mm HAARLEM'S DAGBLAD Weensche Brief. FLITSEN DONDERDAG 2 OCTOBER 1924 - TWEEDE BLAD (Van onzen correspondent)* DE MAN, DIEZIJN KALEN SCHEDEL VERHUURT. DE MINIS TER, DIE IN ZIJN HEMDSMOUWEN ACHTER DE TOONBANK STAAT. DE AARTSHERTOG, WIEN „DE POLITIEK GESTOLEN KAN WORDEN" EN DIE OP EEN COEDKOOPE M A N I E R IN E EN D U UR L O K AA L WEET TE ZITTEN. \Ve< :n, 25 September. Wat men alles al niet huren kan te genwoordig Het begint rr.et huiren, woningen, al of nie: gemeubileerde ka mers, auto's, rijtuigen en paarden. Mo torschuiten en roei'oooten, hecrenrok- fcen en smokings, hooge hoeden en*. Wanneer het schoone geslacht naar een avondfeest wil gaan en daar met een schitterenden tooi wil pronken, dan kan het bij een juwelier ia de grooto stad paarlencolliers, armbanden, ringen en dergelijke voor een enkelen avond hu ren, Wie maar betaalt, kan alles kt ij- gen, Mies huren! Ook heele menschen kan men huron, die dan hun krachten in dienst van den huurder stellen. Zij wer ken met de handen, met het hoofd of met beide tegelijk (rooals bijvoorbeeld journalisten, die met het hoofd denken en tegelijkertijd met de handen op dc schrijfmachine klepperen.) Verreweg het meerendeel van de menschheid verhuurt een deel van zijn menschelijk organisme en moet xicb daarvoor dikwijls veel dingen getroos ten. die men eigenlijk liever anders had. Maar weet u wat de nieuwste en tevens de gemakkelijkste manier is om sichtelf productief te maken en daarbij toch rijn vrijheid 100 goed als geheel te behouden? Wanneer u te Weenen woonde, zoudt u het wetenEr loopt hier namelijk een man in de straten rond, in de schouwburgen, ce biosco pen, do cabarets en de koffiehuizen, die.... lijn kalen schedel heeft ver huurd. Alléén zijn kalen knikker, maar ztiet wal er in zit.... alléén de glan zende hoofdhuid. Voor reclamedoelein- den natuurlijk de schrandere lezer heeft het geraden! Do man is een groo- te. imposante figuur, die zich rustig en statig voortbeweegt. En in 's man* be wegingen herkent men onmiddellijk den gewezen officier. Met den hoed op het hoofd komt hij een café binnen, gaat alt ieder ander mensch aan een tafeltje zitten, bestelt het een of ander, verlaagt een krant van den kellner nergens ter wereld worden in de koffie- huizeg zooveel kranten gelezen alt te Weenen. haas: iedere bezoeker leest er drie. vier, vijf of zet achter elkaar! er. dan neemt de nieuwe gast ziln hoofd deksel af. Onwillekeurig schrikken de andere, in zijn nabijheid zittende, per sonen op zijn rozige kaasbol is met groote. zwarte letters bedekt en men leest de aanprijzing van een bekende schoenstneeifabrick. D« wan schijnt het gemompel om hem heen niet te bemerken, tenminste hij doet alsof! En hij leest rustig zijn krantje. „Verschrikkelijk!" zeggen de men schen, „zijn hoofd te moeten verhuren! 7.66 ver is het dan al met onze vroeger zoo kranige en trotsche officieren ge komen, 166 ellendig rijn er aan toe. dat ze tot zülke middelen hun toevlucht moeten nemen om in het leven te blij ven I" Zijn hoofd verhören. dat isindeoogen van de groote menigte precies hetzelfde als zijn hoofd verkbbpen. Vreeteltjk. Men denkt aan Faust, die zijn ziel aan dra Duivel verkomt, en aan Peter Schlemil, die zijn schaduw aan den Booze afstond! En dat Mies was nog niet zoo erg als zijn voor iedereen op de wereld zichtbaren, concreten kop te verkoopen en met een in groote. zwarte letters prijkend brandmerk rond te moe ten loopen Zoo oordeelt het gros van de men schen. dat aan uiterlijkheden veel meer waarde hecht dan aan hen feitelijk be hoorde te zijn. Zéér zeker, er behoort een soort philosophic toe om er hndei over te denken, maar onre man, di zijn kalen schedel heeft verhuurd, bezit rfeje! Hij schijnt er in het geheel ri verschrikkelijks meer in te vinden, dat rijn eertijds roo eerwaardig hoofd than1 als reclamebord moet dienst doen, en wanneer men met hem spreekt, blijkt hij rich geheel aan de huidige omstan- digheden te hebben aangepast. Alleen wil hij graag anoniem blij ven. incognito zou men haast zeggen, „\V:e en wat ik vroeger ben geweest, zal de wereld toch wel niet vee] n kunnen schelen!" meent hij. Hoofdzaak is het tegenwoordige, men heef: alle rr.e: het heden rekening te houden! V een heel gezonde opvatting is! Bov< dien meent hij. dat het veel prettiger is alleen zijn hoofdhuid te verhuren, dan zijn heele hoofd. Alleen dat kleine stukje vel op zijn achterhoofd behoort niet hem en verder kan hij met zijn lichaam en met zijn ziel doen, wat hi. wil! Hij kan gaan wandelen, kan naar een theater gaan, in een café een kop koffie of een borrel drinken, kortom hij is een vrij man. Officieren en amb- reu moesten zich vroeger met huid en haar aan het heerschende systeem opofferen, hij leent alleen zijn hoofdhuid het aanprijzen van een overigens werkelijk prima en fitst class schoen smeer Wanneer men deie twee tegenstellin gen in de weegschaal werpt, om te zien, wat het aangenaamste is, welnu, valt dan niet de beslissing ten gunste an onzen kaalkop-phüosoof? De tijd der uiterlijkheden is voorbij! Overigens is in Oostenrijk nooit zoo scherp de lijn getrokken, die de eene klasse van de andere afscheidt en is men nooit zoo zeer de slaaf geweest van het „dat kan men n'et doen!" en „dat past niet!" eB „diu is niet netjes!" Reeds voor den oorlog waren de levens toestanden en gewoonten zeer vrij en gaven zelfs de allerhoogste aristocraten zich alle mogelijke moeite om precies te zijn als iedereen en in hetzelfde eemgs- rir.s platte en toch zou gemoedelijke Weensche dialect te spreken. Ook kei- Frans Jozeph had zich dit aange wend en kon, wanneet men het niet «i<t dat het de monarch was, even goed voor een eenvoudigen burgerman gehouden worden. In den Prater, ce volksvermakelijkheid van Weenen, wajr het den heele.n romer door kermis is. draaimolens en schiettenten, wilde beestenspellen en vlooientheaters, lucht- schomrnels en 'roetschbanen, volks cabarets en muziektuinen alle zomer maanden door in volle actie zijn, bewo gen zich steeds alle standen en klassen door elkaar. Officieren met hun dames verdrongen zich tusschen kleine bur gerlui en arbeiders en sedert de omwen teling en het ontstaan van dc republiek is dit ineensmelten en in elkaar vloeien der verschillende klassen er nog ster ker op geworden. Velo vroeger hoogge plaatste officieren zagen zich plotseling genoodzaakt een ander beroep te kie zen, velen werden handelsreiziger, an deren weer straatventers of schoen poetsers. Of zetten een klein nermkje in grutterswaren op! Of werden portier of gids voor vreemöclingn! Of woning- agent! En zoo verdwenen ook dc laat ste symptomen van standsvooroordeelen. De Oostenrijk sche miniver van Land bouw. Franr Buchiger. geneert zich bij voorbeeld in het geheel niet om er ze.f een wijnkroes op te houden en. tt» zijn hemdsmouwen achter de toonbank vaan de. jijn gasten, meerendeels koet siers, voerlui cn landbouwers, en af en too eens een doortrekkende vrecrace- ling, hoogst eigenhandig den wijn in te schenken. F.n men moet niet denken dat hij een democraat is van den uiter sten linkervleugel, o neen. hij is con servatief. En wel niet alleen m run politieke overtuiging, doch ook in zijn particuliere leven. Want ook vóór hu nog minister was, hield hii «r dit huis in de buurt van Tulln op na en evenals vroeger hij thans, wanneer de staatszaken hem des zomers niet r.aar Weenen roepen, de vriendelijke en gemoedelijke waard, die voor ieder zijn gasten een gul et» vriendelijk woord over heeft. Hij bleef eenvoudig, «si hu was. En anderen weer worden, wat zij vroe- fff. waren en werden van hoog- „■Hienlijk. ptr,oor,lijkli—den «nft ge burgers; zoo zijn bijvoorbeeld de leden van het vroeger zoo machtige Kei- zerüik-hCocinklijke huis thans dood-een- voudige mencercn en mevrouwen Habs- burg geworden. De meestcn hunner zijn naar het buitenland getrokken, de rxkeirerin Zita woont met haar kinde ren in Spanje, prins F.ugcne. die zi waardigheid als grootmeester van de Duitsche ridderorden zoo juist heeft neergelegd, vertoeft in het democrati- sche Zwitserland en slechts enkele voor malige aartshertogen en aartshertogin nen wonen nog binnen de Ooitenriik- scbe grenzen, o.a. de jeugdige aarts hertog Rainer. die te Weenen woont en run beseheiden vermogen gedeeltelijk in kolen-aasideelen heef: belegd, die iis: in de laatste maanden zoo goed als r.iets zijn waard geworden. Dank zij het wanbeheer van de directie van deze onderneming! Want de nog geen dertigjarige man mo-t relf niet van koopmanstalenten ontbloot zijn. boven dien is hü een groot liefhebber va* sport en heeft hii op motorwedstrijden reeds prijzen behaald. De politiek kan hem niet in extase brengen, integen deel hii bekommert er zich niet om. „De politiek kan me gestolen worden!" reide hij onlangs nog tegen een jour nalist. die hem.kwam interviewen. Wanneer monarchistische propagan disten hem komen bezoeken, zegt LIJ hun eenvoudig, dat hij zich veel pretti ger in de republiek gevoelt, dan vroe ger, omdat hij thans veel vrijer is en niet eerst van hoogerhand toestemming behoeft te vragen, wanneer hij ook maar het kleinste reisje of een niet noemens waardige excursie wil maken. En tegen de republikeinen beweert hij juist het tegenovergestelde, namelijk, dat de huidigo staatsboel niets waard is, om dat er wanorde heersckt en alles een janboel is Zijn vader en moeder, aartshertog Leopold Salvator eü aartshertogin Blanca, van geboorte een Spaansche, wonen in Spanje, waar Raincrs groot vader Don Carlos indertijd kroonpreten dent was! Dezen zomer hebben zij het kasteel Wilhcbnincnburg in Oostenrijk aan een Zwitser verkocht, doch omdat van ce koopsom van 500.000 francs slechts 20.000 uitbetaald werd en de rest van 480.000 schuldig werd geble- is men tot de gerechtelijke verkoo- ping moeten overgaan. Raincrs zuster heeft een mésalliance aangegaan met een zekeren Ramon Hollandais. Vaak worden Rainer en zijn jongere broer op al of niet officieele feestelijk heden uitgenoodigd en ook bij families aan huis gevraagd, Doch wanneer zij verwachten, 'dat deze uitnoodigingen hun veel geld zullen kosten, bedanken zij liever. Zij hebben pas een methode ontdekt, hoe zij voor weinig geld löch des avonds in een duur lokaal kunnen ritten. Onlangs zaten zij ergens en toen de kellner naar hen toekwam met de vraag, wat de heeren wilden gebruiken, gaven zij hem 10.000 kronen (ongeveer veertig Nederlandsche cents) rr.et de boodschap, dat hij hen verder met rust laten. Hetgeen geschiedde! W. M. BEKAAR. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 109 DE KRUIER IS ERi Stadsnieuws TAAL, TAALONDERWIJS EN LETTER KUNDIG INZICHT. Bij genoegzame belangstelling wensclit Dr. J. B. Schepers, leeraar in de Neder!. Taal en Lctterk. aan het Gymnasium te Hanrlam dezen winter een cursus to ge ven over taal, taalonderwijs cn letter kundig inzicht, voor oudere van school gaande kinderen, onderwijzend parson cel cn verdere belangstellenden. De In behan delen onderwerpen in deze serie zijn: al- gemeeno Inleiding, grondgedachten bij liet tegenwoordig moedertaalonderwijs (voor don gewonen mensch en den let terkundigs) rliythme, toon, klemtoon klarAsei van 't beschaafde Ne-fcrlandsoh; spreken '.ot echrijwn. de spellitvg- c-lnjdona taalgevoel bij woordkeus, vor mer. en beeld»praak, bij zinsbouw; fouten en taalveranderingen; woordvorming; de beteekenis en haar wijzigingen; verschil cn overeenkomst tuesclien gewonen mensch en letterkundige; kun*', en schijn- jcur.et; samenvatting. Bij elk» Sering zal gelegenheid zijn lot het stellen van vragen en gedachtewis seling. De cursus zal gegeven worden in tien of twaalf avonden, des Donderdags- avond». weet iemand ook -waar hij de kaartjes heeft gelegd is zij zeker, dat de sleutels niet in gepakt zijn heeft juist verklaard, dat die koffer het vast niet overleeft als M ten tje waarschuwt: do kruier is er loopt naar het portaal met positieve verklaring dat kan niet, liet is ne gen uur en hij zou pas om 10 komen geeft na eenig debat toe, dat hij misschien wel 9 heeft afgespro ken de man zal 10 minuten wachten grijpt alles wat los en vast is en stapelt liet ordeloos op in den kof fer hij hierin ge dwarsboomd is. begint hij koffers te sluiten, die blijkbaar klaar zijn, maar Wtoet ze weer open doen en wordt gesnapt als hij een tennisrac- 'luet wil bergen in dun eenigen koffer, die klaar was wordt naar beneden ge stuurd en vraagt daar met tusschenpoozen, of het nu nog niet klaar Is sluit de deur achter defl kruier en informeert hoe in dit huis ooit Iets zou gebeuren, als lii; er zich niet mee be moeide. fNadruk JrerEwJeS.Ï Het Tooneel JONGE HARTEN. INTIEME KUNSTKRING. Do heer Frits van Dommelen heeft al van heel veel Haarlemsche dilettan ten do censte tooneelschredcn geleid. Niet altijd zal dit voor den heer Van Dommelen een even dankbaar werk zijn geweest. Als hij in zijn gedachten een levendig, vlug acteur als Louis Chrispijn in een jonge rol voor zich ziet, zal hij soms te werken krijgen m--: een stuntelig dilettant, dio bijna niet van zijn plaats te krijgen ia en nis hij 2iich voor de rol van ten ouden brompot een Cor Scbultzc droomt, zal hij hot moeten doen met een liefheb ber. die het abc van het tooiieelspelen nog moet loeren. Dc resultaten van zijn werk zijn dan ook meestal zeer verschillend, «I naar do krachten, die hij onder zich krijgt. Nu pas heeft dc Intieme Kunstkring uit Bloemondaal zich wcor onder zijn leiding gesteld, en dit is een bewijs, dut deze verccniging niet meer tevre den is met zoo'n beetje spelen onder elkaar". Goede, ervaren leiding is liet eerst noodigc voor een dilcttanten- veroeniging en ik twijfel or dan ook niet aan, of do verc-eniging zal onder Van Dommelen's regie flink vooruit gaan. Do Intieme Kunstkring telt on der zijn werkende leden «enige krach ten. waarmee onder goede leiding ze ker wat te bereiken valt. 7-oo maakte do heer Wirtz van Jacob Hoogveen al een aardig type en ook mevr. Wirtz en xnej. Koorenblik toonden over speel- kwaliteiten to heschikken, al miste ik in deze twee te veel de contrastwer king tusschen de oude vrijster en de jeugd. In het spel der twee 'dames was echter al vee! goeds Men zag duide lijk soms, bijvoorbeeld in het spel met de waaier van Kee in het tweede bedrijf, zelfs te veel dat zij van hun regisseur reeds heel wal hadden geleerd. De rol van Jacob Hoogveen is er een voor een typeur om „van te smullen". Ook de lieer Wirtz, die het gelukkig niet in goeakoope chargee rt ug zocht, heeft er pleiner van be leefd. Natuurlijk kunnen wij een voorstel ling als die van den Iniiemen Kunst kring nog niet denzelfdeu maatstaf aanleggen als de opvoeringen der oudere vcreenigingen met geroutineer de krachten. l)e spelers kunnen ech ter reeds nu over liet resultaat tevre den zijn. Bij wat meer optreden zal het houterige cn siooterige, dal. nu en dan vooral bij oom en neef Martens wel eens hinderen, er uitgaan. Alles moet nu eenmaal wennen, ook het op treden voor liet publiek Een woord van hijzonderen lof voor de tooneelaankleoding in het tweede bedrijfDaar had de heer Koorenblik alle eer van! Hei zag or frisch en pret tig uit. Emnnta' oude stuk, 'dat van Duitschen invloed niet vri jis, deed het bij het publiek weer opperbest. Vooral het tweede bedrijf had veel succes. J. B. SCHUIL. Leeuwen, Kampervest 25, EngeTsch'e sleutel. J. v. Leeuwen, Vooruitgang- straat 59, autoslinger. J. Dijkstra, Ged. Oude Gracht 18, sleutels. 11. Es- selman, IIuvsdaelstraat 8 rood, tabak- zak. J. v. Norde. Brouwersstraat 93, schooltasch met schriften. A. Dernison Hippcrdasiraat 15, zakmes. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij: B. Walter, Kleverlaan 102, armband. C. Kooij, M. v. Heemskerkstraat 3, bal. A. v. Norden, Westerstraat 53. beursje. M. A. Smith, lordensstraat 49 beursje met inhoud. M. v. Kampen, lieerenstevnstraat 18, broche. A. Blonk N. Schoolsteeg 7 zwart, ceintuur. J. A. Boerrigter, Hier. v. Alphenstr. 34, ceintuur. J. Overboek, Ridderstraat. 35, hond, herder. C. Visser, Woonwagen kamp, hond geel-zwart. Provoost, Ten Gatestraat 8, hond, herder, K. Fauna, Poelgeest, Schreveliusstraat 39, hond. gec-1, K. Fauna. J, Wjllems Gasthuis straat 36 zwart, jasje. J. de Pos, Rol landstraat 14, karwats, v. Deventer, Haarlem merlicdeatraat 36, poes, zw. wit, K. Fauna. Fabel Helmbrekers teeg 2. poes. gr. wit, K. Fauna. Habermelü Kinderhuissingel 30. poes, zwart, K. Fauna. Jansen Begijnhof 8, poes, gr. wit K. Fauna, poes zw. wit, K. Fauna. Politiebureau, Sinedcstraatlorgnet, in étui. F. Beurschens. v. Marumstr. 57. lorgnet in étui. J. v. d. Werf. St. Johannes de Deo, M. v. Heemskerks! r. potlood, koper. D. v. Tongeren, Wil genstraat 21. Schoten, pantoffels. P. Wagtman. Ruvsdaelstra.t 17, porte- monnaie. J. Prinsen, Leliestraat 6 bo ven, pakje labellen. P. Peetoom, Jan Stecnetraat 35. pakje waschgoed. K. Dijkstra, Harmenjansstraat 55 rijwiel- beïastingplaatje. F. Vastenbolt, W. Geldeloozepad 25, idem. T. Koehorst, VVesterstraat 87 zw., rozenkrans. F. Do Kctc vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken wordt gehouden op Dinsdag 7 October 1924, des namiddags te 7 uur in het gebouw der Kamer, Kruisweg 70. Do agenda luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen et ukken en mededeellin- gen. 3. Goedkeuring verzonden brieven: ■i aan den Minister van Buitenland6che Zaken door de Kamers van Koophandel to Alkmaar, Gouda, Hoorn, Leeuwarden ■•li Zaandam, inzake kaasexport naar Spanje en Japan. b. aan de Eerste KameT der Siaten-Ge- neraal. betreffende wetsvoorstel Rut gers c.e. 4. Subsidieaanvraag Museum van Kunst nijverheid te Haarlem. 5. Concept adres Commissie ad-hoc, be treffende wijziging Boterwet. 6. Rapport Commissie Winkelbedrijf, iar.Vxe gestie Rijksin koopbureau. 7. Rapport Commissie Winkelbedrijf, inzake vc-ricoopingen gebouw St. Bavo te nnarlem. 8. Rondvraag. 9. Besloten vergadering. HET HANDELSREGISTER. Blijkens een mededeeling in „Han delsberichten" hadden in Haarlem en omstreken de volgende nieuwe in schrijvingen in het Handelsregister plaats H. Broers, Schoten, Hulststraat 25, kleermaker. W. C. Ederveen, Wouwermanstr. 29 zw., sigaren, sigaretten, tabak en pijpen winkel. T. Grauwelman en W. G- van Hes teren, Schoten, Kritzingerstraat 23, bouwvak. Venn.: T. Grauwelman en W. G. van Hesteren, beiden Scho ten. Ii. J. Nieuwenhuis, Velsen, Hage- lingerweg G 51, comestibles, boter cn kaas. F.n verder deze wijzigingen: Bad-Artikelen J. W, Eerhart, Zwaanstraat 107, Wijk aan Zee en Duin, handel in bad- en aanverwante artikelen. Uitgetreden Eigenaar: J. W. Eerhart. Handelsnaam gewijzigd ,J. Raadsveld v.h. J. W. Eerhart". Nieuwe eigenaar J. Raadsveld, JVijk aan Zee en Duin (H.V.) „De Concurrent", Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude, Dr. Schaepman- straat 1, manufacturen. Uitgetreden eigenaar C. C. H. J. Houthuyse, Nieuwe eigenaar: S. Lampe, Haar- iemmerüede en Spaarnwoude. N.V. Koninklijke Fabriek van Rij tuigen en Spoorwegen J. J. Beynes, Stationsplein 14. Uitgetreden Comm. E. A. M. Gilissen. liet totaal aantal schuldbrieven bedraagt thans 440 a 1000, totaal 440.000. Kunst Brons- Mc-taalgieterij „De Kroon", Houtmarkt 23. Uitgetreden eigenaar: A. J. Heyblom. Nieuwe eigenaar J. Burger. Firma Mariens en Zoon', Ged. Ou de Gracht 135 en Spaarne 110, tim meren, metselen, nannemen van houw; werken. Uitgetreden vennoot J. C« G Vischhtiridel F.nge! Prins Jz., Ken- nemerlaan 34, LTmuiden, gem. Vel sen. Overleden Comm.E. Prins Jz. Firma Jacob de Vries, Smedestraat 1. winkel ia glas, porselein, enz. De bepalingen der vennootschap ten aanzien van derden gewijzigd. Zeevischhandel ..LunaVelsen (IJmuiden). Rijksviscnhal 5 c. Functie Dir.: „R.J- Aalberts is gewijzigd jn ..Comm." Nieuwe Dir.: E. Wiersma, Velsen. DE BLUE BAND-FILM. Woensdagavond werd in "den schouwburg aan den Jansweg voor de eerste maal de Blue-Band-film ver toond. De aanwezigen zien eerst hoe de grondstoffen werden verzameld en vervoerd naar v. d. Bergh's marga- rinefabrieken te Rotterdam. Na een kijkje op de groote opslag plaatsen, wordt de bereiding van Blue-Band aan het publiek getoond. Tenslotte de verpakking en de ver zending. Het is een zaer interessante film. In het bijzonder de machinale bewer king, zonder dat iemand met de han den aan het product komt, is belang wekkend om te volgen. Ook werden enkele andere films ge geven, o.a. een paar natuuropnemin- gen en twee komische nummers^ na melijk een geestige twc-e-acter: ..De nieuwe huisknecht". „Het spookhuis" is ook een film van net vroolijke genre. Inderdaad een gezellige avond, waartoe de explicatie van den heer E. IJdo en de muziek van een goed strijkje hebben bijgedragen. Er was veel publiek. Hedenavond wordt nog een voor stelling gegeven. F e u illeton (Geautoriseerde vertaling). Naar hot Engelichvan J. S. FLETCHER. 39] Hi, ging juffrouw Knap weer op zoeken nadat hij <r een heclon tijd over had nagedacht wat de !>este manier zou zijn om haar uit te hoo- ren. Juffrouw Knap. die zich savonds nogal verveelde, niettegenstaande at tenties vnn Shclmore en ziin tante, en verschillende andere menschen in de stad, die graag wat voor haar wilden doen, ontving hem heel vriendelijk. Niettegenstaande zijn roode haar. zijn scherpe neus, en zijn oogon, cl"1 dicht, bij elkaar stonden, tond zo Simmons heel interessant en ze was er van overtuigd dat LIJ niet dom was bovendien was ze niet onge voelig voor rnanneliike bewonderaars, en ze had al dadelijk gemerkt, dat Simmons, hoewel hij nog heel lop-r was. dadelijk zag of een cneisle knap was. Toen hij dus bij deze gelegen heid binnenkwam, ontving ze hem glimlachend. „Heeft u nog iets ontdekt?" vroeg ze. toen zo alleen waren ott ieder aan een kant van den haard zat. Simmons wreef langs liet vilt. van zijn hoed. dio hii op zijn knie hield, on keek juffrouw Knap ann. „Bij dergelijke gevallen, juffrouw Knap", merkte hij op, „komt altijd een boel geheimzinnigheid. En men moet heel voorzichtig «o werk gaan. Ik zou misschien alles bederven als ik u ja. zelfs u! te spoedig, te ec-1 vertelde. En ik schiet niet erg op. omdat ik niet alles weet. wat ik zou moeten weten. U zoudt m1' zeker wel iets willen vertellen dat mii erg helpen zou?" „Wat?" vroeg juffrouw Knap. Simmons besloot plotseling om maar brutaalweg te vragen. „Wat had die Juni'.s Bartlett eigen lijk to maken mei die geschiedenia van hot horlogo?" vroeg hij. „Hij is niet opgeroepen toen KLght en Mary Sauders moesten voorkomen, maar ik ben or zeker van, dut hii wel iels met de zaak had uit to staan, want ik heb hem mot u en met den juwe lier, die bet horlogo gedocht had. zion loopen". „Ik geloof niet dat dat een geheim is", zei juffrouw Knap dadelijk. „De politie heeft Bartlett niet als getui ge opgeroepen omdat het niet noodig was. Maar hij was degeen die den nachtportier cn het kamermeisje heeft aangegeven. Hij zag hen naar den goudsmidswinkel gaun, kwam er ach ter wat zo danr gedaan hadden en vertelde dat aan mii". „Dus heeft hem die belooning ge geven. die u had uitgeloofd?" vroeg Simmous. ..Natuurlijk! Die had iiij verdiend", antwoordde mejuffrouw Knap. „F.n hii zou die anderen ook wei willen verdienen vooral de derde!" merkte Simmons op. ..Hij kan liet best gebruiken!" „Dat zal wel", stemde Juffrouw Knap toe. „Maar hii weet niets an ders. Ik ben er van overtuigd dat hij anders al om het geld bij mii geweesi zou zijn! Neen, Bartlett weet. verder niets anders zou ik het ook wel weten!" ,,U zou deze geschiedenis graag op gehelderd willen zien, is 't niet, juf frouw Knap?" vroeg Simmons, ,,U vindt dat u oh wraak moet ne men, is 't niet?" „Ik geloof niet dat het bepaald een verlangen naar wraak fa", antwoord de juffrouw Knap. „Maar .ik vind het verschrikkelijk dat een rustige, goede man. zooals miin voogd hier fn koelen bloede vermoord is wat nu toch wel vast staat. En ik zal niet rusten voor ik den moordenaar aan het ge recht. heb overgeleverd!" „Ze zoggen dat een moord altiid uitkomt", mompelde Simmons, Maar ik weet het niet Wij advocaten hoo-i ren soms van zulke vreemde, onop- geloste geheimen, juffrouw Knap. Maar ik doe migt host om deze zaak op te lossen. Ik huichel niet, juffrouw Knap, het geld. dat u als beloo ning heeft uitgeloofd zou mij uitste kend te pas komen. Ik ben een arme jongen, die zijn eigen weg moet zoo ken in deze wereld, en ik ben natuur lijk eerzuchtig. Ik wil vooruit komen en wat bet eekenen, zoodat ik een eigen huishouden kan opzetten en gaan trouwen, en „Is u verloofd?" vroeg juffrouw Knap onmiddellijk. „O lieve help, neen, juffrouw Knap" antwoordde Simmous met een on schuldig gezjclit. „Ik. ik heb nog niet eens een meisje! Ik praatte maar zoo over de loekomsl. Toekomsfdroomen. ziet u, juffrouw Knap. Mag ik vragen of of u verloofd is?" „Zeker inng dal", antwoordde Juf rouw Knnp, „Ik ben niet verloofd!" „Dat verwondert me!" zei Sim= mons, on keek haar vol bewondering ann. ,.Tk had vast, gedacht, dat u wel verloofd zou zijn". „Ik ben pas oen jaar geleden van school gekomen", merkte juffrouw Knap op. Ze bekeek Simmons eens te, sluiks en zei togon zichzelf, dat hii er. niettegenstaande zijn roode hnor en vreenule oogen. erg verstandig uit zag. „Ik heb er niet veel gelegenheid voor gehad", voegde ze er bij. „Ik moest, bijna al mijn tijd aan de zaken besteden". ,,U is ongetwijfeld een zeer prac- tische vrouw", zei Simmons. „Zeer intelligent!" „Mijn familieleden zijn allemaal znkenmenschen", antwoordde juf frouw Knap. „Ik weet alles over den handel over mijn eigen zaak on over geldzaken ook. U moet niet denken, dat ik niet met geld kan om gaan! Ik heb al deze hooge beloonin- gen uitgeloofd voor inlichtingen om trent den moord op mijn oom, omdat ik voel dat het mijn plicht is tegen over hein om de zaak op te helderen, en omdat nu. omdat ik het geld kan missen. Nu hij dood ie. wordt de zaak. die van hem en van mij was. heelemaal mijn eigendom". „Werkelijk?" zei Simmons op on- derdanigen toon. En hij begon er on middellijk over te piekeren wat de bcslo weg zou zijn om te kiozen de weg die loidde naar de tin-mijn cn geldbuidels van juffrouw Knap. of de weg, die, nog vaag, leidde naar een punt, va'n waar uit hii mevrouw Cham pernowne geld zou kunnen afpersen. ..Zoo, zoo. Nu, ik doe mijn best, juf frouw Knap!" Hij stond op om heen te gaan en juffrouw Knan stak hem haar hand toe. „Ik ik vrees dat n het hier erg eenzaam heeft", zei hij op zijn bemïnnelijken toon. „Ik ik zou u een kleine afleiding wil len vooretellen, als u het goed vindt". Hij hield nog steeds de hand vaat, die juffrouw Knap hem gegeven had en keek haar aan met een blik waar in een mengsel van bewondering en onderdanigheid te lezen was. Juffrouw Ivnaji vond het merkwaardig voor een jongen, maar ze had r-een bezwaar tegen zijn bewondering of tegen zijn onderdanigheid. „O ja?" zei ze vragend. ..Dit is een heele mooie streek", zei Simmons. „U kunt het u niet voor stellen. als u nooit buiten de stad is geweest. Er zijn een paar prachtige plekjes. schitterend! 's Zomers ko men hier veel schilders, in den herfst ook wel. Het Danesley laantie. bil- voorbeeld, prachtig is het daar! Als u dat, soms eens zien wilt. juffrouw Knap, of een ander deel van do streek, zou ik Hij zweeg en keek haar aan, en Jut. fromv Knap sloeg op echt vrouwe]ij- ko wjjze haar oogen neer. Een oogen- blik later keelc ze weer zedig op. „Ik vind het ^roed. als u mij dat wilt loten zien", zei ze. „Tk houd wel van zulke dingen.". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5