HAARLEM'S DAGBLAD UIT DE NATUUR De Gedachtenlezer ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1924 - DERDE BLAD DUINWANDELING Zijn er in andere jaren, om deren tijd al herfstvoorieckencn in den vorm van vallende bladeren, dit jaar komt dit iets later door het koele weer, die de gloeiperiode van de boomen verlengd heeft en het oogenblik van het verkleu ren van het blad ecnige weken verscho ven. Een wandeling over het Zwarte Veld, het terrein tusschcn het einde van de Zanderijvaart en Kraantje Lek, loom de moeite, al is de weg overal afgezet door hatelijk prikkeldraad. Er staat een vreemde plant langs 't pad onder de dennen met loef als van een aardappel en met kraal-roode, han gende bessen, 't Is eigenlijk een moeras- plant, het Bitterzoet (Solanum dulca mara} een zusje van de aardappel. Het eigenaardige is dat deze soort langs het water groeit en ook hier en daarop duinen, vooral op zandige plekken, waar het veel stuift. Op een punt zien we door het hout op de steeds verder gaande afgraving. De duinen er achter, warmbruin van het blad van duizenden duinroosjes, vormen een sterk contrast met de blan ke gapende wond, die de jnensch in het duinlandschap heeft gemaakt. Toch zouden we er vrede mee heb ben, als we wisten dat dén gedeelte, al was het maar een kwart van de Over- veensche en Bk>emendaa!schc duinen, tot natuurmonument werd verklaard i) waar de zeldzame en merkwaardige duinplanten zich ongestoord konden ontwikkelen en waar enkele plekken konden komen, zooals Van Eeden ze beschrijft in „Onkruid" en zooals ruim een halve eeuw geleden de duinen bijna overal waren. Daar groeiden honderden orchideeën, meest Muggen-orchis, Par- nassia, ©uizcndguldenkniid, Hermi- nium en vele anderen. Dc natuur dcc: moeite zich weer te herstellen. Stuif- plekken waaien uit tot bij het grondwa ter. maar onwetend stuit men hun uit- waariing, door er takken over te leggen, terwijl andere gevaarlijke verstuivingen, op een hoogor niveau gelegen, blijven liggen zonder dat men zich er om be kommert. 'c Zwarte weggetje, nu Inderdaad srwart door de kolcnasch, waarmede de weg verhard is, geeft mooie punten te zien. Vooral de tweede bocht, wanneer de weg van Z.O. buigt naar net Z.W. (en waar een mooie groep grove den nen staat) ccn vijftien-tal meter recht omhoog gaat, cn zich dan buigt naar het Oosten. De Oostenrijksche 'den, waarvan prachtig geslaagde aanplantingcn lig gen in dezo duinen, maken direct een veel gezonder en levenskrachtiger indruk, maar mitsen het karakteristieke van dn groven den, dat den strijd tusschen wind en plant zoo go;*! weergeeft. Wie van beomen houdt, k.-.n langs den Zwarten Weg ziin hart ophalen. Er staan clrcn, die de bewijzen dragen dat het er vroe ger vochtiger geveest is. zwarte po pulieren met rondo takken cn op een lage plek ratelpopulleren, ooit met ron de Vakken maar met kleinere, rondere bladeren. Vindt u een populier met kan tige Takken, dan is het een Canada- populier of verwante soort, maar die zijn De Meidoorn zit vol bessen. Het Kar- dinaalshóedje zien wc hier weinig, die groeit meer langs den weg naar Kraan tje Lek. We bezochten ook nog enkele plekjes, waar wc vroeger merkwaardige planten vonden, 't Katicnkruid (Nepeia Cataria), verwant aan de Nepeta Mus- i, diu we tegenwoordig zooveel in villa-tuinen zien, stond nog op zijn oude groeiplaats, maar minder mooi dan vroeger. Do Campanula lalifolia, die vroeger een Noordhelling sierde met tientallen witte klokken, was ge heel verdwenen. We ontdekten nog een groot veld met Zeepkrutd, Dit is een van onze mooiste planten. In Augustus is zoo'n plant met zijn rose bloemen, even mooi als ccn l'hlox, Vlinders, vooral nachtvlinders, komen er honig op zuigen, maar hom mels hebben ccn te korte tong, om bij den diepliggenden honig te kunnen komen. Geen nood, ze bijten een gat opzij van de bloem in kelk en bloem- buis cn halen den honig weg, zonder de bloem normaal te bestuiven. Toch schijnt 't Zeepkruid genoeg legitieme (wettige) bezoeken te krijgen om rijke zaden te zetten, want de zaaadoozen za'.cn vol groote zwarte zaden, In tuinen kiemen deze gemakkelijk in wat voed zame aarde. In do duinen gebeurt dit mindor gauw. want we vinden de plan ten bijna uitsluitend in aparte, groote kolonies, nooit in enkele planten bijeen. Die groote kolonies ontstaan door on- deianrdsche uitloopers. 't Zeepkniirl is niet zeldzaam. U kunt het vinden bij Vel- scrcnd. Beverwijk. Overveen, Aerden- hout, ja bijna overal langs de duinen, zelden dieper het duin in. Voor tuinen op zandgrond, waar het te droog is voor gewone tuinplanten, is het Zeepkruid zeer geschikt. Alleen zal do schoffel er in het voorjaar wel eens aan te pas moeten komen I C. SIPKES. VRAAG betreffende Clivia's. ANTWOORD: Dat cr een enkele gewone aardworm in uw potten z:t is niet verontrustend. Zitten cr veel in, dan zoudt u den pot enkele uren in een ernmer water kunnen zetten, zoodat ze boven komen en u ze kunt vangen. U schrijft ook van kleine witte wormpjes. Zonder deze'gezien te hebben, kan ik niet oordeclea of deze schadelijk zijn. VRAAG betreffende Tmnbooncn, die verkeerd in den dop zitten, ANTWOORD Tk heb nader het oor deel van ccn deskundige op dat gebied gevraagd, doch deze verklaarde dat eenig verband tusschcn een schrikkel jaar en die Tuinbonnen niet bestond, zooals ik ook reeds voorloopig ant woordde. i C. S. r) De Verceniging tot Behoud van Natuurmonumenten heeft weer een propaganda-geschrift uitgegeven, geti teld s „Slechts r op do rooo?" Gratis te verkrijgen aan het secretariaat Heerengracht 260—266, meer in jongere bosschen te vinden. Wolkon kant zullen %ve gaan f", vroeg ,Ian van Hoven, terwijl zij hot. bordc6 van hot ponsion afgingen en in do lachondo zonneschijn kwamen. Jo Bakker koek hein glimlachend, aan. „Och, dat komt er niet óp aan", antwoordde ze tevreden. Meisjes voor wio hot nog een beetje ongowoon is oen ring 3an den vierden vinger van haar linkerhand te dra pen, kan het zelden iets schelen, waarheen haar morgenwandeling in oen twinkelend© zon langs het strand haar brengt, mits. natuurlijk de ge ver van don ring bij haar is. „Dan maar naar de piorl" zoi Jan. Ze staken den weg over tusschon vele auto's, motorfietsen, fietsen on wandelaars en kwamen behouden bij do pier, Daar namen zij plaats op eon bank. „Ik aal altijd van <3io bank hou- 'den!" verklaarde .Tan. „Ik ook", fluistcrdo Jo. „Juist oen week geleden." herin nerde hij zich „ik kan hot nauwelijks wleoven. Weet -n wel. hot stortre gende. er was zoo goed als niemand öd het strand, wij waren hier hcole- maal alleen." „En het was zoo koud en guur on naar. tenminste in het begin," „En toen..." „En toen! herhaalde zo mot een gelukkig gezicht en gaf hem een klein kneep jo in zijn arm. Zo keken elkaar innig aan. cn zelfs het gezicht van twee dude dikke da mes, die met ijver aan het breien wa ren on do vechtpartij van een pn.nr kindoren, kon hun romance niet ver storen. Ze keken naar Je zee, naar do vin- ficliens mot hun booten, naar de bad gasten, toen plots hun aandacht go- trokken werd door een 'uid gepiuat. Dicht lij de p;or op hot elraüd stond <*'-n mon zwaar te oroeren. Professor Dunbartoii. noemde hij zichzelf. 3ven helper, die naast hem stond, vorklaar de dat de professor, do prootete cn beroemdste gedachten lozer van zijn tijd was. Hij had aanbeve lingen van de knapste en beroemdste mannen van Europa, Amerika cn Australië en hij had tot groote tevre denheid van die hoeren voor hen ge werkt. Tk voor mij heb absoluut, geen vertrouwen in gedachtenlezen", merkte .Tan op, terwijl 20 naar bono den naar den viezigon, armoedigon professor keken. „Ik ook niet", zei Jo en zij maakten zich gereed om de pier een eindje op te wandelen. Na eer. poosje kwamen zij weer liij hun uitverkoren bank terug, die tot hun vreugde onbezet was. Maar of "net nu kwam, omdat het dien morgen buitengewoon warm was. met een dreigend onweer in do lucht, of dat ze wat moe waren, of wat dan ook. een feit is, dat zij om de oen of andere reden boos op el-1 kaar werden. Juist op diezelfde bank, waar ze kort geleden nog zoo gelukkig met elkaar waren geweest, hadden ze onaangenaamheden De ontkinooping was bovendien zeer dramatisch. Jo nam den nog zoo nieu wen ring van haar vinger en legde hem op de palm van haar hand en strekte die naar Jan uit. En hij staande er oen oogenblik ongeloovig naar (nog één ©ogenlik en Jo had haar hand weer teruggetrokken, bekende ze la ter!) en toen nam hij den ring er af en zoi„O, dank je! op een, naar hij •dacht, onverschilligen toon, maar in werkelijkheid met een lieersche stem- Toen zaten ze nog een oogenlblik stil naast elkaar, waarna Jan opstond en zoi„Klaar 1" en Jo stond, met, oen geforceerd lachje op en zei „Ja I" en toen wandelden zo met elkaar, zonder een woord le spreken, naar hun peneion. Natuurlijk verscheen Jo niet aan de lunch, zo had hoofdpijn. Jan even wel zat op zijn gewon© plaats. en staarde bijna voortdurend op het ta fellaken, terwijl hij het eten nauwe lijks aanraakte. De inedepensiongas- ton trokken direct hun con clusies en toegrepen «r alles van. 's Middags ging Jan alleen uit 0111 een lange wandeling te maken, even later verscheen Jo. dio met een boek naar het strand ging, wèl met roode oogon. maar toch vastbesloten. Tegen theetijd ontmoetten ze el kaar weer in heb pension. Toen ze toe vallig .T.-.n's kant uit keek. zag ze, dat hij naar haar zat te kijken. Met een trotseh gezicht wierp ze haar hoofdje achterover e-n keek over hem heen. Hot gesprek tnsschen de gasten liep oerls ovor koetjes en kalfjes, toen een van do dames gewaagde van den be roemden professor Runharten, die vandaag in de badplaats was aange komen en op het strand zijn kunst had vertoond. „Ilii heeft werkelijk verbluffende staaltjes van zijn kunnen gegeven I" zei een van de gasten enthousiast. „En ik zeg u, «at het een iiedrie- ger is! Iedereen kan wat hij doet", bromde dc jonge ernstige cynicus, zon der welken gëen pension compleet is. „Hij geeft vanavond een demon stratie in het casino" zei de heer Joost en. „laten we eens oen. mop hebben en er met, elkaar heen gaan." „Ja!" riepen «y-n paar. Dan kunnen we er allemaal ons oordeel over vor men En zoo werd met algemeeno stem tnen aangenomen, «Jat, het geheele pension 's avonds 0111 8 uur 'naar het Casino zou trekkon, om do demon stratie van professor Dunbarton bij to wonen. „TJ gaat toch natuurlijk ook mee, juffrouw vroeg mevrouw Verhagen aan Jo. Jo aarzelde, intuïtief wist zo, dat- Jan naar haar keek. Als ze wei gerde aan bet pretje deel te nemen, zou bij denken, dat ze verdriet liad ovor het gebeurde van vanmorgen. Zo dwong zich zelve dus om zoo opge wekt, mogelijk te antwoorden: „Ja zeker, ik ga ook meel Natuur lijk!" „En u. meneer van Hoven J vroeg dezelfde dame. „Ik? Wel natuurlijk! Waarom ik niet?"' „Prachtig." zei do Cynicus. „l.)an komen wo tegen acht uur allemaal bij elkaar. En dan zullen do dames en heeren zien, dat ik gelijk heb, dat dio profet^or een groote prul is." Terwiil dc gaston nog gezellig aan het praten waren, mankte Jan aan stalten voor een wandeling, hij stopte zijn pijp en kuierde langzaam weg. Na een poosje glipte Jo ook weg. '6 Avonds was het. geheele gezel schap op tiid in het Gasina. Do hoove bescherming en waardeering waarvan zijn helper gesproken had,, had den professor misschien wel roem, maar geen geld opgebracht. HIJ maakte ecu armoedigon indruk, maar hij was vol ijver cn vol vuur. Op het toon&ol' stonden twee wan kele houten stoelen, waarop zijn „slachtoffers" voor zijn experimon- ten moesten plaats nemen. Do gasten hadden zich vol ver wachting om hem lieon geschaard. Daar stond de enthousiaste, dio niota liever wilde dan zich pis proefkonijn te laten gebruiken, iets verder dé sceptische jonge, man, met de armen over elkaar en een cynische glimlach om zijn lippen; Jo stond mot oen hoogroode kleur on glinsterende oogon don professor aan te kijken, terwijl doze bezig was zijn boord en zijn dasje een beetje netter te doen, en Jan was wat van do andoren weg gaan staan on wierp steelegewijze blikken op Jo. Toen <lo professor met 'das om boord klaar was, vertelde hij zijn loe- hoordere in plat Amstordaimsch. dat hij nu ging beginnen. Over gezet iu goed Nedorlnndsch zei hij „Én nu, dames en heeren, neemt do vertooning een aanvang. Wil een van de aanwezigen zoo vriendelijk zijn om in eon dezer stoelen plaats to temen, ik 7,al dan tot uw al lor verbazing on bewondering vertollen wait zij denken. Nu. dames en heeren.... J" Hij keek uitnoodigond den kring rond, maar geen van dé aanwezigen, zelfs 'de enthousiaste niet, had lust.. ,U, mijnheer?" vroeg hij aan Jan. Ik geloof er heelemaal niet-aan", van Hoven. ..Roden te tmeer, mijnheer, ik zal u gemakkelijk van mijn macht overtui gen. Ik verzeker u da,t u verbaasd zult "n." Jan zag zich gewonnen, en nam plaats op een van de wankele stoe ien. „En nu", vroeg de professor, „een darnel" „U, juffrouw, wilt u?" Ilii sprak tegen Jo. Zij trok zich een beetje terug. „Ja, doet het!" zei mevrouw Joos- ten. „Nee. heusch, liever niet!" strib belde Jo tegen. Het slot was. dat ze naast Jan op den anderen stoel kwam te zitten. Bei den keken et rak voor zich ui t. „Ik zal maar met u beginnen, mijnheer", zei do professor en legde zijn vingertoppen op het voorhoofd van Jan. „Dames en heeren, hier hebben we een impulsief en driftig karakter". Van Hoven bromde wat tegen. „Ju," zei do professor, „ik mag er niet om liegen, maai', nu zal ilt uw gedachten lezen. Er is vandaag iets gebeurd en nu heeft u er igoweludg spijt van, dat u zich niet boter in be dwang had. Als 11 maar ©en kans ge geven word om het goed te makenU denkt, dat alles wat gebeurd is enkel en. alleen uyv schuld is, en u zou h.et dolgraag weer goed willen ma ken. Heb ik gelijk of niet, mijn heer Van I-loven, die opgestaan was, zocht zich haastig een weg tusschon de gasten, en bleef bij de dour staan wachten. .Klaarblijkelijk heb ik gelijk, anders zou mijnheer er wel tc-genop komen,'' merkte <i'e professor op. „Nu. zal ik de gedachten van do jonge daime lo zen."- Hij logde luchtig zijn vingers op haar voorhoofd. „Dat is zeldzaam toevalligriep hij uit. „Hier hebben wo een jonge dame, die bijna hetzelfde denkt als dio mijnheer daarstraks. Ik lees bij haar dat ze heel veel spijt heeft van iets, dat nog maar kort geleden gebeurd is, zij zou een lief ding willen geven, als het woor in orde kwam. Alleen.... Jo sprong op van den stoel en haastte zich weg naar buiten. Jan ging haar op eonigen afstand na. Zij zag, dnt hij haar volgde, maar ze deed net of ze hot niet merkte. Be wust of onbewust ging ze naar dezelf de batik waarop ze '0 morgons gezeten hadden on hoewel hel. lujna donker w,ae. zag Jan haar zitten en 'was al gauw ook bij de bank. Hot vriendelijke noodlot had het zoo geschikt, -dat. de bank door nie mand anders bezet was. „Jo...Jo!" riep hij uit. „Meneer van Hoven?" „Moe is het toch -mogelijksta melde hij. „Het is zoo wonderbaar lijk! Hij raadde van a tot z mijn ge dachten „Van imij ook", fluisterde Jo. Even een kleine stilte. Toen.... „Kan je hot mii ooit vergeven.... t bogonnen zo bijna tegelijk. jan Wfts naast .To gaan ziften. En voor zoover ia na te gaan was do ring in minder dan tien seconden weer aaW Jo's vinger. En zij Kuste don ring,., of deed Jan het... of beiden? Maar het duurde een langen, lan gen Tijd voor zij opstonden.Tan legde zijn hand op de leuning en zei voor de zoovoelete maal. „Ik zal altijd van die bank hou den „En ik." zei Jó. Even voor zii het pension binnen gingen. deed Jan een bekentenis. „Lieveling, ik moet je wat vertel len." begon hij. r „ïk jou ook," antwoordde Jo. „Beloof trnii. dat het voor je geen verschil zal maken, als je het gehoord hebt." „Als je mij hetzelfde wilt. beloven „Die gedachtenlezerïj, was heele maal niet zoo verbazingwekkend Toon ik wist, dat jij van avond ook zou 'gaan, ben ik na do thee naar hem toe gegaan en heb hem een rijks daalder gegeven om mij uit te kiezen voor het ©xperimonteeren, en i e zeg gen..., wat hij zei." „Ik doed precies hetzelfde", zei Jo. Binnenland VEREENIGING VAN NEDERLAND SCHE WERKGEVERS. In de Donderdag te Eindhoven ge houden jaarlijksohe vergadering der vëreeniging van Nederlandsche Werk gevers zijn iu vacatures dr. W. A. van Dorp, E. J, Duinfjer Ilzn. en W. F Piek tot leden van het bestuur gekozen de heeren dr. F. G. Waller, directeur der Nederlandsche gist- en spiritusfabriek te Delft, .T. N. Voor smit, directeur der N.V._ W. A. Schol- ten's aardappelmeelfabrieken te Gro ningen eu M. O, Koning, directeur der stoomvaart-mij. Nederland to Am sterdam. Een dreigend meeltekort Prijsstijging voor inlandsch gebruik „Hot Volk" meldt o.m.t Naar wij vernemen dreigt in óns land binnenkort ©en, ernstig tekort te zullen ontstaan aan bloern, als ge volg waai'van de broodprijs hoog zal worden en wederom neiging vertoont irn te stijgen. De zeer slechte aoraer en in het bij zonder de zware regenval hebben 'den tarwe-oogst In ons land ernstig be nadeeld. Zelfs in zóó sterke mate dat boeren de door hen reéds verkochte (taaiw|> opnieuw hebben moeten in- koopen, om gezonde zaaitarwe te hebben voor den a.s winter. Dat 'dus de prijzen van het ongc- b.uilde meel, waarvan 011s zooge naamd bruin brood wordt, bereid, stijgen, heeft een natuurlijke oor zaak. Geenszins is dit echter het geval met de enorme en nog steeds voort durende stijging van Tiet tarwebloem waarvan ons wittebrood wordt be reid e-11 dat in hoofdzaak geen in landsch product is. De meelfabi'ikanten toch, een en kele uitzondering daargelaten, voe ren op groote schaal tarwebloem uit naar liet lihans weer koopkrachtige Duitscbland en Frankrijk, naar Dnitschland vooral. Daar worden sinds ecnige maanden, zeer hoog© prijzen gemaakt. Zoo is dan thans als gevolg van den ontzaglijken uitvber fvan an eel, deze toestand onstaan, dat de fabrikanten voor het inlandsohe ge bruik aan de broodfabrikanten zulke ïtooge prijzen vragen, dat zij roods daardoor stilzwijgend onthoven zijn van verkoop, en levering. Daarbij komt dan nog, dat de bloemvoorraden ,die zich voor reke ning van meelfabrikanten o.a. in Amslerdamsche veeinen bevinden, door die fabrikanten voor den uit voer worden opgevorderd, zoodat do bestaande voorraden voor hot in landsch gebruik ^geleidelijk slinken. W'riü nu de pi-ijöjtijging betreft, bel is, gedurende de laatste oogst- periode, overal slecht weer geweest Mon kon dus wel verwachten, dat ook de prijzen van de buitenlandsche farwe, voornamelijk do Amerikaan- scho, «enigermate zouden stijgen. lichter, in het orgaan „De Be lastingbetaler" vonden wij in een ar tikeltje: „Waarom het brood duur wordt", ook deze mededoeling, dat „uit Amerika (kwam) do officieus© tijding, dat 111 de graan produceeren- dè staten de oogsten van tarwe en mais zeer meevielen en dat er oen ongekende activiteit hoerechte ook bij de banken, aldaar, die de oogsten plegen te financieren". De speculatieve gedragingen van de Hollandsche meelfabrikanten ma ken thans reeds het brood noodeloos duur. Als Duitscbland in hei. tempo van het oogenblik afnemer blijft, zal de prijsstijging van het meel voorloopig niet tot stilstand wordon gebracht en zal ons dagelijksch brood in de komende maanden nog duurder wor den dan thans reeds is. Tenzij du regeericg tijdig ingrijpt eu den uitvoer van bloem beperkt of stop zet, tot zoolang er voor do bin- nerilaudsclïe consumptie voldoende voorraad, tegen redelijken prijs, be schikbaar is. POSTWISSEL VER.KEER NEDER LAND—INDIë. Mevrouw Bakker—Norb lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minis ter van koloniën de volgende vragen gesteld Is heb den minister bekend, dat in Indie bij het verzenden van een post wissel naar Nederland het koersver schil tnsschen den Nederlandschcn cn Indischen gulden wordt berekend, maar niet bij het ontvangen van een postwissel, gezonden uit Nederland naar Indië. Is de minister niet van oordeel, dat in beide gevallen het koersverschil wel of niet behoort te worden bere kend, en dat het niet billijk is, dat door het rijk alleen dit koersverschil wordt berekend, als het daarvan voordeel kan trekken? DE NIELJ W-MALTHII SI A AN SC/HE BOND. Wij lezen in Het Vaderland: De R.-K. Artèenvereeuiging hoeft onlangs meegedeeld, dat do goed keuring van de statuten van den Niiouw-Maithutsiaiimschen Bond niiet zal worden hernieuwd. Naar wij vernemen is in deze nog geen be sluit genomen. Opgemerkt zij int.us- 5chen, dat het hier eigenlijk niet gaai. om een hernieuwing, aangezien de Bond Üen tijd tot aanvraag daar- vdor heeft laten verstrijken. De Bond verkeert dus in het geval van een pas opgericht lichaam, dat voor het eerst de Koninklijke goedkeuring op de statuten vraagt.* Onze lasEMsfc NIET TE STOPPEN! Een' politiek d vergadering waa op «rollen .gang en do president waa lichtelijk overstuur aan- gezrön zekere spreker tnu reeds aneer dan een uur aan 't ■woord was en liet eind van zijai rede voorloopig nog niet kon worden verwacht. Ocfe hel puhliek werd merk baar zenuwachtig en van tijd tol tijd zag len groepjes tmenschen van hun stoelen: errijzen en de zaal verlaten. Tenslotte vroeg de president aan zijd buurman' of hij ook wist hoelang Bruins inog dacht le oreeren. „Ek weet het tniel precies," sprak de ander,- „weet je wat het is; als liij een maal goed op "An stokpaardje zit is hij niet meer te stoppeD „Ja daarom juist. Ik wil zelf ook inög een ert ander zeggen, en ■misschien zijn er nog wel heeren, die in debat wenschen' te komen.Hoe kan ik hom doen op houden „Als ifc u. was zou ik probeereri beril met een speld in zijn liiel te prikken." De president s'.oop voorzichtig achter Bruins, om en deed zoo.'tls zijn buurman hein had aangeraden. Maar na enkele mi nuten kwann hij weer op zijn plaats terug, zeggende: „Ik heb hem drie keer met een groo'.e apeld in zijn linkerbeen geprikt., maar hij gaat geen stroohreud opzij." „Geen wonder," lachte de ander nu. „Dat heen is van hout!"- De Nederlandsche industrie Mijn- Het afgeloopen jaar een gunstig In het jaarverslag van den Hoofd ingenieur der mijnen over het jaaij 1923 wordt in het algemeen overzicht o.a. medegedeeld, dat hefc verslagjaar in het algemeen beschouwd als een voor de Nederlandsche Mijnindustrie gunstig jaar kan beschouwd worden. De productie nam in vergelijking niet 1922 zeer belangrijk toe, in niet ge ringe mate ten gevolge van de ont reddering gedurende 1923 van da" mijnindustrie in het Roergebied, waardoor de vraag naar Lïraburgschö kolen aanzienlijk steeg. Het aantal arbeiders bij de Nederlandsche mij nen steeg in niet geringe mate. In de eerste maanden van het Ver slagjaar, toen het zich Jiet aanzien,- dat de loonen bij de Nederlandsche mijnen minder gunstig zouden worden als inderdaad liet geval is geweest, gingen verscheidene mijnwerkera over naar Belgische mijnondernemin gen, gelegen in de nabijheid van de Nederlandsche grens. Verreweg het" grootste gedeelte kwam echte? na' korten tijd bij de Limb'urgsche mij-, nen terug, daar bet niet goed moge lijk bleekt in het Belgische m.ijngebied huisvesting te vinden. EEN PORTEFEUILLE MET Ï22.0CÖ GEVONDEN. Men meldt aan de ,,'s-Hert. jCrfi. uit. Wychen Dinsdag 16 September passeerdö een motorrijder de Graafsche baan, komende van richting Grave. Toen hij gepasseerd was en even_ daarna terug kwam, bied hij twee wielrijders aan, waarmede hij in druk gesprek kwam. Dit ziende begaf zich Joh. van Haren, rijwielhandelaar te Wychen, naar hefc drietal en vernam 'dat er een Porte feuille verloren was. Joh. van Haren deelde mede, dat bij «en portefeuille gevonden had met een inhoud van honderd-twee-ent-wintig-duizend gul den en op weg was om de politie er. mede in kennis te stellen. De blijd schap van den motorrijder laat zich begrijpen. Hij deelde mede dut hij was G. G. S. fabrikant te Utrecht en van 's-Boseh kwam. Nadat genoemde heer den eerlijkeu vinder had toege-i licht hoe de portefeuille er uitzag en welke de inhoud was overhandigde van Haren liet verlorene, waarvoor hij een belooning ontving van honderd gul den. ELECTRTCITETTSBEDRIJF TE ROTTERDAM. De gemeenteraad van Rotterdam" heeft benoemd tot directeur van het cemeente-electrïciteitsbedrijf den heer H. Ehrenburg, adjunct-directeur van dat bedrijf, met 31 van de 32 uitgebrachte stemmen. DE TOESTAND VAN Dr. A. W. BRONSVELD. De toestand van dr. Bronsveld blijft ongeveer dezelfde. Feuilleton - (Geautoriseerde vertaling). Naar het Engolscli van J. S. FLETCHER. 29) „Had hij het aan toen hij hier kwam?" vroeg Mellapont. Ilfj had het aan toen bij uit Cnm- terne ging", vei juffrouw Knup. Tlei laatst heb ik het gezien in Bristol. Meneer Deane en ik zijn samen uit .Camborne gegaan. Wo hebben een |)anr dagen in Exeter gelogeerd en ITingen toen naar Bristol. Danr zijn We drie dagen gebleven; ik ben toen bij een vriendin gaan logeeren in Bath en meneer .Deane reisde alleen door naar het, noorden. Ik heb dat horloge het laatst, gezien in dat hotel in Bris tol hij haalde het aan het onthiii to voorschijn en zette het gelijk met den spoortijd. Natuurlijk is het zijn horloge!" „Zoudt u liet meisje kunnen her kennen dio het aan u verkocht heeft.?" vroeg Mellapont. terwijl hij zich tot den juwelier wendde. ,,.Ta? nu, ik zal haar en dien man hier laten ko men. Als u zoo lang wilt wachten". Hij stond op meh het air van een man wicn een buitengewoon belang rijke laak wacht en na zijn bezoe kers verzocht te hebben te blijven tot hij woer terug kwam ging hij uit. Do staking in een afgelegen provincie, waarvoor hij do meeste van zijn on dergeschikten had moeten afstaan, was nu afgeloopen, en al zijn manne tjes waren terug en de reserve-agen ten waren van hun taak ontheven. Mellapont zocht een oud godiendo in politiek, oen zekéren Nicholson op, vertelde hem in 't kort wat hij zoo- even gehoord had on ging met 'hem op weg naor hot, Chancellor hotel. Nicholson en hij gingen de achterdeur in en do eerste, die ze zagen, was Bel ling, die mot een leverancier stond té pralen_ bij de deur van zijn particu liere zitkamer. Hij begreep den blik, dien Mellapont hem toewierp, stuurde den winkelier weg en verzocht de twee heeren in zijn eigen .kamer té komen. „Eindelijk" is cr wat gebeurd, Bel ling", zei Mellapont, toen do deur dicht was. „T.uister! .Te herinnert ja nog wel dal. Deane allerlei kostbaar heden had toen ze hem 't laatst hier zagen een diamanten dasspeld, een diamanten ring en een gouden horlo- fre? Natuurlijk! welnu, het horloge ia gisteren aan een juwelier in Port smouth verkocht.en door wicn denk je?" „Toch niet niet door iemand hier vandaan?" vroeg Belling zenuw achtig. „Ja, zeker, hier vandaan!" ant woordde Mellapont. „Dat kamermeis je van jo, Mary Sauders heeft het ver kocht!" Belling staarde hom ver- schrikt aan. „Wat zeg je?" riep hij uit. ©Zij?" ,,'t Is een feit!' zei Mollapont. „En er was nog iemand van je personeel bij. Kight!" Belling keek verbaasder dan ooit. „Bewaar me!" mompelde hij. „Dat meent u toch niet?" ,,'t Is heusch waar', antwoordde Mellapont. „Waar zijn ze, Belling. Want ze moeten met mii mee". „Het meisje zal aan haar werk ziin op do eerste verdieping", antwoord de Belling. „En ik veronderstel dat Kight in zijn kamer zal liggen to sla pen, Ik kan hem laten halen. Zij kan dodelijk komen. Zal ik om liaar stu ren?" „Eerst Kight", zei Mellapont. Laat hem hier komen en zoodra hij hiei is, halen we het meisje". Belling verdween met een verbaas den en zorgelijken trek op zijn ge laat en de twee politiemenschen gin gen zitten wachten. Binnen tien mi nuten kwam de hotelhouder terug met Kight, dio blijkbaar half sliep en zich haastig had aangekleed. Mellapont knikte togen hem. „Goeden morgen Kight", zei hij öp vriendelijken toon. „Ik wou je nog even iets vragen over die geschiede nis met Deane. Als 't u blieft meneer Belling", ging hjj voort, met een blik op den hotelhouder. „Nul" Belling begreep hem en ging weer do kamer uit. Maar dezen kecr^ was hij bijna dadelijk terug, en bracht het kamermeisje mee. Ze kwam bin nen zonder argwaan le koestoren, maar zoodra ze den nachtportier in het oog kreeg, werd ze doodsbleek e« toen Kight haar zag, uitte hij bin nensmonds een verwenséhlng. „Ja. ja!" zei Mellapont. ..Maar dat zal niets geven, Kight! We zullen maar mot do deur iu huis vallen. Mary Sauders, jij'hebt gisterochtend vóór vijfhonderd gulden een gouden horloge verkocht, aan een juwelier in Portsmouth eu jij, Kight. was er ook bij je hebt huiten den winlcel ge wacht terwijl zij zaken deed en toen ben je met haar naar dc bank ge gaan waarop de juwelier haar een chöque „aan toonder" had pegeven. Dat horloge is herkend als "het horlo ge dat de vermoorde meneer Deane bij zich droeg, Wat hebben jullie daar over te vertellen?" Hij keek ven den een naar de an der. maar zijn oogen bleven tenslotte op het kamermeisje rusten. Ze zag beurtelings bleek en rood en heefde. Ze deed haar mond open. maar voor ze een woord kon zeggen, riep Kight uit: „Niets zeggen! Niets! .Mondje toe! Van mij zullen ze ook niets te weten komen". „Goedl" antwoordde Mollapont. „Dan gaan jullie allebei met inij mee naar het politiebureau.- Neen! je mag niet uit de kamer om andere ldeeren of zoo iets te gaan halen! Het is maar een paar stappen van jullie achterdeur af en je gaat zoo mee als je nog iets noodig hebt kan dat je later wel toegestuurd worden. .Voor uit en geen gezeur! Juffrouw Knap en haar gezelschap, die in de kamer van den inspecteur zaten te wachten, hoorden eindelijk voetstappen en even later zagen zo den nachtportier, brommend en uitdagend en het kamermeisje, angstig on ze nuwachtig, binnen komen. Toen ze den juwelier in het oog' kreeg, viel Mary Saucers bijna flauw. Maar ze koek naar Kight. „Ik hob liet je wel gezegd!" barstte ze los. „Ik wist wel, dat het mie zou loopen. Waarom vertel jo niet „Hou je mond!" viel Kight haar nijdig in de rede. „Laten zij maar be wijzen waar ze ons van beschuldigen dat Is hun zaak. Waar beschuldigt u ons van?" vroeg Ilii nijdig aan Mel lapont. „Van moord, zeker? Dat i9 nogal waarschijnlijk, hè". ,,lk zal er je van beschuldigen dat je in het onrechtmatige bezit whs van dit 'voorwerp, onj te beginnen", ant woordde Mellapont, en wees op heb gouden horloge» „De rest komt later wel". „U gaat'ons zeker opsluiten?" spot te Kight. „Goed, hoor! maar ik zou zoo zeggen dat er voor ons net zoo goed als voor een ander nog wel rechtvaardigheid op de .wereld be staat". „Dus jullie bedenkt je niet je wijt niets zeggen?" vroeg Mellapont. „Vooruit dan maar Toen Kight en het kamermeisje vei- hg achter slofc en grendel zaten en Mollapont aan juffrouw Knap, Bart- lett eu de juwelier instructies had ge geven om den volgenden morgen weet; to verschijnen, gingen do laarsfcea heen. Barlletb en de juwelier hadden een kort onderhoud met juffrouw Knap in haar zitkamer in hot hotel en waren zeer voldaan over zichzelf toen ze weg gingen; de juwelier stel de zelfs voor aan Bartlett dat ze in hefc café nog een gloosjo zouden drin ken op den goeden afloop, maai- Bart lett weigerde heslist en bracht hem haastig door ©en stille straat naar het station. Bartlett had vanuit het raam van juffrouw Knap gezien, dat John Ilaekdale op den uitkijk stond. Maar Bartlett voelde er ni6is voor onï John' Hackdale te ontmoeten en hij ont week hem eh ging naar Portsmouth* (Wordt; vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 9