HAARLEM'S DAGBLAD Weensche Brief. FLITSEN Woelige Dagen WOENSDAG 5 NOVEMBER 1924 - TWEEDE BLAD (Van onzen correspondent.) HET EINDE VAN DE WEENSCHE ETABLISSEMENTEN EN CABARET KALF ZECEVIERT DE „STIER". A GELD. TWEE BILLIOEN EN NECEN NOOD, WERKLOOSHEID EN LAND TèLE VAN „TANTE OORA", Weenen, einde Oct. De romer in Oos-.emijk is niet zeer mooi geweest en de Weeners, die naar buiten waren getrokken kwamen allen geheel doorweekt van de reis terug. He: begin van het najaar was niet veel be ter, doch thans schijnt een gouden zon netje dag aan dag en is de hemel ge stadig blauw of minstens effen wit grijs. Doch het wordt kouder en kou der en al ziet de stad er in het heldere zonnelicht, vroolijk uit, toch is er iets, dat aan de vroolijkheid ontbreekt en dat aan de zoo bekende Weensche ge moedelijkheid en den Weenschen humor afbreuk schijnt te coe i. In de laatste weken, sedert den eersten October, is het verkeer op straat belangrijk minder geworden. Honderden van lieden heb ben hun autonummers aan het ver keersbureau teruggegeven. Vele groote vermakelijkhei i n ri chtingen, cabare t s en andere établissementen, die steeds druk bezocht werden houden dezen win. ter hun deuren gesloten. Apollo, het be kende café-chantam in grooten stijl, het a! even internationaal bekende établis sement Ronachex, het elegante en luxueus-ingerichte danslokaal Parisien. Feaina en tal van andere gelegenhe den blijven deren winter gesloten. Niet omdat zij wellicht geen goede raken kon- den maken, doch omdat de belastingen, die men van hen verlangt, te hoog rijn en zij de prijzen niet zoo geweldig kun nen opdrijven. Honderden van banken en wisselkan toren rijn gesprongen en uit elkaar ge spat, andere weer worden geliquideerd. De tijden van het gemakkelijke geld- verdienen rijn voorbij, de beursspecu lanten hebben hun reven vette jaren achter den rug en trekken wit een lee- lijk gezicht tegen de nu aangebroken magere jaren! De stemming aan de Weensche beurs !s vaak niet veel vrooliiker dan op een begrafenis en waar vroeger het gouden kalf triumpfceerde. zegeviert nu de stier. De stier i« ntmelük voor de Wee ners het zinnebeeld van hc: gebrek aan geld, van den „dalles"! Ik ben „stier" beteekeat zooveel als „ik heb geen geld", „ik ben bhtt" en wanneer iemand door den stier wordt achtervolgd, wil tnea daannee zeggen, da: hii voortdu rend door geldzorgen wordt geplaagd eo voortdurend ronder money rit Voortdurend wordt het leven duurder, voortdurend stijgen de prijzen der le vensmiddelen en der kleedingsartikelen. Het leven wordt telkenmale moeilijker en zwaarder voor den kleinen man, D«. eenige, die nog geld heeft, is de gemeente. Dct wethouder van Finan- cién, dr. Preitner, ert» geweien direc teur van de „Lhndelbank", heeft het klaar gespeeld door enorm hooge be. lastingen zooveel geld uit de bevol king te persen, dat de gemeente Weenen op het oogenblik twee bilüoen Ooiten- riiksehe kronen aan h^ar geld bezit en negenhonderd railliar.ien tegen hooge renten bij de Rothschildgroep heeft ge deponeerd. En ajtijd nog gaat de ge meente door met hooge belastingen te vorderen en te innen. En zoo wordt langzamerhand alle particulier bezit kleiner en kleiner. Het Weensche gemeentebestuur is. zooals raen weet, nog altijd in de handen van de sociaal-democraten en niettegen staande de drukkende belastingen die door deze politieke groep voorgeschre ven worden is de par.ij in de laatste tijden toch enorm in ledenaantal toe genomen. In één jaar tijd* steeg het aantal georganiseerde sociaaldemocra ten van 500000 tot .550.000, terwijl de arbeidscoóperaties in denrdfden tijd toch tengevolge der werkloosheid 150.000 leden verloren. Terwijl het gemeentebestuur het zich tot taak had gesteld een oplos ring voor het zoo urgente wonmgprobleem te vinden, heeft het op dit gebied nog niet veel kunnen bereiken. Voor twee jaar. toen men begon zich met dit vraagstuk bezig te houden, telde men 50.000 wo ningzoekenden van de eerste categorie (d. L de categorie van lieden, die in de eerste plaats voor een eigen woning in aanmerking komen, gezinnen e. d.). En thans zoeken 72.000 lieden tevergeefs naar een eigen kwartier. Met de groot ste bezorgdheid ziet men den naderen den winter tegemoet. Duizenden en dui zenden rullen in dezen winter nog hun brood verliezen, ten deele door detr nog VROOLIJKHEID. DE CESLOTEN 8. IN PLAATS VAN HET COUOEN LLEEN DE GEMEENTE HEEFT NOC HONOERO MILLIAROEN, WONING- VERHUIZING. DE CROOTE CLI8N- irnmer aanhoudenden „Ab'oau", het massa-ontslag, in banken en onderne mingen, ten ceele door ce nog te ver wachten catastrophen. ten deele ook door het ntet-geopend worden der vet- roakelijkheids-inrichtingea, w aardoor het artisten-, het keuken- en het kcllner. personeel een zwaren slag ontvangen. Dc taxi-chaufeurs en huurkoetsiers staan uren en uren tevergeefs op de hoeken van straten en pleinen op pas sagiers te wachten. Haast niemand heeft meer geld om zich te laten rijden! De werkloosheid moet zoo wel toe nemen en het groote probleem is nu, hoe al dezen nietsverdienenden brood te verschaffen 1 Het gaat na tuurlijk niet aan al deze lieden voort dureud op staats- of op gemcentekos- ten te onderhouden, vooral niet, daar vnorloopig in het geheel nog geen kans op eenige uitkomst .sMeer en meer wordt het duidelijk, dat een stad van twee millioen inwoners te groot is voor een land met In het ge heel zes millioen bewoners, waarvan het grootste deel uit boeren bestaat. Telkenmale dringt zich dan ook het landverhuizingsvraagstuk meer op den voorgrond en steeds grooter wordt het aantal lieden, die naar den vreemde willen trekken om daar te trachten de verdiensten te vinden, die de vaderstad hun niet meer kan bieden. Voor de bevolking ziet het er niet zeer rooskleurig uit. Reeds nu is het Dorotheum. de bank van leening, in den volksmond „Tante Dor*" gehee- ten (zoonis men in Holland van ..Ooznc Jan" spreekt I), t jok en tjok vol met voorwernen van allen mo pelijken aard. Hoeden, jassen, klee- ron, koffers, goud en zilver, gramo- foons, stoelen, kasten en tafels, har monica's. violen, boeken, schilderijen, beelden, tapijten en kleeden. kortom alle* wat niet vastgespijkerd is, ver huist naar ..tante Dora", die ook al niet veel pandgeld meer kan geven en een minimaal breukdeel van de werkelijke waarde van de verpande stukken geeft. Voor „en a.-r luttele tienduizenden kronen, waarvoor één tnenseh ternauwernood één dag kan leven, staat men uren en uren lang in de rij te wachten. De beambten van ..tante Dora" komen handen te kort om al die aangeboden artikelen in ontvangst te nemen. E11 de meeste goederen keeren niet meer naar hun oorspronkelijke bezitters terug, doelt worden op de algemeen e verkooping voor een appel en een ei verkocht. Altijd kon ..tante Dora" zich in een uitgebreide clientele verheugen, doch nooit was het aantal afnemers zoo groot als thans! En ook nimmer wellicht betaalde zij zoo weinig! Po litieagenten moet<-n dag in. dag uit de honderdon menschen. die hun bezit tingen komen verpanden, !n Tiet ge lid plaatsen en ip bedwang houden. Vaak staan de lieden niet alleen in de groot e lange zaal. doch tot in de bree de hall. ja zeifs tot op Ken be-,» - du* van de groote ^,-rn! heerschende armoede. En het zijn niet alleen de allerarmsten van dc stad. die in het Dorotheum hulp e-, troost komen zoeken, niet alleen zij. die het altijd armoedig hebben gehad. O neen, de middenstand is rijkelijk ver tegenwoordigd en vormt wellicht het grootste contingent. Talloozo beamb ten en ambtenaren, winkeliers en han- dcldrijvenden l'ien enkele geneert zieh nog om zelf te kómen en stuurt een „Dienstman" met zijn rooden pet. Doch omdat deze nok minstens veer tig a vijftigduizend kronen verlangt, gaat hij ecu tweeden keer maar lie ver zelfHet groeien van tante Dora's populariteit en het steeds toenemen van haar clientèle zijn een bewijs voor den economiscben en finaneieelen achteruitgang van de beele bevolking! 1 Waar moet het dezen winter heen W. M BF.KAAR. INCEZONDEN MEDEDEELINCEN 8 60 Cts. per rege'. Bij Hoest en Verkoudheid Mijnhardt's Emser-Tabletten 35c MIJnhardt's Salmiak-Tabletten 40c Thermo-Tabletten 45c Ar,ga Bonbons 60c Bij Apothekers en Drogisten Stadsnieuws Opmerkingen uit de Burgerij OVER HET WERK VAN DEN ARMENRAAD. Naar aanleiding van ons onderhoud met .Mr. P. E. Barbas over het werk van den Armenraad (opgenomen in ons nummer van Vrijdag 31 October) schrijft J. F. ons een stuk, dat te lang is om in zijn geheel op te nemen. We ontleenen er het- volgende aan: Allerminst wenach ik iets af te din gen op den nuttigen arbeid van den Armenraad, integendeel kan ik bij on dervinding getuigen, dat de informa teurs en ambtenaren, aan dit insti tuut verbonden, hun uiterste best doen om te trachten mistoestanden uit de wereld te helpen en zij, die om raad aankloppen den weg te wijzen. Wie echter meent dat hij of zij, die hulp noodig hebben, bij den Armen raad geholpen warden, hebben het mie. De Armeuruad is slechts een ad visee rend lichaam, dit is mij als h u 1 pzoekende door Mr. P. E. Bar bas, den secretaris van dien Raad, per- soon lijk medegedeeld. Een familie te Haarlem vestigde, geheel buiten mijn weten, de aan- dacht van den Armenraad op den toe stand van mijn gezin. Informaties om trent ons doen en laten (incluis ka raktereigenschappen) werden nauw keurig ingewonnen, zóódanig, dat ik alle respect heb voor dezen informatie dienst. Voor hulp werd ik naar het Burgerlijk Armbestuur verwezen. Daar ik altijd in mijn beter dagen gepro testeerd heb tegen het parasiteeren op Rijks- <-n Gemeentesteun, werd thans van mij consequentie van n principe geëischt en weigerde ik hulp van het Ambeatuur te vragen, noch te aanvaarden. De hulp die mij geboden werd, beetond in een wekelijksehe steun van 10, waarmede ik niet ge holpen ben, doch waardoor ik in de verleiding gebracht werd om het Arm bestuur ie misleiden, omdat ik mij daardoor aan controle moet. onderwer pen, dus mijn zelfstandigheid verlies. Een leening van een geringe som, om binnen twee jaar terug te betalen, ping de kracht van het Armbestuur te boven en werd dus geweigerd. Wel worden kleino bedragen verstrekt, doch die daar gebruik van maken, ziet het Armbestuur na verloop van eeuigen tijd weer terug, omdat het op- genomen geld is ingeteerd of opgege ten. M a. w. de hulp van het Armbe stuur is een eeuwigdurende beweging, die van onze gemeontefinanciën groote sommen geld vordert en waarmdo de hulpzoekenden niet gebaat zijn. Dc hulp van het Armbestuur jniet te ver warren met Armenraad) is oorzaak, dat de menschen, die daar hulp zoe ken en krijgen, gedwongen woTden om bodrog te plagML Werk is er voor de meeaten niet te vinden. Wanneer ecu uilgever een handlei ding satnen wil stellen, hoe een huis vrouw mot ecu uitkeering van 10 a t 13-per week kan huishouden, huur, waterleiding en elecfcrisch licht kan betalen, dan garandeer ik hem een groot succes, De hulp van hot Burgerlijk Armbe stuur is en blijft een lapmiddel, waar door de hulpzoekende menschen prac- tiech niet geholpen worden. Alleen spoedige herziening onzer Arnmnwet of een beterd toepassing van den geest der wet zal het mogelijk ma ker!. «lat ambtenaren van Armenraad en Burgerlijk Armbestuur praeüsrher n derhiuve met nog meer ambitie hun zwaren. maar ondankbaren arbeid zullen kunnen verrichten. Allerminst wensch ik de excessen .an bedrog te verdedigen, doch wil men het bedrog uitroeien, dan dient van boven af bet bedrog niet te wor den uitgelokt. Do Armenraad slaat voor menschen, die werkelijk op de been geholpen moeten worden, radeloos. De kas van „Liefdadigheid naar vermogen" zit zonder vermogen. Wanneer onze H-narlcmsche mede burgers, die voor practiische daadwer kelijke hulp iets voelen, wat willen doen om hen, die hetere dagen ge kend hebban, weer op de been Ie hel pen. lillen zij dan hun adres bekend maken bij d.-n Armenraad, Jansweg 39 Haarlem. Zij kunnen er van verzekerd zijn. dat zij door middel van den Ar menraad dan de adressen te weten ko men van ben. waar werkelijk behoefte nan fnanciccle en moreele hulp noo dig i»"« DE TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. Men schrijft 01»: De Koningin hoeft zich bij haar rondwandeling op de Chrysanthemum tentoonstelling te Amsterdam. ge- ruimen tijd opgehouden voor de bezichtiging van do schitterende in zendingen van de liaarlemscho expo santen do hoeren Bekkcr en Carlee. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 138 DE REDEVOERING PER RADIO Het is toch maar ge makkelijk je krijgt een redevoering zoo thuie tegenwoordig in plaata van te moeten vechten om een etoel in de zaal wacht, daar begint het een goede duidelijke etem dat moet een actief, voortvarend mensch zijn, die spre ker, een man met zoo'n eiem maakt indruk op zijn gehoor wat is dat nou. dat is de spreker nog nier, het is de voor zitter nog maar, die den spreker inleidt. maar hier komt-ie dan toch wat is er? nee zeker niet, jullie met je jazz bands ik wi! vanavond nu eens iets goeds hooren stoor me nu niet meer, ik hoor de menschen appiaudisseeren en door jullie gezeur over dat jazz-orkest weet ik niet ja, ja. dat is een goede zet, daar heeft ie vol komen gelijk in, hoe lang heb ik al gezegd, dat die hooge belastin gen het volk vermoor den moeder, die ook een te lefoon heeft, merkt op, dat de spreker het had over do maximum be lasting van vracht- auito'e en heelemaal niet ja, dat moet hij toege ven, het is ook lang niet alles duidelijk te ver staan, probeeren of hij de draad weer te pak ken kan krijgen in ieder geval lezen wij morgen wel in de krant wat hij gezegd heeft eens zien, wat voor ra dioconcerten kunnen wij vanavond hooren. (Nadruk verboden.) HET HANDELSREGISTER. Blijkens mededeeling in Handelsbe richten hadden in Haarlem en Omst.re ken de volgende nieuwe inschrijvin gen in het Handelsregister plaats: F. van Dort en Zn.. Heemstede, Meerweg 39. bloemisterij. Venn.F. en P. J. van Dort, béiden Heem stede. J. A, Haak. Beverwijk, Breestraat 48. handel in gouden- en zilveren sieraden en uurwerken. W. L. Klaver, Schoten, Haitsma Mulierstraat 36. brood, koek, banket, suikerwerken enz. Firma Laatsch, OoA-Indiëstraat 1, vervaardigen van draudvormeti voor latnpekappen. Venn.W. en J, F. Laatsch, Schoten. A. Lam, Schoten, Cronjéstraat 17, slager. J. M. Meijers (F.). Hillegom, Hoofdstraat 97. manufaeturenhandel. Eigenaar J. J. M. Mevere. Leiden. Beh.Fi.P. J.'Troasel. Uiilegom. .Nerva". Schoten. Floresstraat 46. handel in aardappelen, groenten en fruit. Eigenaar II. C. van Berkel, Schoten. J. P. Schoonbeek, Anlhoniestraat 81. hcerenniodezaak. II. de Vries. Kinderhuissingel 12, foto-artikelen, in- cn export en com missiehandel. En de volgende wijzigingen. J. van Bodegraven, Kcnncmer- straal 30. kruideniers- en grutterswa ren. Uitgetreden eigenaar J. van Bo degraven. Handelsnaam gewijzigd in De Unie". Nieuwe eigenaar A. Stro- Café 't Centrum. Raadhuisstraat 103. Heemstede. Uitgetreden eigenaar T. Kars. Nieuwe eigenaar J.- van den Bos. Heemetede. ..De Lindeboom". Gaethuisstrnt 11. fabriek voor mineraalwater, li monades etc. Uitgetreden Venn,P. Lindeman. Venn.J. F. Fuhe. zet de za3k onder denzelfden naam voort als eonig eigenaar. Deutscher Bficher Import (F.), Zijl straat 66. boekhandel F.Zijletraat 06 opgeheven. Eerste Nederlandsche Electrxeche Traru-Maatschappij (N.V.). Janswee 24. Overleden Comm.H. A. Wal ler. Geldorp en Timmers, Schoten, Soend astraat 26. metsel bedrijf. Uitge treden Venn.: A. J. Timmers, Han delsnaam gewijzigd in ,,J. A. Gel dorp". Eigenaar J. A. Geldorp, Scho ten. A. Haak en Zoon's Magaziin van goud-, zilver, uurwerken en optische aükelcn (N.V.), Beverwijk. Bree straat 105. Uitgetreden directeurJ. A. Haak; F.: Breestraat 48. Bever wijk. opgeheven. Iiaardemsche Melkinrichting ..De Sierkan" N.V.), Zijlweg 100104. F.gevestigd te Zandvoort, Kerkplein no. 1. Uandc-lraad „Het Spaarne", (N.V.) van den Land- en Tuinbouwbond, 'Zuid-Schalkwijk C 11, four age en kunstmest. Nieuwe directeur: J. A Wester. If. Koster, Groote Houtstraat 42. detailhandel iu dames-confectie. F. Lange Veensfcraat 10, opgeheven. Mij. tot Exploitatie van Ijsfabrie ken in Nederland (N.V.), VeleenLog- cerstraat 2 c. Uitgetreden Comm. G. Ferguson. Nieuwe Comm.Mr. I. van der Spek. Warnsveld. Maatschappij tot verschaffing van goede en gezonde arbeiderswonin- gen te Haarlem en omliggende Ge meenten (N.V.) Jansweg 24. Over leden lid van den Raad van Beheer H. A. Waller. Gebrs. Mathót. Hillegom. Hoofd straat 61/63, kruidenierswaren en fourages. Overleden Venn.P. .T. Ma- thöt. Venn G. J. W. Mathófc zet de zaak onder denzelfden naam voort als eenig eigenaar. Moeria Tras Exploitatie Maatschap pij (N.V.). Bloemendaal, Bloemen- daalschoweg 134. winnen van tras, be reiden voor de «ïarkt en verkoop daarvan. Uitgetreden dir. A. Stoop, Nieuwe dir. E. J. Lange!aan, Bloe mendaal. A. M. Mok. Spaarnwouderstraat 94. slageri'. Overleden eigenaar: A. M. Mok. Handelsnaam gewijzigd in ..I. van Snier". Nieuwe eigenaar: I. van Spier. A. Mooren, Heemstede. Broneteeg 9l. cafc. Ovtileóen jgenaar A. Moo ren. Handelsnaam gewijzigd in „Oud Roosendaal". Nieuwe eigenaar: C. M. Hooreman. Heemetede. Ntolfs Goedkoope Apotheek. Scl.o- tersincel 45 zwart. In her F. te IJmuiden. Prins Hendrikstraat 119, wordt uitsluitend het bedrijf van ..drogisterij'] uitgeoefend. Gebr. Ruigrok. Bennebroek. Leid- schevaarfweg 163164, smederii. auto's en rijwielen. De handelszaak wordt tevens cedreven onder den naam „Hiar". Firma J. en W. Schollen. Klever- park 60. drogisterij. Overleden eige naar; W. Schol ten. Vraag en Aanbod, Nassaustraai IS, bureau voor pension. woning en ka merhuur. Uitgetreden eigenaar: E. M. Buter. Nieuwe eigenaar H. de Vries. H. de Vries. Zijlweg 44. kapper en toiletartikelen, bedrijf uitgebreid met een heerenmodezaak". J. Zandt* Schoten. Floresstraaf 32. melk boter, kaas en eieren. Uitge treden eigenaarJ. Zander, Handels naam gewijzigd inJ. H. van den Bosch. Nieuwe eigenaar J. H. van den Bosch, Scholen. A. Zeeman, Schoten, Floresstraafc 4. melkhandel, boter, kaas, enz. Uit getreden eigenaar A. Zeeman, Han delsnaam ij'/.igd in ,.W. H. Post". Nieuwe eigenaarW. H. Post, Scho ten. FAILLISSEMENTEN. Donderdag werden in staat, van /.dllissement verklaard: I. De Handelsvennootschap onder de firma J. H. LangendN'k en Co.. rijwielhandel. Koningstraat te Be verwijk. CuratorMr. P. Tjeenk Willink te Haarlem. 2. J. Langend"1- te Beverwijk, fir mant van no. 1 3. A. Ales te Beverwijk. Idem. 4. P. Dral. te Landsmeer Zuideinde GO—62. CuratorMr. L. V. TT'te Haar lem. 5. Klaas Bleeker Cz., veekoopman, te Assendelft. Curator Mr. P. Donker, te Bever wijk. 6. J. Speekenbrink, zonder beroep te Haarlem. Klevenwkweg 83. CuratorMr. B. Bouman te Haar lem. 7. J. van der Honst, electricien te Wormerveer, Krommenieërpad 79. Curator: Mr. F. J. Gemisen te Haarlem. S. A. van Putten, metselaar te Schoten, Timorstraat 66. Curator Mr. M. van Toulon van der Kooc te Haarlem. 9. Tjeerd Servaas. aannemer te Vclseroord. Stationsweg E 79. Curator: Mr. A. F. H. Schreurs te Haarlem. Rechter-Commissaris in alle fail lissementen Jhr. Mr. R. de Mareee van Swinderen. Opgéifëven werden de faillissemen ten van 1. J. G. Esseuberg to Velseroord, gem. Vel sen, uitgesproken 7 October 1924. Feuilleton Ueautonsceruu vertaling naar het Engclsc.i van BARONES ORCZY. En toen Jim geen antwoord gaf en blijkbaar niet w:s* wat hu zeggen znoest, ging de Heer van Brent voort: „Je beilt hier zeker gekomen om mij te vragen of ik mijn invloed bij Zijne Majesteit wil aanwenden, zoo dat hij je goed gunst g behandelt. Maar-ik doe het niet, ving hij vast beraden voort, .ik doc he niet. Jul lie verraders hebt het aan je zelf ie danken jij. en je vader, d e vroe ger rni.in vriend was en ik zal je niet helpen om uit je moeilijkheden ro geraken. Frankrijk of een dergelijk oord is een betere woonplaats voor jullie, dan kun je de fris3che Engel- sche lucht niet langer bezoedelen met je smerige verraad". Hij wond zich meer en meer op, terwijl Jirn Fienn s bleef zwijgen. Het was juist dat zwiigen. dat den puden man zoo boos mankte. ..Kom!" riep dere tenslotte heftig uit, „waarom zeg je niets?'" Ecu oogenblik kwam er weer een glimlach op Jim's gezicht. ,,U heeft mij nog geen gelegenheid gegeven om iets te zeggen", zei hij rustig. „Verdraaid! Dan peef ik je dio nu." antwoordde de Hoer van Brent. „Zeg maar wat je te zeggen iio t, maar ik waarschuw je vooruit, dat je van mij geen vergevensgezindheid moet ver wachten". ..Helaas, de hoop daarop heb ik al lang opgegeven, en ik vrees zelfs dat ik voor altijd bij u in o: genade zal vallen als u gehoord heeft wat ik te zeggen heb". „Ga je naar het buitenland?" viel dc oude man hem vol ergtrnis in de rede. „Jij en je familie g.iat je zeker I ergens verstoppen tot de surin voor bij is cn dan komen jullie terug en huichelt, trouw, in d> honp dat het verleden vergeten zal wordenI Het is wel verstandig, al is het niet, heldhaftig! Waar ga Je heen? Naar Frankrijk? „Naar het kamp. mijnbeer, mil bij het leger voegen", antwoordde Jim. Eenigszins verbaasd fronste de oude man de wenkbrauwen. „Het leger?" momnclde hi? lang zaam. „Heeft Zijne Majesteit je dan vergeven?" „Naar het leger", herhaalde de jongeman. Lord E=sex heeft miin bei- do broers tot officieren benoemd. Het paste toch niet dat ik dan thuis bleef" Weer fronste de Heer van Brent zijn wenkbrnuwen. Hij begreep niet direct, wat Jim's woorden precies be- teelfenden; eerst keek hii verbaasd naar den jongen man, die weer in zijn oude onverschilligheid vervallen was. „Lord Essex mompelde de oude man, nog steeds zonder het te begrijpen. Jim glimlachte. „Mijn broer Nathaniel heeft bij dit alles de leiding. Hij heeft me verze kerd dat ik veel tc dom ben om offi cier to wfrdcn. maar dat ze wel veel mannen noodig hebben om te vech ten. Toen Jim voor (!e eerste maal den leider van de Parlementair» part!) noemde had Barba e onwillekeurig een schreeuw gegeven. Toen Meld ze haar hand voor ha*r mond. Zo hafl wel begrepen wat Jim's v© klaring beteekende. Haar vader kon het n" zoo gauw verwerken. Hij herhaalde shótds op denzolfdcn toon: „Lord Essex Lord E-sex?" Tren drong plots 'ing de wnarheid tot hem door. James Fiennes de man van Barbara, d? echtvenoot van het. kind dat hij boven alles op deze we reld lief hnd. greep naar de wape nen om tegen Zime Majesteit den Koning te strijden. Ben panr secon- doa bleef de oude man heel stil het leek op de stilte, die men ook wel in de natuur vindt vlak voor een ge weldigen donderslag, en hii stond daar met schitte:cn-!e oogen, trillen de lippen en een loodkleurig gezicht. Toen gaf hij plotseling een heeschen schreeuw. „Verrader!" riep hij uit. en zonder eenige waarschuwing greep hij met beide handen een van de zware eiken stoelen die naast hem stonden, en zwaaide die met, bewonderenswaardi ge kracht omhoog. Het volgende oogenblik zou h;i den jongen man tegen den grond gesla gen hebben, want. Jim, die er niet op bedacht was, bleef op dezelfde plek staan, en de Heer van Bre. t. was. in weerwil van zijn hoogen leeftijd, nog sterk genoeg cm den stoel met. «ten geweldigen slag op het hoofd van den jongen te slaan. Maar in e n oog wenk stond Barbara naast haur va der, tusschen hem on Jim in. Den laatstea duwde ze vlug opzij en toen sloeg ze haar jonge, sterke armen om haar pleegvader heen. Door haar snelle optreden had ze een slag voor komen, die ongetwijfeld doodelijk had kunnen ziin. I.ater heeft de. Heer van Brent nog vaak haar tusschenbei- de komen verweten. Ilij beweerde, dat er heel wat ellende on narigheid voorkomen zon zijn als die slechte ver rader Jamès Fiennes op dat oogenblik door een rechtvaard'ge hand gedood zou zijn. De oude man bleef nu nog een paar tellen staan stil als een standbeeld van wraakzucht met om hoog geheven wapen; toen verslapten langzamerhand zijn armen en rustig liet hij den stoel zakken en zette haar naast zich neer. Toen duwde hij Bar bara kalm weg en stond weer tegen over den man. die hem zoo diep bo- leedigd had. Met uitgestoken hand weea hij op de deur. „Mijn huis uit!'' mompelde hij met heesche stem, want zijn opgekropte woede maakte hem vermoeid en be nam hem de adem. Eerst scheen het alsof Jim hem zon der tegenstribbelen zou gehoorzamen toen zei hij aarzelend: „Ik zou graag nog esn paar woor den tegen mijn vrouw willen zeg gen". ..Mijn huis uit!" herhaalde do heer van Brent. „Zij is mijn vrouw!" protesteerde Jim, met iets smeekends in zijn stem, dat in het geheel niet paste bij zijn gewone onverschüliige uiterlijk. ,.Fn ik kom misschien nooit meer terug!" ..De hemel geve van neen!" riep de oude man uit. „Want ik zweer je dat je nooit meer tegen haar zult spre ken, voor je vrede gesloten hebt met den Koning!" „Mijn huis uit!" herhaalde hij, ter wijl zijn lichaam nu weer trilde van woede ,,of ik laat j$ er door mijn bedienden uitgooien!" Toen ging Jim heen, zonder een woord meer te zeggen. Barbara had niei meer naar hem omgekeken. Na de opwinding was de ouae man haif bewusteloos in elkaar gezakt op den diclltsibijzijnden stoel. Het kostte Barbara heel wat moeite om hem te kalmeeren en te troosten. Hij beefde van het hoofd tot de voe ten. Een afgeluisterd gesprek. I. Te midden van den burgeroorlog groeide Barbara, liet kind-vrouwtje van Jim Fiennes. oj», zonder iets van haar man t.e weten. Na dat gesprek in de eetzaal van Stoke-heuvel en het laatste wat. ze van hem gezien had. zooals hij daar zwijgend "en koppig boven aan de trap stond Was hij haar nooit, weer onder de oogen ge komen. Ze had vage berichten tre- hoord dat hij bij Edge-heuvel gevoch ten had en zwaargewond was. Maar daarna kwamen er geen berichten meer over hem, en zij, die de familie goed kenden, haalden hun schouders op als er over den oudsten zoon van Lord Save and Sele werd gesproken .(Wordt vervo^tf f

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5