HAARLEM'S DAGBLAD HET TOONEEL DINSDAG 17 NOV. 1925 TWEEDE BLAD HET GOUDEN JUBILEUM VAN FRITS TARTAUD kenen, dat is op een vollen schouwburg op den avond van zijn gouden jub*' leum te Haarlem. Zij, die van de Rot» terdammers hebben gehouden en hoe velen zijn het er niet in onze stad! zullen Tartaud zeker Donderdng hun hulde brengen. Als kunstcnaa- heeft hij daar alle recht op! Laten de Haarlemmers toonen, dut zij Tartaud's gezonde, gave kunst hij geeft er als Rutherford een prachtig staal van waardceren door in grootcn getale op zijn feestavond op te komen. Frits Tartaud heeft dat met zijn vijftig jaren mooie tooneclspeclkunst aan het pu» bliek verdiend. J. B. SCHUIL. FRITS TARTAUD «li RUTHERFORD De eerste rol. die ik van Frits Tar» 'taud zag. was die van Henri de Fla» vigneul ia Scribe's „Bataille de Dames". Jk was nog heel jong en ik herinner mij nog. dat ik plotseling een gilletje gaf van schrik, toen Flavigncul in het derde bedrijf op zijn onverwachts rugkcerde. Wel een bewijs, hoe ik er meeleefde. Mevrouw Van Eysden toen nog Marie Vink speelde Léonic, de ingenu. Ik behoef dus wel niet te zeggen, dat het lang geleden is. Het was in den gouden tijd van de Rotter» dammers in de d-igen van de Haspclscn, Willem van Zuvlen, Le Gras, Rosier Faasscn, Catharina Beersman, de Van Kerekhovens en als jonge krachten Marictjc Vink, Frits Tartaud, Henri de Vries en Alidu Kleinl Wat 'n klank in al die namen! Wie die namen hoort en zich het spel van de Rotterdammers uit dien gouden tijd herinnert, die weet ook tegelijk, dat hij later in ons land nooit meer zóó heeft zien komcdicspc» jen. Zij kwamen in ons provinciestadje steeds in de kcrmisweck en nog altijd ben ik mijn ouders dankbaar, omdat die mij hoewel nog kind op zulke «vonden medenamen naar den schouw» burg. Mijn groote liefde voor het too« nccl dank ik aan die mooie avonden van de Rotterdammers. De naam van Frits Tartaud is aan dien van de Rotterdammers nauw ver» bonden. Wel had hij reeds eenigc ja» ren in Amsterdam met Louis Bouwmeester en zelfs een korten tijd in Antwerpen gespeeld, maar de fijne, moderne acteur, die hij is, is Tartaud toch bij het Rotterdamsch Tooneclgczclschap, waaraan hij 33 jaar lang een der beste krachten was, ge» gorden. Ik ken in ons land onder onze karak» tcrspclcrs weinigen, die zoo fijn en zoo zuiver spelen nis Tartaud. Men zegt dikwijls, dat Tartaud behoort tot de intuïtieve spelers. Wanneer dat zoo is, dan mag men hem zeker wel tot de acteurs van het onvcrvalschtc ras rekc» ncn, want zijn rollen zijn dikwijls zoo volkomen ,,af", zoo tot in de fijnste details verzorgd,, dat het is, alsof zij tot in het kleinste onderdeel met bere» kening zijn vastgelegd en bestudeerd. Maar het gaat hem alles zno oatuur» lijk af. zijn gebaren zijn doorgaans zoo inherent aan het karakter, dat hij heeft uit te beelden, dat elke gedachte aan „bestudccrdheid" tijdens het spel 6teeds verre blijft. Tartaud is herhaal» d«slijk geheel één geweest met de rol, die hij te spelen had. Ik denk aan zijn Ibsen.rollcn van de laatste jaren, aan zijn dominee Manders in Spoken, aan zijn rector Kroll in Rosmersholm en zijn Jörgen Tesman in Hedda Gabler, Zijn rector Kroll vooral! Als een blok van conservatisme, dat breed en vier» kant, op Rebecca's weg lag zoo schreef indertijd Top Naeff speelde Tartaud Kroll. Alles was écn en al on» vcrzcttelijkc hardheid aan dezen man! Tartaud's rector Kroll behoort tot het beste, dat ik op ons toonccl zag. En hoe fijn en zuiver was ook zijn Jörgen Tesman in Hedda Gabler, hoe was hij volkomen de goedige, naïeve geleerde. Hij was er geheel mee samen» gegroeid, tot aan zijn sulligen gang en zijn goedige, zeurige stem toe. Tartaud heeft rollen gespeeld, die mij altijd als iets volmaakts zullen bijblij» ven. Ik denk bijvoorbeeld aan zijn prachtigcn procuratiehouder in Justitie van G als wort hv. Het is met allerlei kleine, fijne details, dat Tartaud zoo'n rol tot een volmaakt geheel weet op te bouwen: Alles wat hij deed. de klei» ne, goedige handbeweginkjes, het ver» schuiven van zijn bril. de nerveuse ze» nuwtrekkingen van zijn gezicht de droge en toch bij tijden zoo hartelijke en warme stem, behooren geheel bij dezen man, die door 40 jaar „dienst aan zijn kantoor „vast" zat Zoo heb ik zeer vele rollen van Tar» taud gezien, die men volkomen ..af kon noemen. Men denkt bij Tartaud soms niet meer aan komediespelen of typeeren. Het is of hij geheel met de rol is samengegroeid, of zijn eigen per» soonlijkhcid absoluut geëlimineerd is. En zijn spel doet altijd zoo innig na» tuurlijk aan. Zijn Wilco de Hond bij» voorbeeld in De rechte Lijn! Zooals Tartaud dien speelt, warm en fcl»lc» vend, voelt men nauwelijks meer de opzettelijkheid in deze roL Wat was indertijd zijn abbé Daniël in Het Duel ook niet een opvallend mooie creatie. Hoe mooi wist hij in deze rol den geestelijke en tegelijk den artist te belichamen! En hoe fraai was steeds zijn gebaar! Prachtig ook in nauwsluitend samenspel met zijn vrouw was hij in Bernstein's „Le Bercail". Jk ken weinig acteurs, bij wie het ge» baar zoo natuurlijk en zoo volmaakt passend bij het karakter is, als Tartaud! Althans in de rollen, die hem gelegen» hcid geven zijn talent volkomen te ont» plooien. Ik heb het voorrecht gehad, dat Tartaud in vier van mijn eigen stukken hoofdrollen heeft gespeeld en ik ben hem dankbaar voor de wijze, waarop hij dit heeft gedaan. Bij de re» petities en de voorstellingen van deze stukken, had ik gelegenheid op te mcr» ken. dat Tartaud soms zuiver intuïtief speelde. Ik herinner mij bijvoorbeeld, dat hij in Dondenrit, waarin hij de rit» meester was, bij de première de hoofd» scène heel anders speelde dan hij bij de repetities had gedaan. Het was. of de rol hem toen pas „pakte", of hij plot» seling geïnspireerd werd en prachtig was hij op eens van gebaar en van stand, terwijl hij op de repetities steeds vrij mat was gebleven. Tartaud is een acteur, die opgaat in zijn vak. Een nieuwe rol, waarin hij wat ziet, heeft zijn liefde geheel, alsof hij voor het eerst speelt, inplaats van dat hij al 50 jaren op de planken staat! De rol heeft hem dan geheel en nl. Tartaud heeft de eerzucht, die voor den uitvoerend kunstenaar onontbeerlijk is en die hem telkens tot nieuwe inspan» ning drijft. ITij is tooneelspcler op en top. Hij heeft mij meermalen gezegd, dat het zijn ideaal is om nog eens rustig buiten ver van liet toonccl te wonen. Ik wil gaarne gclooven, dat hij dit volkomen meent, wanneer hij dat zegt, maar ik ben er van overtuigd, dat hij het buiten geen jaar zou uithouden, dat hij met onweerstaanbare kracht weer naar het tooneel zou worden gedreven. Hij heeft van kind af op het planken» land geleefd als jongen heeft hij nog gespeeld bij het kindertooneel van Vervoert en hij zou daarvan ben ik zeker er geen afscheid van kun» ncn nemen. En ik hoop ook, dat hij het toonccl nooit vrijwillig vaarwel zal zeggen, want hij behoort tot de spelers van het echte, zuivere ras, die wij niet kunnen missen. In de rol van Rutherford waar» mee hij Donderdag te Haarlem zijn gouden jubileum komt vieren geeft hij weer het bewijs van zijn natuurlijke en mooie gaven. Hij toont in deze rol weer welk een voortreffelijk karakter» speler hij is. Een bonkige, harde kerel, één brok leven, een man van de „rechte lijn" is Tartaud in deze rol. Zijn Ru» therford herinnert aan die andere prachtige rol van hem, aan zijn rector Kroll. Tartaud heeft zijn jubileum telkens uitgesteld tcrwillc van anderen, o.a. van het afscheid van mevrouw Van Eysdcn»Vinkl Hij heeft als directeur telkens weer collega's laten voorgaan. „Ik kom nog wel aan de beurt. Ik heb den tijd!" zei hij dan. Nu hij cin» delijk gaat jubileercn, is dat niet met de „Rotterdammers". Hoe wij dit be» treuren, heb ik reeds in mijn artikel over de eerste opvoering van „De Fa» brick Rutherford" geschreven. Laten wij. Haarlemmers, Tartaud too» nen. hoe wij hem als den eenigen over» gebleven acteur van de eens zoo be» roemde Rotterdammers waardceren. Een commissie heeft Tartaud niet ge» wild. „Ik weet" zoo schreef hij mij „dat er tegenwoordig al zoo veel en voor belangrijker dingen van het publiek wordt gevraagd!" Maar waar hij zeker wel op mag re» BINNENLAND Van den Nijverheidsraad Een rede van dr. F. E- Posthuma Wij ontvingen een exemplaar van de rede, uitgesproken door den voorzitter van den Nijverheidsraad dr. F- E. Posthuma bij gelegenheid van de hon» derdslo vergadering van dien Raad- Spr. verklaarde dat de raad steeds met de grootste zorgvuldigheid er voor heeft gewaakt, zijn werkzaamheden te houden binnen de grenzen der hem toe» vertrouwde taak, r.J- het behandelen van aangelegenheden van commercieel» cconomischcn of technischcn aard, die voor de Nederlandschc nijverheid van belang zijn. Hij stelde verder in het licht, dat meermalen het advies van den raad niet werd ingewonnen en dat het daarom noodig is de aandacht van de autoriteiten er geregeld op gevestigd te houden, dat de raacj, voor het welzijn van de Nederlandschc industrie, in de gelegenheid dient te worden gesteld, van to voren zijn oordeel uit te sprc» ken over alle regelingen, waarbij indus» trieelc belangen zijn betrokken. Daarna werd een overzicht van de werkzaamheden van den raad gegeven. Daarbij werd aangestipt dat do belas» tingcommissie thans bezig is een studie te maken van de indirecte belastingen en den invloed, die deze op de Neder» landscho industrie uitoefenen. PASVISUM. Het bericht, dat de Nederlandschc consuhgcncraal te Hamburg uit Den Haag bericht zou hebben ontvangen, dat met 1 Januari as. het pasvisum tus» schen Nederland en Duitschland zal worden afgeschaft, is onjuist, zegt de N. R. Ct. Bedoelde consubgcncratl heeft aan enkele bladen in Hamburg alleen ken» nis gegeven van hetgeen onze minister van buitenlandsche zaken in zijn me» moric naar aanleiding van het afdcc» lingsverslag van de Tweede Kamer om» trent het pasvisum heeft meegedeeld, namelijk, dat de onderhandelingen om» trent de afschaffing van het wederzijd» schc pasvisum tusschen Duitschland en Nederland zoover gevorderd zijn, dat do afschaffing op 1 Januari a.s. in overweging genomen is. DOODGEDRUKT Toen de chauffeur van den burge» meester van Hoogland, de ongehuwde Oostenrijker Holcnia, in de garage den auto wilde aanslaan, bleek deze nog op een versnelling te staan. De auto schoot vooruit, waardoor de chauffeur tusschen auto en garagemuur beklemd geraakte. Na veel moeite gelukte het, den ongc» lukkigc met vele inwendige kneuzingen uit zijn benarde positie te bevrijden. Hoewel geneeskundige hulp terstond ter plaatse was. is het slachtoffer na korten tijd aan de bekomen vcrwondin» gen overleden. DE GEHEIMZINNIGE AUTO De geheimzinnige auto, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag onbc» hcerd, zonder benzine en met bevroren radiatorwater gevonden werd tusschen de struiken op den Amcrsfoortschen Berg, bleek te behooren aan een der opzichters van 't kabelwcrk. dat in de» ze gemeente ten behoeve van het inter» nationaal telefoonverkeer wordt uitge» voerd. Do wagen moest naar Utrecht, doch kon wegens een defect niet ver» der. Men had hem daarom maar in de struiken gezet, in de hoop hein den vol» genden morgen weer terug te vinden. EEN GULDEN INGESLIKT, Over het geval van het inslikken van een gulden door een 14»jarig meisje te Zwolle, wordt nader gemeld, dat het geldstuk in de slokdarm was blijven steken. Onmiddellijk werd do hulp van dr. Jorritsma ingeroepen, die den gulden in zoo verre weg werkte, dat verstik» kingsgevaar geweken was. Donderdag •erd het meisje in het R.K. Ziekenhuis opgenomen en na een onderzoek met X» stralen kon de gulden door dr. Span» jaard verwijderd worden. Vrijdag is het kind uit het ziekenhuis ontslagen. EEN FIETS VOOR VIJF CENTS VERKOCHT. Aan de Tel. wordt uit Rotterdam ge» meld. dat op den West Zeedijk een jon» gen van 14 jaar een fiets stal. die daar onbeheerd stond. Hij verkocht haar even daarna aan een 13«jarig vriendje voor 5 cents. Beide jongens zijn aange» houden en de fiets is in beslag genomen. ZEER ONVOORZICHTIG. Te Schore zette een man een kruik met koffie op de kachel, op welken kruik een kurk zat. De kurk vloog op een gegeven oogenblik, van de kruik: de man kreeg den warmen inhoud in het gelaat, waardoor hij vrij ernstige brandwonden bekwam. VRIJHEIDSBOND. Tc Oostvoorne is een ufde-oling Oost» voorne en omstreken van den Vrijheids» bond opgericht. STERVEND OP DE HEIDE AANGE» TROFFEN. Uit Bussum wordt aan de Tel. ge» meld: Een 72»jarige mannelijk verpleegde van het Diaconiehuis te Naarden. had Zaterdagmiddag het gesticht verlaten. Hij keerde 's avonds niet terug. Zon» dagmiddag heeft men hem na lang zoe* ken in de heide bij de brug van f'rniloo gevonden in stervenden toestand. De man was geheel verkleumd van de kou. Hij is weer naar Naarden overge» bracht. DE GEZONKEN ENGELSCHE DUIKBOOT We hebben reeds uitvoerige berichten gegeven over de ramp van de Engelscbe duikboot M I, die met meer dan zestig opva« renden i» gezonken. Alle pogingen ten spijt is het nog niet mogen gelukken, het schip te vinden en de hoop, dat de be manning nog leven zal, is reeds lang opgegeven. We geven hier een foto van den onderzeeër. Er gaan in Engeland stem men op om dit noodlottige boottype nu maar geheet te doen verdwijnen, daar dit niet het eerste ongeluk is, dat met dit type heeft plaats gehad. Duitsclie duikers zoeken thans naar het wrak, maar door de ruwe zee moesten ze Maandag hét werk staken. Vandaag zouden ze echter opnieuw trachten, de ongelukkige boot te bereiken. Zooals gemeld zal Donderdag ochtend een rouwdienst gehouden worden op de plaats, waar de duikboot het laatst boven water werd gezien. Brug over de Keulsche vaart aangevaren Het verkeer gestremd Maandag is de brug over de Keulsche vaart, die de verbinding vormt tus» schen Amsterdam en Wccsperzijde met den Rijksstraatweg naar Utrecht, door een Rijnaak, welke gesleept werd door een motorboot, aangevaren. Het vaste gedeelte van deze brug is ecnige me» ters ontzet. De Rijnaak, die de aanva» ring veroorzaakte, was bestemd voor Nijmegen. Het verkeer over de brug is geheel gestremd. Voetgangers en wielrijders worden met een bootje over de Keul= sche vaart gebracht, liet rijverkccr van Amsterdam in de richting Abcoude Utrecht moet langs een anderen weg jlaats hebben. De matcricelc schade is belangrijk- VAN SCHRIK GESTORVEN. Te Heemskerk moest cm Jongema-i een diepe welput schoonmaken door er in af te dalen. Hij kreeg daardoor dermate den schrik op 't lijf, dat hij aan de gevolgen is overleden. DOOR HET SNEEUWIJS GEZAKT. Te Voskuilen is de tienjarige v. Helm door het sneeuwijs van de Heul gezakt verdronken. Zijn lijk is Zondagmor» gen gevonden. POGING TOT DOODSLAG. Te Bussum is gearresteerd en gevan» kelijk naar Amsterdam overgebracht woonwagenbewoner, die een melk» boer met een mes felijf wilde gaan. om» dat die zich mengde in een huiselijken twist. ZAKELIJKE BEDRIJFSBELASTING. De Kamer van Koophandel en Fa» brieken voor Delft en omstreken heeft een adres aan den gemeenteraad van Delft verzocht de zakelijke bedrijfsbc» lasting af te schaffen. GEVAARLIJKE SNEEUWBALLEN. Zaterdagavond werd een 15=jarig meisje te Blaricum doqj een even ouden knaap met c„;i sneeuwbal, ver» mocdelijk gedeeltelijk van zand tegen haar neus geworpen. Hierbij brak zij op twee plaatsen haar neusbeen. Hevig bloedend werd zij op medisch advies onmiddellijk naar het ziekenhuis te Hilversum vervoerd, waar zij in behan» deling werd genomen. Proccs»verbaal is opgemaakt. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN MR. TROELSTRA. Het Volk deelt mede, dat de gezond» heidstoestand van mr. Troelstra thans bevredigend is. De heer Troelstra is niet langer bedlegerig. EEN KOFFIEVERBOD. Op een te Utrecht gehouden congres voor het bij den Ccntralen Nederland» schen Ambtcnaarsbond aangesloten be» lastingpersonee! is de volgende motie aangenomen: Het congres, enz., kennis genomen hebbende van de ministeriecle resolutie d-d. 24»9»1925, no. 20. verg. 2665 inhoudende het verbod om zelfs een kop koffie te mogen aannemen, spreekt als zijn meening uit, dat het aannemen van geschenken uiteraard dient te worden veroordeeld: acht evenwel den inhoud dezer reso» lutie beleedigcnd voor het personeel; dringt daarom met klem op intrek- king dezer krenkende bepaling aan; gaat over tot de orde van den dag. EEN NIEUW PROTESTANTSCFI DAGBLAD? Aan tal van Ncderlandsch Her» vormde adressen is aldus meldt de Tijd een oproep verzonden voor steun voor de oprichting van een alge» meen, onafhankelijk Protestantsch dag» blad, Ier \erdcdiging en verbreiding an de Nationaal Gereformeerde be» ginselen. Dit blad komt onder hoofd» redactie van ds. C. A. Lingbeek, lid der Tweede Kamer. BELASTING OP DANSEN. De burgemeester deelde Maandag» middag in de vergadering van den ge» meenteraad van Den Haag mede het was bij de behandeling der nacht» vergunningen dat de commissie voor Financiën een voorstel overweegt om belasting te heffen van dansgelcgenhe» den. MR. E. A. SMIDT. In den ouderdom van 67 jaar is te Den Haag overleden Mr. E. A. Smidt. directeur der Onderlinge Levensver» zckcring»maatschappij Eigen Hulp en oud=lid der Tweede Kamer. De Kabinetscrisis De heer Albarda op Het Loo genoodigd Naar „Het Volk" meldt is de heer Albarda, de soc«dem. fractieleider, uit» genoodigd, a.s- Woensdag bij de Ko» ningin op het Loo te komen, in ver» band met de kabincts=crisis. Rechtsche leiders naar de Koningin. Gemeld wordt dat vandaag de lei» ders der rechtsche Kamerfracties, mr. Heemskerk, dr. J- Th. de Visser en mgr. Nolens door de Koningin worden ontvangen. Vergaderingen van Kamerclubs- Met het oog op den parlementairen i politickcn toestand, ontstaan nu het geheelc kabinet demissionnair is, zal de club van Kamerleden van den Vrij» heidsbond vanochtend en de club van vrijzinnig-dcmocratische Kamerleden vanavond bijeenkomen, ook in verband met de aan de Kroon te verstrekken adviezen- De C»H- en een kabinet» Colijn. Aan 't einde van een artikel in haar nummer van Maandagavond schrijft De Nederlander Men mort tegen de Christelijk»IIisto* rischcn als coalitieverbrekers, maar erder komt men niet. Op hen moet het odium vallen van de crisis. Doch dit is onjuist, omdat men bij de kabincts»for» matie wist, wat men in deze aan de Christelijk»Historischen had, terwijl zij rerigens bereid waren een kabinct»Co» lijn te steunen en nog bereid zijn dit te doen- Keert Colijn niet weer terug? Wij lezen in De Maasbode van he» denochtend Tegenover de door verschillende bla» den van links geopperde mogelijkheid, dat aan den heer Colijn opdracht zou worden verstrekt een nieuw kabinet samen te stellen, vernam de „Grond» uit parlementaire kringen, dat hogst waarschijnlijk de heer Colijn In het geheel niet zal tcrugkeeren in het nieuwe kabinet. De meening dat de be» slissing van Woensdag niet geheel reemd is aan het verzet in %-erschillcn» de politieke kringen tegen den persoon van den heer Colijn, zou dan hierbij van grootcn invloed zijn. De Nederlandsche op lichters te Antwerpen Ook in Den Haag en Rotter dam een onderzoek Op verzoek van den rechter van in» structie te Antwerpen is te Rotterdam, ïar De Tel. verneemt, een onderzoek gesteld naar aanleiding van de op lichting met waardclooze aandeden al» daar door twee Nederlanders gepleegd. Uit Brussel werd reeds gemeld, gelijk men weet, dat te Rotterdam 100 kisten gecondenseerde groenten zijn opgc» ipoord.dic betaald waren met waardcloo» ze aandeden Deze aandeden waren van de Wabash". Daar een der aangchou» denen te Den Haag woont, heeft men ook aldaar een onderzoek ingesteld. Daar vond men 40 kisten (en niet 400 kisten, zooals het telegram uit Brussel meldde). J. F. TRESLING. f Te Den Haag is in den ouderdom van 73 jaar overleden de heer J. F- Tresling, vroeger eigenaar van de be» kende lithografische drukkerij te Am» sterdam- De firma Tresling was ook in artis» rieko kringen zeer bekend- Zoo heeft van Hoytcma in zijn Amsterdam» schen tijd steeds met den heer Tresling ;cwerkt. EEN MOOI VOORBEELD. Het Volk meldt: In dienst van de firma Gebr. Kra» mcr. Hoogstraat te Rotterdam, was bij leven M. Bakker ruim 50 jaar werk» za3m. De firma heeft thans aan de wc» duwe 40 per week pensioen toege» kend. WARMWATERLEVERING DOOR DE GEMEENTE. De raad van 's»Gravenhage heeft aan» genomen het voorstel van B. en W. tot warmwatcrlevcring (door een reservoir 's nachts to doen verwarmen door het elcctriciteitsbcdijf)- Drama in een logement te Amsterdam Een man ernstig verwond In den nacht van Zondag op Maan» dag over twaalven, heeft zich in het logement van J. de W., Oudezijds Voorburgwal 36 te Amsterdam, een drama afgespeeld, dat zoo vlug in zijn werk is gegaan, dat tot dusverre nog nieynand de juiste toedracht er van aan de politie kon beschrijven. In dit loge*, riient vertoeven tal van gepensionnccr* I de Oost»'Indische militairen. Tot voor eenige jaren stond juffrouw De W. aan het hoofd van de zaak: zij werd daarbij geassisteerd door ecnige broers, die toezicht op de oud»militai* ren hielden. Daarna trouwde zij met een zekeren S.. hetgeen niet geheel naar den zin van de broeders was. Er kwamen haken en oogen en ten slotte ontstond een vcete. Verschillende kee* ren werd getwist en wat thans is ge* bcurd, kan vermoedelijk wel be* schouwd worden als een gevolg van de vccte. Het schijnt, dat de broers met S. aan het kaartspelen waren. Een der man* nen greep plotseling een broodmes en stak daarmede zijn zwager in den on* derbuik. De man werd ernstig ge* wond. Hij werd per ziekenauto naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij terstond geopereerd werd. Tevens bleek, dat hij een messteek in een van de dijen had. Of deze steek afzonder* lijk is toegebracht, of dat hij een ne* venkwetsuur is van de wonde in do buikstreck, is nog niet uitgemaakt. De gekwetste verklaarde aan de po* litic, dat zijn zwager gestoken had en deze ontkent de daad niet. Het mes is in beslag genomen. De W. is naar het bureau Warmoes*, straat overgebracht. Nader wordt ons gemeld dat S. des avonds is overleden. PRINS HENDRK. Prins Hendrik is, vergezeld van zijn adjudant jhr. Lamnn Trip, Zondagmor* gen uit Duitschland op Het Loo terug* gekeerd. OPLEIDING VAN DIENSTBODEN. In verband met de overbevolking der - gemeente Emmen en den tegenzin der ouders om meisjes naar een fabriek te sturen, is aldaar een commissie ge*, vormd, die de dienstbodcn»opleidw><J ter hand zal nemen. GEEN NACHTVERGUNNING IN DEN HAAG. De gemeenteraad van den Haag hccff Maandag een voorstel»Muylwijk om geen nachtvergunningen meer te ver*, leenen, behalve voor bruiloften en par* tiien aangenomen met 25 tegen 13 stemmen. 30 JAAR KOMIEK 20 November wordt in Den Haa; het 30- jarig tooneeljubileum van den bekenden komiek, den heer Buziau, herdacht

Haarlem's Dagblad | 1925 | | pagina 5