PARIJSCHE MODE BIJ ANDEREN. HAAI": DAGBLAD DONDERDAG 29 APRIL 1926 VOOR DE EERSTE WARME DAGEN. De eerste mantel op deze illustratie is vervaardigd van hardblauwe rips. Aan beide zijden is een geplooide strook in» gezet, welke zeer mooi staat en veel vrijheid van beweging laat. De rugzijde is voorzien van een kleine cape, welke alleen op de schouders vast genaaid wordt. Men garneert de daar ontstane naad door middel van drie platte be* kleide knoopen. Do kraag van dezen mantel is zeer lang en naar het shawl» model; de manchetten staan cenigszins uit. Het knippatroon kan men bestellen onder nummer 333a( in de maten 42, 44, 4(j en 48. Kosten 70 cents. De andere mantel is gemaakt van licht» bruine tweed, gevlekt met wit. De kraag manchetten en patjes zijn gemaakt van fantasie»tweed in bruin en Indiaansch rood. De heide stolpplooien worden ah leen maar aangebracht in het front en ontspringen onder de patjes. Men dient deze plooien stevig te strijken. Het knippatroon is verkrijgbaar onder nummer 334a, in de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 70 cents,. EEN NIEUW JURKJE VOOR KLEINE MEISJES Het jurkje, dat op 'eze teckcning voorkomt, is ontworpen voor meisjes van twee tot vier jaar. Het is gemaakt van een gekleurd stofje, b.v. heel dun laken of voor de warme dagen linnen. De garncering is hoogst 'eenvoudig en bestaat slechts uit een enkel' stukje broderie anglnisc. De ceintuur valt op d> wijze van een smalle sjerp en wordt in het front zoowel als op den rug door de stof gehaald. Links achter komt een losse knoop, welke bij het kinderfiguur zeer prettig staat. Het lijfje bestaat uit twee pandjes, waaraan de onderzoomen tot even ven de knieën reiken. De mouwen worden uit een stuk gemaakt en wor» den afzonderlijk ingezet. Zij zijn afge» werkt met hoogc, omgeslagen manchet» ten. De ruimte bij het rokje wordt ver* kregen, doordat de zijnaden van Jict patroon cenigszins scheef geknipt won» den. Ecnig innccmscl blijft echter ach» ■terwege. Het jurkje zal vooral zeer mooi sfaan bij kleine en brcedc figuur» tjes. Voor min of meer spichtige kin» deren kieVe men liever iets anders. Het knippatroon is verkrijgbaar onder nummer 304, voor meisjes van twee tot vier jaar. Kosten 45 cents. Zoo langzamerhand hebben wij wel geleerd, dat het niet goed is voor de kinderen om ingepakt te worden en steeds maar warm gekleed1 te gaan en zeker niet, als het weer warmer gaat worden. Een eerste eisch is het dat men de armen en knieën en ook zelfs voor de gezondheid der kleintjes, de hals vrij a3n de buitenlucht open» stelt. Juist als zij nog zoo heel jong zijn. kan dit zonder de bezwaren wel» ke later komen, en voor hun huid en trouwens ook Voor hun gcbccle gestel het van onschatbare waarde. Het tuniekje, dat wij hier hebben af» geboeid is ideaal voor kleine jongens. Men kan het maken van linnen, katoen of eenige andere waschechfe stof. Het broekje is volgens het gewone en een» voudigc model voor kinderen; het komt even onder den zoom van den tuniek uit. Het buisje zelf bestaat uit stuk. zonder kraag en heeft een kleine split in het front, om het gemak kelijk oVer het hoofd te kunnen aan» doen. Het patroontje is hoogst eenvoudig en elke moeder zal het zonder ccnigc moeite in een paar uurtjes kunnen knippen en naaien. Men heeft boven» dien slechts heel weinig stof noodig en derhalve zal het weinig kosten met zich brengen ingeval men een paar stuks naar dit model wil maken. Het knippatroon kan men bestellen onder opgave van het nummer 431, voor jongens van twee tot vier jaar Kosten 45 cents. VOOR DE LINNENKAST VOOR GLACé HAND- SCHOENEN Voor het wasschen van, glacé hand» schoenen kan men niet beter doen dan elk paar goed uit te spreiden op een drie of vier maal dubbel gevouwen handdoek. Men lette goed op, dat de handschoenen geheel in den „goeden vorm" liggen, alvorens men met het jdvooromaken begint. Met een stuk fla nel, dat men eerst in wat melk heeft gedoopt en waarop wat gewone gele zeep is uitgewreven, begint men het glacé schoon te wr ijzen, steeds werken de in de richting van de vingers. Als een stukje vau het flanel vuil geworden is. neemt men een ander en zoo gaat men door totdat eindelijk de hand* schoenen geheel behandeld en schoon zijn. Het drogen moet geschieden door de handschoenen uit te hangen, riiiet in de zon en ook niet in een war» me kamer. In de hedendaagsche mode, waarin men steeds meer schijnt te streven naar „jonge ineisjes-kleeding" voor volwassen figuren, is het linnen»vraag» stuk niet zoo heel makkelijk op te los» son. Tot op zekere hoogte is het dwaas om in alle opzichten met de mode mede te gaan en zeker daar, waar de kleeding bedenkelijk onvrouwelijk gaat worden. En het onvrouwelijke vindt men niet alleen bij mode»ontwcrpen. welke naar het voorbeeld der heeren»kieeding zijn uitgedacht en welke men van tijd tot tijd wclecns in Amcrikaanschc en Eranschc tijdschriften ziet afgebeeld, maar ook en vooral daar, waar men de volwassen vrouwen of misschien beter gezegd: de vrouwen boven de twintig feitelijk met jurken kleeden wil. Gelukkig worden deze voorbeelden in ons land niet zoo slcrk nagevolgd, maar heeft men heel dikwijls het goede uit het slechte weten te kiezen. Zoo ook met de onderklecding van deze teckcning, welke uitstekend geschikt is om te worden gedragen onder de moderne voorjaarsjaponnen, veelal van voile of org&ndiv liet maken is niet moeilijk, maar men zal goed doen het patroon eerst eens nauwkeurig op het figuur te passen. Dit vooral omdat een te ruime zoowel als een te strakke onderkleeding een mooicn „val" van de japonnen belem» mert. Eca knip-patroon kan men bestellen onder nummer 303, in de maten 42, 44, 46, en 48. Kosten 50 cents. GORDIJNEN EN KUSSENS VOOR DEN ZOMER. De zware gordijnen, welke men vooral in ons land zoo veel voor de ramen ziet hangen, moeten feitelijk tij» dens do zomermaanden worden opge» ruimd om plaats te maken voor gordij» ncn van een cenigszins luchtiger en vooral lichtere stof. Men krijgt anders binnenshuis nooit het prettige en opge» ruimde „zoracrgevocl". Bovendien bc» letten de zwaro gordijnen heel dikwijls het binnendringen van lucht en licht- Het aanschaffen van lichte gordijnen behoeft niet zoo kostbaar te zijn. Men ziet in de winkels wel dure en kostbare soorten uitgestald, doch er is nog wel iets anders te verzinnen ook. Wij voor ons vinden bijvoorbeeld cretonne mits het op smaakvolle wijze bedrukt is zeer mooi en ook kan men van goed» koope voile dikwijls prachtige gordijnen vervaardigen. Zij behoeven immers maar een paar maanden te hangen en dan ko men de zware stoffen weer in hun riants, Door winter» en zomcr»gordijnen afwisselend te gebruiken bereikt men bo .vendien, dat het slijten niet te spoedig plaats vindt, hetgeen dus aan den an= deren kant weer voordeel met zich me» debrengt. Op onze teekening ziet men een nis OVERALLS VOOR KINDEREN. Een moeder zegt: „Ik vind het dikwijls heel prettig, dat de kinderen tegenwoordig zoo goedkoop en zoo mooi gekleed kunnen gaan, maar ook even dikwijls vraag ik mij af, of wij niet weieens te ver gaan, Daarom heb ik voor do kleintjes die nog niet naar school gaan en ook voor de grootc tijdens de vacanties en vrije dagen over alls gemaakt. De kleintjes mogen daarin ook wclecns op straat, maar de grootc kinderen moeten deze pakjes in huis dragen. Zij zijn zeer gemakkelijk en ik behoef ze slechts zelden te wasschen, daar zo met opzet van donkere stoffen werden gemaakt. De kinderen lecren juist door liet dragen van deze over alls, ook een goede waarde hechten aan hun mooie klccrcn en school-klceding, hetgeen van veel belang voor mij is. want natuurlijk ontzien zij zich bij het spelen niet". OM KOUSEN TE SPAREN. Wordt de mode nu Turksch? De hier afgebeelde mantel en hoed doen het denken. ZEMELEN BIJ DE WASCH Het wasschen met zemelen of met aftreksel -van zemelen zooaJs in ons geval is vooral bij den schoonmaak» tijd een ding van belang, aangezien het bijzonder «eschikt is voor het wasschen van cretonnes en ander? gekleurde ka» tocnen stoffen en gordijnen. Door ze» melen te gebruiken behoeft men met neer te vreezen voor het verschieten an de kleur of het aantasten van het weefsel, zooals anders zoo dikwijls het geval is wanneer men op de gewone wijze in zeepsop wascht. iMcn neemt een flink stuk los ge we» ven mouselinc en daarin bindt men een flinkert halven kop zemelen op. Het binden moet losjes geschieden, aange» zien de zemelen beduidend kunnen zwellen. Nu doet men het aldus ge» maakte zakje in een grooten pan, wel ke men met water vult en gedurende een half yur laat koken. Na afloop giet men het water af, terwijl men het zak» je met zemelen, opnieuw, doch nu in en wat kleinere hoeveelheid water, laat aftrekken. Het water dat men van de zemelen getrokken heeft moet tezamen worden gebruikt met gewoon warm water. Op één tobbe (klein) warm water gebruikt men één pan zemelen aftreksel. Daar» van moet men de zeepsop maken, waarna de gordijnen en andere stoffen worden gewasschcn, d w.z. door kne» den en wrijven. Eerst in écn zeepsop en. daarna in een tweede, dat men van de tweede keer aftrekken verkregen heeft. Na het wasschen worden, de stoffen doorgehaald in gewoon koud water, waarin men een handvol zout heeft opgelost. Het wringen en drogen moet zoo vlug mogelijk geschieden en vooral niet in een sterke zon. Deze methode van wasschen is zeer bevor» derlijk voor het ophalen der kleuren. Eén moeder zegt: „Als de kinderen door het spelen en vallen ,dc kousen bij de knieën versleten hebben, knip ik er eenvoudig een stuk af. Door het omzoomen met een stukje lint, waarin ik tevens een kort elastiek naai, maak ik er dan nog aardige kuit» kousjes voor den zomer van". EEN WANT IN DE KEUKEN. De handschoenen, welke baby draagt bewijzen ook dikwijls aan moeder goc» de diensten, d.w.z. indien zij slechts groot genoeg zijn om haar handen te beklceden. Een want moet men des winters hangen bij het kolcn'hok en ver der mag dit nuttige voorwerp nimmer 'ontbroken bij den schuurbak of bij de oliekan. ■an eigen maaksel. Met goedkoop hout, dat later in de gewenschtc kleur geverfd of gelakt kan worden is hier een ven sterbank gemaakt. Daaromheen is liet gordijn gespannen. Aan den bovenkant van het raamkozijn is een gordijnlat ge» spijkerd, welke op twee dunne muur» klosjes steunt en daardoor dus ook een flink eind van het raam af staat. De gordijnlat is met sterk geplooid creton ne bekleed, terwijl van deze zelfde stof de gordijnen zijn gemaakt, welke na» tuurlijk maar een paar uren in den avond gesloten worden. In den bank liggen een paar een, voudige dn luchtige Kussens. Zware kus sens behooren tijdens den zomer ook al niet in huis en een vlijtige en zorg» zamc huisvrouw zal dan ook gaarne een paar avondjes opofferen om zelf mooie en gemakkelijke kussens te maken, wel» ke hoog en dun gevuld, bij uitstek ge» schikt zijn voor den zomer. De stoffen voor gordijnen en kussens zijn meestal speciale fabrikaten. liet ge» beurt wel eens. dat men bij den manu» facturicr niet slagen kan; in dat geval is bet niet onverstandig ook eens in een stoffage»inrichting te gaan kijken. De nieuwste mode in parasols voor den komenden zomer is onlangs te Londen gedemonstreerd. Gastvrouw en gast. Kleine handreikingen. Zich zelf vermaken. Ongemakkelijke gasten. Reeds memgeen heeft geschreven over de taak die op de schouders rust van een gastvrouw wat zij wel en wat zij niet moet doen, hoe zij haar gasten het aangenaamste bezig kan houden en hoe zij kan zorgen dat zij doorgaat voor een goede gastvrouw, bij wie men graag komt en zich op zijn gemak voelt. Dat alles is nu heel mooi, maar het is min of meer eenzijdig beschouwd, van het standpunt der gasten en der huisgcnootcn. Aan den anderen kant hebben ook de'gasten wel degelijk hun plichten, al zijn die dar. ook niet zoo uitgebreid. Het is waar, dat gasten zich heel wat kunnen laten aanleunen, in veel gevallen is het zelfs boter dat zij dit kunnen, maar toch zijn er ook plichten die zij te vervullen hebben, waardoor zij voor aangename gasten gelden in eiken familiekring. Velen zullen hierbij misschien den» ken aan een weelderige doos bonbons of een mooie tuil bloemen, die op zijn allerminst verwacht zullen worden. Dat is editor in het geheel de bedoeling inlet, dat iemand geld uitgeeft voor een geschenk, is zoo moeilijk .niet, dat kan iedereen die met een gevulde beurs mdloopt. Maar het ligt juist meer aan kleine hartelijkheden, die op het oogen» blik zelf misschien onopgemerkt voor* bijgaan, maar die naderhand allen met elkaar dien indruk van gezelligheid ge» wekt hebben, die den wensch doen uiten, ik hoop dat je spoedig nog eens zult komen logcercn. Waar wij op deze plaats natuurlijk allereerst aan vrouwelijke logée's den» •ken, kunnen wij beginnen met te oppe ren, dat de logeerkamer er steeds net jes uit moet zien. Wie over weinig personeel beschikt, of alles zelf moet doen, heeft bet dadelijk veel drukker, wanneer er logée's zfj;: en al zal de ideale gastvrouw nooit in het bijzijn harer gasten klagen over die meerdere drukte, toch zal hot haar zeer welkom zijfi. wanneer haar iets uit de handen wordt genomen. Zoo Is een logeerkamer die 's morgens netjes door de gast wordt achtergelaten, al een belangrijke ..vereenvoudiging van het werk, en wan neer dan in die kamer ook het bed op* gemaakt en de wuschtafcl aan kant zijn, zoodat er alleen nog geveegd en stof afgenomen behoeft to worden, is dat aangename verrassing. Maar de gast moet het zwijgend en zonder op» hef doen, want anders wordt het een 'bezwaar voor de gastvrouw en kan zij zich gaan verbeelden dat de logee van louter geploeter geen genoegen heeft. Ook mag de gastvrouw niet 'te veel met opgedrongen hulp achterna ge» loopen worden. Het is bijvoorbeeld heel plezierig om bij het afwasschcn te worden geholpen, maar opruimen doet bijna iedere huisvrouw het.liefst zelf: het >is het werk van een oogen» blik en daar de gast nite weet waar alles zijn vaste plaats heeft, is het later maar omslachtig om de verschillende dingen terug te vinden. Ook is het prettiger voor de gast vrouw wanneer de logee zichzelf eens kan vermaken. Niets is zoo vermoeiend als iemand die steeds achter de huis» vrouw aanloopt, meegaat van den kei» der naar den zolder, doorloopcnd pra» tend, ook al is het gesprek nog zoo gcesiig en amusant. Veel liever is het haar wanneer de gast rustig in de ka» mer blijft met een boek of om wat muziek te maken of wanneer zij op eigen houtje er voor korten tijd op uitgaat. Zij kan dan veel vlugger op» j schieten en is meestal klaar wanneer j de logee zich een tijdje alleen gcamd» sccrd heeft. I Sommige gasten hebben de gewoonte zich "van het oogenblik af, dat zij bij een ander in huis zijn te willen laten bezighouden. Niets gaat er van haar» zelf uit, wanneer zij alleen zijn, verve» len zij zich zichtbaar, en dikwijls is het alleen de beleefdheid die haar verbiedt te vragen, wanneer zij nu eindelijk eens uitgaan. Dan zijn er ook nog de onuitstaan» boren die, uit een der grootc steden afkomstig, alles in de kleine stad of in het dorp waar zij logcercn, vermake» lijk klein en dorpscli vinden en overal met moeilijk verborgen hooghartig glimlachje over spreken. En al mag het dan ook de waarheid zijn, toch kwetst deze houding de gastvrouw bijna zeker. Want in haar binnenste heeft iedere vrouw een zwak voor de plaats waar zij woont, ook al lijkt dit soms niet het geval. Het zou veel bc» lachelijkcr zijn in een dorp een groot modemagazijn te vinden zooals de steden die kennen, dan het kleine hoe» denwinkcltjc met de dorpsche hoedjes van eenige modes terug, dat in som» migc dorpen geheel op haar plaats is. Uit logcercn" gaan, is niet zui ver en alleen voor eigen genoegen. Ter» wille van gastheer en gasivrouw moet de gast kleine gewoonten laten vallen die in den gang van het huishouden, waar zij ontvangen wordt, niet pasten. Bij de ccnc is het huishouden in rep en roer omdat de gast voor dag en dauw al door huis spookt, niet gewend is aan de deuren en de kamers en na tuurlijk lawaai veroorzaakt. Bij een ander staat bet ontbijt om tien uur op tafel omdat de gasten niet eerder verschijnen en de huisvrouw heeft het gevoel alsof haar handen worden vastgehouden. Zich kunnen verplaatsen in de ge» woonteo van anderen,.en. verder kleine handreikingen liefst ongevraagd en als vanzelfsprekend doen, dat zijn de ken» merken van ideale gasten. En voor wie nog niet al te veel in haar gewoonten zit vastgeroest is het gasbzijn dan ook een onverdeeld genoegen. VOGELNESTJES. Slakropjes met gehakt. Aardappelen. Slagroom met vruchten. Voor het voorgerecht zijn de in» gredienten: 2 ons koud vlccsch. 5 eieren. v een eetlepel gehakte peterselie. 1/2 ons boter. een gesnipperd uitje. peper, zout, nootmuskaat. een oude boterham zonder korst. Wat jus. Het vlccsch wordt fijngehakt, ver mengd met het in de jus fijngewreven brood, een ei, peterselie en de krui» den. In de boter worden dan in de kocke* pan van dit vleeschmengscl vier rin gen gevormd en in-elk van deze een ei gebroken zoodat de dooier heel blijft. Het gerecht moet dan nog op oen zacht vuur bakken totdat het wit van de eieren gestold is waarna de vogelnestjes op een verwarmden scho» tel met wat peterselie versierd worden opgediend. üc slakropjes worden scboonge» maakt, goed gewassohen en gedurende een half uur in kokend water met zout gaar gekookt. Intusschen wordt het ge hakt aangemaakt, verdeeld in zooveel halletjes als er slakropjes zijn en op de gewone wijze gebraden. Dan wor» den zij in de kropjes gelegd, deze samen in een vuurvasten schotel gedaan, de jus erover gegoten, paneermeel erover gestrooid en het schoteltje gedurende ongeveer een half uur in den oven ge* zet. Voor het nagerecht worden cc"'ge vruchtensoorten s'choongemsak:, -ot compóte gekookt en daa-nn het vocht met suiker tot een dikke stroop inge kookt. De room wordt dan stijf ge slagen, ook met wat suiker vermengd, op de afgekoelde compötc geschept en met wat overgehouden vrucblcn versierd. E. E. J.-P.

Haarlem's Dagblad | 1926 | | pagina 7