KRUIMELS HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 5 DEC 1925 Da Matteotti-moorcizaak Basiliek-overblijfselen te Het resultaat gepubliceerd omtrent De professor Li de archeologie. Pio liet onderzoek in de raak tegen de col'ni. heeft medegedeeld. dat bij uit- moordenaars van Matteotti. Het is een gra\.:igcn op het vliegveld te Monte uitvoerig document, dit in .die details Celio nabij Rome de overblijfselen de ncschiedenis van de misdaad weet' zjjn gevonden van een basiliek van den geeft en besluit met de bijna afgchccle H. Vinccntius. aar.' larding van do conclusie, waartoe Het tegenwoordige vliegveld van Mon» het Openbaar Ministerie reeds op 9 Oc» te Oelio was in den ouden (lid met tobcr j I. is gekomen. prachtige villa's bebouwd, *.r. nog Van de dertig personen, beschuldigd telkens resten marmer en mozaïek wor» van doodslag of medcrlicHfiqhêitl d ur- den gevonden. aan, worden vijf vervolgd door het as* Van genoemde basiliek is nog een etze.n-hof. De tcnlastc'.: luid'; soort absia over met enkele stukken dopdslat» op een functionaris ti; de om ,mertten. uitoefening van r jn amht l)e anderen ite ruïne heeft den vorm van een wcriV'i m vrijheid gesteld, 0md.1t de Gricksch kruis en is jolsr gelegen op be^cnuld'ging vin medeplichtigheid de plaats, waar in li1'' de groo.c slag ïifct werd volgehouden en zij wat de heeft plaats gehad vi-vbcn de ge» andere aanklachten ■betreft, de voordoe» slachten Culonna en Orsini. len van de jongste amnestie deelachtig l worden. Een der in vrijheid gestelden. Mari- nelli die voor den moord op Matteotti <ie lunct'e bekleedde van penningmees ter der PaMut'sehe partij werd ont vangen door Farinscci, die hem he- ïtoernde tot administratief inspeetcur van de partij. Het b den bladen niet geoorloofd Commentaar op deze publicatie te ge* ven betzij gunstig, hetzii ongunstig NVegi ns ov ertreding van dit voorschrift zijn twee bladen geschorst. Vevborzsn schatten De kamer in het palcis van vorst Ysscpow, waarin de eerste schoten gelost werden op Rasputin gelijk men zich herinneren zal viel 't doodc» tijke schot in den tuin zullen tot een rcvolutiemuseutn worden ingericht. Het palcis zelf wordt als clubhuis ter be schikking gesteld van de vereeniging van onderwijskrachten. Het onderzoek naar in het paleis ver borgen schatten wordt nog steeds voort gezet en nauwelijks gaat er een weck voorbij, waarin niet minstens één klei ne vondst wordt gedaan. Door een bij zondcrc ondcrzockingseommissie zijn naar uit Leningrad wordt gemeld sedert de reeds medegedeelde ontdek-; king van den grooten schat nog een twintigtal plekken gevonden, waar voor werpen verborgen waren. Vele bevat ten stukken zonder bijzondere waarde, doch andere waren vol gestopt met oude prenten, boeken en antiquiteiten. Biblophiclen en letterkundigen zullen zich speciaal intcrcsseeren voor de vondst van 30 tot heden onbekende Een ongelooflijke geschiedenis Ecu dezer dagen zoo lezen wc in de Tel. is te Oklahoma, een bankier overleden, die de algemccnc achting ge noot in de stad zijner inwoning John Porter Williams heette do overledene, onder dezen naam ten minste kenden hem zijn medeburgers. Want het verhaal speelt in Amerika in zijn testament vertelt hij. dat hij niet weet. wie hij eigenlijk is. Zijn ongewone ge schiedenis komt op het volgende neer: Den elfden Juli 1915 ontwaakte de- geen. die thans als John Porter Williams overleden is, in een hotelkamer te Newark, zonder te weten, hoe hij daar was gekomen. Hij herkende noch de kamer, noch het hotel, laat staan de stad. zelfs niet het land. Ook zichzelf kwam hij ten cenenmale onbekend voor en hij koa dun ook onmogelijk zeggen, hoe zijn naam was. Niets herinnerde •hij zich, geen heden, geen verleden, fn zijn klecren althans in de kleeding- stukken. die over een stoel bij het bed hingen vond hij ook niets, dat hem op het spoor zou kunnen brengen De portefeuille bevatte 40 dollar aan bank papier. maar verder niets, geen papier, geen visitekaartje. In arrenmoede raad- ilccgdc hij het kotclregi&tcr en leerde lierult. dat hij zich den vorigen avond had laten inschrijven als John Porter Williams zonder vermelding van waai althans onder dezen nauin had men hem daarin genoteerd. Hij moest natuurlijk een baantje zoe ken iets wa'. in Europa moeilijk zou zijn voor iemand die niet meer weet. wat hij geleerd heeft en werd den ■olgenJcn dag al aangenomen up een brieven van Puschkin aan Elizabeth (hypotheekbank. Ondanks het ontbreken Kntrowo. Op dezelfde plek vond menjvan een verleden maakte hij hier spoc- vijt perkamenten banden uit de 14e dig carrière, zoodat hem reeds in 1920 die men tot de schoonste mem Dabden kan rekenen. Elders vond met 32 met juweelen be- zette, fraai geciseleerde zwaarden van artistieke en historische heteekenis. Ook kwamen primitieve Itaiiaansche er. Fransche schilderijen te voorschijn en een zeer bijzondere collectie oud Perzisch vaatwerk. Een van de merk» waardigste herinneringen aan de familie Yssupow vormen twee roggehrooden die zwaar verguld zijn. Zij werden des tijds bij een feestelijke gelegenheid aan een der voorvaders van vorst Yssupow door een zijner tartsarsche leenmannen uit de streek van Kasan aangeboden. De verwanten van den huidige 11 vorst Yssupow beweren, dat de voor ecnigc maanden gedane groote vondst van juweelen, die een w.aardc vertegen woordigen van minstens 12 mlWoen mark. ook voor henzelf een groote ver» róssing was. daar de2e schatten in het gciicel niet op hun bevel verborgen zijn. Waarschijnlijk rijn zij reeds bij het oprukken van Napoleon naar Moakou in 1812 verborgen en toen door een ongclukkigcn samenloop van omstandig heden niet meer opgespoord. Een nieuw geval Loeb. Een nieuw geval van abnormale mis» daad onder <Ie moderne jeugd heeft zich thans te New York voorgedaan. Een 20»jarige jongeman Gordon PU rie heeft aan de politic bekend zijn 18» jarigen vriend George Nye met een bijl gedood te hebben in een plotselinge opwelling. De beide jongens Piric opvliegend van aard en Nye kalm en verdraag zaam waren al sedert jaren trouwe vrienden. In Pirle's kamer is de mis daad gepleegd. Zijn zuster ontdekte het liik onder het bed van haar broer en schrok zoo hevig, dat zij aan beide beencn verlamd is. Pirie schijnt zijn vriend van een wei nig geld beroofd te hebben om te kun nen uitgaan. Pirie had zijn vriend verzocht van Zaterdag op Zondig hij hem te blijven, wijl zim moeder afwezig was en hij zich zoo alleen gevoelde. Zondagmorgen stond Pirie vroeg op en na wat bladen gelezen te hebben, ging hij naar de keuken, haalde een bijl en doodde zijn kameraad, die nog sliep. Een kant van het hoofd van Nye was letterlijk aan stukken gekloofd. Pirie bad hooger onderwijs genoten. Nye was metselaar van beroep. Een echtscheiding Een echtscheiding is geen zeldzaam heid- Als het bekende persoonlijkhe den betreft ala Charley Chaplin en zooals laatst Rudolph Valentino, ja, dan maken we er wel eens melding van- Lc Petit Journal vertelt ook van een echtscheiding, die zeker vermelding verdient. Het is al een zeer eigenaardige schei ding, als we het Fransche blad mogen gelooven En waarom zou men dat niet, ook al is het bericht wat vaag. Een Amerikaan van 93 J3ar heeft echtscheiding aangevraagd, wat het Fransche blad doet opmerken, dat iemand nooit te oud is. om zijn vrij heid terug te krijsen en dar de man blijkbaar zijn laatste levensdagen rus tlij wilde slijten, Echtscheidingen ko men. zooals wc> al zeiden, dikwijls voor, maar dat een oude heer van 93 jaar er een aanvraagt, is toch zeker wel een groote zeldzaamheid- een dircctcursplaats werd aangeboden. Toen achtte hij zich verplicht, zijn le ven te oathullcn tot 1915. doch dit bleek geen bezwaar. Speelt de geschie denis niet in Amerika? Hij werkte goed vat maakt het al dan niet aanwezig zijn an een verleden, van de herinnering ■an hetgeen, langer dan vijf jaren oud s, uit? Zoo werd de overledene bankdirec teur en gevoelde zich gelukkig In dit nieuwe leven te zijn geslaagd. „Maar", zoo eindigt zijn in 1923 geschreven tes tament. „vaak nog pijnig ik mijn her- aenen «f over hetgeen achter mijn nieu we leven ligt, zonder resultaat evenwel. Daarom smeek ik mijn vrienden, na mijn dood te trachten een oplossing te vinden voor het mysterie, dat ik zclt niet heb kunnen ontwarren'. Aldus schreef, gelijk gezegd, de ban- kier in 1923. En het jaar daarop zou reeds opheldering brengen. Een zijner onder-directeuren liet een portret van Williams opnemen In een der bladen van Philadelphia, met het onderschrift dat ieder, die Smith, slacht, offer van een ontzettende geheugen stoornis, kende of meende te herken nen, uitgenoodigd weid te schrijven aan Mr. Wright te Oklahoma. Tien dagen later kwam al een brief van een Miss Marline wonende te Strasburg (Pennsyl vania). die verklaarde, dat zij zich al zeer moest vergissen, wanneer de „Smith" i.i kwestie niet haar broeder Edward M. Martin was, vroeger bankier te Key-West (Florida) sedert negen jaren spoorloos verdwenen. Een terstond ingesteld nader onder zoek bracht de juistheid hiervan aan het licht: John Porter Williams, bank directeur uit Oklahoma was niemand anders dan Edward M. Martin, een niet minder geacht bankier te Key-West, die in 1915 op geheimzinnige wijze was ver dwenen. Zuster en broeder ontmoetten elkaar; herkende hij haar? Niemand weet het. Maar aan zijn omgeving ver klaarde hij: „Ik ben op het oogenblik zoo tevreden en gelukkig in mijn twee de leven. Laten we het eerste nu maar laten voor wat het is' En zoo bleef Williams-Martin in Ok lahoma. Hij verkreeg van de ingewij den de toezegging, dat zij zijn geheim zouden bewaren. Eerst na zijn dood is dan ook in ruimen kring bekend ge worden, op welke zonderlinge wijze zijn Wen in tweeën is gedeeld. vY'st leert de geschiedenis? Dat men zich over niets meer moet verwonderen en dat zelfs hier nog geen sprake van een totale amnesie; ging Williams niet in het bankvak. evenals Martin bankier was geweest? Een draadloos wonder Een draadloozc curiositeit is te vim den in een klem stationnetje in Penn- ylvanië in Amerika. Daar heeft men op een gocicn dag de telefoon opge nomen en daarin mooie muziek ge hnord, die CTgens door een groot om zer.d-sta'.ion werd verspreid. En de muziek werd mooier naarmate verder gelegen stations aan het woord waren- Men dacht natuurlijk eerst aan een t?rap. Doch daarvan was geen sprake. Spoedig ontdekte men ook dat men ter plaatse hetzelfde resultaat kon be reiken als men de telefoonlijn aan J~ rads van den spoorweg verbond. Het is niet mogelijk het verschijnsel te verklaren. Men vermoedt dat onbe kend ijzererts in den grond als opyi gcr werkt doch waar is nu de machine, die het werk van het draadloozc ont vangstation op zich neemt? Die vraag, kan niemand beantwoorden. Een bedrieger Ook Engeland heeft nu zijn Landru, al heeft deze Landru geen moorden ge pleegd. Er wordt n.l. gemeld, dat te Lceus een 34-jarig man is veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, wegens het driemaal plegen van bigamie, ter wijl hij, toen Irij gearresteerd werd op het punt stond voor de vierde maal 111 het huwelijk te treden en men vijfdui zend minnebrieven in zjjn bezit heelt gevonden. Uit hetgeen verder omtrent deze zaak bekend is, blijkt, dat hij sedert 19J8 niet minder dan elf maal wei lig of onwettig gehuwd is geweest, en dat hij door middel van een huwe lijksbureau met meer dan duizend vrouwen in xrt!.itie heeft gestaan. Lit vt l; steden In het Noorden en de Midlands worden nadere bijzonderhe den omtrent het optreden van dezen Don Juan bekend. Hij schijnt overal op dezelfde wijzo te zijn opgetreden. Patrick Moran, zoo heet de man in werkelijkheid, maar hij nam herhaal delijk een anderen naam aan. is in Ierland geboren en maakt, althans uiter lijk, niet den indruk van een charmeur Al heel jong ging hij in dienst bij het Royal Irish Regiment, waar hij het bracht tot sergeant, doch later wegens een militair vergrijp gedegra deerd werd. Vandaar gi..J h'j o naar een ander regiment, waar hij na ceni» gen tijd wegens ontvreemding van postwissels tot zeven jaar gevangenis» strai werd veroordeeld In vrijheid gesteld. ging hij voor v schillende firma's reizen, doch ook dit beroep toonde hij ten gauwdief te zijn en herhaaldelijk werd hij naar de •vangenLs gestuurd. Sedert 1918 mankte hij er zijn bedrijf in. vrouwen het hoofd op hoi te bren gen en haar dan geld af te troggelen. Van een vrouw uit Bradford ontving hij b.v. 800 pond op belofte, dat hij een huis voor haar zou bouwen. Over de wijze waarop zij kennis met hem maakte wilde de vrouw zich niet uit» lilen. Zij hield Moran voor een van buitengewoon goede opvoeding en was zelfs in den waan, dat hij de uni versiteit had bezocht, ofschoon zij niet wist welke. Met het eeld. dat hij op deze wijze n zijn slachtoffers ontvangen had, huurde hij huizen a3n zee. die hij aan badgasten verhuurde. Tot de vrouwen, wie hij trouwde, behoorden ook kindermeisjes. Een harer raakte driehonderd pond, de andere vierhon derd pond unn spaarpenningen kwijt Zijn hospita toonde zich zeer ver baasd, toen een verslaggever van de „Evening Standard" bij haar kwam in- formcerei: naar de persoon van dezen irtsbcdricgcr. De hospita bewoonde een van de huizen, die op boven omschreven wijze Moron's bezit waren gekomen. Nooit mijn leven, verklaarde zij, had ik kunnen gelooven, dat Leslie (zoo noem de Moran zich in dat huis) in staat wis iemand leed te doen. Ik heb nog nooit iemand gezien, die zich onder alle omstandigheden zoo ernstig en onberi pclijk gedroeg. Hij was een toonbeeld van hoffelijkheid en attentie. Hij dronk en rookte niet en kon letterlijk over alles meepraten. Welk onderwerp hij ook aanroerde, het was altijd even in teressant, hem te hooren Dit is waarschijnlijk de sleutel van het raadsel: Moran praatte goed van deze eigenschap zijn tientallen vrouwen het slachtoffer geworden Een slaperige chauffeur Twee handelaars uit Lyon, de heer Charles Tenant en de heer Minitarer. hadden nogal veel haast om van Ar» cacton naar Bordeaux te komen. Voor gezamenlijke rekening namen ze een taxi 'en gingen welgemoed op reis. Plotseling begon de auto eigenaardig te slingeren en de hceren keken elkaar bezorgd aan- Ze vreesden het ergste en.... het ergste kwam De auto raakte van Jen vc» en ;red hals over kop In een sloot- Gelukkig kregen de reizigers slechts lichte verwondingen en ook de chauf feur kwam er goed af. Van een snel voortzetten van de reis kon niets meer komen- Zoals begrijpe lijk is wilden de hoeren wel eens weten hoe het nu kwam dat de auto daar maar zoo in de sloot reed- Het ant woord van den chauffeur was verras send- Hij.had es-en geslagen- Hoe het mogelijk is, we weten het niet, maar de chauffeur speelde het klaar om achter het stuur lekker in slaap te geraken- En waar geen auto in staat is zelf den weg te vinden, moes: er wel een onge» luk gebeuren. De chauffeur vertelde o.it hij juist wakker werd, toen de auto naar de sloot reed. Het was echter al te laat om een ongeval te vooikomen. Het is trouwens nog goed afgeloopcn als men -in aanmerking ncmt, dat de wagen geheel vernield was Criminaliteit in Zuid-Afrika Een rechter in een der rechtscolleges in Zuid-Afrika. rechter Krause, heeft, zoo schrijft „Die Burger", een scherpe aanklacht geuit tegen het gevangenis- stelsel in Zuid-Afrika „Ons gevangenis- stelsel heeft de meest nadceuge uitwer king op het zedelijk karakter van den gevangene, en hoe spoediger ons wet gevend lichaam de noodige stappen doet otn ons gehcele strafstelsel te her vormen, des te beter zal dit voor de gehcele samenleving wezen," verklaar de de rechter- De Zuid-Afrikaanschc „tronken" zijn dan ook stampvol. In 1918 bedroog het aantal veroordeelden 231.837: dit aan tal steeg in 1923 tot 310.8371 Een der oorzaken van deze toeneming woidt nu gezocht in het straf» en gevangenisstel- sel De afschrikkende werking, die dit stelsel heeft, is wel zeer gering, want het aantal overtreders der wet ver meerdert jaar na jaar- In een groot aantal gevallen zijn, zcide rechter Krause, „ons gevangenlsse slcgs maar die fabrickc van misdadi gers". Men besluit al te gauw om per sonen. die voor de eerste maal met den strafrechter in aanraking komen, naar de gevangenis te sturen- Heeft een veroordeelde .eenmaal den stempel van een gevangene, dan is de kans, dat hij in de gevangenis terugkeert zeer gtoot- De levensstrijd is dan zoo on eindig veel zwaarder voor hem ge worden- In Engeland zijn de crimineelc cij fers zeer gedaald een groot aantal ge vangenissen staan leeg- In 1913 be droeg het aantal peisonen dat gevan gen zat, 167 000, in 1923 slechts 58.216- Als reden van deze daling werd door het ministerie van binncnlandsche za ken opgegeven dat hoe langer hoe min der personen tot gevangenisstraf wor den veroordeeld. En dit schijnt de ver mindering der criminaliteit ten goede te komen- In die richting wenscht rechter Krause. dat ook in Zuid-Afrika ge werkt zal worden, in de eerste plaats ten aanzien van jeugdige misdadigers. De armenzorg in Pruisen De centrale commissie van den Pruï» «jscheo LanddJg heeft het Duitsch-Na- tiouale voorstel behandeld, dat tot le niging van den nood der werkloozc en verarmde bevolking in de groote ste den en industrie-plaatsen en voor maat regelen tegen de ellende van den win ter onverwijld geldmiddelen ter be» schikking wil stellen van de armbestu ren der steden en dorpen en van de instellingen en vercenigige, die zich niet armenzorg bezig houden. Na uit voerige discussies werd het voorstel met de stemmen der sociaal-democra ten en communisten tegen aangenomen. Mail-Verzending van 6-13 Dec. 1925 NAAM N'ed. Oost Indië geheel Ned. Oost-lndic geheel Zeepost Mail N'ed. Oost-Indïë (alleen Beagkalis, Siak Riouw, Üjambi, Eng. Mail via Marseille Aruba, Curasao, Bonaire Zeepost Marl Saba. St. Eustatius, St Martin Zeepos' - Mail Noord-Amerika via Rotterdam 1) via Engeland n ria Frankrijk via Frankrijk Canada ,ia Engeland via Frankrijk via Frankrijk Hifli Brazilië (Rio de Janeiro en Santos) Argentinië 'rurnay Brazilië (Pernambuco en Bahia) Zuid-Afrika Egypta via Brindisi via Frankrijk Aden, Britsch-Indië, 1 Arabic, Malakka, Australië 1 N".-Zeeland a. Brieven en Briefkaarten b. overige stukken. Singapore 1 t. N. Botr.eo j Brieven 1 Brief' DATUM 12 December 7 December 12 December 10 December 7 December 11 December 7, 11 Decerabe- 7, S Deoember 11 December 7. 11 December 7, S December 11 December 6 December 10, 11 December 8 December 10, 11 December 10 December 9 December 7, 10 December 8, 12 December Als N-»Amerika. 7. 10 December 12 December LAATSTE LICHTING 5 30 V- 315 N. 9-20 N 8-45 V. 0-2O N. 8-45 V. 3-15 N. 8-45 V. 5 30 N- 12.30 N. 8 45 V. 5-30 V. 12.30 N. 1-30's nachts 3-50 N. o-20 N- 350 N- 8-45 V. tl-3o N. S.30 V. 5.30 N S-15 N. 8, 12 December 4,55 N. 9, 11 December 4.55 N. ij Via Rotterdam wordt alleen op verzoek van afzenders vertonden. Bovee adres te vermelden met stoomschip „Nieuw-Am sterdam". Over J. of the Am. Med. Ass. schrijft. In Amerka, waar door het alcohol» erbod veel gebruik gemaakt wordt van thuis zelf bereide alcoholica (ho me-made brandy), heeft men zich de vraag voorgelegd of deze door ondes» kundigen vervaardigde alcoholische dranken niet veel schadelijker zouden zijn dau de op deskundige wijze van alle vluchtige bijmengsels gereinigde alcohol, zooals die in groote goed in gerichte fabrieken wordt vervaardigd. Inderdaad is het in een onderzoek van MaeNtder gebleken, dat bij honden geen nicrversohtjnselen optreden, sis ze zuiveren alcohol gedurende weken te drinken kregen, daarentegen wel de nieren beschadigd werden, als de die ren den zoogen samden huïsbramlcwijn bij hun voedsel kregen. Nog duidelijker was het verschil bij honden, wier nieren door andere scha delijkheden reeds in debielen toestand verkeerden. Wat de schadelijke stof was in den slecht gedistillecrden bran dowijn heeft MacNider nog niet uit gemaakt. maar het is zeker niet de ge wone aethylaoohol. Met zuiveren al» cohol werden ook wel eens nierver» anderingen geconstateerd, maar dan moest men den honden zooveel er van geven, dat liet lichaam deze hoeveel heden niet meer goed kon verbranden VAN HEINDE EN VERRE Ook uit Duitschland komen berich ten over hevige sneeuwstormen. Op èén dug waren te Berlijn 5000 sneeuw ruimers tewerk gesteld. 60 pckclwa- gens houden de tramrails schoon. Dat er heel wat ongevallen door de glad» hrtd werden veroorzaakt mag blijken uit het feit. dat op ècn dag 30 perso nen in de ziekenhuizen werden opge nomen, die een arm of een been ge broken hadden. Naar uit Calcutta wordt gemeld, heeft de bekende geleerde sir Joga» dish Bose het verschijnsel gedemon streerd. dat de planten en boomen er een soort polsslag op na houden. Het verschijnsel langs den electrischen weg te demonsfreeren met een speciaal voor dat doel geconstrueerden, zeer gevoeligen galvanometer, die de „pols» slagen" registreert. De bewegingen (door de samentrekkingen en uitzet tingen), die het polseeren veroorzaken zijn ongemeen gering, namelijk nog ge» ringer dan cér. millioenste centimeter. bir Jogadish zal ze echter demon- strccren. Een en ander vond plaats in het Bose-Instituut. Op een deze week te Parijs gehot den veiling werd de hoogste prijs, 59.000 fr. besteed voor een landschap van Cnot; een gezicht op Venetië Zicm bracht 33,000 fr. op; alle andere modernen bleven ver beneden deze beiden. Een oester brengt, zoo teren we in een Engelsch blad, wel een millioen oesters voort. Maar door verschillen de oorzaken sterven zeker negea en negentig procent. Geologisten meenen sporen van goud en zilver gevonden te hebben nabij Tel» kebanya (Hongarije). Vroeger waten daar wel goudmijnen doch zij werden afgesloten in 1848, omdat zij te uitgeput varen om te concurreeicn tegen de Ctlifornische goudmijnen De regcering tracht thans de belangstelling te ver welven van Amerikaansche financiers. Zij acht 200.000 dollar genoeg, om de nieuwe mijnen te exploiteercn. Volgens het rapport van het depar tement van belastingen wordt Enge land een w ijndrinkonde natie- Meer dan 15 millioen gallons wijn zijn ver» bruikt in het loopendc jaar- Aldus een vermeerdering mn 2 millioen gallons tegenover het voorafgaande jaar- Van de enorme hoeveelheid harin» gen,die bij de Engclsche kust gevangen worden, wordt slechts vijf procent door het Engclsche volk- zelf gebruikt. De rest wordt naar het buitenland uitgevoerd. Uit verschillenden landen komen be richten over een zwaren sne Zwitserland heeft vooral van groote sneeuwstormen të lijden en volgens bericht uit Vcvey heeft het daar zóó hevig gesneeuwd, als nog nooit is voor gekomen. Overal in Zwitserland wordt ski geloopen, maar het land gaat de Kerstdagen tegemoet met een geheel gedesorganiseerd verkeer en dat is een leclijk ding. nI Van Augustus 1924 tot Augustus 1925 zijn in Engeland en Wales in totaal 140.000 huizen gebouwd. In to» taal zijn er sinds den wereldoorlog 400.000 nieuwe huizen bijgekomen. Sir Harry Baldwin, die de tanden van den Engclsche koning onderhoudt, geeft een eenvoudig en goedkoop mid» del om de tanden schoon te houden. Neem één 3de deel van een glas wa» ter en een theelepeltje gewoon keu» kenzout on ge hebt het beste middel om uw tanden schoon te houden zegt hij. In Canada zijn niet minder dan drie» en-twintig universiteiten, waarvan zes onder controle van den staat staan. In East Kent (Engeland) zijn zooveel vossen, dat ze zelfs bij daglicht op de wegen worden gezien. Een buitenkans je voor de dames in dit graafschap, die naar een bontje mochten verlan gen- En welke dames verlangen daar niet naar? Dat de Londenschc telefoongids be hoorlijk groot is. zal een ieder bcgri.i» pen. Het „boekje" heeft niet minder dan 1200 pagina's en weegt maar even tjes vier en een half pond. „Even een nummer zoeken" zal daar dus niet zoo gemakkelijk gaan als hier. Ergens in Essex, de plaats wordt niet genoemd, zou een paartje in het huwelijk treden maar.ze konden geen geschikt huis vinden en om er een te laten bouwen, daar was geen geld voor. Toen zijn ze samen aan het werk gegaan en ze hebben samen een cigc nhuis gezet. Een kranig tweetal. Tc Parijs heeft men thans de bepa ling gemaakt, dat voetgangers, ter voor koming van ongelukken slechts op be paalde aangewezen puuten de drukste verkeerswegen mogen oversteken. Kort geleden waagde een P.r-j/cnaar het, buiten een van deze pun.a.i de Champs Elysces over te steken. Toen zijn handigheden en snelheid hem veilig aar de overzijde hadden gebracht, -erd hij daar opgevangen door een po litic-agent, die hem bekeurde. Hij werd voor het gerecht ged-agd en vrijgesproken, maar de staat ging in hooger beroep en daar werd d man beboet Het lijkt wreed en zelfs ccnsi'r'"ns belachelijk. Wat drommel, de -traat behoort in de eerste plaats m de voetgangers. Maar als er nu eenmaal bepalingen zijn.... In Londen is weer een nieu-c club ongericht. Dit gebeurt vaak, mrar ni'.t dikwijls is ze 7-00 origineel als deze. Van-de nieuwe Caterpillar Club kunnen slechts zij lid zijn, die gedwongen zijn geweest met een parachute uit een ka belballon, een bestuurbaar luchtschip of een vliegtuig te springen. Aangezien vrijwillige sprongen voor het genoegen of uit sensatiezucht niet meetellen, is het geen wonder dat het aantal leden van deze zonderlinge cl niet groot is. namelijk tien. VernKXzullen de leden elkaar spoedig doocie jk vervelen met hun verhalen over „dien cenen keer" die hen recht heeft gegeven op het lidmaatschap. Logisch redeneeren is natuurlijk heel fraa', maar dit zelfs kan wclccns tot uitkomsten leiden die juist met logica niets te maken hebben. Zoo heweerde een professor op zijn college eens. dat een ding hetzelfde blijft, ook al wordt een zijner dcelen vervangen door een ander Een der studenten vroeg naar aanleiding daarvan: Als ik het lem met van een mes verlies en een ander ervoor in de plaats koop, bljjft het dan hetzelfde mes? Ongetwijfeld zei de professor. En als ik daarna het handvat ver lies en daar een ander voor koop, blijft het dan nog hetzelfde mes? Natuurlijk, antwoordde professor* Maar als iemand nu het oude lem met en het oude handvat zou vinden en ze tot een mes vcrecnigdc, wat voor —es zou dat dan zijn? Het antwoord van den professor is nog niet bekend. Prectisch gesproken heeft iedere maand haar volle maan. maar theore tisch niet. Intusschen zal het nog 2 1/2 millioen jaar duren voor een maand zonder volle maan zal voorvallen. Een Italinansch componist heeft de fonograaf als orkestir.strument geïntro duceerd, om den zang van den nachte gaal weer te geven. Met volgende instrument zal nu wel de luidspreker zijn. Ersatz speelt een groote rol in het moderne leven, vooral in Duitschlano- ln dat land is een maatschappij ge vormd. die zich ten doel stelt door een speciaal procédé boomen in te spuiten met verschillend gekleurde venen, vooral beuken. Men hoopt te bereiken, dat deze kleuren zicli door den gchee» len boom verspreiden, om dan later het hout van bijzondere kleur voor de fabricage van luxe-meubelen te kunnen gebruiken. Begint die dwaasheid nu toch weer? Een pianoltcraar in Jamestown (Ameri ka) heeft onlangs een collega uit Balti more uitgedaagd tot een uithoudings- wedstrijd op de piano. Winnaar zou hij zijn. die het langst zonder eenige interruptie, zonder te eten zelfs, speel de. Spelen met een hand was geoor loofd en op valschc noten zou niet wor. den gelet. De man uit Jamestown werd winnaar toen hij nog enkele minuten doorspeelde nadat zijn tegenstander na 51 uur ca 9 minuten er de brui aan had gegeven. De verliezer, die 2000 dollar moet betalen, was ouder dan 60 jaar, Hij had toch zeker wijzer moeten zijn. Die Duitschers hebben toch alevel wat anders. Nu hebben zij weer het plan opgevat om de gebruikelijke ijze ren vloeren van goederenwagens op de spoorwegen te vervangen door vloeren van gewapend beton. De kosten zijn veel lager en het bezwaar van aanmer kelijk grooter gewicht wordt weer op geheven door het voordeel, dat er bij ■loeren van dezen constructie geen ge -aar van roesten bestaat. In Engeland hebben de onvrijwillige gasten van 's rijks hotels sinds langen tijd een gevangenpak moeten dragen var. zeer grove harde stof, dat „ver sierd" was met groote zwarte pijlen, met het doel hen bij cvcntucelc ont snapping onmiddellijk en op zeer groo ten afstand herkenbaar te maken. Men heeft nu, zij het wat laat, echter tnge- zien. dat in deze dracht ook een psy chologische degradatie zit, die onnoodig is en ongcwcnscht tevens. Daarom zal de gevangenïsklcetjing in de toekomst niet meer van deze pijlen voorzien zijn. De wijziging zal niet da delijk in werking treden, omdat eerst de voorraad oude stof moet worden opgebruikt. Zoo ziet men, dat de bezui nigingsmethoden in het ccne land al niet veel verschillen van die in het an- derc. B:j de Amerikanen is het afbctalings» systeem voor alles en nog wat buiten gewoon ontwikkeld. Het nieuwste is: reizen op afbetaling, van binncnland sche tot wereldreizen. Daartoe hebben de banken met de stoomvaart» en spoorwegmaatschappijen een combinatie gevormd, dtc wekclijksche bijdragen van aspirant-vacantic-reizigers in ont vangst neemt. Ais het bedrag een zeke re hoogte heeft bereikt, krijgen zjj be richt, dat zij hun reis kunnen aanvan gen. Livius, de oud»Romeinsche historie schrijver. noemt de stad Palacopoli*. maar niemand heeft deze later ooit kunnen terugvinden. Sinds cettigcntijd meent men. dat zij niet het product is v an de fantasie van den schrijver, maar dat haar bouwvallen ergens op den bo dem van c!c zee in de buurt van Na pels moeten liggen. Een expeditie is uitgerust om te truchtoivyht geheim en cvcntucole kostbare cu>. eden aan do zee te ontrukken., -j

Haarlem's Dagblad | 1925 | | pagina 11