THERMOGENE HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN FLITSEN 'RHEUMATIEK DONDERDAG 5 NOV. 1925 TWEEDE BLAD Het is toch een vreemd geval, dat de meeste Raadsstukken zoo laat komen. Ka een Raadsvergadering komt er da» gen, soms weken lang. niets; daarna druppelt er af en toe een voorstelletje uit den trechter en eindelijk laat het Stadhuis op den Zaterdag vóór de vol» gende vergadering een heel stortvloedjc los, met het gevolg, dat Raadsleden, die geen tijd hebben gehad (of geen zin in een bepaald voorstel) altijd de late rondzending gebruiken als een middel tot uitstel. Het zal wel wezen, dat het niet anders kan, maar een zwak punt is het in de wapenrusting van B. en NV Zoo ging het dezen keer weer met het voorstel van B. en NV. over den n.i« zorg voor zwakzinnigen en de slooping van de kommiczcnhuisjes op de Grootc Houtbrug. De lieer Scholl verzocht, het eerste voorstel daarom aan te houden, maar kreeg zijn zin niet; het voorstel werd met 21 tegen 11 stemmen verwor» pen. Toen kwamen er verschillende grieven van de fractie tegen het voor» stel van B. en NV. los: het College bond het voorstel te veel aan een per. soon, er had een oproeping van sollici tanten moeten wezen, de sub normalen werden niet voldoende van de zwakzin nigen gescheiden. Maar de wethouder gesteund door den heer Loosjes. ging daartegen in en de verschillende amen» dementen van de hceren Scholl c.s. wer den met grootc meerderheid verworpen. Toch bleek de Raad bang te zijn voor een zekere breedheid, waarmee de nazorg werd aangekondigd als een tak van dienst, waarvan de heer Schuijt het hoofd zou zijn. Begrijp ik het goed, dun zou hij de ccnigc ambtenaar zijn, zoo» dat de titel „Hoofd van den dienst der nazorg" dan ook inderdaad al te weel derig klonk. Hoofd van de nazorg vond de heer Boes al mooi en de heer van de Kamp vond de tractemcntsrcgelmg wat overdreven; beide denkbeelden 'werden door B. en W. overgenomen, blijkbaar uit tactiek. Op den achter. grond zaten de elf sociaaldemocraten, die op het heek voorstel niet belust waren, op het vinketouw had men daarnaast een tweede oppositie voor or ierdcclcn gekregen, dan zou de meer. derheid in een ommezien tot minder, hciri versmolten zijn. Overneming van de amendementen Boes en van de Kamp was dus geraden. Koddig was het oogenblik. toen er gestemd moest worden (schriftelijk) over de benoeming van 't hoofd. Er was maar écn persoon voorgedragen, de heer, Schuijt, en terecht vroegen sommigen, hoe daarover nu gestemd kon worden. Er was toch geen keus en blanco brief, jes inleveren dus het cetiige, maar zon> dcrlinge middel voor die deze niet wenschtcn. De voorzitter wist er ook niet uit te komen. Toen trad als redder in den nood de heer Peper op met een voorstel om een openbare sollicitatie te houden en toen dit met twintig tc< gen dertien stemmen verworpen was, kon tot de stemming over den cenen voorgedrugeae worden overgegaan. 1'liJ kreeg 23 stemmen, zeven waren in blan. co en 1 was uitgebracht op den heer Peper. Bij het begin van de zitting had de burgemeester natuurlijk liet overlijden van Mevrouw Willckcs Macdonald her. dacht. Het is eigenaardig om te zien, hoe het vrouwelijk clement in den Raad vermindert. Toen mevrouw Bakker at. trad. volgde op de Christelijkdiiston. schc lijst de heer Roodenburg; nu volgt op die van den Vrijheidsbond de heer van Santc. Ziedaar in een jaar het aantal vrouwen in den Raad vermin» derd van tot 4. Daarmee neemt de kans voor den wethouder van onderwijs Mr. Bruch. af, om zich te ergeren Hij heeft in onzen Raad nooit goed tegen critick van vrouwen gekund en vond het blijkbaar niet aangenaam, toen me- vrouw Maarschallin het debat over nuzorg plotseling interrumpeerde met de opmerking: „ik begrijp u niet'. „Hé", zei de wethouder. ..ik meende, dut ik gewoonlijk nogal kinderlijk een- voudig was". Mejuffrouw van Berlekom schoot hare Raadszuster te hulp met de vraag, of zij misschien het hooge traktement 'dat voorgesteld werd, niet begreep. „O nee", zei mevrouw Maar. schuil afwerend, en onder gelach van den Raad. „dat was het niet Ik waag het veiligheidshalve niet, om te veronderstellen, dat de vergelijking met de positie van een schoolhoofd haar niet duidelijk was, want hoe dat iets met Je nazorg te maken had, begreep ik nu niet. Maar de zaak is nu in kan. ncn en kruiken en er kan nagezorgd worden en gehoopt, dat er niet weer gevaar is voor een nieuwen „dienst met een hooid en ondergeschikten en die mettertijd veel geld kosten zal. Ka iatgene wat de heer Scholl oplas No. 3516 NABETRACHTING VAN DEN GEMEENTERAAD n het lijstje der personen die in aan» ...rrking komen, ben ik daarop nu niet zoo héél gerust. Toen het voorstel aan de orde kwam van B, en W. om te besluiten tot af braak van de kommiezen huisjes, werd ten voorstel tot aanhouding gedaan- Ditmaal door den heer Loosjes, maar het werd niet voldoende ondersteund en kon dus niet in behandeling komen. De voorsteller was daarover vcront» waardigd en vond het niet heel beleefd, een verwijt, dat in de eerste plnats de heer Joh. Visser zich moest aantrekken, die in deZe aangelegenheid altijd zijn medestander is geweest. ..Ik zou liet wel gedaan hebben", zc-i hij, „mnar de, zaak is toch voldoende bekendEn daarmee scheepte hij zich in op een lang betoog, dat niet vrij was van wat ik schoolmeesterachtigheid zou willen j noemen. De heer Visser ontzegde r.an de mccsten zijner medeleden (wellicht allen) her recht van meespreken in deze za:.k. waarin zin voor architectonische sesthelisehe schoonheid noodig wa ren. Wie onzer zou het durven wagen, dat vonnis mee te onderteekenen? Toe» schouwers en toehoorders in den Raud el vaker met bewondering ken. nis van de Olympische kalmte. waar- Raadsleden door hun stem voor of tegen uit te brengen, oordcelcn over zeer verschillende zaken. Ook de heer Visser. Mag men hem dat kwalijk nc> men? Zeker niet. Het lidmaatschap van den Raad vergt herhaaldelijk beslissin gen over zaken, waarvan niemand bij de wieg van vele Raadsleden gezongen heeft, dat zij er verstand van zouden hebben. Daarom had de heer Visser ongelijk, loen hij poseerde als universeel kenner en oplosser van de quacstie der dobbel- steencn. Natuurlijk ging het argument van de schoonheid hem het beste af. Daarover kon men naar hartelust in de ruimte rcdcncercn. Moeilijker was het met de verkeersbclemmeriiig, maar ook daarop had hij iets gevondenDe rlijke punten te belemmeren, zooi de dohbclstcencn als onbeweeglijke en ongehandschoendc verkeersagenten dienst zouden moeten doen. Naar dit steem is de smalste straat voor het muderne verkeer de beste en wanneer de opstopping zoo groot is. dat niemand meer voor» of achteruit kan. is het ideaal van verkeersveiligheid bereikt. Deze opmerking gaat niet van den heer Visser uit. ze is een commentaar van mij. Van hem was de verzekering dat zijn plan tot oplossing van de vcrkccrs» moeilijkheid met behoud van de huisjes alles gaf, wat redelijk verlangd kan worden. Wel was het een moeilijkheid, dnt de brug moet worden veranderd, maar wat nood! met wat granieten tre» den was ook die moeilijkheid opgelost. En wilde men ruimte: ei. dan brak en eenvoudig de twee hoekhuizen van de Grootc Houtstraat af. Dit was van het betoog wel het schitterende toppunt. Welk een gespartel! Hoe wanhopig probeert toch dit Raadslid deze kunstc. loozc gebouwtjes te behouden, die voor hem een hobby geworden schijnen te zijn, mnar waar grooten op bopwkundig gebied niet om malen. Bcrlagc bijvoor, beeld niet, die zich in dien geest had uitgelaten in de commissie voor stads uitleg, waarvan ook de heer Jan Gor. rits/ deel uitmaakte. Wethouder Heerkens Thijsscn kwam! meededen, waarom hij van gedachte veranderd was en mee voor de slooping stemmen zou. Nog altijd zag hij in de gebouwtjes een sierlijke afsluiting, maar zwaarder weegt het ^argument van de verkcersnoodzakelijkheid. De heer Klein beval zijn vcrrolling aan. voor het onverhoopte geval dat het Raadsbesluit voor den derden keer zou worden vernietigd. Daarna kwam wethouder Rcinalda aón het woord, die precies zei, waarop het aankomt. Het verkeer. Dat verbazend toegenomen is en nog toenemen zal. Hij liet photo's van botsing en beklemming in den Raad rondgaan. Terecht wees de wethouder er op, dat Haarlem voor natuurschoon en monumentenzorg opofferingen over heeft. De Amstcrdamschc Pöort en de molen „de Adriaan" zijn daarvan twee voorbeelden uit den laatstcn tijd. Ten slotte richtte hij een verzoek tot den voorzitter, om niet weer vernietiging van het Raadsbesluit bij de Kroon te vragen. Moor de burgemeester bleek doof aan dat oor. Hij zou de vernietiging vra gen, daar hij niet alleen burgemeester is. maar ook hand van het gouverne ment Met hem is de directeur van publieke werken het eens. dat het dwin» gen van druk verkeer in een trechter de veiligheid vergroot. De Raad, die tijdens de redevoering van den heer Visser al niet rustig was geweest, lachte om dit betoog van den burgemeester. Het geval kreeg een ernstiger aanzien, toen wethouder Rei. nalda dezen er op wees, dat het de tank van den burgemeester is, zich bij den Raad te scharen, wanneer deze een bc.-.luit neemt, dat hij noodig acht voor de welvaart van de gemeente. Wethou der .Süngenberg drong daar nog eens op aan. Wij moeten in onzen burgemees ter niet zien iemand, gezonden uit den Hang. maar het hoofd der burgerij, die j de belangrijke zaken helpt bevorderen in dit geval behoort de burgemecs-1 ter zijn mecning niet op te geven, maar( ondergeschikt te maken aan die van i den Raad. Stelt hij zich tegenover den I Raad, dan zou liet oogenblik kunnen i komen, dat de Raad zich stelt tegen-1 over hem. En dat zou te betreuren zijn. Het hielp alles niets De burgemees ter bleef bij zijn meening. Het is een ongcwenschte verhouding, wanneer de burgemeester zijn plaats niet begrijpt. Dut bleek uit de stemming, waarbij het voorstel van B. en W. tot slooping werd aangenomen op twee stemmen na, die van de hceren Visser en Loosjes. Het moet voor den heer Visser, die op meer gerekend had een grootc te leurstelling geweest zijn. En voor den burgemeester? Welk een prachtige ge. log-nbcid liet hij voorbijgaan voor een breed gebaar. „Ik betreur het. maar het verkeer vordert het", had de formule kunnen wezen, waarmee hij zijn omme keer verklaarde en de burgerij nan zich verplichtte. En niet hnar alleen, maar ook het gezonde beginsel, dat de Raad behoort te beslissen in zaken van hui- sclijkcn aard als deze en dat de Regee- ring zich daarin niet te mengen heeft- Voor de rondvraag verwijs ik naar het Randsverslag. Wethouder Heerkens Thijsscn kwam terug op een wel wat onbekookt genomen besluit van de cri siscommissie. En de lieer de Boer sprak over alarmccrcn van de brandweer en werd aanvankelijk lachend aangehoord. Maar ten slotte hlcek toch, dat de zaak en :ig genoeg is. Er hapert iets aan ons brandalarm en dut is de schuld van Posterijen en Telegrafie. Hoe dat nu zoo kan vernamen wij niet. maar elders in dit nummer van ons blad is het te vinden. 3. C. P. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 440 DE WINKEL-VAN-ALLES-EN fXC '.VAT BINNENLAND Oprichting eener veilig heidsbrigade Doel ongelukken te voorkomen Het dagelijksch bestuur van den Ne- dcrlandschcn Bond van particuliere chauffeurs te den Haag. zal op de hoofdbcstuursvergadcring van dezer voorstellen indienen om te geraken tot oprichting van een veilighcidsbrigade, hestannde uit leden van genoemden bond. Het ligt in de bedoeling, alleen ge bruik te maken van die leden, die min stens vijf jaren praclijk hebben, be kend staan als bezadigde chauffeurs en een aanbeveling overleggen van hun patroon. Het doel van deze brigade is een voorbeeld te geven, hoe moet worden gereden ten einde geen ongelukken te veroorzaken en automobielbestuurdcrs te waarschuwen, wanneer op een of andere wijze de veiligheid van het ver keer zal worden benadeeld. Auto en uniform zullen van een bepaald ken- tcckcn worden voorzien. Aan de poli- autoriteiten zal medewerking worden verzocht. EEN OUDE GRAFKELDER? Maandagmorgen hccit de heer Biouwer, landbouwer teZcijcn (Drente) bij het graven van een aardappelkuil in zijn huis ccnige dikke vcldkcicn op pl.m. 0.5 M. beneden het maaiveld ge vonden. Direct heeft hij hiervan kennis laten gt ven aan het Prov. Museum van Oud heden te Assen, waarop dr. A. E. van Giffen, conservator van genoemde in stelling. con voorloopig on rzock daar ter plaatse heeft ingesteld en gcconst: teerd, dat men hier te doen heeft met 'een vermoedelijk ouden grafkelder. Be sloten is, deze plaats in het begin van het volgende jaar aan een nader onder» I zoek te onderwerpen. BELGISCHE INBREKERS GEARRES TEERD. In den nacht van Dinsdag op Woens dag hébben twee beruchte Belgische in brekers te St. Jansteen ingebroken bij den bierbrouwer V. aldaar. Terwijl de inbrekers bezig w_ren eenige manden met drank naar buiten 1c brengen, heeft een der bewoners, cii. b.„,.'.;te dat er onraad was. een schot op da brekers gelost. Een van beiden werd in het been getroffen. i-e politie hcc.. teiden gearresteerd. Zij zijn i- be schikking der justitie gesteld. Menschen, die komen om op de tram te wachten, of op kennissen, of om vuur voor een sigaar te halen. Anderen die den tijd dooden met briefkaarten kijken, of die een pakje in bewaring willen geven, moeders die hun spruiten vertellen, dat zij geen roomsoes meer krijgen en huilen helpt niet nou schei maar uit, eentje dan en een man, die werkelijk wat wil koopen en niet aan de beurt kan komen. (Nadruk verboden). Jeugdige inbrekers te Apeldoorn Te veel detective romens gelezen Dinsdagavond zijn door -de politie van Apeldoorn op hceterdaad betrapt op diefstal met braak in een kiosk aan de Looiaan een tweetal jongelingen v. W. en K.. die beiden voorzien waren van verschillende inhrekerswerktuigen en zich reeds in het bezit hadden ge steld van ccnige tientallen reepen cho colade. In de kiosk hadden zij zich reeds te goed gedaan aan allerlei biscuits. Zij bekenden bij hun verhoor zioh een paar weken geleden eveneens door braak toegang te hebben versohaft in een kiosk aan den Arnhcmschcnwcg. De beide jeugdige daders resp. 17 en 16 jaar en kinderen van achtenswaardige ouders bleken te veel dctccliven-ro» mans te hegjen gelezen en onder den invloed daarvan te hebben gehandeld. DE DIPHTHER1E-BESTR1JDING TE DEVENTER. Gemeld wordt dat sinds te Deventer bij de bestrijding tegen dc-diph'crie de enting wordt toegepast, het aantal ziek te-gevallen belangrijk is verminderd. Hei aantal gevallen bedroeg in de maan den Januari tot en met October j.l. 78 t.gen 164 i;i dezelfde maandon van het vorig jaar. NEDERLAND EN BELGIë. De Brussclsche correspondent van de X. R. Ct. meldde nader: De minister van buitcnlandsche za ken heeft ons cm mededccling toege zonden, waarin hij zegt, dat het ge rucht over het zenden naar Den Haag van een missie van drie leden niet ge heel juist is. Verder zegt de mededee- ling, dat de K'edtrlandschc regcering -cods aan de Belgische heeft meege deeld, dat er in zekere Nederlandsche kringen kritiek was geoefend op enkele bepalingen van het verdrag, die men te eng uitlegde en dat een dezer dagen een hooggeplaatst Ncdcrlandsch ambte raar reeds te Brussel was geweest om de punten van liet. misverstand te ver. duidelijkcn en 'de bezorgdheden te kal» meeren door een gemeenschappelijke verklaring. EEN ACTEUR DIE SCHOOL MAAKTE. Zondag werd in het Casino te 's Her. togcnbosch het tooneelstuk „De Dief" opgevoerd. Deze opvoering is niet zon» der reëel succes gebleven, meldt het „Hgz." Het blijkt, dat het spel buitenmate heeft ingewerkt op het gemoed van een lid van het gilde langvingers. Deze toch heeft, geprikkeld door wat hij zoo na- irgtrouw ten tooneele zag, gemeend dit toepasselijk te moeten maken in de practijk Hij wist daartoe door te drin gen tot het kleedlokaal der spelers en nam daar van hem, d.c in het stuk voor den onschuldig verdachte speelde, een fonkelnieuwe regenjas mede. Men moet maar ongelukkig zijn: eerst valsch ver dacht van diefstal en dan in werke lijkheid bestolen te worden! Van den detective uit het stuk werd een wit zijden foulard gekaapt. Van den dader tot nu toe, geen enkel spoor. Voor de detective uit het stuk zou dit aanleiding kunnen zijn om nu eons practise)] te toon en, dat hij, even als in het opgevoerde stuk, ook in wer kelijkheid over een goeden speurders» s kan beschikken. Hij speure eens r het schadelijk wild, dat regenjas foulard behendig wist weg te ne> en daardoor aan „De Dief" een attractie gaf, zooals nog „niemals dage- vesen". SPELLING VAN AARDRIJKS KUNDIGE NAMEN. De minister van oorlof heeft de in terdepartementale commissie in zake de spelling van aardrijkskundige namen geïnstalleerd. TRAP VAN EEN PAARD. Het zoontje i Je.i molenaar G. Bos, te C. -11kreeg van cc.i aard etn trap tegen het hoofd. Het kind kreeg een mnstigc he ton Je; toe stand is zorgwc' kend. ANTWERPSCHE COMMISSIE NAAR NEDERLAND. Een Antwerpsche commissie van des kundigen met den wethouder Somers aan het hoofd, zal, naar „De Maasb." meldt, op 10, 11 en 12 November een bezoek brengen aan Rotterdam, Den Hang en Amsterdam om daar een studie te maken van de inrichting der brand weer. Dit met het oog op een reorgani satie van de Antwerpsche brandweer. DE HEERLENSCHE R.I.A. TOCH OPEN! Uit Heerlen wordt aan de Tel. ge meld: Naar wij vernemen heeft de burge meester alhier heden zijn verbod tot het openen van de R. LA-tentoonstel» ling opgeheven. - DOODELIJKE VAL. Mej. G. V. te Vught. die haar man op diens werk koffie bracht, had hij het heengaan het ongeluk van een hooge steile trap te vallen. Ze werd bewuste» met gapende wonden aan het hoofd opgenomen en is na eenige uren over- leden. Verkeersongevallen Door een auto aangereden. Dm-'!.,'avond wcr! ricj. C. K. op dei) Mcersencrweg te Maastricht van achteren aangereden door een euto. Met gcb.-Ken been 3t zij in het I" spitaal worden opgenomen. De oor-' ziak schijnt te liggen in het niet dooven het verblindende licht door een Met den aufo over den kop. Dinsdagavc d kwam het 16-jarig zoontje van den bakker de G. te Ameide met den auto uit Meerkerk Broek. Bij de Oskamp moest hij een tocht nemen en is de knaap de macht over het stuur kwijt geraakt. Drie jonge boomen werden afgereden en de- auto kwam in de zich langs den weg bevindende sloot terecht, waar hij ge heel over den kop sloeg. De jongen v. ist zich door het stuk slaan van de ruiten van het zijportier te redden. Een wagen omgeslagen. Woensdagmorgen omstreeks 10 uur. had op den Hilversummerweg nabij het St. Janskerkhof te Laren, een ernstig on geval plaats. De woonwagenbewoner K. van Es, begaf zich met zijn paard en wagen naar de markt te Hilversum. Door de Gooische stoomtram Begon het paard te steigeren en sloeg de wagen om. .De vrouw van v. Es, die op den wagen zat. viel met het hoofd op straat ei. werd ernstig gewond. Zij werd naar het St. Jansziekenhuis te Laren, ver» voerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 50 Cts. per regel. FEUILLETON DE DUBBELGANGER Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van H. B. MARRIOTT WATSON Ik lachte hardop om het vermake lijke van het gehcelc geval. Ik had een gevoel of ik 'n studentengrap ging uit. halen. „En wat geld betreft', zei hij, „u kunt natuurlijk geen cheques innen op mijn naam. maar ik zal morgen een som laten overschrijven bij welke bank u maar wilt lk protesteerde. „Het geld doet hier niets ter zake." viel ik hem in de rede. Ik beschouw het heele geval als sport en heb geld genoeg om die zelf te be talen." Aan de uitdrukking op zijn ge» zicht zag ik. dat hij dit wel geweten had Het was conformed aanbod geweest Om de een of andere reden stond mijn dubbelganger mij op dat oogenblik niet erg aan en ik vond het niet buitenge» woon plezierig dat ik op hem leek het lachte mij niet eens zoo erg meer toe om voor korten tijd zijn plaats in te nemen. Maar zooals ik al zcide, ik kom nooit terug op een eetis geno» men besluit en ik doe nooit iets over. haast. Ik had er rustig over nagedacht en toen toegestemd. „Is er verder nog iets?" vroeg ik. Hij dacht na. Het scheen mij toe, dat hij zich meer op zijn gemak voelde, „Zijn er nog bijzonderheden din gen waarvoor u mij speciaal moet waar schuwen?" vroeg ik. „Neen", zei hij, terwijl hij mij eenigs» zins achterdochtig aankeek. „Ik zal nog eenige schriftelijke inlichtingen in mijn bureau achterlaten. Kunt u mor gen komen?" Ik knikte. zult wel be grijpen dnt men ons niet samen mag zien. Tusschcn twee haakjes, ik zal de sleutels voor u achterlaten van het huis en van mijn bureau." „Wat ik nog te doen heb zal ik 's morgens afdoen en dan in mijn club gaan koffiedrinken. Daarna kom ik niet meer terug." „Goed. Dus de plaatsvervangcndcn meneer Denyer verschijnt om vier uur. Zegt u maar tegen de bedienden, dat ze mij met de thee kunnen verwach ten. Ik zal nog veel te regelen heb ben en daar zal ik wel den hcclen avond mee bezig zijn. Hij knikte en stond op. „U heeft mij een grooten dienst be. wezen, meneer Stormount", zei hij, „en andere, zeer belangrijke perso nen ook." „Tot uw dienst" zei ik. „Ik doe het voor de grap. Ik weet niets van die be langrijke personen. Maar het lijkt me nu vermakelijk om het leven eens van een anderen hoek uit te bekijken. Mor. gen vertrek ik naar New-York." Hij lachte dergelijke opmerkingen vielen wel bij hem in den smaak. Toen bracht ik hem naar de deur. Er hing een dikke mist, die zelfs in de huizen binnendrong. „Een vreesclijke avond voor een mis daad", zei ik. Hij keerde zich zoo snel om, dat hij mij een duw gaf mot zijn linker elle boog. „Misdaad!" zei hij. „Ik dacht aan dat geval waarvan ik vanavond heb gelezen, de man, die in de Broedcrstccg is vermoord." „O! Ja, een lcclijke geschiedenis. De duhbclc deur naar de straat stond open. Wij hoorden -het geluid van wie- Jen in de verte vlamde een fakkel, en de mist maakte alles dof. Een paar minuten bleef hij daar staan en ik zag, dat hij mij vergeten was. „Ik moest maar gaan loopen", zei hij. plotseling. „Dat is veiliger". „Ja, wel veiliger". stemde ik toe. „Goeden nacht", zei hij kortaf en liep den mist in. Ik volgde hem met mijn oogen tot hij er in verdween. En terwijl ik zoo stond te kijken kwam er een gedaante uit den mist te voor schijn en verwcen achter hem aan. HOOFDSTUK II. De heele zaak leek meer op een dwa zen droom dan op iets anders en toen ik wakker werd dacht ik er nauwe lijks meer aan. Er stonden een paar be. richten in de kranten, die mij interes, seerdon, maar vreemd genoeg hadden ze betrekking op de üalkanpolitick en dat voerde mijn gedachten vanzelf weer terug naar den vorigen avond. Ik bleef er den hcclen ochtend aan den ken en het lokte mij nog steeds erg aan. Mijn dubbelganger zou ik niet weer zien; ik moest mij bij de onbekende en wellicht opwindende gevolgen van mijn besluit neerleggen. Aan de lunch ontmoette ik iemand, die toevallig ook lid was van de Crocus- club en ik bracht het gesprek op De nyer. Ja, dien had hij wel eens ontmoet een tamelijk geschikte kerel. Hij keek mij aan. „Eigenlijk heeft hij wel wat van jou, nu ik me bezin. Ja. hij lijkt nogal op je. „Dat heb ik gehoord, daarom vroeg ik juist naar hem", zei ik onverschil lig. De gelijkenis was toch zekpr niet zoo sterk als hij en ik dachten. Maar Gvertey was een onverschillig iemand en hij kende mij vrij goed. lk zou meer te maken hebben me; vreemden, want ik had besloten om Denver's vrienden te vermijden, zooals hij mij ook had voorgesteld. Laat in den middag kwam ik bij zijn huis. Het was een klein, vrijstaand huis van twee verdiepingen en stond in een stille zijstraat van een der hoofdwegen van Kensington. Tus» schen vier en vijf uur kwam ik er en ik deed met den huissleutel de deur open. Een oogenblik aarzelde ik nog, maar daar de bedienden nieuw waren, was er eigenlijk niets te vreezen. Ik liep on gezien twee kamers in voor ik de eet kamer vond, waar een vroolijk vuur brandde en ik belde en ging in een luien stoel zitten. Toen het meisje bin-, nenkwam zat ik verborgen achter een 1 krant en ternauwernood er over heen kijkend vroeg ik kortaf om thee. Toen zo de kamer uit wilde gaan, riep ik haar terug. „Dat is waar ook, -ik ben vergeten hoe je heet", zei ik. „Hanna, meneer". Aan de toon waar op ze het zeidc, hoorde ik wel dat ze er niets verdachts in vond. „Dank je. Wil je aan het keuken meisje zeggen dat ik vandaag thuis ec; en haar vragen of ze wil zorgen dat het eten om half acht klaar is?" Toen ze weg was verheugde ik mij ver den goeden gang van zaken. Ik I had den hcclen avond wel ncodig om ij thuis te gaan voelen en mijn rol te Ieercn. Op den afgesproken tijd werd mij een lekker maal voorgezet en ik maakte er uit op. dat Denyer een goe den smaak had. Toen ging ik weer door met mijn werk. Denver had eenige dichtbeschreven bladzijden met inlichtingen en instruc ties achtergelaten, die ik tweemaal doorlas. Er scheen alles in te staan wat ik noodig kon hebben. Hij was blijk haar.nogal precies van aard en hij had alle vragen beantwoord die ik mee eenige mogelijkheid zou kunnen stel len, Aan het eind had hij bij enkele regels een dikke potloodstreep gezet om mijn iaandacht te trekken; het was een lijst van de namen der menschen. die ik maar liever moest vermijden. Deze lie den kennen mij zoo goed dat u maar beter doet u niét in gevaar te bege ven door met hen in aanraking te ko men. Hij eindigde met een adres in Parijs waarheen ik hem zou kunnen schrijven indien dit noodig bleek te zijn. Er waren twee dingen die mij van buitengewoon belang toeschenen. Het ccne was dat hij niet verwachtte, dat zijn gedwongen afwezigheid langer dar. drie maanden zou duren, maar daar over hnd hij al iets tegen mij gezeg En het tweede was de raad. die hij mij gaf om cenigen tijd in zijn landhuis door te brengen. Hij voegde er hij: ..Zoo lang mep maar denkt dar ik h Engeland ben, ben ik tevreden en u zult het wel met mij eens zijn, dat de nabijheid van menschen die mij goed kenneq uw avontuur in gevaar zou kunnen brengen", {Wordt vervolgd.),

Haarlem's Dagblad | 1925 | | pagina 5