HAARLEM'S DAGBLAD BEURSOVERZICHT FLITSEN ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1924 - TWEEDE BLAD PRIJSHOUDENDE MARKTSTEMMINC. SUIKER- EN RUBBER AANDEELEN BETER. OLIE-AANDEELEN IN REACTIE. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 105 DE LEESLAMP je laat je met een zucht van voldoening in een luien stoel zakken en opent de krant mompelt iets over tiet licht, dat vanavond niet erg goed is en haalt de lamp wat dich ter bij een koor van protest van de andere zijde der tafel, waarna de lamp weer naar het inidclcn. wordt getrokken je besluit om zoo gaUw mogelijk een. eigen keslarap te koopen en schuift je stoel dich ter aan de tafel na'dat verschillende ex perimenten niets heb ben opgeleverd krijg je het prachtige idee om wat boeken onder de lamp te 1' dan straalt het licht ■wat verder uiit na eeniige balamoeerkunst blijkt het licht in ieders oogen te schijnen besluit dat de stoel nog in beter positie gezet kan worden, waarbij je verward raakt in het koord onidekt dat het alleen wat slechter is gewor den en merkt plotse ling dat maar een van de twee lampen brandt vraagt, wist niemand, dat nou, waarna de avond verder in vrede wordt doorgebracht. (Nadruk verboden.) THEE-AANDEELEN 1926 September 1924. Over 't geheel genomen, vertoont de fondsenmarkt, zoowel hier te lande als ia het buitenland over de afgeloopen berichiaweelc weinig afwijking, vergele ken bij de onmiddellijk voorafgaande- week. Het zou verkeerd zijn hieruit af te leiden dat de onmiddellijke vooruit zichten van het te verwachten wereld- herstel minder gunstig moeten worden beoordeeld. Integendeel, meer en meer blijkt dat evenals in de politiek ook in ce finaneiecle wereld een toenadering valt te bespeuren. Deze beide stroomin- gen oefenen, na zoovele jaren van we- derzijdfeh wantrouwen 'n hetlzamen in vloed uit op de onderhandelingen wel ke thans gaande zijn over dc aan Duitschland te verstrekken credieten en leeningen. Leek het eenige maanden geleden door de onbevredigende politie ke situatie oamogelijk om, ten behoeve van Duitschland, een beroep op de geldmarkt te doen, thans kan met groote voldoening geconstateerd wor den dat, zoowel in Engeland als in Amerika de koorden eer geldbeurs steeds losser worden gemaakt. On danks de gevoerde oppositie maken de onderhandelingen nopens de aan Duitschland te verstrekken leening van $00 millioen goudmark. goede vorde ringen. Zeer wr^rschijnlijk zal de helft van dit bedrag in Amerika en een vier de in Engeland omstreeks half October geplaatst worden. Daarnaast is. naar deze week van be voegde zijde werd bekend gemaakt, door Engeland reeds in verschillenden vorm, 50 millioen pond sterling aan de Duitsche industrie verstrekt, terwijl dit bedrag in Amerika nog belangrijk wordt overtroffen. Behalve dc particu liere credieten welke reeds door de Amerikaansche banken verleend zijn, zijn thans onderhandelingen gaande over een crediet aan het Duitsche kolen- syndicaat van 10 millioen goudmark. terwijl deze week gemeld werd dat de bond van Duitsche hypotheekbanken zich van een erediet van 100 millioen goudmark ia Amerika verzekerd heeft. Ook aan Frankrijk worden ten be hoeve van tabaksaankoopen en om den wisselkoers op Feil te houden, belang rijke credieten verleend. Uit al deze berichten kan voldoende blijken dat na tic aanneming van het verdrag van Lon. den cn de conferentie tc Ccnêvc, aan do overzijde van den Oceaan, de "tem ming ten opzichte van het oude Europa in gunstigen zin is gewijzigd en thans geen bezwaar meer wordt gemaakt te gen hét leenen van gcldrommcn tot zul ke groote bedragen als eenige maan den geleden nog onmogelijk scheen. Na tuurlijk kan de invloed van deze cre dieten op het economisch leven slechts zeer langzaam in de resultaten tot uiting komen en zal opnieuw eenige maanden noodig zijn alvorens do heil zame invloed van den opgeheven crc- dietnood uit de verbetering van den handelstoestand zal kunnen blijken. Al moge dan ook de beurs door een luste- looxc houding en r.u en dan door een matige reactie, blijk geven van ecnig ongeduld, moet toch worden toegege ven dat reeds een belangrijk deel van den weg naar het wereldberstel is af gelegd cn blijft de koop gewettigd dat binnen niet te langen tijd weder incer Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDACAV0NDPRAA1JE \V« weten nog wel, niet waar, hoo vernazt-nd hard net in de vorige week gewaaid heeft, lu onze kleine 0inge ving hield de storm geducht luns. JJij Hopma is een heel raam uit dc spon ning gewaaid, als ten uunste waar is wat mevrouw Hopma vertelde niet dat zo gewoon is to jokken, muur een beetje versieren is haar toch niet vreemd. Jzo hoed van Hups;ra was af gewaaid en in levendige taal bo- echreef hij op onzen laatstcn krant- avond die trêiungrijkc gebeurtenis. „Op ns komt, er een rukwind, ik grijp nog. maar 't was al te laat: de hoed. mijn beste, rolde weg vlak voor een wagen van de reiniging. Ik roep nog stop, stop, mij 11 hoed. het hiolp niet, een van do voorwielen gaat. er precies over heen. Juist wou ik hein grijpen, maar 't was alweer to Iaat, de storm nam hem op en smeet hem honderd meter verder, juist voor de voeten van een kleinen jongen. ..Hei, jongen!" schreeuw ik. zoo hard als ik kan, maar hij hoorde mij niet door den wind of wou mij niet hooren en geeft op eens een schop tegen tniin besten hoed, alsof het een voetbal was. Ik er weer achter aan, maar ik kon de straat niet. oversteken omdat er Juist zes fietsen achter elkaar langs gingen. Toen ik hem einde'iik had lag hii in de -rootfte plas. die er in de buurt te vinden was". ..Casueel", zei Wouter effen en keek strak naar het hoofd van Him- sfra, tot de arme man er zenuwachtig van word en tante Koosje angstig het hoofd tegen haar man schudde ia iedereen weet nu eenmaal, dat Hup st rn oen pruik draagt en Koos was blifkbnar bane, dat Wouter danr een aardigheid over zoggen zou. Arme Hnnstra. de natuur heeft hem op zijn vijftigste jaar al gen haartie op 7,ün hoofd meer overgelaten; mijn vrouw vindt de ïjdelheid van dat pruikje be lachelijk. ..Waarom", vrantt ze. ..koml hi? niet ruiterlijk voor den dag met ziln hoofd, al i<= die ook zoo kaal als een bilisri'n!'" Mao- dat. is het juist. On een biliarthal li'kt ziin hoofd in 't. ge heel niet. Er zijn vreemde kerven in én bobbels op, neen, ik begriip heel goed dat Hupslra itoo'n wonderlijk hoofd liever niet aan de krans en de van het heelal wil vertonnen. Van Stuiteren had. ferwül iedereen Zijn meening over den storm zei. roe geen woord gesproken. Anders is dv zoo zi'n gewoonte niet. Hij was dien avond wel gastheer, wat tot beschei denheid aanleiding moest geven, maar CEVRAACD. nofmalo toestanden mogen verwacht worden. Deze mecniag- heerscht dan ook zoowel aan de buitenlandsche als aan onze beurs, (Vel treedt nu cn dan een matige reactie ia, dienende als cor rectief op een dikwijls te hoog opge» voord koerspcil, doch de algemcene teudenz blijft niettemin optimistisch. Aan onze beurs komt deze stemming het meest tol uiting ia de vaste hou ding der cultuurwaarden en van die fondsen welke meer speciaal belang hebben bij voedings- en genotmiddelen, zooals koffie- cn ihec-aandeelen. het geen ia zooverre een normaal ver schijnsel kan worden genoemd dat der gelijke artikelen het minst gemist kun nen worden cn als behoorende tot de eerste levensbehoeften, van de betere conjunctuur het eerst voor grootere vraag in aanmerking komen. Na de, in de laatste weken plaats gehad hebbende rijzing in diverse Hol- landsche induslricelo aandeden, is deze week op winstnemingen en op de overweging dat de betere vooruitzichten reeds voldoende in de koersen zijn ver disconteerd, voor enkele fondsen een stilstand, voor andere een matige reac tie ingetreden, liet meest hadden hier van nand. Npd. Scheepsbouw te lijden. Deze aandeden waren tevoren og het bericht dat dc bouw van drie tank schepen door de Shell aan deze Maat schappij zou worden opgedragen, een tiental procenten opgeloopcn, doch moesten deze koerswinst deze weck we der geheel afstaan, op minder gun stige uitlatingen van een der directeu ren dercr Maatschappij betreffende de vooruitzichten in de naaste toekomst. In eer interview verklaarde deze d3t de gunstige resultaten in de beide laatste jaren nog bereikt, uitsluitend te dan ken zijn aan de uitvoering van vroeger op langen termijn aangenomen bestel lingen, doch dat de concurrentie thans noopt tot het aannemen van orders die hoegenaamd geer, winst, doch zelfs ver lies laten, welke politiek minder desastreuze gevolgen voor het bedrijf heeft, can het stilleggen ten gevolge zou hebben. Do aandeden reageerden hierop van 86 tot 74. Aand. Ned. Kunst zijde liepen op wir.stneo>ingcn van 295 tot 2S4 terug, doch herstelden later weder tot 290. Ook aand. Jurgcns rea geerden enkele procenten, doch konden in den loop der week het geleden koers verlies nagenoeg weer inhalen en slui ten 71 1 '4 tegen 73 318. Aand. Centrale Suiker konden van 112 1/4 tot 1131/3 verbeteren, op gunstige verwachtingen hetrrffrr.de de a.s. campagne. .Aand. Philip dampen r.otc-rcn 348 1/2 tegen 345, Van Bcrkcl': Patent 635 8 tegen 5S71S, Ilcemaf 31/12 tegen 327/8, Hil- ïen's Sigarenfabriek 34 3 -s tegen 27. Pteferrnti aand. Ned. Gutta Pcrcha verbeterden van 42 toe 47; In Handelsondernemingen waren de omzetten zeer gering. Behalve een koersverbetering in aand. Cur. Han del Mij. van 111 1 '4 tot 110 en van aand. Banda van 67 tot GO 1/2, waren de ''oersvariaties onbeduidend. Aand. Compania notcercn 26 tegen 29. Van Mijn vaarden viel alleen eeni ge handel in Oost-Borneo waarden tc constateercn, waarvan de gewone aandeden van 134 tot 142 1/2 en de aan den anderen kant ook verplich ting geeft om de gasten met aongena- men kout bezig te houden. ..Wat ze? jij er van?" moedigde Hopma hem aan. ..Hoor eens", zei van Stuiteren. ..ik zou over den storm wel een ver baal kunnen doen. maar ik vrees, dat jelui het niet zult gelooven". ..Nee man'. z.ei mevrouw, „vertel hot maar liover niet, 't is al te „Laai ik hot maar liever niet doen", zei van Stuiteren. „Wo praten dus o\or wat. anders". Maar 'lat ging natuurlijk al niet moor. Van alle kanten kwamen er aansporingen om het verhaal fe doen; de vrouwen uit. nieuwsgierigheid, de mannen uit v.-entgierigheid, mnn.r wie er hot moest op aandrong 7011 ik niet durven zeggen. Hot zou onbeleefd 7;:n geweest nog langer te weigeren. Dus vroeg hii om nog oen kop thee. dronk die met kleine teugjes leeg, slak oen versche sigaar op mot lang zame. beweging-en, kortom 7,olto het. verhaal zoo knap in scène, also' hit van 7,iin leven reeisscur in ef-n filmfa briek was geweest. De toehoor Vrs tvmolden van ongeduld, maar hielden zich «rood en eindelijk waren do toe- hereidselen ten einde en stak hij van wal „Jullie kent zeker wel het derde bankje op de.11 Dreef. Als ik in den Hout gewandeld heb, ga ik daar al tijd het liefst zitten. Er komt. bijna nooit iemand anders cn ik hou van ruimte. Den dag 11a den Storm was lier doodstil in do natuur, ik had ,(1:118 een flinke wandeling ■gemaakt, en zocht het derde bankje op. als gewoonlijk verbeeld je, daar zat eon kerel op. Waarom, zeg ik tegen mijzelf, neemt zoo'n man niet het tweede bankje of het vierde? Waar om juist het dorde? Waarom juist mijn bankje? „Meneer", zeg ik en ga vlak voor hem staan, „ik weet wel dat dit een bankje is van do gemeente. U heeft dus evenveel recht om er op to zit ten als ik. Maar om u do waarheid te zeggen ik zit er altoos! Zon u misschien de goedheid willen heb ben. een ander bankje op te zoe ken?" „Meneer", zei hij, niet minder beleefd, „dat zou ik vast, en zeker doen, al was het alleen omdat u het zoo hoffelijk vraagt en hier in de buurt nog wel zes andore bankjes leeg zijn. Maar om 11 do waarheid te zoggen wacht ik hier al een uur lang in de hoop, dat een verstandig man naast mij komt zitten, aan wien ii: oen interessant verhaal kan doen. Ik vraag u dus beleefd maar drin gend: beroof mij niet van dat go- noegen!"- preferente van 132 1/8 tot 138 konden verbeteren. Aand. Redjang Lebong notceren 209 tegen 209, Singkep tin 205 1 /2 tegen 202. De houding van Petroleum waarden was opnieuw te leurstellend. Wel kan in den loop der week, op het voorbeeld van N. York voorbijgaand een herstel intreden, waardoor ook direct in de andere af- deelingen een opgewekte toon heerschte, doch deze verbetering ging spoedig weer verloren, zoodat ten slotte de koers van Koninklijke met 322 1/4 tegen 321 3/4 geen' noemens waardige afwijking aantoont. De olie- situatie blijft nog steeds onbevredi gend en de pogintren welke in het werk worden gesteld om door produc tievermindering een gunstiger ver houding tusschen vraag en aanbod in het leven te roepen, kunnen geeno directe verlichting brengen en de prijsverlaging niet tegenhouden. Dat niettemin de koers der Koninklijke slechts matig onder dezen druk te lij den heeft, moet worden toegeschre ven, niet alleen aan den betrekkelijk lagen koersstand, doch vooral aan de algemeen heerschende overtuiging dat de toestanden zich in deze industrie snel kunnen wijzigen, torwij! ook van de te verwachten alcemeene verbete ring der economische toestanden, meer vraag naar olieproducten waar schijnlijk is. Aand. Geconsolideerde volgden de bewegingen van het hoofd fonds op den voet en noteeren 161 1/2 tegen 161 1/2. Aand. Phoenix-Oil no- teCren 97 tegen 97. Rubberwaarden konden een matige koersverbetering ondergaan, op den iets aantrekkenoen rubberprijs, ter wijl de opgave der voorraden te Lon den, een vermindering aantoonende van 48033 ton tot 45993 tori steun gaf aan dc verwachting dat de oppositie togen de restrictiebepalingen in de Engelsche bezittingen in kracht zal verminderen, nu er op gewezen kan worden dat door deze bepalingen de voorraden belangrijk zijn afgenomen en de prijs nagenoeg is verdubbeld. Toch blijft deze ongezonde toestand een druk op rubberwaarden uitoefe nen. daar steeds de vrees blijft boven drijven dat vroeg of laat tot onbe perkte productie zal moeten worden overgegaan, waardoor de Indische on- di memingen hunne bevoorrechte po sitie zullen zien verdwijnen en met verscherpte concurrentie rekening zullen moeten houden. Daarom heb ben de berichten over vóórverkoopen uit oogst 1925 welke telkens gemeld worden en die tegen zeer bevredigen de prijzen afgesloten worden, niet zulk een gunstigen invloed op de koersen ais onder meer normale toe standen het geval zou zijn. Deze week berichtte de Koloniale Rubber den verkoop uit oogst 1925 van 60 ton te gen 0.74 per pond. De koers kon hierop van ICS 1/2 tot 113 3/4 verbe teren, doch deze verbetering moet eerder worden toegeschreven aan de belangrijk gestegen koffieprijzen, waarbij deze Mij. mede geïnteres seerd is, dan aan bovengenoemden verkoop. Hieraan is ook dc koersrij- ziog in aand. X. Ind. Rubber en Kof fie van 212 tot 233 1/2 en van aand. Kendeng Lemboe van 172 1/2 tot 177 1/4 toe ?e schrijver, terwijl aand. Tjiboeni, die van 108 3/4 tot 1461/2. verbeterden, profiteerden van de gun stige tweeprijzen. Aand. Amsterdam Rubber notcercn 154 1/4 tegen 150 1/fei Oost Java Rubber 238 1/2 tegen 231 3/4, Serbadjadi 194 tegen 190 1/4, Basilam 65 tegen 52 1/2. Het wekt eenige bevreemding dat Scheepvaart aandeelen, niet t ecen- staande de stijgende vrachtprijzen, hoegenaamd geen belangstelling kun nen trekken. Van onze Holl. Mijen. zijn nu thans «hagenoeg alle schepen weder in de vaart gebracht, terwijl do opgelegde tonnage over de geheele wereld in de laatste maanden met Zou iemand van u aan zoo'n ver- zoek weesband kunnen bieden? Ik kon hot niet. Hii bet mij verreweg de grootste helft vrij en begon al heel gauw met zijn verhaal. „U moet dan weten, dat ik vroeger heel ge zet was, honderd twintig kilo. De dokter zei: ,.jo moet een kuur onder gaan. want als je ziek wordt geef ik weinig kan3 op herstel" „Wat moet ik doen?" vroeg ik. „Niets, alleen maar laten". Hij bad gelijk, want ik kreeg bevel om allee to la- Ion staan, wat lokker en smakelijk is. Allo dingen waar ik niet van hou of niets om geef mocht ik hebben. Maar 't hielp best. Binnen een maand was ik tien kilo lichter, de tweede maand vijftien, de derde vijf en twintig. Toen zei de dokter; ,.ho, dat gaat te gauw. Uitscheiden." In- tusschcn was ik zoo mager geworden als con talhout en vooral op mijn hals was geen ispiertic vet meer te zien. „Die breekt bii gelegenheid nog." zeiden mijn huisgen00ten en deden al hun best om mij dingen te laten eten, waar veel vet of veel sui ker in zit. Tk bleef standvastig. Als je een man bent. heb je ook een mannen- wil. TTeb ik gelijk of niet?" „Natuurlijk", zei ik. ..Wij man nen hebben loeren willen!" „Niet zoo bluffenriepen de da mes van dc krans afgunstig. „Meneer", ging de man verder, „weet, u nog v.au den vreeselijken No vemberstorm twee jaar geleden?" „Meneer", antwoordde ik, „gele den stormen vergeet, ik altijd zoo gauw mogelijk. Er komen er in de toekomst altijd nog genoeg." „Het doet er niet toe", zei hij. „Tiet was op een Zondagmiddag. Nooit heb ik zoo'n vreeselijken wind hoos beleefd. Do l>oomen kraakten als rietïee. groote takken braken af. Pan nen vlogen door de lucht bij dozijnen. Do tram kon niet rijden, omdat do palen van de electrische geleiding om woeien, dwars over de baan. Ik zat ditzelfde bankje. Mijn hoed was al lang weggewaaid hoog over de hui zon heen, ik had hem dus niet kunnen volgen. Nooit heb ik hem teruggezien. En op eens. toen ik dacht„hoe kom ik ooit heelhuids thuis?" kwam cr oen nieuwe rukwind fik heb u im mers gezegd, dal mijn hals zoo brand- magor geworden was) ik voel .ren vreemden ruk en daar op eens voel ik. dat imijn hoofd van mijn schouders waait en wegrolt!" „Noe, nee, nee," riepen al de kransgenooten door elkaar, „dat kan niet, dat gelooven we niet!" „Dat, zei ik ook", zei van Stuiteren doodbedaard, maar de man knikte alsof hij dat wel verwacht had en antwoordde„ik begrijp uw verwon dering, als een ander het verteld had,1 ongeveer de helft kon worden vermin derd, zonder dat dit van nadeeligen invloed op de houding der vrachten- markt bleek tc zijn, welke integen deel nog steeds oploopende is. Bo vendien is van de opgelegde 6cheeps- luimle een groot deel verouderd en niet meer zeewaardig, zooilat met de ze schepen tegen de modern uitge ruste vaartuigen geen concurrentie gevoerd kan worden. Verder mag. wegens de mislukking der graan oogsten in Europa, naast de toene mende behoefte van echeepsruimtu met het oog op de te verwachten uit breiding van den handel, groot ere graan verscheping verwacht wor den. terwijl daartegenover de daling in den prijs der bunkerkolen en stoöKolie een verlaging der exploita tiekosten veroorzaakt. Toch blijven scheepvaart,aandeden, waarschijn lijk omdat de aandacht naar andere, meer winst belovende -afdeelingen wordt afgeleid, verwaarloosd. Aand. Holl. Am. lijn noteeren 8(1' tegen 89 1/2. Kon. Boot. 774- tegen 80, de Mans 101} tegen 105, v. N'ie velt Gou- drïaan 101} tegen 101 1/2. Ned. Scheer vaart Unie 126} tegen 12GJ. Voor Suikeraandeel en kon. op een verbetering van den Cnbn-pnikorprïjs. te N.-York. een matige verbetering intreden. Deze beweging bleef echter tot matige proporties beperkt, daar zou ik heb ook niet geloofd hebben, maar heb is zoo ik zeg u, dab heb de zuivere waarheid is". „Gaat u voort," zei ik dus, want wat kon ik al anders zeggen. „Ik kan een beetje reekenen", zei de man, „hier heeft u de tcekening, u mag die houden l" En van Stuite ren liet wat hieronder is afgebeeld., in onzen kring rondgaan. do rijzing te N.-York met het oog op den speculatieven invloed welke hier bij veelal aan liet werk is, met eenig wantrouwen werd gadegeslagen en de veel belovende Europeesclie suiker- oogst een belangrijk grootere .wereld productie doet verwachten. Aand. Vorstenlanden noteeren 170 tegen 165, II. V. A. 441} tegen -HO. Java Cul tuur 387 1/2 legen 380}, Poerworedjo 131} tegen 12SJ. Van Tabaksaandeelen onderscheid den zich aand. Deli Batavia door een gunstige stemming, waardoor de koers van 322 tot 334 kon verbeteren, op het bericht dat het resrant van oogst 1923 uit de hand is verkocht, waardoor deze oogst, groot 34795 pak ken. dooréén 232 cent per pond beeft opgebracht en op geruchten dat spoe dig een interim-dividend van 12 a 11 pCt. wordt verwacht. Aand. Deli Mij. noteeren 382? tegen 384}, Senembali 342 tegen 342. De meeste belangstelling bleef ook deze week weder op tJiee-aandeelen geconcentreerd, op grond van de blij vend gunstige marktpositie van het artikel, niet alleen voor onmiddel lijke levering, doch ook voor levering in 1925 en 1926, tegen prijzen welke voor de ondernemingen een winst marge van circa .40 cenl waarborgen, waardoor de vooruitzichten op hoo- gere dividend-uitkeeringt-n belang rijk zijn verbeterd. Aand. A'dam Juist kwam er een agent van politie aan, een flinke, groote man. „Agent", zei ik beleefd, „wil u mij even oprapen?" Hij keek eerst rond. om te zien waar de stem vandaan kwam. Maar natuurlijk zag hij niemendal. „Ik lig op dea grond," zei ik. Toen keek hij naar beneden en schrikte zoo, Thee verbeterden, na een tusschen- tijdsche reactie van G9i tot 65 tot 76}, Tjiranggon van 122 1/2 tot 129 1/2, Rougga van 219} tot 226 1/2, Insulinde Cult. Synd van 12G} tot 1394. Preanger Regentschappen van 123* tot 126 1/2. De Amerikaansche industrieels ai- deeling, toont weinig verandering aan. De gunstige verwachtingen die in Amerika heerschen betreffende de vooruitzichten dor industrie daar te lande, nu en dan blijkende uit- een matige koersverbetering, vinden hier nog geen weerklank, hetgeen ook te verklaren is door de belangrijk ver minderde bedragen welke van deze fondsen in do laatste jaren hier te lande gehouden worden. Comm. Steels noteeren 113} tegen 114.}. Stu- debaker 108 1/8 tegen 10G, Am. Smel ting 76} tegen 77 1/2. Anaconda 78 J tegen 80 1/16. Am. Spoorwegen konden op het' voorbeeld van N.-York, waarvan de gunstige oogstopbrengst, hoogere ont vangsten voor de spoorwegen ver wacht worden, een matige koersver betering ondergaan. Comm. Sou tin. Rails noteeren 72 5/8 tegen 69?. Unions 149 tegen 143, South. Pacific 100} tegen 99?. Beleggingswaarden konden goed op prijs blijver;. Geld op prolongatie liep tot '4 "P- mijn hals gezet. Alleen kom ik na dien dag bij hevigen storm niet meer bui len. Je moet voorzichtig wezen. Nader hand ben ik naar het bureau van poli tie gegaan om den agent nog eens te bedanken. Hij kwam wel voor den dag, maar deed erg voorzichtig, alsof hij 't niet recht vertrouwde. „Dat kan ik begrijpen," zei ik. „Juist.- Nu heb ik dus het verhaal gedaan en u is de eerste verstandige man die het gelooft. Ik dank u, ik dank u hartelijk. Nu laat ik uw bankje weer aan u over. Het is tijd voor de koffie. Goeien morgen!" „Goeien morgen!" zei ik. „En geloof je dat mooie verhaal heusch, Stuiter?" vroeg Wouter. „Hoe heette die man?" vroeg de prac- tische Wouter ,„en waar woont hij?" „Dat heeft hij mij niet gezegd," ant woordde Van Stuiteren. „Hmbromde Hupstra. De dames keken den gastheer aan, alsof zij wel iets gezegd zouden heb ben, wanneer hij de gastheer maar niet geweest was. „Ik heb het je wel gezeid," zei me vrouw Van Stuiteren klagend. Het gezelschap deed er verder eea welsprekend stilzwijgen toe.- Het po pelde mij, maar ik zweeg uit beleefd heid. Wij legden genoegelijk een kaartje en kregen een nabroodje, waar de gast vrouw al haar zorg aan besteed bad, want, dat moet gezegd worden, zij is een perfecte huisvrouw. Tegen half twaalf gingen wij naar huis. Onder weg was de man met het afgewaaide hoofd het algemeene onderwerp van gesprek. Dea volgenden morgen liep ik even bij Van Stuiteren aan. „Hoor eens. Stuiter," zei ik, toen wij samen, met de deuren dicht in zijn spreekkamer zaten, „kun jij niet wat teekenen?" „Hoe zoo?" vroeg hij onnoozcl. „Toen jij gisterenavond dat prentje uit je portefeuille haalde, zag ik dat er nog meer papiertjes van dezelfde grootte in zaten. Waren dat geen voor oefeningen voor die fraaie voorstel ling?" „Denk jebegon hij verontwaar digd. ^Laat dan je portefeuille eens kijken." Datdeed hij niet. Maar wel zei hij? „nou ja, 't was een aardigheid, ik heb liet prentje zelf geteekend cn het ver haal verzonnen; Maar je verklapt mij niet!" Dat heb ik beloofd en dus het heele mooie verhaal in de krant gezet. FIDELIO, „en daar op eons voel Ik, dat mijn hoofd van mijn schouders waalt ei> wegroltl" „Onzin", zeiden de mannen. „Eng", vonden de vrouwen. „En u leeft nog!" zei ik tot den verteller. „Dat is de merkwaardigheid. Het kriebelde een beetje, maar pijn deed het niet. En is hot niet vreemd '1 ik was om zoo te zeggen twee persoon lijkheden gewórden. Met mijn hoofd kon ik nog kijken, maar natuurlijk niet ioopen. En mijn romp die op het bankje was blijven zitten, kon armen en beenen bewegen, maar niet kijken, die bleef dus voor do veilig heid op het bankje zitten". „Maar uw oofd vroeg ik den man. „Woei dat weg?" „Juist. Het rolde, omdat het- zoo rond was, langs den Dreef, ik kreeg er hoofdpijn van, de tanden rammei den in mijn mond. „Help, help 1" riep ik, maar er waren bij dit slechte weer haast geen mensehen op straat. Mijn hoofd rolde maar door, tot mijn ge luk was de tramdienst gestaakt, zoo dat die mij niet overrijden kon. Op eens bonsde mijn hoofd tegen een paal aan en bleef daar even liggen. dat ik riep t „loop niet weg, neem mij voorzichtig op ea zet mijn hoofd weer op mijn schouders. Mijn romp zit ver der, op het derde bankje." Hij trilde zóó toen hij mijn hoofd op raapte, dat de tanden in mijn mond tegen elkaar rammelden. Voorzichtig droeg hij mijn hoofd do Dreef langs. Mijn romp zat nog rustig op het bankje, want de wind was een beetje be daard. Een paar kwajongens stonden er voor cn riepen 1 „Grappenmaker, flauwe grappenmaker, je hebt je hoofd onder je jas gestopt!" Ze dachten, dat ik voor clown speelde. „En wat gebeurde er toen?" vroeg ik, want hij zweeg, naar 't scheen door aandoening overmand. „Ik zei tot den agent„zet mijn hoofd nu voorzichtig op mijn hals," want ik zou het verschrikelijk gevonden heb ben, wanneer het scheef was gaan staan. Dat deed hij, riep toen een atax aan, die juist voorbij kwam en bracht mij naar huis. Mijn familie stuurde gauw om den dokter, een knappen man en die heeft mijn hoofd weer stevig op

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5