De Bisschop van Haarlem op de Bloemententoonstelling. De vereeniging van leeraren en onderwijzers in de gymnastiek. 42e Jaargang No. 12828 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 15 April 1925 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Radio en waarde van huizen. De Vereenigde Staten zijn langza merhand op de paradoxale wijze, die deze nieuwe uitvinding eigen is, ge heel in de.draden van dc druadlooze verward. Het zal niet lang meer duren of een huis zonder draadlooze baart in Amerika evenveel opzien als een ty piste zonder kauwgom en een zaken man zonder hoornen bril. De radio telefonie is in het land van den dol lar van de ontelbare dollars het stadium van de passie ontgroeid, het is een instituut geworden. En een van de gevolgen daarvan is, dat de waardebepaling van huizen naar een geheel nieuwen maatstaf wordt berekend. De man die indertijd van zijn overgespaarde duiten eenige huisjes kocht. ..in de onmiddellijke nabijheid van tram en spoor trekt zich van wanhoop de haren uit het hoofd. Wat vroeger een prima aanbe veüng was. ig nu een bezwaar ge worden, Het is niet meer voldoende, dat een huis riant gelegen is in een voornaam stadsdeel, van alle gemak ken als badkamer, kolder, telefoon, electrisch licht enz. voorzien is. Het voornaamste i* geworden een gunstige ligging voor draadlooze ontvangt. Een moderne Auierikaansche wo- ningannonce is fecial in deze bewoor dingen gesteld: Te ltoop woning voor twee ge zinnen buitengewoon gunstig gele gen voor draadlooze ontvangst. Ge bouwd op hoogliggend terrei-i met groote open vlakten, geen storing der 3rluidsgolven. Garantie van verbin ing :net een dozijn uitzendstations op groot en afstand. Een bewoner van New Jersey had drie jaar geleden een Landhuisje in de buurt van New York laten zetten. Een van xiin buren bood hein onlangs meer uan het dubbele van den kost irijs. De eigenaar lachte wat om dat U' VerkoopenHij «lacht er niet aan. Hij had het laten bouwen, ot> een heuvel, omdnt hij daardoor op helde re dagen een uitricht van 20 K.M. had. Maar thans kon hij luisteren op 2>»«i K.M. Tweemaal de koopsom .Vijfzesmaal en dan nog. De draadlooze is in ons kalmere landje nog in het stadium Van de pas sie voor een gedeelte der bevolking. Maar ook bij ons word; zij steeds al gemeener. Wellicht zal het niet zoo lang meer duren, voor ook wij hui zen zoeken, die een gunstige ligging voor draadlooze ontvangst hebben. Dan verrijst op eiken duintop een vil la en een kasteel op den Blinkert. En in Haarlem'* Dagblad komen adver tenties: Te koop: nieuw landhuis, b. g. 1. r. dr. o. Monumenten verordening. In ons vorige nummer staat te le- zrn, dat R. en W. van Haarlem on gunstig advisceren op een verzoek van de vereeniging Hacrlem c.s. tot het ontwerpen van een monumenten verordening en wel voornamelijk op grond van de omstandigheid, dat daar door het eigendomsrecht vrij belang rijk wordt beperkt en 'lat de Regee ring a! maatregelen getroffen hepft. In ons nummer van 2R Aug. jl. heb ben wij in een artikel ..Om Ons Heen'' reed* op het eerste argument de aan dacht gevestigd en daaraan toege voegd. dat. aldus de eigenaar van een bou* of kunstwerk door het gemeen tebestuur feitelijk als officieel be waarder wordt aangesteld. De conclu sie van ons,betoog was: stelt ue ge meente liaerlem zich een andere me thode vdor, dan de eenig rechtvaar tiige dat de gemeenschap betaalt voor wat zij ten nutte van haar leden dus klaarblijkelijk de zorg vau de Re geering niet voldoende vindt! Van hel staudpunt van B, en W. had een afwijzing van het request moeten volgen waarom het College zegt. „den tijd nog niet gekomen te achteni» onverKlaarbaar. Tenzij men adressanten liever met dit kluitje in het riet. stuurt, dau hun vierkant te zeggen: «,wij doen het niet:" Er is, naar onze opvatting maar wil behouden 1" Op deze vraag geeft de vereeniging .,Haeriem" natuurlijk in haar request aandon gemeenteraad geen ant woord, daar zij de samenstelling van de verordening aan don Raad over laat. Het argument van li. en W., dat de Regi ering zich al met deze zaak bemoeit, maakt een eigenaar digen indruk wanneer wij zieu. dat een van de requestranten isde heer Kalf, directeur van het Rijks bureau voor de Monumentenzorg, die één middel tot oplossing van de moei lijkbeid, die zeker aanwezig is. De Fransehen hebben een nuchter spreek woord ..qui pa ie coramande", w ie be taalt beveelt. Men kan liet ook an dersom zeggen: .wie beveelt be taalt". Wanneer Rijk of Gemeente op de ne of andere wijze iemands eigendomsrechten beperken of verkor ten, dan moeten zij dat vergoeden. Kunnen of willen zij dat niet doen, dan is er nog oen derde mogelijkheid dat particuliere vereenigingen de eigenaars schadeloos stellen, maar ge lijk in ons nummer van 24 Aug. al wordt opgemerkt: ..onuitputtelijk zijn zulke particuliere fondsen ook niet". En het ig al een bijzonderheid geweest, dat de vereeniging „Hen» drick de Keygcr" destijds het mooiste gebouw van het St. Jozefsgesticht aan het Spaarne gekocht heeft. Hoe 'sympathie': dc poging van de vereeniging „Haerlem" dus ook we zen mag. wie ziet- practiseh espro ken., kans «om die te verwezenlijken! Stadsnieuws Ged. Staten en de Gem. Begrooting. Bezwaren tegen de vacantie bijslagen en de vrije telefonische aansluiting voor raadsleden. Gedeputeerde Staten dezer provin cie hebben de gemeente-begrooting voor den dienst van 1925 teruggezon den aan Burgemeester en Wethou ders onder niededceling dat zij ten aanzien van hot uitkeeren van vacan tie bijslagen hun standpunt handha ven. Bij hen bestaat onoverkomcnlijk bezwaar tegen de op die begrooting te dien opzichte voorkomende bedra gen, daarom verzoeken zij te bevordc ren, dat deze van de begrooting wor den afgevoerd. Verder berichten Gedeputeerde Sta ten. dat zij met groote verbazing ken nis namen van de raming van ce.i be drag van j 4.000 voor kosten, verbon den aan eene vrije telefoonaansluiting van de raadsleden, daar het hen on verklaarbaar is hoe de Raad in de te genwoordige tijdsomstandigheden en bij een belastingdruk als waaronder de ingezetenen gebukt, gaan eene zoo overbodige uitgaaf op de begrooting brengpn kan. Gedeputeerde Staten geven in over weging te bevorderen, dat de begroo- ting en de memorie van toelichting worderr gewijzied inet in achtneming van hefgeen hierboven is opgemerkt, terwijl daarin tevens nog enkele wij zieingen van meer technischen aard dienen te worden aangebracht. Tiet evenwicht tusschen de inkom sten en uitgaven moet daarbij behot) den blijven. Ileuenmorgen bracht de Bisschop van Haarlem Mgr. A. J. Gallier een bezoek aan de bloemententoonstelling te Heemstede. De Bisschop werd rondgeleid door den voorzitter den heer E. H. Krelage Pantalon a I' éléphant Ver van hier, in 't drukke Londen, Komen fatten op bezoek Of iu 't, park op hunne wundling In de olifantenbroek. Dat is 't nieuwste, hot modernste, Aan de knie is dit- versmald, Tot de broek zoo wijd als mogelijk Op de schoenen ncdenalt. En de stijve bouten Britten.' Die de fatten daar zien gaan. Kijken hen verbaasd, verwondefd; Ja met zeekren afschuw- ami. Als te avond of te morgen Hier zoö'n modepon op straat In zoo'n broek mocht puradeeien, Spreek dan van hem maar geen kwaad, In mijn jeugd, al lang geleden, Droeg men in heel Nederland Ook die broek, maar toen gehceten Pimtulon. a l'éléphant. Andere namen, zelfde dingen. Komen telkens tot ons weer. Ook die broek bekleedt straks zeker 't Beenenpaar van icderen heer. Gij die meent zelf baas te wezen Over wat gij draagt of niet. Zwijg voorzichtig, ook gij draagt straks Wat men overal weer ziet. Ik voorspel, let op mijn woorden. Dat de olifantenbroek Weder Nècrland zal veroveren. Zij 't verzet ook nog zoo kloek. Ze b afschuwlijk, 'k wil 't erkennen, Maar al voel 'k ergernis. Slechts één maatstaf laat ik gelden: Namelijk, o f 't ra o d e i s. TOM DE RIJMER. Nog eenige tentoonstellingen van bloemstuk schilderijen „Kunst zij ons doel" en een combinatie van jonge schilders bouw- eea tentoonstelling van bloem stukken, geschildeid door leden van „Kunst zij ons Doel" geopend. De tentoonstelling blijft geopend tot Zondag 2 Mei- Naar men ons mededeelt zal van 8 lot en met 20 Mei een tentoonstelling worden gehouden van Bloemltukken, vervaardigd door jonge schilders. Deze- tentoonstelling wordt gehouden in ge bouw ,.Roschagiie", Hoofmiinstraat bij- den Zijl weg. Reeds een achttal schilders deed toe zegging tot inzendingen. Dc organisa tors zullen alle mogelijke moeite doen goede werken te verzamelen- wanneer alle inzenders bekend zijn wordt deze lijst gepubliceerd. Dc toegangsprijzen worden zoo laag mogelijk gesteld oni het bezoek zooveel mogelijk aan te moedigen. De asphalteering van den Rijksstraatweg De werkzaamheden nog niet begonnen Yqór 1 April zou geen begin worden gemaakt'met <!e eigenlijk» asphaltee- nngswefken op den iüjkssl raatweg, a Id tie verluidde het sedert eenige we ken. Er was nog zooveel tb doen vóór dat met het asphaltecren kon worden begonnen. Nu 7.1111 we Jialf April, de voorbereidende werkzaamheden zijn reeds langer dan 1-1 dagen gereed, maar van het asphalteoren ziet men nog niet veel. Wel is inmiddels een be gin gemaakt met het aaneen lasschea van de twee doelen Ti morst raat. De rioleering is doorgetrokken en weldra kan mot, liefc bee traten worden begon nen. Het verluidt, dat 'iio straat eerst gereed moet zün voordat met het .-i'jihalteeini van den Rijksweg wordt begonnen. Wanneer die weg afgeslo ten wordt, zal het verkeer door de Timorstraat geleid worden. Een an dere weg is er eigenlijk niet, want niet dan met groote moeite en stagna tie kan hot verkeer langs den midden weg geleid worden, die van ..Zaanen'' naar de Overtonstraat en verder op' slechts een riiweg heeft van twee nieter breedte. Maar als dat nu wordt inKezien, waarom kon dan niet eerder begonnen worden niet- hot door trekken van de pa ra llel-h'opende Ti morstraat! Ongeveer 2 1/2 maand is er met voortdurende onderbreking gewerkt voor de asphalteering, welk werk hegon met het rooien vau een boom af en toe. Sedert is <lat gedeelte straatweg uiterst slecht en voor het verkeer gevaarlijk geworden. Als in dien tusschentijd de Timorstraat als nieuwe verkeerswee in orde gemaakt was zou het asphalteeren stellig reeds 7 jn begonnen. Wanneer zal er nu eens een einde komen aan den slechten verkeerstoestand van den weg. Want nauwelijks zal straks dat gedeefre weg gereed zijn, of er wordt aan het gedeelte noordelijker een begin ge- mnaktt voor verdere asphalteering. GEDURENDE DE PAASCHDAGEN WERDEN DE BLOEMBOLLEN VELDEN IN DE OMSTREKEN VAN HAARLEM, HILLEGOM. LISSE ENZ. DRUK BEZOCHT EN WAREN DE WEGEN VOL VAN WIEL RIJDERS EN AUTOMOBILISTEN, ALLEN MET BLOEMEN BEHANGEN. De Tweede-Kamer verkiezingen EEN COMITé VOOR DE CANDIDA- TUUF. BALVERS Mea tcbrijf: oas u:t Jfillegom Voor de candidatuur-Balveii is thans officieel een actie-comité gevormd, be staande uit de heercu j. C. Stadhouder, te Zoeterwoudc, K. C- van Licrop Jzn., HiUegom en A. Th- Bader, Warmoud, welke plaatsen reeds propaganda- cïu'os zijn opgericht, Zondag a s. zal in Hotel Zomerzorg te Leiden des namid dags tc 2 uur een groote propaganda- vergadering belegd worden. De bloemententoon stelling te Heemstede HET MUZIEKFESTIVAL. Zondag 19 April wordt het muziekfes tival voortgezet. De volgende vereenigingen zullen zich laten hoor-ïn t- Haarlcmsch Tramfanfate, Haarlem- a- Iluphonia, Overveen. 3. St. Grcgorins de Groote, Lisse. 4- Soli Deo Gloria, Velsen. 5Lfaarlem's Politie Muziekvereeni- ging. Haarlem. 6. N. Z. H. T- M., Oegsigeest. 7. R.-K. Harmonie, Zaandam, 8- Si. Jeanne d'Arc, Noordwiikerhout- 9. Eensgezindheid. Egmond-Binnen. 10, Oefening kweekt kunst, Bloeraen- daal. Elke véreniging speelt 3 nummers. Zondag 26 April is de laatste dag. Dan zullen zich nog 9 vereenigingen laten hooren. Verkeersongelukken in Haarlem en Omgeving PAARD OP HOL. Te Haarlem. Maandagavond te ongeveer 5 uur ging op deu Schoterweg tusschen de hukkeni van den heer Snel en de Schoterbrng het paanl van den melk rijder W. uit Santpoort op hol. De hc.tr A. Groen, die liet paard aan zag komen, bedacht zich geen oogenblik en greep 1ict paard dat door zijn flink optreden tob staan werd ge bracht. Hierdoor werden ongelukken voorkomen. Van de tram gevallen. Het persbureau Vas Diaz meldt ons uit Amsterdam Dinsdagavond circa 10 uur wilde de 63-jarige heer II., uit Halfweg, uit een rijdenden tramwagen van lijn 1 stap pen om zich naar de halte van de E. S. M in de Spuistraat ie begeven. Onge lukkigerwijze deed hij dit in de verkeer de richting, zoodat bii achterover op straat viel en een bloedenden wonde aan het achterhoofd kreeg. Het slachtoffer werd het café van Schelrema aan den N. Z. Voorburgwal binnengedragen, van waar hij spoedig door den Genees kundigen Dienst naar het Wilhelmina- gasthuis werd vervoerd. De'heer H- is vrij ernstig gewond- Nabij Halfweg. Op den straatweg naar Haarlem is een jeugdige fietsrijder door onhandig rijden zijnerzijds in botsing gekomen met eon motorrijder. De knaap was nog al gewond on is naar Haarlem 'ver voerd. Op het Kerkplein tc Halfweg is e«n jong meisje aangereden door een auto. Dc fiets werd vrijwel geheel vernield, doch het meisje kwath er met den schrik af. Ook hier trof den bestuurder van de auto geen schuld. In VeLen- Op den Wijkersiraatweg te Wijker- oog werd Diasdagavond een wielrijder aangereden door een motorrijwiel. Het rijwiel beliep ernstige schade, doch de berijder kwam met den schrik vrij- De politie, die een onderzoek instelde, kwam tot de overtuiging, dat het onge val aan louter onvoorzichtigheid van den wielrijder is te wijten. Vermindering van aantal postbestellingen in de groote provinciesteden Bedoeling bezuiniging om te komen tot verlaging der posttarieven? Naar ,,De Grondwet" uit goede bron weet te melden, moet het de bedoeling zijn de door de voorgenomen post- reorganisatie (bet inkrimpen van het aantal bestellingen in de groote pro vinciesteden) te bereiken bezuiniging te doen strekkeu ten voordcelc van het binnenlandsch post-taricf, waarbij het posttarief voor brieven van 10 op 7 1/2 cent zal worden teruggebracht. In antwoord op eeu brief van het be stuur van den Centralen Nedcrland- schen Ambtenaarsbond, heeft de direc teur-generaal der posterijen en tele grafie medegedeeld, dat omtrent ver mindering van het aantal bestellingen verschillende provinciesteden van 4 tot 3 per dag nog geen beslissing is genomen. Mocht evenwel Tot dezen maat tegel worden overgegaan, dan zal, voor zoover thans kan worden nagegaan, geen afvloeiing van hei bestellend per soneel hiervan het gevolg zijn. SCHOENWERK. rtoor Burgemeester en Wethouders van Haarlem is opgedragen de leve ring van schoenwerk voor he'; politie corps aan L. Faber en Zoon. Kleine Houtstraat alhier. De autobussen. Te veel passagiers. Men schrijft ons uit Velsen: Op de drukke Paaschdagen heeft een drietal autobusondernemers in deze gemeente de bepaling omtrent het maximum toe te laten passagiers over treden. 'legen hen is proces-verbaal opgemaakt. De ondernemer v. D. had niet min der dan 35 passagiers geladen, ter wijl hij er slechts 24 mocht meevoe ren. S. te Beverwijk vervoerde 18 in een wage" voor 13 en R. vervoerde 38 in een wagen voör 28 passagiers. De rijks- en gemeenteveldwachter hebben streng ge]et op het overtreden van de verordening. SNELHEIDSMANIAK. Door de motorbrigade zal proces verbaal worden opgemaakt tegen een autobesiuurder uit Rotterdam die op den Wagenweg met een vaartje van 60 K.M. reed. TEGEN EEN PAAL GELOOPEN- Dindagmiddag omstreeks 12 uur wilde de Si-jarige mej. .T. L. uit Al melo©. die uit de tram Amsterdam Haarlem kwam. naar de-tram Haar lemHeemstede op de Dreef gaan. Daar keek .ze niet goed uit en liep nardoes tegen een paal'op. Ze zakte bewusteloos in een en werd naar het St.-Elisabeths gasthuis vervoerd. Na te zi'a bijgebracht bleek' het., dat ze geen letsel had bekomen en ze kon toen haar weg vervolgen. Dinsdagmiddag zijn ter gelegenheid eeniging van leeraren en onderwijzers geven. de jaarvergadering van de Ver de gymnastiek demonstraties ge- HET RUGBYSPEL. Zie vopr nadere bijzonderheden hetverslag op de le pag. van het-3e blad. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden. Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd III ADVERTENTIENVan 1 lot 5 regels fl.75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) 13.57H. Franco per post door Nederland f3.8714- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd I abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentién van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57J$; franco per post f0.65. per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wljkeroog, IJmulden Telefoonnummers: Directie 13082, Redactie 10600 en Administratie 10724 Beverwijk, enz., enz. Driehulzerkerkweg 2, Velsen, Teleloon 3621

Haarlem's Dagblad | 1925 | | pagina 1