HAARLEM'S DAGBLAD DE ONTWIKKELING ONZER GEMEENTE BEDRIJVEN FLITSEN I hoest: Anqa ült de Omstreken Het woonhuis van het Velsensche raadslid Daimeijer afgebrand. Woelige Dagen DONDERDAG 13 NOVEMBER 1924 - TWEEDE BLAD IIL HET ELECTRICITEITSBEDRIJF Het jongïte der drie gemeentebedrij- Wii! Tenminste als zelfstandig: bedrijf. Want wel ontstond de electrische cen trale tegelijk met de gemeentelijke gas fabriek in 1902, maar eerst tien jaar la ter, met ingang van 1 Januari 191:, *erd het gemeentelijk electrisch bedrijf zelfstandig, onder een eigen directeur, den heer J. A. Reu». Toen de Raad besloot tot den bouw van een gemeentelijke gasfabriek, nam hij tegelijkertijd het besluit ook een eleetrsehe centrale te bouwen. De gas fabriek toch had voor het drijven van haar kolentranspcn inrichtingen een e-gen centrale ncodig. Door daaraan eenige uitbreiding te geven konden ook ingezetenen electrischea stroom voor verlichting en drijfkracht betrekken. Men rekende niet op onmiddellijke voor deden van deze centrale voor de ge meente, maar wel zooals de eerste di recteur der gemeentelijke lichtfabrieken, de heer J. Blom Sin., in zijn verstag ever het eerste bedrijfsjaar dier fabrie ken (1903) reide „dat de gemeente door deze inrichting een attractie rijker aou zijn. die vermoedelijk indirect tot haar bloei zou bijdragen." De gemeentelijke electrische cen trale heeft deze bescheiden verwachtin gen over ffeo. Wel werd het 1911 (het laatste jaar. waarin ga»- en electriri- teitsbedrijven gecombineerd waren) eer de centrale de eerste belangrijke wjptt opleverde (vóór dien tijd waren reeds eenige malen kleinere winsten ge maakt). maar van dien tijd af ging het dan ook crescendo, met een teruggang in de crisisjaren en het electriciteit»- bedrijf it than* niet alleen een „attrac tie", maar een hoogst nuttige, ja onmis. bare instelling, die. niet alleen indirect, maar zeer direct, tot den bloei der gemeente bijdraagt. Op ti Juni 1903 werd door den Ge meenteraad besloten tot aankoop van een strook grond, tusschen Spaarr.e en Scheepmakersdijk voor het leggen van kabels ter geleiding van electiischen stroom. De vero/dening. regelende de voorwaarden voor de levering van elec- tr itches stroom werd zj Juni van het zelfde jaar vastgesteld en op 1 Augus tus begon de elecuische centrale te wer ken en werd >>ok een begin gemaakt met de verlichting van een gedeelte der gemeente door electrische booglampen. In 1903 kon de heer Blom verslag uit brenger. over het „proefbedrijf", loo- pende over de maanden Augustus tot en met December tooz. Dat het bedrijf gedurende die eerste sier maanden n g niet omvangrijk was, spreekt vanvlf, maar veelbelovend Mas het toch weL Op 1 Augustus waren aan het net aangesloten 16 buisinstallaties met 17 meters, op 31 December reed» 36 instal laties met 37 meters3 meter* waren toen wel al grplan'.-t maar nog niet aan gesloten, zoodat in 't geheel aan 't eind van 't jaar 40 meiers geplaatst waren. De genoemde tO installaties hadden een gezamenlijke capaciteit van 40.14 kilowatt en op 31 December waren totaal aangesloten voor licht en beweegkracht bij particulieren, voor de publieke ver lichting en in de gasfabriek voor licht i6o.4z K.W.. voor kracht 321.78 K.W. Tezamen 382,20 K.W. De voor verlichting geïnstalleerde ca paciteit kwam overeen met 3920 gloei- bmpen i 16 kaarven en die voor kracht- overbreagine (ia winkels, werkplaatsen, restaurant-b j pattii dieren, in kanio- zenwmz.) niet 245 effectieve paarde- kraenten Van de aangegoten motoren werden er gebruikt voor het drijven van ventilatoren, liften, drukpersen, or gels. dynamo':, verfmolen», slijperijen en dergelijke. Voor de verlichting van het Sations- plein. Kruisweg. Krui» traat. Barteljo- zisftraai. Groote Markt, Groote Hout straat, Spaarne, Jansbrug en Nassau- brug werden gedurende de maanden September tot en met December 44 booglampen van iz ampère. geschakeld in series van 4 stuks, aangebracht. Aan particulieren werden ia totaal geleverd 1623.9 K.W.U. voor kracht, die 338.56 1/2 opbrachten en voor licht 10419.7 K.W.U., met een opbrengst van 3164.4: 12. Aan het eind van het eerste bedrijfs jaar f1903) riel al een flinke vooruitgang te eonstateeren De balans sloot toen met een totaal bedrag van f 569.145.53. Op 31 December 1903 waren 50 meiers voor licht en 22 voor kracht geplaatst bij par- üculieren. Het totaal aantal meters be droeg dus 73de totale kabellengte van r.et was 75.642 M. Aan particulieren werden in totaal geleverd voor kracht en licht onder- cheideniijk 20895.5 K.W.U. (opbrengst 3007^2 1,3) en 61627.5 K.W.U. (op brengst 16751.97 i/ï). Het stroomverbruik der geïnstalleer de lampen kwam overeen met dat van 3800 gloeilampen van 16 kaarsen en de aangesloten motoren konden een ver mogen van 281.5 paardekrachten ont- ;k kelen. Zooals reeds gezegdin 1911, het laatste gecombineerde bedrijfsjaar van gasfabriek en electrische centrale, kon het eerst van een door deze laatste gemaakte belangrijke winst worden ge sproken. Maar toen bedroeg die winst een flinke som, n.l. 21000. Vol gens mededeeling van den directeur in verslag over genoemd jaar werd deze winst verkregen door het toene mend gebruik van electriciteit voor alle doeleinden, maar ook door de voortdu rende zorgen van den leidenden inge nieur voor een zuinig bedrijf ea goed koop» stroomproductie. In dit verslag wordt ook melding ge maakt van de voorgenomen uitbreiding der centrale in verband met de levering stroom aan de Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg Maatschappij en ook aan Scholen en Heemstede. Het jaar 1911 was trouwens in vele opzichten een gewichtig jaar voor dit bedrijf. Ir. dat jaar toch verrees een nieuw machinegebouw naar plannen van den heer Reus gebouwd, voor plaatsing van de nieuwe stoomturbines. De kabellengte nam voortdurend toe. De zooeven genoemde uitbreiding viel u men mei den bouw van een nieuw kabel net. De bedrijfsrekening over 1911 gaf aan «en opbrengst van aan particulieren gele verden stroom, voor kracht en licht van f U06W.&3. In 1914 onderging het ketelhuis uilbrei ding; dit zou later in 1S0O nog eens noodig blijken. Nu de asphalteering van onze hoofdstra ten juist dit jaar fs ter hand genomen doet het eigenaardig aan ia het verslag over 19 12 (dat u dus twaalf Jaar geleden) te lezen: „In verband met het leggen van nieuwe tramsporen en een eventueel aan te brengen asphaltbedrkking In Kruisweg. Kruisstraat, Barteljörisstraat en Groote Houtstraat zijn in de trottoir» aan weerskanten verdeelde kabels gelegd." Hetzelfde verslag geeft ook een lijstje van het aantal aangesloten installaties :n 11 achtereenvolgende jaren. Dit aantal waa in: 1902 S7 1908 GC7 1KI5 72 1900 333 190» 96 1910 411 IttS 135 1911 60S 1906 005 1912 818 1907 260 Van ontwikkeling en groei gesproken Ken nog veel sprekender beeld van de enorme vlucht, die de toepassing der elec- 1 ri.-ite.it genomen heeft en dua tegelijker tijd van den geweldigen groei van het gomeenteüjk «loetriceh bedrijf bieden «Ie volgende cijfers, die het aantal K.W.U. aangeven die in 1903, 1912 en 1923 worden afgeleverd. Dit aantal bedroeg: in 1903: ruim 12.COD K.W.U. in 1913: 2.447.672 K.W.U. en in 1923: 1S.000.W0 K.W.U. In 11 jaar tijd werd het aantal afgele verde K.W.U. dua ongeveer verachtvou digd! In d» criaisjaren ondervond het bedrijf natuurlijk, evenals alle andere bedrijven, den nadceligen invloed van den oorlog. In 1917 werd het stroomverbruik voor in dustrieela doeleinden gerantsoeneerd op T5 van dat in November 1916 en ook voor particulieren werd «en straffe rantsoenee ring toegepast. Dit een en ander had een aanzienlijke vermindering van inkomsten ten gevolge en het voordeelig saldo van< vorige jaren veranderde ook door de sterke stijging van de prijzen der brand stoffen in een nadeelig saldo. De gemeente moest bijspringen: tot dek king van het verlies gaf zij f 15.466.01 1 2. In genoemd jaar werden nog 74 gaslan taarns ingericht voor electriach licht. Voor geleverde electriciteit werd ont vangen f 411.617.^81/2 en aan moterhuur f 16.187. De balans sloot met een totaal be drag van f 2.018.238.79. Het totaal aantal op de netten aangesloten installaties van particulieren en fabrieken met laagspan- ningmetera (inclusief muntinstallalie») be. droeg op 31 December 1917: Ê005 met een (olale aansluifwaarde vari 5.649.561 K.W. Het totaal aantal geplaatste meters was 2015 stuks, waarvan 1M muntmeters. t is bekend, dat in het begin het be drijf nog stroom leverde aan de K. E. M. (de Kennemer Electriciteits Maatschappij) die electriciteit aan particulieren leverde. Toen dit bedrijf door de provincie werd overgenomen en zoodoende het P. E. N. (Provinciaal Electrisch Net) ontstond, werd de levering van stroom aan het P. E. N. voortgezet. Nog later ontstond de P. E. G. E. M-, (de Provinciale ea Gemeen lelijke Electriciteits Maatschappij), opgc richt om door centralisatie zooveel moge lijk de economie in de electrische bedrij ven in de provincie te bevorderen. Voor dit doel voerde de P. E. G. E. M., o.m. drie metingen in, die vroeger niet zoo noodzakelijk waren: één meting van de hoeveelheid stroom, die in 't geheel wordt opgewekt, een tweede voor de hoeveelheid, aan het P. E. N. en een derde, voor die aan het gemeentelijk electrisch bedrijf ge- Het laatste jaar 1923 was voor het gemeentelijk electriciteitsbedrijf een goed jaar. De atroomlevering nam overal be langrijk toe: te naarlem en te Echoten, maar vooral te Heemstede. Daar werdeu geleverd 883.450 K.W.U. tegen 770.309 in 1S22. Het aantal aansluitingen vermeerderde met 20 eind 1922 waren geplaatst 961! meters en eind 1923: 11.727 meter». Totaal werden geleverd in 1923 13.136.028 K.W.U. Voor den geleverden stroom werd ontvan gen f 1.456.963,82. De bijdrage aan de gemeente van het batig saldo bedroeg nie» minder dan f 300.000. In September voerde de leiding van bedrijf «en huishoujtari'f in, waarover wij in dit blad reeds verschillende koeren mededeelingen deden. Sedert September van dit jaar i* het aantal van ben. die dit tarief gebruik maken, plotseling gestegen, zoodat hier- van „een goede vondst" mag gesproken worden. Ook in dit opzicht dus een gestadig' groei, hetgeen nog eens te meer aantoont dat het bedrijf zooals trouwens uit dit geheels beknopte overzicht blijkt zich gezond ontwikkelt endat de toe- toekomst aan de electriciteit isl VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 145 EEN ADRESSENBOEKJE Moedor vraagt of toe vallig iemand liet adrc« van nicht Martha weet grootmoeder heeft het geweten, maar is het kwijt, Annie herinnert zich dat zij nog aan Emma moet schrijven en vader zwijgt waarop moeder beseft dat zij het zelf zal moe ten vinden maar waar is dat adre-ssen- boekje het is hoog tijd dat ze die la wat opruimt het boekje gevonden, vermaakt moeder zich met het oplezen van adressen van reeds lads gestorven, vergeten, of verhuisde vrienden, vraagt wie vroeg laatst ook weer het adres van *1e Kommersf ik zie het nu hier staan, dat was Santpoort, niet Zand- voort bereikt eindelijk de S en zegt verwonderddas gek, het staat hier niet, misschien staat het nog onder Martha's meisjes naam ijmuiden De aanvaring van de Bertha YM 122. Een uitspraak van den Raad voor den Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake dc aanvaring van den stoom t railer Bertha 1J.M. 122 met een zandbak De raad is van oordeel, dat door het breken van de sleepkeiting van der zandbakken deze aanvaring oorzaakt is. De grief van den schipper der sleepbootdat de schipper van den bak tijdig d« ketting had moeten vieren, komt den raad ongegrond voo Bedoelde schipper kan op de plot» linge verandering in do navigatie niet verdocht zijn. Voor liet breken van genoemden ketting, derhalve voor do aanvaring, is dan ook dc schipper van do sleepboort verantwoordelijk. Hij hoeft niet zorgvuldig gemanoeuvreerd. Trouwens, het invaren van do vis- scherehaven met de ketsbare zandbak ken. alleen om daar, gelijk do schip per 7.iHi uitdrukte, ,,ern kastje te ha len" is niet verantwoord. De bewering van schipper Bosman, dat hom ner gens verboden Is, met zandbakken do visschershaven ln te varen, is niet 'er zake dienende. Hij veroorzaakt daar door geheel onnoodig gevaar voor de scheepvaart en had. indien hij in ge noemde haven moest zijn, de bakken even moeten vastmaken. Wat de gewisselde seinen betreft, acht de rand de door schipper Bosman gegeven voorstelling van zaken niet aannemelijk. Maar aangenomen al, dat dienaangaande alles zich hoeft toe gedragen ais deze getuige heeft ver- klnnrd, dan was er voor hem toch al lerminst reden om in den ingang van een haven, met drio zandbakken op sleeptouw, plotseling de oorspronke lijk aangevangen en volgens hem dooi de Bertha aanvaarde manoeuvre te wijzigen door, toen zijn «leep reeds naar stuurboord ging, plotseling een zeer korte wending naar bakboord te maken. Derhalve, ook bij de voorstel ling van getuige Bosman, is de schuld van deze aanvaring gelegen bij liem en niet bij den schipper van de Bertlia noch bij den schipper van den losge slagen zandbak. was van Kempen, is 't niet als het hoe- Ie boekje doorgesnuf feld is, blijkt het bij de W te staan waar om weet moeder niet en dan etaan er wel drie adressen onder, liet welk een opgewekt debat uitlokt over de vraag, wat het juiste is als grootmoeder zegt. dat ze alle drie fout zijn, besluit moeder maar eenvoudig Gronin gen te schrijven, dan moet de post het maar uitzoeken. (Nadruk verboden.) velsen DE PUINHOOPEN VAN HUIZE KLEIN SCHOONOORD", ln ons nummer van Woensdag kon den we leeds ecnigo mededeel ingen publlcecren over den br.u'd ft» Huize Kloiti Schoonoord" 10 Santpoort, bewoond door den heer J. A. Dai meijer, lid van den gemeenteraad an Velsen. We zijn er Woensdagmiddag met onzo fotograaf heen geweest, die een foto nam van de nog rookende en smeulende puinhoopen van wat eens Huize „Klein Schoonoord" geweest is. Kr ia niets anders van overgeble ven dan eenige zoo goed als verkool de balken en brokken muur. De juiste oorzaak van den brand is nog niet vastgesteld kunnen wor den en hoewel er heel gauw hulp bij de hand was (het is onbegrijpe lijk waar in dezo tamelijk stille om geving plotseling al het publiek van daan kwam), mocht liet niet geluk ken. liet huis te redden. Vlak achter hel perceel staat de openbare lagere school. „Als de brand 's avonds of in den nacht was uitgebroken en er had een Oosten windje gestaan, dan had mijn school groot gevaar geloopen", aldus ver zekerde ons het schoolhoofd, de heer C. G. Dekker. Nu gebeurde het gelukkig overdag en het was wind stil, zoodat de brand tot de woning v.-in den heer Daimeijer beperkt bh-ef. liet was juist, vanmorgen in het vrije kwartiertje. De schoolkinde ren hadden het gebouw reeds verla ten. Toen ik c-r uitkwam, verscheen plotseling mevrouw Daimeijer, die lievig ontdaan was en mij toeriep, dat er brand in haar huis was. Op hetzelfde oogenblik was onze ge meenteveldwachter C. van Nieuwen- huizen reeds aanwezig. Onder leiding van den opperbrandmeester, den heer P. Keers, werd door de brandweer met twee slangen op de waterleiding het vuur aangepakt. U begrijpt dat 'iet voor de schooljeugd een heele gebeurtenis was en dat er van verder leeren geen sprake kon wezen. Met ons allen (ook de veldwachter en het onderwijzend personeel) hebben we nog getracht to redden wat er to redden viel. Maar veel was dat niet, want de eigenlijke woonvertrek ken konden we niet meer bereiken. Alleen uit het kantoortje van den heer Daimeijer konden we nog een en ander in veiligheid breaigen, zooals een schrijfmachine, enz. Toen het echter al to hec-t. werd on het in de onmiddellijke nabijheid van de vuur zee niet meer was uit te houden, riep ik den menschen toe, er mee uit te scheiden en den boel maar te laten branden. 1-1 et brandde zóó fel, dat de brandweer zoo goed als niets kon uitrichten. Het ineenstorten van het dak en de muren veroorzaakte na tuurlijk een ontzettend geraas. U hebt al gezien wat er van het huis, dat ongeveer honderd jaar oud was, ia overgebleven". Het mag inderdaad een gelukkig toeval heeten, dat het tijdens den brand windstil was, want anders zuoden do gevolgen veel ernstiger ge weest zijn. zóó dicht stond alles hier opeen gebouwd. Mak naast Huizo „Klein Schoonoord" stonden ee>n paar onbewoonbaar verklaarde wo ningen (op bovenstaande afbeelding zichtbaar), waarvan er één brand schade krees. „Waren die dingen óók maar ver brand. dan waren we di« krotten meteen kwijt geweest!", zei ons een omwonende, die blijkbaar van radi cale maatregelen houdt. In den tuin, die zoo dichtbegroeid is. dat de brandweer in haar be wegingen eehinderd werd. stonden de uit het kantoortje earedde voor werpen onder een zeil. De heer Daimeijer is met zijn vrouw en zoontje ondergebracht in INCEZONDEN MEDEDEELIN CfeN 60 CU. per regel. Tsgen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees gebruikt man de Zenuwstlilende en Zenawstarkende Hijnhardi's Zenuwtabletfen Feuilleton jjcautor.seercie vertaling naar het Engelicli van BARONES OBCZY. 15) Kwam het door die stem dat do Bcliurk even wachtte voor hij schoot.' Barbara wist het niet. Maar i>- voel de meer dan ze het zag. dat h» aar zelde. Een oogenblik maar. Ze kroop onmiddellijk weg uit het hoekje, maar onmiddellijk daarop '.oeido zo zich bi] den pols grijpen en werd ze op ruwe wijze uit de beschermende duisternis naar bet licht toegetrokken; ze zag den loop van liet pistool nog steeds op zich gericht, en door de spleten »ui zijn masker keck de man naar haar. Wat er toen gebeurde ble£f in Barbara's herinnering altijd vaag en geheimzinnig. De man liet haar pols los, rijn hand. die liet pistool vast hield zakte naar beneden en toen verdween hij in de schaduw. Het laatste wat Barbara zag was een hand die het kozijn van het raam vastgreep, een hand waarop een licht straal viel uit een der hanglampen in de eetzaal. Toen moet. ze half het bewusfziin verloren hebben, want het eerste. wat te zich daarna herinnerde was. dat ae lieer van Brent zich bezorgd over haar heen boog, terwijl moeder Dowdsley zelf er onhandig hö stond. Zoodra ze haar oogen opende be stormde haar pleegvader haar met ragen. Wat was er geleurd? Was ze ergens van geschrokken? Waarom had ze niet geroepen? Hij zelf stond in de gang en had haar zeker moeten hoo- ren. Maar Barbara kon geen samen hangend antwoord geven. Het leek nu allemaal meer op een droom. Ze dacht werkelijk dat ze gedroomd had, cn dat de gemaskerde man het pi stool en de hand op het kozijn alleen in een nachtmerrie voorgekomen wa ren. Ze mompelde dat ze een dief ee- zien had. en van hem geschrokken was. Geholpen door haar vader pro beerde ze op ie staan, toen er plotse ling een pistoolschot weerklonk, hard en duidelijk boven de straatgeluiden uit. Het werd onmiddellijk gevolgd door nog een schot, wat verder weg: maar het eerste schot klonk alsof hel vlak achter het huis was afgescho ten. Moeder Dowdsley gaf een gü en liet de kan met water vallen, die ze in haar hand hield. „Wat was dat?" riep ze uit. terwii! haar man onder het uiten van aller lei verwenschingen de kamer uitliep. Barbara schrok hevig: haar knieën knikten en ze moest zwaar op den arm van den Heer van Brent leu nen. anders zou ze gevallen zijn. Haar pleegvader keerde zich brommend r de gillende vrouw: ..Er is niets om zoo van te schrik ken. domoor!" zei hij. „Ge hebt Juf fer Barbara angstig gemaakt en het water over den grond gegooid c-n dat ailes om een paar pistoolschoten". Hij bracht Barbara naar een stoel cn dwong haar om wat wijn te drinken. De goede man begreep niet. waarom ze zoo in de war was. „Zeker ver moeid van de lunge reis", mompelde hij. Barbara glimlachte en hij greep haar hand en streelde die. Ken paar minuten later kwam Dowdsley terug en vertelde dat er een dief getracht had om in te breken, en dat een der soldaten van 's konings lijfwacht, die achter bij de stallen stond, een paar schoten op den schurk had gelost. Met wijdopen oogen luisterde Bar bara naar het verhaal. Toen Dowds ley uitgepraat was, vroeg ze hem op werktuigelijken loon, zooals iemand, die iu een droom praat, of de dief ontsnapt was. „Ze zijn bang van wel", antwoord de Dowdsley; „maar de man. die het mij vertelde is er van overtuigd dat het tweede schot raak was, en dat do schurk, die het Moeraslaantje in vluchtte, dat nauw en donker is on getwijfeld wel door een patrouille gevonden zal worden omdat hij ge wond was en niet ver kon loopen. „Laten we hopen dat ze hem zul len pakken, hernam de Heer van Brent, terwijl hij een geeuw onder drukte. Het is vast diezelfde kerel geweest, die Jou aan hei schrikken heeft gemaakt, meisje. Heb je hem door het open raam gezien? Waar schijnlijk wildo hij probceren om danr binnen to komen en toen irii jou zag is hjj hard weggeloopen. Is 't niei?" „Ja. waarschijnlijk wel zei Barbara vaag. „Ik weet het werke lijk niet precies. Ze voelde zich koud en haar tan den klapperden. Zc wus ontzettend geschrokken; cn toch voelde ze Hat hes heele avontuur een nachtmerrie was geweest; er waa niets gebeurd dan dat ©cn dief door hot raam naar bin nen had willen komen, cn al het an dere was een droom de gemasker de man, het pistool, en de hand op het kozijn. 0. die band! Maar zt* ging dadelijk in op het plan van haar pleegvader, dat ze maar naar bed moest gaan. Moeder Dowdsley ging haar al voor, met de knars ln de hand; de lieer van Brent trok Barbara's kleiue koude handje onder zijn arm door en volgde de vrouw. Langs de appartementen van Ziin® Majesteit liep het gezelschap door de ingewikkelde gangen van het oude lo gement, en toen twe? trappen op, en daar vond Barbara haar kamer en hanr pleecvader de zünc. Maar ze kon niet slapen. Uren lang lag ze (e woelen in bed, terwiil haar oogen in He duisternis staarden «o altijd hetzelfde zagen: de gestalte van een gemoskerden man, in een jas ge wikkeld, die als een kat naar het raam sloop en toen, die hand altijd maar weer die hand op het kozijn. Toen klonken weer in haar oorei» die pistoolschoten en terwijl haar har» stevig klopte hoorde ze zichzelf op werktuigelij ken toon vragen of do schurk gepakt was. zooals hij ver diende? was hij gewond, dood of ster vende, of zou hij aan de galg zijn ge- i <vhto straf ondergaan? Ku als ze haar oogen sloot, zag zo visioenen van het verleden, de och tend van haar trouwdag, het avon tuur met de wespen cn haar klein» boud. Dina, die zich eerst door Tu bal liet etreeien en hem toen in zijn li and beet on die bloedende hand bloedend door de hondenbeet die hem voor zijn leven een litteeken had be zorgd. En de hand die 7e een oogenblik on liet kozijn had gezien had bovenop een groot lidtceken. dat wit afstak tegen de verbrande huid. HOOFDSTUK IV. Een eereschuld. Hel was een uur voor zonsopgang op dien warmen Juni-nacht. Kort na middernacht was het zachtjes gaan regenen. en de hui was hoe lancer hoe erger geworden. Zware wolken banken kwamen van liet Westen aan rollen en hingen over moeras en heu vel. Boven de Borough-heuvel had den die wolken een roodon gloed, en op cien heuvel zelf kwamen croote massa s vochtige rook aanrollen, liet dal in. In een vaag, geheimzinnig licht zag men de omtrekken van Ruputheuveï en Dust-heuvel, van HiUo en Broad moor en het smalle lint van de New m het overigens kleurlooze landschap. Op de grens van het moeras in de buurt van het dorp Ksslingburv en langs de oevers van de New wezen kampvuren op de voorposten van net leger der Parlementaire-partiï. Van daaruit reed een eenzame ruiter in noordwestelijke richting door den regen. Hij volgde den bochtigen weg die dwars door het moeras ging. Toen hij bovenop den Classthorpe-heuvel gekomen was hield It ij zijn paard in en hleef naar den rooden gloed boven den Borough-heuvel kijken en naar de rookwolken die men daar zag. De regen scheen hem niet to hinderen, want hij was blootshoofds nu en dan greep een windvlaag een punt van zijn mantel en sloeg er mee alsof het de vleugels van een reusachtieen nachtvogel waren, zoodat het paard er van schrok. Dan s'elde de ruiter zijn paard met 'n enkel woord gerust en keek verder weer zwijgend naar do vuren op den Borough-heuvel. (Wordt vervolgd-I

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5