HAARLEM'S DAGBLAD 633 STOFVRIJ HAARLEM BEHAALT EEN NIEUW RECORD Stadsnieuws Weer een militair gebouwtje door brand vernield 42e Jaargang No. 12657 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 22 September 1924 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd III ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) 13.57H- Franco per post door Nederland f3.87M- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd III abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken I0.57H; franco per post f0.65. Ill per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-GIro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 D'rCCteurHooWrfdacteEuRr^?^cTpÊereboomREB°°M Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DE DANS Hedenmorgen zond onze administratie ALLEEN VOOR DE EERSTE der drie dagelijksche bestellingen. BRIEVEN OP ADVERTENTIEN VOOR VRAAG EN AANBOD naar hun bestemming. Is er beter bewijs voor de doeltreffendheid van deze annonces in HAARLEMS DAGBLAD mogelijk? - DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD KRABBELS De machthebbers te Moskou heb ben hun heilstaat opgebouwd, tot wat hij nu is, door het volgen van de groo- te lijnen. Telefoonlijnen bijv. Het nieuwste Muskousche edict is, dat ie der, die een telefoonjuffrouw aan spreekt als „juffrouw", oeDOeu zaJ worden, terwijl hem zijn teiefoti wordt ontnomen. Hij mag haar slechte kameraad of burgeres noemen Toen wij dit lazen, vatten wij het plan op, om met ons eigen toestel de ze proef ook eens te nemen. Muar wij durven bij nader inzien niet. Wat wij noodig hebben, is de kracht van een communistische leiding, om ons in dezen, een verdorven menschheid reddenden, maatregel voor te gaan. De Kamer van Koophandel te Wel lington, in Nieuw Zeeland, heeft een origineel middel gevonden, om voor haar land propaganda te maken. Zij zendt ansichtkaarten, waarop de merkwaardigheden en het natuur schoon van Nieuw Zeeland op haar voordeeligst uitkomen in duizendtal len naar Engeland en houdt dit systeem een jaar vol. Het volgend jaar komt een ander land aan de beurt. Dit denkbeeld zij aan onze eigen Kamers van Koophandel en Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer beschei denlek opgedragen. Maar als er wat van mocht komen, laat men er dan tenminste een kaart bijvoegen, waar op geen wijde broeken en klompen noch Zeeuwsche of Friesche kappen yoorkoraen. Een Engelsch tijdschrift vraagt zijn lezers, om hun oordeel te geven over den fraaisten volzin, die ooit in de Engelsche taal gesproken of geschre ven werd. Wij behoeven dat niet te doen. De mooiste zin in onze taal is nop altijd de simpele vr.vng van een vriend: Wat zal je gebruiken? EEN KWESTIE VAN GEWICHT. Een Amerikaansch geneesheer, Dr. Hutchinson heeft zich reeds jaren lang bezig gehouden met een psychologi sche vergelijking tusschen hot magere en gezette deel der mensohhoid. En onlangs is hij tot de volgende con clusie gekomen. Corpulentie is uit een oogpunt van gezondheid. nadeelig. maar daar tegenover staat, dat dikke mensehen in liet algemeen moreel hoo per staan dan hun magere broeders en zusters. Zij zijn maatschappelijker en over het geheel deugdzamer. Om zijn bewering kracht bij te zetten, geeft de geleerde dokter een lange lijst van misdadigers van de meest uiteenloo- pendo poort en behoudens zeer zeld zame uitzonderingen, waren de:2 lie den allen mager. Een conclusie die de dokter niet trekt, is, dat bij den kortoren levens duur en grootcr deugdzaamheid der gezetten. do deugd slecht beloond schijnt. Intustwhen voelen wij ons cenigszins beschaamd tegenover een onzer kennissen, die vroeger zoo ma ger als een talhout was en nu te eenen male ongeschikt is geworden voor confectiekleedinp. Wij hebben dit al tijd toegeschreven aan zijn genegen- beid voor een stevig glas bier. Nu be grijpen wij. dat hij erin geslaagd is de bacil der ondeugd te verjagen, om de bacil der deugdzaamheid te ontvan- Fpn- Maar laat ons er overigens niet. te veel gewicht aan hechten. Amerikaan s-ha doktoren zijn sterk in dergelijke uitspraken, waarvan later nooit meer iemand iets hoort. En wat de ehaamsbouw van Hutchinson zelf? Hij zal wel gezet zijn, zouden we zoo denken. 35 jarig bestaan „Proza en Poëzie". Een wedstrijd in komische voordrachten. Het mannenkoor „Proza en Poczic" dat dezer dagen 35 jaar bestaat, heeft ter gelegenheid hiervan en in afwijking met vorige jubilea- een wedstrijd uitge schreven voor komische voordrachten voor solo en duo, te houden op 13 en 30 December 1924, te Haarlem. Hooge geldprijzen worden ter beschikking ge steld. Inlichtingen worden verstrekt door den secretaris, Heerensingel 89, Haarlem, DE 12S0STE LEERLING. De directrice van de Stolze Wcry School deelt ons mede, dat dc 1250ste leerling een jongen van 14 jaar, wordt leerling een jongen van 14 jaar, wordt kostelooze opleiding gegeven. 'fin een hótel in Den Haag Is een veerende dansvloer ge legd.) Er is ia Den Haag, naar mij vast werd gezegd, Dezer dagen een veerende dansvloer gelegd, Men hippelt En trippelt Met lust en gemak, Want de vloer veert je op tct heel boven aan 't dak. En de jazzband, schroem, schroem, Rataplan plan, tsjing boem Begeesterd door 't schoone gezweef om zich heen, Maakt lawaai als tot dusver geschiedde door geen Ander orkest ea dat zegt wat! 't Publiek Bewondert den dans en de schoone muziek. Geen danskunst meer noodig, je trapt op een veer En fluks ga je omheog en vanzelf ook Men zwaait En men draait En duizelt En suizelt Tcdat de trompet Op te. onverwachtst zwijgt met een schreeuw tetterettet. De oude Romeinen, dat weet u nog wel, Die hadden behoefte aan brood en aan spel. Panem et circenses. Maar wat vraagt men thans? De veerende vloer voor den duizlenden dans. Men zegt, dat het menschdom vooruit is gegaan. Zijn wij in dit opzicht niet eer blijven staan? Alleen de arena lag vroeger solied. Onze dansvloer die veert. Is 't -vooruit gang of niet? TOM DE RIJMER. TENTOONSTELLING HET KIND. Do laatste dag, ZAVTdagtnindag demonstreerde r.og op de tentoonstelling Het Kind mej. v- Win ter sh oven een openbare les. Mej. Suze van Wintcrdioven zeide voor het begin dat de demonstralie met het z-ir.gclubje niet een ptwfltlaar gemaakte ver'.ominz was- Zij wilde hier dan ook meer awitoonen do toegepaste methode van Catharine van RetWiou dan de met de kinderen behaalde resultaten. Echter, aoowel voor het een n!« het ander is deze demonstratie en prachtige getuigenis ge- De manier van lesgeven door mej. van Winterahoven verdient in de allereerste plaats vermelding. Een prettige charman te wijve van omgaan met kinderen 1 Bn een vlotte manier om den kinderen met voorbeelden, spelletje?, en verrass ink- jes. van alles duidelijk te maken, en vooral: hen steeds bezig te houden. Aan .de 14 kinderen jongens meis jes i8 het ie zien. dat ze dit lea ne men prettig vinden Hoe scherp ageeren ze niet op alle wen ken van de juffrouw. Wat aardig was hel onbewuste acteeTen bij enkelen, a's een liedje gezongen werd. Een speelüedje, bij. voorbeeld. Alleraardigst, nietwaar waa h»t liedje van den hongcrigen muzikant cn de gierige mier. Geruime-n tijd heeft mejuffrouw Buze Win tershoven met haar leerlingen, een vrij talrijk publiek alleraangenaamst be ziggehouden. De sluiting, 's Avonds sprak" wederom Dr. Plantenga over geestelijke ontwikkeling van hel kind van 1—3 jaar. Hetzelfde onderwerp dus van Vrijdagavond. Zooals verwacht werd. was de belangstelling voor deze causerie weer bijzonder groot. Uitvoerig verslag gaven we van deze lezing in het nummer van Zaterdag. Tenslotte ging mevrouw Willekes Mac- donald over tot 't sluiten va.n do tentoon- e teil ing. Zij zeide daarbij allen dank, die iets voor dc vereentging gedaan hadden. En dat waren zeer veiem. Onder de aanwezigen werd Zaterdag avond een pop verloot. Het behoeft niet nader gezegd te wor den, dat de Vereeniging tot bevordering van Kinderverzorging cn Opvoeding (K. en O.) deze weelc een in alle opzichten schitterend resultaat beTeikt heeft. RIJWIELDIEFSTALLEN. Zaterdagavond tusgchen kwart voor 7 en 7 uur is een damesrijwiel ont vreemd, dat geplaatst was voor een perceel aan dc Botermarkt. Zondag morgen is een rijwiel gestolen, dat voor een perceel aan de Schrevelius- stra-at stond. Opmerkingen Naar aanleiding vajj een beschou- wing over deze aangelegenheid in liet „Maandblad der vereeniging tot Dc- strijdiug der tuberculose" senrijft ons e>en belangstellende, dien wij tevens wel een deskundige mogen noemen, ons het volgende: Met buitengewoon veel belangstel ling las ik „Stofvrij Haarlem". Met veel, doch niet met alles stem ik in. De natte methode vond reeds bestrij ding bij de\geineente-reiuiging. Do asphalt-bestrating voortdurend nat houden zou gelijk staan met. een voortdurende modderpoel en modder spatten van auto's. Vergat men de damosbleeding en haar schoeisel? en den gevel van de bureaux in de Gr, Houtstraat? Ik houd het bij de droge methode, maar eeno andere als de genoemde. Terecht zegt u dat een grondige rei niging van den Wagenweg door de gladde oppervlakte gemakkelijk wordt gemaakt^ Dit neemt niet weg, dat er ter weerszijden tegen de trottoirban den steeds vuil ligt. Is dat vuil droog en dan juist is hef hinderliik dan kan dat toch zonder eenigen over last te berokkenen worden weggezo gen. Evengoed als eene reiniging 'auto- bezem-, sproei- en dercrelijke wagens heeft kan haar materiaal met auto- stofzuigers worden aange.vuld. Deze kunnen des winters bii vorst wM. de natte methode evenwel geen dienst" doen. Het is de eenige methode van slofbestrliding tijdens droge vorst. Zulk stofzuigen, al of niet. gecombi neerd met auto-veegmachines, behoeft 'AANGEHOUDEN. Door de politie is aangehouden de 40-jarige F. v. d. If., alhier, in ver band met de aangifte. Zaterdag avond gedaan, van diefstal van gramo- phoonplaten, 'door opschuiving van een raam. Vier "laten zijn in beslag genomen. VERKEER GESTREMD. Zater dagmorgen reed een met een paard bespannen voertuig over de Bakenes- sergraoht-, toen de lading fruit ver schoof en op dc straat terecht kwam. Het verkeer had 10 minuten vertraging De fusie van Kantoor bedienden-Bonden. Het neutraliteitsstandpunt van „Mercurius". Men schrijft ons j Op iniliatief van de heeren W. Ch. van Daalen, Haarlem, D. Udo, Dc Bilt en Jac. F, Vogel, te Rotterdam, die een minderheid in het bestuur van den Nationalen Bond van Handels- en Kan toorbedienden „Mercurius" vormen, wel ke verschillende principiccle en practi- sche bezwaren heeft tegen de voorge stelde fusie met den modernen Alge- mecncn Bond van Handels- en Kantoor bedienden, heeft zich gecostituccrd ec:| Comité tot behoud van het Neutrali teitsstandpunt van „Mercurius". Bereids hebben de oud-bondsvoorzit ter R. Winkel, Den Haag, dc heer W. A. de Vroom,* Rotterdam, die eértijds zoowel secretaris als penningmeester van den bond was, benevens meer be stuursleden van afdcelingen hun sieun cn medewerking toegezegd om te trach ten de beoogde fusie, die „Mercurius" onvoorwaardelijk op het moderne stand punt brengen zal, door de a.s. bonds vergadering te doen verwerpen. De anti-oorlogsdemon stratie te Amsterdam De Haarlemsche deelnemers Zondag is te Amsterdam door de S. D. A. P. en het N. V. V. een anti- oorlogsdemonstratie gehouden. Evenals verleden ja?r bestond hier voor in Haarlem een groote belangstel ling en honderden bctoogers trokken dan ook uit onze stad naar Amsterdam. Bij het gebouw „Dc Centrale" aan het Spaarne was het een groote drukte Zondagmorgen. Daar verzamelde zich een groot deel van de deelnemers. Hier bij merkten we op de arbeidersmuziek- vereeniging „Excelsior", dir. C. W. Okelde avbciderszangvereeniging „De Stem des Volks", directeur F. Keja en de A. J. C. Ook wethouder M, A. Rcï- nalda was aanwezig. Na een wandeling door de stad te hebben gemaakt, gingen de deelnemers naar het station om met een extra-trein van veertien waggons te worden ver voerd. Velen gingen per fiets naar .Am sterdam, ja, er waren er zelfs, die te voet gingen. In het geheel zijn ongeveer 1600 Haar lemsche bctoogers naar Amsterdam ge weest. Een dertigtal vaandels werd mee-1 gedragen, een deskundige volstrekt niet te worden beperkt tot de asphalt-wegen. Zonder het zand uit do voegen to zuigen is het opzui gen van stof mogelijk. Waar stof is moet dit worden be streden, iinaar vooral is het maken van stof te voorkomen. Door mede werking bij het maken van herstra- tingen is veel te bereiken, bijvoorbeeld door het gebruik in de voetpaden van hard materiaal (het niet verharde voetpad aan de oostzijde van den Wagenweg geeft veel stof, resp. mod der). Ook het gebruik van groote stee- non, dus met weinig voegen, is aan te bevelen, maar vooral geen steenen zooals in de Anegang. Komt u daar eens tijdens eene periode van droge vorst, op liet oogenblik dat de voet paden worden aangeveegd'. Om stof te voorkomen dient alle straatwerk na inwatering vrij van zand te worden opgeleverd. Het thans achterblijvende zand wordt, door het verkeer tot stof verbrijzeld. Maar vóór het zoover is heeft het gediend om de wegverharding af te slijpen (stof!), d.i. af te slijten. Zulks voor komen is bezuiniging en dus plicht. Waarom stofbestriiding met water door do tram? Deze houdt haar weg beter droog, maar ze kan het veroor zaakte stof wel opzuigen alvorens deze zich in de luoht verspreidt. Nog een vraag: is het mogelijk voor re schrijven dat aan auto's de afvoer buis der verbrandingsgassen niet naar het straatopnervlak is gericht en dus geen oorzaak meer is van groote stof wolken? In den nacht van Zaterdag op Zon dag bemerkte Dr. Veen, wonende aan den Militajrenweg brand in de duinen. Hij waarschuwde de politie van Bloemendaal, die direct op onder zoek uitging. Inderdaad stond een schijvenloods, staande op de terrei nen van de scliietbanen, in lichte laaie. Aan blusschen viel niet meei te denken, zoodat de loods met het materiaal, schijven en linnen, ver brand is. Meer kon er op deze eenza me plek niets verbranden. Aangezien do politie aanwijzingen kreeg, dat kort te voren een man in de buurt was gezien op den Zeeweg, werd onmiddellijk getracht dien per soon ie vinden. Werkelijk gelukte het de Bloemendaalsche politie met be hulp van de Haarlemsche, om te Haar lem op den Verspronckweg een per soon aan te houden die aan het sig nalement. beantwoordde. Deze ontken de dadelijk iets met de brandstichting te maken te hebben. Hij een 19-ja- rig piano-stemmer uit Haarlem, ver klaarde 's avonds bij zijn meisje in Schoten te zijn geweest. Toen hij naar Haarlem terugging, zag hij den brand tegen de lucht af teekenen. IT i i ging de richting van Overveen uit om eens to kijken, en kwam zoodoende op den Verspronckweg. Hij kop dan ook aantoonen, dat hij .liet op het ter rein van den brand geweest was en werd weer op vrije voeten gesteld. Bovendien kwam uit. i'at. hii niets met. eonig anti-militaristisch streven uitstaande had, zoodat er geen reden was om hem eenigszins ie verdenken. Ondertusschen is het wel zoo goed als zeker, dat. hier aan kwaadwillig heid moet worden gedacht. Zooals reeds gezegd: er wordt hier aan kwaadwillgheid gedacht evenals bij den anderen, brand in de loods op do Overveensche schietbaan die als cantino dienst deed en waarin ook ge weren bewaard werden in het laatst van Mei jl. Men herinnert zich dat Een schoolgebouw in de Slachthuisbuurt gevraagd Een adres van vier woning bouwverenigingen Door de Woningbouwverenigingen „Zorgvliet", „Onze Woning", „Eigen Woning" ea de Woningstich ting „Vooruitgang" is aan B. en W. van Haarlem het volgende verzoek schrift gezonden: „Ondergeteekenden hebben di eer zich tot te' wenden, met het ver zoek om zoo spoedig mogelijk uitvoe ring te geven aan Uw voornemen om in de zoogenaamde Slachthuisbuurt een schoolgebouw te stichten. Do reden waarom ondergeteeken- onlangs van den brand in de militai re loods te Spaarndam ook werd A-er- moed dat hij was aangestoken. Ver leden jaar is óók te Spaarndam. in zulk een loods brand uitgebroken. De nu te Overveen afgebrande schijvenloods staat aan een zijweg van den Zeeweg. Hieronder geven wij van do ruïne een foto. Op den voorgrond ziin nog de over blijfselen te zien van de in Mei afge brande cantïne. Rechts van het hou ten loodsje dat gespaard bleef, is nog de fundeering waar te nemen van de nu dooi- het vuur verwoeste schijven loods. De nu afgebrande loods had afme tingen van 6 a 7 M., bii -i a 5 M. en stond op een steenen voet. De brand werd ontdekt; 's nachts tegen drie uur. De houten schijven loods bevatte zeer brandbaar mate riaal niets dan papier, linnen en hout. Alles brandde dus lustig en de inmiddels ook op de plaats van den brand aangekomen drie brandweerlie den konden niets doen dan met schop pen zand de nog smeulende overblijf selen van den brand uiidooven. De brand moet een fantastischen aanblik hebben opgeleverd. De vlam men sloegen fel uit, het rosse vuur stak scherp af tegen den donkeren duin-achtergrond en den nachthemel. Er is, naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, voldoende reden om aan te nemen, dat in deze aanslagen tegen militaire gebouwen anti-mili- tairisten de hand hebben. Reeds lang wordt in deze richting een onderzoek ingesteld, tot heden evenwel niet met het gewenschte re sulfaat. Alle aanslagen hebben buiten Haar lem plaats gehad, namelijk twee in Spaarndam en twee in Bloemendaal. In overleg ook met de militaire auto riteiten is de' hoofdleidin-' van liet. on- den zich met dit verzoek tot U wen den, is het totaal verstoken zijn van eenige onderwijsinrichting in boven genoemde buurt, waardoor de bewo ners genoodzaakt zijn hun kinderen naar het centrum der stad ter school te zenden, zoodat deze kinderen eeni ge door het zeer drukke verkeer langs toegangswegen naar meergenoemde buurt, gevaarlijke straten moeten pas seeren, of wel gebruik moeten maken van de Gemeente-pont over het Z.B. Spaarne, op welke pont het, vooral in de middaguren, zeer druk pleegt te zijn en waarop onvoldoende toe zicht aanwezig is. Ondergeteekenden brengen onder Uw aandacht, dat binnen afzienbaren tijd, door het betrekken van in aan bouw, of in voorbereiding zijnde ar beiderswoningen ter plaatse, het ge mis van een schoolgebouw steeds er ger zal worden gevoeld." derzoek in handen van den heer de Ridder, commissaris van politie re IJmuiden. De forten te Spaarndam ressorteeren namelijk onder IJmuiden. Wij schreven, dat nu minstens vier aanslagen tegen militaire gebouwen hekend zijn. Wij kunnen, om het on derzoek niet te benadeeleo, met dui delijk zijn. maar er i3 wel reden om te veronderstellen. dat met die vier niet alles opgesomd is. Uit alles blijkt, dat wij hier met een zeer ernstige zaak te doen hebben. Blijkbaar voeren'een groep anti-mili taristen een campagne om zooveel mo gelijk militaire gebouwen in de lucht te laten vliegenDe vier genoemde ge vallen betreffen alle vrij onbeduiden de gevallen, wat het gevaar betreft. In de loodsen was geen schietvoor raad, zoodat alleen de houten gebou wen en eenig materiaal verbrand ziin- De daders moeten er evenwel niet tegen opzien om ook meer gevaarlij ker plannen uit te voeren. Do overheid heeft evenwel maatre gelen daartegen genomen. De militai re gebouwen waarin munitie geborgen is, worden bewaakt.Na dezen nieuwen aanslag zullen zeker de bewakingen nog wel verscherpt worden. In Hajar- !em zijn ook alle mogelijke voorzor gen genomen, zoodat er geen reden voor ongerustheid is. Met kracht wordt het onderzoek naar de daders voortgezet. Dat zij, na dat zij door hun daden eerst de aan dacht op zich gevestigd hadden, niet anders dan onbelangrijke gebouwties in brand gestoken hebben, bewijst wel. dat er nu goed toezicht is. Hoé vol maakter dat toezicht is. hoe kleiner de kans op aanslagen. Centralisatie van mililaire voorraden zou het toe zicht ook vergemakkelijken. Nu ziin de militaire voorraden vooral in bet fqrtengebied verdeeld. Als *r één cen traal punt. was. kon dit door schild- wachten bewaakt worden. HET TERREIN DER AANSLAGEN OP DE SCHIETBANEN TE OVER VEEN. de |n Mei afgebrande cantlne. de fundamenten der nu door het vuur vernielde sohietschijven'cjds. Een schijvenloods op de schietbanen te Overveen afgebrand Minstens het vierde geval van brandstichting Vermoedelijk daden van anti-militaristen De bewaking van de militaire gebouwen

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1