toch wel een der sterkste. D. T. V, zal de overwinning niet cadeau krijgen. Ze zal van begin tot eind er voor moeten strijden. Westerkwartier II komt niet naar Haarlem I, wegens de Amsterdam- sefce atletiekwedstrijden. Haarlem gaat zich nu maar eens meten met haar reserve-twaalftal. Voor den H. K. B. werden nog vastgesteld HaarlemG. S. D. KraaienS. V. Naar we hooren is er groote kans, dab d*>ze wedstrij den niet doorgaan: dan zou gespeeld worden HaarlemS. V, Schietnaald (Kunstvoorwerpen en medailles). Klasse A en, Veteranen. !e prijs A. J. Ilekker, van Bioemen daal met 26-1 punten. Klasje B. le prijs W. Faasse, van Bioemen daal met 202 punten. Revolverwedstrijd. Rijksrevolver personeel kunstvoor werpen). 2e prijs C. Lindeman van Bioemen daal mee 100 punten; 2e W. Faase, van Bioemendaal 108; 3e A. J. Ilek ker, van Bioemendaal 104; 4e C. El- dermans, van Bioemendaal 100; 5e F. van Pelt, van Haarlem, 9">; 6e M. A. Hoeben, van Haarlem 04 punten. Automatisch Pistool Personeel '.Kunstvoorwerpen! Prijs: N. Sjerp, van Amsterdam met 144 punten. Rijksrevolver vrije baan (Geld prijzen). le prijs A. J. Ilekker, van Bioemen daal met 114 punten; 2e pr. N, Sjerp, •an Amsterdam met 111; 3e W, Faase 'an Bioemendaal 110; 4e C. Lindeman van Bioemendaal, 109; 5e C. Elder- mans, van Bioemendaal, 106; 6e J. Lindeman, van Bioemendaal. 104 p.; IV H. P. Spoor. Haarlem 99 p.; lie M. A. Hoeben, van Haarlem, 99. Schieten DE BURGERWACHTEN. Aan den uitslag van de Provinciale schietwedstrijden van Burgerwachten in Noord-Holland, gehouden op 6. 7 en 8 September 1924 op de banen te O verveen, ontleenen wij: UITSLAC VRIJE WEDSTRIJDEN. Vaste baan le klasse geweer (Geldprijzen). le prijs H. Kuipers van Haarlem, met 145 punten; 2e J. N. ter SgBlp- horst van Amsterdam, met 144 punten. 3® pr. J. Lindeman van Bioemendaal 143 punten. 4e F. Hekker, van Bioe mendaal 143 punten: 5e J. HeyJWóp, van Velsen met 1-42 punten, be pr. C. F. Viase, van Bioemendaal 140 p.: 9o Alb. Bos, van Bioemendaal 140_p.; 10e pr. P. Langendonk van Bioemen daal met 140 p.; 13e pr. J. Jacobs, van Haarlem, 140 p.; lie pr. C. Elderman» van Bioemendaal mei; 140 p., 17e pr. A, J. Hekker van Bioemendaal met 139 p-, 18e pr. H. v. Tongeren, van Bioemendaal met 139 p. .Vaste baan 2e klasse Geweer. (Geldprijzen). le pri]3 A. Spaander van Hoorn, met 143 punten; 2e J. G. v. Dijk, van Laren 142 p.: 3e C. J. Rigter, van Bla- ricum met 139 p.; 4e P. Kruyer, van Haarlem 138 p.; 13e J. F. A. Stroband van Amsterdam, 132. .Vrije baan le klasse Geweer. (Geldprijzen). le pr. J. N. ter Schiphorst van Amsterdam met 60 punten. 2e H. Kui pers, van Haarlem met 60 p.; 3e J. Henneman van Amsterdam 60 p.; 4e C. F. Visse, van Bioemendaal 60 p.; óe J. Lindeman, van Bioemendaal 60; 7e Alb. Bos van Bioemendaal 59: Se J. D. Heykoop van Vjelsen 59: 9e J. Ja cobs, van Haarlem, 59; 10e F. Mekker van Bioemendaal, 59 p.; lie N. vaij Keulen van Bioemendaal, 59 punten. 16e J. v. Keulen van Bioemendaal, 59; 18e H. Cramer van Haarlem met 59 punten. Vrije baan 2e klasse Geweer. (Geldprijzen'. le prijs J. G. v. Dijk, van Laren met 60 punten; 2e A. Spaander, van Hoorn met 59 p.; 3e C. J. Rigter, van Blaricum, 59: ie J. Barkhuis, van Amsterdam, 53 p.: 5e .1. Woestenburg, van Hoorn. 58; 8e P. Kruyer, v»n Haarlem 57; 9e W, Faasse, van Bioe mendaal 57 punten. Gelukabaan Geweer (Kunstvoor werpen). le prijs A. Conijn. van Edam met 37 punten; 2e K. Jongkind, van N.- Amstel 37; 3e W. "'I.aa(£wijn van Haar tem 37: 10e C. Eldermans, van Bioe mendaal 34 punten. ADMINISTRATIE DER POSTERIJEN EN TELECRAFIE TE HAARLEM. Lijst vaa onbestelbare brieven «a briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zija. Terugontvangen in dc tweede helft der maand Augustus. BINNENLAND. Brieven 1 Mej. Bets Bilderbeew, Haarlem. J. A- Boxtel, Amsterdam. Mej. Bosch, Haarlem. Bui- gcrlijk Armbestuur, Haarlem. Mej. A. A. Cruyff, Dein. IL W. Elfers, Arn hem, J, van Hof, Poste restante Wasse naar, Inrichting voor Natuurgeneeswij ze, Haarlem, F. Klooster, Haarlem. 'J. Morien, Amsterdam. Majcr, Haarlem. Ministerie van Koloniën, Den Haag. Mej. L. Lyendekker, Haarlem. Minis ter van Oorlog, Den Haag. Middelbare Techn, School, Haarlem. J, Rasch, Utrecht. Rijksverzekeringsbank. Am sterdam. Mej. J. Roos, Katwijk aan Zee. Mevr. N. v. d. Sand, Haarlem. Mevr. Schilthuis, Harten (Gr.). H. Sjoerds. Den Kaag. De beerea Schampers de Wit, Helmond. F, Vennolen, Poste Res- tame, Eindhoven. I. de Vries, Amster dam. Mej. C. Voss, Amsterdam. Victoria Egyptian Cigarette, Rotterdam. Mej. J, T. van Wieringen, Den Haag. Fris Zee man, Amsterdam, Binnenlandsche brieven: Mej. Annie v. Bercke, Apeldoorn; Arbeidsbemid deling, Den llaag; Boekhandel van M.izyk, Joh. Croeze, Arnhem; Zeep fabriek De Duif. Utrecht; firma G«s- terman. Amsterdam; Mevr, Geersingn, Amsterdam; J. Haas, Amsterdam; P. ter Haak, Haarlem; Mej. Kasper, Haarlem; J. Kerijke, Bennebroek; Ka pitein Vrijwillige Landstorm, I; Willem Klippel, Edam; Mej. M. Lam- po, Haarlem; Levers Zeepfabriek, te Vlaardingen; H. Meus, Amsterdam; Minister van Pensioenen, den Haag; Minister van Oorlog, Den Haag: L. Natte, Vofeen; Nederlof, .Amsterdam; Mej. v. Ossendrukken. Schoor1.; C. Prins, Nijmegen; Rijksverzekerings bank Amsterdam; "Rijksverzekerings bank, Amsterdam; Mej. C. Et S chief- fcr. Amsterdam. Mevr. N. Sickïer Schreuder, Haarlem; Mej. N. Trom- potter, Zandvoort; J. Walle, Haarlem. Briefkaarten W. R. Asscher, Haar lem. Tinus Born, Hilversum. W. A. Ca- val je, Den Haag. Mej. L. Druu, Bever wijk. Van Dam, Utrecht. J. Grund, Rotterdam. G. Hup, Utrecht, Mevr. De Jcng, Amsterdam. Mej. Jo Kloppers, Haarlem. Mej. Marie Maas, Heerlen, Fare. Muller, Haarlem. Meyer, Mej. D. Mollenaar, Amsterdam. J. Ryken, Leiden. Den heer en mevr. Steelink, Haarlem. Sach v. d. Loeff, M, C. Westerman, Leiden. Mei. v.d. Anker mevrouw Ben schop van Deventer, Den Haag; Mejuffrouw v. d. Berg, Amster dam Den heer W. Dijk. Haarlem Mejuffrouw C. Ducro, Utrecht; W. J. Dingemans. Burg; mejuffrouw M. Evers. Nijmegen; mejuffrouw H van Gelder, Kasermeer; deu heer J. Jager, Amsterdam Mej. M. Koenen. Den Haag; den heer J. D. Mulder. Valkenburg, den heer G. Nte huis. Haarlem den heer E. J. Pauw, Soesterbergmej. Jo Smit, Haarlem fam, Steeman en Kievit, Haarlem; den heer J. Sternheim, Haarlem den heer J. M. Verin ga, Haarlem; den heer J. Vermeulen. 1den heer H. Vleeshouwer. Amsterdam de Veer Degeeler. Den Haag mevr. v. Vollen- hoven. Eden; mej. A. Weyers, Scho ten: mej. C. Weber, Katwijk. BUITENLAND. Brieven Monsieur Tj. Dorhout Mees, Luxembourg. R., Flobbe, Monlanges. Madame Staal Hy- mans. Suisse. Miss Harphan, London. Peter Kals, Bottrop, Ko Mcntjox, San Francisco. Mej, T, Westerburger, Port land. Mej. J. F. den Beyers, Dolomisen den heer Walther Graef, Munchen heer en mevr. Th. W. KreekSoera- ba ja P. J. r. Kregten, Anvers; den heer J. Straaten. Antwerpen; Frau \V. Schaap Wen-sis; mej. Maria Thiil Bruseei; mej. Grefce .Wiebera, Pinne- ber?. Briefkaarten: Frau Elise Anner Stang, Berlijn. Asztalos S.reszere Ellemi iskola, Hongarije. Mej. S. Boersma, Leysin. Den heer en mevr. S. Frank, Kopenha gen. T. T. iiilarin, Bukarest. Maria Heine, Dusseldorf. Fam. Jongkindt, Basel.- Martha Marcud, Frankfurt. Berths Stukeibruk, Manheim. Den heer en mevr. H. Steacker, Wanlsort. 0 briefkaarten zonder adres. 1 brief zon der adres. Monster P. Pinsfcen, Paris; fam. B. Popera. Ponf resinaW. en G. Schobesfcerge, Vefncnfam. Speet, Luxembur?mei W. Sybolts, Mur- renden hoer D. Seifert. Duitech- land - den heer en mevr. Schuylenburg Luik. 4 briefkaarten zonder adres. 1 brief zonder adree. Aanbevolen wordt om het adres van den afzenderf op de stukken te vermel den. opdat deze bij on lies telbaarheid kunnen worden teruggezonden. Voorts is het gewejycht alle per post te ver zenden stukken van een volledig adres en straatnaam en hnienumraer te voorzien. Aanbevolen wordt ora het adres van den afzender op de stukken te vermel den, opdat deze bij onbestel'oaarhcid kunnen worden teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken van een volledig adres, s'.ratnaam en huisnummer, te voorzien. De groote schade In Westfalen Naar xnen zich zal herinneren, heb ben onlang groote doelen van \A est- falen geducht geleden van stormen en lievigen regenval. Reeie dadelijk werd gesproken van aanzien!iike schade. Thans hebben de autoriteiten ter plaatse een nauwkeurig onderzoek doen instellen en daarbij is gebleken, dat de schade nc«r aanmerkelijk groe ier is dan oorspronkelijk gevreesd werd. De rijks- on de Pruisische re geeringen zijn onmiddellijk een hulp actie begonnen door allereerst ere- dieten beschikbaar te stelten voor bet aanschaffen van win terzaad- Deze redteten staan terstond ter teecliik- kingde terugbetaling behoeft pas plaats te hebben na den volgenden oogst. Het geld zal beschikbaar .wor den eesteld tegen 10 pet. Een conflict bij het gemeente bestuur van Berlijn Verleden week heeft de gemeente raad' van Berlijn geweigerd de sala rissen van de beide burgemeesters, den secretaris 'en een der weihouders te verhoogen. Burgemeester Bfc* heeft thans mede namens de anderen een brief tot don gemeenteraad ge richt, waarin hij verklaart, in de weigering eon votum van wantrouwen te zien, waaruit de heeren te gelege ner tijd de consequentie zulten trek ken door Berlijn den rug toe te kee- ren. Dok wordt geseind De zenuwen van burgemeester Lei- nert zijn ernstig geschokt, zoodat hij waarschijnliik pruimen tijd in een sa natorium zal moeten worden opgeno men. PITHECANTHROPUS ERECTUS. Het libld. schrijft: Do „Morning Post" brengt in herin nering, dat eenigen tijd geleden verte genwoordigers van een paar wetenschap pelijke instellingen uit de Vereenigde Staten, te weten vaa het Nationaal Museum en van het American Museum of Natural History een bezoek brachten 3an prof. Eugène Dubois te Haarlem om er de becaderfossielca te bekijken van den Pithecanthropus Erectus. Dr. Ales Herdlicka van het National Mu seum of .-America heeft volgens het blad thans van professor Dubois be richt ontvangen, dat afgietsels der skeletfragmenten, door den Nederland- schen geleerde zelf gemaakt, voor hem verzonden zija. Een tweede stel afgiet sels is gemaakt voor het museum natuurlijke historie te New-York. Dr. Herdlicke zau hebben verklaard, dat zijn nauwkeurig onderzoek van de origince'e beenderen hem tot de slotsom heeft gebracht, dat 20 ongetwijfeld deel hebben uitgemaakt van eca rnecsch van een zeer lagen graad van ontwikkeling. Doch hij beschouwt het als ichijnlijk, dat Pithecanthropus een onmiddellijk voorouder van den huidigen mensch. Eerder houdt hij dit wezen voor een over-over-oudoom, waar van het ras sinds lang is uitgestorven. Wij herinneren ons, in October ver leden jaar melding te hebben gemaakt van een bezoek, aan prof. Eug. Dubois gebracht'doer prof. J. Howard McGre gor. hoogleeraar in de zoölogie aan de Columbia-universiteU en voor oho onderzoekingen verbonden aan het Amerikaansch Museum voor natuurlij- ko historie. Naar dc mcdedeelingen ïn de ..New- York Times" van 19 October had toen prof. McGregor te kennen gegeven, dat hij door zijn bestudeering van de fossielen van Trinil op Java cenigermate van Dubo: meening af wijkende opinie was gekomen met be trekking tot het aapachtig karakter van jdezen mensch. Hij achtte detea aap- mcnsch n.l. meer mensch dan aap cn grondde zijn mceniag op den inhoud de hersenkas, die bij den op Java ontdekten „missing link" ongeveer 030 cm3 moet bedragen, terwijl een apcnschedel pl.m. 600 cm3' inhoud heeft en de kleinste meoschenschedel 900 h tooo, de gemiddelde 1400 cmj. Hij schatte cm aapmensen van Java op eca ouderdom van vijfhonderdduizend jaren, maar was niet overtuigd, dat de mensch in rechte lijn van di; type af stamt, dat bij wijze van spreken eer een „oudoom" zou kunnen wezen dan ee „grootvader". Een merkwaardige Wadoek Een aanvang wordt gemaakt met den aanleg van een zeer groote wa doek aan de Noordkust van Java. tus schen Cheribon en Tegla. Mede in geo logisch opzicht is de-ze streek mot een schatkumer der geologie genoemd? is deze wadoek zeer merkwaardig, aldus lezen we ia „de Locomotief". Zij ligt in de kuststrook len Zuiden van Cheribou, ia de buurt van Siu- danglaoet en zij wordt ook op kosten daarvan aangelegd. Titans bevindt 2ich daar ter plaats<- een geweldige ronde kom, door heuvel ruggen ingesloten. Volgens sommigen is dit een oude en zeer wijde krater- mond, die hier, eigenaardig genoeg, buiten het gebergte en in het lagere heuvelland, dicht bij de zee ligt. Thans is dit een effen vlakte, uiter lijk van goeden ^bruinen grond, die echter in werkelijkheid een sliblaag blijkt te zijn van ongevoar tien meter dik. In her. midden ligt een dessa en daarbij verheft zich een zeer merk waardige eruptiekegel an ongeveer 50 Meter hoog. Deze piek en de vorm van de omrugde kom doen vermoeden, dat men hier met een ouden geweldi gen krater heeft te doen, ofschoon het niet aanwezig zijn van steenen onder de sliblaag dit door anderen doet ont kennen. Door het afsluiten van do opening tusschen de bergruggen (die wellicht kraterwanden zijn.) i3 het mogelijk hier een waterreserve le vormen, wel ke in den droeren tijd een groote land streek zal bevloeien. De inhoud van deze wadoek zal. als de afdamming gereed is. 1-4.000.000 knblieke meter water bedragen, waaruit dan in den drogen tijd geregeld kan worden af getapt. Op die wijze zal een uïtsre- sfrekt gebied van niet minder dan 30CO bouw bevloeid worden. Het merkwaardigste is echter. ,d deze wijde korp ook in vroeger eeuwen doern de bevolking als waterreserve ge bruikt schijnt te zijn. Bij het graven stuitte men op overblijfselen van eei ouden dam, die al 300 mar oud moe' zijn en die ongeveer 10 meter hoog was! In die vroege tijden heeft de in- fieemsche bevolking dus ook deze groo te wadoek, die toeneen der allergroot ste bevloeiingswerken geweest moet zijn, gebruikt. Door onoordeelkundig aftappen of door andere oorzaken is het meer echter leeggeloopen, het werk is verlaten en de meerbodem is <ie jaren door volgesjibd. roodat thans de lö meter dikke laae grond aanwe zig is, bovenop vast en bruin, doch in de onderlaag blauw en onvast, zoodat daarop het nieuwe werk riet kan wor den aangelegd. Het zal dus noodig zijn 6erst 'de overblijfselen van het oude stuwings- werk weer op te ruimen, hei geen vrij kostbaar is, alvorens men de nieuwe afdamming kan bouwen, die nog 14 meter hooger zal zijn. !s die gereed, dan kan de wadoek dienen voor de omliggende landstreek van 30D0 bouw. VERCIFTICINC DOOR KUNST MEST. Voor den Kedirischen landraad is een eigenaardige vergiftigingszaak behan deld. Een Javaan van de dessa Man- jaran, nabij de suikerfabriek „Meri- tjan", had twee vrouwen, van wie dc oudere een veete bad tegen de jongere. Deze toch zou herhaaldelijk gestolen hebben van de lombok der andere. De bestolene wilde door een gevoeligs straf de andere van haar dieverij ge nezen. Ze wist zich ter herinneren, dat vroe ger eens een Xabriekskoelie ziek was geworden, doordat hij, na in den kunst mest (zwavelzure ammonia) te hebben gewerkt, met ongewasschen handen was gaan eten. Kunstmest moest dus een gevaarlijk goedje zijn. Zij stelde zich daarom in het berit van een handvol dier stof en vond een buurvrouw van do bedreigde bereid otn tegen een kwartje belooning het gif toe te die nen, toen deze eerst geweigerd had het voor r.iets te doen. Op listige -wijze wist die buurvrouw den kunstmest ia tegenwoordigheid der bedreigde te engen in do te vuur staande rijst. Tijdens den maaltijd kreeg de vergif tigde het al spoedig erg benauwd, ter wijl bij haar tweejarig kind zich dezelf de verschijnselen vertoonden. Een kip, die van het voedsel gepikt had, was ca een half uur dood. Dc rcaa van de ergiftigde kreeg argwaan en de po litie werd gewaarschuwd. De handlaag ster viel door de mand en wees de be werkster van het kwaad aan. het voedsel werd een hoeveelheid naar Bandoeng gestuurd, waar de aan wezigheid van 320 mg, arsenicum werd geconstateerd. Vermoed werd nu. dat niet enkel kunstmest, maar ook ar- nicum werd toegediend. Beklaagde hield echter vol, dat zij geenszins den toeleg had gehad haar slachtoffer door vergil om het leven te brengen. Bij nader onderzoek bleek, dat kunst mest, n.L do z.g. handelszwavelzure-am- monia, een arseaicumgehalte bevat van 0.03 tot 0.05 De beklaagde werd daarop tot VA jaar gevangenisstraf veroordeeld, als zich hebbende schuldig gemaakt aan mishandeling door toediening van scha delijke stoffen. Haar helpster kreeg een jaar. De slachtoffers zijn aan de beteren de hand. De heer Vreede heeft onder de zeer waardeerbare voorlichting dea heeren Zuyderhoff heel wat ge- Het hoofd van het Kantoor van .Arbeid kieóg de vaste overtuigug dat de arbeidstoestanden bij de groot cultuur in den Oosthoek absoluut, ge zond zijn en dat alleen bij de kleine bedrijven een en ander aan ie mer ken valt. Bijaoader gunstig was de indruk, welken de inspecteur opdeed bij do Nimef Ned. Ind. Metaalwaren- en Emballagefabriek fa Kendal \Paxah. Hier arbeiden ook talrijke vrouwen eu kinderen onder uitstekende voor waarden. Zij plakken er de rarion- 1 dooaen tegen voldoende betaling een ruime en luchtige omgeving, en onder £oedo controle. Hen lijkt daar wel een soort school, waar al die vrouwen en kinderen, onder be en tactvolle leiding, en met groote zachtheid behandeld, een am bacht loeren waarvoor hun een goed loon wordt uitbetaald. Als men dat 6eus met eigen oogen ziet, zal men lachen over de ongemo- tiveerdo vrees van de regeering voor vrouwen en kinderen exploitatie. Maar ook op koffie- en rubberon- dernemingen zijn de arbeidstoestan den buin-njrewoon gunstig. Zoo wor den daar o.a. do loonen nagedaan, waarbij do heer Vreede tot de con clusie kwam, dat die over het algo- meeu hooger zijn dan iu de suiker. Voor plukken en sorteoren van koffie en tappen van rubber wordt voor een dagtaak, welke heusch niet overmatig zwaar ie, meer dan een gulden betaald. Vrouwen en kiude- verdienen respectievelijk 35 «n 25 cent voor een Iichto dagtaak. Kin deren beneden de twaalf jaar wor den niet aangenomen. Men weet, dat de arbeidswetgeving welke momenteel nog in de maak is, voornamelijk den nachtarbeid eu dien van vrouwen en kinderen op hot oog heeft. AVij gelooven echter, dat mr. dr. Vreede, na op dit gebied al les te hebben gezien in den Oosthoek wel tot do overtuiging zal zijn geko men, dat regeeringBingrijpen hier niet zoo bepaald noodzakelijk is als 5ornraiSen vaak willen doen r.loo- ven. Ook de arbeidsvoorwaarden, waar onder de Europoesche werknemeia hier arbeiden, voldeden den lieer 4 reede over 't algemeen wel. Wij zijn er zeker van dat, als de regeering den kinderarbeid verbiedt, het verbod alleen gericht zal rijn te gen kinderen benedc-u de 12 jaar Koloniën De reddingboot „Insulinde" Een geschenk aan Nederland In November a.s. zulten de Noord- jen Zuid-ftlollan&cho Roddingma.it- maatachappij en de Zutd-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schip breukolingen haar houderjarig be staan vieren. In verband hiermede vond ten huizo van vice-admiraal Gooszen, onder diens presidium, een bijeen komst plaats van het comité, dat in dertijd gevormd werd, ten einde aan Holland de reddingboot „Insulinde'* te scheuken. Besloten werd het comité in huidige samenstelling te houden, omdat het wenschelijker Word geacht niet een eigen comité in lndiê op te richten in verband met bovengenoemd honderdjarig jubileum, doch naast het in Holland opgerichte hoofdcomi- onder beschermheerschap van den Prins der Nederlanden, in Indié slechts een sub-comité te doen vor men, met het doel gelden in te za melen voor de beide vereenigiagen. welke 'n zoo nuttig en menschlievend eu vooral nationaal belang dienen. Mededeeling werd gedaan ter ver gadering dat in Indifi ruim ander half jaar geleden een bedrag van bij na 32.000 gulden word opgebracht voor de reddingboot. Staande de vergadering werd door den vertegenwoordiger van den Jtot- terdamscho Lloyd, don heer Hummel medegedeeld, dat de opbrengst van het ter bezichtiging stelten van her ?s. „Slamat", enkele maanden ge leden 900 gulden bedroeg, welk eeld gestort zal worden in het nicuwo fonds. Uit de cijfers van de vorige collecte bleek, dat, vooral de agentschappen van de Paketvaart in zeer ruime mate nebben bijgedragen tot het too- stroomen van golden. MET DE NOORDERZON. 'A'acta seint uit Batavia aan het Hbld.De se cretaris van de Bandoeagsche sociëteit „Concordia" is me: de Noorderzon ver trokken. Vermoedelijk heeft hij zich reeds ingescheept. Da Raad van Justi- te Batavia sprak onmiddellijk zijn faillissement uit. De Weeskamer ver zocht den rechtercommissaris hem in verzekerde bewaring te stellen. ARBEIDSTOESTANDEN OP JAVA. Mr. Vreede, hoofd van het Kan toor van Arbeid in het Malangsche heeft een onderzoek ingesteld naar de arbeidstoestanden. Te voren be- zecht hij verschillende suikerfabrie ken in den Oosthoek en bracht mede een bezoek aan het Suikersyudicaat en den Suikerbond te Soerabaja. F.<m correspondent van het Soer. Hbld. schrijft: Het doel van de reis van mr. dr. Vreede was dus niet ai leen het op nemen van arbeidstoestanden, maar ook het zoeken van contact met vak- .reenigingon. de steexkoï.ex-briketten- fabiuc.age. Naar het Nws. v. d. Dag v. N.-L verneemt, zal indien do SutenGo^ neraau den betrokken begroot! ng*- post goedkeuren, waarschijnlijk reeds in October of November a.s, aangevangen worden met do werk zaamheden voor do oprichting ia Soerabaja van een gouvts. ttèenko- lenbrikettou-fabriek. De nieuwe fabriek zal vijf persen Krijgen, waardoor men in staat zal zijn tot een productie van 1<0 00 tons per jaar. Het ligt in de bedoe ling dit bedrijf, dat te Tj. Perak (het haven-terrein), zal komen te liggen ZOO dicht mogelijk bij de kolcntransl porteure dor N.-L Stecnk. Handel Mij. ,op 1 Januari 1926 te openen, aangoucn dan het bokendo contract van de S. S. met de Oost-Bornoo *1 aijo°pt- hr zullen in hoofdziak Poeloe Laoetrkolen verwerkt wer den. Da heeren Goudswaard en Saute respect, directeur en werktuigkun dige bij rio briketten-fabriek ra Tj. 1 riok, zulten do leiding krijgen van ue bouw-werkzaamheden te Tj. Perak Een hoofd-machinist van de Java Chinar-Japan Lijn 2a! waimcJiijn- ujk dan benoemd worden tot Joidcr van het bedrijf te Tj. Priok. De briketten-fabriek te Tj. Priok welke momenteel slechte met 2 ©tri sen werkt en een productie heeft \an ongeveer SO tons per dag, zal bin nenkort een uitbreiding on-tergaan waardoor gemakkelijk 100.000 tons per jaar kunnen worden ongelo- verd. Do vraag naar de briketten neemt steeds toe, zóó zelfs, dat men niet alle vragers bedienen kan, en de roep over het product moet inder daad onverdeeld gunstig rijn. Voor al ook van particuliere zijde neemt de belangstelling ervoor sterk toe. DE 3 VBILEUMSTICHTING. De Loc meldt: Bij gelegenheid van het 25-jarig regeeringajiibileum van do Koningin ZJjn door de ingezetenen van Indiö gf.'aöaboeeDBebraohfc voor een hulde- fj" Door h.m. is ten aanzien dier gelden beslist dat zij zouden worden aangewend^ in het belang ven cene stichting die de renten van het kapi taal zal besteden ten bate van het ge neeskundig wetenschappelijk onder- 2°ek van volksziekten en van d; be strijding daarvan. Bij notarieele acte van 29 Maart 1924 is een stichting in het teven ge roepen onder den naam van Koningin W ilhelmina Jubileumstichting. Onder voorzitterschap van den heer W. Grijling heeft dc eerste 'oestuurs- ver ga dering van dez.. stichrir.g plaats Hïermcdo is zij op 13 Juni 1924 haar arbeid begonnen. Het kapitaal der Stichting, bestaan de uit een bedrag van pl.m."/ 460.000, moet onaangetast blijven, zoodat al leen de rente, ongeveer 25.000 's jnars bedragende, voor de nastre ving van gemeld doel aangewend kan worden, Hot bestuur is van meoning, dat dit bedrag niet voldoende is om wetenschappelijke onderzoekingen van volksziekten of de bestrijding daarvan zelfstandig ter hand te ne men. zoodat het zijn werkzaamheid zal moeten bepalen tot het steunen van onderzoekers en van lichamen, die hetzelfde doel nastreven. Afgewacht zal dus worden of be paalde onderzoeke-8 of lichamen steun verlangen en daartoe aanvragen in dienen. De aanvragen zulten voor het uit brengen van praearivios allereerst m handen gesteld worden van een tor vergadering ingestelde deskundige commissie van rapporteurs. Het adres van den secretaris luidt i dr. A. J. F. Oudendaal, Kramat 93» Weltevreden.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 20