HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN 1626 NEW-YORK 1926 kis ff iti Je* VRIJDAG 19 FEBR. 1926 TWEEDE BLAD DE STEMDWANG Iti ons vorige nummer :s Je aandacht er op gevestigd, dat de arrestatie van de Ovcrstcgcns, die geweigerd hadden om te stemmen en de boete evenzoo riet wcaschtcn te betalen, met weinig tact was geschied, daar hun de gele» genheid gegeven werd, hunne «narchis- tische beginselen te propagccrcn. De geschiedenis van de laatste maanden geeft evenwel aanleiding, den stemdwang nogeens nader te bekij» ken. Het is verwonderlijk, dat de Tweede Kamer, na de opgedane ervaring, den stemplicht maar niet liever heeft af- j geschaft. Hij paste ongetwijfeld in het stelsel van de evenredige vertegenwoor» diging: wanneer wij aannemen, dat de rnacht zoo zuiver mogelijk moet wow den verdeeld naar het aantal stern» men. dat in het land wordt uitge- bracht, dan is daarvan het bijna onmis- haar complement dat ook :cht nik m?ah w' toch zuiver zal uitve...... Tegen die redeneering valt niets in te brengen, zoolang zij beschouwd wordt als streven Tiaar het ideaal. ■Derhalve als theorie. Maar iets anders is het, een ideaal" met geweld toe te passen in de practijk. De tiran Pro» ciustcs. had (in ten waarschijnlijk krankzinnig of moorddadig brein) als ideaal geplaatst, dat alle mcnschen even lang moesten zijn. zoodat hij om daartoe te komen de te langen een kopje kleiner maakte en de te korter, tot de door hem normaul geachte leng» te liet uittrekken: het resultaat was •natuurlijk in beide gevallen hetzelfde, namelijk dat zij er bij omkwamen. Onze vredelievende Nederlandschc Tweede Kamer zou zulke w ree de methoden nooit toegepast hebben, maar deed toch in zoover aan Procru.es denken, dat zij het «vpc van den Nederlander eens vooral had vastgc» Bteld. Die moest namelijk belang stel» len in de wijze waarop het vaderland wordt geregeerd, althans in de rich» ting waarin dut bestuur behoorde te gaan. En bestonden er in ons land in» cerdaad mcnschen. die het niet noodiü vonden daarvoor hunne aanwijzing te geven, dan moesten zij daartoe worden gebracht. En wel door hen te dwingen, regelmatig ter stembus te gaan. Gaan wij uit van de stelling, dat de Nederlander in het landsbelang niet onverschillig mag blijven omtrent de vraag, hoe zijn land geregeerd wordt, dan school in de opvatting zeer zeker een ideaal. En de gedachte, dat men den onverschillige die zelfs dit minü mum van politiek besef miste, er lang» zatnerhand toe zou brengen deel te nemen aan de stemming wanneer men hem maar noodzaakte, den gong naar de stembus te doen. zag er inderdaad zoo kwaad niet uit. Helaas, is zij in de practijk niet opgegaan. Det wotge» ver kon door bedreiging met straf oij verzuim den onverschillige misschien over den drempel van het stemlokaal krijgen, hom er zelfs toe bewegen, zijr. biljet in de bus te doen. hem nopen tot invulling van zijn stembriefje kon hij niet Daarmee werd dus ae nobele ncüoc- bng om een zuiver overzieht te ver» krijgen van den wil der kiezers weer te niet gedaan. De wet schrijft wel voor, dat de kiezer achter den naam van zijn candidaat een stip moet zet» ten met een gekleurd potlood, maar de uitvoering daarvan is omnoge» lijk. omdat dit voorschrift zou nep bon meegebracht de onderteefcenmg van het stembiljet, waarmee de kostelijke regel der geheime stemming zou zijn prijs gegeven. Dat zou niemand aan» gedurfd hebben. (1) Zoo kreeg men de strllc ontduiking ven de goede bodooling der wet. Do kiezer kon haar veilig sabotccrcn. Wensebte hij niet te stemmen, maar evenmin moeilijkheid te hebben me. de autoriteiten, dan stapte h.j (of i&U) met een stalen gezicht het stemlokaal binnen, nam in ruil voor de oprocp.ngs» kaart het biljet rustig in ontvang»», zotte zijn stip achter geen crocclcn naam of achter meer dan een naam. stopte het gesloten in de bus en ging. zeker wete* Je dat het bij de ongcld.gen zou worden gerekend, stil zijns weegs. Wie zou hem wat doen? Waar men op gerekend had. namelijk via: hij zich eenmaal den gang naar de «tenibus ge» troostende, al spoedig daarvan althans enig practisch nut zou willen zien kwam niet uit. Men kan daarovei j-ihüosophcerco, zich afvragen waar óm toch wel zoovclcn hun cnndidaut niet wenschten aan te wijzen, daarmee kwam men niet verder, liet kan wel die eigenaardige geest van verzet ge» wecst zijn. die naar men beweert or.s Nederlanders in het bijzonder eiger. is en dan gaf de wet daar zclt zeker voedsel aan Mogelijk ook vond me» nigccn. die de zaak wat dieper be= keek, m den stemdwang een eigen, aardige tegenspraak met de vr«h«'d van spreken en schrijven die ons -Ne» dcrlanders, binnen redelijke grenzen, ïs toegestaan en die wij wel degelijk door alle tijden heen wcnschcn te handhaven. Ik bede el namelijk, dat vrijncid van sor.ken de vrijheid van zwijgen m<-« iritsluit. Waarom moest de wetgev... vergunning vorleencnde. dat ieder zijn politieke overtuiging ongehinderd uit, Bfe! goedkeuren, dat andere landgc» ïiootcn de hunne verzwijgen? Dat was het toch, wat de opzettelijk blanco» Pt emmers wensohte-n te doen. Het allen bijvoorbeeld toegestaan, vrrdijk door de Groote Houtstraat te .'nepen al '•'••re het twintigmaal per lóa-g Niemand zou er ooit voor terug» pchrkken. die straat, wanneer zij hem om de een of andere reden onct beviel, totaal te mijden en voor zijn wande» 1 in gen van noord naar zuid of om» gekeerd, de Vilhebnuiastraat. het Mei» l,„iand of de Kleine Houtstraat te kic» yen. Men is toch nooit genoodzaakt, van een recht -gebruik te maken. Toch wanneer wij het stemrecht, zooals de naam al aanwijst, hebben te bcschou» wen ais een recht, wènscbt de wet. gever de uitoefening van dat recht op te dringen aan die daar geen prijs op .■■telden. Hier ligt. zou ik mecnen. de fout van den stem-dwang. Het erken» ncn van een recht aan een ander sluit iet in, dat deze daarvan ook gebruik raakt. Aanvankelijk hebben personen, die daartegen bobben willen protc-s. teeren. dczclfide fout begaan als de wet» gever zelf. namelijk hun doel voorbij geschoten door de bepaling belachelijk te maken. Zij zonden lieden die daar» voor in geen enkel opzicht in aanmer» king kwamen, raar gemeenteraden- Zoo ontstond de rapaille-partij. die •geen partij was en a! spoedig verliep, omdat er geen positief beginsel was. dat de leden vcreenigdc, alleen de ne» gntieve gedachte, die hen afkccrig maakte van den stemdwang. Van hun eigen creaturen moeten zij zelf ai spoedig een afschuw gekregen heb» hen maar hoogstwaarschijnlijk hebben zij de bereidwilligheid van den wet» gever om den stemdwang weer ai te schaffen, verminderd. Door hoon laat niemand zich van een verkeerd besluit teru j brengen, integendeel zij prikkelt hem op zijn beurt tot verzet. En of» schoon in den aanvang de uitvoeren» de macht, hetzij bij overleg met den etgever of niet. de bestraffing van wie niet verkozen hadden te stemmen achterwege liet :s na de laatste Ka» nierverkiezing met ernst tegen hen op» getreden en hebben wij de vervolging gezien, die door kantonrechters is in» gesteld tegen de personen, wier name i de burgemeesters hadden opgegc» ren. (2) Of deze rechterlijke ambtenaren dat met ccnig enthousiasme hebben ge» daan. tot bevordering van den stem» plicht, weten wij niet met zekerheid, maar kunnen het betwijfelen, liet komisch element, dat er van zelf ver bonden is aan een strafvervolging in massa, ontbrak in ieder geval niet: de sr.clle behandeling waartoe de massa noodzaakte, moet ook menigen kun» tonrechter zelf verdroten hebben. He» zien wij de boete van drie 'gulden, sub sidiair drie dagen hechtenis die opgc» Icgd werd in verband met de over» treding en vooral tegenover het ideaal van den wetgever, dan is de in» druk alweer meer kluchtig, dan dra» nutfceh. Hoe! de goede bedoclm": elke kiezer cfen uitgebrachte stem zou bereikt worden door Je bestraffing met driehonderd centen. zou de wcigcrachtigcn tot betere gedach ten brengen? Laat ons niet verge» ten. dat het den wetgever om die be straffing op zichzelf niet te doen kon zijn- Zij. de bcstrafiing. moest dienen tot bereiking van zijn doel dat iedereen zou gaan stemmen. H:er is de vergelijking tusschcn een vader, die zijn kind een kastijding toedient omdat het zijn bevelen en wcnschcn in den wind heeft geslagen, niet te onpas. De straf is middel tot verbetering, geen doel. Maar aangenomen al, dat bij een volgende Kamerverkiezing niemand zonder geldige reden van Je stembus wegblijft, dan volgt daaruit limmcrs niet. dat het doel van den stemdwang bereikt is; er zullen alleen een vcci grooter aantal ongeldige stemmen zijn uitgebracht- De weigeraars zullen met dit eenvoudige middel den wetgever. Iaat .ik het maar ronduit zeggen, oin den tuin hebben geleid. Bij deze vervolgingen is bovendien gebleken dat er ook mcnschen zijn. die liet stemmen nalaten op grond van ge moedsbezwaren- Men kan daarover denken zooals men wilde gemoods» bezwaren van anderen uit den weg praten Is altijd een onmogelijke taak en een onbillijke handeling geweest er terwijl gemoedsbezwaren tegen den mi litiiircn dienst met zorg worden nage gaan en zooveel mogelijk ontzien, js het niet logisch daarvan geen notitie te nemen ten opzichte van het stemmen bij Kimervcrkietdngen- Het moge dan waar zijn, dat het aantal van de kie zers, die het gemoedsbezwaar aanvoe ren, niet groot is. hier Egt de moeilijk» beid niet in het cijfer, maar in de zaak zclt'. Zoo zien wij moeilijkheden aam alle kanten. Vooreerst, ik herhaal het o.n» dat het wiet te vaak gezegd kon wen den. de onbereikbaarheid van het doel, dat iedereen ernstig meewerkt tot de .-.temming: men kan dat verzet afkcu- icn. zooals ik doe. omdat men :n een goed geordenden staat niet behoort te verzuimen zijn wenschcn omtrent de wijze van bestuur op zijn stembiljet uit te drukken. Maar daarmee is het verzet niet verdwenen. In de tweede plaats de omstandig heid dat men met drie gulden de vrij heid koopen kan om niet mee te doen Hier komt van zelf de vnag naar vo ren of naderhand misschien een stren gere bestraffing te wachten is- Maar mogen wij dat aannemen? De Wetge ver zal toch niet blind zijn voor de moeilijkheid draconisch op te treden legen een verzet, dat blijkbaar bij een r.iet onbelangrijk deel van de kiezers wortel heeft geschoten- Hij zal daar te re eer tegen opzien, omdat de oorzaak van deze onverschilligheid, althans voor een gedeelte, gezocht moet worden in den afkeer, die bii duizenden in den lande tegen het parlcmcntai. e aanwezig i-. Daartegen met geweid in te gaan zou een groote vergissing kun nen zijn Buigen of barsten kan op zijn tijd te pas komen, maar wie moet er buigen en wat zou kunnen barsten? En in de derde plaatser worden martelaren .gekweekt voor een zaak, die de moeite toch eigenlijk niet waard is. Hiermee worden niet bedoeld anaxchis» die de gelegenheid voor propa» ginda aangrijpen maar eenvoudige zie len. die in allen ernst mecnen, dat hun geweten hun het deelnemen aan een stemming verbiedt. De conclusie van dit betoog kan dus riiet anders zijn, dan intrekking van den Stemdwang. Misschien heeft dit nog .wel het on verwacht resultaat, dat er meer Neder landers opgaan naar de stembus niet illcen. maar zelfs hun biljet redelijk invullen- De landgenoot staat niet al leen. die toen er quaestie was van de invoering van plaatselijke keuze, ver» zekerde ..ik gebruik nooit sterken drank, maar als plaatselijke keuze wordt ingevoerd, neem ik een borrel, is protest!" Logisch is deze redeneering niet, maar al te strenge bepalingen lokken evenredig verzet uit. Laat dan de wet» gever, logisch redeneerende. een voor* schrift tot stemdwang intrekken, dat blijkbaar in het volkskarakter geen wortel schiet een voorwaarde im» mers, die voor goede wetgeving onmis» baar is. J- C- P. (1) Zelfc kan de kiezer, nadat hij de oproepingskaart overhandigd heeft, het het stembiljet weigeren. Men tcckent dan wel zijn naam aan op het proces» crbaal. maar vervolgt wordt hij niet. (2) Aldus hangt bet af van het per soonlijk inzicht van de burgemeesters, of de weigeraars a! dan niet zullen worden vervolgd, hetgeen natuurlijk een fout is. BINNENLAND De winkelsluiting te Amsterdam Het mogelijk maken van avondverkoop De gemeenteraad van Amsterdam behandelde do voordracht van B. en W. tot wijziging van de verordening op de winkelsluiting, waarvan de strek king is een avomtverkoop mogelijk te maken voor zaken in levensmidde len die des middags zijn gesloten. Na dat nog besloten was in de verordc» ning op te nemen 'n wijziging waardoor verkoop door venters van levensmid delen op Zondagavond mogelijk is. werd de voordracht van en \V. goedgekeurd met 2713 stemmen- Winkeliers in geconserveerde, of an dere direct voor het gebruik gereed zijnde levensmiddelen, mogen volgens de voordracht hun winkels openhou den tot 1 uur 's nachts, mits zij deze inkcls dan sluiten tot 4 uur n.m. EEN WAT AL TE GROOTE DOUCEUR. Een daggelder in Ankeveen werd de» zer dagen de gelukkige winner van een prijs iu de loterij ten bedrage van 4250, tegelijk met een anderen inwo» ncr dier gemeente, een handelaar. Bei der loten waren afkomstig van een lo- tenfirma te Wccsp. De beide hccrcn, die deze zaak drijven, bezochten per auto de gelukkige winners, ten einde hun de geldbedragen uit te betalen. De daggelder was niet weinig verrast, toen hij die groote som op de tafel zag uitgeteld. Aan de beide hoofdagenten, die hem dat geld in huis brachten, stelde hij 50 ter hand voor den agent die hem het lot had verkocht. Doch het bleek, dat het de bedoeling der bezoekers was om ook zeken niet met ledige handen te vertrekken. Dit maakten zij den prijswinncr op be scheiden wijze aan het verstand, die daarop aan ieder 10 wilde uitbeta len. Doch dit was al evenmin de be doeling. In zeer welsprekende bawoor- dingen maakten de beide loterij»agen< ten den daggelder duidelijk, welke kos ten zij zich al zoo getroost hadden, om dat geld naar Ankcvcen te komen bren gen". En het eind van het liedje was zoo» aar. dat de daggelder, die langzamer hand door de welsprekendheid der lo» terij»agcntcn nog meer in de war was geraakt dan door de verrassing van het onverwachte fortuintje, den beiden lo terijcompagnons.ieder 100 ter hand stelde. Toen was verdere wel prekendheid overbodig geworden; de bezoekers verlieten dus de woning van den daggelder, om den anderen^ prijs» winner niet zijr- gewonnen geld 4250J gelukkig te gaan m3ken. welke laatste hun een bedrag van 150 als douceur schonk. De beeren hadden aus het autotochtje van Wccsp naar Anke niet voor niets gemaakt. Maar.... de zaak zou een staartje hebben, zegt de Gooi- en Eemkndcr. De predikant, bezocht het gezin vai den daggelder en vernam natuurlij! van het groote buitenkansje, dat de fa milic was te beurt gevallen. Tevens werd toen ook de geschiedenis van de 200 fooi verteld. Hij vond in een en ander aanleiding, om naar Wccsp te gaan en zijn be/ock aan de loterij- firma had ten gevolge dat de 200 te- ruggeven werden, 12.50 mochten de heeren houden, ter bestrijding van de auto-onkosten. De gewonnen gelden staan thans vei lig en wel hij de Boerenleenbank. RINGRIJDERU NAAR OUDEN TRANT. Vanwege de afd. ..Onmeer en Om streken" van de Holl. Mij. van Land bouw zal dezen zomer te Opmeer (N.- H.) worden gehouden een ringrijderij naar den ouden trant, in de eigenaar dige costumes den verschillenden tij den eigen, en in of met voertuigen met bespanning der paarden daarmede in overeenstemming. Evenals destijds bij de ..Boerenbruiloft" zal ook "nier or ganisator z"n de bekende folklorist dr. van Balen Blanken te Spanbroek, zoo meldt de Tijd, DE EVOLUTIE VAN EEN WERELDSTAD New-York (of Nieuw-Amsterdam) toen ondernemende Hollander* het eiland Manhattan in 192G v de Mohikanen kochten in r Hoe Broed way thans de machtigste boulevard der wereld er in den aanvang der 19e eeuw uitzag De moderne wereldstad ienkort het 300-jarig bestaan zal worden gevierd. Het pokkengevaar Van de Landsdrukkerij Het nieuwe verdachte geval Tegen levering van drukwerk te Den Haag aan anderen Wij meldden reeds, dat naar de barakken op Hou trust te Den Haag de amanuensis in het laboratorium van hot gemeentelijk ziekenhuis aldaar is vervoerd, als verdacht van lijdende aan gewijzigde pokken. In ITet Volk le zen wij nader: De patiënt heeft tijdens de ziekte van den Zuid-Afrikaanschcn student, die aan pokken gestorven is. in het laboratorium onderzoekingen met smetstof verricht. Het u vrij zeker dat hij thans inderdaad door pokken is aangetast. Niet alleen toch is de tem peratuur verhoogd, maar ook vertoont de patient een voor pokken typeeren den uitslag. Zijn toestand is overi gens gunstig en gehoopt wordt, dat de. ziekte bij hem, die ingeënt is. een licht verloop zal hebben. HET POKKENBESLU1T. Stsbl. no. 17 bevat het besluit var. 2 l;tbr. 1925 tot nadere vaststelling van buitengewone maatregelen tot af» wending van de pokken en tot wering harer uitgebreid.ng en gcyolgcn. Blijkens dit besluit is ieder verplicht de inlichtingen, door ambtenaren of geneesjcundgen van hem verlangd ter zake van de uitvoering van dit be sluit. nauwkeurig en naar waarheid onverwijld te geven. Het tweede hoofdstuk van dit besluit geeft nadere regelen ten aanzien van het toezicht op landverhuizers en Jerselijkcn; van het grensverkeer, van het goederen vervoer en van het scheepvaart ver* keer. Dit besluit treedt In werking op 1 Maart 1926. EEN MONUjMENTENVERORDE» NING TE AMSTERDAM. De gemeenteraad san Amsterdam heeft aangenomen een voordracht van B. en W. tot vaststelling' van een ver* ordening tot behoud van moouvncuAcn in de gemeente Ams'ct'lora. In de vergadering van de Kamer an Koophandel en Fabrieken te Gro ningen, werd besloten zich te rich ten tot den minister van Arbeid. Handel en Nijverheid met een adres naar aanleiding van de missive van den minister betreffende de opdracht door de Kamers van Koophandel aan de Landsdrukkerij tot levering van drukwerken. In dit adres maakt de Ka mer bezwaar om de gevraagde mede werking te verleenen. De Landsdruk kerij is een staatsbedrijf, dat zich niet dienstbaar moe; maken aan de be hoeften van andere lichamen of par ticulieren. De Kamer, aan welke is op gedragen het behartigen van de belan gen van handel en nijverheid, trek meer dan eens te velde tegen offi- cieelo of scmi-officieele overheidsbe drijven. die de belangen van den han del aantastten of dreigden aan te tas ten. Zij heeft daarom ernstig bezwaar om aan den wcnsch van den minister te voldoen. HULDIGING VAN DR. BEKLAGE- Do raad van Amsterdam heeft in een zitting met gesloten deuren aangeno men een loorstcl van B. en W. om voor de nieuwe brug over den Ainstel gebruik te maken voor zooveel de ver zorging van het .«esthetisch gedeelte bctrett. van de diensten van den archi tect dr. I 1'. Berlage. Een ander besluit, eveneens door den Raad in besloten vergadering genomen, heeft betrekking op den 70sten ge boortedag van den architect, op 21 Feb.uari aanstaande. Goedgekeurd werd een door der- burgemeester aanhangig gemaakt voor» cid door den beeldhouwer Van Zijl een gedenksteen te laten vervaardigen, te plaatsen in de Beurs, het meest beken de bouwwerk van den tot ver over onze grenzen bekenden architect, Het werk van den Vol- kenbond in Oostenrijk Rede mr. A. R. Zimmerman Op uitooodiging van de Faculteit der Handelswetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam, zal mr. A R. Zimmerman op Woensdag 24 Februari a.s.. des avonds ten acht ure een rede houden, over: „Het verk van den Volkenbond in Oosten» ijk". Introducties zijn tot een bc« perkt aantal op schriftelijke aanvrage te verkrijgen aan het Bureau der Uni» versitcit. ONTPLOFFING. Woensdagavond is door onbekende oorzaak in de machinefabriek van de firma Gehr. Rossmark te Almelo de installatie van de autogene lasch» inrichting, staande in een afzonder» lijk gebouwtje gesprongen. Het ge» houwtje werd geheel uit elkander ge» slagen en m de er naast staande fa» briek zijn een groot aantal rusten ver» niciJ Daar er niemand in de fabriek aanwezig was hadden er geen persoon lijke ongelukken plaats. PAARDEN VAN EEN HOFR1J. TUIG OP HOL GESLAGEN. Donderdagmorgen zijn op de Johan van Oldenbarnevcldtlaan te Den Haag twee voor en hofrijtuig gespannen paarden <ip hol gcsl.ii.cn Vermoede» lijk -zijn de paarden geschrokken van een voorbijratciendc kar. De koetsier had de dieren niet meer in de hand. Ongebreideld gingen de dieren er van door. De koets slingerde over den weg en botste tegen een boom aan, waar door de disselboom brak. Een der paarden, aldus lichtte aan de Nieuwe Crt. Iu- aarbij die ren itot staan gebracht door een bur» gcr, die onbekend is gebleven. In het rijtuig zat de adjudant van H. M. de Koningin majoor A. Ruys, die gelukt kig niet gewond werd,

Haarlem's Dagblad | 1926 | | pagina 5