HAARLEM'S DAGBLAD PARIJSCHE MODE. ONTSPANNING. DONDERDAG 11 NOV. 1926 DERDE BLAD EEN CHIQUE MANTEL COSTUME VOOR HET SEIZOEN. Onze tcckcning geeft een keurig mo del v«n een /eer nuttig muntclcostuum. dat speciaal voer dezen tijd van het jaar zeer geschikt is. Het is een costuum van marineblauw rips. dat op de heuplijn wordt gesloten door een dubbele rij klcinc knoopjes. Menige wydte wordt er aan den rok gegeven door de stolpplooi aan de- voorzijde. De revers worden gevoerd met reu» kleurige crèpe»dc»chine, in dezelfde WIJZE WOORDEN. OM HET GELUK TE VINDEN. MOET MEN WETEN WAT GELUK IS! „,Wcnn ihr's nicht fühlt, ihr wcrdct's nic erjagen". Als gij niet voelt waar het geluk ligt. zult ge het nooit ver» werven, laat de grootc Duitschc dioh- ter Goethe zijn bekende figuur Faust zeggen. Deze Faust is het juiste spie gelbeeld van den mensch, die steeds „dwaalt, zoolang hij zoekt', zooals het op een andere plaats in den Faust heet. „Zoeken" en „voelen" behooren bij elkaar. Men streeft naar een ideaal, waartoe men zich onweerstaanbaar aan getrokken gevoelt. Zoo ook Faust. Hij zocht naar het geluk, naar het onver gankelijke geluk, en als mensch tracht» te hij het op alle mogelijke manieren te verwerven. Hij zocht het in de wc» tenschap. in het werk. in de lusten en het pleizier van dit leven en schrok ook niet voor slechte daden terug. Ja zelfs met den duivel, met Mephisto sloot hij een overeenkomst in de hoop het geluk te kunnen vindon. Hü was kleur en van dezelfde stof. als het vest en de kraag, mouwen en zakken /-;n afgezet met een smal zwart zij den bandje. Men kan het costuum ook uitvoeren in twee kleuren bruin met donkergroen of oranje boordsel, als de draagster een brunette is. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42,.44. 46. 48 onder opgave van No. 1181. Prijs 70 cents. met hem overeengekomen, dat hij. als hij den hoogstcn graad van geluk bereikt had en zou uitroepen: „O. oogenblik wat zijt gij schoon, gaat nog niet heen! den duivel met liif en ziel zou toe behooren. En Mephisto was het ge» makkelijk met hem eens geworden, want hij kende de menschen en wist, hoe hij ze aan moest pakken. Maar in Faust had hij zich toch vergist. Hot ware, diepe gevoel van geluk kon Me» phisto hem ook niet geven en daarom paste hij wel op. de bekentenis, dat hij zich gelukkig voelde, uit te spreken. Hij voelde, dat het geluk, waarnaar hij zocht, toch niet daar te vinden was, waar hij het trachtte te vinden. En hoe staat het nu met ons. moderne men» schcn? Zijn wij verstandiger geweest en hebben wij het geluk gevonden? Wij dwalen heden bij ons zoeken nog juist, als Faust; wij storten ons in het ver» maak en denken voor een oogenblik. dat deze roes ons geluk kan brengen of zelfs het geluk zelf is. „Om het ge» luk te vinden, moet men weten, wat geluk is"., dat is ook heden nog waar. Het geluk moeten wij zoeken in ons» zclven en het is de bevrediging, die wij in ons dagelijksch beroeps» en ge» zelschapsleven vinden. Goethe laat dan ook in het tweede deel van zijn „Faust" zien. hoe de hoofdpersoon na lang rond dwalen eindelijk voelt, waar hij het geluk zoeken moet. Faust ontwerpt plannen, waardoor de gemeenschap groot nut en groot geluk verschaft wordt, hij werkt zelf mede aan dit groote werk van naastenliefde en het slot is, dat Mephisto hem toch niets maken kan. Want op den weg, dien Faust. de zoeker, betrad, kon hij hem niet volgen, dat ging tegen zijn natuur. Faust had gevoeld, welken weg hij in» slaan moest en door dit gevoel, dat hem tot een rotsvaste overtuiging ge worden was. iict hij zich leiden, zoodat hij ten slotte het geluk toch nog vinden kon in de zichzelven vergetende, alles opofferende naastenliefde. Goethe heeft in zijn Faust op geniale wijze de dwaal» wegen der menschen laten zien, die het geluk zoeken, maar in het bijzon» der heeft hij den eenigen juisten weg aangetoond, dien de „zoekende" gaan moet. om het te „verwerven". Laat ons van Faust leeren. wat het goede is en datgene vermijden, wat ons slechts voor ccnigc korte momenten genot geeft. Laat ons opofferend zijn ten dienste van de gemeenschap, anders zullen wij het geluk nooit verwerven. EEN HANDIG DROOG- REKJE. Een Moeder zegt: „Er wordt geen enkel meubel in mijn huis meer geapprecieerd dan mijn droog» rek. Jn den winter kan het boven de kachel hangen en op regenachtige zomer» dagen wordt het in de keuken gezet, waar het weinig plaats inneemt. Het is gemaakt van licht hout in den vorm van een venstergeraamte, maar grooter en op vijf centimeter afsi'and van elkaar zijn er kleine haakjes in de dwarsdattcn geslagen, terwijl er op afstanden van 10 centimeter onderling in de opstaande lijsten schroefoogen zijn aangebracht. Door deze oogen is een draad ge» sponnen over de breedte van het raam een draad, die dus eenige malen heen en weer loopt'. Het geheel kan aan een stuk schilderijkoord opgehangen worden. Twee blokjes hout. welke aan de ach» terzijde zijn aangebracht, voorkomen, dat het frame tegen den muur hangt. En hoe storm» en regenachtig het nu ook moge zijn, baby's kleertjes zijn altijd binnen korten tijd kurkdroog". Rose en crème bedrukt chiffon is he! materiaal, waarvan deze keurige japor is gemaakt. Twee ruime, ingenomen over elkander vallende schootjes, die- in punten uitloopen en onder langs den rand effen crème zijn, vormen den rok, en deze is in de taille geheel ingeno» men. zoodat het een honingraat effect geeft onder het originecle lijfje. Kraag en mouwen van het effen crème ma teriaal, verlecnen aan den japon een icdistingueerden toon. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van No. 1184 in de maten 42, 44, 46, 48. Kosten 55 cents. TWEE MOOIE JURKJES. Reeds is het tijd om te gaan denken aan de a.s. Kerstdagen. Men moet! nu flink zijn en niet luisteren naar den verleider, die zegt: „Waarom je reeds druk gemaakt over Kerstmis? Het duurt nog minstens een maand, voor hei! zoo ver is". Maar wij weten allen hoeveel wijsheid er steekt in het „vooruitzien", speciaal voor zulke gelegenheden. Het baat ons niet, onszelvcn in slaap t'e sussen met de gedachte, dat Kerstmis nog verscheidene weken van ons verwij» derd is wij hebben al dikwijls mee gemaakt hoe verschrikkelijk plotseling zoo'n feestdag soms „voor onzen neus"' kan staan, om het zoo eens uit te druk ken. Den ccnen dag loopen wij kalm te wandelen cn ir-ccns als bij tooverslag hebben alle winkels hun étalages voor het Kerstfeest versierd en het rennen en draven is al begonnen vóór wij wis ten, dat hei al zoover was. Dus laten wij toch minstens bijtijds onze garde robes nazien, zoodat die althans in goc» den staat verkecren, voordat! wij in den maalstroom van uitgaan en winkels kijken en, wat steeds meer mode wordt, geschenken koopen voor huisgenootcn, vrienden en kennissen. Het is bijna altijd zeker, dat de kin» deren nieuwe jurkjes noodig hebben, want Kerstmis is voor hen altijd een groot feest en in dien tijd worden zij veel op partijtjes gevraagd. Een aardig voorbeeld van de aardige eenvoudige mode, die dit! seizoen voor kinderen in zwang is, geven de beide afbeeldingen onder nos. 1182 cn 1183. Het eerste, no. 1182, geeft weer een aardig jurkje van rose georgette. Het lijfje is eenvoudig, zonder mouwtjes met een aardig geplooid rokje. De versiering bestaat! uit een ceintuurtje met strik van zilverlint Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van no. 1182 en met vermelding van den leeftijd. Het jurkje is geschikt voor meisjes van 68 jaar. Kosten 55 cents. No. 1183 geeft! een aardig jurkje weer van geel crêpe satin zonder eenige ver siering. Het nauwsluitende lijfje is ge» sneden volgens de nieuwe mode, met dc gebogen taillclijn, t'erwijl het rokje de aardige nieuwe valplooien heeft. Dit jurkje is geschikt! voor meisjes van 11 14 jaar. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van no. 1183 met vermel ding van den leeftijd. Kosten 55 cents. EEN MOO! APPLIQUé WERKJE. Het appliqué werkje, dat hierbij is afgebeeld, z;;l velen welkom zijn, daar het voor verschillende doeleinden gc» bruikt kan worden. Men kan er de on» derzijde van slaapkamersgordijnen me» de versieren, of wel een tafel» of pianoloopcr. Mn teekent het patroon over de stof Snijdt dar» de bloemen uit gekleurd gingan. Men kan daarvoor kiezen paars, blauw of rose. Appliqueer de stukjes gingan op de stof. terwijl men de ran» den omslaat en rijg ze met een grooten steek vast. Snijdt de blaadjes van groen gingan en appliqueer die even zoo. Trek dan de lijnen voor de hart» jes der bloemen en de nerven der bla» deren en werk al die lijnen in. zwart, terwijl ook langs de randen van d. bloemen en de bladeren met een stik- steek in dezelfde kleur gewerkt moet worden. De stengels werkt men in groen. MOEDERS EN HAAR KINDEREN. Len moeder zegt: „Als de kinderen mij om een raad seltje vragen, trek ik een grooten cir» kcl cn verdeel dien, van uit het mid delpunt in 8 gelijke stukken. Binnen dezen grooten cirkel trek ik een klei» neren cn 'daarin weder een nog weer een kleineren, zoodat ik drie cirkels in het geheel heb, die allen in acht stuk» ken zijn verdeeld. In ieder hokje plaats ik nu een letter van het alpha» bet en knip dan de cirkels uit, zoodat dc kinderen, door ze te draaien een heclc boel drieletterwoorden kunnen maken. Ieder probeert dan hoeveel hij of zij er kan maken en dat spelletje helpt niet slechts den tijd passeeren, doch is bovendien nog zeer leerzaam ook". BLOEMEN VOOR DE TAFEL. De tijd der chrysanthemums is zeker de succesvolste tijd voor de huisvrouw voor zoover het' bloemvcrsiering betreft. Op het oogenblik z:jn er zeer veel en zij zijn wel ongeveer de langst levende bloemen, die ik ken ChrySanthcn zijn op zichzelf reeds een versiering, daar hun mooie gekrulde bloembladen een buitengewoon mooi en indruk maken. Om er het beste effect mede te berei» ken moet men zc in lange hocge vazen zett'en. Ais men de dubbele soort ge» bruikt, heeft mert er slechts een of twee noodig. maar dc- kleinere variëteit kan men dichter bijeen zetten, of men kan zc vermengen met' lijsterbes, die op het oogenblik op hun best zijn. Een andere wijze vnn garneeren, die een beetje meer berust op de lijster» bessen cn wat minder op de chrysan» thc-n, bestaat in het plaatsen in een platte drijfschaal. Een mooie bloem legt men dan, vlak onder de bloemkroon afgesneden, midden in de schaal. Een andere legt men met den stengel over den rand der schaal heen. terwijl men de lijsterbessen in trosjes in het water cn over den rand der schaal garneert. Voor haar. die op luisterrijke wijze hare tafels willen versieren, zijn er ver» schillende variaties op deze wijze van versieren. Eën nieuw idee is een groot middenstuk op een glazen plaat, of spiegel. Men verkrijgt gemakkelijk een mooi effect met de hulp van mos, waar» in verschillende kleine vaasjes verbor» gen zijn, die met water zijn gevuld en op deze wijze de bloemen voor verwei» ken behoeden. Ook hierbij worden groote massa's lijsterbessen gebruikt en deze hebben het voordeel, dat ze goed blijven zonder water. Men kan ook bij den bloemist groote. met mos bedekte steenen krijgen, die ei erg oud uitzien. Men kan nog op verschillende andere manieren tafel cn kamer versieren, doch niets staat mooier, dan eenige mooie exemplaren der chrysanthemum, gear» rangeerd in kristallen of geslepen glazen razen. Tegenwoordig vindt men dit wel „wei» nig»origineel", doch de schoonheid van het effect is onbetwistbaar en dat is toch het voornaamste. DE UITVINDER VAN DE „BOB". De uitvinder van de „bob" en de shingle" is ontdekt. Tenminste hij werpt zicihzelf als zoodanig op. Het ;s een zekere Antoine, zoo geheete-n s:nds hij een kapsalon te Pa-rijs en een te Londen heeft. Vroeger heette hij Cierplik-ow-ski en was beeldhouwer in zijn geboortestad Warschau. Daar kwam hij tot de conclusie dat veïc vrouwen, die hem als model bij zijfc werk dienden, mooi gevormde hoofden hadden on-der massa's ha-ar, die het ef« feot wiet verbeterden. Die verborgen schoonheid m-oet onthuld worden sprak Cierplikowski Laat ons het haar afknippen. En na dit woord hebben m: II; oenen vrouwen over de gcheele wereld het grootste deel v-a-n hun lokkenpracht aan -de s-cha-ar geofferd. Zoo ^wtsta-at de mode. De vrouw van den Kroonprins v. België, prinses Astrid in bruidstooi Werk en Ontspanning. De verschillende Manieren. Het moet geleerd worden- Waar de vorige week dc lof werd ge- Zongen van het werken, kan het nu toch wel niet anders om nu moet cr ook van de ontspanning wat gezegd worden, daar het" anders mocht lijken alsof die lcclijk in dc verdrukking komt. Als ergens een middenweg gehouden moet worden, aan is het zeker wel bij deze tegenovergestelde begrippen: werk en ontspanning. Dc boog kan niet altijd gespannen blijven, zegt de spreekwijze en in dc allereerste plaats is dat van t'oepassing bij het werken. Sommigen mccncn dat zij nooit in hun werk gemist kunnen worden, wat dus zooveel zeggen wil als dat zonder hun tegenwoordigheid in het werk het gchcelc raderwerk oogcnHikküjk in het* honderd zou loo pen Nog daargelaten dat zooicts wel» eens wat den schijn aanneemt van een goede dosis zelfingenomenheid, heeft het tot gevolg dat die boog steeds ge spannen moet blijven, t'otdat hij op een goed, of liever een kwaad oogen» blik onverwachts terugspringt en on» bruikbaar wordt. Natuurlijk zijn cr menschen die dit constante werken op den duur wel kun nen volhouden, maar de mcesten zien er toch geen kans toe en zouden in elkaar ploffen, waardoor de achterstand in hun gezondheid groot zou worden. Het is ook een kwaal van de vrou» wen. dat zij meenen, onmogelijk gemist te kunnen worden: zij ploeteren door, het zij in het werk buitenshuis of in de huishouding, totdat zij tenslotte ge» dwongen worden het bijltje er bij neer te leggen en ziet, alles gaat door zooals het eerst was, zij het dan ook met haperingen zoo nu en dan. Een vrouw heeft eens van haar sexe» genooten gezegd: Wij vrouwen moeten soms lecrcn om ziek te zijn; waarmee zij dan niet de slappe, verwende vrouw» tjes met haar tallooze kwaaltjes be» doelde, maar dc hardwerkende vrouw, die zich er geen tijd en gelegenheid voor gunt. Hoe vaak gebeurt het niet dat bij inrichtingen met vrouwelijk personeel aan wier eigen initiatief in het werk veel wordt overgelaten, een der vrou» wen een tijdlang weggaat omdat zij overspannen is. Er wordt wel eens mee gespot maar beter was het, zoo iemand, die altijd maar bezig is, eens tegen te houden en te zeggen: kom eens tot jezelf. Want dat is de groote fout bij die menschen, dat zij nooit tot zichzelf komen. Misschien gaan zij wel eens naar concert of comcdie. maar nooit is haar genieten volop, altijd loert op den achtergrond het spook, dat fluistert: dir moet je nog doen, en dat moet nog af voor morgen, enzoo- voort. Niet alleen werken moet geleerd worden, ook het zoeken van ontspan» ning heeft een dieperen grond. Wie uit» gaat voor ontspanning zonder er bij tc denken en ove-dag druk werk heeft gehad, zal niet half genoeg kunnen ge» nieten, doordat die zorgen meegaan Maar een andere met niets minder zor» gen, die zich thuis al voorneemt nu eens echt te genieten en het werk tc laten voor wat het is. zal veel meer kunnen profiteeren van de ontspanning cn er ook meer van uitrusten. Ontspanning die tegelijkertijd rust beteekent, behoeft nog niet altijd zoo fcc zijn. dat er niet bij gedacht behoeft te worden. Zoo kan dc ccne, die avond aan avond uit dansen gaat, veel ver» moeider van geest worden, dan de an» aere, d-ie naar een lezing gaat, waar zij haar hersens duchtig moet gebruiken om erbij te blijven. Maar de eerste voelt pnder het dansen die zorgen steeds haar kwellenden dwang uitoefc» nen, zij het dan ook op den achtergrond terwijl dc andere haar gedachten in ge» heel nieuwe banen voelt geleid en zich verkwikt kan gevoelen voor haar werk en de zorgen van eiken dag. Voor dc oningewijden is een partij schaak een moeilijk en soms saai pro bleem, terwijl voor de spelenden dc afleiding zoo heilzaam is, dat zij ver- frischt na het spel weer aan het werk gaan. Een mooi bock kan eveneens die uitwerking hebben, terwijl het soms moeilijk is en veel van het denkver» mogen vordert. Na.uurlijk zijn er voor alle soorten van menschen die onze aarde bevolken, n-iet dezelfde ontspanningen en genoe gens te bedenken. Maar veleri konden zich toch weieens afvragen als zij het zoo druk over hun ontspanning heb»- ben. of die werkelijk wel aan het doel beantwoordt. Of het niet veeleer meer vcrdoovingsmiddelen zijn. die dc moei lijkheden tijdelijk verdringen, maar op den duur toch weer terugbrengen. En wie dan zijn ontspanning zoekt in ge noegens, die een goeden ondergrond c-n beteckenis hebben, die zal niet alleen uitrusten van de dagelijksche beslom meringen, maar ook een dieper inzicht in het leven krijgen en daardoor meer geluk winnen. MENU. Gekookte tarbot. Gekookte tarbot met zure eiersaus. Jtaliaansche sla. Maizenavla met Pruimen. De tajbot wordt in mooten gesneden en na gewasschen re zijn wordt ze ge» durende zes tot achr minuten in ko» kend water met zout gekookt. De saus wordt gemaakt van: 1/2 L. kokend water. 3/4 d.L. azijn. 3 eetlepels bloem. 2 eetlepels boter. 1 ei. Wat zout. Van boter bloem en water wordt op dc bekende wijze een saus gemaakt, die eerst goed moet doorkoken. Het ei wordt dan met het zout geklopt, de azijn erbij gedaan en de kokende saus cr onder Poed roeren dan bijgegofeen. Voor de sla is noodig: Vier aardappelen. Een kleine biet. 4 eetlepels slaolie. 1 eetlepel azijn. 1 fijn gesnipperd uitje. 1/2 eetlepel peterselie. 1 theelepel mosterd. Zout en peper. De aardappelen worden in de schil gekookt, van het huidje ontdaan en als zij koud zijn in dunne plakjes gesneden. De kruiden en het vocht worden ge* durende vijf minuten dooreen geroerd, de aardappelen en bieten er dan door gemengd en het geheel gedurende een half uur weggezet. De sla wordt gegar* neerd met hard gekookt wit van ei, dooier van een ei. bieten en zoo moge» lijk tomaat. De maizenavla wordt op de bekende wijze gekookt, terwijl apart de pruimen eerst pedurende een paar uur te wee» ken worden gezet, dan gekookt in het weekwater,- met suiker afgemaakt en tenslotte met wat aangemengde sago gebonden. Als de pruimen afgekoeld zijn. worden zij ip een vlakom gelegd en met de maizenavla overgoten. E. E. J.-Jt

Haarlem's Dagblad | 1926 | | pagina 9