DE ERAND TE OSS De oorzaak nog onbekend. HET ONDERZOEK WORDT VOORTGEZET Omtrent de oorzaak van den nood» lottigen brand te Oss, waarbij vier slachtoffers vielen, doen de zonder» lings te geruchten de ronde. 'De landbouwer Schuurman vertelde te middernacht wakker geroepen te zijn door hulpgeschreeuw Hij dacht eerst, dat het zingende lieden waren; toen 't tot hem doorgedrongen was, dat er iets onheilspellends gebeurd was, sprong hij onmiddellijk uit bed. Toen hij naar buiten keek, was het of hij in een grooten vuurbol keek, zoo'n ge» weldig laaiende vuurzee was het. Vrouw Bevers liep aldoor maar schreeuwende langs den weg om hulp. Veel burgers liepen naar het terrein van dei. brande waarvan de vonken neerkwamen op het dak van Schuur» mans huis, dat ook met riet was af» gedefct. Hij had volop werk om het dak ■van zijn huis nat te houden, ten einde te voorkomen, dat zijn boerderij in vlammen zou opgaan. Op de vraag, of het niet mogelijk ware geweest de vier slachtoffers te redden, werd geantwoord. dat toen helpers goed en wel bij het brandende huis waren, dit in ondoordringbaren vuurgloed stond. Van de kamer, waarin m-oed.r v. Z. en de kinderen sliepen, waren de blinden dicht en gegrendeld en bovendien was de deur gesloten. Hei bieek niet mogeiijk de vensters tijdig open te krijgen. Op de vraag, of de familie Bevers riet vrouw v. Z. en de kinderen had kur-nen redden, daar hun beider kamers J1 h verbonden waren met een deur. waarvoor slechts een kast ^ond. werd geantwoord, dat deze ook door het onverwacht uitgebreide vuur verrast waren en als radeloos naar buiten ge» siarrnd waren in onvoldoende klee» ding. In minimum van tijd was het woon» hu s uitgebrand. De venter A. v. d. Hagen, die bij de familie- v. Zandvoort gastvrijheid ge» rooi en altijd in het achterhuis over» rschite, vertelde nog het volgende: Om halftien was hij n3ar bed ge» gaan en tegen halftwaalf ontdekte hij der. brand, waarbij het hem verraste, dat hij "het vuur het eerst ontdekte aan "den zolder. Dat wekte bij hem het vermoeden van brandstichting, maar moeilijk kan hij iemand van deze misdaad verdenken. De kachel, waar» van de schoorsteen midden in het huis sraat, waar het vuur het geweldigst gewoed heeft, was alleen 's middags aan geweest om eten te koken. In den namiddag is alleen een petroleumstel» Jetje even aan geweest. Hij kan met zekerheid zeggen, dat er niemand bij de kippen geweest kan zijn, zoodat 't ver» moeden-, dat kippendieven bij ongeluk brand veroorzaakt zouden hebben, on» gegrond bleek. Dat de brand met moedwil was aan» gesticht, wilde er bij hem maar niet in: en dit vermoeden werd ook ge» cceld door vader Van Zandvoort zelf. c":e gerulmen tijd met A. v. d. H. gis» termiddag gesproken had en den ven» ter volkomen vertrouwt. De oude venter, die in- het zieken» huls opname vond, vertelde nog hoe hij vrouw v. Z. nog op het nippertje heeft kunnen waarschuwen; hoe* de v ,-cuw toen moeite gedaan heeft de drie kleinen te redden en toen ver» moedelijk door den rook is bevangen, bewusteloos geworden en met de kin» deren op bed is gevallen, waar zij den dood vond. Verier kon A. v. d. H. zich niets meer herinneren, daar hij hevig lijdend a en brandwonden langs den weg was gelegd, om daarna per auto naar het ziekenhuis vervoerd te worden. De politie te Oss, onder leiding van inspscreur Van Kampen, blijft een ijverig onderzoek voortzetten. WIJZIGING WET OP DE NAAML. VEN N O OTSCHAPPE N. Het D3gei;jksch Bestuur van de Alg. R.»K. Werkgeversvereeniging heeft zich per adres tot de Tweede Kamer ge» wend met het verzoek het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de be» palingen in he: Wetboek van Koop» handel omtrent^ de Naamlooze Ven» nootschap van Koophandel en van daar mede samenhar gende artikelen in dat welhoek en in het Wetboek van Straf» recht, althans in den vorm, waarin bet bij de Kamer is ingediend, niet aan te nemen. REINIGEN VAN GASBUIZEN. Het weekblad „Vraag en Aanbod beschrijft een aardige methode, die toe .gepast is geworden om een gasleiding, die nagenoeg geheel door verhard teer verstopt was en waardoor gaslevering aan de verbruikers onmogelijk gemaakt werd, van deze hindernis te bevrij» den. Men plaatste namelijk aan de eene zij» de van de leiding een compressor, die lucht tot 5 a 6 atm. verdichten kon. bracht daarna het verstopte gedeelte onder electrischen stroom van 220 volt er, -100 ampère. Door dezen stroom werd de pijp verwarmd, waardoor de teer na verloop van tijd begon -te smel» ren. De door den compressor in de lei» ding gejaagde luchtdruk kon nu de viocibaar geworden teer er uit persen Met deze methode, die uiteraard voor 2nderc doeleinden ook toe te pas» sen is. gingen minder kosten gepaard dan wanneer de straat opengebroken werd en de buizen door nieuwe ver» yangen werden. Het gencratorgas van de Minnesota Steel Cv werd door deze reinigings» methode van 0.2-04 «r..'n»3 teergehalte teruggebracht op 0.02 gr/m3 teerge» Voor lichtgas 75in uite-aard dezelfde v-.--Jec!en bereikbaar. Uit een serie fcnnmrn nroevcn. d e daaron betrek» V-~ hebhen bleek, dat na 2 uren uit £•05 MT "cr uur ^'ronmer.d ?as 3tge= v-re-i 242.0000 cm3 stof. 003 gcwicVsper» r-n en. Dc »::»cx-:ctk!« was 1° pcrc. DE PERSONEELRAAD BIJ DE NED. SPOORWEGEN DE RAAD EN DE CENTRALE BOND De personeelraad richt aan het spoorweg personeel een schrijven, dat onderteckcnd is door alle leden, behal» ve den voorzitter van denCentralen Bond. Hierin wordt o.m. gezegd: „Of» schoon de Personeelraad slechts korten tijd bestaat cn werkt, zijn er eenige in» cidenten voorgekomen, die een regel» matige en eerlijke, samenwerking in den weg staan. Er is eenige malen getracht door on» derlinge discussie dit begin van on» eenigheid te voorkomen. De verregen» woordiger van den Centralen. Bond schijnt zich hieraan weinig gelegen ie laten liggen. Voortdurend komen in het orgaan van dien bond vijandig gestelde artikelen voor, die bovendien in strijd zijn met de waarheid. Op een huishoudelijk congkes van den Centralen Bond heeft deze verte» genwoordiger mededeelmgen gedaan in strijd met hetgeen in onzen raad heeft plaats gevonden. Volgens een niet voor publicatie besterad officieel verslag van dat congres liet hij zich o.a. als volgt uit: Spr. geeft vervolgens weer, hoe in de Persóncclraadsvergadering van 17 Mei j.l. de door onzen bond ingediende voorstellen o.a. in zake de bevorde» ringsclausules voor leerlingen en on» dermachinisten om hals zijn gebracht, hoe eigenmachtig voorstellen, door an» dere organsaties ingediend door diens eigen vertegenwoordigers weer werden ingetrokken". Aan het slot van het betoog wordt de vraag opgeworpen, of „dat verte» genwoordigers van de organisaties of van de werkgevers zijn". In den Personeeilraad kwamen enkc» le geruchten over de mededeelmgen des heeren Cramer ter sprake. Deze ontkende hetgeen door hem zou zijn medegedeeld. Volgens de notulen zei de heer Cra» mer: „Er is niets gedaan ten nadeele van den Raad. Spr. zegt, dat op het twee» daagsche congres van den Ceniralcm Bond werd geinformeerd, hoe het stond met de voorstellen betreffende het locomotiefpersoneel. Hij ontkende gezegd te hebben, dat de voorstellen zouden zijn afgestemd of namen van personen te hebben genoemd. Hij heeft niets anders gezegd, dan dat de Raad het tijdstip niet gunstig achtte." en verder bij de repliek: „Hij wil er den nadruk op vestigen, dat bij de besprekingen op het con» gres de naam van geen enkele organi» satie is genoemd." Uit het officieel verslag van het con» gres van den Centralen Bond blijkt,zoo heet het verder in het rondschrijven, dat ook deze verklaring onwaar is ge» weest. Welke benaming wij zulk on» waarachtig optreden moeten geven we» ten wij niet. Maar vast staat, dat wij hei personeel moeten waarschuwen voor de valsche berichten die op deze wijze worden rondgedragen. ONWEER. Tijdens een kort maar hevig onweer Woensdagavond boven Tilburg is de bliksem ingeslagen in een perceel in de Heuzeistraat aldaar, bewoond door der. kapper H. De brand liet zich in het begin dreigend aanzien, maar de brand» weer, die met volle kracht was uiige» rukt, had hem spoedig onder de knie. Enkel de bovenverdieping is uitge» brand. De waterschade is groot. Tc And ijk is Donderdag een groote hofstede, bewoond door de gezinnen van D. Groot en P. Burger, door den bliksem getroffen en afgebrand. Geen persoonlijke ongelukken. Een groote hoeveelheid kostbare tulpenbollen is verloren gegaan. In een weide langs den Admiraal de Ruyterwèg ter hoogte van de Joost Bar.kenstraat te Amsterdam, is een koe door het hemelvuur gedood. Donderdagmiddag is bij den water» molen te Eule, gemeente Hengelo, de boerderij van den molenaar Vennink door den bliksem getroffen en afge» brand. Tijdens het hevige onweer is ten na» d-eele van den veehouder B. in den Binnen Buitenvelderschen Polder te Nieuwer»Amstel, een koe door het hemelvuur gedood. TURFSCHIP IN BRAND. Woensdagavond sloeg te Nijeholtpa tijden: een hevige onweersbui de blik» sc-m in een met turf geladen schip. Schip en lading zijn gedeeltelijk ver» brand. De autospuit van Wolvega wist alge» heele vernietiging te voorkomen. f 3300 VERMIST. Mej. H. S„ die op het station Nijme» gen een tasch in bewaring had gegeven en later per trein naar Enschedé reis» de. miste hij haar aankomst te Ensche» dé een bedrag van 3300 3an effecten. Zij deed aangifte bij de politie. EEN JAN STEENsPENNING. De zilverfabriek „Voorschoten" heeft na overleg met de commissie van de Jan Steententoonstelling een ge» denkpenning laten slaan, ter herinne» ring aan deze tentoonstelling. De voor» zijde van de penning geeft de beelte» nis van Jan Steen, ontworpen door den heer Van Goor. naar het zelfpor» tret van den meester, zooals dit op de tentoonstelling aanwezig is. De keerzijde draagt het Leidsche wapen en de woorden „Ter herinnering aan de Jan Steen»tentoonsteI!ing in Dc Lakenhal te Leiden". OPENING KOLONIAAL INSTITUUT. Koninklijk bezoek aan Amsterdam uitgesteld. Het bezoek van de Koningin aan Amsterdam, in verband met de ope» r.ing van het nieuwe gebouw van het Koloniaal Instituut, dai op 4 Septem» ber was gesteld, is uitgesteld tot Za» terdag 9 October. DE KONINGINsMOEDER TE HOOG LAREN. De koningin»moeder heeft Donder» dagmiddag een bezoek gebracht aan het sanatorium te Hoog Laren. Zij was vergezeld van baronesse Van It» tersum, hofdame, en den kamerheer baron Van Heemstra. DE KAMP OP SUMATRA. Een concert aan boord ten bate der slachtoffers. De zangeres Lena Kruithof-van Diggelen, heeft, aan boord van het stoomschip Prinses Juliana, waarmee zij. de reis naar Nederland maakt, een concert gegeven, waarvan de opbrengst bestemd is voor leniging van den nood van de slachtoffers van de ramp op Sumatra. Zij kan ruim f 230 aan het comité afdragen. EEN OPLICHTER AAN 'T WERK. De Stand schrijft: Naar het schijnt is thans te Amster» dam een oplichter aan het werk, die slachtoffers tracht te maken onder de Geref. ouden van dagen. Tenminste, dezer dagen vei voegde zich een net ge» kleed heer van omstreeks 40 jaar bij een bejaard echtpaar hier ter stede. Hij zeide te komen namens een stich» ting, gelegen tusschen Dieren en Velp. In deze sticking zouden 5 gezinnen ge» plaatst worden, en wel 3 Herv., 1 Luth. en 1 Geref. Deze gezinnen mochten slechts bestaan uit man en vrouw, die den leeftijd van 60 jaar bereidt moesten hebben. Óp 't oogenblik zou er dan in genoemde stichting plaats zijn voor een Gereformeerd gezin. De aandacht was gevestigd op het genoemde echtpaar, dat gaarne van deze gelegenheid ge» bruik wenschte te maken. Er werd ech» ter een bedrag gevraagd voor répara» tie e.v. van 100 terwijl de oudjes een bedrag van 10 per week als kostgeld moesten garandeeren. Daartegen was geen bezwaar. Echter wel tegen het storten van f 100. Zij hadden het niet. maar zouden den volgenden dag wel een bedrag van 25 kunnen krijgen. Daarmede werd tenslotte genoegen ge» nomen. Het echtpaar wendde zich ter» stond tot een vriend, om de gevraagde 25 te leencn. Deze echter vermoedde onraad en ging eens op zoek naar die z.g. inrichting tusschen Dieren en Velp. Niemand wist iets van haar bestaan af. En de vertegenwoordiger van deze nut» tige instelling is den volgenden dag niet op komen dagen. Wij publicceren, aldus het blad, deze geschiedenis als waarschuwend voor» beeld. Want het blijkt telkens weer, dat goed»geloovigc menschen de dupe wor» Jen van deze soort van oplichters. Wanneer zoo'n persoon zich mooi weet voor te doen cn aanlokkelijke verhalen weet op tc disschcn, denken de men» schen niet na. informeeren niet eens, maar worden een heel gemakkelijke prooi. Men zij -gewaarschuwd en geve nooit geld dan ra eerst bij betrouwbare personen geinformeerd te hebben. TE SCHEVENINGEN GEZIEN. De Avondpost vertelt: Mijnheer en mevrouw vandelen. langs den Boulevard. Mevrouw droeg een parasol zooals een Japansche schoone er mee danst. Mijnheer droeg een flanellen broek in de plooi. Zoo dus gezien op het eerste gezcht waren het loge's waar Scheven ingen trotsch op is. Zij wande !en en de millioenen kwamen bijna uit den binnenzak van mijnheer puilen. Mevrouw liep of ze daags vier dienst» boden regeert en twee auto's te harer beschikkng heeft. Zoo wandelden zij. Voor hen uit liepen twee kinderen. Een jongen van 14 en een meisje van 16. De jongen had een keurig opge» streken katoenen blouse aan, het meisje liep in 't wit. Zij liepen gedresseerd voor de chique mijnheer en mevrouw uit. Het waren de deftige kinderen van de deftige heer en dame. Aan het strand was het levendig en vroolijk en lollig. Dit laatste woord ontglipte de lip» pen van den zoon. Het meisje zei: „reuze!" en zwaaide met haar wandel» stokje. De jongen liep al meer naar het ijzeren hek en keek zeer welgevallig naar 't strandgestoei. Het meisje blikte schuins naar de zee. De heer en mevrouw liepen demon» stratief deftig totdat de zoon in een hevige opwelling zich omzwaaide en riep: Pa! Magge me ook op 't strand? De heer verloochende zijn zoon en deed als kende hij hem niet. Moeder, late me nou op 't strand gaan, hield de levenslustige jongen aan. 't Is hier ook zoo'n dooie boel. Mevrouw kuchte en keek achter zich om als zoekende haar chauffeur. Het meisje en de jongen deden toen een revolutionnaire daad. Atjuus! zei de jongen en sprong over de balustrade.heen het strand op. En 't meisje ging op den grond zit» ten en liet zich door haar broertje op» vangen. Is 't ie effen fijn! riepen de kin» deren. Pa en Ma lieten op dat gedenkwaar» dig oogenblik al hun waardigheid va» ren. Ma stoof tegen de leuning aan en Pa bulderde krachttermen in het Jor» daansch. Maar de jongen en het meisje trok» ken hun laarzen al uit, lieten een grooten teen zien door de gaatjesach» tige kous en begonnen het strandleven naar hun aard. Pa en Ma zochten de nabije trap en de kinderen smeerden 'm. Een half uur later zaten pa en ma in een zandkuil aan 'een krentenbrood» je. VACANTIE IN INDUSTRIE EN BEDRIJF DE DUITSCHE JEUGDBEWE GING VRAAGT DRIE WEKEN De Duitedhe jeugdbeweging dringt met kracht aan op enkele weken vaoamtie voor alle jonge menschen, ook. .voor tien, die in bedrijf of industrie werkzaam zijn. De „Aueschusz der deutsdhem Jugend- vorbande", het onpartijdige centrale point voor de gemeenschappelijke helangem der Duitsehe jeugdvereenigïngen, met te za- men 31/2 millioen leden, voert daarvoor een krachtige actie en stuurt aan op een wettelijke bepaling, aie aan haar verlan gens tegemoet zal komen. Reeds werd in Januari 1925 door de jeugdvereenigïngen een motie aangenomen waarin de wettelijke invoering van een vacantietijd van drie weken met behoud van loon voor de jonge menschen heneden -zestien jaar en twee weken vacanlie met loon voor jongelieden tusschen zestien en aoht-tien jaar dringend noodzakelijk werd geacht. Men ging sindsdien op den ingeslagen - weg voort. In October 1925 werd een open. bare samenkomst gehouden im de Stadt- 1 hallc te Kassei met het onderwerp: „Die Freizeit der Jugend". Op deze bijeen. komst was een Eeer grooj aantal leden van jeugdvereenigïngen van de meest 1 uiteenloopende so'hakeering bijeen. Daar werd o.m. gesproken over de beteekenis van enkele weken vacantia voor de ge zondheid van werkende jongelieden. De opvoedkundige waarde van een vrijen v-aoantietijd werd verder o m. belicht, ter wijl verschillende vereenigingen zioh borg stelden voor een -uitmuntend gebruik van den vacantietijd. Op de vergadering -te Kassei werd een resolutie aangenomen, waarin gezegd werd, dai de Centrale van Jeugdvereeni gïngen door de voordracht van Oberregie, rungsrat Dr. Bogusat over de beteeken:; van den vacantietijd voor de gezondheid, van Dr. Ziertmann van het Pruisische mi nisterie van Handel over de beteekenis van .vacantie voor de opvoeding der werkende jeugd, van Dr. Stammler van de Soc. Po. litieke afdeeling der Siemenswcrke over de mogelijkheid van een vacantietijd van economisch standpunt bezien en door an dere sprekers jen sterkste overtuigd was, dat de eischen van de Centrale van Jeugd vereenigïngen door de regeering weldra in gewilligd dienden te worden, wilde de ge. zondheid en de geestelijke en economische volkskracht geen schade lijden. Aan alle organisaties en leiders va.n jeugdorganisaties werd verzocht, &ich bij de actie aan -te sluiten, terwijl Je .verwach ting werd uitgesproken, dat de leiders van het maatschappelijk leven aan de ver werkelijking van de actie voor den vacan tietijd geen hinderpalen in den weg zou den leggen. De algemeens voorzitter van de Jeugd- centrale Mgr. Mosterts, ook in onze jeugd, beweging een welbekende figuur, die op een der bijeenkomsten van jeugdleiders :e Amsterdam voor enkele jaren 'het woord heeft gevoerd, sprak op de bijeen komst -te Kassei een rede uit, waarin -hij van de groote eischen .van den arbeid en den druk, die deze op menigen jongen mensch uitoefende sprak en de vaoamtie den tijd noemde, waarin hij weder tot zichzelf kon komen en menseh kom zijn. Het is werkelijk niet ie veel aldus zeide hij wanneer wij twee of drie wé ken vacantie voor de jonge werkers in industrie en bedrijf vragen, waar hun leef tijdsgenooten in de ttioogere soholen 12 we- ken en de studenten vijf .maanden vacan lie hebben. Wij strijden voor den vacantie. tijd, omdat wij leiders van Jeugd vereen i- gingen dit gevoelen. De jonge menschen volgen ons in groot vertrouwen. Wij zien in den mensch het (hoogste schepsel hier op aarde en daarom willen wij in de men. schen weer „de mensch" opwekken. Tihans richten wij ons om steun in dezen tijd tot de leiders van het economisch leven". He: dringend beroep op de regeering .om den vacantietijd wettelijk verplicht te stellen, heeft tot nu -toe niet de gewensch- gevolgen gehad. De actie voor verkrij gen van den twee- of drieweekschen va. C3mtietijd wordt daarom nog altijd met kracht voortgezet EEN MONUMENT VOOR J. PELSER Naar het Vad. verneemt heeft zich een comité gevormd, teneinde op het graf van den in dit voorjaar te 's=Gra» venhage overleden bekenden onderwijs man, den heer J. Pelser, die ook voor» zitter was van den Bond van Ghr. Zang vereenigingen in Nederland, een graf» steen te plaatsen. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN Bussum, Naarden en Huizen Het plan tot samenvoeging van Bus» sum. Naarden en Huizen heeft in geen der drie gemeenten zooveel be» roering teweeg gebracht als in Huizen- De afd. Huizen der S. D. A-P. ver» gaderde met d§ vakbesturen, welke voor de samenvoeging zijn. Voor Don> derdagavond had het comité vóór dc samenvoeging een vergaderiug van voorstanders uitgeschreven en tegen hedenavond heeft het comité tegen de samenvoeging een openluchtbijeen» komst uitgeschreven aan de Haven» straat, waar, het woord zullen voeren ds. Holland, de burgemeester en de beer Staalman, lid der Prov. Staten. Dit laatste comité heeft zich in ver» schillende subcommissies gesplitst, welke door den burgemeester gein-stal» leerd zijn. Zij beoogen bouwstoffen te verzamelen inzake de kerkelijke, maat» schappelijke, politieke en economische zijden van de kwestie. De overgroote meerderheid der oude bevolking schijnt niet veel te gevoe»1 len voor de samenvoeging, in tegen» stelling met 1920, toen de gansche be» volking om samenvoeging vroeg. Op de open!ucht»bijee-nkomst van Vrijdagavond zal een resolutie of mo= tie worden aangenomen. Het comité tegen de samenvoeging heeft zich aanmerkelijk uitgebreid en omvat thans de verschillende kringen der oude dorps»bevolking: o.m. de bei» de predikanten Ds. Holland, ds. Von» kenberg. wethouder Vos. a r. chr.»hist en chr.»dem. en de heer J. H. Staal» man, lid der Prov. Staten van Noord» Holland (chr.»dem.) i LAGER ONDERWIJS Wijziging der wacht geldregeling? Naar de Tel. verneemt, is binnenkort de indiening te wachten van een wets» voorstel tot wijziging van de Lager» Onderwijswet, houdende een nieuwe regeling van- de wachtgelden voor de leerkrachten bij het lager onderwijs. MR. DRESSELHUYS. Naar het Hbld. ver-neemt, is het lid der Tweede Kamer, mr. Dresselhuys die wegens ernstige ziekte geruimen tijd in het buitenland heeft vertoefd, thans herstellende en hoopt hij in den loop der volgende week in ons land terug te keeren. HIJ ZOU ZIJN VROUW MEEBRENGEN! Ook in de R-cchtszaal doen zich wel ec-n-s vermakelijke gevallen voor. Donderdag -moest zoo vertelt de Tel. voor den Amsterdamschen Po» litierechte-r een meubel-maker terecht» staan wegens het doen werken door personeel in zijn werkplaats na het sluitingsuur. De meubelmaker had zyn knecht meegebracht. Wat moet ik hem vragen? vroeg de politierechter. Dat moet u toch weten. Het is uw zaak. Neen, het is uw zaak, zei de rech» ter, de wet schrijft voor dat.... Ik ben- geen jurist, ziet u. Neen, neen, doet u nu'maar wat er gezegd wordt. Als het verhoor »van dezen getuige dan begint, blijkt dat de knecht alles vergeten heeft. Alleen weet hij nog dat de baas niet heeft gescholden. Houdt u vol dat u die woorden niet gezegd hebt? wordt verdachte nog eens gevraagd. Ja, dat moet ik toch wel volhou» den!. Hij wordt veroordeeld -tot f 10 boe» te. U hebt veertien dagen om in hooger beroep te gaan. U kunt er ook on» middellijk afstand van doen. Maar ik heb begrepen dat u er geen genoegen mee neemt? Neen absoluut niet. Zooals u wilt. En dan breng ik mijn vrouw mee! Eers' nadat hij deze bedreiging de zaal in heeft geslingerd komt de vol» gen de zaak voor. BOERDERIJ AFGEBRAND. Uit Warns wordt gemeld: De kapitale Sate te Oudega, eigenaar Jhr. A. Bas Backer, burgemeester van Blcemendaal en bewoner Hendrik Pels» ma, is Woensdag door hooibroei totaal afgebrand. De plaats bevatte meer d::. 100 voer hooi. Opstal en in ven» taris waren verzekerd bii de („Wouds» end". ONTROUWE BEDIENDEN. Aan. het politiebureau St. Pietershal te Amsterdam, zijn Donderdag drie verdachten in verhoor genomen, die zich aan vermogen-misdrijven zouden hebben schuldig gemaakt. De eene verdachte is een 18»jarige bediende. In dc zaak, waarin hij werk» zaam was, ging lyj over de postzegel» kas. Hij kocht minder zegels dan hij boekte en zoodoende 'benadeelde hij de firma over een tijdvak van één of twee jaren voor een bedrag van onge» veer f 11^)0. De ontrouwe bediende was reeds door zijn patroon ontsla» gen, toen hij door de politie aange» houden werd. Hij bekende. De tweede verdachte is een expe» ditieknecht, die door een firma be» last "was met het innen en wegbrengen van geld. Deze p?-soon, die overigens goed bekend staa,. .;ng in een baloorige bui over de schulden die zijn vrouw had gemaakt, er met ongeveer f 409 van door. Hij werd in een gemeente onder Meppel aangehouden e-n naar hier overgebracht. Ëen gedeelte van het geld werd nog op hem bevonden. Het derde geval betrof een bedien» de, die werkzaam was op het kantoor eener vereeniging. Hij nam postwissels weg, stempelde die met den naam van de vereeniging en teekende ze dan valschelijk met den naam van den •secretaris der vereeniging, om ze ver» volgens te innen. Hij handelde aldus met een vijf» a zestal postwissels. De twee laatste verdachten moesten ter beschikking van de justitie gesteld worden. Of dit ook met den eerste verdachte zal geschieden moet nog beslist worden. HET HUIS VAN JAN STEEN TE WARMOND. In het huis te Warmond, waar Jan Steen enkele jaren heeft gewoond, zal zoo verneemt dc Maasbode, door het gemeentebestuur van Warmond een gedenksteen worden aangebracht. VRAGENRUBRIEK VRAAG: Wanneer een moeder komt te overlijden, heeft dan de vader recht op de geheele nalatenschap, zonder dat de kinderen eenige aanspraak kunnen maken? ANTWOORD: Neen, dc kinderen hebben recht op het wettelijk erfdeel. VRAAG:, Mijn clivia, Uie er overigens goed uitziet, en dit jaar tweemaal heeft gebloeid, zit nu overal onder de witte beestjes, vooral bij den stam. 1. Wat is hiervan de oorzaak? 2. Is er een middel om dit te be» strijden, daar de bladeren overal lichte doorschijnende plekken beginnen te krijgen? ANTWOORD: De witte beestjes zijn wolluis. Deze kunt u het best- verwijderen met een sponsje of lapje gedrenkt in phitophyline dat u bij iederen handelaar in tuinbouwartikelen kunt krijgen. Wilt u het 2 of 3 maal herhalen, dan kunt u ook heel goed zeepwater ge» bruiken. Na het afwasschen met water na spoelen. VRAAG: 1. Mijn clivia bloeide in Maart van dit jaar cn had toen 21 kelken. Thans bloeit ze weer cn heeft INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel KWATTA^ JAR4A-REEP Beter dan Goed: DE BESTE 12 kelken. Komt zulks meer voor en is het slecht of goed voor de plant? Ze heeft 32 bladeren van 6070 cM. lengte. 2. Is fijngewreven konijnenmest goed voor kamerplanten? 3. Heeft men het volgend jaar iets aan violen, die nu zich zelf gezaaid hebben? 4. Zijn pronkboonen goed om te eten en kan men zc inmaken? ANTWOORD: 1. Jawel, doch dit is veroorzaakt door een stilstand in den groei. Het put de plant meer uit dan goed is. Geef daarom nu fijnge* wreven oude koemest of aftreksel daar» van. 2. Ja. doch aftreksel is beter. 3. Zeer zeker. Zoodra ze verplant kunnen wprden b.v. 't laatst van Aug. worden ze overgeplant op een goed bemest stukje grond om ze dan in Oct. op de bestemde plaats te zet» ten. 4. In de venen wordt een soort pronkboon geteeld, welke heel goed is om te eten, zelfs wel om -in te maken. De smaak is wat flauwer en erzit meer water in. VRAAG: Waar mag in de buurt van Haarlem des nachts op het strand gekampeerd worden? ANTWOORD: Op het zoogenaam» de vrije gedeelte van het Bloemen» daalsche strand aan de Noord mag 's nachts gekampeerd worden. VRAAG: 1. Wat is de kortste en beste autoweg naar Lichtenvoorde? 2. Hoeveel K.M.? ANTWOORD: 1. Haarlem, Half. weg. Amsterdam. Diemerbrug. Muiden, Hakkelaarsbrug. Naarden, Laren, Eem* nes»buiten, Ecmncs»binnen, Soestdijk, Soest, Amersfoort, Barneveld. Agel» doorn, Voorst, Zutphen, Ruurlo. Zieuwent, Lichtenvoorde- 2. Afstand 160 K-M. VRAAG: 1. Ik wil mij een cant» aanschaffen. Moet ik daarvoor belas» ting betalen? 2. Zoo ja. hoeveel? ANTWOORD: Volgens art- 31 ter der wet op de personeele belasting blijven voor die belasting buiten aan» merking <jie vaartuigen, welke in den regel door handkracht worden voort» bewogen, alsmede zoodanige, waai bij voor windkracht geen grooter zeilop» pervlakte wordt gebezigd dan ten hoogste 16 M2. VRAAG: I- Ik heb nog 2 zoons thuis, die voor mij den kost verdienen. Ze zijn beiden nog ongehuwd en heb» ben elk een aanslagbiljet voor de be» lasting ontvangen. Bij beiden is voor levensonderhoud f 500 afgetrokken. Wordt nu de oudste van de twee niet als kostwinner beschouwd? 2. Zoo ja. wordt dan voor hem de aftrek niet gesteld op f900- ANTWOORD: Uw zoons zijn geen van beiden uitsluitend kostwinner, zoo» dat een aftrek van f900.in dit ge» val niet te pas komt- Wel mogen zij voor aftrek in aanmerking doen ko» men het bedrag, waarmede zij u boven het gewone kostgeld steunen. VRAAG: Wanneer komt cr te IJmui den eer^ passagiersschip binnen uit Ned.»Ind:ë of uit Brazilië ANTWOORD: Dat kunt u zelf het best nagaan, wanneer u dc in ons blad voorkomende scheepstijdingen dage» lijks aandachtig nagaat. VRAAG: 1. Tot wien moet men» zich wenden om tot marechaussee te worden opgeleid? 2. Is dc gelegenheid er ook voor iemand, die alleen de gewone lagere school bezocht heeft,, om hooger od te komen? 1 3. Wordt er een bepaalde leeftijd vereischt? 4. Is dit uitsluitend een bereden wa» pen? ANTWOORD: Het gemakkelijkste is zich te vervoegen ten bureele van den Garnizoenscommandant. Om te worden toegelaten tot het wapen der marechaussees wordt een vrijwillige verbintenis aangegaan bij een der korpsen van het leger, waarbij dan eenige weken voor eerste oefening wordt gediend. Daarna wordt belang» hebbende overgeplaatst bij het wapen der marechaussees. Voldoet hij daarbij niet. dan gaat hij naar zijn korps terug en dient daarbij zijn diensttijd uit. 2. Zeer zeker: iemand die in de we» reld vooruit wil, die kan en zal zijn doel meestal bereiken, zoo ook in dit geval. 3. Ja, Dit kan men vernemen ten bu» reele van voornoemden commandant en tevens of er plaats is bij dat wa» pen. 4. Neen. VRAAG: Verzoek een echema voor een 4 lamp-s rad:otoe;tel. ANTWOORDL'gt ter afhaling aar. ons bureau gereed. VRAAG: 1. Eeefaat er vam gemeente wege een tehuis voor onverzorgde hinde- ren 2. Zoo -ja, waar kan ik mij vervoegen? ANTWOORD:'1—2, Niet Binders dan 'het Stads-Ar,men- en Ziekenhuis, aan den Sdhorer-singel. VRAAG: Moeten er van een kachel, in België gekocht, invoerrechten worden be taald? Zoo ja. hóéveel der waarde? ANTWOORD.Tn; 3 "A der waarde. VRAAG: Zijn "broers verplicht om eeu oude zuster te onderdeuren ANTWOORD: 1. Neen. 2. Zoo niet, tot wien moet zij zich dan om ondersteuning wenden? 2. Tot den Armenraad. Den heer H. S. te Haarlem. Wij lazen uw opmerkingen over de telefoonnummers van verschillende pern, instellingen, maar kunnen deze niet onderschrijven. U kon geen nummer vinden b.v. van dé brand» weer. Kijkt u dan eens op bladzijde 64; ook mie-1 van de Po" e, maar on bladzijde 33 staan n:et nvmicr dan 6 oprwMnium- mers. L'w overige a.-.nuicik'ngcn kunnen *n den zelfdeui gcost wordén beantwoord»

Haarlem's Dagblad | 1926 | | pagina 8