HAARLEM'S DAGBLAD UNITED TELEGRAPH FLITSEN WILDZANG BINNENLAND VRIJDAG S FEBR. 1926 DERDE BLAD DIENST VAN DE (Bijzondere correspondentie.) TURKIJE EN DE POSITIE VAN KONSTANTINOPEL Drie vin de groote Europecsehc slechts in cultureel opzicht, uit handen hoofdsteden hebben door den oorlog haar betcekcnis verloren; Wecncn, Petersburg en Konstantinopel, Al« thans, de bctcekenis, die haar groei eenmaal mogelijk heeft gemaakt, ont» breekt tegenwoordig- De groote palci» zen, ministeries, kazernes en gewant» schapsgebouwen, die vroeger door hun pracht en machtsontplooiing de sym< holen waren van de grootheid van het land. zijn overbodig geworden en hun tegenwoordige verlatenheid bewijst duidelijk den grooten val van degenen, die er eens geheerscht hebben Kon» stantinopcl. de tweede eeuwige stad, het Rome van het Oost.n. heeft haar bc'.eekenis verloren. De groote inter» iistionale stad gaat meer en meer ach» teruir en weldra /al zij niet veel meer zijn dan de groote kuet>tad van het nieuwe kleine Turkije. Maar nog altijd heeft het leven in het oude Byzantium een snellen polsslag. In de Grande Ruc de Pcra is het nog altijd een ge» drang van je welste en de auto's, die in razende vaart door de nauwe straatjes schieten, kunnen in vereent» ging met het geschreeuw van de straal» kooplieden wel de illusie geven van grflötcstadslcven. Ook in tic haven i» het niet doodsch. lang niet zoo troos teloos als verscheidene groote Kuro» peesche havens tijdens den wereld* oorlog zijn geweest. Van de nieuwe brug af is liet uitzicht op den Bospo» rus van bctooverende bekoring. Groote Amcriknanschc touristerischepcn, lfaanschc booten uit Triest, Franschc serpen, die qp weg zijn naar den Levant, booten van de Roemeensche regeeringsvloot. die er frisch en helder uitzien als jachten, liggen naast Turk» sche schepen aan de kade of op de reede voor anker- Daartusscbcn varen snelle, kleine bootjes, die het verkeer met Skoctari, Haidar Paella, de Prin» seneilandcn en de kustplaatsen van den Bosporus en de zee van Marmora on« dernouden. Pas wanneer men meer op» lettend toeziet ontdekt men, dat slechts een enkel vrachtschip in de hivcn lost, en dat al dit drukke ge» doe weliswaar bijzonder schilderachtig is, maar met het leven van een wcr» kclijke handelshaven weinig te maken heeft. Twee dingen bepalen de betcckcnis van steden haar ligging en de bc» kwaamheden en het karakter van de bewoners. Wat bepaalde groepen van de bevolking voor de bctcekenis van een geheel land (zcowcl wat lundel als financiën betreft) kunnen zijn, is nooit zoo duidelijk aan het licht ge» komen als in Spanje, waai de verdrc» ven Joden den gehcclcn handel mee» namen naar hun nieuwe land, naar En» geland, naar Nederland en naar Li» vorno. Voor den oorlog is Konstantinopc! een stad geweest van ongeveer 1-100-000 inwoners; daarvan waren on» geveer 400-000 Turken, 25C.000 Gnc» ker.. 200.000 Armeniërs. 7COOO niet» Gricksc'nc Europeanen en 60-000 Jo den. Konstantinopcl was niet alleen de stad met de meeste Gncksche inwo» ners, maar sic Grieken, de vroegere bc» woners van Byzantium, hadden ook buiten den staatsdienst en het leger in Konstantinopcl de leiding. Hun acti» viteit ia handel en scheepvaart en hun geschiktheid voor wetenschappelijk wertt maakten hen tot de beste handels» lieden, doctoren en advocaten, niet al» leen ;n K--;lart.yope', maar in het gchcele naburige Oosten- De patriarch van Konstantmopel met zijn groote privileges was niet alleen de gecstcl j- kc, maar in vele opzichten ook de wereldlijke leider van de Grieken in Turkijehij beschouwde zichzelf vaak ais ce opvolger van .let; Oriekschen keizer. Den storm van vtiontwaariÜ» ging, die in Griekenland opstak, toen men den laatsten patriarch uitwees, zal men alleen juist kunnen beoordcc» !cn, wanneer men bcjrijpt dat de maat» regder, van de Turksche regecring voor iederen Griek individueel op pijn» lijfcc wijze merkbaar waren- Zij maak» ten het hem bijzonder duidelijk dat het Grieksche Konstantinopcl :n handen van vreemdelingen was. die het liever zouden vernietigen dan het. zij het te geve... Toen Konstantinopcl in handen van Klein»Aziatisch Turkije viel, wist men met de internationale wereldstad niets aan te vangen. Daarom bepaalde men zich waarschijnlijk tot allerlei uitvvij» />ngcn en chicanes, welke ac Grieken evenwel voor een groot deel hadden toe te schrijven aan hun houding ge» durende de bezetting. Gedeeltelijk om» dat zij verdreven werden, gedeeltelijk ook uit ïngst. verlieten de Grieken de stad. In verband met hun groot aantal en hun bctcekenis, kan men zich voor» stellen, wat dat beduidde. Nadat Kon» stantinopcl reeds ontdaan was van zijn functie van hoofdstad, verloor het ook nog de dementen, die er de bc» tcckcnis var. handelsstad aan hadden gegeven- Maar riet alleen zijn handel» drijvende bevolking heeft Konstantino» pel verloren, ook zijn positie als han» delsplaats heeft door den veranderden toestand veel geleden. Vroeger is Kon» stantinopel de groote transitohaven naar de Zwarte Zee geweest. Thans evenwel heeft Rusland, een van de 're» langrijkstc landen, die aan de Zwarte Zee grenzen, zich geheel van de Zwar» te Zee afgewend- Het uitgebreide rui!» verkeer, dat zich vroeger tusschcn het rijk van den Czaar en Europa af» speelde, is vrijwel geheel verdwenen, en wat er nog van het verkeer is over» gebleven 'schijnt geheel en al over de Oostzechavens te gaan. Na den wa» penstilstand v3n 1"1S heeft men aan» vankclijk groote verwachtingen ge» kocstcrd van de opleving van Kon» stantinopel nis tocgangshavcn naar Rusland. Geweldige hoeveelheden goe» deren waren in Konstantinopel gecon» centrcerd- Toen kwam echter de mis» lukking van de WTangeL-expeditie en ook de sovjets waren niet in staat of althans niet bereid om de goederen, die men hun had toegedacht, op le nemen, wat een noodlottigen invloed had op Konstantinopcl. De achteruitgang van de stad is ook uiterlijk niet te verbergen- Gchcelc vooi steden en villa»wijken. in het bij» zonder Skoetari, waar talloozc Grieken woonden, zijn thans verlaten en zij ver» keeren zelfs reeds in een toestand van verval. Wanneer men met den trein van Haidar Pacha in de richting Isrnid rijdt, ziet men tallooze landhuizen, die te midden van een verwaarloosden tuin een dcsolatcn indruk maken. De stad, die een groot gedeelte van haar inwo» ners heelt verloren, wordt kleiner en de bewoners trekken zich in de eerste plaats uit de voorsteden terug In de binnenstad zijn het de ruines van af» gebrande perccelcn.- op de plaatsen waarvan geen nieuwe gebouwen ver rij» zen, die het verval demonstrecrcn. Het minst merkt men van den achter» uitgang in Pera, de stad van de Euro» pcancn. Maar zelfs hier, aan de hoofd» wegen, ziet men opvallend veel bord» jes, waarop woningen te huur worden geboden bij den algcmcencn woning» nood in vrijwel geheel Europa doet deze toestand zonderling aan- Ook de toekomst van Konstantinopel ziet er niet rooskleurig uit als groot» handelsstad en als hoofdstad is zij overbodig geworden. Het nieuwe na» tionalc, kleine Turkije heeft geen inter» nationale groote haven noodighet land wenscht alleen een handelsmarkt I oor Anatolic. Toch" zal Konstantino» pel altijd ccnigc bctcekenis behouden, vooral omdat de handelsbetrekkingen an Turkije tnet Duitschland. de Do» laulnndcn enz. den laatsten tijd weer iets levendiger zijn geworden. Maar als Turksche stad zal het oude By» zantium toch nooit zijn vroegere rol meer kunnen spelen. Da» wil echter geenszins zeggen, dat zijn toekomst ho» pcloos is- Op den Balkan alles nog agcr. nog minder geconsolideerd dan li de overige landen van Europa en het moet meer dan twijfelachtig wor» den genoemd, of Turkije, waarvan hel krachts» en encrgic»centrum in Klein» Azië ligt, in staat zal zijn. op den duur het thans aan de peripheric lig» gendc Konstantinopel te behouden. DR- L. MATAJA. Het vergaan van den logger Clara. M. A. 29 Een gift uit Engeland Voor de nagelaten betrekkingen der bemanning van den logger Clara M.A 29, uit Maassluis, welk schip door het Engclsche stoomschip Mil-ton Star in den nacht van 25November van het vo rige jaar werd overvaren, heeft de direc tic van de Blue Star I-ine te Londen een chèque van -KM) pond sterling doen toe» komen aan den rccdcr J. Poortman. Het comité heeft besloten genoemde gift zóó te verdeden, dat voor de kinderen uit elk gezin 100 pond st. geplaatst wordt op de Nutsspaarbank, met de bc paling -dat de moeders tot aan. de meer» derjarige kinderen -de rente zullen genieten. Verslag van den post cheque- en girodienst over de jaren 1923 en 1924 Thans een beleidvol beheer van den Directeur Sinds de heropening van den dienst nagenoeg geen klachten Gedurende den chaos 2.827.591.08 te veel uitbetaald Over 1924 een winst van f 126.325.22 behaald Verschenen is het verslag van den post- cheque» en girodienst over de ja» ren 1923 en 1924. In deze verslagperio» den vallen, naar de dirccteur»gcnenial der P. en T. mededeelt, de tijdstippen van stopzetting en heropening van het girobcdrijf. Wanneer men de ontwikkePng van den dienst sinds de heropening tot op heden in aanmerking neemt, dm is er ■olgcns den heer Dammc alle reden tot vaardeering van het beheer vol beleid an den directeur en van de toewijding an hem en zijn personeel in de bchar» tiging van de belangen van dienst Cn publick. Sinds de heropening zijn van de zijde der gebruikers geen of nagc» nocg geen klachten vernomen. liet valt niet te ontkennen, dat het bedrijf nog niet de positie in liet beta» lingsverkcer, die het vóór de sluiting innam, ten volle heeft herwonnen, al valt een gestadige toeneming van het gebruik waar te nemen. Daartegenover staat echter voor de naaste toekomst een andere omstandig» beid, die de bctcekenis van het insti» tuut zeer zal verhoogen. nl de tocwij» zing van een eerste rol in den betalings» dienst van den staat. Daardoor wordt een aanraking tusschcn het girobedrijf en personen uit alle lagen der bevolking geschapen, die het gebruik van het in» stituut door den particulier gunstig moet beïnvloeden. Hiernaast maakt de verruimde maat» ichuppclijke functie van het bedrijf het noodig. het zoo goed mogelijk te doen aansluiten aan andere hctqlingssystc» men. met name. aan het girosystcem van de Ncdcrlandsche Bank. Dit laatste zal worden bevorderd, door het opnemen voor den girodienst van een girorekenirtg bij de Bank, zoo» dra het overleg ter zake met laatstge» noemde instelling, hetwelk thans in gang is. tot overeenstemming zal heb» ben geleid. Onder de bestaande om» standigheden schijnt den heerDamme de verwachting gewettigd, dat binnen niet al te langen tijd bij een voortgezet zui» nig beheer van den dienst en voortdu» rende zorg voor de passende verster» king zijner inkomsten, het mogelijk zal blijken het bedrijf te doen bcantwoor» den zoowel aan zijn roeping als goed cn snel werkend en ruim verbreid bc» tnlingsinstituut, als aun het desidera» turn van evenwicht tusschcn uitgaven, en inkomsten. Bij het uitbrengen van het verslag was het nog niét aangezuiverde bedrag gedaald tot 109.747.13. Het verlies over 1923 heeft bedragen 275.S94.49 1'2, terwijl de winst over 1924 bedroeg 126.325.22. Tijdens de crisis bij het bedrijf is in totaal 2.827.591.08 te veel uitbetaald geworden op ruim 4000 rekeningen. In verreweg de meeste gevallen heeft aan» zuivering plaats gehad. Slechts in een beperkt aantal gevallen bleken de bc» trokkenen weigerachtig om hun schuld te voldoen. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 505 DE LUIE STOEL WORDT VERZET Vader begint den luien stoel te verschuiven naar de staande lamp I om op zijn gemak zijn ^-ant te lezen. waarop moeder hem dringend verzoekt den stoel niet te schui» ven de vloer krast zoo verklaart nadrukkelijk dat hij die krassen niet heeft gemaakt je kan zien dat het oude zijn geeft mopperend gevolg aan het I verzoek om het ding te dragen I cn verliest onmiddellijk een wiel» I tje slaagt er niet zonder moeite in, het weer op zijn plaats te werken verliest hij de volgende poging twee wieltjes haalt alle wieltjes eraf cn ver» plaatst den stoel, achteruit loo» pende laat. bij de zenuwachtige waar» schuwing. om niet over het voe» tenbankje te struikelen, den stoel op zijn teen vallen zit eindelijk goed, -als moeder vraagt of hij er wat tegen heeft om met haar van plaats te ver» wisselen, zij heeft een fijn naai» werkje onderhanden. (Nadruk verboden) Brand in een hotel te Arnhem Een Engelschman die op zijn bed lag te rooken Donderdagoohtend in de vroegte heeft in hotel Oranje Nassau aan het Sta» tionsplcin te Arnhem een korte, doch zeer hevige brand gewoed, die door snel optreden van politic en bran.! veer kon worden beperkt In het hotel logeerden ongcv,.. 40 gasten. Onder hen was een Engclsch» man, die op de tweede verdieping in ka» mer 52 was gehuisvest: hij heeft des naohts op zijn bed liggen, rooken en kwam omstreeks half drie tot de ont» dekking dat zijn bed in brand stond. Hij belde, waarop de nachtportier ver» scheen die met een overvloed van water het vuur bluschtc. De Engelschman kreeg een andere kamer en den portier werd opgedragen om geregeld te gaan kijken of het vuur goed uit was. Toen de nachtportier voor den vijfden keer bovenkwam stond de kamer in volle vlam Onmïddcl lijk word getelefoneerd om de braqd» eer, terwijl alle gasten werden ge» jvaarsohuwd en het was zes uur des ?-.ns in aller' de l enedenza» len werden bijeen giA Alles ge» schieddc in de grootste orde en de brandweer kon met —Pterin:het aur spoedi" blti? Eén kamer is totaal uitgebrand, ter» wijl een zeer aanzienlijke waterschade is aangericht. Het opnieuw uitbreken van den brand wordt geweten aan het smeulen van de kapok van het bed. De Engelschman is door de politic aan een 'erhoor onderworpen. HIJ MAAKTE ZICH KWAAD. J. A- le N. uit de Oranjeboomstraat, die op de Kruisstraat te Rotterdam een wagen voortduwde, maakte zien kwaad op cenige jongens die hem utt» jouwden en op hinderlijke wijze om zijn wugep holden. Hij trachtte een zijner belagers te grijpen cn zette hen op het trottoir achterna, doch daarbij gleed hij uit en smakte door de winkel» ruit van de firma \V. S. De man kreeg ccnigc snijwonden aan de handen, doch kon na in de buurt verbonden te zijn, zijn weg vervolgen In de uitstalling ls door glasscherven ccnigc schade aan» gericht. DE OUITSCHE DIENSTBODE Nu de dure viselcosten zijn komen te vervallen komen de Duitsehe dienstboden weder in prooien getale naar ons land. FEUILLETON Naar het Engelsch van ESMé STUART. 47) Faber zweeg verbaasd. Hij had vaak over Anne Cadet gedacht cn wat er van haar geworden zou zijn, maar hij had het niet durven vragen. Hij wist niet eens dat ze nog bij Lady Duif was. Nu hij dit wist hielp het nog niet veel. want hij was even arm terug ge» komen als hij was weg gegaan. „U bedoelt zeker juffrouw Cadet", zei hij eindelijk langzaam. „Natuurlijk! Wij zijn dikke vriendin» ncn, weet u, en toen ik toevallig hoor» de dat u hier was ze had mij ver teld dat ze u kende vond ik dat oude vrienden elkaar moesten ontinoc» ten. maar nis u getrouwd was cn kinderen had. moest ze dat toch wc» ten voor ze u zag kortom, ik ben op verkenning uitgegaan". „Hoe ss het met haar? Het is lang geicden dat ik haar gezien heb. maar toen wij jong waren is het ons allebei itegen gcloopeu en sinds dien tijd „Waarom heelt u haar niet gcschre» ven -" zei Toncy. „Paps zei dat hij zich nooit kon begrijpen hoe het mogelijk was dat de mensohen daar hun vrien» den verwaarloosden en heel vaak zelfs niet naar huis schreven. Er was een man in de binnenlanden dien Paps be« handelde cn die stervende was. Hij had een aardig sommetje op de Bank staan cn Paps zei: „U moest uw testament maar maken, meneer Peel", maar de ar» me man zei dat hij zich werkelijk den naam van zijn bloedverwanten niet kon herinneren, hoewel ze beel goed voor hem geweest waren toen hij nog een kind was. Dat is echt gebeurd'. Toncy had maar doorgepraat om me» neer Eabcr gelegenheid te geven even na te denken maar toen ze juffrouw Todd met de thee hoorde aankomen, moest ze weg. ..Ik moet gaan. meneer Faber. Het zal juffrouw Cadet plezier doen te fioo» ren dat u er is. Wat zal ik tegen haar zeggen en wanneer kan ze u komen op» izockcn? Neen, komt u liever ons op zoeken. Ik heb pas een stoel voor haar bekleed. Het is vreeselijk om vijftien jaar lang juffrouw van gezelschap te moeten zijn, tenminste bij tante Duif, als je heeiemaal geen familie of vrien» den hebt. weet u. Ze moet heusch een beetje opgevroolijkt worden „Is /c niet getrouwd of verloofd?" stamelde Faber. „Neen. maar ze dacht dat u het wel was, omdat u haar nooit schreef". Ik had geen vooruitzichten, en ik had toch niet het recht om Hij zweeg toen juffrouw Todd bin» ncn kwam cn Toncy moest weg. „Ik moet naar huis rennen, anders vraagt tante Duif nog waar ik geweest ben! Engebnd is geen vrij land, zooals Australië. Gocdenmiddag juffrouw» Todd. Meneer Faber kent een vriend van mij, een heel aardipen man met rood haar en hij heeft beloofd dat bü mij zal komen opzoeken". „O ja. juffrouw? Wilt u niet eerst een kopje thee?" „Ik zou het graag willen, maar het kan niet. Ik leef tegenwoordig volgens een rooster". Een oogenblik later was Toncy weg en kon juffrouw Todd Kaar verbazing luchten tegenover den zendeling. ..Een nichtje van I.ndy Duif noga'.! Die is verschrikkelijk trotsch. maar ik ind deze jonge dame erg vriendelijk. Heel anders dan andere dames. Kent u heusch een vriend van haar?" „Ja. juffrouw Todd, alles wat ze ge» zegd heeft is waar", glimlachte Eaber. „Nu, het doet me plezier, dat u dat zegt' Je leest tegenwoordig zulke rare dingen in de krant dat je altijd half cn half verwacht dat de mcnschen je voor den gek houden. Ze kent natuurlijk juffrouw Cadet cn die kent u ook, ver» telde mijn man mij laatst. We zien haar niet vaak. maar als ik haar eens op de thee vroeg zoudt u de kennismaking Het pokkengeval te Den Haag De Zuid-Afrikaansche student overleden In het Gemeente Ziekenhuis te Den Haag ;s Donderdagmiddag overleden de Zuid»Afrikaansohe studen: Daniel de Wet uit Ashton (Kaapkolonie), in den ouderdom van bijna 21 jaar. Zooals bekend was de overledene, die deelnam aan den tocht der Z.*A. stu denten naar Europa, door de pokken aangetast. EEN SERIE DIEFSTALLEN OPGE» HELDERD. Het Hbld. schrijft: Sinds eenigen tijd werden in de loods van een expediteur te Enschedé dief» stallen gepleegd. De dieven hadden het blijkbaar begrepen op balen manu» facturen. Zoo werden eind December jl. twee balen manufacturen ter waar» de van ongeveer 900 ontvreemd, ter» wijl men den 19en Januari jl. tot de ont dekking kwam, dat er door middel van braak drie balen manufacturen, ter waarde van 1100, waren ontvreemd. De politie begreep met lieden- te doen te hebben, die op de hoogte wa» ren van het expeditievak. Eenige dn» gen geleden werd als verdacht van de» zen laatsten diefstal aangehouden een man, vroeger als knecht werkzaam bij den expediteur. Hoewel verschillende aanwijzingen tegen den aangehoudene door de politic werden ingebracht, bleef deze zijn onschuld volhouden. Inmid» dels gelukte het, naar aanleiding van door een firma te Enschedé verstrekte inlichtingen de ontvreemde goederen te Rotterdam op te sporen en in beslag te nemen, waarbij ook buien voor den dag kwamen, die vóór dien waren ont» vreemd. Woensdagmorgen vervoegde zich iemand bij de politie, die verklaarde het alibi van den aangehoudene te wil» len hewijzen. Daar deze persoon bij» zonder veel oveerenkomst vertoonde met dengenc. met wien de aangehoudc» ne te Rotterdam gezien was. werd deze persoon nader gehoord cn bekende de» ze met den aangehoudene de balen op verschillende tijdstippen naar Rotter» dam te hebben vervoerd, zoodat het aangeboden alibi een averechtsch ge» volg had. Deze persoon is eveneens aangehouden en zal ter beschikking der justitie worden gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. DE ZJLVEREN BRUILOFT VAN KONINGIN EN PRINS. Prinses Juliana naar Het Loo. Prinses Juliana is Donderdag van Den Haag naar Het Loo vertrokken ten medeviering van het zilveren huwe» lijksfeest van haar ouders. Te Apel» doorn kwam de Koningin haar dochter afhalen. Carilionavond te Amsterdam. Ter gelegenheid van het zilveren feest van het Koninklijk echtpaar en de te houden collecte voor de slachtoffers van den Watersnood, zal de heer J. Vincent, Maandag 8 Februari van 12 tot 1 uur een bespeling geven op het Kou ninklijk Paleis op den Dam. Uitgevoerd wordt o.a. de Hochzeitsmarsch vanMen» delssohn cn Ons Vaderland van Ri» chard HolL Het geschenk van Am» sterdam.' De Amstcrdamsche feestcommissie deelt ons mede, dat het huldeblijk van de burgerij aan 't Koninklijk Echtpaar ter gelegenheid van het zilveren huwe» lijksfeest zal bestaan in een schilderij .van G. H. Breitner „Het Damrak te Am sterdam". Uit Ind ie, SOERAKARTA. -1 Feb. (Aneta). ftp order van Z. H. den Soesoehoe» nan van Socrakarta zullen alle moslims in alle mesjids (moskeeën, bedehuizen) op 7 Februari bidden voor het heü van de Koningin. IN DE MODDER GESTIKT. Te Den Flaag is een tuindersknecht bij het groentenspoelen voorover in het water gevallen waarbij hij in de modder verdween cn gestikt is. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cent» per regel kunnen hernieuwen. Mijn man vertelde dat haar vader cn uw vader buren wa» ren". „Ze zou misschien liever niet willen komen. Dank u, juffrouw Todd, ik heb alles wat ik noodig heb" en Faber bleef droomcrig voor zich uit zitten staren. Toen Toncy den salon binnen kwam zag ze onmiddellijk dat de generaal zijn. belofte gehouden had. Hij hield Lady Duif bezig cn juffrouw Cadet zat als steeds lusteloos hij de theetafel. Tonev zag er stralend van geluk uit en was volkomen bereid dit te laten merken toen ze de kamer in kwam en zich met haar hoed koelte toewuifde. „Antonia, je bent erg laat! Sir Evas zei dat hij je niet gezien had en hij is weer uitgegaan". De generaal kwam tusschenheidc: „Ziet u. Lady Duif, huizen in Londen gaan ieder jaar in waarde vooruit. Ik kan tegenwoordig tweemaal zooveel huur voor mijn huizen maken als vroc» ger". „U heeft uw kapitaal altijd zoo goed beheerd, generaal. U zult het af cn toe wel eens moeilijk vinden om uw inko» men uit te geven, want nu u geen diners geeft „Er zijn altijd wel anderen die het voor mij willen uitgeven', zei de ge» neraal glimlachend, „maar ik moet wel zeggen dat ik van nature spaarzaam ben. Als ik zie hoe roekeloos sommi gen met hun geld omspringen...." „Precies. Niettegenstaande de hoogc onkosten die wij hier hebben ben ik vast besloten nooit schulden te maken". „Des te meer is het te prijzen dat u er nog een nieuwe last.bij heeft geno men". antwoordde de generaal en keek naar Tonev, die bij juffrouw Cadet zat en ontelbaar veel kopjes thee dronk. „Ja. de verantwoordelijkheid is heel groot. Maar waar moest het kind heen? Mat moest er van haar worden? Neen. ik heb tegen Evas gezegd dat het onze plicht was cn dat wij ons niet door de gevolgen mochten laten afschrikken". „liet is werkelijk allerna.Jigst van u. Lang niet iedereen zou een arm meisje in huis willen nemen. Ik hoop van har» te. dat zij later genoeg zal verdienen om zichzelf te onderhouden of dat u op een andere manier van dien last ontheven zult worden". Lady Duif zocht nog naar een vriendelijk antwoord maar op dat oogenblik-kwam Tonev naar hen toe. „He. wat had ik een honger, tante Duif! Het herinnerde me aan een pic nic die wé eens hadden, toen we het eten hadden vergeten en wc o zoo lang oosten wachten. Mogen juffrouw Ca det" cn ik deze week eens een picnic houden? J1 et zou wat gezellig kunnen zijn". „Maar ik ga weg, Toncyzei de géneraal, „je moest er liever mee wach ten tot ik weer terug ben". .„Tante Duif, u zou onze picnic toen niets prettig gevonden hebben: er za» ten zooveel zwartjes naar ons te kij» ken en een er van zag er heel vreemd uit omdat ze in de rouw was over haar man". „Ik vind het een vreeselijke verkwis» ting om die menschen zwarte crêpe te laten dragen", zei Lady Duif; ik wei ger altijd om het aan de armtn te ge» ven. Het is bespottelijk om hen zulke dure stof te laten dragen". „Dan moet u hun vecren geven, tan» te Duif, want de zwartjes dragen niet veel, weet u. maar als ze hun man ver» liezen, stoppen ze allemaal veeren in hun haar. Dat gebruiken zij in plaats van rouw»crëpe en als ik hun uitleg hoe het in elkaar zit willen uw Kana» kas misschien ook wel veeren dragen, dat is goedkoopcr". ..Ik ben blij dat ik geen vrouw heb dan hoef ik over die dingen tenminste niets in mijn testament te zetten", zei de generaal lachend. .De mannen waren heeiemaal niet aardig tegen hun vrouwen. De stakkers zagen er zoo mager uit. Toen wij wat eten naar de kippen toe gooiden raapte een van de vrouwen het op voor zich zelf eii ze at het alsof ze heeiemaal uit» gehongerd was". (VFordl vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1926 | | pagina 9