HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN HET TOONEEL WILDZANG ZATERDAG 23 JAN. 1926 DERDE BLAD No. 3544 DE KUNST VAN VERKOOPEN Toen Mij onlangs in Haarlem's Dag» blad een paar maal een reeks artikelen over handel en nijverheid opnamen van Herbert CassOD. hebben Mij daarover veel gunstige bcoordcelingcn gehoord. Algemeen vond men de beschouwingen frisch. beider en practlsch en zelfs wan- neer er een opmerking bij voorkwam die inen wel kende, dan werd er nog bij gezegd, „de manier van zeggen al. leen vestigt je aandacht opnieuw op de betcckcnis". Dat is het geheim van Casson. maar ook dat urn de Engelschc taal. die voor haar leclijkcn klank zekere \ergocding vindt in de eigenschap, dat je er kort. krachtig en puntig practische dingen mee /eggen kunt. Iets dergelijks vind ik nu Meer in een boekje van Frank barrington. ..de kunst van verkoopen". m elke vertaling is verschenen bij de Leidsche Uitgevers»Maatschappij. De ondertitel is: ..een handleiding in 300 lessen voor allen, die in het svinkelbe* drijf als verkooper werkzaam zijn". Ik geloof, dat er in onzen tijd wel eens gemeend wordt, dat het geen kunst js orn winkelier te zijn; je huurt of koopt een winkelhuis, kiest een vak (daar je alles niet verkoopen kunt) maakt een voorraad, legt een gedeelte daarvan in de uitstalling en de rest in den winkel, laat je naam op de ruiten schilderen, doet de deur open en be. gint. Het is allemaal buitengewoon een» voudiy. maar de vraag blijft dan toch: begint het publick ook? Dat wil zeggen: begint bet publick te koo< pen? En nóg gewichtiger is deze vraag: blijft het publick koopen? Honderden, ja duizenden hebben tot hun schade moeten ervaren, dat win-- kelier zijn een vak is. een vak dat z ij niet geleerd hebben en du* ook niet kunnen uitoefenen. Merkwaardig is het toch. dut er mcnschcn zijn. die zonder opleiding en zonder ervaring er niet over zouden denken, laat ik zeggen boekdrukker te worden of zich uit te geven voor leeraar in het Gricksch wanneer zij die taal niet verstaan, of ren ijzergieterij te stichten of een ban» ketbakkcrij en die tnch den moed zou» den vinden, een winkel te beginnen. Het is immers allemaal precies het» zelfde: wie een vak uifocfcncn wil. dient dat vak te verstaan en een goed winkelier, dat wil zeggen een die een zaak weet te vestigen, gaande te hou. den en daar winst mee te behalen, moet zijn vak kennen. In de eerste plaats dient hij warenkennis te hebben. An< ders koopt hij niet goed in en zal gauw vol zitten met artikelen, die hij niet verkoopen kan. Vervolgens moet hij kennis hebben van handclsgcbrui. kcri. van administratie, hij moet initio, tied en energie hebben zonder over te slaan tot roekeloosheid, hij moet van dag tot dag op de hoogte blijven van den stand van zijn artikelen, gebruik maken van de gelegenheid om hier of daar goedkoop en practisch in te koo» pen daarbij is kennis van zijn speciaal terrein onmisbaar, omdat in de cenc stad artikelen gaan, die in de andere niet of veel minder verkocht worde» en zoo kom Ik van zelf tot die grootc eigenschap van den goeden winkelier, dat hi) menschcnkcnnis be/it en met het publick weet Om te gaan. Dit is bijna een gave en vcrcischt in ieder ge» vul groote ondervinding en ervaring. Zij brengen mee inzicht van mui min. der gevraagd en dus zoo spoedig moge. lijk opgeruimd za! moeten worden. Ziehier ccnigc qualitcitcn, die het deel moeten zijn van den goeden win» kclicr en ik heb er waarschijnlijk nog verzuimd te noemen. Toch is dit al ge» noeg om tot deze conclusie te komen: het drijven san een ssinkcl/iak is uiterst moeilijk en gecompliceerd, zoo» dat een verstandige -.ader er zijn dom* ine jongens niet ann wagen moet. Zij zullen er in korten tijd veel geld aan verliezen. Frank Farrington nu. dien ik zoocven noemde, heeft zijn boekje „de kunst van verkoopen" geheel gewijd aan dit gcssjchtige onderdeel. Hij verdeelt het werkje in acht rubrieken: 't verkoopen als een kunst, de verkooper en zijn per» soonlijkheid, do verkooper en zijn pa» troon, de verkooper en de zaak. de pa» troon, de verkooper en de reclame, de patroon, de verkooper en de concurrent tic. de verkooper en de klant. .Met de nuchterheid die den Amerï» kaan eigen is, wijst Farrington zelf in zijn inleiding de betrekkelijke waarde van zijn boekje aidus «nn: „wie het nooit lecrcn kan. zal het ook uit dit i FEUILLETON boekje niet lecrcn. Verkoopen ss een kunst en cischt als elke kunst, een aan» geboren talentHij voegt er tot troost bij: „Maar oefening maakt eerst den meester en zoo kan dan dit boekje in de practijk beproefd, bij de oefening in de kunst van verkoopen als le:» draad dienen". Een bezwaar van het werkje is dit. dat hij blijkbaar voornamelijk het oog gehad heeft op zeer grootc winkelza» ken. warenhuizen en dcrgelijken. Men merkt dat zoo nu en dan op. maar aan de m aarde van de wenken doet het geen kwaad. De bedoeling van dit artikel kan na» tuur'ijk nooit anders zijn, dan er de aandacht op vestigen. Dus niet om zoo» veel mogelijk van deze driehonderd re» cepten jn dit kleine bestek same® te dringen. Wie de bcele apotheek ken» nen wil. moet het boekje zelf maar koopen. Het is niet duur. maar wan» neer het twee» of driemaal zoo duur was als het is. dan zou het uitgegeven geld n-ütig besteed zijn, ook wanneer de koopcr er maar één nuttige les uit wist te halen. De uitgevers klagen e-r over, dat de Nederlanders zoo weinig boeken koopen. Ze leenen die liever. Maar als er tien lezers zijn tegen één kooper. wie zal dan het geweldige offer brengen van een paar gulden, om ee boekje te koopen. opdat zijn collega' het van hem zullen kunnen leenen? Dat geldt niet alleen van dit boekje, maar ook van vele andere boeken, vol nut» tigc raadgevingen. En als de éene kooper wijs is (hetgeen al uit het besluit tot aankoop blijkt) dan zal hij het hoekje niet uitlccncn. Vroeg of Iaat krijgt hij het niet meer terug. Hoogstwaarschijn» lijk vroeg. Laat ik nu hier en daar een graan» korrel oppikken. De derde les in de ru» brick „het verkoopen als een kunst", luidt aldus: Iq haar uitvoering vergt de kunst van verkoopen nog meer, dan bc= hecrsching a an de techniek. Zij cischt ook tact. geduld, plooibaar» heid (geen karakterloosheid in» tegendeel!) menschenkennis, welbe» spraakthcid (die op haar tijd weet te zwijgen), goede manieren, opge» wckthcid. verzorgd voorkomen.... en nog wel meer. En zou dan een kunst, die zóó veel cischt. niet even schoon als moeilijk zijn? Misschien zal iemand vragen, of het wel goed is. uit een boekje als dit iets mee te deelcn in een algemeen dagblad, dat niet alleen onder de oogen komt van den verkooper, maar ook van den koopcr. Maar in de eerste plaats staat er niets in. dat de koopcr niet weten mag. Het is geen encyclopedie van kneepjes en handigheidjes, waar een goede verkooper toch niet mee te ma» ken wil hebben, omdat het al heel gauw de zaak te niet zou doen gaan. Bovendien, ais de moeilijkheden van een vak op verstandige wijze in het licht gesteld worden, rijst dat vak van zelf in de waardcering van het publiek. Dat is heel wat waard. Men zegt dan: „ik heb nooit geweten, dat er zooveel vcrcischt werd om een goed verkooper te zijn. Een andere greep. No. 11 van het hoofdstuk: „de verkooper en zijn per soonlijkheid". Wanneer iemand u vertelt dat hij nooit leest, reken er dan op, dat hij een leeg vat is. even dom als als met zichzelf ingenomen. Lezen behoort tot de opleiding van den verkooper. Niet hc.t lezen van onnoozclc. onware stuiverromans, die uw geest verarmen, maar het lezen san goed geschreven, uit de werkelijkheid gegrepen boeken, ■die uw menschenkennis verrijken. Y.jural de levensgeschiedenis van mannen die succes hadden in de wereld, komen voor u in aanmer» king. Nadat onlangs de artikelen van Cas» son in Haarlem s Dagblad opgenomen Maren, ontmoette ik een lezer, die zei: „Mat hij schreef was niet alles nieuw voor mij. ik kende veel van zijn opmer» kingen al lang. maar ik had die verge» ten en paste ze dus niet meer toe. Na» dat ik die gelezen had. heb ik ze ook weer in practijk gebracht en m-cI met groot succes en -tot genoegen van mij 'c en miin omgeving". No. 51. van hetzelfde hoofdstuk (een uitvoerig en belangrijk hoofdstuk in het boekje) Wees nooit tevreden, omdat ge uw plicht doet; aan mcnschcn. die alleen maar hun plicht doen, zou de wereld ten gronde gaan. Doe eiken dag icta meer. dan van u gevraagd wordt. Vraag u zelf voortdurend af. wat ge rnêcr kunt doen, dan uw plicht. Slechts een hersenlooze ma» chine verricht alleen het gevraagde werk. Maar farrington bedoelt niet. dat hij zonder op rust en ontspanning te letten, altijd maar voort moet zwoegen. Dat blijkt uit no. 57. Plioht gaat voor plezier. Wat niet zeggen wil. dat de plicht voor het plc/ici in de plaats moet ko» men Ge hebt ontspanning oven noodig als voedsel. Zij komt uw werk ten goede. Maar nu ook de andere kant van de zaak. in het hoofdstuk: „de patroon en zijn verkooper" staat in no. 11 te lezen: Streef steeds er naar. dat uw on« dcrgeschiktcn m erken in een sfeer waar opgewektheid en goede wil heerschen. Maak hen den arbeid, hoe zwaar en inspannend deze mo» ge zijn. aangenaam en loonend. Dat zal ook u belooncn. Natuurlijk geeft Farrington ook over de etalage verschillende opmerkingen ten beste. In het hoofdstuk „de patroon, de verkooper en de zaak" zegt hij daar» van o.a. onder No. 30: Overlaad de venstcr»uitsfalling nooit. Niemand koopt al uw goede ren tegelijk. Ifpt is de hoedanigheid van uw waren die indruk maakt; niet do hoeveelheid. In Londen heb ik eens een etalage van dassen gezien, niet op den etalage» bodem, maar tegen de ruit aan. Uit de verte trok die door haar bontheid wel de aandacht, maar als je er dichter bij kwam was er niets te onderscheiden. Het was verwarrend, de massa te groot, waaruit geen enkel stuk zich om zoo te zeggen „losmaakte". Nog een andere uitspraak over de uitstalling, No. 29. Menige uitstalling is een kerkhof: de artikelen die er begraven liegen, zijn ook werkelijk morsdood. Geef leven aan uw étalage, laat er din» gen in werking zien. demonstreer bet gebruik er van: ga er desnoods zelf inzitten om den kijkers duide» lijk te maken, wat de bedoeling, liet nut en de praotijk er van is. Misschien is de raad aan den ver» kooper om /elf in de etalage te gaan zitten, voor ons wat al te _Ameri» kaansch". Er zou m-aarschijnlijk een gedrang van kijkers komen, die in smal» le winkelstraten 't verkeer belemmeren. Er zullen onder de 300 raadgevingen wel meer zijn, die op Nedcrlandsche toestanden niet precies passen. Maar er zijn er ook tal van voortreffelijke en nuttige bij. Ik wou wel, dat er ook eens zoo'n hoekje verscheen over de journalistiek. Dan kocht ik het dadelijk en leerde het uit mijn hoofd. J. C. P. i je wisf te maken. Toen ook wist zij atmosfeer op het tooneel te scheppen. Zij kwam werkelijk zóó uit het hofje aangeloopen en wat ik tot op dien avond alleen nog maar van mevrouw CoelinghVorderman had gehoord zij was ook in haar spreken een „doove" Het was van typeering heel knap en van dictie onverbeterlijjk. ONZE TOONEEL-DILETTANTEN Mevrouw COR SMITTERMèRE Wanneer men zooals ik soms avonden achtereen dilettanten ziet spc» len, verwacht men geen „verrassingen" meer. Men meent zoo langzamerhand alle dilettanten van Haarlem te kennen en weet ook precies, wat de verschillen» de vcrcenigingen waard zijn. Elke ver» ecnuging heeft zoo haar eigen spelpeil,- m-aarhovon zij maar heel zelden vermag uit te komen en de criticus riöht zijn kritiek dan ook doorgaans in naar dat gemiddelde peil, waarop de verccniging staat. Tooli, zoo 'n heel enkele maal, komt men voor verrassingen te staan. Dan ziet men onverwachts een spel ontwik» kelen, dat men in het geheel niét had vcrwaoht, dan stijgt de voorstelling cenigc graden boven het gemiddelde en ontdekt men plotseling een „talent", dat te voren nooit Mas uitgekomen. Zulk een verrassing nu was voor mij de laatste voorstelling van Hcycnnans' Vanouds de Morgenster door NieuwLevcn. De voorstellingen van deze verccniging verheffen zich doorgaans met boven middelmatig dilet» tantismc en ziet. daar gaf Nieuw Leven op eens een opvoering van Ilcycrmans' Merk, die in alle opzichten de vergelij» king met de voorstellingen van de beste clubs in Haarlem schitterend kon door» staan. Het stuk werd in den goeden, zuiveren toon gespeeld, de opvoering getuigde van veel begrip, het spel van allen mos door de regie in de juiste bn» nen geleid, er was atmosfeer op het tooneel en de prestaties van de ver» schillende spelenden gingen ver boven het anders bereikte peil uit. Maar wat de grootste verrassing was. ik zag de rol van moeke Bruigom een rol. die Heyermans speciaal voor me» vrouw de Boervan Rijk had gcschre» ven en die dus zeer bijzondere cisohen stelt met zulk een zekerheid, zoo raak en gaaf door mevrouw Cor Smit Termère uitgebeeld, dat ik heel den avond door dit spel 9tcrk geboeid werd. En ik kan verzekeren, dat dit maar heel zelden bij een dilettanten voorstelling het geval fs. Ik vergat ein delijk M'ccr eens met een dilettante te doen te hebben. Het spel van mevrouw SmitTermère „pakte" mij onmiddellijk en hield mij vast tot aan bet slot. Het Mas een creatie,'die in alle opzichten ..af" was. zonder zM-akkc momenten, zonder inzinkingen. Hier werd iets ge» geven dat voor een liefhebster in zijn soort superieur was en ik Wist onmid» dcliijk. dat geen enkele dilettante te Haarlem in staat zou zijn om mevrouw SmitTenmère in deze rol te evenaren, ook niet movrouNv Bergman, wier talent in dezelfde riohting gaat en in wie ik tot nu toe de meest aangewezen per» soon Zag voor de vervulling van de rol» len van mevrouw de Boervan Rijk op het dilcttantcn'tooncel. Wat in het spel van mevrouw Smit zoo trof, Mas de zuiverheid en haar vol» komen inleven in deze rol. Mevrouw Smit M-as deze moeke Bruigom geheel en al, een M-aardin uit de kroeg met haar op de tanden, cén, die. als het er op aankomt, de „kerels aandurft", maar die week wordt als u-as, als het om haar zoon gaat. Haar spel deed mij door -do treffende, natuurlijke accenten zelfs nu en dan in de verte aan dat van me- .vrouw de Bocr-^van Rijk denken, al .miste het dan ook natuurlijk dat diep .doordringende al kreeg het ook niet dut relief als van onze grootc actrice. Maar hoe voortreffelijk wist ook me» •vrouw Smit deze moeke Bruigom te .doen leven, hoe precies raak M-as aldoor .haar intonatie, hoe- sappig en edit zonder ooit een nagemaakt of onnatuur lijk accent klonk uit haar mond het onvervalscbtc Amsterdamsdi. En knap nuanceerde zij aldoor, wat ging zij .telkens goed van den ccncn toestand in den anderen over. Werkelijk uitmun- .tend hijs-oorbeeld haar „omzwaai" te genover het meisje van haar zoon, wan» neer zij bemerkt, dat die moeder moet -orden. Het M-as M-aarlijk ook voor den criticus heel den avond een genoegen dit zuivere, goede spel te volgen en er enthousiast over te mogen schrijven. De gave creatie van deze „moeke Bruigom" bij Nieuw Leven, verraste te meer, omdat ik van mevrouw Smit Termère, die ik toch reeds ccnige ma len had zien^ spelen, geen h-CTinncring had bcM-aard. die zulk een voortrcffc» lijkc uitbeelding kon doen vcrM-achten. O. zeker, zij had indertijd dn Suiker» freule van Van Wermeskerken, juf» frouw Van der Kooy stevig op haar boenen gezet en aan deze dame de lo= cale Kattenburger kleur vermakelijk weten te geven, maar haar spel trof toen toch niet door buitengewone kwalited» ten. Zoo zou een andere dilettante met apart talent voor het M-cergcvcn van „volkstypen" het ook hebben kunnen doen. De juffrouw Van de Kooy van mevrouM- Bergman bijvoorbeeld deed er als geheel niets voor onder. Slechts één keer tevoren had mevrouw Smit Tcimèrc mij het overtuigend bewijs ge» geven, dat zij een bij/onder talent voor typecrcn bezit: dat was in mijn M s al» 1 i a n c e, waarin zij van Bet, de oude, doove hofjesjuffrouw een kabinetstuk» Daarnaast staan echter rollen, waarin evrouw Smit niet boven het mid» dclmatig milieu vermocht uit te ko» men en daarom verraste haar voortref» fcüjke moeke Bruigom mij re meer. Een dilettante, die tot zulk een creatie staat is. bewijst, dat zij al is het in het beperkt genre tor iets heel goeds ■n staat is. Het talent van mevrouM- Smit—Termère ligt blijkbaar op het» zelfde begrensde terrein als dat van mevrouw* Bergman. Ook zij zou ver» schillende Hcyermans»rollcn met talent kunnen voordragen. Dat zij zich buiten haar terrein moet wagen, geloof ik niet Naar wat ik mij van vorige rollen van haar herinner, lijkt zij mij daarvoor minder geschikt. Maar het is reeds heel wat in het verbeelden van een karaktci als moeke Bruigom, zoo uit te kunnen blinken. MevrouM- SmitTermère speelt reeds meer dan 47 jaren komedie. In 1928 hoopt zij haar gouden jubileum ah „tooncelspcclstcr" te vieren; zij ka: ons, na xncvoruw Hamannvan dei Hcyde op den langsten „staat var dienst" wijzen. Vier jaar lang is zij ook nog bij het beroepstooneel geweest maar dat is reeds lang geleden. Vol trots vertelde mevrouM- Smit mij, dat zij in de Amstclstraat te Amsterdam onder directie san De Groot nog naast „Doortje Frenkel" op de planken had gestan. Behalve actrice is zij ook regis» scuse. Bijna 8 jaar leidt zij reeds de voorstellingen van Nieuw Leven en met welk een ambitie zij dat doet, daarvan heeft indertijd de heer Kroon, de voor zitter van Nieuw Leven, bij haar 45 jarig jubileum iets verteld. Ondanks haar 66 jaar zoo zei de heer Kroon sleept zij de anderen nog mee door haar jeugdig enthousiasme. De jonge ren mogen zich eens door het slechte weer laten weerhouden om naar de repetitie te gaan, mevrouw Smit nooit. Zij is altijd present en vol vuur! Dat „feu sacré" toonde zij ook in haar spel in „Van ouds de Morgen» ster"! Jongeren zouden er een voor» beeld aan kunnen nemen, ook ann haar perfecte rolkei.nis! Voor Nieuw Le is het te hopen, dat de verccniging nog lang profijt moge trekken van' hel jeugdig vuur van deze 66»jarige! Er. mevrouM- SmitTermère wenschen wij toe, dat zij haar gouden jubileum moge vieren bij de verccniging, waarvan zij nu al zeven jaar de ziel is. En dan als moeke Rruigom in „Van Ouds de Morgcnsterl" J. B. SCHUIL. 5 n.m. Bloemendaal (530 M-) GodvlIensSr oefening :n de Ger. K->rk ie 3!oernendea1. 5.30 nan. Londen (365 >1., 2 L. O.) Sybil Thorndike en Lewis Case-on in ,,The death, of Queen KatherLne" ult „Shakespeare's" Henry 8. muziek gecomponeerd door Johni Foulde. 8 n.m. Hilversum (1050 M.) Voetbaluit» slagen en Persberichten van het Persbu reau Vaz Diss te Amsterdam. S.05 n.m. Londen, Liven try (365 If., 2 L. O., en 1600 M. 5 X. X.) Uitzending van godsdienstoefening vanuit St. Phi lip's Church. Kensington. n.m. Idem The National Children'* 9.35 n-m. Idem. The Oiof Soloist Sextet. Glaegouw (422 31.. 5 S. C.) Helen. Hen- echel (sopraan). Will-am Anderson (bas)! Edward Isaacs (pianofote). 9.50 n.m. Rome (425 M, I R. O.) Uiteen, ding van dansmuziek. Bournemouth (386 31., 6 B. 31.) Kamer muziek en Zang. 10.20 n.m. Londen. Da ven try (365 if., 2 L. O. en 1600 M. 5 X. X.) Brabazon Low- iher, solo's door de leden van Sextet Isa bel Gray. 10.50 n m. Cardiff (353 M., 5 W. A.) Tt« ilent Fellow Ship. MAANDAG 25 JANUARI 6.15 Y.nt. Hamburg (392 M) Morgenonl- roep. 8.15 v.m. Amsterdam (1950 IT.) Vaz Diss en Effectenbeurs. Persberichten en Beurs berichten. 8.S0 v.m. Hamburg (392 if Morgenom- 10.15 v.m. Amsterdam (1950 M.) Tijdsein vac he: Persbureau Vaz Diss. Officieels Amsterdam-»cite tij'd. 10.50 v.m. Davemlry (16CÖ If. 5 X. X.J Tijdsein en Weerbericht. 1L30 v.m. Ideal Het Radio Quartet. 12.15 nan. (Berlijn (505 M.) Tijdsein. 12.35 n.m. Oslo (332 M.) Beursberichten, 12.50 n.m. Parijs (1750 M. 6. F. R.) Con- cert. (Lucien Par's. 150 n.m. (Londen (365 51. 2 L. O.) Tijd» sein van Greenwich. Orgel RccitaL 2.10 n.m. Parijs (1750 if., S. F. R.) Pers berichten. Wisselkoersen. Weerbericht Ka. toenprijzen van het Perebureau Havee (Fr.)' 3-20* Cardiff (353 31.,. 5 W. A.) The Sta- iion Trio. 3 35 n.m. Londen (365 M., 2 L. O.) Radio» telefonie voor de school. 3.50 n-m. Berlijn (505 M.) Uitzending van een concert. 4.05 o.m. Birmingham (479 M., 5 I. T.fl The Station Wind Quintet. Concert. 4.20 n.m. Londen 365 31.. 2 L. O.) Tijd sein van Greenwich. „Vogues and Va- ZONDAG 24 JANUARI 8.35 v.m. Le'pzig (410 31.) 3forgenwij- ding. 10 v.m. Bloemendaal (530 51.) Godsdienst oefening in de Ger. Kerk. 1.05 n.m. Parijs (1750 31. S: F. R.) Con eert. Lucien Paris. 3.50 n.m. Londen (365 51. 2 L. O.) Rus sisch programma. Birmingham (479 5L,5 I. T.) Symphony Concert. 4.0S n-m. Bournemouth (585 M., 6 B. 31 Frank "Herhster. Cardiff (353 3L. 5 W. A.) Het Statiom Quartet. Concert. mouth calling America. 4-30 n.m. Amsterdam (1350 51.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias, officieel» Amsterdamsche tijd. Persberichten. 4.35 n.m. Londen (365 31-, 2 L. O.) Uit', zending van dansmuziek. Da Pielio met Joan Revel en zijn Italiaansch Orkest. 4.50 n.m. Rome (425 31., 1 R. O.) Kin» derhoekje. 5.05 n-m. Birmingham (479 3f., 5 I. T.)j ..Afternoon Topics". 5 20 n.m. Rome (425 5f-, 1 R. O.) üitzen. ding van daneanuziek. Cardiff (353 3L, 5 W. A.) Cardiff Radio, de „Five O'clock's". 5.35 n.m. Londen (365 51., 2 L. O.) Kin derhoekje. 6.20 n.m. Londen (365 31., 2 L. O.) Dans muziek. Glasgow (422 3f., 5 S. C.) WeerberichJ voor den landbouw. Bern (315 3f.) Weerbericht. 6.50 n.m. (Rome 425 31.) Speciaal gere6er. veerd voor officieele berichten. 7.20 n.m. Londen, Daventry (365 M., 2 L. O. en 1600 31.. 5 X. X.) Tijdsein van de Big Ben. Weerbericht en Persberichten. .7.30 n.m. Hilversum (1050 3f.) Politiebe richt. 7.45 n.m. Hilversum (1050 M.) Koersen van het Persbureau Vaz Dias te Aanster- Londen, Daventry. Robert Schumann, gespeeld door Hilda Dederich, piano. 8 n.m. Idem. Lezing. Onderwerp: „De slag bij Doggersbank", door 5Ir. Filson Young. 8.20 n.m. Idem. A Night wï'Burne, uit gezondenen uit Edinburgh. 8.35 n.m. Brussel (255 M. S. B. R.) Con- 9.20 n.m. Landen Daventry. (366 31., 2 L. O. en 1600 31-, 5 X. X.) The Grand Hotel Eastbourne Orchestra. 9.50 n.tn. Rome (425 31., 1 R. O.) Dane- muziek Hotel de Russie. 10 n.m. Hilversum (1050 31.) Koereen. Weerbericht en Persberichten van V. D. 10.20 n.m. Londen (365 if., 2 L. O Tijd- se'n va-n Greenwich. Weerbericht en Pers berichten. 10.50 n.m. Londen, Daventrv (365 31.. 2 L. O. en 1600 3f„ 5 X. X.) Ruby Helder „Le Reve de des Grieux" (3faesenet) „Wh* re" er you walk (Handel) etc. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cents per regel RADIO Uw Er°olste keuze in Radio- u Toestellen en Luidsprekers, vindt gij nog steeds bij TECHN. BUR. J. VAN DEN BERG, Jacobijnestraat 23 Telefoon 11322 6 Naar hef Engclsch van ESMé STUART. 36) Op dat oogenblik leek het temt van juffrouw Cadet meer op de knalroodc zijde dan op iets anders. „Blauw", antwoordde de generaal, omdat daar toevallig zijn oog op viel en niet omdat hij ccnig idéé had van het teint van juffrouw Cadet. „Ja. dat denk ik ook en dan is het roodc voor mij. De blauwe zij is het mooiste. Wie moet ze maken, tante Duif? Rivctt vond het niet erg plezierig dat ze deze grijze japon voor mij ma» ken moest". „Daar zullen wc het wel eens op een anderen keer over hebben", zei Lady Duif. Geef dat kopje eens aan. Anto» niii. Misschien voelen de heeren vrel iris voor een partijtje whist. /Sntonia, dat moet jij ook lecrcn". Toncy lachte. „Dat zou ik misschien m-cI kunnen „Generaal, ai u haar wat wilt helpen, zal Antonia zeker...." De generaal Mas een hartstochtelijk whistspeler en vond dit niets geen prettig vooruitzicht, maar hij boog na» tuuriijk beleefd. „De namen van de kaarten ken ik", zei Toncv bescheiden. „Juffrouw Cadet, haalt u als 't u blieft het speeltafeltje eens", zei Lady Duif; maar dezen keer sfond de gene» raai op en vergat ziin goede manieren niet tegenover de juffrouw van gezel» schap. Sir Evas en hij zetten het speel» tafeltje klaar. ,.1_' moest maar spelen zooals u zit", zei Lady Duif. die bang was dat de ka» pitein niet zooveel geduld zou hebben met een beginneling als de generaal en Sir Evas kende er zelf niet erg veel van. De kaarten werden rondgedeeld en Toncy ging tegenover den ouden gene» raai zitten. Harten is troef", zei deze laatste op berustenden toon. „Juffrouw Antonia, als u ziet dat Toncy knikte „Als het maar poker was", mompel» de ze, maar niemand hoorde haar „of pandoer of maar het spel begon. Een paar minuten werd er zwijgend gespeeld, toen keek kapitein Stone op en lachte. ..Zeg. generaal, u wilt er ons tusschen nemen. Deze jonge dame is geen leer» ling, maar buitengewoon handig in dit spel." Toncy lachte en de generaal was een en al glimlach. „Ja, ziet u", zei ze. „Paps hield van whist. daarom probeerde ik goed te spelen; maar ik voel veel meer voor poker". Toen zij door Toney's goede spel ge» wonnen hadden barstte de generaal in lachen uit. „Heeft u ooit gespeeld om „Neen", zei Toney, „wel eens om centen, ziet u. maar daar heeft Paps een eind aan gemaakt en nu wil ik niet „Dat is maar beter ook". „O!" zuchtte Lady Duif uit de diepte van haar fauteuil „nu is het kind zeker nog een geboren dobbelaarstcr ook! Wat heb ik toch in mijn huis ge» haald?" Toncy en de generaal wonnen en de- oude man kon zijn plezier niet verber» gen; maar op dat oogenblik werd To> nev naar bed gestuurd. „Je behoeft ons niet allemaal te kus» sen. Antonia", zei Lady Duif. „Maar ik moet oompje toch nog eens voor zijn mooie cadenu bedanken. Juf frouw Cadet en ik zullen wel zien dat wc samen het in orde maken, hè?" „Hei is heel vriendelijk, heel vrien delijk, maarmompelde de juf- frouM van gezelschap. Toen ze boven was haalde Toncy Trick en deed een rondedans met hem door de kamer. „Cadetje, M-as het geen heerlijke dag? Ik geloof zeker dat die oude generaal erg royaal is en Jim een flinke fooi zal geven". „O Toncy. ik vond het vreeselijk", begon juffrouw Cadet, maar toen ze zag hoe Toney's gelukkige gezichtje betrok zei ze. „ik bedoel je moet bene» den niet zooveel notitie van mij nemen ik ben er Mei aan gevvend om „O. is "t anders niet?" zei Toney. ...Maar je vond dat ritje toch wel pret» tig. is 't niet?" „Ja. dat natuurlijk wel. maar „Ik geloof dat ik het hier toch nog wel prettig zal kunnen vinden, Cadetje Met jou en Minnie Thomas en Jim. en. „En Sir Evas „Ja. ik vind hem erg aardig, maar hij wil niets van mij weten". „Dat weet ik niet. Soms vind ik hem erg ik bedoel, hij is nogal saai. Sc» dert jij er bent, ziet bij er veel opge» wekter uit". „O. daar heb ik niets mee 'uit te staan, dat week ik zeker. Hij vind het prettig om zijn oude vrienden weer bij zich te hebben". „Ik hoerp dat de generaal zijn forfuin zal nalaten aan Lady Duif. ze schijnt te zeggen dat ze het erg krap hebben". „O, was ze daarom zoo lief tegen hem zei Toney opgewekt. „Vervelend als je graag iemands geld wilt hebben en je moet dan allemaal dingen zeggen die ze aardig vinden. Ik zou het vast niet kunnen, en jij. Cadetje?" „Ik ook niet, want ik heb geen rijke bloedverwanten, en niemand die mij geld zou kunnen nalaten" en juffrouw Cadet glimlachte. Beneden maakten de heeren een paar beleefde opmerkingen over Toney en de generaal zei tegen Lady Duif: „Ik maak u mijn compliment over uw nichtje, Ladv Duif! Ze is zeer opge» wekt en intelligent". „Eigenlijk is ze geen nichtje van mij. ziet u. maar ze is zoo verwaarloosd, arme kind en zoo treurig opgevoed dat ik uit medelijden „Werkelijk, Mclina. er stond ons niets anders te doen", viel Sir Evas haar in de rede. „Ze is jong en zeer openhartig, en ze komt zonder cenigen schroom voor h3ar ideeëp uit", zei de oude man ia» chend. „Ik wees," zei Lady Duif op treuri» gen toon: „Ik vrees dat wij nog zeer eel moeite zullen hebben met haar op» ocding. maar ik zal er aan doen wat ik kan. Evas deugt heelemaal niet voor zoo iets". „Maar Mclina! och, ja misschien heb je wel gelijk, Ze zou nog eerder I mij opvoeden!" Magr met een koel: „Zoo denk je dat. Evas", ging zijn vrouw de kamer HOOFDSTUK XIV. De leunstoel. Den volgenden morgen was Toney heel vroeg op. maar hoewel ze verlan» gend uit het raam keek, had ze vaste plannen M-aardoor er van een wandeling :n het park niets kon komen. Op de snelste manier gleed ze de trapleuning at en was al spoedig in de keuken. Er M-as niemand anders, want het keuken» meisje stond ergens anders te praten met den schocncnjongen een verbo» den pretje. Mevrouw Homes had er aan gedacht dat Toney zoo hongerig was en in een schaal vond het kir.d haar eerste ontbijt Toen rende Toney den tuin in. en na een poosje ontdekte ze een tuinman die haar het huis van den rentmeester wees. Deze 'rwam net het hek van zijn tuin uit „Meneer Woods, u kent mij wel, is t niet? Ik ben het nieuwe familielid van Sir Evas, en hij heeft gezegd dat ik een schapenvacht mocht hebben". "Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1926 | | pagina 9