HAARLEM'S DAGBLAD Zandvoortsche Brieven Buitenlandsch Overzicht Binnenland Onze tacMoefc pft ia ■'i'ii S-XéS?" Verkeersongevallen DINSDAG 23 SEPTEMBER 1924 - DERDE BLAD Ik zie hem nop 't zal nu een jaar geleden zijn :n de tram zitten met een groot zwart ding op z'n knieën. „Da's m'n New-Foundlander", stel de hij voor en met zijn gewone on stuimigheid begon hij te vertellen, van z'n plannen om ook deze voor inon- 6ohenredding als geschapen viervoe tera op te nemen in de rij van hulp middelen bij het redden van drenke lingen. Het kleine zwarte monstertje groei de tot een praehthond cn iederen daz kon men Varekamp naar het strand zien gaan met zijn „boor" aan een riem. Zoo tegen z'n volwassenheid aan werd do New-Foundlander eerst aan zoet wutor gewend, luier luin zout en de baas bestemde hem om de voor vader te worden van een roemrijk go- slacht van „zeehonden." 33e Haagscho tentoonstelling was voor Varekamp, wiens kinderlijke na tuur niet vrij was van ijdelheid hem zoo gaarne vergeven, daar hij zich niet liet voorstaan op eigenschappen, die hem recht 'gaven om ijdel te zijn een gereedo aanleiding om met zijn hond uit te komen. Maar op hetzelf de oogenblik dat bij met zijn hond dacht te pronken, stond plots zijn hart stil en vlood alle leven uit hem, die één stuk levendigheid was. Varekamp behoorde niet tot wie men deporaonaegratae pleegt to noemen. Heelmeester van beroep, was hij nochtans niet gewoon er doek jes om te winden en de luide toon, dien hij placht aan te slaan, als hot er op aan kwam zijn meening te ver kondigen of te verdedigen, had voor menigeen iets minder beminnelijks. Zóó werd hij het echter zelf gewaar of de in-goede kerel verzachtte met een grapje al wat hij onwillens had gekreukt en zijn ingeboren joviali teit kwam hem te hulp om bijtijds weer aan te trekken wat hij op het punt had gestaan af te stoot en. Van conventies was Varekamp abso luut ware. Menig hartpatiënt hoeft hij met stommo verbazing geslagen door bem rondweg te vertellen, dat zijn ■ziekte louter inbeelding^ was en de kunst om van zijn patiënten melk koetjes te maken verstond hij in gee- nen deele, en hij wilde ze ook niet verstaan. Van universitaire, doch niet acade mische opleiding, zat hij altijd gaarne in het Latijn of Grieksch te wroeten en hij sloeg er heel wat boeken op na om dit of dat beter te verstaan wat hem was voorgekomen op den weg, dien hij geregeld ti.c*- zijn stokpaardje bereed do balneaire wetenschap. Noch minder wenschte hij badarts te zijn dan kenner van alle kustverschijn selen, en hij verdiepte zich in meteo rologische berekeningen er^ begroef zich in de lectuur der weersgesteldhe den. Het woord „zecstroomingen" lag hem in den mond bestorven Twintig jaar of daaromtrent heeft hij te Zandvoort de artspraktijk uit geoefend. IJij kende iedereen en ie dereen kende hemOf kende mis schien niemand hem, den exuberan te n men8ch, die nooit het geleerd masker droeg, doch misschien wel eens wat al te veel de wetenschap po pulair behandelde en het menschdom, op een voet van gelijkheid, waarvan het zelf niet rens altijd gediend was Burgerjongen in de goede beteeke- nÏ6 des woords was hij, wars van flau we complimenten en heel nicl, geschikt om door pose te imponeeren. In zijn nraktijk deed bij alles zoo eenvoudig, dat het zijn patiënten wel eens wat al to gemakkelijk scheen en de sug gestie aer deftigheid en van geleerd- doen versmaadde hij geheel. Wie geen prijs stelde op smuk. wist echter zijn eenvoud en zijn eenvou dige openhartigheid te waardeeren. Hij was een man, van wien men wist wat men aan hem had. Zijn artistieke neigingen, die hem met vele artisten in nauwe aanraking deden komen, ga ven hem iets van die losheid, die naar sommige begrippen, niet strookt met correctheid. Toch was hij tot geen in correctheid in staat en de eerste om ongelijk te erkennen, te waardeeren wat hij in anderen meende te moeten prijzen. Zijn natuur was veel to samengesteld en te ingewikkeld om zoo maar eens even te kunnen worden ontleed. Maar 'dit mag ik wel zeggen zon der vrees voor treem spraak, dat in Varekamp vole deugden vereonigd waren, die u cn mij gaarne zijn ge breken doden vergeten/ JUTTER. OVER HET TOETREDEN VAN DUITSCHLAND TOT DEN VOLKENBOND. DE BURCEROORLOC IN CHINA. In een blijkbaar geïnspireerd arti kel bespreekt hei „Berliner Tage- blatt" Dultaohland'a houding te- genover don volkenbond. Waarschijnlijk zogt Theodoor Wolff zullen wij morgen weten, na dc zitting van liet rijkszabinet, of Duitocliland al don njot tot den Vol kenbond zal toetreden. Op het. oogen blik weten de loden van het kabinet dat zelf nog niet. Het was voor een beslissing dringend noodig, zeer nauw keurig hot terrein te verkennen. Men heeft zich met een verzoek om inlich tingen tot Londen gewend en het schijnt dat ook de toelatingscommis sie te Genève de kwestie reeds bespro ken heeft. Nansen, die zelf tot deze commissie behoort, heeft zich naar den rijkskanselier begeven om hom de voorceelen uiteen te zetten die uit een toetreding tot den Volkenbond voor Duitflchland voortvloeien. Hot antwoord op de vragen, tlie Duitschland te Londen liccft gesteld is nu pan to Berlijn aangekomen en van den inhoud ervan hangt zoo goed al9 alles af. Blijkbaar was Wolff ge ïnformeerd over den aard van deze vragen die te Londen waren ge steld. Vooreerst weascht Duitflch land een zetel in den Volkenbonde- raad en verder wil Duitschland ©en 6tem hebben de ontwapeningscom missie en daarin gelijk gerechtigd zijn als de andere groote mogendheden. Van vee! grootor go wicht dan doze, beide punten is volgens Wolff de vraag, of de art. IC on 17 van het Vol ken honds pact op Duitschland van toepaaaing zullen zijn. Doze artikelen hebben betrekking op de militaire hulp die de leden van den Bondl ver plicht zijn tegen een verstoorder van den vrede te verloenen en verplich ten hen, do Volkonbondstroepen door hun gebied te laten marcheeren. Reeds in 1920 heeft Zwitserland geweigerd het voorschrift na te komen toen de Volkenbond door Zwitserland .treffen naar Wilna wilde zenden. Frankrijk on Spanje 6telden inder tijd troepen ter beschikking maai Zwitserland weigerde ze door te latei terwijl het zich op zijn door alle mo gendheden gegarandeerde neutraliteit beriep. Ook Duitechland zegt Wolff neemt een uitzonderingspo sitie Lu, tiaar het slechts over een klein leger beschikt, liet kon onmogelijk een deel van zijn troepen uitzenden als de trompet to Genève geblazen wordt. Het kan met zijn, rijksweer zijn grenzen niet verdedigen en de aanvallende partij zou Duitschland met. zijn troepen overstrooatieii. Duitschland, in het midden van Europa, zal de arena en het algemeen slagveld worden. Tenslotte wijst Wolff op 'de kolo niale kwestie en hij meent, dat het in het voordeel van geheel Europa is, als men het Duitsche samengeperste volk een ventiel naar de koloniën opent. De Berlijnsche correspondent van de Telegraaf seint nog: Het is zeer onwaarschijnlijk dat de ministerraad reeds Dinsdag tot. een definitief antwoord zal komen op de vraag, of Duitschland tot den Vol kenbond Zal toetreden. Blijkbaar vindt men hier niet de kracht tot een groot gebaar maar wil men marchan- deeren. Vooral niet te veel geestdrift en vooral niet den indruk wekken dat wit happig zijn, schijnt hier op het oogenblik het parooL te wezen. Zeer merkwaardig is de houding van Beieren welks minister-president Zaterdag een rede hield waarin hij zeide, dat Duitechland, to©u het het Dawes-plan aannam den weg naar den Volkenbond had gekozen. Dezelfde Held hield' Maandag een rede, waarin hij woordelijk zeideHet denkbeeld van een Volkenbond is steeds door ons als een ideaal beschouwd maar ideaal en werkelijkheid zijn twee verschillen de dingen. Door een toetreding tot den Volkenbond zou Duitschland op nieuw de Tochtebasis van 't verdrag van Versailles bevestigen. Dit maakt, voor mij en mijn politie ke vrienden de toetreding tot. den Bond voor het huidige oogenblik on mogelijk. In deze kwestie kunnen de rijkskanselier en de rijkspreeident geen beslissing nomen zonder afzon derlijke staten te hebben gehoord. Verder sprak Held zich voor notifi catie van dc schuldvraag-nota der rijkaregecring uit. De weg van Held naar Genève maakt blijkbaar plotse ling een scherpe bocht. Waarschijn lijk dient deze verklarine als een te genwicht; voor een scherpen aanval dien liii in dezelfde rede op generaal I/udendorff deed. Do goheele rede wees er op. dat hii om zijn binnenlandeche positie te consolidcercn aan de Beier- sch© pa.rf icularisten groote concessies doet. Zoo zeide hii ten aanzien, van Ludendorff o.a.Als wij in Beieren een dictator willen hebben dan kiezen wij zulk een man zelf en dari is het niet do dictator die zich op het oogen blik daartoe geroepen gevoelt. Dan ia het. onze Eeiersche koning. (Storm achtig applaus. Geroep:' Koning Rupprccht). Dan hebben" wij geen Noord-Duitschen generaal noodig. ook dan niet als hij den Wereldoorlog had gewonnen. Op dezen toon ging hij nog geriü- men tijd voort en hij kondigde aan dat Beieren zal trachten een staats president te benoemen, die tegenover Berlijn een grootere machtspositie zal innemen dan het tegenwoordige Beier sche ministerie. Genoemde uil lating van Held over den Volkenbond maakt hei waar schijnlijk, dat. tusschen hem en Mars overeenstemming bestaat om in deze kwestie de mecningen van de staten te hooren. Misschien ziet Beieren in zijn toestemming een soort van com promis-object. Het, thans gereedgekomen ontwerp voor het protocol voor arbitrage, volligheld en ontwapening is in de derde commissie van den Vol kenbond ter sprake gekomen onder voorzitterschap van den Griekschen gedelegeerde Politis, die den Roemeen schen minister van Buitenlandsche Za ken, Duca, verving. De voorzitter van de vierde commis sie, Bencsj, gaf cenige toelichtingen. lieu van de moeilijkste kwesties ia uit te maken wie do aanvaller is. Dit is ten deele het werk van de eerste en ten deele van de derde commiesie geweest. Öm oorlogen eens en voor goed onmogelijk te maken moet een systeem gevonden worden toe vrede lievende regeling van allo conflicten dia kunnen opduiken, d.w.z, een sys teem van arbitrage waaraan geen en kel conflict van juridischen of poli- tieken aard kan ontgaan. Wanneer er nog een enkele lacune zou openblil- ven zou daarmede het geheele systeem vallen. De moeilijkheid om tot oplos sing van deze kwestie fe komen scheen bijna onoverwinbaar. Meu moest tot een mechanische en automatische re geling komen. Men moest een eenvou dig en duidelijk criterium van aan valler opstellen zoodat er voor den Volkenhonrtsraad nooit twijfel zou be staan bij het aanwijzen van «Ten aan valler. Een aanvaller is die staat vol gens art. 5 van het nieuwe ontwerp, die krijgshandelingen of daden van geweld en vijandschap verricht, het geen men gemakkelijk kan vaststellen en verder do staat die weigert zich aan de uitspraak van een arbitrage hof te onderwerpen. Als zoodanig ban ook gelden ongehoorzaamheid aan de bevelen van den Volkenbondsraad. Het is waarschijnlijk dat beide par tijen van het conflict elkander weder zijds zullen beschuldigen tot den aan val te zijn overgegaan. Hier had men oorspronkelijk een beslissing van den raad met eenvoudige meerderheid van stemmen voor/jen. De meerder heid van de Commissieleden wenschte evenwel een eenparige beslissing van den Rand. Wat moest, er evenwel gebeuren ah een eenparige beslissing niet mogel;:' bleek? In een dergelijk geval zal db Raad beide partijen eerst verzoeken de vijandelijkheden te staken en heeft hij tevens liet recht, maatregelen tot vredelievende bijlegging van het con flict te nemen. De staut die hieraan niet zal gehoorzamen wordt als aan valler bestempeld. Om zich zekerheid te verschaffen beschikt de Raad over vele middelen, zooals controle-commissies enz. In ge vallen dat do Raad zich eerst zeker heid moet verschaffen die gevallen zijn wel ernstig maar gelukkig zeld zaam imoei. men vertrouwen in den Raad hebben en de voorloopige maat regelen <lie de Raad kan nemen ver minderen, bovendien dc beteekenis van ecu dergelijke mogelijkheid. De gedemilitariseerde zones zijn in het ontwerp vermeld om er opmerk zaam op ie maken, dat zij een mid- Idel zijn om do beide landen die met elkander in conflict zijn te knlmee- ren en tevens een zeer eenvoudig mid del vormen om vast te stellen wie de aanvaller is. Wat dc veiligheid en cle sancties betreft, deze beide kwesties zijn slechte twee kanten van dezelfde kwestie. De bepalingen over de sanc ties zijn het gewichtigst en men is daarbij niet verder gegaan dan het Volkenbondspact zeil'. De sancties zijn dezelfde gebleven. Zij zijn alleen dui delijker omlijnd en krachtiger. De verplichting om sancties op to leggen treedt automatisch in werking wat van de grootste beteekenis is daar aan vankelijk slechte economische en fi nancieels sancties worden toegepast en do raad eerst met. eenparigheid van stemmen verder kan gaan. De wijziging, die het protocol in deze kwestie brengt, is van groote practische beteekenis. De Verplichtin gen zijn voor alle staten dezelfde en moeten dat ook zijn, want indien rnen zou beginnen met voorbehouden ie maken, dan zou dat do ineenstorting van liet goheele systeem botoekenen. Daarentegen heeft men voorzien, dat de stalen zelf aan den Raad kunnen modedeelen over welke krachten zij in bepaalde gevallen beschikken, zoodat. zij zich van te voren met den Raad kunnen verstaan en zoodat de Raad met bijzondere geografische toestan den van iederen slaat rekening kan houden. Afzonderlijke verdragen mo ge slechts een middel zijn om tot snel ler optreden te kunnen geraken en hun beteekenis in den zin van de oude bondgenootschappen moeten zij geheel verliezen. Benesj wees verder op de bepaling dat de aanvaller in zijn territoriale integriteit niet ge schaad mag worden, maar uitsluitend veroordeeld tot betaling eer kosten en vergoeding der aangerichte schade. Aan het slot van zijn uiteenzetting deed Benesj eon rnededeeling over de ontwapeningsconferentie, dio voor 15 Juni 1925 bijeen zal koinen en welker program de Raad zal voorbereiden en aan de regeeringen zal mededeelen. Zou deze ontwapeningsconferentie niet lot een resultaat komen, dan was ook het protocol zelf niet van kracht. Over de ratificatie van liet proto col bestonden verschillende meenïn- gen. Men had reeds te Genève een fait accompli willen scheppen, maar over wegingen van politieleen aard hebben er toe geleid, dat men de entwnoe- ningskwestie met die tier arbitrage en der veiligheid verbond, zoodat de bepalingen over do ontwapening en het protocol gelijktijdig in .werking zullen treden. De Engelsche' gedegekerde Hen derson, die na Benesj als eerste spre ker heb woord nam, verklaarde dat hij niet wilde ontkennen, dat de aan neming van heb protocol in zekeren zin een offer betoekende. Wij zijn echter bereid, zeide hij, onze regee ring en ons parlement te adviseeren dit offer te brengen. Wij gelooven aan arbitrage, daar zij rechtvaardig is, en wij gelooven er des te sterker aan, omdat wij ons beijveren den oor log den doodsteek te geven. Ten slotte verklaarde Henderson, dat men zich geen illusies moet ma ken, want de ontwapening is de zwaarste taak, die aan een vergade ring van volkeren gesteld kan worden. Ook als het protocol in werking treedt blijven nog genoeg moeilijk heden van allerlei aard over, die overwonnen moeten worden. Maar het protocol schept tenminste de mo gelijkheid van succes, en wij geloo ven, dab als do volkeren der wereld het aangenomen hebben wij een nieuw tijdperk van onvergelijkelijke^ socia len vooruitgang in de geschiedenis der menschheid zullen beleven. Wij willen dan de volkerengemeenschap genezen van de ziekte van het mili tairisme, waaronder zooveel eeuwen Europa cn dc wereld geleden hebben. Na Henderson sprak cle Italiaan- sche gedelegeerde Schanzer, die zijn tevredenheid to kennen gaf over het feit, dat men aan de Italiaanschc wenschen tegemoet gekomen was, dat men de bestaande verplichtingen niet verbroken had en dat men gèen juridische autoriteit boven den vol kenbond had gesteld. Italië is ten al len tijde een warm vriend van arbi trage geweest en was verheugd dat arbitrage alle conflicten zou regelen. Heb beste gedeelte van bet protocol noemde Schanzer de duidelijke defini ties van den aanvaller, een kwestie waarin men tot nu toe niet tofc over eenstemming had kunnen komen en aan welker oplossing cle ontwapenings commissie van den Volkenbond twee jaar lang tevergeefs had gewerkt. Italië heeft geen dringender wenseh dan dab cle ontwapeningsconferentie bot een gelukkig einde wordt gebracht opdat, de volkeren eindelijk lrunnen herademen. Paul Boncour (Frankrijk) hield aan het slot van de 'zitting ec-n van zijn voortreffelijke en in ieder opzicht af gewerkte redevoerïniren, waarin hij verklaarde de tevredenheid van Schan zer le deelen, dat het protocol blijft binnen de benalingen van het Pact. Terwijl het Pact, aldus Boncour. slechte cle grondslagen bevatte, brengt het protocol de aanvullende maatre gelen. Daarin bestaat zijn practische beteekenis. Zï.in waarde is daarin ere- 1egen, dat bet de lacunes van het Pacfc aanvult. Fr bestaat slechts ëcri enkele straf fende gerechtigheid, die den aanval ler bedreigt en de hoon is gewettigd, dnt deze bedreiging alleen voldoende 'al zijn. Gewichtig is het niettemin, dat. naast economische snnej.ïes ook sancties van militairen aard' en sanc ties ter zee nauwkeurig zijn vastge steld en dat men niet meer alleen roet cle nevelachtige bepalingen van het pact te maken heeft. Het is zeer bevredigend, dat. do staten naar de ontwapeningsconferentie zullen komen met dit protocol in hun hand, dat- den grondslag van een werkelijke ont wapening vormt. Als laatste spreker in deze zitting voerde de Belgische afgevaardigde Poullet het woord, die wees op de ge weldige beteekenis van bet protocol. Hot Engclsche ministerie hield Maandag weer eens een zitting.- Dit was de eerste Kabinetszittin-jr se dert het Parlement verdaagd werd in Augustus cn belangrijke kwesties wer den besproken. De voornaamste kwes tie was de wet met betrekking tot de Iersche grenskwestie, welke wet inge diend za] worden in een buitengewone bijeenkomst van het Parlement, dat '30 September geopend wordt. De besprekingen in den Volkenbond waarover rapport wordt uitgebracht door Lord Parmoor cn Henderson, wer den onder de oogen gezien. De kwestie van de samenstelling van de commis sie welke den Premier advies zal uit brengen met betrekking tot den in vloed van het Dawesplan op de Brit- scbe industrie, maakte eveneens een punt van bespreking uit. Het is bekend oat de Premier zich in verbinding heeft gesteld met de vertegenwoordi gers der verschillende industrieën en openbare lichamen in verband met de benoeming dezer commissie cn verno men wordt, dat de namen van de leden dier commissie de volgende week in bet Parlement zullen worden medegedeeld. Verspreid Nieuws De burgeroorlog in China BE CEVECHTEN. Uit Shanghai wordt gemeld, dat de vredesaanbiedingen, gedaan aan 'gene raal Lu. mislukten. Dc strijd is hervat. Een telegram uit Peking meldt, dat Woe Pei Foe in een rnededeeling aan de buitenlandsche pers het voornemen heeft bevestigd 200.000 man te zen den om Chang Tso Lin te onderwer pen. Hij verwacht een campagne van twee maanden. Er zal zoo weinig mo gelijk schade worden aangericht en de buitenlandsche belangen zullen worden beschermd. Er zijn schikkingen getroffen, tot her stel der autoriteiten te Kanton, nadat Chang Tso Lin zal zijn onderworpen; Uit Shanghai wordt verder gemeld, dat het den Kiangsoe-troepen gelukt is tusschen Kadinling en Hantscbang bet vijandelijk front te doorbreken, waar bij aan beide zijden ruim 500 dooden vielen. DE BUITENLANDERS; Geruststellende berichten worden voortdurend ontvangen in diplomatieke kringen te Londen, dat de buitenland sche kolonies te Shanghai niet ia ge vaar veikeeren door den burgeroorlog. De oorlogsschepen liggen gereed en de 'rijwilligcrs eveneens om in geval van nood op te treden. Het eenige gevaar voor de buitenlandsche nederzettingen bestaat hierin, dat do vluchtelingen die de stad binnenstroomen ziekten ver spreiden. Deskundigen zijn van mee ning, dat er geen groote gevechten zul len plaats vinden, voordat dc winter voorbij is aangezien een campagne moeilijk is tijdens het natte jaargetijde. JAPANSCHE INMENCINC? Uit Peking wordt gemeld dat Ja pan aan Tschang Tso Lin den Zuid- Mantsjoereischen spoorweg vrij heeft gegeven voor troepentransporten. UIT SPANJE. De zoon van con Spaansoh premier gearresteerd. Uit Madrid wordt gemeld dat de zoon in den. vrocgercn Premier Lanchez Guerra, Raffacl Sanchez Gucrra wegens liet schrijven van een voor het Direc toire minder gunstig artikel in een Cu- baansch tijdschrift gearresteerd is. DE DUITSCH-BELCISCHE BE. SPREKINCEN, De grondslagen voor een Belgisch- Duitsch handelsverdrag zijn thans ge legd. De speciale besprekingen begin nen 15 October, Intusscben zullen de gedelegeerden voeling nemen met bun regeeringen. AMERIKA'S DEELNEMINC AAN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Volgens de „Daily Express" is Amc- rïka's deelneming aan do Ontwape ningsconferentie zeker. DE BOLSJEWISTEN KOOPEN PAARDEN EN VEE. Volgens te Winnipeg ontvangen be richten hebben de bolsjewisten in West Canada 1000 paarden en hon derd duizend stuks vee aangekocht, waarvan reeds een deel verscheept is naar Rusland. DE VOLKENBOND EN HET ESPE RANTO. De Volkenbond heeft een resolutie goedgekeurd, waarin de erkenning werd aanbevolen1 van het Esperanto voor telegrafische mededeelingen als internationale hulp-taal, naast de na tionale talen. TERUGKEER VAN lUITGE- WEZENEN. De terugkeer van uitgewezenen uit dc Belgische zóne duren voort. Reeds zijn 2245 personen, uitgewezen tijdens hét lijdelijk verzet, teruggekeerd; er blijven nog slechts 29 over aan wie de terugkeer tot de bezette gebieden is verboden, alsmede 64 ambtenaren, die nog niet gemachtigd zijn hun functies te hervatten. HET BRITSCH-RUSSISGHE VERDRAG. Verklaringen van Labour- ministers. Tijdens bet „week-end" is in verschei dene politieke redevoeringen sprake ge weest van het Britsch-Russische ver lag. Zoo zei Ben Spoor, de parlementaire secretaris van de Schatkist, Zondag avond in een rede te South Shields, dat dö Labour Party nimmer de .methodes van de Sovjel-regeering beeft goedge keurd of zal goedkeuren, doch dat, wanneer Engeland weigerde, met lan den le onderhandelen, wier regeerings- systeem afwijkt van het Engelsche, er slechts weinig landen zouden 2ijD, waarmee bet goede betrekkingen kon onderhouden. De onderhavige verdra gen voorzien niet in een leening.- Er wordt voor de eerste maal van de Rus sen de belofte in verkregen, dat zij ze kere categorieën van Engelsche. credl leuren zullen betalen. Wanneer die be loften zijn nagekomen, en eerder niet, zal de kwestie der leening tc-r tafel ko men. Da voorwaarden der leening zou den tusschen vertegenwoordigers van beide landen besproken worden en ver volgens aan het parlement voorgelegd. Zij zouden hiervan uitgaan, da de lee ning omkleed moet zijn met alle nood zakelijke waarborgen en garanties en dat er niet de minste mogelijkheid mag bestaan, dat er iets van wordt besteed aan Communistische propaganda. De leening wordt niet verstrekt door den Britschea belastingbetaler, maar de regeering zal het Lagerhuis verzoeken om rente en amortisatie te garandeeren. Dat brengt zes verschillende stadia van bespreking mee. Er zal een financieele resolutie komen alsmede een daarop ge baseerde wet, en deze zullen den ge wonen parlementairen weg gaan. De Minister van Opeubars Gezond heid, John Wheatlcy, heeft te Glasgow gesproken. Hij zei daarbij te willen her halen, dat het onderhavige Russische verdrag niet een leening garandeert. De hoofdzaak ervan is, dat de toekomstige betrekkingen tusschen Engeland en Rusland vreedzaam zullen zijn en be rustend op wederzijdsche hulpverlee ning. Engeland profiteert van bet verdrag, doordien het onmiddellijk een markt opent voor goederen en een middel tot lijdelijke vermindering der werkloos heid, Kerk en School NED. HERV. KERK. - Aangenomen het beroep naar Gramsbergeu (Ovr.) door ds. Th. J. II. Israel ie Wadenoyen (Geld.) Beroepen te Izendoorn ds. H. van Else Le Vinkeveen. Bedankt voor het beroep naar Par- regn. c-a. dr. Joh. Kloots te Varik; naar Berkhout door ds. J. N. v. d. Heijden, te Berkenwoude; voor Wierden door ds. H. A. de Geus, te Veenendaal. GEREF. KERKEN. Aangenomen het beroep naar Aal- ten (3e pred. plaats) door ds. W- Bech, te Pijnacker. Beroepen le Culemborg de lieer G. Staal, candidaat te Zwolle; te Rot terdam candidaat G. Staal te Zwolle. Bedankt voor Bierum door ds. J. H. Staal to Wierden; voor Engwie- rum ds. Th. A. Bergsnia te Droge- ham. CIIR. GEREF. KERK. Bedankt, voor Zaandam en Haarlem ds. II. Bierma,. te Groningen. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTEN. Aangenomen naar Winschoten ds. M. J. Mooi te 'OudebiltzïjL Over het ontwapenings- vraagstuk Debat tusschen prof. Van Embden en generaal Snijders Voor den debat-avond "op 30 dezer tusschen prof. dr. D. van Embden en generaal Snijders bestaat enorme be langstelling. Thans zijn reeds alle 2500 kaarten verkocht. De belangstel lenden komen uit verschillende deelen des lands. Zelfs uit liet buitenland kwamen aanvragen tot bijwoning van de vergadering in. Ten behoeve van den g'eneralen staf werden 65 kaarten gekocht. Het debat wordt door den Hilversumschen drandloozen omroep aangesloten. Prof. Van Embden zal een aantal stellingen verdedigen, wel ke reeds aan generaal Snijders zijn ter hand gesteld. EEN AANSLAG? De N. R. Ct. meldt: Zondagmiddag is bij 3e we'd. C. Verineeren achter de Krabbebosschen onder Prinrenliage geheel ontkleed komen aanloopen een jongeman van 22 jaar, C. van E., uit Ginneken. De man was vleselijk toegetakeld en -cti L r'D* souk een jong- mensch plotse ling- op den spiegelgladd'en vloer en begon iets te zoeken. Zes, zeven ara der© rijders diuilkeldeox over hetm heen en tin een oogen- blifc fcijds 'ontstond een ware panïefk. De suppoost lrwam naderbij en vroeg: „Hebt u iets verloren f"- „Ja, een to-ffee „Een toffee I" schreeuwde de suppoost daarop uil. „Maar meneer, dat is toch te gel: I U kunt hi or toch alles niet in de war sturen en 'de mensehen laten veron- gelufsken oen zoo'n armzalig stuikje cara mel te zoeken I" „Dc zoek die toffee ook niet terug," antwoordde de zoeker, „maar mijn nieuwe kunsttanden, die er aan vast zij^ .blij ven zitten!" bloedde uit hoofd en rug. Hij werd bij deze weduwe in een schuur gelegd, terwijl de politie werd entboden. Ter plaatse gekomen, gelukte heb den bei den veldwachters niet iets uit den man te krijgen, daar hij niet meer kon spreken. Ten slotte heeft hij op een papiertje geschreven dat hij aan 't baden was en toen op eens een har den klap op zijn hoofd kreeg. Toen hiii weer boven kwaim. was de persoon die hem den slag had toegebracht met kleederen verdwenen. Ter plaat se hebben vandaag de veldwachters een knuppel vol met bloed gevonden, waaraan ook hoofdhaar was. De man. is per brancard naar het diaconessen- huis te Breda overgebracht. Men vreest voor een hersenaandoening. Het onderzoek wordt voortgezet.: 'OP EEN AUTO GESCHOTEN. Door den heer Zendijk te Deventer is bij de politie aldaar aangifte ge daan, dat er Zondag onder de ge meente Barneveld op zijn auto is ge schoten, waardoor een ruit vernield en een beschadigd werd. De inzitten den kregen geen letsel. De politie doet onderzoek. Noodweer op de Zuiderzee. Verschillende schepen In nood. De bemanning van een tjalk vermist. Het persbureau Vaz Dïaa zen'Et ons de volgende berichten: ENKHUIZEN, 22 September. He denmorgen omstreeks 12 uur vertrok; van Enkhuizen niet bestemming naar Amsterdam, schipper J. Visser uit Hasselt met zijn leeg klipperschip „Hendrika". Tegen 2 uur werd hij door een zwareii Noord-Wester stonn overvallen, waardoor het schip omsloeg en vol water liep De schipper, zijn vrouw met 5 kin deren en een knecht wisten zich in 6en sloep te redden en werden daar na opgepikt 'door een in de nabijheid varenden schipper J, Snijders uit Hasselt. LEMMER, 22 September. Door heb noodweer verkeerden hier.drie sche pen in nood. Door de sleepboot ..Vooruit", kapt. Duiker, zijn hier (binnengèbrachU het schip „NJeaw© Zorg", schipper K. de Vries, met een lading grint op weg van de IJsel naar Groningen en de „Lu- chiena", sohipper H. Hensten op reis van 'de IJsel naar Groningen. Dezelfde sleepboot vertrok ter assi stentie naar een schip, dat gestrand is, ten oosten van Lemmer. Uit Enkhuizen wordt 'aan de Tel. gemeld: Maandagmiddag is S Iv-M. van Ui'k in de richting Enkhuizen door rukwind omgeslagen hit tjalk schip „Twee Gebroeders" van Zwart sluis, De vermledielijke 'naaün van' den schipper is Van der Kolk. Van de opvarenden is alhier nietd bekend. Uit HarJïiigen: Zondag werd alhier binnengebracht door de sleepboot .Stortennelk" _ide ikJipner- aak „.Dorothea", welke in den laal- sten storm bij Ameland was gestrand Het schip zal op de werf ,,Welge-< tegen" alhier worden 'gerepareerd.: Een ernstig auto-ongeluk Auto met 7 personen over den kop geslagen. Twee personen zwaar gewond, Het persbureau Vaz Dias meldt ons uit Naarden: In deze gemeente is Zondagmor gen een automobiel, waarin zich ze ven personen bevonden, over den kop geslagen door een defect aan de vooras. Twee inzittenden werden zwaar gewond en moesten dadelijk per auto naar Amsterdam worden ge bracht. Een derde gekwetste werd een boerderij binnengedragen en la/ ter naar Amsterdam vervoerd. Te water gereden. Maandag ie een vrachtauto, be- sftemd voor melkvervoar, vlak bij Ouderkerk van den smallen Ronde- haeperdijk ju de Bullewijk gereden. Zes schoolkinderen, die medereden, kwamen ook in liet water van de breede vaart terecht. Gelukkig wer den ze spoedig gered, doch dit kostte bi.i een ervan nogal moeite.-

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 9