HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN binnenland flitsen 0 carrsm0utbr00d feuilleton "langs verborgen" paden DINSDAG 30 MAART 1926 DERDE BLAD No. 3560 ZAK-PHILANTROPIE Zukphilantropic zou ik willen noes, men de mcnscncnliefclc, die cr op uit is ona eigen zak te spekken. Ze bestaat in allerlei vorm en soort en weet precies, hoe zij het best het medelijdend hurt van de mcnschcn treffen kan, namelijk door te spreken van „het kind" of van do zending of mensehen nu t lichooms» j gebreken, voornamelijk de blinden, ïloc kunnen liefdadige mensehen onderscheid maken tusschen de vér» ccnigingon, die vertrouwen ver» dienen en personen, dio dat niet waard zijn? Een vaste formule bestaat daarvoor niet, zoolang het apparaat nog niet werd uitgevonden, waarmee men bij de mcnschen hart eh hoofd kan doorlichten, om te zien of zii de waar» hcid spreken. De Röntgenoloog is in staat met zijn toestel vreemde voorwer pen, woekeringen of andere ziekelijke toestanden op te sporen, maar afwijkin» gen van waarheid en rechtvaardigheid vindt hij nog niet. Men kan nu wel sceptisch redenccrcn ea zeggen: de lichtgcloovigc krijgt zijn verdiende loon, wanneer zijn zorgeloos gegeven bijdrage verzeilt ..bij de zak» philantropic". maar dit is een kant van de quacstic, niet eens de voornaamste en een oplossing van de moeilijkheden geeft zij allerminst. Het ergst is, dat iedere gulden die ih verkeerde handen komt onthouden wordt aan een nut» tigc vcrccniging en dat de bedrogene op den duur een afkeer krijgt van de rr.cnschcnlicfde zelf en neiging heeft, de beurs voortaan gesloten te houden, om» dat hij vreest, dat ly:t wel weer bcdric» gerij zal zijn". Zulke dingen gaan on-, door het hoofd, waneer wij het kleine dossier zien, dat de Armenraad te Haarlem ons toegezonden heeft met het verzoek, daaraan iets te ontkenen om hem te helpen in zijn strijd tegen deze parasic» ten. deze zak»pbilantropcn. In de eerste plaats bestaat er te Am» sterdam een vcrccniging tot werkver-- schaffing en ondersteuning van blinden, waartegen door den Armenraad te Am» sterdam herhaaldelijk gewaarschuwd is. ..Het is waar", zoo lezen wij in een rapport van het bestuur van hot Ccn» traal Archief en Inlichtingenbureau in= zake maatschappelijk hulpbetoon voor Nederland, „het is waar dat deze instel» ling wel eens blinden steunt, doelt hare Crestatics op het gebied der weldadig» cJd staan in geen verhouding tot Je opbrengst der inzamelingen, contribu» tics enz. Op advies van de politie is aan deze vcrccniging de hoedanigheid van rechtspersoon niet verleend": Dit laatste is een feit van bctcckcnis. Immers, de Koninklijke goedkeuring is niet, zooals velen denken, een waar» borg. dat men veilig met de rcchtspcr» son en aan wie die verleend is, in zee kan gaan, maar enkel en alleen een ver» klaring, dat de statuten beantwoorden aan de voorschriften van de wet. Een formeclc erkenning derhalve, die geen de minste geruststelling geeft over de wijze, waarop koninklijk goedgekeurde vcrccnlglngen hun taak beoefenen: dat •zelfs deze luttele sanctie niet verleend is aan de bovenbedoelde vcrccniging bewijst voldoende, hoe onbetrouwbaar zij in den Haag geacht wordt te zijn. Het tweede onderwerp, waarmee geld uit den zak van het publiek, geklopt wordt, is de zending. De man. die hier bedoeld wordt, droeg een uniformpet, zooals die gedragen wordt door den Commandant van het Leger des Hcils, maar in de plaats daarvan stond er een andere naam op te lezen. De politie, door den Armenraad te Delft gewaar» schuwd, maakte een einde aan zijn col» het leger, waarvan hij den naam op zijn pet droeg en nog tien officieren, waaronder ecu kolonel, een luitcnantikoloncl enz., doch geen minderen onder zijn bevelen te hebben Wij noemen zooiets in ons land een Mcxicnansch lcccr. Hij deelde verder mede. met zijn helper te colpor» teeren en 18 a 24 per week op te halen, waarvan hij ook moest leven. „Men behoeft niet te vragen", zegt het bovengenoemde archicfbestuur. „wat er voor het maatschappelijk werk, dat hij zich ten doei stelt, overblijft". Het bc» stuur voegt cr aan toe. dat de man niet direct ongunstig bekend .staat; zijn werkzaamheden zijn meer als verkapte bedelarij te beschouwen en kunnpn in ieder geval niet van maatschappelijk bc.- lang worden geacht. Het CcntraabArchicf vestigt de aan» dacht op een tweede instelling, die •zich aandient ter bevordering van de zending. Zij bestaat uit een persoon, die trac» taatjes schrijft en die laat drukken. Twee andere lieden netnen deze ge» schriftjes van hem over en betalen hem die. „De opbrengst (hetgeen de mcnschen cr voor willen geven) is voor dengene, die het tractaatje verspreidt en deze behoeft aan niemand ccnigc verantwoording te doen van de op» brengst. Hij mout eigen reis» en ver» hlijfkosten betalen eu tevens zijn gezin onderhouden. Het komt ons voor, dat dit optreden overeenkomt met ver» kapte bedelarij- Vroeger werkten nog twee andere mcnschcn met den eerstgenoemde samen, maar later kregen zij verschil, zoodat dezen zich afscheidden en een blaadje gratis gingen verspreiden; ook deze hceren zijn aan niemand veraob woording schuldig, werken eveneens door geheel Nederland en gebruiken ieder voor zich de gelden, die voor het krantje ontvangen worden, om hunne reis» en verblijfkosten te dekken en te voorzien in hun onderhoud. Is het onjuist om hieruit de conclu» sie te trekken, dar op deze wijze dub zend of twaalfhonderd gulden per jaac, door de gevers voor de zending bc» stemd, voor andere doeleinden worden gebruikt? De derde klacht is gericht tegen de agenten en vertegenwor digers van een verzekeringsmaatschappij, dio ren» tcloozc voorschotten verstrekken, va» riccrcndc tusschen 25 en 300. Per» sonen die dezo voorschotten nemen, zijn verplicht bij de maatschappij een levensverzekering te sluiten tot hedra» gen. die tot bet voorschot in gccncrlci redelijke verhouding staan, namelijk van 170U tot 3000. In een 3rtikel in deze zelfde rubriek werd cr onlangs op gewezen, dat in het algemeen tot zulke gcldlccncrs kan worden gezegd: „richt uw behoeften zoo in. dat gij nooit meer geld noodig hebt, dan gij bezit". Herhaaldelijk is het eigen schuld van de m-nsehen, wanneer zij in financictie mocilijkhc» den raken. Natuurlijk met uitzondcrin» gen: wanneer door voortdurenden te» genspoed wel geld geleend worden moet. Maar zelfs dan moet niet om cr aan te komen genoegen rorden genomen met ingewikkelde 'oorwaarden, die zij dikwijls niet kun. ncn overzien en die hun al spoedig als een molensteen om den bals hangen. Terecht v.ordt dan ook in het rap» port over deze soort van zaken opgc» merkt: „de voorschotnemers, die dik» wijls al in financieels moeilijkheden verkceren. krijgen nu een hooge pre» mie tbetalen, terwijl de vruchten der crzckcring bun in den regel zullen -ntgaan, doordat zij na aflossing van het voorschot de hun opgedrongen verzekering in de meeste gevallen zullen opzeggen. Zij worden daarbij contractueel en door cessie (afstand) an loon van den agent afhankelijk". Weer op een andere plaats bestaat een vcrccniging, die kinderverzorging uitoefent. .Minstens vier personen col» lcctceren daarvoor in het land met :cndingshlnadjes, soms met bonnetjes of kaartjes, waarop staat: „Voor het kind". Hij de aanbieding wordt ook wel gezegd, dat de opbrengst ten bate komt van „de zending" of „het leger". Van de opbrengst ontvangen de col» lcctantcn 40 als loon, benevens ge» hcclc vergoeding van de gemaakte kosten; het restant behoort opgezon» den te worden naar den directeur, die 20 in rekening brengt voor het dis» ponibcl stellen van zijn woning. Over deze instelling verneemt „Het Centraal Archief', dat er feitelijk geen organisatie-, in welken vorm ook, bestaat; er zijn geen statuten, regie» mentcn of stichtingsacte, zelfs geen bc» sfuursledcn. zoodat deze arbeid slechts als een particuliere onderneming is te bc» schouwen. De directeur heeft de leiding cii daarmede ook het financieel beheer der zaak. waaromtrent hij aan niemand verantwoording verschuldigd is. Wel verzocht hij aan een accountant, de reke» ningen na te zien, doch deze weigerde zijn medewerking. Momenteel worden er drie kinderen verzorgd. Ziedaar wat aan de rapporten van het Centraal Archief, verstrekt door den secretaris van den Armenraad te Haar» lem, is ontleend. Namen en ver» dere bijzonderheden zijn cr uit weg» j gelaten, de namen o.a. hierom dat zij toch geen houvast kunnen geven. Wat kan iemand belet-ten, den naam \an zijn onderneming telkens te verande» Maar Waaruit blijkt meteen, hoe weinig resultaat van deze waarschuwin» gen te verwachten is. anders dan als algemeen advies om nooit te geven vóórdat men goed en deugdelijk weet, dat hot geld nuttig besteed wordt en oor het doel, dat de gever wcnscht te bereik en! Daarom schijnt een actie als deze min of meer negatief, althans onvol» ledig. Zou een positieve wijze van wcr» ken naast deze waarschuwingen geen aanbeveling verdienen? De mcnschcn geven en zullen blijven -ven voor een dool, dat hun sym» pathie heeft; ik noemde het lot der blinden, de zending, de verzorging van kinderen. Waarom dan niet een opgave samengesteld en ruim verspreid van de verecnigingcn, die Centraal Archief en Armenraad wel kunnen aanbevelen? Die lijst is zeker uitgebreid, maar kan niet zoo groot zijn, of zij is gemakkc» lijk samen te stellen. Eenmaal per jaar kan zij worden aan» gevuld en gewijzigd, wanneer vereeni» gingen zouden worden opgeheven. Wanneer daar bijgevoegd worden de adressen, waaraan men bijdragen zenden kan, dan is nog noodig een al» gemeen advies; geef nooit aan de deur. Met een uitzondering, namelijk wan» neer op lijsten die aangeboden worden, de goedkeuring van de plaatselijke politic duidelijk vermeld is. Natuurlijk ben -ik er mij deugdelijk van bewust, dat dit een leekenoordeel is. waartegen misschien bezwaren ge» opperd kunnen worden. Daarom heb ik vóór de plaatsing, dit artikel aan de mccning van den secretaris van den Armenraad, Mr. Barbas, ondcrwor» pen. Dc/e vond het denkbeeld evenwel niet practisch uitvoerbaar, omdat de verantwoordelijkheid voor Centraal Archief en Armenraad te groot zou zijn; ..bovendien", zei hij, „is soms de leiding van een instelling uitstekend en -te goeder trouw, maar komt het kwaad van ondergeschikte medewer» ktr>. Daarom kunnen wij niet meer doon, dan waarschuwen, wanneer wij fouten ondekkco". Als men :iu vraagt, hoe hen ik er zeker van. dat mijn gift nuttig besteed wordt, dan moet dus het antwoord zijn: „door toezending aan den pen» ningmeester", ofschoon natuurlijk tal van vereenigingen beschikken over vol» komen vertrouwde medewerkers. Dat is regel, bedrog uitzondering. Mr. Barbas pre**, het werk van het Outra.il Archief, een instelling die het vorige jaar opgericht is door de vcrccniging van Secretarissen van Armenraden. Zij geeft adviezen en in» lichtingen aan Armenraden en Ge» m oen tcb est uren, die er lid vao zijn en de instelling financieel mogelijk maken. Zoo wordt veel kwaads belet of ge» stuit. Allicht ook voorkomen en op den duur zal de preventieve bctcekenis van de instelling zeker nog grootcr wor» den. J. C. P. DE STAATSCOMMISSIE VOOR DEN RADIO- OMROEP HET ONTWERP-RAPPORT GEREED Naar Het Volk verneemt is de Staatscommissie voor den radio»om= roep zoover met haar werkzaamheden gevorderd, dat het aan den Minister van Waterstaat aan te bieden rapport in ontwerp aan de leden is toegezon» den. De commissie moet nu nog bij» ecnkomcn om de eindredactie vast te stellen. AUTOBUS EN TRAM. De Zuid»Nederlandsehc Tramweg» maatschappij Ondervindt op haar tra» ject HalsterenSteenbergen zooveel concurrentie van autobussen, dat zij besloten heeft, het personenvervoer per tram op te heffen en zelve ook een autobusdienst op die lijn te exploitec» ren. Het goederenvervoer, waaronder dat van landbouwartikelcn. speciaal suikerbieten, zal per tram blijven ge» schicdcn. AUTOBUSDIENST NAAR WIERIN» GEN. De gemeenteraad van Schagen be» sloot een garantie van 500 te verlee» ncn voor een autobusdienst van Scha» gen over den afsluitdijk naar Wierin» VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 552 JALOEZIE Van den man, die juist zijn aanslagbiljet in de bus stopt als zijn buurman met al zijn „aftrek voor minderjarige kinderen'' voorbijkomt. (Nadruk verboden) EEN DURE COLLECTE VOOR DRENTE DE BEHEERDER GEARRES TEERD HOE EEN DOMINEE IN DE ZAAK GEHAALD WERD Op last van den officier van justitie is to Rotterdam, naar de N. R. Ct. meldt, aangehouden en naar het huis can bewaring gchracht de koopman M. J. V., die verdacht wordt van verduis» tering van geld en goederen, ten na» dcclc van het comité tot leniging van den nood in de Drentschc venen. Ge» lijk reeds gemeld, is gebleken, dat van de f 62.000, die bij h'ct comité ingeko» waren, slechts f 10.000 afgedragen zijn. Het overige geld zou, volgens de opgave en volgens de boeken van V., die de gelden bebecrcn moest, ver» bruikt zijn ter bestrijding van de kos» ten van administratie, honoiarium, rei» drukwerk, porti, enz. Het onder» zoek heeft nu eenige nieuwe feiten aan het licht gebracht, op welke f ei» ten de strafrechtelijke vervolging ge» fcaseerd is. Op de circulaire ter aanbeveling van de collecte kwam ook voor de naam an den Rottcrdamschen predikant dr. A. F. Krul. Hoe die naam er op kwam deelde, de predikant aan de N. Ct. me» de. Wij ontleenen aan de medcdcclin» gen het volgende: In het najaar van 1925 werd dr. Krul. terwijl hij aan tafel zat, opgebeld. Aan het andere einde van de lijp was mand. die zich voorstelde als V., van het middelbaar onderwijs. Dr. Krul meende inderdaad in Den Haag bij nens een heer V. ontmoet te heb» ben en meende ook in den man aan de telefoon diens stem te hekcnncn. Te meer werd hij in dien waan gebracht, doordat de heer V. op een toon sprak, of hij dr. Krul zeer goed kende. V. zcide bezig te zijn een collecte te rganiscercn voor de venen. Hij had de zaaka reeds geheel voor elkaar, zou alleen nog gaarne eenige goede namen hebbcD om in zijn circulaire te plaatsen en daarom verzocht hij drl Krul om toe te treden tot zijn comité. Hij voeg» de cr met nadruk aan toe, dat hij de gchecle zaak besproken had met ds. Olthuis. die zijn naam gegeven had en hem. V.. aangeraden had naar ds. Krul te gaan. Dr. Krul vroeg nog eens met nadruk, of ds. Olthuis met den gchee» Ien gang van zaken op de hoogte was, zeide, dat zijn steun alleen zou kunnen bestaan iu een morcckn steun, omdat zijn drukke bezigheden hem niet toela» ten zich metterdaad voor zulk werk te spannen, informeerde in het kort hoe 'er gewerkt zou worden, en gaf na ge» ruststellende verklaringen te hebben ontvangen, toestemming om zijn naam op de circulaire te plaatsen. Enkele dagen later ontmoette ds Krul ds. Olthuis en informeerde naar de zaak. Ds. Olthuis bevestigde de ver klaringen van de« heer V. en zeide dat de zaak geheel safe was. Een tijdlang hoorde ds. Krul niets meer van de zaak. Wat hem in de meening bracht, dat de collecte mislukt was. Hij in» formeerde er verder niet naar. Totdat hij op een goeden dag een bijdrage van f 10 ontving. Bijna tegelijkertijd deelde ds. Olthuis hem mede, dat de zaak- waarschijnlijk minder fair was dan hij aanvankelijk gemeend had „Dan moeten wij er onmiddellijk uit" •zei ds. Krul toen. Den zaakgclastigdc werd opgedragen er voor te zorgen, dat de uittreding van ds. Krul en ds. Olthuis langs officieelen weg vastge legd zou worden. Door een formccle commissie is dit wel geschied voor ds. Olthuis. maar niet voor ds. Krul. Ds. Krul meende nu. met de geheele zaak afgedaan te hebben, maar op een goeden dag werd hij in die illusie ge» stoord door een telefoontje van een goeden kennis, die bij hem informeer» de, hoe het mogelijk was dat zijn naam toch nog onder een dankbetuiging in een der Rotterdamsche kranten stond. Kort daarop kwam de recherche bij hem en informeerde naar den gang van zaken. Dr. Krul kon echter niet veel inlichtingen vorschaffen, daar hij van de zaak niets meer afweet, dan dat hij zijn naam gegeven heeft op goed ver» trouwen. Achteraf blijkt V. de 7„ak handig in elkaar gezet te hebben, want na het telefoongesprek met den predikant heeft hij dezen overal bui-ten gelaten ja hem zelfs geen circulaire gestuurd. DE MALVERSATIES BIJ DEN RAAD VAN ARBEID TE MAASTRICHT. In verhand met de berichten omtrent malversaties bij den Raad van Arbeid te Maastricht, verneemt De Tijd, dat de afwezigheid van den voorzitter van dien Raad in verband staat met het bezoek aan de Tentoonstelling vay Verkeerswezen en met de malversaties aldaar niets te maken heeft. ONWEDER. Zondagmiddag is de bliksem bgc» slagen in de woning van den heer Van Tuinen in de Kerkstraat te Coevorden waardoor een begin van brand ont» stond. In de Hervormde Kerk aldaar werden het schakelbord en de meter •oor de clectrïsche lichtleidïngcn ge» heel door den bliksem verbrijzeld. SOVJET-AUTORITEITEN IN ONS LAND OP STUDIEREIS DOOR ONZE MIJNSTREEK Dezer dagcu. zoo meldt de Maasbo» de, passeerde ons land een tweetal vertegenwoordigers van de Ukrainsche Sovjet, de hccrcn Sergei Kosnatchoff, leider van de in het Donetz»gebied werkzame bouworganisatie „Donogul" en Kikofor Woronin. ingenieur bij ge» noemde organisatie: beide sovjetman» nen waren vergezeld van een techni» schen student, die als tolk fungeerde. Doel van hun reis is het bestudeeren der volkshuisvesting in de Wcst»Euro» peesche landeD. in verband met plan» nen om de zeer ongunstige woningtoe» standen in het Donetz»industriegebied te verbeteren. Ee bezoek werd ge» bracht aan de arbcidskoloniën in onze mijnstreek. De indruk, dien de beide Russen van onze volkshuisvesting me» dennmen, nwe, wel een gunstige zijn geweest, want ze roemden het hier aanschouwde als het beste, wat ze tot nog toe hadden gezien. De beide ,Sovjet»iifgevaardigdcn hebben ander» halven dag te Heerlen vertoefd. Ze waren via BrusselMaastricht geko» men en keeren over Duitschland Zweden naar hun vaderland terug. VERDRONKEN. Zondagmorgen viel de 10=jarigc M. v. O., toen hij bij het oplaten van een vlieger achteruit liep in de Bomhavcn te Dordrecht. Met behulp van een dreg werd de jongen door voorbijgangers uit het water gehaald, doch de spoedig aanwezige geneesheer kon slechts den dood constatccren. DU1TSCHE BURGEMEESTER AANGEHOUDEN. Naar het Huis van Bewaring te Maastricht is overgebracht de burge» meester van een Duitsch plaatsje, K. T. genaamd', wiens uitlevering, in ver» band met verduisteringen. door de Duitschc regecring gevraagd is. Hij werd te Heerlen aangehouden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. Als men hard werkt en haastig leeft, is GOEDE voeding een eerste vereischte verhoogt de werkkracht en werklust 7 Ze* Avonturen uil het leven van den beroemden Engel«chen detective HERBERT PORTER Vrij bewerkt uit het Engolich door ELLEN WAYLAND 29) (Nadruk Verboden). HET VIERDE AVONTUUR HET GEHEIMZINNIGE TELEFOON GESPREK. De auto stond stil. „Heeft u den huis» sleutel?" „Alstublieft". ITerbcrt Porter opende de voordeur. Ze liepen snel, maar zoo zacht moge» lijk de trappen op. „Geef u mij den sleutel van het appartement". Herbert Porter opende de gangdeur. „Draai het licht aan", zei liij daar» op zacht. Het licht stroomde in de gang. Zij was leeg. „Waar is de kamer waar de telefoon staat?" „Hier rechtuit". „De detective pakte de nknop beet en opende langzaam de deur. „Waar is £c schakelaar?" „Direct rcchtsch". Men hoorde het knippen van den knop. ...Mijn God.... wat is dat?" De na» tuurkundige had Herbert Porter, wiens brecdc gestalte het deurkozijn ongeveer vulde, een weinig terzijde gedrongen en ecr\ blik in de kamer geworpen. Hij wankelde achteruit Op den vloer lag. de verstijfde handen gekromd in het blauwgroene vloerkleed, het lijk van een vrouw. Herbert Porter opende het venster. ..Hier steek uw hoofd uit het raam en adem eens wat frissche lucht in", zei hij, „en vertel me dan eens wie de dame is, die daar ligt". Dr. Locbe, die vaalbleek geworden was en wiens gezicht een doodelijkcti schrik verried, ging met wankelende schreden de kamer door en stak zijn hoofd buiten het raam, De frisscnc luchtstroom bracht hem ecnigszins tot zich zelf, Hij keerde zich om en zag, over al zijn leden bevend, naar het ge» zicht van de jonge vrouw, die daar aan zijn voeten lag. Het was alsof haar starre oogen een vrcesclijke aanklacht uitspraken. Angst of ontzetting lagen niet op het doodc gezicht: alicon een soort vrcesclijke verbazing. „Wie is die dame?" vroeg Herbert Porter. „Ik ken haar niet", fluisterde Loebe heesch: „Ik heb haar nooit gezien". „Kan zij het geweest zijn. die zich aan de telefoon roor u heeft uitgege» ven?" „Neen, het was een mannenstem". „Wacht ^ens even". De detective fes* gaf zich naar de aangrenzende slaap» kamer. Do docter hoorde dat hij van daar uit zijn tocht door het verdere deel van de woning voortzette. Direct daarop keerde de Engelschman over de gang in de kamer terug. ,JDc \vo= ning is leeg". De doode was ongeveer dertig jaar. Het volle, bruine haar was zorgvuldig gekapt, haar kleeren verrie» den dcgclijkcn eenvoud. Haar gelaat» strekkeu we-zen op een vrouw uit den beschuafden stand. Loebe wendde zich huiverend al: even boven de ceintuur kwam een stroom bloed naar buiten, die als een kanaaltje doorliep naar een soort meer, dat zich op zy ge» vonnd had en dat den kant van het vloerkleed geheel doordrenkt had. Een pendule sloeg lïhlf elf. „Daar ligt haar handtnschjc", zei do detective. „We zullen eens zien". Hij raapte het op en opende het, maar schudde terstond teleurgesteld het hoofd: op enkele sleutels na was het tasehje hcelemaa! leeg. Hij sloeg de kraag van haar japon een weinig terug. „Niets", mompelde hij, „geen naam van een kleermaker, die eenige inlichting zou kunnen geven". Ook in den liocd, die naast haar op een stoel lag, stond geen firmanaam. „Wacht", de detective boog zich weer en maak» te het armbandhorloge los van den pols van de doode. „Hier op een rand staat een merkteeken van een horloge» maker". Hij stak het uurwerk in zijn zak Eerst nu viel de blik van den speur» der op een apparaat, niet ongelijk aan een grootc statief»camera, dat op den grond lag, niet ver van de voeten van de doodc vrouw. „Dat is de uitvinding waaraan ik werk", verklaarde dr. Loebe op den vragenden blik van den detective. „Een clectrischc verrekijker. Hij is in den strijd blijkbaar omgegooid". „Hm". Herbert Porter hoog zich op den «rond en bekeek den drievoet nauwkeurig. De schroeven waren cr uit; twee ervan ontbraken, de derde lag naast het schrocfgat, waarin de poolen verankerd waren geweest. „Wat is dat: een clcctrische verrekijker?" „Een toestel dat veel met de tcle» foon overeenkomt. De telefoon zet de geluidsgolven in olcctrischcn stroom om en maakt deze in liet ontvangtoe» stel weer nis geluidsgolven hoorbaar. Iets dergelijks doet mijn toestel met de lichtgolven". „Hebt u er nntent op ge..omen?" „Neen.... nog niet. Ik ben cr nog niet hcelcmaal mee klaar". „Is het toestel heel gebleven?" De geleerde opende de aehterklcp en keek in het toestelNeen, het oh» jeetief is hcclc.naai kapot en de buis met solonium 1) kan ik nergens meer vinden. Geen wonder bij oo een zwa» ren val". De detective knikte zwijgend. „U 1) een metaalachtige slof. gaat voor vannacht zeker in een hotel en morgenochtend' zal ik probec» ren de identiteit van deze vreemde vrouw, die we in uw woning hebben gevonden, vast te stellen-..." De beide mannen gingen zonder te spreken de trappen af en liepen zwij» gend door de stille en donkere Alexan» derstrasse. De wind was gedraaid, had de wolken uiteengedreven en een prachtige sterrenhemel welfde zich nu over de nachtelijke stad. Ze liepen een tijdlang zwijgend voort tot Dr. Loebe plotseling de stilte verbrak. „Daar valt me wat in, Mr. Porter. Wc hebben vergeten naar het moordwapen te zoeken". Zijn metgezel lachte. „Zoo hebben wc dat?" „U constateert een steek in het hart. Waar is het wapen, waarmee deze steek is toegebracht? Flct mes de dolk? Wc hebben noch een mes, noch een dolk gcvondco. Geeft u toe, dat u cr niet aan gedacht h^bt?" De detective maakt, een kalmccrcn» de handbeweging ...Weest i maar niet ongerust; ik heb het niet vergeten. Als het moordwapen er niet was, dan bc» toekent dat, dat de moordenaar het weer heeft meegenomen hij begreep zeker dat. het hem anders wel eens had kunnen verraden met andere woor» den. „Nu?" vroeg" de geleerde in span» ning. met andere woorden; hij heeft met zijn slachtoffer een afspraak ge» maakt om haar in uw woning te ont» moeten.... en had een moordwapen in zijn zak. Hij was dus van plan een moord te begaan, in elk geval hij reken» de op de mogelijkheid dat het daartoe zou komen. Maar apropos. w-:om heb» ben do vensters van uw werkkamer geen jalouziccn?" De ander keek hem verrast aan. ..Waarom zouden ze zo wel hebben? Mijn werkkamer ligt aan den achter» kant en kijkt op een groot park uit". „In elk geval", zei de detective, ter» Wijl hij zijn sigarettenkoker uit den zak haalde en kalm een sigaret aan» stak, „ik geloof zeker, dat als er ja» louzieên voor uw raam waren geweest, deze moord niet zou zijn gebeurd". Loebe bleef stilstaan en wendde zijn hoofd naar den detective. „Wat zegt u daar? Neen, u maakt maar een grapje, Mr. Porter. Deze moord heeft niets te maken met bedekte of onbedekte vensters. Integendeel, men zou zeggen dat een moordenaar eerder zijn gang zal gaan als de vensters goed afgeslo» ten zijn, als wanneer dat niet het ge» val is. Maar dat is allemaal theorie; door mijn vensters kan niemand naar binnen kijken. Daarom heeft de moor» denaar ook den strijd met deze vrouw durven riskocrcn". fWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1926 | | pagina 9