Het urgente wegenvraagstuk in den Haarlemmermeerpolder 42e Jaargang No. 12723 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 8 December 1924 HAARlfM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 nyianden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3-57J4- Franco per post door Nederland f3-87H. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57H; franco per post 10.65. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Dlreotle, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren :J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Vreemdelingenverkeer De Vereeniging tot verfraaiing van 'Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het vreemdelingen verkeer heeft aan den Haarlem «chen Raad een subaidie gevraagd, wegens de vele werkzaamheden, die hier to wach ten staan ia verband met de Internatio nale voorjaars-blocmenteatoonstelliag '9J5- Misschien leest men daarover heen. maar het is toch wel merkwaardig, nu er roo druk gesproken wordt wei het eigen huis van bloembollencultuur te Heemstede of Hillegom, dat een te Haar! em gevestigde veieeaiging het vreemdelingenverkeer bevorderen wil voor een tentoonstelling te Heemstede; wij neggen niet dat he: verkeerd is, in tegendeel, maar merkwaardig. Hoe is het ook weer bestaat er niet ook een vereeniging voor vreemdelingenverkeer voor Heemstede en Bennehroek? Die jette, meenden wij, wel eens hier en daar een bank neer. Misschien kan zij ook wat doen voor be$ goede doeL Uit de aanvraag blijk*., dat Haarlem zich het centrum van de bloemens treek voelt en uit he*, gunstig antwoord van B. ea W. (die f joo.voorstellen te ge ven) dat B. en \V. het ook zoo intiea. Het hoofdbestuur van Bloembollencul tuur denkt er blijkbaar niet anders over. Dat verspreidde een reclameplaat voor de tentoonstelling, waarop de Groote Kerk te Haarlem oj»deo achter grond staat. Natuuilijk, xoo 5« het eok. Haarlem Bloemenstad, is de wereldvermaarde traditie. Die ip eere te houden dient tot belang van het vak en van Haarlem. Om nog even op het revues: terug te komen. Het zou kunnen jijn, dat een Raadslid vroeg op welke wijze de vereeniging het Vreemdelingenverkeer bevorderen wilzij heeft er reker wel voor gezorgd, dat het College van B. ea W.ï daarop een antwoord geven kan. eigen veiligheid en die van naderen de fietsers of voertuigen. Maar men kan ook deze redenee ring volgen. Wanneer de motrrijder zijn koplichten laat branden, kan hij alle verkeer tusschen hem en dP van de andere zijde naderende auto blij ven zien. zelfs wanneer ook die an dere auto koplichten heeft. Als hij vermijdt om rechtstreeks in die lam- f-en te kijken, wordt hij slechts een ractie van een seconde verblind en wel op heb oogenblik dat hij zijn col lega passeert. Onmiddellijk daarop ziet hij alles weer voor zich uit. dat hij dan ook slechts een minimaal oogenblik uit het oog verloren heeft. Dooft hij zijn koplichten en doet de tegemoetrijdende bestuurder hetzelf de, dan ligt <le weg tusschen de twee auto's plotseling in een duisternis, die t« intenser is door den plotselingen overgang. Dan worden wielrijders, handwagens, wandelaars plotseling Tiiwel onzichtbaar. Kr is over dit vraagstuk zeer veel te schrijven, maar wij laten dit gaar ne aan de vaktijdschriften over. Wij hebben slechts willen aangeven, dat de kwestie niet zoo heel eenvoudig i«. Langzamer rijden kan niet de vol ledige oplossing brengen, hoewe! het een belangrijke factor is. Wij mee- nen echter dat het moet gezocht wor den in drie desiderata: beter straat verlichting. vooral op de buitenwe gen. het veelvuldiger gebruik van de bekende roode geslepen glaasjes op het achtersnatbord van rijwielen en bet lichtelijk voorover plaatgen van de koplichten. waardoor weinig van het nuttig effect verloren gaat en do erblinding veel geringer is. Verblindende autolampan Een. in de omstandigheden nog wonderwel afgeioopen aanrijding van een dame door een automobiel wel ke wij onlang» bijwoonden, geeft ons aanleiding, nog eens in het kort iets te zeggen over het vraagstuk der automobielvorüchting. De voor de hand liggende woordspeling, dat dit een „brandende" kwestie is, zullen wij mi maar daar laten. In het hier voor aangeduide ongeval reed de dame in dezelfde richting ais de auto mobilist op een karig verlichten weg in een der Haarlemscho buitenwijken. I)e auto had gedoofde koplichten en de kleine zijlnmpcn verlichtten het komende wmrstuk blijkbaar onvol doende. Jthans toen de bestuurder, de dame gewaar wordende. plots" h'ng de groot* rlectrische lampen ont stak waa het reeds te lAat en kon de aanrijding niet meer vermeden wor- den. Xu willen wij ons niet in de merites van dit speciale geval verdiepen, doch on« slechts met. de verlichting van motorrijtuigen berighouden, ter wij! natuurlijk in een dergelijk onge val nog andere factoren meespreken. Zeker i.«. da' een politieverorde ning voorschrijft dat de verblinden de z.g. „koplichten" in de behouwde kom der gemeente gedoofd moeten worden. Hier is alles voor te zeggen, mits de overheid er dan ook voor zorgt dat allo wegen, waarop deze bepaling van toepassing is dus ook de. buitenwijken, cene goedo straat verlichting hebben. Is dit niet. het ge val en wij zouden nog wel buiten wijken van Haarlem kunnen noemen, waar do straatverlichting op zijn zachtst gezegd bescheiden is dan ontstaat het gevaar dat automobilis ten en motorfietsen den wandelaar of fietser te laat zien en dat deze laat- sten de automobiel te laat onderschei den van hetzelfde aspect, van twee naast elkaar naderende fietsen. Er is niet veel doorzicht voor noodig om te begrijpen, dat de overheid door baar bepaling ook de snelheid wat hoopt te beteugelen. Ook dit kan in het algemeen geen kwaad, maar het is een zeer ruim begrip cn tenslotte moeten wij er aan wennen, dat auto mobilisme een snelheidsverkeer is en dat een flink gangetje op, laten wij zeggen, den Blocmendaalschcn straat weg', toch niet belet kan worden. Wat de wegen buiten de bebouwde kom betreft, hierover is het kamp der motorrijders in zichzelf verdeeld, wat de zaak niet, eenvoudiger maakt. Is het verstandig dc koplichten steeds te laten bratfnen of is bet voor alle partijen veiliger, ze to dooven of tot normaal licht te verzwakken, bij ont moeting .met ander verkeer, vooral mef een andere auto. "Zon oppervlak kig be/ichouwd bikt het. of hpt twee de sterk do voorkeur verdient, en in derdaad dooven de meeste bestuur ders hun verblindende lichten voor Hoofddorpsche I en Zweminrichting. Het nabij liet gem. eutelljk co. couraterreiii te Hoofddorp gemaakte Zwerobuettn, waarmede aan vankei ijl- vvel ©enige verhotering werd tot stand gebracht, schijnt orn verschillend* redonen niet meer g«»chtkfc te zijn. Het gebruik, dat or door groot. klein s au gemaakt wend, is dan ook verminderd en «ommigen, wie 't no men van een bad aldaar met meer bekoren, zijn weer gegaan naar hot gedeelte van de genievaurt bij de sluis, dat voorheen jaren aehtei.-on «Is zwemplaats werd uitgekomen, doch voor 't beoogde doel ongeschikt, is te achten, omdat 't gelegen is langs 'Ion geniedijk, waar geregeld wielrij der*, voetganger* enz. pa-sseoron. Nu moet liet in do bedoeling liggen in een andore richting stappen te doen ter verkrijging van een betere gelcgenheicsl voor zwomlusUven, om dat men van de noodzakelijkheid daarvan wol doordrongen is. Er is reeds naar een geschikte plaats in do omneving van 't. dorp uitgezien en als d© aan te w©nd<-n pogingen om daarover de beschikking te ver krijgen, zullen slagen, dan is het wel te verwachten dat nog voor den zo mor van 1025 kan word'-n voldaan nan den door veif-n reods lang koesterden wenarh om in het gerot te worden geetohl van een bad- or zweminrichting, die met het oog a~ de eischen van den tijd aan de ver- wachtingen kan beantwoorden. Stadsnieuws Van de tram gevallen Nog goed afgeioopen Zaterdagavond half elf had de heer J. H. W. F. die op het achterbalcon van een bijwagen der tram had plaat# genomen, net ongeluk van de nog in volle vaart, zijnde tram te vallen. Het gebeurde bij de brug van den Beboter singel waar de tram een flinke bocht maakt, om op 't Kcnnemerplein t« ko men. Met een gat in het achterhoofd de heer F. naar het ziekenhuis Johannes de Deo gebracht, waarna hij, na verbonden te zijn, weer r huis kon gaan. Een wandelhoofd in zee te Zandvoort Een verzoek aan den gemeenteraad De firmanten der firma Buwalda en Rusche, Electrische Koffiebranderij en Theehandel, Uilcnburgerstraat 115—119, Amsterdam, deelt aan den Raad mede, dat zii het initiatief genomen hebben tot het doen hoimen t» exploiteereo van een wandelhoofd in zee te Zandvoort. Eenig kapitaal als grcndflag is reeds gevormd. Zij verzoeken den Raad te willen berichten, of deze bereid is con- .cessie te geven en zoo ja. onder welke voorwaarden. In een conferentie willen 'zij gaarno een en nader toelichten. De oplichterijen in het verkooplokaal in de Bilderdijkstraat De makelaar S. en zijn zaalchef D. opnieuw in hechtenis genomen Een volledige bekentenis afgelegd 1 Zaterdag deelden wij reeds mede, dei de makelaar f. en zijn rnalobef door de politie en justitie ge hoord waren over een gepleegde oneerlijk heid. Aan iemand die <>p een der laatste veiling'-11 goed had gegeven ter verkoo- ping was belangrijk minder afgedragen dan de veiling had opgebracht. De heide personen, die Vrijdagmiddag aangehouden zijn Vrijdagavond weer op vrije gesteld, nadat zij een gedeeltelijke bekentenis hadden afgelesd. Dn boeken en bescheiden van het verkooplokaal hieven evenwel in handen der Justitie, terwijl de betrokken personen werd aange zegd, dat tij, too er bij het onderzoek nieuwe feiten aan het licht zouden komen, 1 hechtenis gesteld zouden worden. .Vader vernemen wij, dat dit onderzoek reeds spoedig verrassende feiten aan het licitt bracht. De hoofdinspecteur der re cherche, de heer Woud heeft, naar ons door den Commissaris van Politie verze kerd werd, in deze uitstekend werk ver richt. Hij moest de verschillende boeken linulieus oncfanooken, vergelijken hoe ve! de artikelen bij de veiling hadden opgebracht, daarna voor hoeveel die in het groote boek waren ingeschreven en tenslotte hoeveel aan de verkoopers was afgedragen. Twee verkoopingen, dio dit jaar gehouden zijn, werden door hern ge heel uitgewerkt. Daaruit bleek, zoo deelt het politierapport- van h'den mede, dat particulieren en ook het rijk voot zeer bn langrijke bedragen werden benadeeld. Bij optellingen werden bijvoorbeeld groote be dragen doorge-streep'., die dus niet verant woord werden. Ook droeg men aan ver koopers wel zonder meer minder af. dan bij de veiling ontvangen was. Met alle mogelijks dingen werd, zoo vervolgt het rapport, grof gefraudeerd. Toen d«e nieuwe knoeierijen gebleken waren, zijn Zaterdagavond de makelaar 6. en zijn zaalchef D. opnieuw gehaald. Zij werden door de politie gehoord en leg den «en volledige bekentenis af. Zij wer den daarop In het politiebureau in bewa ring ge«ield en T-ijn heden, Maandag, aan de Justitie overgegeven. Het is natuurlijk nog onmogelijk om het jujste t bedrag waarmede de makelaaT en zijn helper zich verrijkt hobben roede te deelen. Hel zal wellicht, als het noodig geoordeeld wordt dit roet «enige zekerheid vast te stellen, noodig zijn. dat een ac countant alle boeken zorgvuldig bestu deert. In elk geval 1» door het onderzoek der politie reeds konten vast te staan, dat reeds lang vtiór 1900 op de nu ontdekte wijze geknoeid werd. De zaalchef D. waa reeds 14 Jaar ir dienst Wj den heer 8. Bij onderzoek ts ons gebleken, dat he' bedrog ontdekt is door een oneerlijkheid bij den verkoop van een schilderstuk. Een familie bood een schilderij aan ter vei iing, waarvan de waarde door Amster- dam*che kunstkenners op f 1400 a f 1500 geschat was. Na de veiling kreeg die fa milie f 255 in handen, terwijl op hot vei- Imgbriefje stond, dat f 500 ontvangen was maar dat er f 45 voor kosten afgingen. La ter kwam de verkooper bij een antiquair waar h«'. schilderij hing. Dit een gesprek bleek toen. dat de antiquair er bij de vei ling f 900 plus f 90 korten voor betaald had. Do kooper en verkooper konden dit met de veilingbriefjes staven. Daarop volgde een klacht bij de justitie, die na eenig onderzoek termen vond om 6. en zijn zaalchef te hooren. Toen werden te vens alle boeken en bescheiden in beslag genomen. Eerst deden de aangehoudenen het voorkomen alsof dit het enige geval van een onjuiste verrekening wss. Het j derc onderzoek heeft nu evenwel de juistheid van die beweringen getoond. Voor morgen, Dinsdag en Woensdag Ss weer een verknoping in hei bewuste vei linglokaal aangekondigd. Heden, Maan dag was het kijkdag. Naar wij vernemen zijn met medewer king der autoriteiten, maatregelen geno men om het mogelijk te maken, dat die verkooping gewoon voortgang kan heb ben. „DE KRINGLOOP DER BELANGEN". Do aandacht wordt er op gevestigd dat bij do opvoering van ,,D© krine- loop dor belangen" op Vrijdag 12 Decern ber a.s. in den Schouwburg Jansweg. ten bate van de vereeniging ,.'fc Jongenssilde", met opzet geen bijzondere dingen georganiseerd wor den, zooals dat dikwijls bij voorstel lingen ten bate van het een of ander het geval is; geen theetafel, geen bloe men- of chocoïadeverkoop, geen tom bola zullen tijdens den avond een aanval doen op de beurzen van de bezoekers. Mem steunt de bedoeling van do organisatoren van dezen avond voldoende, door eenvoudig plaats te nemen, indien tenminste op deze wijze alle plaatsen bezet zijn. Dan behoeft de HaarleniRctbe Too- neelclnb geen spijt van haar aanbie ding te hebben. Gemeentelijk Concert gebouw De aan het rijk verhuurde lokalen weer bij de gemeente terug De lokalen, die in bet Gemeentelijk Conoertgebouw aan het Rijk verhuurd werden voor magazijn, enz. zijn met 1 De. mber weer aan de gemeente leruggeko- en. Eigenlijk liep de huur 1 November maar deze werd toep nog, een maand verlengd. Er bestaan plannen, om de vroegere leeszaal der Sociëteit Vereeniging in ie 'bten voor archief van „Bloembollcncub iir." De biljartzaal en de conversaiiezaal zullen des winters dienen voor beurslo- kaal van „Bloembollencultuur" en des ■ra voor toonzaal van bloemen. Ver der ligt het In de bedoeling van den heer Van Deimim, om bij Bachconoerten enz. de vroegere biljartzaal als koffiekamer te gebruiken. Ook zullen de vrijgekomen za- voor verschillende gelegenheden ver huurd kunnen worden. Eenigen tijd geleden schreven we een stukje over den vullen toestand, waarin «rhuurde gedeelten van het gebouw, zoo vel van binnen als van buiten verkeerden. Thans is dat anders. De groote schoon- aak is dadelijk begonnen en het ziel er u alles netjes en zindelijk uit. RAADSSTUKKEN. Voor onderwijzer aan school no. 27 is de volgende voordracht opgemaakt 1 J. C. van der Bilt, Zandvoort; 2 A F. J. van den Broek, Amsterdam en 3 II. Roest, Haarlemmermeer. Voor onderwijzer aan school no. 18 is dc volgende voordracht opge maakt: 1. A. F. J. v. d. Broek, Am sterdam. 2 J. C. van der Bilt, Zand voort en 3 P. Mur te Assondelft B. en W. stellen voor onder in trekking van een vroeger besluit te benoemen aan do meisjesschool voor M. O. met 5 j. c. tot tijdelijk leerares in de nuttige en fraaie handwerken de darnee M. E. van der Boon en A. P van Rijn. —Voor de benoeming van twee on derwijzeres-sea aan school no. 14 zijn volgende voordrachten opgemaakt: a. 1. Mej. J. S. J. Weertman te Haar lem; 2. Mej. M. S. de Boer te Haarlem en 3 A. C. Timmer te Heemstede; b. 1. Mej. M. S de Boer te Haarlem, 2 J. S. J. Weertman te Haarlem en 3 J. H. B. Ooms te Schoten. B. en W. advieeeren den raad niet te treden in een verzoek van mej. G. Ph. Charbon orn haar als onderwijze- zeros over t* plaatsen naar school no. f). Naar aanleiding van de voor het jaar 1925 te verwachten gunstige be drijfsresultaten van het openbaar lachthuis doen B. en W. den raad en voorstel om enkele tarieven voor het gebruik van het slachthuis en voor de keuring van vee en vlee.seh te ver lagen. B. en "W. stellen voor te besluiten in de vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggend© gemeenten en tot bevordering van bet vreemdelin genverkeer voor de uitvoering van plannen in verband met de Internatio nale Voor j aarsbl oementen toon steil i ng in 1925 eon subsidie vant en hoogste 300 te verleenon. B. en W. stellen voor hen te mach tigen om voor hot doen- uitvoeren van verschillende werken en voor het aan schaffen van verschillende voorwer pen ten behoeve van de bergplaats en werkplaat* aan de Korte Poellaan op het terrein van de gemeentelijke duin waterleiding, een bedrag van 2.260.— te voldoen uit, een resteerend gedeel te van het bij zijn besluit van 19 Maart 1924 ter beschikking gesteld crc- diet van 23.075 B. en W. stellen voor te besluiten met ingang va-n 1 Januari 1925 toe te treden als lid van het Ned. Instituut voor volkehui':vesting en stedenbouw tegen een jaarlijksche contributie van 100. Ce meenteber rooting. In druk zijn verschenen verschillen de voorstellen, ingediend bij de be handeling der gemeentebegrooting, waarvan reeds in ons raadsverslag is melding gemaakt. De leden If. Kees en. M. L. A. Klein en J. H. Visser stellen voor, den Bur gemeester te verzoeken een Commissie van Advies voor het gansche politie personeel in het leven te roepen, waar door do rechtspositie van het. betrek kelijke personeel meer gestabiliseerd worde. Van de leden M. Maarschall Komin, W. G. van Vliet, Boes. A. de Boer, E. Bakker, P. J. W. Macdonald- Reijnvasm cn M. B van Berlekom kwam het volgende voorstel in: De ondergeteekenden verzoeken uw college teriig te komen op zijn besluit en zijn voorlaatste standpunt weer Ie willen innemen, luidende aldus: Bij een eventueele vacature als inspecteur zal overwogen worden over te kunnen gaan tot, benoeming van een vrouwe lijke ambfenareese bij de politie. Van het lid II. .1. L. Klein Schip- borst het. volgende voorstel: De rand der gemeente Haarlem draagt Burgemeester en Wethouders op, in onderzoek te nemen reorganisa tie van het Verwulff en met voorstel len te komen tot verkrijging van een beter verkeer ter plaatse. MOBILISATIEKRUIS De heeren van 't mobilisatiefeest Dat dezen zomer er is geweest, Ontwierpen nu ter herinnering Een werkelijk heel merkwaardig ding. Het is een mobilisatiekruis. Gemobiliseerden krijgen 't thuis. Zoo zij, naar men uit berichten ziet, Betalen willen. En anders niet. De voorwaarde is niet zoo bijster royaal, Om 't ronduit te zeggen een klein beetje kaal. Men had tooh heel wel voor zijn fatsoen Het hun present cadeau kunnen doen. Enfin, er was blijkbaar geen geld genoeg En toen indertijd men bijdragen vroeg, Is ook al gewaarschuwd in deze krant: „Er is geen belangstelling voor in het land". Maar goed. De mannen een souve nir. Hoe staat het nu wel met de vrou wen hier? Zij werden wel niet gemobiliseerd, Maar hebben zich toch ook dapper geweerd. Hoe stonden zij dikwijls in rij en gelid, Voor vetbureau. kolenhuis samen geklit. En zoo heeft nog menige zorgende vrouw Herinnering aan hitte, aan regen en kou. Moet haar dan een ster ter herin nering vereerd? Dat is, naar ik weet, nog door nie mand beweerd. Die tijd is voorbij laat hem lie ver met rust In 'j, bloedig verleden delft niemand met lust. Niet denken aan 't droeve, dat 't leven ons gaf Wij zien naar de toekomst- Daar stevenen we op af 't Verleden is heen, maar de toe komst rukt aan, Wij willen den blik op wat komt blijven slaan. Daar zij nooit meer oorlog en wat daarbij hoort, Er werden dus niet halve volken vermoord, Geen schaarste in voedsel, distribu- tie-ellend, Zooals wij die allen toch hebben gekend. Voorwaarts naar den vrede, het kostlijke goed, Dat men aan de wereld verzekeren moet. En juichend beklimmen wij des le vens top De Zon van den Vrede gaat boven ons op. TOM DE RIJMER. Het drukke verkeer met auto's Algemeen wordt thane geklaagd over den slechten roestand, waarin vele wegen in den Haarleminermeer polder verkoeren. Sommige gedeelten zijn zoo drassig, dat zelfs bestuur ders van auto's en rij- en voertuigen heel voorzichtig moeten te werk Kaan, om 't ©r zonder ongelukken af te bren gen. Vele bestuurders van motorrijwie len en fietsen hebben reeds door te slippen of in Jen modder te blijven ste ken op minder prettige wijze met den slechten we» kennis gemaakt. Ook be vinden zich in het keislag. dat hier en daar op d© wegen werd gebracht, zulke too te. scherpe stukkken. dio door het drukke verkeer naar den kant van den weg werden uitgereden, dat reeds menige auto of fietsband hei daarop heeft, moeten afleggen. Vooral ook daa r. waar tie wegen als het ware liggen omgeploegd, is liet ge vaar voor ongelukken niet gering en oppassen dl- boodschap. Het polderbestuur staat nog vrijwel machteloos fegenover deceliike toe standen. omdat een afdoende verbete ring met het oog op het drukke auto verkeer. veel studie vereisoht en met enorme hooge kosten gepaard gaat en kan zoolang h«t inderdaad urgente wegenvraagstuk in den Haarlemmer- meerpolder nog niet tot oplossing n gebracht voorshands niet anders doen dan het eewoue onderhoud gere geld en zoo voed mogelijk te doen olaats hebben. Uitgaan Llederenavond. Het Concertbureau-Verpout deelt ons mede, dat de sopraanzangeres Mevrouw M. M:il: -Verschuur en de pianisi Hen drik Andriessen Vrijdag jq December een liederenavond zullen geven in den schouwburg, Jansweg. Arm paard 't Gebeurde in de buurt van Vijf huizen. Langzaam en met den kop naar den grond gericht liep een paard langs den weg voort, geleid door een arbeider. Het dier had betere dagen gekend. Misschien had het vroeger wel een ranke amazone op zijn rug gedragen vas het na afloop van den rit mei klontjes suiker beloond, misschien had het wel een elegant, licht rijtuigje voort getrokken. Maar zóó gaat het in 't paardenleven het luxe-paard is ten slotte dien naam niet meer waardig, het wordt verlaagd tot den rang van huur paard, het huurpaard wordt, „huur knol" en zijn laatste levensdagen slijt het als „karrepaard", als 't beestje ten- ;te niet bij 'den paardenslager te recht komt! Het paard waarover wij nu schrijven is wel in zijn laatste levensperiode, het zag er afgeleefd uit en moeilijk sjokte het voort. Of zijn krachten ten slotte te kort schoten, of dat het struikelde, wie zal het zeggen? In ieder geval: het arme dier viel en kwam in de sloot langs" den weg terecht. Vele pogingen worden dadelijk aan gewend om het oude paard weer op het droge te krijgen. Eerst probeerde men met een auto en toen dat niet ge lukte werd een span van zijn krach tiger I soortgenooten gehaald en deze bagden er in het oude beestje op dea wal te trekken. Eén blik op het arme, afgeleefde paard zertuigde de omstanders dat het nu maar bet beste was, hem,geheel uit zijn verder lijden te verlossen. Even werd overleg gepleegd even later lag het dier op een vrachtauto en was het op weg naar het abattoir Het Sint-Nicolaasfeest van Haarlem's Dagblad Een volle schouwburg E«n uitstekend geslaagd feest De Stadsschouwburg was Zaterdag middag op alle rangen bezet. Ho© kan het ook andere, als Haarlem's Dag blad daar het Sint-i"icolaasfeest geelt voor de kinderen, die elk© week trouw aan de „Rubriek voor onze Jeugd" meewerkenAls het zoo doorgaat zal onze directie spoedig op een-grootere zaal beslag moeten leggen,, want de belangstelling voor de rubriek %an mevrouw Blomberg wordt steeds grooter. Dit is daii ook niet te ver wonderen, ..Is men weet, dat het aan tal betalende abonnee op een paar na 17.000 bedraagt. Precies twee uur werd het feest na mens de directie door den lieer P. W. Peereboom met,een hartelijk woord van welkom geopend. Van deze gele genheid maakte hij nog eens gebru'k, om vriendelijke woorden van da ik te spreken tot mevrouw Blomberg, de ziel van de Jeugdrubriek, voor ailes wat zii reeds voor het gezonde en zieke kind gedaan heeft.' Ook braent de heer Peereboom hulde aan den heer Blomberg. J:en hij .de stille kracht" voor deze rubriek noemde. De aanwezigen waren het blijkbaar met deze woorden volkomen eens, want ze werden met een klaterend ap plaus beloond. Toen kwam er een meneer, die zich niet aan het publiek voonstelde, maar wilde weten of men hem nog her kende. Wel. jongens en meisjes", aldus klonk zijn beke.nde stem, „kunnen iullie me ook zeggen, wie ik ben?" ..Meneer William klonk hel da delijk uit verschillende hoeken der zaal. „Juist, goed geraden!", antwoordde de heer William verheugd. „en nu jullie me nog niet vergeten bent. zal ik ie eens een mooi verhaal vertellen, namelijk „De lotgevallen van Pietje Bel", maar dan mioet het, als ik drift geteld heb. zóó stil wezen, dat ik de speld, die ik hier in iniin handen hel", duidelijk kan hooren vallen.Nu, opgelet meisjes en jongensik tel er één. ik tel er twee. en ik tel er drie Een luide bons weerklonk het was zóó stil geworden, dat de heer Wil liam duidelijk de speld had kunnen hooren vallen Het «intact tusschen den sympa thieken Verteller en de kinderen (de ouders niet te vergeten), was hiermee dadeliik verkregen. Het spel van Pietje Bel kon begin nen JEeret zagen we den vader van Pietje, den beroemden schoenmaker Bel, -'ie van zijn vrouw twee tijdingen hoorde, een prettige en een teleur stellende. De eerste was de boodschap, dat zijn vrouw den spaarpot ©mge keerd had en toen tot de blijde ontdek king was gekomen, dat er zóóveel "ptd gespaard was. 'dat eindelijk het, huis rnel winkel eekecht. kon worden, wat de eenigsle wensch van het echt paar Bel was geweest. Do teleurstellende tijding was, daÜ Tante Cato haar komst aangekondigd.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1