Zandvoortsche Brieven Buitenlandsch Overzicht Onze Laclifosok GEMENGD NIEUWS Sporipraatje Ik wil hopen, lief huisvrouwtje u houdt toch wel netjes hoek van al uwe inkomsten en uitgaven? dat uw huishoudboekje er wat beter uit ziet dan dat van de gemeente. De gemeenteboeken toch zijn vrij wel in de war. Of althans zoo goed als waardeloos. a Daar hebt ge Ket gemeentelijk bud- gotboek voor het dienstjaar 1923. raamde de uitgaven gewone en buitengewone te zamen op een be drag van f 1.024.397.05J. Die tot op een halve cent doorgevoerde precie- zigheid doet al heel vermakeTITü aan, wanneer we thans in de gemeente- rekening over 1923 het totaal der uit gaven vermeld zien. ten bedrage van f 2.213.000 een verschil maar even tjes van een millioen en tweemaal honderdduizend gulden. Een suppletoir© begrooting houdt u er natuurlijk niet op na, mevrouw tje? Weet misschien niet eens wat dit eigenlijk is? Nu, ten Raadhuize moge men dan 'de beteekenis van dit vreemde woord verstaan, men zal er ditmaal de sup ple roi re begrooting zoo tamelijk bij de haren hebben bij te slepen. Het ge val wil nl. dat de rijksontvanger nu nog maar pas eer. maand geleden den gemeente-ontvanger eeu kleine tou gouds heeft afgedragen voor in 1923 verschuldigde, doch eerst dit jaar binnengekomen belastingpenningen. Dit stelt den gemeente-secretaris eerst nu in staat aan zijn supplefcoire be grooting te beginnen. En feitelijk moest de begrooting voor 1925 klaar zijn. Als uw huishoudboekje, mevrouw, net zoo achter was, dan zoudt u be paald eeu standje van uw man ver dienen. Of hem, terecht, zeggen, dat hij maar liever zelf het huishoudboek moest bijhouden. Gaan we de pas afgesloten rekening over 1923 eens bekijken, dan zien we in de eerste plaats tegenover een to taal van f 2.348.000 aan uitgaven, en een totaal van f 2.193.900 aan inkom sten. Hieruit volgt een nadeelig sal do van f 55.000. Ik wil hopen, lieve lezeres, dat het er in uw boekje wat minder wanhopig uitziet. Maar een geraeentereke- ning is een ander ding dan'het kas boek van een huisvrouw. En een te kort van een A ton i3 voor een gemeen te als Zandvoort nauwelijks de moei te waard. Nochtans moet men er zich over verbazen, als men in de gemeen terekening leest, dat alle gemeentelij ke bedrijven winst hebben opgeleverd en wel: Het grondbedrijf f 33.758. Het woningbedrijf f 1.273.87* Her. gasbedrijf f 17.866.514. Het waterleidingbedrijf f 4.902.36. Het grondbedrijf leverde gen winst Van bijna 34 mille? Het is de accoun tant, die het verklaart. Maar ik heb zoo'n flauw idee, dat dit een winst is, welke een beetje Verwant genoemd moet worden aan de filosophische eieren die je niet eten kunt. In- tusschen, hebben de gemeentebedrij ven dan een gezamenlijke winst ge maakt van rond vijftig mille, dan is het nadeelig saldo van A ton nog vreemder. Zit 't 'm in de inkomstenl De inkomsten van gemeente-eigen dommen, bezittingen en bedrijven waren geraamd op f 97.549. Ze brach ten op f 272.000. De opbrengst van belastineen en •heffingen was geraamd op f 519.551. Zij bedroeg f -402.000. Het totaal der ontvangsten van ver schillenden aard en toevallige baten als geraamd op f 117.708. Het bedroeg I 147.300. En terwijl men geraamd had aan buitengewone ontvangsten te zullen innen f 284.587, beliep het totaal de zer ontvangsten f 1.350.000. Als men deze cijfers leest, moet wel bij ieder de vraag rij ze;: welk nut heeft een begroeting, die zoo hemels breed van den feitelijken toestand af wijkt? Met de uitgaven was het neg zon derlinger gesteld. Kosten van algemeen bestuur, ra ming f 54.647, uitgegeven f 50.C00. Kosten van invordering der pl. bel. raming f 8.440, uitgegeven f 15.000, Kosten van onderhoud gemeente- eigend.. raming f 85.174, uitgegeven f 219.000, Kosten der openb. veiligheid, ra ming f 74.907, uitgegeven f 75.000. Koeten der pl. gezondheidspoütie, raming f 40.150. uitgegeven f 32.500. i Kosten van het onderwijs, raming f 134.663, uitgegeven f 143.050. Kosten van het armwezen f 54.986, uitgegeven f 72.000. Renten en aflossingen. raming f 115.716. uitgegeven f 226.500. Pensioenen en wachtgelden. ra- minrr f 25.407. uitgegeven f 28.000. Andere gewone uitgaven, raming 62.429. uitgegeven f 60 000. Ruiten gewone uitgaven, raming 284.537. uitgegeven f 1,315.000. Op dezen laatsten post na loonen de ramingen en werkelijke uitgaven niet zoo heel ver uit elkander, maar- wat zegt uien van een raming voor- buitengewone uitgaven van nog geen 3 ton en een effectieve uitgaaf van meer dan 13 ton? Is met dezen eenen post nu niet de bespottelijk heid van die heele. begrootjnerskome- die Tentoongesteld? Postjes van één gulden worden scrupuleus in de De- grooting opgenomen en er is mis schien destijds ook nog wel over ge discussieerd. Nu wijst het kasboeii alleen aan buitengewone uitgave., een millioen meer aan dan de begroo ting vermeldde. Het is waarlijk buitengewoon. Wat nu bijzonderlijk gefrappeerd heeft in deze gemeente-rekening is het goede Hart, waarvan Zandvoort blijk geeft. Dat het zaliger is te ge ven dan te ontvangen vooral wan neer het andermans geld betreft deze gulden uitspraak wordt door de gemeente Zandvoort tot de hare ce- maakt in hoofdstuk VII, dat der kosten van het armwezen, mitsga ders subsidiën en bijdragen aan on derscheidene daarmede in verband staande instellingen" over dat ..verband" zou nog een heele boom zijn op te zetten, doch daarover mis schien een anderen keer. 5\" vinden uitgegeven: Aan belooning voor doctoren, heel meesters, vroedmeesters, vroedvrou wen enz. f 2120. Aan kosten van verpleging in 'Ods- huizen en elders f 7.350. Aan kosten van verpleging van ar me krankzinnigen f 8.200. Aan subsidie Burgerlijk Armbe stuur f 16.600. Aan kosten van werkverschaffing en uitkeering aan werkloozen f 36.0OD an subsidie „Onderling Hulpbe toon" f 500. Aan kosten van de wijkverpleging f 600. Aan kosten van een consultatie bureau voor tuberculosebestrijding f 400. Te zamen bedragen de kesfen van wat we nu maar Armwezen zullen noemen f 72.000. En nu wordt liet toch werkelijk wel eens tijd om ous af te vragen of we dit betalen k u n- u e n? Zandvoort heeft zoo om en bii de 7000 zielen. Zouden er nu meer ..trekken" van Armwezen dan er aan bijdragen? Hebben dan al die tonnen gouds, die sinds jaar en dag aan Ou derwijs zijn besteed, zoo weinig men- schen geschikt gemaakt om in eigen levensonderhoud te voorzien? Ik zal over zoo'n klein bedrag als aan „Onderling Hulpbetoon" is uil- gekeerd niet vallen. Maar wordt het onderlinge" karakter van deze in stelling daar niet ietwat door aange tast? In de toelichting tot de bcgroo- ting wordt plechtiglijjt verklaard: „het geraamde bedrag wordt noodig geacht", welke verklaring ik heel niet noodig acht, om niet te zeggen over bodig. Voor de kosten van werkver schaffing was f 20.000 uitgetrokken en in de toelichting werd gezegd, dat aan de werkloozen „zcoveel mo gelijk productieven arbeid (zouj wor den verstrekt", waarmede al vast be wijs werd gegeven van onbedreven heid in de naamvallen. Maar waar zijn die productieve werkzaamheden nu? Blijken zij uit de opbrengst der gemeente-eigendommen. Dan verheug ik mü oprecht. Maar dan dient, deze post te worden afgevoerd uit het hoofdstuk Armwezen. Want voor pro ductieven arbeid wordt loon gege ven. En Ioonen moeten geboekt wor den onder Publieke Werken. Van ..productieven arbeid" gespro ken ik he'o een plannetje hooren opperen, dat nog zoo slecht niet lijkt. De opperaar het was heusch geen mopperaar had met belangstelling gelezen wat J. C. P. in Haarlem's Dagblad geschreven heeft over de mo gelijkheid van tewerkstelling van het Haarlemsch Orkest te Zandvoort. Een voortreffelijk idee vond hij. Twintig concerten o zoo per seizoen met eeu vergoeding van b.v. f 1000 per concert (1) zouden veel bijdragen tot vermaak der badgasten en de winkeliers zouden er wel niet op te gen hebben op die wijze te besteden geld op te brengen, al ware het dan ook in den vorm van een gastenbe- lasting. Maar dat orkest zou ergens moeten spelen. Welnu, de gemeente heeft nog wel terrein. Maak daar een wandel plaats van met een mooie muziek tent. En laten onze Haarlemsche mu sici er een zomerboterham in verdie nen. Aldus mijn zegsman - voort. - ik zeg het JUTTER. 1j Hier heeft onze briefschrijver zich blijkbaar vergist. Duizend gul den per concert is veel te hoog ge rekend. {Red. F RAMSCH E CRITIEK OP D UIT SCH LAN D's HOUDIMC TECEN- OVER DEN VOLKENBOND. DE RUSSEN OVER DEN VOLKENBOND. VERSPREIDE BERICHTEN. De Fransche Temps" en het ...Journal des Débats" zijn niet te spreken over het besluit, der Duit» sche regeering om zich eerst van be paalde feiten te vergewissen alvorens een verzoek om toetreding van Duitsch land tct den Volkenbond te doen. Duitschland stelt voorwaar den.... Zonder er aan te denken waarborgen te geven, zooals het Pact van den Volkenbond dit wil, eischt het dat men het waarborgen verschaft; pas als het die heeft ontvangen, zal het de noodige stap pen doen om in Genève te worden, i oegelaten. De Temps" krijigf, den indruk dat Duitschlands wensch ora niet, slechts een permanenten P.aads- zetel te verkrijgen, maar tevens ga ranties te erlangen en zijn volte vrij heid van handelen te behouden in quaesties, waarin het moet ingrij pen krachtens zijn vertegenwoordi ging in den Raad. er toe zal leiden dat. JJuitschland naar Geneve zal ko men met al zijn haat. en rancune en met de gestadige bijgedachte zich van zijn „ketenen" te bevrijden. Al lereerst zal het de quaesti© betreffen de de verantwoordelijkheid voor den oorlog opwerpen, vervolgens zal het de verplichting tot schadevergoeding ontkennen; ten slotte zal het op de door het vredesverdrag vastgestelde gebiedswijzigingen willen terugko men. Het blad meent dan ook dat liet besluit der Duitscbe regeering zonder werkelijke beteekenis ia zoo lang de binnenlandsche crisis in Duftschland niet is opgelost en zoo lang men geen zekerheid bezit om trent "de rol, welke 'den nationalisten in een gewijzigd ministerie zou zijn voorbehouden. Het „Journal des Débats" is zeei verbolgen op de „Lokal Anzeiger", die schreef dat liet aan Frankrijk en Engeland staat om de voorwaar den te vervullen, welke de medewer king van Duitschland mogelijk zullen maken.En toen is Nansen aan do Fransche delegatie gaan vragen wat zij er van dacht. Terecht toonde Briand eenige verbazing over het feit dat deze vraag alleen tot Frank rijk. werd gjaricht; hij antwoordde*, dat de Fransche regeering zich aam do verklaringen van Herriot hield: toepassing van het Pact, zonder voorkeur of uitzondering. De „Jour nal des Débats" zinspeelt er op, dat eenige voormalige neutralen „ma- noeuvrearen" om Duitschland tot arbiter van den toestand ie maken in plaats het uit te noodigen zich aan de regelen van het Pact to hou den. Ten slotte wijst het blad er op, dat Duitschlands aanspraken op een permanenten zeiel in den Raad van den Volkenbond niet kunnen worden gebaseerd oo Duitschlands hoeda nigheid als groote mogendheid. Vele groot© mogendheden bezitten geen Permanenten zetel. Volgens art. -4 van het Pact bestaat do Raad uit vertegenwoordigers der voornaamste geallieerde en geassocieerde mogend heden, alsmede uit vertegenwoordi gers van vier andere leden van den (Rond. Doze leden worde® vrijelijk door de Vergadering aangewezen op de tijdstippen, waar op haar dit goeddunkt- Deze aanwijzing kan door 'den Raad, in overeenstemming niet de meerderheid der Vergadering worden gewijzigd. Duitschland kan dus niet volhouden 'dat het onmid dellijk recht heeft op een permanen ten zelel. Wat de Russen denken In een blijkbaar officieel artikel be spreekt de „Iïwesna" onder het opschrift „Voor hoc gevaar van een niet meer goed ie maken slap" de mogelijkheid van Duitschlands toeireditig tot deu Vo'.kec- bond.. De coalitie van Versailles zegt het blad wil het overwonnen Duitsch land dwingen, zijn ketenen met eigen banden vaster aan te trekken an ir.taci te tonden. Duitscbiaind zal zelf op wacht slaan bij zijn e.'gen smaad Duiuehïcr.d» -eding tot den Volkenbond wordt na reef-1 door de kortzi-hdge soc ial de ratiscbe kleine burgers. Het blad be ij'c voorts den Volkenbond als <*n psoudo-pacifistische vereer,-."hig, een bor.d die alken daartoe ie gesticht, om de im perialistische politiek van do groote mo gendheden d'e bet verdrag van Versailles opstelden, te beschermen. Hij garandeert den territorialen toestand iti Europa, die het verdrag van Versailles lieeft gescha- en tot dat doel moet Duitschland meewerken. Duitschlands toetreding wordt voorgesteld als gericht tegen de politiek, met het verdrag van RapalZo werd be gonnen. De regeering der Duïtsche bour geoisie. zoo wordt gezegd, heeft het niet ver=tann uit dit verdrag de voordeden te trekken die het kon bieden. Als Duitsch land in plaats van de Hapailo-politiek er oorkeur aan geeft zich bij den Volken band aar. ie sluiten, gaat het over in het kamp van de tegenstanders en wordt het id van de coalitie van onze impcrialij- u'scha viiar.den." correspondent van de „Daily Tele graph" ta Tokio verneemt uit zeer goede bron, dat de aandacht van den Volken bond (blijkbaar van Japansche zijde) dringend gevestigd is op den toestand in China. De goede diensten van den Vol kenbond zouden kunnen worden gebezigd een regeling tot stand te brengen na het hooren vin de aanspraken en uiteen- ogen van aiie partijen. De correspon. dent heeft reden om te gelooven. dat te dien aanzien reeds stappen zijn gedaan te Peking, Canton en Moekden. en dat men daar in zekere mate ontvankelijk is voor het denkbeeld, dat de partijen zouden toe stemmen in een wapenstilstand in af- waohtïng van stappen van Gcnöve uit. De zzak-Loeb De Duitëche bladen geven nog de -olgende bijzonderheden omtrent de zaak Loeb. De strijd tegen oen president van de Thuringsche staatsbank Loeb begon iu Februari 11., toen de socialistische regeering ten val werd gebracht. De Völfeischen eischten, dat de Jood Loeb zou heengaan, doch deze had' de be volking van Thuringen en vooral ook de industrie aan zijn zijde. Terwijl het den laatst cn tijd scheen, dat de zaak in den doofpot was, hiel den in het. laatst van Augustus twe© lasthebbers van den minister van fi nanciën een inspectie in het staats banklied rijf. welke werd gemotiveerd met geruchten omtrent incorrecthe den in de leiding. Loeb protesteerde tegen de wijze, waarop de in6pect,ie plaats had en eischle de beëediging der beide deskundigen, aan welk ver zoek werd voldaan. Na afloop eischte Loeb een nieuwe inspectie door an dere autoriteiten. Ingeval van mee- ningsverschil tnsschen beide commis sies zou een door den president van het R-ijksgerechtshof benoemde scheidsrechter een beslissende, stem hebben. De minister van financiën wei eerde dit, zoo ook het geven van inzage van het proces-verbaal om trent de inspectie, dar. den minister aanleiding gaf tot het doen van aan vallen op den heer Loeb. Laatstge noemde en afaatscommissaris Marker- besloten daarom af_ te treden. Jn het desbetreffend schrijven aan den mi nister deelde Loeb o.a. mede, dat hij zijn persoonlijke bescheiden reeds uit de bank naar ziin woning te Frank fort had doen overbrengen. Daar het aftreden Maandag zou plaat© hébben, regelde Loeb in den voor afgaand en nacht nog verschillende aangelegenhe den en tegen half vier begaf hij zich in zijn kamer in het. bankgebouw ter ruste. Omstreek© terzelfder tijd begon de politie haar actie. Zij drong in hrt eebouw'van de bank door, waar zij bovengenoemden brief vond. In een schrijven aan de pers wijst Loeb er op. dat er geen sprake is van verduistering van documenten, waar van hij werd beschuldigd, daar de manden met bescheiden overdag wer den getransporteerd. Toen de heide brieven inhoudende het verzoek om ontslag van Loeb en Marker, reeds waren overhandigd, be sloot liet fffaateministerie Maandag middag <3e beide heeren op staan den voet t© ontslaan. Dit ontslag wordt gemotiveerd met de verklaring dat Loeb zijn onmiddellijken chef, den minister van financiën, herhaaldelijk omtrent bankzaken heeft misleid. Verder zouden bij de inspectie ern stige onnauwkeurigheden en overtre dingen der etaatsbankwet zijn gecon stateerd. Marker wordt ten laste gelegd, dat hij de misleiding van Loeb niet alleen heeft toegelaten, maar ze met zijn persoon heeft ge dekt. Opgekomen wordt tegen de be wering. als zou Loeh zijn ontslagen omdat hu soc.-democraat en Jood is. De> Zondag naar Frankfort gezoü- den papieren worden ihaus door de justitie onderzocht. Verspreid Nieuws DE IERSCHE CRENSQUAESTIE. Een opruiende redo van eon Britsch parlementslid. De heer Crawford Greene, conserva tief lid van het Lagerhuis voor Wor cester, die deel heeft uitgemaakt van de groep itarlementsleden, welke dc grettsquaestie ter plaatse hebben be studeerd, heeft te Enniskillen een rede gehouden, die volgens den correspon dent van de „Times" te Dublin in de hoofdstad van den Ierschen Vrijstaat groot opzien heeft gebaard. Hij zeide o.a„.dat waaneer er geweld werd ge bruikt, Ulster moest toeslaan, en voegde er aan toe: „De eerste klap is een daalder waard." Ulster had vol gens den heer Greene niets te vreezen, omdat het beter bewapend en geoefend was dan de ongeregelde troepen van den Vrijstaat en grooter ia aantal was dan het leger van den Vrijstaat. Vol gens hem waren er als do nood aan den man kwam tal van Engelschen die Ulster niet alleen financieel maai ook in bet veld zouden helpen. De „Tiraes"-correspondent noemt dit soort redevoeringen in het huidige üdsgewricht hoogst onverantwoorde lijk. De toestand is buitengewoon dek raat, zoo doet hij opmerken. Aan beide lijden der grens jeuken de hadden der extremisten om te vechten en gematig- nenschen doen alles wat in hun macht is om de wilde geesten in de te genovergestelde kampen in bedwang te houden. De heer Greene moge dan. r!- aus beslui: hij, geen belangrijk parie- mentslid zijn, maar het feit, dat hij te Westminster zetelt is voldoende om de aposteien van het republicanisme in den Vrijstaat te overtuigen, dat het „perfide on" weer met zijn oude streken begint. UIT DE ENCELSGHE POLITIEK. Da conservatieve leiders hebben de finitief besloten, dat een algemeene ta- riefwet niet op hun verkiezingspro gramma zal voorkomen. Cohen, Schotsman, Van Da alen, D, Houokooper. Dik. Terwee, Lamp, M. Houifkooper, Bieeuwer, Bieshaar, Reder. Mocht Reder nog niet kucnnen spelen, dan heen de elftalcommissie nog de be schikking over Oivkenhout of Scb raven- dijk. Hoe het ook zij: een heel goed eM- ial dus. - Die uitwedstrijd lijkt ome niet gemak kelijk, vooral omdat 't Gooi zijn eersten wedstrijd reeds verloren heeft eu er nu dus alles op zal zetten om de twee puntjes te bemachtigen. Maar als Haarlem zoo specie, als Zondag tegen Z. F. C„ dan ge- looven we zonder aarzelen in een overwin ning voor dc roodbroekeri. Zij speelden aan don Schoterweg met zulk een aantrek, keüjk élan, dat het voor een ander elftal haas: een onbegonnen werk is, om er te gen op te tornen. E. D. O. zal het öók niet gemakkelijk hebben, want weliswaar lieéic Excelsior met 2—1 van U. V. V. verloren, maar dat was in l'trecbt. Op eigen jerreiq spelen deze Rotterdammers over het algemeen een goeden wedstrijd. Toch behoeft E. D. O. niet vooraf den moed te laten zak ken: een wedstrijd is pas verloren, &16 het eindsignaal weerklinkt. Onzo correspondent te ITmuidon heeft elders in dit nummer reeds zijn meening over den door Stormvogels te spelen wed strijd gezegd. KUNSTBROEDERS. De tumetschil gadesloeg. „Hoe vindt u het," vroeg de kunstschil der vriendelijk. „Oh, hei is bepaald knan.. U zult wel erg lang les gehad hebben." „Dat heb ik; ongeveer lien jaar..... Houdt u van schilderen?" „Inderdaad, ik mag hel graag doen." „Zoo V' „Ja, kijkt u maar eens. Vanmorgen heb ik nog pae die bank geverfd, waar u HET PROCRAMMA VOOR ZONDAC. Eindelijk een volledig programma', lu afdeeling 1 spelen H. F. C„ iparta, Foijenoord en Quick en in fdeeHng II R. C. H., Stormvogels, II. B. S. on V. O. C. hun eersten competitiewedstrijd. Ongeoefend zijn ze evenwel geen .an alle. want de meeste clubs heb ben reeds vriendschappelijke wed strijden gespeeld. H. F. C. gaat op eigen terrein be ginnen tegen het Leidscho A. bh We nteenen niet al te stout met onze bewering te zijn, als we al maar da delijk een overwinning voor H. F. C. voorspellen. In het vorig seizoen hebben de Leidenaars til geen mooi figuur geslagen en den vorigen Zon dag moesten ze tegen het. verjongde Blauw Wit een 5—1 nederlaag slik ken. Wanneer II. F. C. begrijpt wat er op het spel staat en dat ts na tuurlijk het geval dan werkt, ze morgenmiddag tot de laatste secon de, ook al heeft zo ©en 20 voor in rong. De twee goAigeners Van Beekum :n Mie-zéro© zullen wei beseffen dat veie oogen op hen gericht zijn; hoe meer goaif ze maken, hoe lieverI H. P.-C. verschijnt in de volgende op- Van der Meuten, Kervel. De Koningh. Cohen Tervaert, Engel Jr.. F.lj«rogel E. Reydon, Matulessia. MiezArue, Van Beekum, N. N. lezers zijn natuurlijk nieuwsgierig, wie die N. N. is. We zullen bet hun maar dadelijk vertellen. De mogelijkheid 53 na melijk heel groot,'dat Prils Knypern, niet tegenstaande zijn voornemen om de voet balsport vaarwel te zeg«en, sotih weer tegen 'i bruine monster aam gaat trappen. Hij kan blijkbaar niet aan de bekoring van het p-?i ontkomen! Knijpers zal, wanneer bij ;i:komi, op de linksbuitenplaats spelen. Mocht Cohen Termer: verhinderd zijn. dan speelt Reuvekamp Gille in zijn plaats Ook R. C. TI. gaat haar geluk weer in do competitie beproeven en eveneens in 'n thuiswedstrijd tegen H. B. S„ de witt er van den Zilveren Bal. We laten hier een onzer medewerker: •/er dezen wedstrijd aan het woord: „Wat de blauw-zwarte Haarlemmers di; ..•izoen "in 'do competitie zullen doen is natuurlijk een open vraag, hoewel het ons voorkomt, dat het elftal er beter in is, dan het vorig jaar. voornamelijk wat de voorhoede betreft. Deze linie heeft in de gespeelde* vriendschappelijke wedstrijden wel getoond, nog te weten hoe doelpun ten gemaakt moeten worden, hetgeen bet vorig seizoen wel wat ta wenschen over liet. De achterhoede is weer op volle kracht en mei Erdtsieok in het doel gelooven we wel, dat de verdediging in staat zal blij ken. haar goede reputatie ;e handhaven. Zon men weet heeft H. B. S. j.l. Zondag definitief beslag gelegd op den Zilver" Voetbal, door met 2—0 van Feijenoord t winnen, hetgeen op zichzelf al een pres': rie is. We zijn dan ook van meening. da: de wedstrijd er één zal worden van do goede soort, waarin het bovendien geducht zal spannen." R. C. H. epcelt met het volgende elftal Erdtsieok, Kim. Hazevoet, Geutskens, N'ieuwenhuis. Krom, Konipg, v. Dam, Roelfsema, N'aohiegcite Brugman De aardschokken in Genua Uit de beschrijving in de bladen blijkt dat de zes vrij heftige aard schokken. die Zondagmiddag Genua hebben geteisterd, een zeer ernstige paniek hebben veroorzaakt. De eerste schok werd om half drie gevoeld, de daaropvolgende met ttusschenpoozen van een kwartier.. Het talrijke publiek dat do straten do koffiehuizen en de plaatsen van Vermaak vulde, werd door schrik bevangen en snelde naar do open gelegen terreinen. Do kof fiehuizen op het Piazza Ferrari en de Via XX Septernbre, die op dat uur geheel gevuld waren, liepen leeg en do bezoekers wierpen in hun haast tafel-; en stoelen omver. De bewo- - t's in de volksbuurten renden de straat opvrouwen vielen op haar knieën en richtten gebeden ten nomcl. Nauwelijks we© men eenigcr mate van den eersten schrik bekomen of de tweede schok deed zich gevoelen, die do opwinding weer deed toenemen. Het publiek dat oen feest van het Groene kruis op het Piazza Urnberto bijwoonde, baande zich een weg naar do nabijgelegen «traten, waarbij ve len onder den voet geraakten. De f jniek bedaarde eonigszin© toen het orkest bleef doorspelen. Bii eiken schok nam dé angst dor bevolking toe -n een ieder maakte zich gereed) om don nacht buitenshuis door te broil 's Avonds om S en 9 uur herhaal- den zich do schokken, waarop dc pa- niok haar hoogtepunt bereikte. De schokken echter waren hevig maar hadden een golvende beweging, zon der heftiee rukken, zoodai er nergens huizen ziin ingestort. Doch zii waren voldoend© om een half millioen Ge- nucczcn dermate lo %*erschrikken, dat b:i het ochtendgloren de stralen en pleinen noV met een angstige menigte waren gevuld. Vergiftiging In hef stadje Ina in Illinos heeft •n predikant mot een dienststaat van jaar terecht gestaan wegens ver- ftiging van zijn vrouw ten einde met. een andere vrouw te kunnen trou wen, dio daartoe haar man ook eerst uit den weg had geruimd. Bekl. be kende. Tijdens het verhoor stond een woedende menigte buiten de gerechts zaal die dreigde den schuldige te lynchen. Da onrust In Engelsch-lndlë Uit Simla wordt aan de Tel. ge meld De autoriteiten te Shahjahanpur (Ver. l'rov. van Eng. Indic) hebben militaire hulp ingeroepen, waarbij speciaal om Engelsche troepen ver zocht werd. Een compagnie van het Welsh Regiment is daarom met 4 pantserauto's naar Shahjahanpur ver trokken. De herleving der onrust in zooveel streken in Indië in dc laatste twee maanden houdt de publieke opi nie zeer bezig. Do conferentie, te Delhi bijeengeroepen tof, herstel van do eenheid, spreekt duidelijk do on gerustheid uit van de politiek ge schoolde klassen. De onlangs gevormde Mohamme- daansche Partij, die in de Wetgeven de Vergadering 24 leden sterk is, heeft een verklaring aan de Muddi- man-Commissie gezonden, waarin zij bescherming eischt van de rechten der Mohammedanen en in het bijzonder er op aandringt, dat het recht minis ters te benoemen in handen zal blij ven van den gouverneur. In de ver klaring wordt opgemerkt dat het in Madras gevolgde systeem om den pre mier te benoemen, die dan die mi nisters aanwijst, uitstekend werkt in een homogeen land, doch de belan gen van de minderheden in Indië sterk zal schaden. Do partij eischt voor de Mohamme danen 1/3 van het aantal minister zetels op of 1/3 in de Centrale Re- geering, wanneer deze verantwoorde lijk wordt gesteld aan de Wetgevende Vergadering. Zij eischt verder her ziening van de kieswet voor Moham medanen en maatregelen om to voor komen dat de gemeentelijke vertegen woordigers beïnvloed worden door omkooperij van de pro-IIindoe par tijen. Uit Calcutta wordt aan do Tel. ge meld Telegrarpmen uit Londen aan de ..Englishman'' en >'e ...Statesman" waarin gemeld wordt, dat het kabinet besloten heeft de Indische regeering ten volle te steunen in elke actie, die zij noodig mocht achten tegenover de revolutionnaire 1 bedreieing, wor den hier in verantwoordelijke krjn- zen met voldoening begroet. TTet valt niet j.e betwijfelen, dat de revolution naire bedreiging inderdaad zeer ern stig is en dat speciale bevoegdbedes noodig zullen blijken om de beweging te onderdrukken. Ontduiking op groote schaal In het belastingkantoor van Xcu Kölln te Berlijn is men op het speur gekomen van een enorme ontduiking van monopolierechlen, die in dc müb- oenen gouden M. loopt. Deze ontdui king die voornamelijk door een beken de Berlijnsche likeurfabrick is ge pleegd, was slechts mogelijk doordat eeu belastingambtenaar hierbij hielp. Woensdag werd de hoofdinspecteur van de belasting, Quel, van het kan toor Neu Kölln gearresteerd cn be schuldigd zich te hebben laten omkoo- pen. Reeds medio Augustus was het rijns- ministerie van financiën ter oore ge komen dat Quel, die boven c!kc ver denking stond booze dingen op zijn go weten had. Eerst werd de zaak disciplinair on derzocht, totdat, in het begin van September do justitie zich *?r mee ging bemoeien. Het bezwarende ma teriaal tegen Quel is zeer groot. 11 ij heeft gedurende langen tijd ten vun ste van een Berlijnsche likeurfa'oni'.< oorkonden vcrvalscht, door tc ver klaren, dafc bepaalda hoeveelheden •alcohol voor consumptie onbmuba.ar waren, terwijl de alcohol in werkelijk heid zuiver was cn voor het ma.;en van likeur werd gebruikt. Nog andere Berlijnsche firma's sj'jz.n onder verdenking bij deze ontduiiing betrokken to zijn. Een tweede Robinson Crusoë Winston Churchill vertelt in de „Weekly Depateh", dat een vriend van zijn familie, zekere 'lirntnins dio bij een schipbreuk ia Juni !91i verdween, gezond en wol is terugge vonden op een klein koraaleiland in den Stillen Oceaan, waarvan hij do eenige bewoner was. Do nieuwe Robinson Crusoe heeft er tien jaren lang geloofd van vi.-.m, welke hij ving en van kruiden, wel ke er to vinden waren. Het eerst nieuws (lat Hij van do wereld kreeg, werd hom eenige weken geleien aan gebracht door oen aangespoeld© flesch, waarin zich een Australisch dagblad bevond. HIJ las er namelijk in, dat c-en gedenktceken was opgo- ricM ter core van do_ Australisch© en Xiemv-Zeelanders, dio aan do Dardanellen waren gesneuveld. Hij wist niet, dat een lange oorlog d© Oud© wereld had geteisterd en vro'g zich dus af, hoo toch die Austra liërs eu Nietiw-Zeelandere in Turkije gesneuveld konden zijn. Drie weken dacht, hij erover na cn meende ein delijk hot raadsel opgelost te heb ben. Mogelijk, zeido hij bij zich zelve zijn footballers van Australië naar En geland getogen om er een match te betwisten en hebben zij bii de. Dar danellen schipbreuk geleden. De le den van hun club zouden die gebeur tenis door een gedenkfeekeu hebben vereeuwigd. Eenige dagen later merkte een ""voorbijritoornend schip zijn noodsei nen op en nu was hij spoedig ver lost uit zijn isolement. Thans weet hij wat er in ziin lh- jarig© afwezigheid uit Europa is ge beurd. Om het bruidsmeisje Tc de Anglicaansche kerk te Lvd brook (Engeland) zou gisteren een huwelijk tusschen twee 18-jarigen vol trokken worden, toen eensklaps mid den onder de plechtigheid, de ou es van den bruidegom objecties maakten tegen het huwelijk van hun zoon. Het bruidspaar trachtte do 011de- luit-ies tot andere gedachten te hren- gpn. maar tevergeefs.IJ et incident zou veroorzaakt, zijn, doordat e.r onveilig heid was ontstaan over de keuze der bruidsmeisjes. Hei v/as dichtbij Donderdag, bij zijn aankomst per auto uit Lossiemouth te Londen deed do Engelsche iminiater-presidonr. aangifte, dat hij een portefeuille mot 250 pond sterling en belangrijk© staatspapieren van zeer vertrouwd- lijken aard verloren had. Uitgebreide nasporingen werden te Londen gedaan, doch zonder resul taat. De heele weg. door Mac Donald'© auto van Lossiemouth naar Londeu genomen, werd afgezocht, maar tever geefs. Eindelijk vond_ men do porte feuille in de residentie van den pre mier to Lossiemouth terug, na het geheel© hui3 te hebben afgezocht. v

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 10