HAARLEM'S DAGBLAD VAN HET POLITIEKE TOURNOOIVELD VRIJDAG 2 JULI 1926 TWEEDE BLAD TWEEDE KAMER 1 Juli. Het Nederl.-Duitsch verdrag. Veel oppositie. Moet onze handelspolitiek veranderd worden? Zal het tractaat om de voordeelen voor land- en tuin bouw worden aanvaard. Een comité-generaal. Io Vivat. Nieuwe onderhandelingen. Vandaag kwam het Nederlandsch» Duitsche verdrag onder ^den hamer.1 Morgen gaan we'voort. De minister van Buitenlandsche Za» ken zal heel wat opheldering moeten brengen, wil hij een eenigszins gunst.g gestemde meerderheid zich. voor zijn ontwerp zien uitspreken. Heel wat op* heldering .geven, heel wat vragen bc« antwoorden, heel wat onbestemds vers duidelijkcn! Als het tot een stemming komt! Want het blijft mogelijk, dat het onts werp naar Buitenlandsche Zaken wordt teruggezonden, omdat een motie kan worden aangenomen die komen zal van den Vrijheidsbond, wanneer de minister geen bevredigend antwoord geeft, een motie, die heropening van de onderhans delingen met Duitschland vraagt. Alle Vrijheidsbonders, die gisteren spraken de heeren Knottenbelt, van Rappard en van Gijn vertrouwen, dat betere voorwaarden zeker te verkrijgen zijn. Heel veel critiek heeft de minister van Buitenlandsche Zaken moeten hoos ren over de onduidelijkheid, de vaags heid, de woorden zonder zin, de groots opgezette vertoogen zonder inhoud. Vraagteekens aan'allen kant hadden de heeren Kortenhorst, Knottenbelt, Oud, Van Rappard, van Gijn gezet. Zij vroes 'gen daarvan duidelijke omtrekken, want thans scheen het alsof dc regees ring maar een blind vertrouwen van de "Kamer cischte in de onfeilbaarhei 1 van haar tractatenspolitiek. De heer Kortenhorst zeker niet, was tot dat blind vertrouwen geneigd. Ophelde» ring, verduidelijking vroegen dringend en ernstig de bovengenoemde Kamers leden van den minister. Zou het duides lijk omlijnen van wat vaag bleef, uit» blijven, dan zou de heer Kortenhorst en de heer Knottenbelt' evenzeer, bij de Kamer een comitésgeneraal aanvras gen. Omdat 't immers niet onmogelijk is, dat minister van Karnebeek wel .n besloten vergadering over den loop der onderhandelingen, over de waarde der 'door hem te berde gebrachte opportus niteitsargumenten, het een en ander ,wil openbaren. De heer Oud kon met beide heeren niet instemmen. Wat de minister te zeggen heeft, moet in het openbaar ges beuren! Over de handelspolitiek heeft alleen He heer Kortenhorst ietwat breeder ges sproken. Men kent zijn standpunt. Pros tectie, retorsiesmaatregelen, wederkees righeid acht hij gewenscht om meer voordeelen voor den Nederl. uitvoer te bereiken. Vrijhandel is voor hem een overwonnen standpunt. Principieel des 'bat zal over de handelspolitiek wel uits blijven: de regeering is niet bereid daar over bij het huidige verdrag van ges 'dachten te wisselen. Toch heeft de heer Kortenhorst wei eenige tegenopmerkingen gehad. Dwang maatregelen achtte allereerst de heer v. d. Sluis uit den booze. Hij kan aan 'de gedachte niet ontkomen, dat de vers hooging van het Duitsche tarief (waars op dan nu weer voor lands en tuin» bouw concessies waren toegestaan) een gevolg is geweest van de verhooging der Tariefwet door den heer Colïjn. En de heer Oud wees den heer Kortens horst op de groote gevaren voor een klein land aan retorsiesmaatregelen: een klein land trekt altijd aan het kort» ste touw. Omdat na de retorsiesmaats regelen toch weer andere van de groos te mogendheden volgen. Onvermijdes lijk volgen. De heer van Gijn opponeerde vooral tegen de gedachte van den heer Kors tenhorst, die evenals Duitschland een z.g. „Kampftariv" een vechttarief vers dedigdc. Hij zag groote gevaren. Want waar is 't eind? De ander kan immers altijd overbieder.. En de consument is de dupe. De eenigc oplossing is: geen vrees te toonen. De heer van Voorst tot Voorst, evens als de heer v. d. Sluis morgen zuls len ong wel meer Kamerleden spreken, die nauw verbonden zijn aan lands en tuinbouw verklaarde zich vandaag reeds vóór het verdrag. Omdat de om derhandelaars te Berlijn voor lands en tuinbouw wel het een en ander van waarde hadden weten te bereiken. Voordeelen, die bij verwerping weer zouden moeten worden opgegeven. En aldus de heer v. d. Sluis beter één vogel in de hand, dan tien in de lucht. De tien in dc lucht der nieuw onderhandelingen. De heer v. d. Sluis is dus eenigszins bevreesd voor den afloop daarvan. In tegenstelling tot een anderen „lands en tuinbouwsafgevaars digde", de heer van Rappard, die van nieuwe onderhandelingen alleen voorn deel verwacht. De heer van Rappard gaf nog aan» leiding tot een aardig incidentje.Nauwe lijks had hij 't „mijnheer de voorzitter" uitgesproken of er klonk luid gelach: de heer van Rappard had geen stem. De conclusie lei voor de hand, die in de uitroepen doorklonk: „lo Vivat", „u hebt zeker in Utrecht gestudeerd?" De heer van Rappard heeft in den kring van Horemheb en Icchnaton blijkbaar luid gejuicht om den „heerscher van de beide landen van Egypte, enz. enz." Io Vivat 1 Maar ook d'e voorstanders van aan= neming van net verdrag om wat bes reikt werd voor de lands en tuinbouw: pro duo ten, konden fcooh niet het bes reikte toejuichen. Niemand. De cons cessies, behalve dan voor land» en tuinbouw waren niet groot. Men wijfcte dit aan de onderhandelingen. De hees ren, die naar Berlijn gingen waren wellicht hoogst bekwaam, ook waren zij onderhandel-aa-rs zei de de heer Knottenbelt maar waren 't ook be= kwame onderhandelaars? Hij betwij: felde 't. De heer Kortenhorst zag het kwaad minder in de onderhandelaars, dan in de regeerlnig, die den onders handelaars naar zijn gevoelen te veel gé bonden li-ad. De regeering heeft zich niet weinig tevreden gesteld, om-dat ze niet wilde afwijken van -de eenmaal aangenomen handelspolitiek. Zij legde den on-de rha-nd-elaaxs een taak op. Niet veranderen van politiek? vroeg de heer Vliegen. Er is nu toch van de toevallige omstandigheid van het orediet, dat we Duitschland schon ken. gebruik gemaakt om de lands en tuinbouw te steunen? En hoevelen hebben niets gekregen? Hier hebben we eer het bewijs, Tiep hij uit, van de werking van het systeem d-er retorsie: maatregelen. Dat de heer Vliegen voor het ontwerp zou stemmen-, was dan ook alleen te danken aan het feit, dat het verdrag- een beperkten duur heeft Tot 1928. De heer Oud, die 'den heer Kortens horst reeds Waarschuwde, had dit ine izicht in het gebruik van het crediet niet. Hij meende den heer Kortenhorst er op te moeten wijzen, dat zonder retorsiemaatregelen toch wel druk k-on worden uitgeoefend, ib.v. met het ere: dietEen crediet, dat als zoo -diks' wiji's reeds geschiedde, door dep heer V-an Gijin. werd afgekeurd, den. heer Van Gijn, die ons land met een. slecht bankier vergelijkt om het crediet. De concessies gering! Deze klacht was algemeen. Ook de klacht,, dat cr zonder veel moeite meer te bereiken geweest ware. De hoeren Knottenbelt en Van Gijn wisten op goede gronden b,v. zekeT, dat w-anneer maar eenige i meerdere druk op DuitschJiand was geoefend, voor melasse heel wat zou bereikt zijn geworden. Wat de kolen: regeling betreft, wensohte men alge* meen nadere verklaringen. Voorloopig zag men die kwestie als moeilijk. lm» mers de -regeling met co neen-ten, -die in het tractaat is neergelegd, zal ons geen baas in eigen huis doen blijven was de algemeone gedachte. De voor» keur tarieven voor dé havens zal Duitschland afschaffen. Wanneer? vroeg de heer Oud. Binnen- afzienlba: ren- tijd, zegt de antwoordmemoric. Maar „afzienbaar" duurt zoo lang.... Tc weinig was bereikt. En was 'de algemeeen gedachte men had m-eer kunnen- bereiken-! De heer Oud wijtte -de slechte re* «uitaten aan het fei-t, dat „Buifenl. Za: ken" steeds wi-1 onderhandelen en dat te weinig aan „Handel" wordt overg-c: laten. De laatste spreker was de heer v. d. Bilt. Die jubelde over de o-p Duitschland bereikte resultaten, tegen welk land wij niets anders hadden aan te bieden, d-an het crediictv-erdrag. Om de bereik: te resultaten voor lands en tuinbouw. Hij bezwoer de Kamer het ontwerp aan te mem-en, omdat een groot gebied van ons land anders aan de ellende zal zijn prijs gegeven. Hoe za-i het a-f-lo-open-? Hernieuwde ouder-handelingen? Of aanneming? INTIMUS. Mevrouw Theo MannBouwmeester gaat het tooneel verlaten. Ze zal haar afscheidsrol spelen in; „Het kind van de liefde". STADSNIEUWS R.-K. VOLKSPARTIJ. OPENBARE VERGADERING. Donderdagavond vergaderde de afdec: ling Haarlem van de R.K. Volkspartij :n het Blauwe Kruis- Als sprekers wa ren aangekondigd de heeren Mr. P. M, Arts en A. Ch. J. Bouter, voorzitter van de R.K. Volkspartij afd. Amsterdam., De bijeenkomst was vrij goed bezocht. Na de inleidende woorden van de zijde van het bestuur der afdeeling nam dc heer Bouter het woord over het onder: werp: De Rerum Novarum en de R.K. Volkspartij. Spreker ging in zijn rede: voering eerst een aantal jaren in de geschiedenis terug om te kunnen schets sen in hoeverre de R.K. arbeider zich thans met reden mag verheugen over verkregen resultaten. Daarna behandel: de hij eenige artikelen uit vakbladen die hij als controleur v- d- arbeid telken male in handen krijgt. Door uit deze ar: tikelen te citeeren teekende hij de stem: ming in de R.K. Staatspartij. Hij verge: leek deze met de zijns inziens gematig: de consequente en oprechte houding van de R. K. Volkspartij, en kwam dan tot de conclusie dat in de R.K. Staats: partij de eenheid zoek was. Spreker wees er op dat het begrijpelijk was als de lieden redeneerden: Ik doe niet aan politiek, die is mij te vreemd, te onbe: trouwbaar, te vaag. De heer Bouter waarschuwde echter voor die negatieve houding! Want als gij niet met dc poli: tiek doet, dan doet de politiek met u". Daarna ging spreker over tot de woors den van Paus Leo den Dertienden over arbeid, welvaart en Christel* Staatsin richting, de Rerum Novarum. Hij wees er met grooten nadruk op dat zij die het programma van de R.K. Volkspartij bestudeeren zullen moeten toegeven dat dit een uittreksel is uit de Rerum No: varum. Verder gaande verdedigde de heer Bouter de toekomst der R. K. Volkspartij. Hij zeide: Men beweert dat de R.K. Volkspartij aan kinderziekten lijdt: goed, maar men vergeet dat kin: derzieklen genezen kunnen, en dat de R.K. Staatspartij aan bloedarmoede en aderverkalking lijdende is, dat die par tij een oude vro.uw is die op Sterven ligt! Nog merkte spreker op, dat zijns inziens de R.K. Volkspartij op gemcene wijze is behandeld omdat zij heeft dur: ven vragen: Hoe is het nu met de Re: rum Novarum en de rechten van de arbeiders? De rede van den heer Bouter werd eenige malen door applaus onderbro: ken; op de slotwoorden volgde langdu: rig handgeklap. Het Tweede:Kamerlid Mr. Arts was inmiddels aangekomen. Nadat hij wel kom was geheefen begon hij zijn rede- voering over „De politiek van St. Mi: chael en de gang van zaken in de R.K. Staatspartij". Spreker ging terug naar het jaar 1922 en den dag waarop de R.K. Volkspartij werd opgericht, den 30sten December. Twee jaren later be: gon St, Michael de actie die ontstond om de actie van de R.K. Volkspartij tegen te houden. Het ontstaan van dc R.K. Volkspartij was het logisch gevolg van den gang van zaken. In de goede jaren had men de arbeiders veel gege: ven wat hen toekwam. Doch toen die goede jaren voorbij waren vergat men de Rerum Novarum en de arbeider dreigde te verliezen wat hij op eerlijke wijze verworven had. De R.K. Volks: partij is toen zelfstandig verder ge: gaan. Spreker memoreerde dat de lei: ding van St. Michael getracht heeft de RK. Volkspartij tc klemeeren en dat diezelfde leiding in de Tweede Kamer een groot fiasco heeft moeten lijden. In uitvoerige bewoordingen schilderde de beer Arts de zijns inziens zeer inconse: quente houding van Prof. Veraert in zijn talrijke pogingen die tenslotte de oor: zaak waren van zijn geestelijk vader: schap van St. Michael. Nadat spreker critiek had uitgeoefend op kamerleden die tot degenen behooren die het grootst aantal keeren de zitting van de Kamer niet bijwoonden (spreker noemde onder anderen den naam van den heer Bo: mans) ging hij over tot de behandeling van de niet gehouden beloften van Staatspartij en St. Michael inzake lands: verdediging en art. 123 van het Indisch regeeringsreglcment. Verder oefende de heer Arts critiek uit op de houding- van Mgr. Nolens, die al-s hij gezwegen had op het goede oogenhlik in den bc: ruchten nacht to&i ds. Kersten zege: vierde, het pauselijk gezantschap voor Nederland had kunnen redden. Daarna' zette spreker de beteekenis uiteen van de woorden door den heer Albarda op het groote congres te 's:Gravenhage ge» sproken ten opzichte van het samengaan van den R.K. demoeraat met den So» ciaal democraat. De heer Albarda had gezegd: Als de Rocimsch:Katholieken aan de S. D. A. P. leden van hun kerk verliezeif dan is dat omdat de R.K. Staatspartij vergeten heeft wat de rech: ten zijn van den arbeider. De heer Arts merkte naar aanleiding hiervan nog op: Ik zou met den geprononceerdsten katholiek van Nederland in debat wil» len treden over de vraag of het samen:' gaan van R.K. democratie met sociaal: democratie tengevolge kan hebben ver* lies van goede katholieken. Spreker was van meening dat het te: genovergestelde waar was. Hij wees er op dat de R.K. Volksparij juist het middel is om die Katholieken die niet meer kunnen gelooven in de politiek van de R.K. Staatsparij en die gevaar loopen afvallig te worden en te worden opgenomen bij de S, D. A. P. bij de RK. Volkspartij goed onderdak vinden in religieuzen en staatkundigen zin. Ge: ruimen tijd sprak de heer Arts verder over stemmen die in de afdeelïng Nij: megen van St. Michael zijn opgegaan. Hij sprak woorden van hulde voor de rede die onlangs aldaar van de zijde van het bestuur werd gesproken en waarin werd gezegd dat de reorganisatie van de R.K. Staatspartij behalve door St. Michael toch zeker ook veroorzaakt is door de R.K. Volkspartij. En wat een samengaan met die R-K. Staatspartij betreft aldus de heer Arts dat zou voor ons beteekenen een ondergang in reactionnair conserva: tisme. (Applaus). „Wij zijn obstinaat, vervolgde spreker, maar wij eischen vrij: heid, ook voor de minderheid die door partijdiscipline in de R.K. Staatspartij onderdrukt werd en onderdrukt zou worden. ,In zijn slotbetoog wekte de heer Arts de Haarlemmers op. Van Haarlem uit is s'teeds de victorie voor Noord:Hol» land begonnen. Nadat de gelegenhèid tot het stellen van vragen gegeven was sloot de voor: zitter, de heer J. van Winsen, de ver: gadering. HET „WITTE KRUIS". DE WIJKVERPLEGING INGESTELD. Men schrijft ons: De Wijkverpleging uitgaande van de af deeling Haarlem der Noord:H-ol: 1 jaifd-scihe Vereeniging Het Witte Krui®, is met 1 Juli ing-estel-d. T-ot wijkverpleegster is met ingang van dien -datum" aangesteld zuster A. G. West, die zich heeft gevestigd Groote Houtstraat 102 alhier. De leden der afdeeling Wijkverp'le= ging, zij dus die tevens lid van Het Witte Kruis zijn (minimum contributie f 1.50 plus f 1 voor Wijkverpleging per jaar) kunnen kosteloos van deze in: stelling gebruik maik-en op aanvrage door den befliandelen-den geneesheer. Men moet echter lid van „Het Witte Kruis" zijn óm lid der Wijkverpleging te kunnen worden. De leden van „Het Witte Kruis", die nog geen lid der Wijkverpleging zijn, 'kunnen eveneens; -doch tegen een mi: nimu-m tarief van 50 cent per bezoek de Wijkverpleegster bekomen. Zij die van geen van beide lid zijn, echter alleen tegen (betaling van mini: mum f 1 per bezoek. •Men kan zich nog steeds als lid op: geven bij den secretaris der afdeeling, Dr. A. van Dam, arts, Wilhelmina: straat 49 en hij 'den heer A. W. Miehels Voorzitter der oommissie voor Wijk: verpleging, Van Heijthuijzenweg 24. Men moet echter minstens één -maand lid zijn vóór men rechten kan -doen gel: den. Dit betreft natuurlijk niet degenen die zich vóór 1 Juli reeds opgaven. Het i-s bekend, dat men als Witte Kruis lid tevens kosteloos gébruik kan maken van de verplegingsartikelein, door de afdeeling verkrijgbaar gesteld <op aanvrage van -den me-dieu-s, in het magazijn gevestigd Smedestraat no. 27. De gezamenlijke contributie van f 2.50 per jaar kan voor niemand een bezwaar zijn. Het reglement der wijkverpleging waarin -alles omtrent -deze instelling is geregeld, wordt binnenkort aan alle leden toegezonden. De kwitanties over het 2e halfjaar 192ó zijn -of worden aangeboden en het bestuur rekent op vlotte -betaling. Zoo dis de afdeeling Haarlem van deze sympathieke vereeniging die reeds zooveel in 't 'belang van de Volksge: zondheid in deze provincie en in het 'bijzon-der in Haarlem verrichtte op haar 50*jarig jubileum weer c.n nuttige in: stell'ng fcijker, een instelling die Uier steun verdient. Wij wekken gaarne alle lezers op die steun met milde hand te verkenen. HET DIER VOOR DE LENS -AG (Foto's van Haarlem's Dagblad. Nadruk verboden.) E.C. Na een condoleantïe-visite, in verband met de spoorlooze verdwijning van dé vier Ieelijkste kinderen (laatste editie) van den heer en mevrouw De Wit, nemen de heer en mevrouw Grauw hartelijk afscheid. NEDlERLANDSCHE H A NOELS EN LANDBOUWBANK. In de Donderdagmiddig gehouden alge- gemeene vergadering van aandeelhou ders van boivengemoemde Vennootschap zijn de voorgestelde statutenwijzigingen aangenomen. Het kapitaal der Vennoot schap. thans 250.000.bedragende en geheel geplaatst, wordt gebracht op f 2.500.000,waarvan. voorloopig tot f 500.000.— aandeele-n worden uitgegeven, zoodat ter plaatsing f 250.000.— zullen worden aangeboden. Na plaatsing zal beursnoteering w-orden aangevraagd. Ter vergadering werd door den Voor zitter melding gemaat van het feit, dat de -bedrijfsresultaten over (het eerste half jaar bevredigend waren en dat, in verge lijking «net dezelfde tijdsperiode van her. vorige boekjaar, wederomvooruitgang mocht worden geconstateerd. Voorts is besloten he't College van Ctom. missariseen met een twee-tal 'leden uit te breiden, tot benoeming waarvan te zijner tijd een vergadering van aandeelhouders zal worden uitgeschreven. GEVONDEN DIEREN EN VOOR: WERPEN. Terug te bekomen bij: M v. Bezie, Anthoniestraat 51g, boek: je met billetten bad: en zweminrichting Wassenaar, Tuinstraat 1 zwart, broche. Ppolitiebureau Smedestraat, broche. Th. Teeuwen. Rijpstraat 11, brü. C, Vreene: goor, Kruistochtstraat 34, bankbiljet. Politiebureau Smedestraat. fluiten aan rnerketting. H. J, Stoele Rozenstraat 53, zw. langh. hond. A. v. Weel, Damfate: straat 24. hamer. Garage Bos, Plein 33, zwarte handschoen. T. Hoogenes, Nagt: zaamplein 15, medisch instrument. Ger: ritsen, Kmheimwcg 35, gr. witte poes Fauna, v. d. Reep, Middentuindorps: laan 6, grijze poes, Fauna. J. Kerkhof, Burgwal 54, kousen. J. v. Frankhuizen, Vroomstraat 13 rood, kinderhalsket* tinkje. Politiebureau, Smedestraat, hon: denpennïng. Politicbureau Smedestraat hondenpenning. W. Dérogée, Heerensin: gel 41rood, portemonnaie met inhoud, H. v, d. Giessen, Papaverstraat 4. idem met tramkaart. P. Freyer, Teding van Berkhoutstraat 30, idem met inhoud. P. Poste Teylerstraat 49, idem met in: houd. L. Merten, Voorzorgstraat 7, rij» wielbel. merk. J. v. Vastenhoven, v. Os» tadestraat 4 idem. G. v. Vierzen, Spaarn= wouderstraat 25, rozenkrans. M. v. An» del, v. Marumstraat 70, gymnastiek schoen. P. Peetoom, Assendelverstraat 23, zakje met vischgereedschap. EXAMENS BOEKHOUDEN Bij het examen te Haarlem van wege de vereeniging van Leeraren ia het Boekhouden, slaagden voor het praktijk-diploma de heeren: FT. Rakker, Haarlem: H- P. J- van Beek, Haarlem; P. Blok, Wijkcroog; J. H. Bregonje, Haarlem; H. G. Gers* sen. Beverwijk; C- B- A. Goeman-s. Sch-oten; J. Hess ding, Bloera-endaal; II. M. Heyboer, Haarlem; J. v. d. Heydenfc» Heemstede; P. P. J- Hoomans, Haar lem; Mi Jacobson, Haarlem; G. Kan* ning, Schoten; J. P. Klooster, Haar lem: D. Koper, Wijkeroog; H. C. G. v. Lamoen, Beverwijk; H- J. Lasschuit, Haarlem; W- Nieuwenhuizen, Bever* wijk; P. van Ommeren, Haarlem; P- Saarloos, Heemstede; H- W. J. Schleper, Haarlem; J. L. Schouten* IJmuiden; J. Storm, Bloemen daal; J. J. Strijb'Osoh, Haarlem; S. Thuis, Hoofd dorp; H. J. Tja-den Jr., Plaarlem; G. H. Touwker, Haarlem; P. F. van Vel* zen, Schoten; W. G- A- Verleur, Hille- gom. 1 Verder de dames: G. van Hofwe* gen en B. G- van Sluyters van Haarlem en E. van Wijngaarden van Beverwijk. SYNAGOGEDIENSTEN - NED. ISR. GEMEENTE. Sab'bath: Vrijdagavonddienst 8 uur; Ochtenddienst S uur; M-iddagdienst 1 1/2 uur; Avonddienst 10-19 uur. Werkdagen: Ochtenddienst 7 uur; Zondag 7 1/2 uur; Middag- en Avonddiensten 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath 12 1/2 uur; Werkdagen 's avond-s 7 1/2 uur; Zondagavond 7-15 uur. De diensten op de werkdagen, als* mede Talmoed Torah, worden ver licht i-n het gemeentegebouw L. Wijn* gaardstr- 14- De overige dlien-sten vin den plaats ter Synagoge L. Begijne» straat 11. BEKRONING. Bij de prijsvraag voor een Boerenhof* stede, uitgeschreven door de vereeni* ging „Bouwkunst en Vriendschap" t« Rotterdam werd de vijfde prijs toege» kend aan Ir. H. T. Zwiers b. i. te Haar* lem. Waar onze Koninklijke familie de vacantie doorbrengt. Het Palace Hotel te Beatenburg, gelegen in één der mooist* gedeelten vap Zwitserland.

Haarlem's Dagblad | 1926 | | pagina 5