Stadsnieuws De Noorderkerk-quaestie. Het Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noord-Holland in 1923 42e Jaargang No. 12662 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 27 September 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) f3.57^. Franco per post door Nederland f3.87^. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57J-s; franco per post fO-65. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM ADVERTENTIENVan 1 tof 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, Umuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD do werken aan de Am- sterdamscha Poort en om geving? Het eind der werkzaamheden kan men thans zien naderen. Ook een leek kan zien, dat het nieuwe aspect op dit historisch plekje thans spoedig verwacht kan worden. Aan de voetbrug wordt de laatste hand gelegd de zware ijzeren balken zijn aangebracht. De onderbouw is {je. heel gereed. liet rijdek en de leunin gen worden de volgende week ge maakt. De herstellingswerken aan de Poort zelf hebben heden een einde genomen. Aan het eind van de volgende week zullen ook de dammen, die thans hot vrater nog tegenhouden, worden weg genomen. zoodiit de vernieuwde Poort weer als van ouds voor een groot gedeelte in het water komt to staan. Bij de Oostvest is men bezig met h<- aanbrengen van de nieuwe taluds. De Lange Hccrenvest is nog voor het rijverkeer fjesloten wegens de groote verbeteringen, die daar worden aangebracht. Het verkeer van eti naar Amsterdam wordt thans over den Heerensingcl geleid. Bij de Am- sterdamstraat, waar het plaveisel ook voor een groot gedeelte is weggeno men, is nog juist een strook rijweg overgebleven, die breed genoeg is om twee wagens elkaar te laten passec- ren. Om hc-t verkeer niet al fc zeer te hinderen, wórdt met het in orde maken van het plaveisel tusschen de Poort en do Ainsterdamatraai ge wacht. totdat de Hccrenvest geheel gereed is gekomen. In een vorig stukje in deze rubriek wezen we er op. dat de ijzeren mas ten van de E.S.M. midden in de nieu we be;trating van de Hccrenvest wa ren blijven staan, zoodat dit in de toekomst wel een» gevaar kon_ ople veren. Thans zagen we. dat hier en daar weer de nieuwe bestrating is Opengebroken, om den ijzeren maat aldaar te verwijderen. De nieuwe masten zijn nu aan den kant van het trottoir geplaatst, zoodat de vrees voor botsingen niet meer behoeft te bestaan. Maar hieruit blijkt meteen 'V de betrokken diensten hier niot^ hebben samengewerkt. Het gevolg :s natuurlijk geweest geld- en tijdver spilling. Het had logisch geweest, om eerst de masten te verplaatsen en daarna de bestrating te vernieuwen. Zwitserland cn Nederland. Ja, bij ons komen zij ook. En wij moeten ons prepareeren tegen den tijd dat deze hoorngobrilde verte genwoordigers van het land van de kauwgom, het alcoholverbod ene— de vrijheid, ons komen wegen. Wij moe ten zorgen dat wij op het programma blijven. Daartoe is noodig dat wij weten 1. In hoeveel tijd het vredesjialeis ge bouwd is. 2. Hoeveel het gekost heeft, 3. Hoe lang Rembrandt over de Nachtwacht gedaan heeft. 4. Wat deze schilderij waard is. 5. Hoeveel Volendammers er zijn. 6. Hoeveel Markers. 7. Wat de jaarlijksche consumptie van kauwgom, hoornen brillen, Ford auto's en Amerikaansche films is. 8. Waarom base-ball niet op grooter schaal beoefend wordt. 9. Wie de Amerikaansche president verkiezingen zal winnen. Maar zonder gekheid, dit bezoek is we! degelijk belangrijk en voor de Ver- eeniging van Vreemdelingenverkeer is hier ongetwijfeld nuttig werk te doen. AMER1KAANSCH TOURISME. Wanneer een Europeaan naar de Verecnigde Staten trekt om dit in vele opzichten belangrijke en merkwaardige rijk te bekijken, dan komt hij al heel gauw tot de conclusie, dat het veel te groot is om het geheel in ccn jaar te bekijken, laat staan in dc drie maan den laten wij zeggen die hij er voor beschikbaar heeft. Dan zal hij lie ver dan van alles een klein beetje ie zien, een staat uitzoeken en die gron dig bekijken, terwijl hij noodgedwon gen de rest maar laat schieten. Een Amerikaan, dir. Europa bezoekt, doet anders. Ook hij staat verbaasd over de afmeting van het oude wereld deel, dat hij zich met cenigo gering schatting als een sinds lang uitgedoof de ouderwctsche vulkaan heeft voorge steld. Maar hij is vertrokken met het plan. in drie maanden Engeland cn Frankrijk, Duitschland cn Italic. Zwit serland en Nederland cn Noorwegen te zien. En doen zal hij het. Dan davert hij heen en weer van de eenc beroemde kerk naar de andere, van dc cene stad naar dc andere, van het eene land naar het andere en raakt hopeloos verward met alle verschillende munten, aio hij onderweg voor zijn dollars moet inwis selen. Maar als hij weer. thuis is, zal hij den vrienden kunnen vertellen, dat hij Montmartre cn Buckingham Palace. Rome cn de Sicgcsallce, dc Nachtwacht van Rembrandt, de Mont Blanc en dc Noorsche fjorden heeft gezien, ook al is het niet meer clan zien geweest. En het gevolg? Het gevolg is. dat op 4 October a.s. te Ncw-kork ccn ge zelschap naar Europa scheep gaat, be staande uit vertegenwoordigers van Amerikaansche reisbureaux, stoomvaart lijnen en spoorwegmaatschappijen, om ccn onderzoek in. te stellen naar do at tracties die Europa den Amcrikaanschcn tourist kan aanbieden. Zij gaan onder zoeken of onze schilderijen cn ruïnes, onze kerken en steden, ons natuurschoon werkelijk bezienswaardig genoeg zijn voor den critiscoen Amerikaanschen smaak. En het resultaat zal wel zijn, dat er een soort van ideaal reispro gramma wordt samengesteld, dat voort aan voor icdcren Amerikaan kan gel den. Het gezelschap waarvan de impor tantie niet hoog genoeg kan worden aangeslagen (willen wij Amerikaansche dollars hebben of niet?) gaat naar En geland, Frankrijk, België, Duit:-chlan3, Nadat het ongeveer 50.000 slacht offers heeft geïischt, die in de Fran- tche strafkolonie op Fransch Guyana een langziimeti dood vonden, zal de Fransclie regcering naar zij 3ezer da gen iiteft medegedeeld, overgaan opheffing van de deporiatiekolonie. Dit was een moedig besluit van den premier Herriot, Eigenlijk is het te verwonderen, dat eerst nu tot de opheffing za] worden overgegaan.- Lang is er reeds een actie toe ge- voerd. Een groot deel van dc eer, dat eindelijk het bannclingcnoord gesloten zal worden, komt toe aan den Fran .-then journalist Albert Londres, dio in de „Petit Parisien" van zijn bevindin gen in Guyana een uitvoerig verhaal heeft gedaan (onlangs namen wij daar- nog een gedeelte over). Thans her haalt hij nog eens dc verschrikkelijke kwellingen, waaraan de gestraften cr .blootgesteld; lepra, krankzinnig heid. kooris, iroostelooze eenzaamheid, een moordend klimaat zonder weerga, dichte bosschen met gevaarlijke moeras sen, de broedplaatsen van vergiftige tropische muggen, rivieren, waarin de alligator thuis is en waarin de onge- Julekigcn niettemin redding voor hun i.jden zoeken. Het devies van hun wan hoop hadden verschillende gedeporteer den zelf op hun lichaam gebrand zoo droeg een hunner deze tatoeëering „hel 'crleden heeft mij bedrogen het heden martelt mij, de toekomst maakt mij ranhopig". Alleen onder dc kwelling an zulk een volkomen hopeloos leven kunnen pogingen tot ontvluchting be raamd worden van zoo brutalen durf en net den moed der wanhoop gelijk ze in de kolonie aan de orde van den dag waren. Er zijn er zelfs, die uit het hos pitaal in een doodkist, waarin,reeds een lijk lag en die zij als boot gebruikten, de vlucht namen. Dc alligators in de rivieren cn de haaien in de zee, zouden van menige dergelijke poging tot ont vluchting, die hun welkome buit bracht. kunDcn vertellen." De oplossing. De plechtige opening. Naar wii vernemen heeft de alge meen© kerkeraad der Ned, flerv. Kerk aangenomen de repeling voor liet bestuur der Noorderkerk, zooals deze is vastgesteld op de conferentie j.l. Dmsdac van liet bestuur der stich ting Noorderkerk, met de commissie uit den Kerkeraad. Kerkvoogden en notabelen moeten nog beslissen over de voorstellen in zak© liet beheer, in verband met de eventueel© overneming en exploitatie van Jiet kerkgebouw. In Haar], Prcdbld. ."eelt d». Barbas mede, dat de plechtige opening van de kerk zal plaats hebben Donderdag 2 October dos avonds half acht. In aen dienst zal ds. Barbas voorgaan. Hii deze gelegenheid zal hot TTaar- leinsche Pataeetrjnakoor,onder leiding van don heer A verkamp zich doen hooren. Na afloop van den dienst is er receptie in de kerk. R. K. Volksuniversiteit Het programma voor dit seizoen Verschenen is het programma voor het seizoen 19-24—19-25 van de R.-K. Volks-Universiteit voor Haarlem en omstreken. De plechtige opening hoeft plaats op Dinsdagavond 30 September in het gebouw St. Bavo. Spreker zal zijn Prof. Dr. Alph. Steger, hoog leeraar a. d. Technische Hoogeschool D te Delft, lid van de Eerste Kamer, dit bij "uitstek product: In het seizoen ,192425 zullen on der auspiciën van verschillende eenigingen verscheidene cursussen worden gegeven, cn wel A. R. K'. A. SprekerPater Dr. Th. Makkay O.E.S.A. Onderwerp„De Natuur des Menschen", in 6 lessen. A. „Geloof en Wetenschap". Spre ker: Prof. W. Nolet. Onderwerp: „Het Jansenisme", in 3 lessen. B. Spreker: Frank Luns. Onderwerp „Algemeene inleiding tot kunstbe grip en kunstwaardeering", in 4 les- sen. C. Spreker: H. Andriessen. Onder werp „Voordrachten over muziek'', in 3 lessen. R.-K. Kring. Spreker: Pater H. Errnann S.J. Onderwerp: „Apologe tische voordrachten", in 6 lessen, Ned. R.-K. Volksbond. Spreker: Mr. J. A. Veraart. Onderwerp: „Be drijfsorganisatie en medezeggings- schap", in 6 lessen. R.-K. Openbare Leeszaal en bibli otheek. Spreekster: Mevrouw Ellen Russe. Onderwerp: „Dante", in lessen. R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze". Naar alle waarschijnlijkheid een cursus over een onderwerp be treffende ..BcdrijfsEconomie". R.K. Vrouwenbond. A. Spreker Pater Hendrichs S.J. Onderwerp „Het Christelijk getuigenis der catar comben". B. Spreker: M. A. P! C. Poelhek- ke. oud-directeur ïl. B.S. te .Nij megen. Onderwerp: „Lyric-k", in 4 C. „Praatavonden met vragenstel len", in 6 avonden, waarop vragen kunnen worden gesteld op het ge bied van Practische Kundigheden, welke vragen zullen worden beant- mord door deskundigen. Deze cursus wordt voorafgegaan door ccn spccialen avond (7 October 1924), waarin door Mr. E. A. M. Westerwoudt, Directeur der Spnar- icbank, zal worden uiteengezet, wat men zich met dezen cursus voorstelt. D. Spreekster: Mej. F. A, M. Pee- ters. Onderwerp Vredesgedachte in de opvoeding. De gang van het bedrijf bevredigend Geen ernstige storingen in de waterlevering De aanleg der waterleiding een middel tot bestrijding der werkloosheid Een winstsaido van f 596.092.40 Verschenen is het verslag van hei Provinciaal waterleidingbedrijf van Noord-Holland over het boekjaar 1923. In de inleidifig er van wordt opge merkt. dat de wijze waarop het bedrijf in 1928 beeft voorzien in de behoefte aan leidingwater in de gemeenten die zich aan zijn zorg hebben toever trouwd, alleszins bevredigend mag worden genoemd. Ernstige storingen waterlevering kwamen niet Over het gehoele verzorgings gebied was een ruime boeveelheid wa ter onder -voldoenden druk beschik baar, zelfs in de heeto .'uli-dagen van het jaar, toen de waierleidingonder- nemingen over het algemeen weder uurproef hadden re doorstaan welke, aldus het verslag het P. W. N. roet succes te boven kwam. Ook de qualiteit van het water ljet niets Ie wenschen over. Daarna in nadere bijzonderheden tredende, merkt het verslag op. dat „de aansluitbeweging in de vóór en tijdens 1923 aangesloten gemeenten over liet algemeen bevredigend mag genoemd worden. In sommige plaat sen uitte zij zich zelfs krachtig". Daartegenover staat flat, in verschil lende andere, vóór 1923 aangesloten gemeenten het aansluitingspercenta ge geen belangrijke verhooging on derging, als gevolg vooral van het feit, dat 'het betrokken gemeentebe stuur het tijdstip om lof krachtige handhaving der verordening op de verplichting tot aansluiten aan de waterleiding over te gaan nog niet gekomen achtte. Enkele audere gin gen daarentegen daartoe over. Op het einde van liet verslagjaar bedroeg het aansluitingspercentage in de cude, reeds door de 'Vorige eige naresse geëxploiteerde gebieden ge middeld rond 50 en over het. ge hoele verzorgingsgebied gemiddeld rond 7-4 Op 31 December waren aangesloten of kwamen eerlang in aanmerking voor aansluiting geheel 62 én gedeeltelijk 2 gemeenten. Sinds dien hebben zich nog 14 gemeenten voor aansluiting aangemeld. Ook in 1923 is de aanleg der waterleiding een krachtig middel Ier bestrijding der werkloosheid geweest. Vele honder den gezinnen die anders zonder ver diensten geweest zouden zijn en door werk door den ergsten tijd heen werden gehol pen, hebben er profijt van kunnen trokken. Aan het eiride van het jaar bad liet bedrijf 7 bijkantoren. Het bedrijf is er in geslaagd ook in dit boekjaar de volledige rente, (ge middeld 6.18 aan de geld schietster (de Provincie) te voldoen en de noo- dige afschrijvingen te verrichten, de ze laatste tot een bedrag, dat over eenkomt met hetgeen voor aflossing beschikbaar zou zijn, indien men ren te en aflossing van de betreffende leeningen in hun looptijd unet annuï teiten af zou doen. Zelfs werd nog een klein bedrag voor exira-afschrij vingen over gehouden. Deze inkomst is belangrijk gunstiger dan op grond van do eenige jaren geleden opge maakte rentabiliteitsrekening kan worden verwacht. Het is te danken aan de krachtige aansluitbeweging in •erschillende gemeenten en aan het n aclic nemen van de grootst moge lijke zuinigheid in de exploitatie. Uit hel financieel overzicht blijkt dat. op 31 December 1923 de kapitaal schuld aan de provincie bedroeg f 9.037.099,28; en de schuld aan de provincie uit hoofde van opgenomen kasgeld f 500.000. De opbrengst van den waterverkoop was f 907.4S8.51 of f 264.263.80 meer dan over bet. jaar 1922. De exploitatierekening met een eindcijfer van f 935.104.16' wijst aan oen batig saldo van f 596.092 40. Het saldo Ao. Po. was f 2.38.511 ddi. is te zamen f 598.330.914. Ten laste der verlies en winstrekening verd gebracht voor rente- en afschrij vingen f 592.202-59, rest een saldo van 4.128.32J. Uit dit overschot is een be drag van f 3900 toegevoegd aan de reserve voor de vernieuwing van de ten behoeve van openbare diensten geplaatste brandkrnnen; terwiil het saldo van f 228.32', op nieuwe reke ning is overgebracht. De verlies- en winstrekening w iish aan een totaal bedrag van f59G.330.91i cn de balans een van C ll.145.936.48i. Haarlemsche Orkest vereniging Een dichterlijke ontboezeming CORPS VAN LEERLINGEN DER M. T. S. In de op Vrijdag gehouden jaar- 'ergaidering werd het bestuur van bovengenoemd corps voor 't jaar 59241925 als volgt samengesteld: M. M. Dijkman, voorzitter, G. ,1. Earner, vice-voorzitter, W. de Wit .Ir., adviseerend secretaris-penning- meestor; F. IJlstra, 2e secretaris, K. L. Droog 2e penningmeester. BLOEMENDAALSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN VEREENICING. I'. G- schrijft ons: Donderdagavond opende.de B. A. F. et winterseizoen met een zeer inleressaoi- 1 bijeenkomst. Medegedeeld kon worden dat het be stuur de functies thans aldus verdeeld heeft, dat de heer J. C. Mol (Worden, de heer Beckers •ijl de heer Quintius het penningmeester- De permanente jury bestaat tia de ver kiezing van eenige nieuwe 'eden than: uit de heeren: Cool, Mol, Oopkes, Boes, W'outerse, Smit en Gerhard. Voorts nam men het belangrijke besluit et vergaderlokaal met Januari a.s. naai het centrum van Haarlem te verplaatsen, waardoor dit van alle punten uit do om- geving boter te bereiken is. Men hoopt hierdoor het ledental te zien stijgen. Een iroieuwd voorste' tot aansluiting bij den Bond van A. F. V. kon wederom in geheel geen instemming verwerven, besef van de moreele verplichting tot medewerking aan de concentratie van Nederlandsche fotografische clublevet helaas nog niet tot de leden der B. A. F. doorgedrongen, noch de erkenning nadeel dal zij zich berokkend hebben door samenwerking met 't overgroot© deel dor verecnigingen te weigeren, hetgeen ""Tg te betreuren is, te meer daar de B'ocmondaalscho overigens een uitsteken- de club is, die haar leden veel goeds kan geven. Dit bleek wederom uit het. hoofdpunt '-n de agenda, de vertooning mn de Ma laria-film en van eenige deelen uit de ,in aanbouw zijnde" 'Leeuwenhoek-film an den heer ,T. C. Mol. te Bloemendaal. De heer Mol g3f vooraf een be'arngrijke uiteenzetting van dc wordensgesehiede- is dezer film, en van de beteeken is der ikro-films in het algemeen. De films aarover reeds vroeger in dit blad ge- •breven is mochten terecht ook bij deze „foto-memsdhen" volle bewondering oogsten. Dr. Kikkert had dan ieders in- stemming toen deze deskundige op medisch en op mikro-fotografisch gebied Irulde bracht, aam de samenstellers, de n Mol en van Setcre. Hij merkte daarbij nog op dat deze film nog over- trof. ook op medisch-wctcnschappelijk ge bied, hetgeen de bekende Dr. Zieden-1 •pf uit Jena gegeven had. Tot nog toe aren Dr. Zïedcntopf en Dr. Commander uit Parijs de eenicen, die wetensclia-ppo- "ijke miJrro-fitöe maakten. De heer Mol lieeft Nederland met een slag ook hier in vooraanstaande plaats gegeven I Aan den wand hing een schil lerende col- iotie foto'è van Bern. Eilers, den be- enden Armste rdamschen kunst-fotograaf. Proefproject ie van een 40-tal lantaarn plaatjes besloot de goedbezochte (ditmaal ook verscheidene domes) vergadering. LEGER DES HEILS. In de afgcloo- pen week werden in de Tehuizen voor Dakloozen aan het Spaarme 92 en 102. Telef. 2435 verstrekt 1233 porties voedsel en 322 nachtverblijven. Zooals bekend is hebben schillende dames en heeren zich be langloos beschikbaar gesteld om als propagandisten voor de H. O. V. op te treden.. Wij waren benieuwd wel ke ervaringen zij daarbij hebben op gedaan en nu vindt men in onder staande dichtregelen van een paar dames-propagandisten het antwoord daarop Gij allen kent de H. O. V. En gij waardeert haar -streven, Om ons, op muzikaal gebied, Het hoogst genot te geven. Gij weet, hoe ook de H. O. ,V. In deze donk're tijden, Met tegenspoed voor hare kas Een zwaren strijd moet strijden. En zeker weet gij daarbij ook, dat om dien nood te keeren Zich een commissie heeft gevormd, Van dames en van heeren, Die, ter waardeering van haar kunst, Geen moeiten zich"ontzeggen, Om H. O. V. een hechter grond Van lidmaatschap te leggen. Die zware zelfgekozen taak, Wie zal het doel niet roemen. Die taak, tot heil der H. O. V., Is ver van licht te noemen Ze eisebt geduld en tact en tijd, Uiteenzetten, verklaren, Ziet hier bijvoorbeeld, zeer bekort, Wat sommigen ervaren. Vrijmoedig is er aangebeld Een raam gaat twee-hoog open. Het doel wordt naar omhoog gemeld, D'ontvangst doet weinig hopen, „Ga deur! Daar doet mefrou niet an!' Zegt 't niet-kunstzinnig meisje, En klapt heb raam weer nijdig dicht, En gilt 't„Bananen''-wijsje Een huis daarnaast, zeer vriendelijk Wordt ons verzoek ontvangen „Toe wordt U lid, meneer, mevrouw" (De hoop kleurt onze wangen), Dan komt opeens het dompertje; „Juffrouw we zijn.... Bach-leden, Twee lidmaatschappen zijn wat duur.." Droef zuchten we„ach heden Een nieuwe bel, met nieuwen moed, Nog maar eens uitgetrokken. We hooren in den marmer gang, De oude dienstmaagd sjokken. We vragen haar mevrouw te zieD, Maar 't blijkt ons overbodig. De deur gaat dicht voor onzen neus, En d'oudé gromt:... „niks noodig"! Bij nummer vier... gelukkig kans Nog even over denken" Daarnaast bij nummer vijf... en kijk Daar staat men ons te wenken „Of wij voor H. O. V. misschien Naar nieuwe leden zoeken" Daar heeft mevrouw 'n paar kennis sen, Die wij wel kunnen boeken. Dan weer bij nummer zes, „niet thuis", Bij zeven, ,,dure tijden". Bij acht., „ik geef niet aan de deur!" Dan een, ,,'k ben lid in Leiden". Bij tien... ,,'t ligt niet in onze lijn', Daarnaast „in conferentie" „Doen niet aan fondsen^ of zooiets", Bedankt voor de attentie...." Maar daar, en dat maakt veel weer goed, ..Juffrouw, 'k heb zoo genoten, Op 't laatste H. O. V. concert, Dat 'k toch maar beb besloten (Hoewel liet eigenlijk niet kan), U rnoet weten, de slechte tijden, Tóch lid te worden, om daardoor De lasten te bestrijden..." Komt, lezers van dit rijme-relaas, Doet gij als deze laatste, Die wist, dat zij, door zoo te doen, Haar steun, ruim denkend,' plaatste. Want geeft de H. O. V. U niet, Juist in dees sombere tijden Door Kunstgenot, weer fvissche kracht •gen te bestrijden [5 dan de II. O. V. voor U Niet anders dan een weelde? Of is de H. O. V. ook iets Dat hart en ziel vaak streelde Wie krijgt niet in 't- concertgebouw Bij Nico Gerbarz' leiding, Of in den tuin van 't Brongebouw, 'f, Intens gevoel van wijding? Wie voelt cr niet dat door muziek Als Gerbarz weet te geven. Tets hoogers en iets mooiers komt, In ons prozaïsch leven? Komt, slaat de handen dan inéén Dan staken wij ons klagen, Ts 't niet een blaam, ook voor Uw naam, Dat wij zoo moeten vragen! Steunt ons zooveel gij steunen kunt, En werft- ons nieuwe leden. Opdat weer moedig de H. O. Y. De toe*komst in moog' treden! DIRECTIE STADSSCHOUWBURG. De heer G. .T. Cliabot is voorloopi<\ regens de ziekte van den lieer G. .T. .an Gasteren, belast, anet de werk zaamheden van de directie. DE WITSTRAAT EN OMGEVING. Vroeger is de de Witstraat en om geving: door den volksmond „de Kamp" gedoopt. In den loop der ja ren is in die buurt evenwel veel ver beterd, zoodat die laagdunkende naam steeds meer in het vergeetboek is geraakt. Nu willen B. en W. nog verder gaan! Er is namelijk een voorstel aan den raad gedaan om de rooi lijnen van de Essenstraat, Haas straat en de Witstraat te wijzigen. Dat wil'dus zeggen nu na verloop van jaren zullen die staten verbreed wor den. Voor het evenwel zóóver is, zal er nog heel wat water door het Spaarne stroomen. Alles zal immers geleidelijk gaan. Indien een huis ver bouwd wordt, zal het nieuwe dat er voor in de plaats komt, achter de ge wijzigde rooilijn moeten worden ge bouwd. Dus de verbreede 'straten zul len er pas zijn alsalle huizen vernieuwd zijn! Nu dient evenwel da delijk opgemerkt, dat de meeste huizen in 'die buurt niet al te so lide z.n. In de Hasstra-at is ver leden jaar nog een huis voor drie kwart ingevallen. Vanwege het ge meentelijk bouwtoezicht is boven het kwart dat is blijven staan het bordje „onbewoonbaar verklaarde woning" gespijkerd. Eenige .andere huizen staan op in vallen. Indien er in Haarlem geen woning nood was, dan zouden heel wat hui- zen in 'de Haas- en de Witstraat af gekeurd kunnen worden, want er staan nog vele krotten, vooral in eenige aangrenzende slopjes. Dat zou de verbreeding van die straten in de hand werken. Althans, zoo er ex ploitanten waren, die het aandurf den er nieuwe huizen voor in de te bouwen. Het is iets eigenaardigs, 'dat de afgebroken hui zen niet. vervangen worden. Blijk baar zijn de bouwkosten te hoog in vergelijking met de huren die hier bedongen kunnen worden. De open plekken worden nu gebruikt als op slagruimten. Daar heeft het hande lende deel 'der bevolking van die straten ook veel behoefte aan. De de Witstraat is een typische Straat. Door de nauwe slurf- de Ged. Oude Gracht, waar aan den eenen kant reeds jaren onbe woonbaar-verklaarde huizen slaan, komt men in een echte volksstraat. Dat eigenaardige karakter wordt vooral verkregen 'door de vele vólks logementen die daar zijn. Bijna huiö aan huis. Daar verblijven de ver schillende kooplieden, scharenslij pers en soortgelijke lotgenooten. Voor een paar dubbeltjes of kwartjes ook in deze logementen bestaan klassen is hier onderdak te beko men. Het karakter dat de de Witstraat ...1 heeft, zal zij, ook na de verbree- tling, wel blijven houden. Het is op merkelijk, dat deze volkslogementen vrijwel in een straat zijn te vinden. Vreezen de houders de concurrentie niet Het leven van deze logeergasten is eigenaardig, 's Avonds lcomen zij bin nen, gaan genoegelijk in de groote kamer zitten om te eten, te drinken, te rooken en te praten. De mannen zijn meestal geduchte rookers, de lucht is vaak blauw van den rook. Ook wordt ed wel gewerkt. De stoelenvlechters maken 's avonds de kapotte stoelen die zij op den dag vergaard hebben. Verkoopers van kinderspeelgoed (vooral papieren mo lentjes), huishoud-artikeien van ko perwerk, enz., vullen ook 's avonds den voorraad aan. Er bestaan nog groote slaapzalen waar de mannen en vrouwen afzon derlijk slapen. Voor de gehuwden zijn kamertjes. Ook op het terrein van de volkslo gementen is de laatste jaren al veel verbeterd. Vroeger waren ze alle vuil en onoogelijk, thans bestaan er goede 'ndelijke burgerlogementen. Het gehalte der logeergasten is ook wel gestegen. Vroeger werd er veel gedronken en gevochten, maar tegen wonrdig is liet er, een enkele uitzon dering daargelaten, kalm. Het leven der bewoners en der lo geergasten is evenwel vrij van "stij ve stadsbegrïppen. Komt er een' draaiorgel in de straat, dan is het bal-ehampêtre De JT.inpstraat is een smal steegje van de Witstraat naar de Essenstraat. Daar wonen meest arbeidersgezinnen. Het. gaat er gemoedcliik toe. De men schen kunnen soms de nauwe straat moeilijk passeeren, omdat de bewo ners met de wasebtobbe buiten" staan. Dc Essenstraat, is aan' alle Haar lemmers wel bekend. Dat is oen straat die eisenliik buiten de d« WH'straat- omcovinc valt. Vooral in dpii laatsten tijd zijn daar goede burgerwoonhui- 7,en verrezen. Ook is hét een door- loonstr.aat geworden om van de Giod. Oude Gracht vauw naar de F- S, M.- balte aan de Kampervest te komen. PDRPONAT.IA Zaterdag 4 October zal het 40 jaar rgeleden ziju, dat de heer P. Sar- let bij de firma J. H. Krul in dienst trad.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1