BÜITENLANDSCH OVERZICHT INGEZONDEN VAN DEN ARBEID. ONTVANGEN BOEKEN. Hoofdpijn KERK EN SCHOOL ONZE LACHH0EK PERSOVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 6 JULI 1926 Caillaux en het herstel van den Franschen franc. Vóór. het financieel debat in de Fransche Kamer. Meer havenstakingen. Nadere bijzonderheden over de spoorwegongelukken in Frankrijk. kunnen geven, dat al zijn pogingen ver» igeefsch zouden zijn en al zijn linan* cicele hervormingen zouden mislukken, indien de overeenkomst niet wordt ge» rutiiicecrd. Na dit tijdsverloop zou de Kamer er misschien toe overgaan het accoord te ratificecren. Tot zoover de Tel.-correspondent. B. T. A. seint ons uit Parijs: In parlementaire kringen beschouwt men over "het algemeen net rapport der experts als een zeer evenwichtig doem ment. dat aan de regeering waardevolle richtlijnen kan bieden voor het herstel van den finaneieelcn toestand. Raoul Pêret heeft, evenals de mees» te afgevaardigden van het centrum, slechts zeer weinig reserves op het rap» port te formuleeren; zij zijn geen te» genstanders. De uiterst»linkschc afge» vaardigden, d.w.z. dc socialisten en ccni» ge radieaahsocialistcn bereiden zich er op voor, de aanbevelingen van het comi» té te bestrijden, onverschillig of deze al dan niet door de regeering overgeno» men worden. Zij protesteeren met name tegen een vermeerdering der indirecte belastingen. In pajlemeniaire kringen is men van meening, dat de regeeiing, als zij zich baseert op het rapport, gemakkelijk de aanvallen zal weerstaan. Voor het dc» bat van morgen hebben zich elf inter»» pellanten benevens een twintigtal «pre» kers doen inschrijven. De financïeele plannen van de Fransche regeering. Gemeld wordt verder, dat Caillaux in hoofdzaak met het rapport der ex»» perts, waaruit wij gisteren de voor»» naamste punten vermeldden, instemt, en dat de maatregelen, welke hij heden, Dinsdag, zal uiteenzetten, ten doel zul* len hebben aan de conclusies van het rapport gevolg te geven. Het gevaar is dat de Kamer zal trachten de voorge* stelde plannen slechts gedeeltelijk te aanvaarden, maar andere gedeelten te verw erpen. Alles hangt ervan af of Caillaux en het kabinet bereid zullen zijn het rap» port in zijn geheel te steunen. Alle ka» lunetten in dc jongste twee jaar zijn ge» vallen, omdat zij zich tot compromis» sen geleend hebben. Deze compromis» sen hebben de verschillende regcerin» gen niet kunnen redden, doch het is ook daardoor in den waan gebracht, dat er velerlei manieren zijn om de finan» ciën te behecrschen, terwijl er inderdaad slechts weinige zijn. Als het kabinetsCaillaux zich bereid toont af te treden, eerder dan verwate» ring van het rapport toe te staan, zal hc: kabinet daardoor nog grootcr ge» wicht aan het rapport vcrleenen, waar» door de principes van ccn financïeele zuivering dan met grootc autoriteit ge» steld zullen zijn. Zelfs als het kabinet valt. zal er dan een enorme stap voor» waarts gédaan zijn naar het herstel. Volgens dc „Echo de Paris" zal de regecring, na van de Kamer een alge» n.een votum van vertrouwen te hebben vei kregen, haar de noodzakelijke vol» macht vragen voor het voortzetten der onderhandelingen over de regeiing der schulden en het voorbereiden der ere» dietoperaties. De financïeele politiek van Frankrijk. Heden begint het groote financïeele debat in de Fransche Kamer, aan het slot waarvan de regeering een motie van vertrouwen zal vragen voor haar alge» mcene politiek. Men is er van bewust dat de huidige problemen dc belangrijkste zijn, die de Kamer sedert den oorlog heeft te be» handelen. Het tijdstip is gekomen, waar» op een ernstig en weldoordacht plan ■voor de financïeele hervormingen zon» der uitstel moet worden goedgekeurd, in plaats van dc lukrake methodes van dc laatste paar jaar. Geschiedt dit niet, zoo seint de Parijsche correspondent van de Telegraaf, dan wordt de franc den weg opgedreven van andere Euro» pecsche valuta's, die volkomen waarde» loos zijn geworden. Een dergelijk plan is nu opgesteld en men verwacht, dat Caillaux de voor» naamste principes van het rapport van het comité van deskundigen zal overne» men. Weigert de Kamer het rapport te accepieeren, dan zal zij daardoor het land aan een ramp blootstellen. De besprekingen in de Kamer zullen waarschijnlijk eenige dagen duren. Aan het einde daarvan zal Briand, naar bc» wcerd wordt, de Kamer mandaat vra» gen alle maatregelen uit te voeren, die noodig zullen blijken om de politiek die Caillaux uiteengezet heeft, uit te voe» ren, zonder dat daarvoor verdere be» sprekingen in het parlement noodig zul» len zijn. Hierdoor wordt de regeering in staat gesteld haar plannen ten uit» voer te brengen. Wanneer het parlement dan voor de herfstzitting weder bijeenkomt, zal de regeering aan de Kamer een uiteenzet» ting kunnen geven en de goedkeuring vragen van de door haar genomen maat» regelen, waardoor het principe van de parlementaire controle gehandhaafd blijft. Het is onmogelijk op het oogenblik een duidelijken indruk te vormen van het effect, dat de publicatie van het rapport dei: experts in Frankrijk ge» maakt heeft. De meeste Waden hebben nog geen poging gedaan om een volledig oordeel uit te spreken. De gematigde organen prijzen het rapport in algemeene termen als een openhartige en volledige studie van het financïeele probleem. Zij toonen echter geneigdheid om over de onpo» pulaire bepaling van het rapport luchtig heen te stappen, zooals de ratificatie van het accoord van Washington en de nieuwe belastingen. „L'Avenir" het orgaan van de Gauche Républicaïne Dcmocratique keurt het rapport over het algemeen goed, doch veroordeelt de aanbevelingen voor de stabilisatie. Dit blad zou de voorkeur geven aan geleidelijke deflatie. De socialisten en communisten zijn natuurlijk ongunstig over het rapport te spreken, en de „Humanïté" zet als opschrift boven het hoofdartikel: ,.De experts verklaren den oorlog aan het proletariaat". De „Quotidien", het radïcaabsocialis» tïsche blad keurt ia meer gematigde ter» men de indirecte belastingen, die in het rapport worden aanbevolen, af, op grond van dc onrechtvaardigheid daar» van. De houding van de Kamer zal voor een groot deel afhangen van de wijze, waarop de regeering de situatie behan» delt en in hoeverre Caillaux de aan» hevelingen van het rapport volgt. De Kamer is op het oogenblik zeker nog niet rijp voor de ratificatie van de overeenkomst van Washington. De radicale groepen ontstellen alle bij de gedachte van zoovele nieuwe belas» tingen. Onder deze omstandigheden kan het voor Caillaux aanbevelens» waardig worden geacht, een iets lagere raming te geven dan het rapport, van de onmiddellijk noodzakelijke verhoog» de inkomsten. Wat de overeenkomst van Washing» ton betreft, het is nauwelijks waarschijn» lijk dat Briand het risico zal willen loo» pen. om reeds nu de Kamer ratificatie te vragen. Wel is waar is ratificatie een der pilaren, waarop het geheele rap» port rust. doch de Kamer zou op het oogenblik zeer zeker weigeren te ratifi» ceeren. terwijl de Kamer waarschijnlijk aan de regeering een vaag mandaat zal geven, om dat aanbevelingen van het rapport uit te voeren. Hierdoor zou Caillaux in staat worden gesteld onder» handelingen te openen over credieten te Londen en New York, gedurende de komende zomermaanden. a/Is de Ka» mer op recès is. Na afloop van het recès zou Caillaux aar. de Kamer de definitieve verzekering Havenstakingen in Gent en Rouaan. De havenarbeiders van Rouaan en Geut hebben aan de dokwerkers te Antwerpen medegedeeld, dat zij zelf ook in staking zouden gaan. In verband met de staking in de haven van Antwerpen heeft de werkge» versfederatie besloten, dat geen onder» handelingen zullen worden hervat, zoo» tang de havenarbeiders den arbeid niet weder zullen hebben opgenomen. De fe= öeratie verklaart, dat het nutteloos is een nieuw accoord te sluiten, indien de rocgere overeenkomsten door de arbei» ders niet worden gerespecteerd. De mee» tings der arbeiders zijn zeer heftig en vaak begeleid van gejouw tegen de lei» ders, die hun mannen niet meer in de hand schijnen te hebben. De voorloopige regelingen, die met Detrekking tot de staking der havenar» Feiders waren getroffen, zijn te niet ge» daan. Dc communisten hebben een groot aantal pamfletten verspreid, waarin den havenarbeiders verweten wordt, dat zij hun Britsche kameraden verraden door steenkool te laden, welke voor Engeland bestemd is, en waarin er op wordt aan» gedrongen dat zij hiermede zullen op houden. De treinramp bij Achères. Blijkens de inlichtingen, verstrekt door den minister van Openbare Wer* ken, zijn de oorzaken van de ontsporing bij Achères vrijwel bekend. DeJocomo» tief onspoorde na door de bocht te zijn gereden met een snelheid, die belang» rijk grooter was dan de voorgeschre» ven snelheid. Bovendien had de trein op een evenwijdig spoor moeten worden gebracht, in vermand met een verzak» Ring, veroorzaakt door het noodweer, en dus juist langzamer moeten rijden. Daar de toestand van de atmosfeer buitengemeen slecht was op het oogen» b!'k van de ramp, is het zeer waarschijn» lijk, dat de machinist de signaalschijf niet gezien heeft, waarmee het lang» zaam rijden werd aangegeven. Uit de diagrammen blijkt overigens, dat de trein zelfs niet door het sein heen is ge» reden. De locomotief is dus ontspoord op het oogenblik, dat zij met te groote snelheid op het kruispunt aankwam en zij sleurde de wagons mede. Een nader B.T.A.»bericht meldt nog, dat men vreest dat nog enkele slacht» offers die naar het ziekenhuis te Saint» Germain zijn gevoerd, zullen sterven. Volgens de eerste bijzonderheden in de Fransche bladen was het Zaterdag» avond tegen acht uur. toen, even vóór het station Maisons»Laffitte, een gewei» dig lawaai een paniek deed ontstaan onder de reizigers in de eerste rijtuigen van den sneltrein HavreParijs. De locomotief en de eerste rijtuigen aren omgekanteld door een plotselinge ontsporing. Twee hoofdambtenaren van de spoorwegmaatschappij, die zich in den trein bevonden, namen dadelijk maatregelen voor hulpverleening. Te elf uur, toen het al volkomen donker was, bracht een eerste hulptrein aan het station Saint Lazaire van Pa» rijs zeven gedooden en een 40»tal ge» kwetsten aan. Terzelfdertijd werden nog vier dooden uit de overblijfselen te voorschijn gehaald. Aan de verhalen van geredden ont» leent het .Journal" de volgende ibijzon* derheden van de ramp. Toen de loco» motief buiten de rails omgekanteld was (de trein liep met een snelheid van 90 K.M. per uur) liepen de eerste drie tweede=klasse=rijtuigen te pletter tegen de machine. De eerste twee werden op zij geworpen en het vierde rijtuig kwam overeind te en verpletterde met zijn ge» wicht het derde. De lste=klasse»rijtuigcn die volgden, ontspoorden alle. Ten gevolge van het onweer was de telegra» fische verbinding met Maisons»Lafittc verbroken, waardoor de komst der red» ders aanzienlijk werd vertraagd. De lichtgewonden verhaalden, dat zij eerst een lichten schok hadden gevoeld cn toen een ontzetten den schok op het oogenblik dat, daar de trein Parijs na» derde, ieder zich gereed maakte voor de aankomst. Onder de namen der dooden en ge» wonden, die de Fransche bladen van Zondagmorgen geven zijn geen namen van Nederlanders. Het spoorwegongeluk bij Vigneux De treinbotsing bij Vigneux, die an» derhalf uur iater plaats had dan dc rainp bij Achères. en in hetzelfde depar» tement Scine»et»Oise, had gelukkig niet een zoo noodlottig verloop. De bladen melden omtrent het onge» luk te Vigneux nog, dat een goederen» trein op het station werd aangereden door een personentrein van Montgeron naar Parijs. De locomotief van den per» sonentrein ontspoorde en van den goe» derentrein werden vier wagons uit de rails geworpen. Tien passagiers van den personen» trein, de machinist en de hoofdconduc» teur, werden licht géwond. Het blijkt, dat den machinist bij zijn vertrek een speciale dienstorder is me» degegeven, waarin hem werd opgedra» gen onder bepaalde omstandigheden langzaam te zijden, zulks in verband met het onweer, dat boven de lijn had gewoed. Uit de resultaten van het voor» ioopig onderzoek schijnt men te moeten opmaken, dat hij zich hieraan niet heeft gehouden. VERSPREID NIEUWS MUSSOLINI AAN 'T BEZUINIGEN Mussolini schijnt krachtige bezuinicings- maatregelen genomen te hebben; de minis ters mogen geen ambtenaren meer aai men. In de laat»te vijf jaren is het aantal ambtenaren verminderd van 460.000 tot 550.000. Thans betaalt de -staat ieder jaar nog ongeveer vier milliard lire aan tie: ambtenarencorps. GEWELDIGE STORM IN JOEGO SLAVIë Een telegram uit- Belgrado aam de „Chi cago Tribune" meldt, dat bij een hevigen storm in het Zuiden van Servië een hon derdtal personen om het leven gekomen is. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. BOOTTOCHTEN. Nu de tij'd weer is aangebroken dat vele scholen en gezelschappen boot» rochten organiseeren, brengt onderge» teekenJe, bestuurslid van den Neder» iandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen, het droef verdrinkings» ongeval in herhmeiTng van een Delft» schen jongen in het Zuiderbuiten» spaarae te Haarlem, Augustus 1925. Door ondergeteeken-de werd toen de raad gegeven, bij boottochten zich te verzekeren van welwillende hulp van leden eener Reddingsbrigade voor Drenkelingen, voor toezicht en directe hulp bij een mogelijk ongeval tijdens de vaart en bij het aan boord komen e n aan den wal gaan van deelnemen» den. Er werd ook op gewezen, dat het tegenwoordig zijn van BrigadeJeden, vooral niet mocht leiden tot verslap» ping van toezicht houden bij de organi» satoren. In tal van plaatsen van ons land be» staan Reddingsbrigades. een tijdig verzoek gericht aan het bestuur eener Brigade en men kan verzekerd zijn, dat dit. zoo mogelijk wordt ingewilligd. Mocht in een bepaalde plaats geen Brigade bestaan, dan is de 'heer J. D. Timmermans, Bondssecretaris, Koe» koekspleïn 5, Utrecht, zoo wel als on» dergeteekende bereid adressen te ver» sohaffen van naastbijzijn-de Brigades. A. J. MEYERINK. Cruquiusstraat 10, Haarlem. Aan andere bladen wordt vriendelijk verzocht het bovenstaande te willen overnemen. HET AMBTENAARSOVERLEG TE AMSTERDAM. Zaterdagmorgen is in de Centrale Commissie voor ambtenarenzaken over de arbeidsvoorwaarden overeenstem» ming bereikt. Het besluit bevat in hoofdzaak een continueering van de be» staande loonregeling tot 1 Juli 1928; de verplegend-en blijven in loongroep III; voor 1927 blijft de vacantietoeslag gelijk; de rechtspositie van het verplê» gend personeel is geregeld. UIT HET DRUKKERIJBEDRIJF. In de Maandag gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van den Neder» Iandschen Grafischen Bond werd een voorstel van het hoofdbestuur aange» nomen, om van het recht van opzeg» ging van het contract in het boekdruk» kersbedrijf geen gebruik te maken. Waar zoowel de patroons» als de overi» ge arbeidersorganisaties in de typogra» fie reeds een dergelijk besluit hebben genomen, is hierdoor de huidige eollee» tieve arbeidsovereenkomst, welke zou eindigen 26 Maart 1927, met één jaar verlengd. GEëINDIGDE STAKING. Naar gemeld wordt is de iandarbei» dersstaking te Zevenbergen, Zevenberg schenhoek en Langeweg met ingang van 5 dezer opgeheven. Met de werk» gevers is onderhandeld namens de Christelijke arbeiders, door eene com» bi-natie van Chr. werkgevers en namens, de R.»K. door de besturen van den N. C. B. Overeengekomen is als volgt: a. erkenning van de organisatie; b. aan» gaan van een collectief contract m Maart of Mei van het jaar 1927 met arbitrage indien alsdan geschilpunten ontstaan; c. tot aan genoemd tijdstip is overeenstemming bereikt met de regc» ';ing der Ioonen. NED. R.»K. POLITIEBOND. Op de te Den Haag gehouden alge» meene vergadering van den Ned. R.»K. Politiebond „St. Michaël" deelde de oorzitter mede, dat het ledental van den bond gestadig toeneemt; het aantal leden bedraagt thans 1640, georgani» serd in 55 afdeelingen, terwijl er 46 personeele leden zijn. Op dit congres zijn aanwezig 43 afdeelingen, vertegen» woordigend 1431 leden waaronder 1 personeelslid. De begrooting voor 1927 werd in in» komsten en uitgaven vastgesteld op 191.70. Tot leden van het bondsbestuur wer» den herkozen de heeren P. J. A. Stoop, B. J. Kemperman en M. Lemmen. HET ARBEIDSCONFLICT TE DELFT. De jongens van de Delftsche Lijm» fabriek zijn Maandagmorgen in wilde staking gegaan. De directie heeft maat» regelen genomen, om het bedrijf gaande te houden, H. G. Cannegieter. Prille vrees en vreugd. Uitgevers» mij. Dc Tijdstroom. Fluis ter Heide. Het zullen wel goeddeels autobiogra» phische bijzonderheden zijn die de schrijver in dit verhaal eener jeugd ver» werkt. Het leven en bedrijf van een aardig, een beetje inkennig jongetje, zoontje van een dorpsnotaris, ergens in Friesland. En dan in hoofdzaak diens leven en bedrijf, zooals zich dat projec» teert in het zielelevcn van dat ventje, die ccn intelligent kereltje is. met een neiging tot murmurcercn en tobben over zaken d:e nog wel boven zijn petje gaan, maar waarover hij toch op sym» pathieke manier tobt en peinst tot hij er ziek van wordt en op het eind van dit jeugdverhaal naar een tante in Kampen uit logeeren gestuurd wordt. Wat hem, als grootc jongen, het meest bezig hcyadt zijn de voor hem onoplos» bare raadsels: de Dood en de Vrouw. „Eensklaps begrijpt Willem, dat hij heel zijn leven tobben zal over God en den Dood. zooals hij tobt over de Vrouw. Er moet iets zijn. om aan dit tobben te ontkomen. Als hij eens vroeg om er over met Dominee te mogen praten? Maar Dominee is fijn en het geloof der fijnen kent hij genoeg uit de gesprekken met Frits en de precken van Kareltje. Daar kan hij toch niets van begrijpen. Maar niet alle dominees zijn fijn. Er zijn ook andere dominees. A's Willem zelf eens voor dominee ging leeren? Dan kwam hij er 't best achter, en aan andere dingen kan hij toch nooit meer denken, voor hij er achter is. Ja, Willem zal voor dominee moeten gaan leeren!" Het lijkt niet zoo onwaarschijnlijk dat Willem inderdaad zal gaan zoeken in die richting. Zijn^ levensverhaal be» gint misschien in Kampen eerst pas. Begrijpen wij hem goed, dan zal hij zijn geestelijken vader stof te over geven voor een vervolg: rijpende roeping en rusteloosheid. Want hij is net het ventje om met zijn weetgierigheid zijn geluk niet tp vinden en in den strijd die binnen in hem door sentiment en intel» ligentie gestreden wordt, steeds te zijn: de man die de klappen krijgt. En, na Kaïnpen, zal het probleem van de Vrouw- zich nog wel feller voor zijn wezen stellen. Al wordt daardoor dan misschien zelfs het probleem van den Dood van secundair belang. Maar daar» van is in de prille jeugd nog niet de rede. En leven wij met Willem, dus al verder mee dan geoorloofd is. Wel een bewijs echter dat Wim ons interesseert. Het moet dan ook gezegd zijn dat de schrijver er buitengemeen goed in ge» slaagd is ons het innerlijk ontluiken van zijn jongske voor oogen te brengen. Zijn gewaarwordingen, zijn reageeren op de kleine gebeurtenissen van het familieleven in een kleine stad, de schrij» ver heeft ze zich nog sterk voor den geest kunnen stellen en vertelt ze docu» mr-ntair maar tegelijk suggestief.Aardige dingen zijn er in menigte te memoree» ren: Wim's zich buitengesloten voelen onder dc dorpsjongens omdat hij no» tariszoontje is; zijn sentimenten voor de tweedeplans figuren rondom Moe» der's huishouding; ^ijn eerste schaatsen» tocht naar de nabije stad; het ontwa» ken zijner gevoelens voor dc meisjes waarmee hij in contact komt; dat is alles wel heel goed En de verteller bereikt, als gezegd, dat ons ook Wim's verdere ontplooiing wel zou kunnen in» teresseeren. Voor de teekeningetjes waarmee de heer Cannegieter zijn werk doorstrooit, heb ik nog steeds slechts uiterst matige waardeering. De zieligheid daarvan kan ons even zeer verbazen, als sommige plotseling op» duikende, en met kennelijk welbehagen geplaatste platheden, die in de tóch fijne sfeer van het boekje detoneeren. Jammer, want er blijft uit dit verhaal eener jeugd toch zeer veel moois en zuivers in het geheugen hangen. We ontvingen verder, en komen op een en ander terug; Ostwel Bius. Een vervolging in Thi» bet (Feuilleton Bibliotheek. Drukk. Ja» cob v. Campen). F-, J. Rath. *n Wrak. Uit het Amerik. Zelfde serie, zelfde uitgevers. Rafael Sabatini. De dolende Heilige. Naar het Eng. Den Haag. J. Ph. Kru» seman. Dezelfde. Op den drempel des Doods. Td Zelfde uitgever. Temple Bailey. Het reddende licht. Naar het Amerik. Id. zelfde Uitgever- E. Ph. Oppenheim. Millionair tegen wil cn dank. Uit het Eng. Utrecht. Bruna. Dezelfde. Gouden ketenen. Utrecht Id. Id. Pim Pernel. Naar het land van Mus» solini. Den Haag. Leopold's Uitgevers» mii. Richmal Crompton. Op en top Wil» liam. Uit het Eng. A'dam. Uitg. Mij Kosmos. John Buchan John Macnab, De Oentlcman=Strooper. Uit het Eng. Am» sterdam. Uitg.»mij Kosmos. Gerben Colon jon. Kalderionen. Ro» man Leidsche Uitgeversmij. E. Ortiz Echaguë Smidt. De put der oude Estancia. Hrlm. H. D. Tjeenk Wil» link. Ida Vera Simonton. Blanke Ballast. Naar het Amerik. A'dam Schellens en Gil tav. J. Eilkema de Roo. De moordenaar. Leidsche Uitgeversmij. Marie Gijsen. Aan de Boschdreef. Oorspr. Roman R'dam. Brusse. J. H. DE BOIS. VOGEL-IDYLLEN. Trouwe wachters. Vogel-Idyllen „Trouwe Wachters" i-s het laatst verschenen boek van den heer J. Vijverberg, uitgave van Brusse's uitgevers maatschappij Le Rotterdam. De goede ontvangst van zijn eerste hoek. je: Vogel.Idyllen „Ranke Wieken" heeft den schrijver er toe gebracht een tweede ■erkje uit te geven, dat zeker geen min der goed onthaal za! vinden. Waarom het hoekje „Trouwe Wachters" genoemd werd Omdat moge ook bij de andere vogels en de hoogere dieren 'm het algemeen de zorg voor de nakomelingschap één der sterkst ontwikkelde instincten zijn dit instinct zich bij de vogels, in dit boek bedoeld, door hun levenswijze in 'het open veld in velerlei uitingen openbaart. Trouw wacht houden is het eerst geboden. Dat is de taak van het mannetje, die het broe- den.de wijfje moet bewaken. Van de vogels die in dit fraai geïllus treerde werkje besproken worden noemen w§ allereerst de kievit, of eopals de „ge leerde** naam luidt Vanellus (Cristate;. Hoe» mooi wordt in dit boek de kievit behan deld. Op gezellige onderhoudende wijze wordt de vogel beschreven, zijn levenswijze en zijn eigenaardigheden. Wat een tijd en een moeite, wat een studie moet het den sohrij. ver gekost hebben om deze vogelsoort zóó te kunnen beschrijven. Naast de kievit wordt beschreven de Tureluur (Tringa T Totanus), een vogel, die im weidestreken een gewoon voorkomeinde Verschijning ie. Hij da een trouwe comparant .van den kie. it maar vertrouwelijker dan deze voor den men-soh. De tureluifr verkeert in een .minder gunstige positie dan tie kievit, want hij ziet een eventueelen belager niet na deren. En toch wordt de vogel gewaar schuwd doorden kievit. Deze doet trou wens nog veel meer voor den tureluur. Hij verjaagt de eierendieven als kraaien en zwartkopmeeuwen. Niet dat de (kievit zichzelf als beseher mer opwerpt, maar hij is het ondanks zichzelf jegens het zwakke, zenuwachtige tureluurtje dat zeer listig zijn neet maakt dicht tbij dat van den kievit. De kievit schijnt zich zegtt de schrij ver aan deze klaploonerij niet te er- geven. Nu, 't gaat dan ook buiten bezwaar van zijn portemomnaie, hij doet riiets meer of ininder, dan [lij toch zou doen. De Grutto(Limosa L. Limo&a) is een mooie rij Big e vogel die in he: weiland broedt bij kieviten en tureluurs. Het kemp. haantje (Philomachus Pugnax) lijkt wei wat op deui tureluur. Kemphanen ziet imen in den voorzomer zeer veelvuldig. Ze geven zich veel bloot, omdat ze juist kale plekjes moeten hebben om hun spiegelgevechten xe houden, waar door ze zoo bekend zijn. Een eigenaardig heid is dat de kemphanen uit een bepaal de omgeving voor het geheele seizoen een vaste kempplaats hebben waar ze hun on bloedige gevechten houden. Zoo, en dan veel uitvoeriger, bevat het boekje een beschrijving van verschillende vogels: de Kluit, de Dodaars, de Euut, de Wulp, de Watersnip, de wilde Eend. de Scholekster-, de Griel, de Kwartelkonrng en Waterhoentje, de Kwartel en de IJs-vogel. Zij allen worden beschreven. Hoewel die beschrijving duidelijk genoeg is en Seder, na deze gelezen .te hebben, den bedoelden vogel zou herkennen, zijn ten overvloede een menigte mooie fotVs opgenomen. Het geheel ie een boekje dat we warm aanbevelen. Voor natuur, en i.n het bijzon, der voor vogelliefhebbers een werkje om van te genieten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ce.its per r^gel. bedaart spoedig door gebruik van een paar MijnhardLs Hoofdpijntabletten. Glazen buisje 60 ct.Bij Apoth. en Drogisten NED. HERV. KERK. Beroepen te Ylst: ds. A. D. Meter, te Loosduinen, te Zette: ds. I. Kievit, xe Baara; te Barchem (toezegging): ds- J. Rit ter, te Franeker. Bedankt voor Roodeschool (toezegging) ds. Evenhuiö, te Winschoten. Beroepen te Lc-ksmond ds. S. Ron» ner te Doornspijk. Bedankt voor VaTthermond door ds. J. J. Homan te Nieuw*Beerta; voor De Lier (to»z.) door -ds, H. W. J. C. Bans-elaar te Zevenbergen. Aangenomen naar Leeuwarden door ds. O. No-rel cm. pred. te Heemstede; naar Kloetinge door ds. Joh. A Raaras te Rijswijk (Geld.); naar Molkwerujn door R. J. D. Beerekaimp, cand te Lei» derdorp. GEREF. KÈRKFN. Aangenomen naar Mijdrecht A. K. K abbe, cand. te Meppel. Beroepen te Niéuwdorp de heer D. J. B. Al-kart; cand. te Oc-gst-geest. Beroepen 'te Am-sterdam.Zuid (binnen hot kerkverband)ds. G. van Duinen te Schiedam; xe Amsterdam-Zuid: ds. H. S. Bouma, te Leeuwarden; .xe Nieuwendam en Mijdrecht: ds. A. R. Krabbe, te Meppel. Aangenomen naar Zevenbergen (N. Br.) de heer J. Smelik, candidaat te Hillegom. Bedankt voor Delft: ds. mr. W. S. de Vries, xe Tzum. MERKWAARDIGE PROMOTIE. EEN KLOOSTERZUSTER BEHAALT DEN DOCTORS GRAAD. Maandag is aan de Universiteit te Utrecht bevorderd tot doctor in de let» teren en wijsbegeerte mej. A. G. M. van Wijnpersse, Zuster Hilde-garde van de Congregatie der Franciscanessen van Heytlhuysen, geboren te Zaan» dam thans werkzaam aan de R.K. Meisjes H.B.S. te Amsterdam, o-p proef» schrift: „De Dietse vertaling van Su= so's Horologium ae-ternae sapientiae". Voor zoover bekend, al-dus de Maas» bode, is dit de eerste maal dat 'er te lande een kloosterzuster aan een onzer universiteiten den doctorsgraad behaalt. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. (Vrije Universiteit). Geslaagd voor het prop exa-m'.n Theo» logie de heeren T. Klein, A. Quak E. Moba-ch, Th. P. Potma, voor cand. ex. letteren de heer J. Luykenaar Fran» ken. Leiden: Geslaagd voor het candi-- daatsex. wis» en natuurkunde letter A de heer E. R. van Kampen; voor bet camdidaat-sex. Indisch recht mej. L. A. E. Hel-b: voor het doctoraal examen rechten. F. Opdecoul. Utrecht. Geslaagd voor hei doet. ex. wis» en natuurkunde hoofdvak wisku-n» de de heer R. W. Schieven mei lof; F. W. van der Wilt; ,voor het cand. ex. wis» en natuurkunde A de heeren D. Vermeulen, D. H. van Gelder, mej. M. B. Co-elin-gh; vcor -het cand. ex. wis» en natuurkunde D de 'heer W. Bleeiker voor het -doet. ex. wis» en natuurkunde hoofdvak soheikunde d-e heer E. H. C. J. Noyons; voor het cand. -examen ge» sehiedenis de heer J. G. van Gelder: voor het doet. ex. letteren en wijs-be» geertc hoofdvak wijsbegeerte de heer J. E. de Quay. Uit het rapport van een lijkschouwing: De overledene was getrouwd en be vond zich in financïëele moeilijkheden. Natuurlijk. De hemel is in werkelijkheid heele- maal niet blauw zegt een geleerde. Dit hebben wij zelf meermalen met het oog van den leek kunnen vaststellen. Dc inspecteur van een lokaal- spoortje heeft er op aangedrongen dat dc stationschefs hem zonder verwijl rapport zenden over ongelukken, die in hun rayon voorkomen. Onlangs ontving hij het volgende tele gram Man van perron gevallen voor be- wegenden trein. Nadere bijzonderheden volgen. Vijf minuten later kwam een nieuw telegram Alles in orde. Niemand gewond. De trein reed achteruit. DE GEHUWDE ONDERWIJZERES. In het weekblad voor Chr. vrouwen» leven „In en om ons Huis" bespreekt mevrouw Van HoogstratenSchodh de qua es tic van de getrouwde onderwijze» ne»s. Ze merkt o-ndc-r mee-r op, da-t het haar ailtijld zoo vetba-a-sd heeft, dat d>e tegenstanders van he»t ontslag v-a-h de te hu-won onderwijzeres haast speelsge» wijze op de schouders van een vrouw een haast 'bovenmenschelijke taak wil* len leggen. En dan gaat ze voort: „Er wordt zooveel in onze dagen geredeneerd over het verkeerde van bijbaantjes voor dc mannen, over hun acht»urigen werkdag, over hun recht op vrijen tij-d en diezelfde me-nschen belasten sommige vroxriVen -met een haast onmogelijke taak. Een haast onmogelijke taak ik herhaal het rustig, want ik durf elke vrouw Ln de oogen te zien -en te zeg» gen: 'het i-s onmogelijk die twee d'ïn» gen te combineeren. èu onderwijs te geven zoals een onderwijzeres dat ge* ven moet met -hart en ziel, èn dan te» gelijkertijd moeder»tvrouw;huishoud* ster te zijn. Het zal altijd gaan ten koste van het een of ten koste van het ander". In De Nederlander onder* staand entrefilet: De Tweede Kamer is op reces. Het nieuwe kabinet slaagde er aan* vankclijk in een groote mate van ver» trouwen te wekken, zoowel door d'e bekwaamheid zijner led-en als door de wijze, waarop door hen de verschillen* de wetsontwerpen werden verdedigd. De ministerpresident toonde in elk opzicht tegen zijn moeilijke taak te zijn opgewassen; en in de keuze zijner ambtgenooten zeer .gelukkig te zijn ge* weest. In zoover gaan wij dan ook vol moed de toekomst tegen. Echter vergeten wij niet, dat nog geen principieelc vraagstukken (de Bioscoopwet wellicht uitgezonderd) aan d-e orde geweest zijn, en zo-o deze aan de orde komen, eerst kan blijken of het kabinet ccn voldoende meerder» heid aohter zi-dh -heeft en ook in zijn samenstelling homogeen is. Wij hopen het. De zwakke stee is en blijft het vraag* stuk der nationale defensie. Bezuini» ging is ook op dit gebied geboden, maar mag niet leiden tot verzwakking van haar innerlijke kracht. Het is nut* tig werk onnoodige ballast op te rui» men, mits worde gezorgd, dat geen vitale dee-len worden geraakt. En op dit punt zijn wij niet geheel gerust. De toekomst moge leeren, d-a-t wij ons i-n -dezen vergist hebben. WOENSDAG 7 JULI 8.50 v.m. Ham/burg (392 M.) Morgen- omroep. 10.15 v.m. Amsterdam (1350 M.) Tijd sein van het Persbureau vaz Dias. 11.20 v.m. Daventry. (1600 M. 5 XX) Het Radio-kwartet. 12 n.m- Hilversum (1050 M.) Politie, henqbt. j 12.50 -n.m. Parijs (1750 *M.) Concert on der leiding van Lucien Paris. 1.20 n.m. Londen, Daventry. Tijdsein en weerbericht. 3.20 n.m. Bern (435 M.) Concert. 3.50 n.m. Berlijn (505 M.) Concert. 4.05 n.m. Aberdeen K495 M. 2 BD) Con cert. Bournemouth (386 M. 6 BM) Causerie. 4.20 n.m. Aberdeen (495 M.) Causerie. Bournemouth (386 M. 16 BM) Oikest van het Electric Theatre. Glasgow (422 M. 5 SC) Namiddagconcert 4.30 n.m. Amsterdam (1950 M-) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias. 4.35 n.m. Londen. Daventry. Muziek. Bern (435 M.) Orkest. 5.05 n.m. Parijs (1780 M. SFR) Concert met medewerking van solisten. 5.20 tn-m. (Hamburg (392 M.) Concert- 6 n.m. Hilverspm (1050 M.) Vooravond, concert door het H. D. O.-orkest onder lei ding van Francoi-s Lupgens. 6.20 n.m. Londen, Daventry. Dansmu ziek. 7.20 m.m. Londen, Daventry. Tijdsein van de Big Ben. Weerbericht. 7.30 n.m. Hilversum. Politieberichten. 7.45 n.m. Hilversum (1050 M.) Koersen van het Persbureau Vaz Dias te Amster- dam. 8.10 n.m. Hilversum (1050 M.) Ned. Chr. Rad io-Vereeniging. 8.20 n.m. Aberdeen (495 M- 2 BD) Concert Dort-mund (283 M.) Kamermuziek, Glasgow (422 M. 5 SC) Concent. 8.50 in.-m. Londen, Daventry. Opvoering van „Riigolet/to". Berlijn, Königwustexhausen (505 en 1300 M.). Concert. 10 n.m. Hilversum (1050 M.) Nieuwsbe richten van het Persbureau Vaz Dias. 10.25 n.m. Londen, Daven-try. „Rigoletto" -._.A en yr de

Haarlem's Dagblad | 1926 | | pagina 8