HAARLEM'S DAGBLAD JOS. M. ORELIO t FLITSEN VRIJDAG 26 MAART 1926 DERDE BLAD HET EINDE VAN EEN GROOT ZANGER ZIJN LEVEN EN WERKEN verheerlijkt Met ontroering volle zalen, bekranst hben vandaag zonder eind. inderdduizenden De werkelijkheid is altijd anders, ederlandcrs het Jozef Marie 'l'heodoor Orclio werd op 'odsberleht van 1" April 1854 te Den Boscli geboren.' 'jCif 'rclio ontvangen. Hij was een kind der armoede. Zijn va» '-tt is geen phrase der was een analphabcet en een somber, .mals aak op pa< naargeestig man, gedrukt door ellende 'ier wordt gezet en zorgen \"auk sprak hij dagen lang Is een man is geen woord. Maar in zijn Gcdcnkschrit' eengegaan die teil heeft ürelio verteld van zijn moedei aam heeft ver» „die haar kinderen verzorgde met He> orvcn. Orclio melsche liefde en zoo schoonen invloed as een buitenge» op hun karakter en gemoedsleven uit» one figuur onder oefende...." vele gr00te Aan haar moet het te danken zijn mgers van zijn geweest dat hij, ondanks de armoede 'jd. Hij was een thuis, zelfs in dien tijd een behoorlijke persoonlijkheid, die sterker invloed op opvoeding kreeg en voor hulponderwij» de massa had, dieper indruk op liuar /er kon studceren. Hij slaagde op 20» «naakte, dan zelfs zangers als Mes» jarigen leeftijd voor zijn examen en schaert. Rogmans, Henri Albers, Jules ging naar Dordrecht. Als kind had iiij Aloes en anderen. Hij hield zijn 'eigen natuurlijk al steeds groote voorliefde plaats en zelfs de jongste generatie lur. voor de muziek getoond Te Dordrecht denkt hem vandaag met eerbied tn met emotie jegens zijn wondere begaafdhe» den. „What "s in a name?" heeft Shakespeare gevraagd, en velen hebben hem ver» keerd begrepen. Hij bedoelde het on» getwijfeld ironisch. Het antwoord is .Veel!" Als Orclio een tooncclnaam had moeten kiezen zou hij geen betere hebben kunnen kiezen dun dien zijns vaders. Het sonore woord zingt een nobclcn z.uig. Het moet door velen voor een pseudoniem zijn gehouden eer men algemeen wist wie hij was. Want de velen zijn altijd ongcloovig, vooral in Nederland. Er straalden levenslust en energie uit rijn markanten, vierkanten kop! met het hoogc. spierwitte haar en de fonkc» lende donkere oogen. Zoo was hij zelfs nog twee jaar geleden, toen hij zijn ze» ventigstcn verjaardag vierde en her» dacht werd bij afscheidsconcerten. De stem was toen erg gebroken, het prach» tigc bronzen bariton-geluid klonk nog maar even. soms. uit enkele tonen. Het was uit De intonatie was niet zuiver meer. t afscheid te Amsterdam bracht üc tragiek die onafwendbaar is bii zulk een gebeurtenis. Maar de oude hard» werker toonde nog zijn techniek en ook zijn energie, want zelfs toen had hij nog nicuwtfingcstudccrde nummers van Strauss. F.miel Hullebroeck en Gevaort op zijn programma. Wij jongeren kunnen het alleen be» treuren dat wij hem niet in zijn groot» sten tijd bijvoorbeeld in de dagen van den Parkschouwburg te Amstcr» dam. toen de jonge Ncdcrlandschc Opera groote glorie oogstte hebben kunnen hooren. Maar velen zullen, even» ab schrijver dezes, de herinnering aan de eerste muzikale emoties van hun jeugd verbinden aan den naam Orclio. Twintig jaar geleden hoorde ik hem voor 't eerst, als Mephisto in Faust een van zijn grootste successen en die avond in den schouwburg op den Jansweg is mij altijd bijgebleven. Herin» neringen van dien aard plegen zich te concontrccrcn op één lied, soms zelfs op één muzikale phrsse. en het is nu alsof 'k weer de ontroerde huive» ring gevoel die Orclio teweegbracht in de serenadede serenade met haar mulle woorden in de Hollnndsche tekst: „Catharma, hartedlefjc, hoort gij mij dan niet?" Talloozc anderen zullen dergelijke her» Jnneringen aan hem hebben. Al zijn hoorders boeide hij onweerstaanbaar door zijn merkwaardige persoonlijk» beid, door dat wondere magnetisme in z.ijn prachtige stem, dat alleen de groot» sten onder de grootcn bezitten, dat de Franschen hij Sarah Bernhardt „sa voix dor" noemden, dat in den loop der eeuwen op talloozc wijzen is aangeduid maar altijd buiten 't hereik van den knapstcn criticus is gebleven, omdat het boven menschefijk begrip staat Men voelde en onderging dat onzegbare in liet actecren van een Louis Bouwmees ter. een Elconora Dusc. men gevoelt bet nog in de schilderijen van een Rem» brandt, in de composities van een Beet» hoven, liet is dat Hoogere in de kunst, waarbij al bet andere, al het gewone, vergeten wordt en in het niet verzinkt. Het is reine ontroering. Kortzichtige mcnschcn beschouwen een man als Orclio uitsluitend als een lieveling der Fortuin. Hij trok immers van de eenc triomf naar de andere, steeds gevierd, steeds toegejuicht in 'zijn aphorismen heeft hij zelf gezegd: „Een kunstenaar is een uitmiddelpuntig wezen. Waarom wordt hem dat kwalijk genomen?" En hijzelf alleen heeft er» door geleden. Hij was een genereuze natuur. In 1902 bijvoorbeeld gaf hij bijna de geheele op» brengst van zijn )ubilcum.s»toumée aan de noodlijdende Opera. Later kwam hij zelf in geldzorgen en in allerlei moeilijk» heden, 's Levens leed bleef hem niet bespaard, maar hij vond steeds een groote steun in zijn vrouw, en bleef naar daarvoor altijd dankbaar. Zij over» leeft hem thans, na zijn laatste weken getrouw aan zijn ziekbed te hebben doorgebracht. Zij was de levensgezellin die hem immer bijstond, die met hem genoot in zijn tromfen en met hem mee» leefde in verdriet. Jos. M. Orelio is eenmaal in het Ne» dcrlandsche muziekleven geweest wat Louis Bouwmeester op het Nederland» schc tooneel was, Daarom wekt zijn dood zulk een algcmecne ontroering. Hij zal niet vergeten worden. R. P. BINNENLAND DE In MIJNONGEVALLEN IN 1925 43 DOODELIJKE woord op vragen yan het Ka» raerhd Hermans, deelde de minister van Waterstaat o a. mede dat in het afgcloopen jaar in de stccnkolcntmij» ncn in Zuid»I.:mburg 43 ongevallen met doodclijken afloop hebben plaats ge» had. Het aantal doodelijke ongevallen werd verhoogd door twee zeer ernsti» ge, waarbij te zamen zes arbeiders het leven verloren. In totaal hadden dat jaar 2627 mijn» ongevallen plaats, waarvan 1158 van grootcr bctcekenis. l)c minister stelt er prijs op, te ver» klaren dat hij zijn bijzondere aandacht zal geven aan de bevordering van de veiligheid in de mijnen. Geregeld wordt onderzocht, of alle veiligheids» voorschriften zijn nageleefd. en zoo niet. bij wicn de schuld ligt. Daaren» boven yordt thans geologisch en seis» mologisch onderzocht, of wellicht Da» tuurkrachtcn den stccnval, die mees» tentijds de ongevallen veroorzaakt, be= invloeden. ril hij lid van de iiedcrtafel „Kunst' min", onder leiding van van der Lin» den, en de zangeres Wilhclmina Gips „ontdekte" zijn stem en nam hem on» der haar leiding. In 1876 zong hij voor 't eerst als solist op een concert te Kampen, en nu volgde een tijd van stij» (fend succes als concertzanger. nadat hij iet onderwijs eraan gegeven had. Maar er kwamen teleurstellingen, en hij moest nog eens drie jaar lang onderwijzer zijn. Toen hij 32 jaar was (1886) begon het moeilijke leven van de Nederland» schc Opera een aaneenschakeling van successen en teleurstellingen. muzi» kale triomfen en finanaeelc mislukkin» gen. Zij duurt nog voort, en zij zal blij» ven voortduren tot de Staat besluit om de tekorten door subsidie te dekken. Niet „omdat wij een klein land zijn", maar omdat een Opera nergens kan le ven zonder Staatssteun. In groote lan» den zooals Frankrijk en Duitschland heeft men steeds overvloedig gesubsi dieerd; in kleine landen, zooaU Dene» marken en Zweden, evenzeer. In het groote Engeland geeft de Staat geen cent en is de National Opera, die een kwijnend bestaan lijdt, zelfs niet in staat om het Covent Garden Opera House te bespelen. In Nederland gaat de Co-opcra-tic op reis om het leven te houden met voorstellingen te Parijs „Zonder subsidies van vorstenhuis, land en stad kan geen opera bestaan", heeft Orclio twee jaar geleden nog ge» zegd. Misschien zal het nu. bij zijn dood, nog eens indruk maken. Zijn succes als operazanger even aarde, ja overtrof dat van den con certzanger. Maar hij was en bleef beide. Hij werkte geweldig en zijn rollen wa ren talloos. Langzamerhand moet hij er meer dan negentig op zijn repertoire ge had hebben. Daar waren de oude, zooals in Les Huguenots, La Juive, Czar und Zimmermann, Hamlet, Guillaurne Teil, Mignon, Faust, Paljas, Caval» Icria Rusticana en de nieuwere in Carmen. Louise, Tosca, de Herberg prinses. Hij zong ook in ettelijke Ne» dcrlandsche opera's van v. Milligcn, Brandts Buys. v. d. Linden en Richard Hol. Hij vierde een triomf hij de eerste opvoering in Nederland (1895) van Césur Franck's Les Bèntitudcs. Hij zong in I.a Damnation de Faust, in Beethoven's Negende, in ettelijke ora» taria. Na zijn eerste opleiding door Wil» helniina Gips had hij later nog gestu» deerd bij Mcsschacrt te Amsterdam en bij Wartel te Parijs. In 1902 onderwierp hij zijn \\'agner»rcpcrtoirc aan een al» geheele hcw.icning door den beroemden zanger Lugen Gura te Münchcn. Hij heeft in alle \Vagncr--opcra's gezongen. In 19041905 maakte Orclio een wa« u triomftocht door Ncderlandscli» Indic. Ik zal maar niet gaan opsommen iu hoeveel landen hij gezongen heeft Hij reisde de halve wereld at en had eral succes. In 1902 speldde graaf in 1 logtndorp lu-m. namens de Ko» ningin, het ridderkruis der Oranje» Nassau»ordc op de borst, toen hij zijn 25»jarig jubileum als zanger vierde. In 190S, na een seizoen met een .sterren» troep" te Londen, ontkwam hij aan de Bcrlin»ramp doordat een verlate geld» woord bestaat, blijkt uit den aanhef VAN DEN TREIN- DIEFSTAL TWEE AANHOUDINGEN Op het station te Utrecht zijn aan» gehouden a'.s verdachten van den dief» sta! van f 300 m den trein gepleegd ten nadeelc van den koopman die van Am» sterdam naar Zeeland reisde de 45»ja» rigc koopman L. 't H. en de 36»jarige reiziger E. belden uit Den Haag. De aangehoudenen slaan bekend als kwartjesvinders en werden daarvoor al eens veroordeeld. KIND VERBRAND. Terwijl de vrouw van den landbouwer M, T. te Ermelo, zich even uit de ka» mcr verwijderde, zette zij haar kindje a i» acht maanden op een klein stoeltje - waarop zij het met een band vast» bond op den vloer voor de plaat van een brandend haardvuur. Toen zij na ongeveer vijf minuten terug kwam. zag zij dat haar kindje met stoel en al voor» over in het vuur was gevallen en het bovenlichaam geheel in brand stond. Zij greep de brandende kleine er uit en overgoot het met koud water, doch het leven was reeds geweken. ONZE OFFICIEELE TAAL. Een nieuwe proeve van ons officiccle Ncderlandscli is te vinden in de memo» rie van toelichting no. 3 op de Wijzi» ging van de wet van 22 Mei 1945 (Staats blad no. 22) op de invordering van i Rijks directe Belastingen. Daarin le» en wij van ..schepelingen of ambtena» en, die niet in liet bezit ziin van be» lag ba re goederen" en iets verder; in overeenstemming met hetgeen arti» kei 117 der Pensioenwet 1922 onbe» slaghaar verklaart". Dat voor de gespatieerde nieuwe monstruositeit een goed Hollandsch VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 549 OPONTHOUD Je komt tot het besef, dat de trein nu al een heel tijdje stilstaat wrijft op het raampje zucht van opluchting als I kijkt knorrig door den om te zien waar je bent. I de trein begint te zuch» I wagen als het geknars maar ziet geen bekende I ten en knarsen alsof hij I sterft met een geweldig I mijlpalen I voort zal gaan I stoomgesis haalt je horloge te voor» wisselt van gedachten houdt je adem in ais de schijn en tuurt er pcin» met je achterbuurman I wielen weer beginnen te zend op over de leiding der I draaien en "erwacht elk spoorwegmaatschappij I oogenblik het remgc» I knars je constateert dat het nu toch doorgaat en keert tevreden tot je krant terug (Nadruk verboden) SOLDAAT INBRAND ZELFONTBRANDING VAN PHOSPHOR Dezer dagen overkwam den milicien D. oit Leeuwarden in de kazerne te Assen een ernstig ongeval. D. had de onvoorzichtigheid gehad, keclpastilles die een groote dosis phosphorus bevat» ten in een lucifersdoosje, waarin ook nog ongebruikte lucifers in den broek» zak te bewaren. Op een gegeven oogenblik zijn de pastilles ontbrand, waardoor de milicien in brand geraakte en zich zoo ernstig verwondde, dat hij in het hospitaal moest worden opge» nomen. Zijn toestand is bevredigeni £EN ALGEMEENE PLAATSAAN DUIDING. De Shell heeft in samenwerking met de K. N. A. C. en A.NAV.B. he. groot» sche plan ontworpen, aldus meldt Auto»Leven, om over het geheeld land in alle gemeenten naamborden te plaatsen ten gerieve van de toeristen. Binnen niet al te langen tijd zal men dus in ons land sierlijke naambordjes zien bij den ingang van gemeenten aan de rechterzijde der voornaamste verkeerswegen. De borden bestaan uit een ovaal geel schild, met in de lengte» zijde horizontaal daarop een zwart bord met den naam van de plaats in witte letters. Op het gele schild zijn boven den plaatsnaam in zwarte let» ters de namen A. N. \V. B. en K. N. A C. geschilderd, waaronder in roode letters de naam Shell. zending uit Holland zijn terugreis uur vertraagde. Hij bleef zingen tot 1926 Toen trok hij zich terug, om in 1924. bij die af» scheidsconcerten, nog eens weer te ver- de memorie, waar sprake is inkomsten, die „niet vatbaar zijn voor besla g". Straks verwachten wij nu dat deze ijksdienst die zulk een fijn en zuiver II^SUICIISI UIL l-UIS Wil IIJU til -UI-U schijnen met zijn geliefden Proloog uit taalgevoel toont, ons bet aanslagbiljet Paljas.... Imct het bedrag van ons „belasting» I b a a r". inplaats van belastbaar inko» (men, thuis zal sturen. j Het kippenvel, dat menigeen bij het Orel'o was een kunstenaar en hid zien ervan bekruipt, zal dan het karak» daarom zijn bijzondere zwakheden. In ter van ganzenvel aannemen! HET VORSTELIJK GESCHENK- De heer \V". C' Boncbakkcr. directeur van de Koloniale Bank, heeft aan het gemeentebestuur \an Amsterdam een belangrijk geschenk aangeboden, be» staande uit vier zilveren kandelabers, een groote zilveren jurdinièrc op pla» tcau, twee kleine jardinieres op pla» tcaux en zes ronde vruchtencoupes. De groote jardiniere is bijna een me» ter groot en de kandelabers elk voor negen kaarsen, zijn 60 c-M- hoog- Dit geschenk, dat wc in de kamer van den Burgemeester in tcekenlng hebben aanschouwd, zal vervaardigd worden door Amsierdam9chc zilver» smeden Vermoedelijk zal het nog een jaar duren voor de kunstvoorwerpen gereed zullen zijn. Zij zullen vervaar» digd worden in de zilverfabrick van de N.V. As Boncbakkcr en Zonen en dan tooncn hoe boog de zilversmeed» kunst te dezer stede staat. Het vorste» lijk geschenk is door het gemeentebe» stuur op hoogen prijs gesteld. Een ander burger van Amsterdam heeft de meubelen ten geschenke aan» geboden voor de kamer van den Bur» gemcester in het nieuwe gedeelte van I het raadhuis- DE NEGER-OPLICHTER Ongeveer twee jaar geleden verscheen in liet hotci, bchoorende bij het Zuid» il -Ilandsch Koffiehuis aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam een neger, die aldus de N. R. Crt, in gebrekkig Eo» oclsch vertelde, dat hij baron Otto de Gurio heette, EngeLsch officier was bij het 19de regiment koninklijke lancicrs en tijdelijk toegevoegd was aan het En» gelsche gezantschap te 's»Gravenbagc. Op zijn reis van Parijs naar Den Haag had zijn auto bij Roozendaal een panne gekregen, en zijn moeder en zijn kamer» dienaar waren in Roosendaal achterge» bleven, toen hij per trein naar Rotter» dam doorgereisd was. Hij nam zijn in» trek in genoemd hotel ca besprak ka» mors voor moeder en knecht. In het hotel hield in dien tijd ook ver» blijf een planter uit Engelscb Guyana, die weldra konnis had gemaakt met baron de Guric en hem welwillend zijn diensten als tolk aangeboden had, welk aanbod de baron met graagte aannam. Men besloot den avond in eikaars gezel» schap door te brengen, en de baron had er geen bezwaar tegen, dat een derde, een Rotterdamsche kantoorbediende, die een kennis van den planter was, zich bij hen voegde. Vóór zij het hotel verlieten om in de stad verstrooiing te zoeken, gaf baron de Guric aan een kellner een chèque, ter waarde van 2650, in bewaring. Al spoedig had de baron den planter doen merken, dat hij op het oogenblik wat schraal bij kas was. De chèque kon nog niet verzilverd worden, evenmin een wissel op de Amstcrdamsche bank groot 1600, dien hij hem liet zien. De planter stelde hem daarop 29 Ncderlandscli geld ter hand, waarmee de baron zich voorloopig zou kunnen behelpen, en welk geld den planter te» rtiggegevcn zou worden, zoodra de chèque geind zou zijn. Voor ten man als de baron was het onderhoud, dat de lecning ten gevolge had. wel zeer pijnlijk geweest. Vandaar dat het onder vier oogen plaats gehad had. en de kantoorbediende hier niets van wist In den loop van den avond zag de baron kans. dezen kantoorbc» diende ook enkele oogcnblikken alleen te spreken te krijgen en hem deed hij hetzelfde verhaal van nog niet te vctzü» veten oheques en wissels. De kantoor» bediende gaf den baron daarop ó0, waartegen hjj den wissel in onderpand nam. Het drietal amuseerde zich voortreffe» lijk, de baron maakte groote verterin» gen en liet ook in het hotel de rekening nogal oploopen. Maar eensklaps bleek de baron ver» dwenen; Zonder betaling was hij plotse» ling met onbekende bestemming afge» reisd. en men hoorde niets meer van hem. noch van de moeder, noch van den kamerdienaar, voor welk tweetal nog steeds kamers opengehouden waren. Bij het gezantschap bleek de neger baron De Guric een volslagen onbe» kende. Daarop haastte men zich den chèque en den wissel ter uitbetaling aan te bieden, hetgeen niet gelukte, omdat zii valsch bleken te zijn De politie werd in het geval betrok» ken, maar alk nasporingen naar den ba» ron bleven vruchteloos, tot korten tijd terug 'n neger wegens een of ander mis» drijf in de strafgevangenis te Rotterdam opgesloten werd. Deze neger, die op» geeft George Carter te heeten. toont een treffende gelijkenis met baron Otto de Guric. Aan verscheidend menscheo, die indertijd baron de Gunc gezien heb» ben, is het portret van George Carter getoond en allen hebben hem met groo» te stelligheid herkend. Intusschcn ontkent George Carter be» slist zich ooit als baron de Guric voor» gedaan te hebben. In den tijd, dat de negcTbaron in Rotterdam vertoefde, zou hij volgens zijn verhaal in het Zuiden van Frankrijk, in Vizza, verblijf gehoo» den hebben, in gezelschap van de com» tessc de Slakowsky. De juistheid van deze bewering is nog niet vastgesteld kunnen worden. Wel is gebleken, dat de neger, die beweert George Carter te zijn. reeds talrijke vonnissen wegens oplichting achter den rug heeft. Duit» sche, Franschc. Belgische en Engelsche gevangenissen hebben hem reeds geher# bergd. Het onderzoek wordt voortgezet, PLAATSELIJKE KEUZE. Prof. dr- J- R- Slotemaker de Brume, heeft in verband met zijn benoeming als Minister van Arbeid, izch terugge» trokken als spreker op de den 2den Pinksterdag a s. op Houtrust te Den Haag te houden nationale meeting ten gunste van Plaatselijke Keuze, georga» nisccrd door de Nat. Blauweweek» commissie, als sluiting van de z.g. blauwo week. In zijn plaats heeft nu oud«minister mr. V. H- Rutgers, de vader van het initiatief-ontwerp inzake Plaatselijke Keuze, toegezegd het woord te zullen voeren- De andere drie sprekers zijn de Tweede Kamerleden, ds- A. v. d. Hei» de, P. Hiemstra en ds. J. Longman. VERLAGING VAN DE SPOOR» WEGTARIEVEN. De Kamer van Koophandel en Fa» br eken voor s=Hertogenbosch en Om» st-eken heeft besloten, er bij den mi» nistcr vai. Waterstaat op aan te drin» gen. dat de verlaging van de spoorweg» tarieven voor de derde klasse in de» zelfde mate zal geschieden als voor de andere klassen, dat de kiloroete; boek» jcs weer zullen worden ingevoerd, en het buurtverkeer zal worden uitge» breid. Aan de andere Kamers van Koop» handel zal verzocht worden, instem# m:ng met dat adres te betuigen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN m 60 Cents per regeL FEUILLETON LANGS VERBORGEN PADEN Ze» Avonturen uit het leven van den beroemden EngeUchen detective HERBERT PORTER Vrjj bewerkt uit het Eogeltch door ELLEN WAYLAND (Nadruk Verboden). 26) HET DERDE AVONTUUR „Ik deed het omdatom 'it wellen. Toen Baron Goldoni klaar was met omdat ik Mr. Kennedy niet wilde be» het telefoongesprek, ging hij naar zijn zwaren", zei hij met toonloozc stem. kamer om zich to vcrklecden. Daar Nu hij een Kkcntcnis heeft afgelcgj wachtte zijn secretaris Mr. Rossi die terughouding van mij natuurlijk op hem om nog een paar brieven stc» nografisch op te nemen. Toen Rossi zijn hlocnoot uit den zijzak van zijn colhcrt wilde halen, gebeurde hem een ongelukje; hij trok den verdwenen voorhoofdband tegelijk er uit Op het» zelfde oogenblik zag Mr. Rossi in, dat hij een verloren man was. Het hccle gebouw van leugen en bedrog en niet meer noodig". De president keek den detective aan :n deze beantwoordde dien blik. „In I ieder geval heeft mijnheer Rossi een vnlschc getuigenverklaring afgelegd", I constateerde de president. „Maar daar voor zijn zeer verzachtende omstandig» heden aan te voeren. Het was gemak» kclijk voor hem geweest het verbaal verstand stortte in: niet Miss Violet an den diefstal te doen en daardoor Hubbard had het sieraad gestolen, Ir. Kennedy nog te bezwaren". maarmaar...." „Hij zou hem niet bezwaard hebben", „Slgnor Rossi?" viel de president voerde Herbert Porter daartegen aan. hem in spanning in de rede, „Door de verklaringen van den hotel» I „Neen, mijnheer de president, niet DE VALLEI DER VERSCHRIKKING boy was iedere twüfcl aan de schuld Mr. Rossi, mnar Miss Botty Locke, de |zvan Kennedy buitengesloten, De recht» gezelschapsdame van Miss Hubbard. „Dan heeft mijnheer Rossi een val» bank was immers volkomen van zijn Deze jongedame staat namelijk in in» schc verklaring afgelegd", zei de de» schuld overtuigd?" tiemc relatie met Signor Rossi. Ze had tcctivc doodkalm, „want t r. Rossi was „Dat mag dan -vaar zijnmaar hem het sieraad gegeven en waar» vijf jaar bij den baron in betrekking en welke reden kan mijnheer Rossi gehad sehijnlljk waren die twee van plan er is van den diefstal van den voorhoofd» hebben ïn het belang van den beklaag» zoo spoedig mogelijk mee naar het bui» band en de onderhandelingen met Mr. de te zwijgen?" tenland van door te gaan. Mr Rossi Kennedy volkomen op de hocgtc ge» „WelMr. Rossi had de gelegen» wist toen hij zich door den Baron be# werst".' heid om op een goedkoope manier trapt zag, in dén oogwenk want hij „Mijnheer Rossi", zei de president, zijn edel gemoed te tooncn., „u hebt gehoord wat de detective mijn woordde de detective hoi nd. heer Porter beweert. Ik vraag u nog „Laten we tot een resultaat 1 i eens: wist u, dat baron Goldoni mijn» heer Kennedy dreigde zijn vrouw te zullen aanklagen wegens diefstal?" Jaik wist bet". „Waarom hebt h dan daar net het fcgenovergesteld verklaard?" De secretaris sloeg de oogen neer. zei de voorzitter. „Wie is naar nine de dader, mijnheer Porter?" „Die daar". Het gezicht van den de» tcctivc verstrakte en met een streng gebaar wees hij op Luigi Rossi. „En hoe de dramatische gebeurtenis zich heeft toegedragen wil ik u ook vertel» is iemand die snel weet te denken te handelen, dat het schot, waarmee hij den baron neervelde, op rekening van Mr. Kennedy zou komen, die alle aanwijzingen tegen zich had. Hij meen» de het doodclijk schot veilig te kunnen afvuren. Ik heb de eer, mijnheer de pre» sident. u te verzoeken te doen, wat uw plicht in dezen voorschrijft". De president keek den beschuldigde streng aan en zei: „Wat hebt u hierte» gen in te brengen, mijnheer Rossi?" „Het is niet waar", stamelde deze. „Ik was er op voorbereid", zei Her» bert Porter glimlachend, dat Mr. Rossi niet direct met veel instemming mijn uiteenzettingen zou volgen. Daarom heb ik voor een getuige gezorgd. Be» neden in een auto rit Miss Botty Locke goed bewaakt door twee van mijn as» sistenten. Ln wat van nog meer belang is: de gestolen voorhoofdband heeft ze ook bij zich." De president belde en gaf bevel de gezelschapsjuffrouw vnor hem te gelei» den. Daarop richtte hij zich tot den secretaris: „Bekent u nu, mijnheer Ros» si, of loochent u nog?" Luigi Rossi keek somber omlaag. Na eenige oogenblikken zwijgen, zei hij zacht: „Ik beken. Het is precies zoo, als Mr. Porter het heeft verteld. Maar hoe hij dat allemaal weet, mag de duivel weten". „Ik wil wel bekennen", zei de detcc» tive, „dat hot grootste deel van mijn .uiteenzettingen, voor zoover ze 'uitrek» king hndden op mijnheer Rossi, uitslui» tend op combinatie berustte. Terwijl Mr. Rossi hier was om getuigenis af te leggen heb ik Miss Locke een bood» schap gestuurd en mij daarbij de vrij» heid gepermitteerd zijn handsc.uift na te bootsen. Ik had gelegenheid genoeg om mij dit bij het bcstudecrcn van de correspondentie van den baron eigen te maken Mijn briefje luidde aldus: Wacht om twaalf uur op mij in een auto vóór het Paleis van Justitie. Breng den band mee. We vertrekken direct naar Holland. Dat was, om het maar eerlijk te zeg» gen, je reinste brutaliteit. Want ik wist absoluut niet of Miss Locke bet ding in haar bezit had. Maar zij oad het werkelijk; dat kon ik vaststellen, toen ze precies om twaalf uur hier kwam ïtuffen. Om met den voorhooïdhand de hand, die ik netjes ingepakt Ln ir taschie vond. een volledige beken» ten is van Miss Locke te krijgen, was niet zoon groote kunst. En evenmin was het moeilijk om met wat ik al wist als uitgangspunt, van Mr. Rossi gewaar te wordenwat ik nog niet wist". Na een korte pauze ging de detective onder adcmlooze stilte van al le aan» wezigen voort; „En vobr deze twee jonge mcnschcnHerbert Porter keek met zijn grijze oogen van de schreiende jonge vrouw naar den man met zijn bleek, vermagerd gezicht, „de» ze beide jonge raenschen hebben welis» waar onwaarheid gesnroken. miar de» ze onwaarheid kwam voort uit het edelste motief dat de mensch bezielen kan, Elk van hen beiden was bereid de schuld van den ander op zich te nemen, de schuld van den ander te boeten. Tn de eerste betoovering van hun jong geluk gebeurde hen het aller» vrecsclijkste; ze moesten het geloof aan elkaar verliezen en ronddwalen in de val der vertwijfeling. Met de bloe» semkrans van hun huwelijksfeest nog in het haar. moesten xij hun zonnig ge» luksland verlaten en worden zij cedre» ven in de vallei der verschrikking. Ik geloof dat zij ons innigst medelijden wel verdiend hebben". De president verhief zich van zijn zetel en strekte met een vriendelijk ge» haar de hand uit naar Violet Kennedy, die nauwelijks begrijpend de woorden van den detective h-ad aangehoord: „Wenscht u uw man geluk. ïk geloof niet dat iemand van de recht-rs of de iuryleden er bezwaar togen heeft dat ik u zeg: Uw man is m vrijheid ge» steld Op de publieke tribune hoorde men luid snikkeu.... Een deur werd ge» opend en weer gesloten. Violet trad met wankelende passen tot voor den zetel van den president en hief haar slanke armen op naar den vricndelijkcn grijsaard die deze woor» den gesproken had, deze woorden, die haar nog als verwarde klanken in hon» derdvoudige echo in de ooren klonken. Ze vouwde de handen, de fijne witte handen, als dankend, al6 in gebed I De president schudde lachend het hoofd: „Uw dank, lieve mevrouw, komt, denk ik. een ander toe. De jonge vrouw wendde zich om. Herbert Porter had de zaal verlaten. EINDE VAN HET DERDE AVONTUUR.

Haarlem's Dagblad | 1926 | | pagina 9