OM ONS HEEN De opleiding der chauffeurs 42e Jaargang No. 12658 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 23 September 1924 DAGBLA ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) !3.57H- Franco per post door Nederland f3.87H. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57H; franco per post f0.65. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HET EINDE OER JAZL- MUZIEK. Juicht nog niet, liefhebbers van ech te muziek, uet einde van het jazz orkest is er nog niet. Maar het komt. De woede is uitgeraasd. De geluiden worden hoe langer hoe verwarder, dwalen hoe langer hoe verder af van het begrip muziek, waarvan zij nooit meer dan een verre achterneef, die de familie liever niet erkende, zijn ge weest. En het zal niet lang meer du ren of de Turkscho trom met de bar- foaarsche toeters en kleppers cn schraap instrumenten op zijn breeden rug, zakt in.elkaar, de saxophoon geeft in een laatste gesnerp den geest. Dan zullen de violen en piano's het misbruik der luatate paar jaar met schaamte bezien en tervigkcercn tot de melodieën, do echte inuziek, waarvoor zij gemaakt, zijn. Wanneer de Jazz band sterft, zal niemand aan zijn sponde staan, dan enkele jeugdige danslustigen, die zijn rhythmo ge waardeerd hebben. En zij zullen spoe dig genoeg ontdokken, dat er ook rhvthme bestaat in do walsen van Strauss. En het eigenaardige van hot geval is wel, dat diezelfde Amerikanen, di© do jazz-geesten over do gelieele we reld hebben losgelaten, zich nu aan het werk zetien om hen weer te ver delgen. En, hoewel niemand er hun ooit om gevraagd heeft, zullen zii ons er wat voor teruggeven, iets, dat tre- heel volgens het gebruikelijke re ept allo bestaande muziek zal overtreffen en dal in afwijking van de vroegere Amerkaansclie producten ragtime en jazz. ook wel degelijk den naam van muziek zal verdienen. Over eenige maanden, zoo verklaart Paul While- man, de man, die hoofdzakelijk ver antwoordelijk is te stellen voor de jazz-periode, zal men nog slechts de Rhapsodic en bloii van George Gershwin spelen. Gershwin is de nieu we ster, die Amerika in het muzikale firmament heeft ontdekt. Beethoven, Liszt. Chopin, Mozart en andere grooten zijn eerst door Amerika om hals gebracht in ragtime parodieën en jazz abominaties. En zoo is do weg voor Georgo Gershwin ge baand. Amerika zal voortaan, zo als in alles, ook den toon aangeven iu de muzikale wereld. Een leger van caoul - ehouo-armige negers trekt binnenkort na jarenlange Cnrophonische gruwe len op trom, klaxon en saxophoon iluar Amerika terug. En als Nederland mei de aarzeling haar eigen, het grootsche voorbeeld volgt, als alle saxophoons begraven, nlle troms gescheurd en alle klaxons op automobielen teruggezet z:;n, zal de triomf van George Gershwin vol maakt ziin. Maar George neemt hef ons niet kwalijk, voorloopig twijfelen wij nog aan hem. Zooals de onvermurwbare 'graaf in het boek zegt: Er is teveel gebeurd! No. 3369 Slechts één op de duizend Het bc-stuur van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland ja, nu weet de lexer liet al! Het is te doen ora een opwekking tot het lidmaatschap van deze ver eeniging. Laat het vervolg van het artikel nu niet ongelezen. Neem even kennis van wat de vereen iging voor natuurmonumenten te zeggen heeft. Niet oru vat nan u cn mij te verdie pen, want zij doet immers alles uit belangstelling en uit liefde voor het Vaderland. Slechts één op de duizend", zegt do schrijver van de brochure die vóór mij ligt. een beetje bitter. ..Op de zeven millioen Nederlanders hebben wo weinig meer dan zevenduizend le den". Het. ia niet veel. net is duidelij ker gezegd te weinig en dus moei het meer worden. Is het niet waar, dat wij allen, in onze omgeving, de plek jes waar ac natuur op haar mooist is, zien verdwijnen? Geofferd, zooals de brochure zegt. nan het geldelijk voordeel. Misschien is dat niet heeie- maal juist, althans niet volledig: ..ge offerd ook aan den nood der bevol king. die goede woningen noodig heeft", zou ik willen zeggen. Maar in elk geval geofferd. F.n wie van ons zou niet voelen voor de klacht, waar mee het boekje begint! !k schrijf die hier af. omdat ze zoo juist is cn zoo tragisch, zelfs wanneer wij de quaes- tie van het winstbejag uitschakelen en alleen letten op de n vodzakelijk- heid van grooter woningruimte. Dan zelfs nog tragischer! In één opzicht is het een geluk, ge boren te zijn in een armzalig, afgele gen nest van een dorpje. Want wie er weerkeert na lange jaren, vindt, hoe veel er ook veranderde, toch nog iets terug van wat hij eenmaal zoo lief had: de oude huizen, de boeschen, de weiden, de vele hoekjes vol herinne ringen. Ma8r wij. die geboren zijn in welvarende streken, in tijden van vooruitgang". w?! hebben vaak nau welijks meer een geboorteplaats; er is alleen nog maar een dorp. dat zich denzelfden naam aanmatigt als dat. waar we kinderen waren, maar de oude herinneringen ziin verdwenen. Het niemandsland, waar we zoo heer lijk speelden, is bedolven onder hui zen en straatstccnen. het geheimzin nige bosch is een nuchter villapark geworden en het nu zoo beperkt schij nende hoekje aardappelland doet niet meer vermoeden, welke wonderen we daar zagen en doorleefden in den heerlijken tijd, toen net nog niet ont gonnen was. Jaren lang hebben wij het verdra gen, zooals wij een ijzigett zomer ver dragen, want het scheen onvermijde lijk, dal het mooie geofferd werd aan hel. geldelijke voordeel. Bossehen werden gekapt, hooge ve nen afgegraven, moerassen en plassen ontwaterd en gedempt, de flora ver woest en niemand dacht er ook maar aan, zich luid te verzetten en deze handelingen te noemen met den juisten naam: een misdaad. Een mis daad, want we werden er door be roofd van iets kosfbaarders dan geld en materieele welvaart: van een deel van ons levensgeluk. Hillegom bijvoorbeeld, hef heuvel dorp. het. lustoord der rijken, zag ziin beboschfe hinnenduinen rondom ver dwijnen. hield misschien nog net. één bunder bosch over, en nicmnn.d ver- Zette zich. Tot zoover de aanhef van de bro chure. Eindelijk kwam er verzet: .,toon in 1805 de gemeente Amsterdam het Nnardermeer wilde dempen met vuil nis.'Het is kernachtig gezegd en Jam mer genoeg is het w aar. De nieawe vereeniging werd gesticht. Gemeente raden zijn niet altijd -ie beste bron nen van kunstzin en liefde voor na tuurschoon. Laat ons hen d.urover niet te hard vallen, want zij zijn in het algemeen te uitgebreid en boven dien tc zeer vervuld van nuchtere da- gelijksche dingen, vooral san de nood zakelijkheid, om de begrooting sin tend te maken zonder n! te zwar© las ten op de belastingschuldigen te leg gen. Liefde tot de natuur brengt nu eenmaal geen geld op. maar kost geld. En toch moeten wij oppassen daf niet langzamerhand, och zoo langzaam, dat we het haast niet opmerken, de bossehen worden geveld, do romanti sche poelen gedempt, het waterwild gedood en de vogels verjaagd. Let eens op. hoe de steden naar elkaar toe groeien: Amsterdam in de richting van Haarlem en Haarlem in die van Amsterdam: zie hoe Haarlem aan den zuidkant voortkruipt ntytr Heemste de en in het. noorden nanr Wlsen. Zoo is het hier, zoo is het overal. Do velden bedekt met steen, de hoornen vervangen door palen van electriache trams: tot ons ailer verdriet, maar zonder dat tvij het kunnen tegenhou den. Daarom moeten hier en daar mooie plekjes bewaard worden. De gemeen- fe Heemstede gaf daarin een pracht' voorbeeld, toen zij her Wandelbosch Groenendaal redde. Zooiets kan niet van alle gc-meente-raden verwacht worden, maar daarom te meer is het noodig. een vereeniging als die tot be houd van natuurmonumenten, te steunen met ons lidmaatschap. „Voor pronk en praal van het oogenbük". zoo betoogt de schrijver van de brochure, ,,is geld beschik baar. Voor de elk jaar zich hernieu wende schoonheid van de natuur is geen gold over, schijnt de minimum contributie, een rijksdaalder per jaar, een stuiver per week. nog een onver antwoordelijke verkwisting. Teder wil tegenwoordig 's zomers naar buiten en zou verontwaardigd zijn, als men ver onderstelde dat bij dat om een an dere reden wenscht, dan om te ge nieten ven bosch en veld, van fris- sche lucht cn den groei van planten en bloemen". Natuurlijk, zeggen wev ivat zou de reden anders kunnen wezen? Maar dat. is ook de grief van de brochure niet, Ze begrijpt dat heel goed. Wat ze ons wel kwalijk neemt is dit: „Maar wanneer we hem iels vragen om dat genot, mogelijk Ie maken ook over tien. twinlig jaar; ook voor ziin kinderen en kleinkinderen Vele duizenden bezochten de bossehen van Ilagenau en Rhederoord; e n k e- 1 en gaven zich op als lid". Dat is het. Wanneer wij zelf ge profiteerd hebben, dan vinden we het mooi genoeg en gaan heen zonder verder aan het algemeen béTan™ te denken. Ja. dat. gevoel voor de sa menleving is niet. altijd heel groot, Ook iels, waarover we piet al te bit ter moeten worden. De zaak is na tuurlijk dal wij in den strijd des le vens dikwijls met veel moeilijkheden te kampen hebben en dus wel genood- 'zankr. zijn. vee] aandacht te besteden aan onze eigen belangen en die van onze allernaaste omgeving. Of Jiet goed is? Neen. natuurlijk niet. De verstandigste mensch is nog alf iid die na voor zijn gezin gezorgd te hebben, tijd overhoudt om ook ie denken aan de algemeen© belangen. Wij zijn in dividu, enkeling, zeer zeker, maar maken als zoodanig immers toch ook deel uit van het geheel! Ik heb wel eens gedacht, of het goed zou wezen om daarvoor ©en beoaald gedeelte van de week te bestemmen, bijvoorbeeld laat. ik zeggen den vrijen Zaterdag middag, maar dat. zou toch ook niet gaanverbeeld je, dat op Maandag ochtend een Jid van do Vereeniging voor natuurmonumenten Je op de tram vraagt „word toch ook lid en steun do goedo zaak I" en je ant woordt „kom a.s. Zaterdag tusschen 2 en 5 nog eens terug!" Neen, dat zou niet gaan. Wij moeten sponjaan blij ven, dat wil in dit geval zeggen een luikje in ons hart openze.tleu voor de klanken, die de «samenleving ons toe stuurt. Nu leert de ervaring, dat iemand, als hij uitgenoodigd wordt een goeie zaak te steunen, ten antwoord geeft- „wat krijg ik er voor?" Voor miiti Centen bedoelt hij dan. Op die vraag is een antwoord heel goed mogelijk. „Je bewaart mooie plekjes voor ja zei' en het nageslacht". Tien tegen een. dat hij daarop Iaat volgen: „maat kan ik of kunnen mijn huisgenootcn er ook niet wat van di'ofiteeren Tastbaar,wil hij zeg gen. En ook daarop is een goede re pliek mogelijk. Natuurlijk gaat het niet. aan iede'- een te laten varen op het Naar Ier- meer verbeeld je. een Zondagscheu schuitendiensl voor Amsterdammers' de prachtige plek. 700 hectare groot, zou gauw bedorven zijn, de zeldzame vogels, die er nu rustig broeden, waren spoedig uitgeroeid of verdwenen. Maar voor leden van de vereeniging is er gelegenheid tot be zoek, als men vooraf een toegangs kaart aangevraagd heeft aan het kan foor. Ook tot het KorenbuTgerVee.il Maar in hot Louvenumsche bosch, dat van IIagenou-Rhederoord, kun je wandelen cn het is er nrachlig! De bossehen r-n vennen bij Oieterwijk zijn te zien. de Braak is een wandelplaats voor de Gronineers, vele anders ter reinen (er zijn er te veel om op te noemen) zijn toegankelijk- Wie lid wordt bereikt nog een ander, indi rect voordeel hii helpt er toe mee om aan openbare besturen den ind'rnk bij te brengen, dat zij als zij .kunnen, mee móeten werken tot behoud van d« mooie plekjes in hun omgeving. Dus (en nu komt de conclusie die de lezer zoover gekomen verwacht) geeft u od als lid van de vereeniging aan haar kantoor Heerengracht 260 266 te Amsterdam. Voor f 2.50 of méér. Als- gij vooraf de brochure aanvraagt met al die mooie kiekjes van de bezittingen van de vereeniging er in. geeft stellig meer. Vraag du6 de brochure. Ze is kostloos. J. C. P. Stadsnieuws Is opleiding aan Ambachts scholen mogelijk? De directeur der Haarlemsche Am bachtsschool acht het zeer gewenscht In „De Bedrijfsauto", het orgaan van de bedxijfsautohouders in Nederland, wordt het denkbeeld aan de hand gedaan, om de chauffeurs, teneinde het aantal anio-ongelu&flcen te verminderen.; voortaan aan de ambachtsschool op te leiden. We hebben hierover de meemng van den directeur der Haarlemsche Ambachts school gevraagd. Deze bleek er een zeer groot voorstander van te wezen. De kwes tie heeft reeds eenigen tijd zijn volle aandacht en al6 hij den minister tot het geven van een subsidie kon bewegen, zou hij er gaarne een gedeelte van zijn school gebouw voor inruimen. Op onze vraag, hoe hij dacht, op welke wijze het onderwijs zou moeten worden ge geven, antwoordde hij, dat daar nog geen va6le lijn voor Bwas vastgesteld. Wel kon hij zoo ongeveer zeggen W3t de bedoeling was. Allereerst zouden de verschillende onderdeel en en het keuren er van geleerd moeten worden; vervolgens het in elkaar zetten van machines en het reparecren en herstellen der onderdeelen. Vooral dit laatste acht de d'ïCOtenr zeer gewenscht, om te vermijden dat telkens nieuwe stuk ken gekocht moeten worden. Tenslotte moet het rijden worden ondi Diefstal van Rijwiel- plaatjes in de Haarlemmermeer. Een dader aangehouden. Ten nadeele vaai den arbeider L. te Nieuw-Vennep werd een lielas- tingplaatje van een rijwiel ont vreemd. De vermoedelijke dader C. v. D. werd door 'de politie alhier, aangehouden en naar Hoofddorp overgebracht. Na een volledige be kentenis te hebben afgelegd, werd hij weder op vrije voeten gelaten. Internationale Zang wedstrijd van „Polyhymnia". Om goede competities te verkrijgen Het Gemengd Koor Polyhymnia, aal, zooals wij reeds mededeelden, ter gelegen heid van zijn 25-jarig bestaan een inter nationalen zangwedstrijd voor vrouwen-, gemengde- en mannenkoren organiseeren omstreeks Juni-Juli 1825. De verschillende koren, zoowel in liet binnen- als in het buitenland zijn reeds tot deelneming uit genoodigd. Teneinde, te kunnen geraken lot het ver krijgen van goede composities, als ver plichte koren voor dezen wedstrijd, com posities, welke een aanwinst zullen blij ken voor tfe koorliteratuur, heeft het be stuur der vereeniging een 30 tal toonkun stenaars uitgenoodigd tot deelneming aan een vrije inzending van oomposities. Het plan is de ontvangen werken te la ten beoordeelen door een daartoe Invoeg de commissie en overeenkomstig het ad vies dier commissie de werken aam te koop on, althans als verplichte koren voor don wedstrijd aan te wijzen. Aan den wedstrijd zullen deelmemer: le, 2e en 3e afdeeling mannen- en ge mengde koren, afdoelingen van uiiimum- tendheid, mannen- c-n gemengde kooren. hoogcre eere-afdeolimg mannenkoren en een nfdeeling voor vrouwenkoren. De com posities moeten- vóór 1 December a.s. on der motto worden ingezonden en verge zeld zijn van een gesloten couvert, vermel dende hetzelfde motto, waarin de prijs c.q. de condities worden genoemd, waar voor liet, we rit ten behoeve van den wed strijd wordt beschikbaar gesteld. Het Schouwtooneel. Nieuwe engagementen van tooneelspelers. VoOT het. speelseizoen 19241925 zijn aan het gezelschap van de N-V. Het Schouwtooneel, directie A'dr. van «Ier llom en Jen Musch, de vol gende nieuwe leden verbonden: <te hoeren Ko Aruoldi. D. van Ollefen Sr.. Jacq. de Hans, Jack Pisuisse en de dames Rep Boeleman, Nell Knoop cn Willy Schermelé. Stagnatie in den Woningbouw Bouw van 50 arbeiderswoningen stop gezet Naar wij vernemen ligt thans opnieuw het werk aan den bouw van 58 arbeidi woningen op het Hofdijkplein, ten hoeve van de Woningbouwvereniging „Onze Woning" etiL Deze stagnatie is zeer te betreuren, daar de mooie woningen, die ongeveer volgens dezelfde plannen worden gebouwd, als de huizen van dezelfde bouwveTeeniging in de Slachthuisbuurt; al reeds aardig be gonnen op te schieten en de toekomstige huurders met verlangen uitzagen naar den datuim, waarop zij den sleutel der nieuwe woning in ontvangst konden ne- Bovendien ie deze stopzetting te betreu. ren, omdat de vorige maal het bestuur der Woningbouwvereeniging „Onze Woning" een zeeT tegemoetkomende houding had aangenomen tegenover de aannemers der woningen de firma Bos en Co. 'Ook thans schijnen fiwwicieele moeilijk heden van de aannemers de aanleiding tot deze stopzetting te zijn. Waarschijn- lijk zullen, als niet spoedig het werk wordt hervat., de borgen der aamnemere- firma het werk moeten voortzetten. Zaterdag is al het werkvolk van dit werk onielagen. Diefstal in de Haarlemmermeer. De twee daders te Zaltbommel gearresteerd. Maandag werden te Zaltbommel gearresteerd c-n naar Hoofddorp over gebracht de 20-jarige arbeider A. L. en de 23-jarige arbeider R. v. E. als verdacht van diefstal van een met een bankbiljet, en ander geld vulde portemonnaie, ten nadeele den koopman I- te Aalsmeer, die in een sigarenwinkel te Hoofddorp na gedane betaling de portemoi'inaie bij vergissing op «Je toonbank liet lig gen. Dit werd door bovengenoemde arbeiders, die zich met hem in den winkel bevonden, direct opgemerkt en was voor hen blijkbaar te verlei delijk, want een hunner antwoord de op de vraag van den winkelier of de porbemonnaie nrissdhibn aa)i hem toebehoorde, dadelijk bevesti gend eii stak hem meteen in den zak. Na verhoord en met den winke lier geconfronteerd te zijn cn he kend te hebben zich aan dezen dief ata! la liebbdn.schuldig gemaakt, werden ze weder in vrijheid ge steld- Het bietenrooien in den Haarlemmermeerpoider. De suikerfabriek „Holland" de volgende week in werking. Naar wij vernemen is het bieten- rooien in dezen polder thans in vol len gang, deze wtsek worden de eerste bieten gsladem. Vreemde ar beiders uit Gelderland en Noord-Bra bant zijn ook gepakt en gezakt, >n voorzien van hunne traditioneel© •ïjwielen den Haarlemmermeer- polder binnengekomen om te trach ten in de bietenvelden werkzaam te worden gesteld. Zaterdag stond bij de gemeente lijke arbeidsbeurs te Hoofddorp geen enkele landarbeider meer aJs werk loos ingeschreven. Jlet ligt in het voornemen de sui kerfabriek „Holland" bij voldoenden aanvoer van bieten op Vrijdag 3 October a.s. in werking te stel len. Wanneer er geen stagnatie komt door ongunstige weersgesteldheid als anderszins, is het te verwachten dat de campagne dit jaar 13 a 14 weken 2al duren. HET JUBILEUM VAN DEN HEER C. S. DE CLERCQ, Woensdag 1 October zal er van des voormiddags van 11.30 tot 12.30 uur 'n de rotonde van het Paviljoen, ■oor besturen van departementen en stichtingen der Ned. Mij van Nijver heid en Handel, gelegenheid zijn. den lieer G. S. de (Jlercq geluk té wen- sclien met zijn 25-jarig jubileum als secretaris van bovengenoemde Maat schappij. Voor andere belangstellenden zal daarloe gelegenheid bestaan denzelf den 'dag, de6 namiddags tusscben 3 en 4 uur. DRANKBESTRIJDING. De Nederl. Christ. Jongel. Geh. Onth. Ver. „De Schakel" (afdeeling Haarlem) besloot een najaarsmarkt te houden, otn te trachten in het tekort der kasmidde len te voorzien, waarvoor zij steun in roept in den vorm van huishoudelijke- en luxe artikelen, snuisterijen, versna peringen, geld enz. KUNST PISUISSE EN ZIJN KAMERADEN. Er ie een tijd geween, dot Pisuisse al leen optrad met Max Blokzijl, daarna is de periode van de vier straatzangers ge komen, met den betreurden Hemsïng aam den vleugel. Vervolgens is im Jenny Gil- liams het vrouwelijk element ün het en semble gekomen en in het jongste sta- .diuim bestaat het gezelschap uit niet min der dam zes personen. Langzamerhand be ginnen de „kameraden" het geijkte ef fectief van een folly" troep te krijgen, wanneer het Pierrot coetuum wordt aan getrokken ontbreekt er niets meer aan. Want ook hei. programma is in die rich- ting gegaan. Wat wij Maandag in den Stadsschouwburg te zien kregen, was vol komen het folly-genre. .Pisuisse natuurlijk als onverbeterlijk conférencier, en toet zijn levenslied, Jenny Gilliams met haar alleraardigste voordracht en niet minder aardige stem, Jos Heydens, een verdien stelijk tenor, die te goed materiaal heeft om het zoo te foroeeren, (het ie verwon derlijk, dat zoo'm klein kereltje zooveel geluid kan voortbrengen, zegt Pisuisse), Hene de Vos, componist, die alleen te het ensemble optreedt, Rodi Roeiers, zan ger, maar vooral verdienstelijk sneltee- kenaax en ten slotte Henk Stuurop, die altijd op het tooneel en laing mïet de min ste is. Voegen wij bij deze opsomming het eenactertje, dan hebben wij een folly- voorstelling, waaraan slechts het gebrui kelijke costtium ontbrak. Zelfs het slot koor van „Mensch, maak je niet te sap pel," met de elecirisch verlichte titeldoo- zen was een concessie aam het pierrot- En dat het Haarlemsche publiek deze samenstelling van het programma waar deert, is wel gebleken door het buiten gewoon gulle applaus van een geheel volle zaal. Het was dan ook waarlijk uitstekend hoewel wij moeten bekennen, dat wij on zerzijds het eenactertje gaarne cadeau hadden gedaan voor de Brcionsche liedjes van Pisuisse en Jenmy Gilliams. Dit zij opgemerkt met alle respect voor Pisuïs- se's kluchtspel, zooals dat in ,,'t Gemeng de Bad" werd gedemonstreerd. Speciaal diénen wij nog te memoreeren het aller- vermakelijkste „Jan Hinri.k wohnt in de Lammerstraai" een Hauiburgseh dialect- liedje. gezongen door het geheele ensem ble. En Pisuisse caf ons nog een heele oude kennis My Old Dutch", van Albert Chevalier. Hij moet dit vooral meer doen. Verscheidene toeschouwers bleken spij tig te eonstateeren, dat er geen program ma'^ waren, vooraf nu het ensemble eenige nieuwe figuren bevatte. Pisuisse heeft daar vroeger eens de reden van ge- geven. Een juffrouw onder zijn gehoor had eens tegen haar buurvrouw gezegd Wat trekt die Pisuisse toch een ko mieke gezichten, als ie staat te zingen. Waarop de ander had g» DE PRULLEMAND Gisteren, om een uur of tien Heb 'k een reiziger gezien. Nu, dat is geen zeldzaamheid. Reizigers zijn er altijd. Ook niet, dat uit Amsterdam Hij voor een reclame kwam. Maar wat die ree kan e wou, Kijk eens, daarvoor rijm ik nou. Hij zeide dan, de reiziger, en keek met veel verstand 1 „Plaatst u een advertentie nou op onze prullemand!" „Waar dan?" luidde het a'ntwoord, met verwondering in de stem. En hij weer „o, 't is wondermooi, de jgNllemand van de tram." Mijn vriend schoot hartlijk in den lach En zei„ik dank u, goeden dag 1" Stel je voor koek, chocolade, Zeep en fietsen, marmelade. Auto's, meubels, zilver, krant, Aanbevolen Onverholen Op een vieze prullemand Prullemanden, ja die zullen Nuttig zijn, maar slechts voor prullen, Geen artikel kan ooit fijn Op zoo'n mand geschilderd zijn. TOM DB RIJMER. Dat ik ik zit altijd iu het programma, te kijken. Daarvoor trek' ik rlie gezichten niet maande Pisuisse en daarom heb ik ze maar afgeschaft. ADAMA VAN SCHELTEMA- HERDENKING Her. was een goede gedachte van hefc beet uur van de Volksuniversiteit, om den eersten avond van het nieuwe seizoen aan de nagedachtenis van den gestorven dichter Adama van Schel- tema te wijden. De groot© opkomst van het publiek het gebouw van den Protestantenbond bleek zelfs voor dezen herdenkingsavond te klein - was voor mij weer een bewijs, dat geen dichter na '80 zoo den weg rot het hart van het Nederlandsche volk heeft gevonden als de zanger van „De Eenzame Liedjes". „Ben inleiding tot de voordrachten van Jan Musch", noemde Dr. G. E. Opstel ten zeer bescheiden zijn bondi ge, maar (mooie en met groote piëteit voorgedragen „rede" over Adama van Schel tema. Dr. Opstel ten begon met een historische karakteriseering van den gestorven dichter. Hij gaf daar toe allereerst een overzicht van de ontwikkeling onzer dichtkunst van I860 tot aan de jeugdjaren van Ada ma van Scheltemavan een tijd dus van Tollens en Beets tot de periode der tachtigers. De spreker wees op het kenmerkende verschil tusschen deze tijdperken in 1860 de klein-bur- gerlijke, huiselijke poëzie, zonder ver voering en grootschheid maar tege lijk de tijd. waarin men nog „een lief vers" maakte en.de dichters populair warenna '80 de nieuwe beweging •met Willem Kloos aan het hoofd die sterk individualistisch en m haar oorsprong zinnelijk zintui glijk van aard was. Na den tijd van de zacht-romant.ische duffe poezie een voor Nederland gaTiscli nieuwe dichtkunst, die het f erpst geformu leerd is in de drie leuzen ,,1' art, pour 1' art", „Kunst is passie" en „Vorm en inhoud zijn één". Adama van Scheltema., die m 18 n was geboren, werd in zijn jeugd sterk getroffen door het werk der tachtigers en in zijn heginwerk toonde hii zich dan ook een leerling van hen. Maar reeds vrij 6poeddg is de jonge dichter zijn eigen weg gegaan In 1900 kwam hij in aanraking met het socialisme. Dr. Opstelten behandelde uitvoerig des dichters verhouding tot het socialisme. Adama van Scheltema voélde, dat de burgerlijke cultuur ten einde liep, hii zocht een steun in het leven en de sociaal-democratie gai hem de verstandelijke basis, waarop hij zijn leven kon opbouwen. Hij heeft zich aangesloten hij de S. D, A. P. en is de partij altijd trouw gebleven. Toch was hij geen partijman. Hij was een sterk tegenstander van het anarchisme, hield van orde en die orde eischte hij ook van de parui. Zijn sterk ethische natuur vond ook niet voldoenden steun in 'het materia lisme van de eociaal-democtatieche leer Als dichter heeft Adama van Scheltema de S. D. A. P. gediend in vele van zijn warm gestemde strijd liederen. Na nog gewezen te hebben op 's dichters ..getuigen" in dén oorlog die op Adama van Scheltema een grooten invloed heeft gehad be handelde Dr. Opstelten meer uitvoe rig Scheltema's latere verhouding tot de tachtigers en zijn werk „Grondsla gen eencr nieuws poëzie" Al bleef Adama van Scheltema individualist, hij was aan de tachtigers ontrouw geworden. Hij bestreed fel de 3 leu zen, waarop hun leer was gebouwd. Hit wilde van de leuze ..1' art pour 1' a.rt" niets meer weten. Knust moest, volgens hem stichten en de kunst wa« allereerst voor de gemeenschap. Hij ging ook in tegen het anarchisme en het-naturalisme der tachtigers en viel in ziin werk. dat hem vele vijanden be7.oi'gdo. ooV de andej-p leuzen sterk aan. Mij wilde cesiiloprde passie" en Ivriet; van mensch tol mensch, hij predikte liefde tot de innerlijke menschheid. De dichters van '80 had- den volgens hem eiken mogeliikort baud tusschen de dichters eti her volk

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1