HAARLEM'S DAGBLAD PARIJSCHE MODE. SINT NIC0LAAS. DONDERDAG 25 NOV. 1926 DERDE BLAD Nomina EEN RIJK EFFECT. Dit prachtig namiddag, of avondtoilet is speciaal gecreëerd om gemaakt te worden van satijn, dat links ook gedra gen kan worden. Zwart is de beste kleur, die men ervoor kic/.cn kan, daar het dan dubbel zoo rijk schijnt te zijn. Het toilet zelf wordt gemaakt van den glnnzendcn kant van het satijn en wordt gezet in een soort jukje, dat van den doffen kant dcr stof vervaardigd wordt. Aan de voorzijde hangt van dit tukje een smalle strook van den doffen kant naar beneden, dat van harmonika* plooien voorzien is. Deze strook reikt tot aan den zoom van den rok waar liet afgewerkt wordt door twee kleine inleg» seis van den glanzenden kant van het satijn. Het rijtje kleine knoopjes in het mld» den van het jurkje en die aan de man» cheitcn. zijn gemaakt van kleine stalen knoopjes, welke met glanzend satijn overtrokken worden. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42—4446—48, onder opgave van No. 1193. Kosten 70 cents. EEN CRETONNEN NAAI MANDJE. Het naaimandje, op bijgaande teckc» ring is vervaardigd van carton, dat met cretonne overtrokken is. De groo:-- te van het naaimandje moet men zelf kiezen. Snijdt dan twee cirkels van die grootte uit een stuk licht karton. Knip dan een «Juk cretonne uit. da: een klein beetje grooter is. dan de cartonncn cirkels en leg het carton op het cretonne, 'Trek het cretonne, door hot bij de runden vast te nemen, strak over het karton. Doe hetzelfde met den anderen cartonncn cirkel en Ie.' daarnta de beide cirkels met den ver» keerden k3nt tegen elkaar aan. Naai ze dan met groot e.- doch stevige steken aan elkander vast. Nu hebt ge den bo» dem van het naaimandje aan twee zij» den met cretonne bekleed. Voor den Qpstaanden wand neme men een stuk carton van dezelfde lengte als de om» trek van den cirkel en zoo 1 reed -is men liet naaimandje diep wil hebben. Gebruik voor dit doel een. zwaar stuk carton. Leg er een lap cretonne over» heen en naai de uiteinden, die men over den rand van het carton heenslaat. 3an de achterzijde met lange steken aan elkaar, zóó dat de cretonne goed strak over het carton zit. Een andere lap cretonne naait men daarover heen. zoodat het lijkt alsof alles uit één stuk gemaakt is. Voor de afscheidingen binnen in het mandje neemt men een stuk karton van dezelf» de lengte als de doorsnede van den cirkel, doch niet zoo breed als de hoogte van het mandje zelf. Overtrek dit stuk carton met cretonne op de» zelfde wijze als boven beschreven en zet 't 6tuk carton dan op zijn plaats in het mandje. De twee korte schcidings» stukken worden op dezelfde manier vervaardigd. Bevestig deze stukken aan ,ie boven en onderzijde van het mandie De bovenrand ervan wordt afgewerkt met een rand van zwaar koord en de beide handvatscis zijn ook van koord die vastgenaaid worden vóórdat het bovenstuk aangebracht wordt. VOOR HET BAL. Hoewel in het algemeen de mode van tamelijk eeuvoudigen aard blijft, maakt zij toch een uitzondering en wel: voor de baltoiletten en japonnen voor dansavondjes bestemd. Deze zijn dit seizoen veel uitbundiger", dan zij de laatste jaren geweest zijn. Het gewone rechte model van dien tijd is geheel uit de gratie. Alle nieuwe toiletten on» derscheiden zich door drapeeringen en fladderende linten en wijde inzetstuk» ken. strikken en borduursels kortom alle benoodigdheden om een nieuwcr» wctschcn japon waardig te doen schij» ncn te midden van de laatste creaties op modegebied. Rijke stoffen genieten de voorkeur: schitterend geweven lames, brocaatstof fen en andere weefsels worden voor d< nieuwe toiletten gebruikt. Fijnere stof» fen zooals georgettes en chiffons wor den zwaar peborduurd met glinsteren de kristallen of zelfs munten, terwijl kant met stalen kralen gegarneerd en iuwcclen, slechts als versiering en af- wcrkingsmateriaal gebruikt worden. Het toilet, afgebeeld onder no. 1194 worden uitgevoerd jn een weefsel van rose en goud. Een punt. dat belang» stelling verdient, in dit toi.lct is de in» troducjie van den gcplooiden overrok, een der allernieuwste snufjes. Strikken zijn ook zeer en vogue en deze japon bewijst, dat het zoo is, want zij is ver» sierd met twee strikken, een. boven op den rechter schouder en de andere vlak onder de taille, links. Knippatronen zijn verkrijgbaar on» der opgave van no. 1194 in de maten 42, 44, 46, 48. Kosten 55 cents. Zilverlamé is de stof waarvan het toi» !ct, onder no. 1195 afgebeeld, gemaakt is. Deze japon heeft de nieuwe gedra» peerde faillclijn, iets dat zeer veel sue» ces heeft op het oogenblik. Een rand van kristaliep paarlen garneersel loopt iangs den onderkant van het lijfje, dat aan de voorzijde gegarneerd is met een zilveren roos en een zwaren kwast van kralen of fit. Mvn merke vooral op. dat het aardige wijde rokje met een overslag sluifll Knippatronen ziin verkrijgbaar in de maten 42. 44 46. 48 onder opgave van no. 1195. Kosten 55 cents. BENUT DEN DAG. Dit, ons allen welbekende woord, is afkomstig van den Latijnschcn dichter Horatius. Hij leefde in den tijd van den Romcinschcn keizer Augustus en was destijds reeds onder zijn tijdgenoo» ten zeer bekend en geliefd. Aan hem danken wij vele schoone spreuken dcr levenswijsheid, -spreuken, die ons al» leni n den loop der eeuwen min of meer bekend geworden zijn. Zoo ook het begin van het bovenaangehaald ge» dicht, dat, vertaald, verder gaat: en vertrouw zoo weinig mogelijk >p den volgende". Horatius kende het leven met zijn vreugden en smarten. En daar hij deze uitspraak gedaaa heeft, mfoct hij het wel aan den lijve on 1 dervonden hebben. Ook wij kunnen evengoed als Horatus destijds, zeggen: benut den dag! En ook wij kunnen voortgaan: en vertrouw zoo weinig mo» gelijk op den volgenden! Wij weten immers niet eens, of wij den volgenden dug nog in het land dcr levenden zullen zijn! Daarom wat men vandaag doen kun, moet men niet tot morgen of een nog iat'crcn dag uitstellen. Een goede vriend van ons ligt reeds lang op het ziekbed. Gaarne zouden wij hem eens gaan bezoeken, wij wor» den er sterk heen getrokken, maar .er zijn allerlei andere dingen, die ons op het oogenblik gewichtiger schijnen, die dus eerst gedaan moeten worden. En zijn wij dan eindelijk zoover, dat wij ons op weg begeven, dan krijgen wc bet bericht, dat hij aan zijn lijden is bezweken. Hij is heengegaan en had' nog i'ot het laatste oogenblik gehoopt, dut wij hem nog eens bezoeken zouden. Dan slaan wij ons voor het hoofd en liet grieft ons dat te hooren en wij hebben er verdriet van en een innerlijke stem zegt: „Ja, was dan ook eerder gegaan!" en een andere stem roept ons toe: „Te laat!" En dit „t'e laat!" is iets zoo verschrikkelijks, iets zoo terneder» drukkends, dat men zich haast niets ergers kan voorstellen. En hoe dikwijls gebeurt het in de wereld, dat deze vrccsclijkc stem ons in de ooren klinkt. Benui! den dag! Denk steeds: deze dag kan de laatste /ijn en wat men dien dag lichtvaardig verzuimt is misschien nooit weder goed te maken. Evengoed als de ander, dien wij vandaag iets goeds hadden willen doen. morgen wellicht dood is. kan het» zelfde lot ons treffen. Dan gaan wij van deze aarde heen zonder een enkelen riend of ook onzen vijand de hand ge» drukt' te hebben en toch hadden zij dat van ons gehoopten vertrouw zoo weinig mogelijk op den volgenden". Dit moeten wij onszelven steeds op» nieuw voorhouden. Geen enkele dag pc'ijkt op den anderen: iedere dag heeft ziin eigen individualiteit, die voortkomt uit het beroep, dat wij hebben uir' onze omgeving en onszelven Het kan ook mogelijk zijn. dat de volgende dag. zoo h:i al niet onze laatste is. toch zoodanig blijkt, dat hij ons werkelijk geheel in beslag neemt met hetgeen wij t'e doen hebben, beleven en hopen. Daarom, of het nu onze eigen schuld is. of dat de omstandigheden werkelijk sterker zijn, dan onze goede wil. laten wij den dag benutten zoo dikwijls en in zooverre het mogelijk is. opdat wij onszelven la» ter geen biti'cre verwijten te maken hebben. Bovendien is het op zichzelf reeds een groote genoegdoening als men zich 's avonds met een goed gewe» ten ter rust begeven kan en tot zichzelf kan zeggen: ..Ik heb mijn dag goed ge bruikt!" Daarom, laten wij de spreuk van Horatius tot' onze lijrsprcuk maken: „Carpe dicm!" Benut den dag! MOEDERS EN HAAR KINDEREN. MEUBELS SPAREN, Een moeder zegt: ,.lk neem oogenblikkclijk een beetje olie naaimachine»olie. olijf» of zelfs s'a»olic is goed wanneer ik een nieuwe kras in de meubelen ontdek en wrijf die olie in de „gewonde" plek. Er is geen enkel middel om de kras weg te krijgen, dan het meubelstuk naar den schrijnwerker sturen en geheel opnieuw laten politoeren, maar. met olie ingc» wreven, zal de kras tenminste niet meer zoo wit en in het oog vallend zijn en de olie zal aan het hout geen schade doen, zelfs niet. al i3 het mahoniehout. Kinderen zijn voorzichtiger voor meu bels. die er netjes uitzien, dan voor ..dat oude ding" waar al krassen op zit'» ten". dat niemand tegen HEUR HAAR. Men is licht geneigd te denken, dat er in de laatste jaren meer te doen is geweest over de vrouwelijke mode dan ooit te voren in de wereldgesehle» denis. Vooral over de mode der haar» dracht. Nu is het gedeeltelijk afknip» pen van de vroeger zoo gaarne bezon» gen gouden lokken wel een bijzonae» drastische verandering, maar het is nog niet zoo lang geleden vele. en nog niet eens zoo heel oude lezeressen, hebben het zelf beleefd dat hetzelf» de gebeurde. De zoogenaamde jon» genskop van tegenwoordig, meer off-» eicel Eton»crop genoemd, is vijftig jaar geleden ook een tijdje mode gewees.. De reden, dat er toen niet zoo veel over geschreven werd. is eenvoudig, dat er een halve eeuw geleden over alles veel minder inkt werd vermorst. De verschillende vormstadia, die het vrouwelijk haar in den loop der ecu» wen, alleen al in Wcst»Europa heeft doorloopen, zijn schier ontelbaar en wij kunnen er dan ook in het korte bestek, dat ons ten dienste staat, slechts enkele noemen. Daarvoor gaan wij allereerst terug naar de elfde eeuw. De edelvrouwen van dien riddcrlij» ken tijd lieten hun lokken in twee dikke vlcch» ten geknoopt voor over de schou» tiers afhangen, zoo nis onze eerste illustratie in beeld brengt en zooals de schoolmeisjes van de jaren voor den oorlog het vaak droegen. Men zou denken, deze mode be» zwaar kan hebben gehad, maar het tegendeel is waar. De geestelijkheid van dien tijd kantte er zich sterk tegen en nam de meest krasse maai- regelen om deze, verderfelijk geachte, mode tegen te gaan. Het gevolg was, dat zij, althans voor een mode van dien tijd lang stand hield. Er werd een soort compromis geslo» ten. waarbij de vlechten wel bic» ven bestaan, maar, in plaats van neer te hangen, over de rest van het haar en tegen het hoofd werden gelegd, zoalos onze tweede afbeelding doet zien. Opk deze haar» dracht werd korstgeleden, en wordt ook nu, neg wel gezien, zij het niet in pn,. cies denzelfdcn vorm. Wij springen eenige eeuwen en ko= men tot een periode (omstreeks 1500) waarin de mannelijke dracht eenige ge» Iijkcnis toonde met de klccding van den boer in het kaartspel. In dezen tijd was de vrouwelijke haardracht strenger dan ooit, niet het minst ais gevolg van de mode der extravagante kanten halskragen, die het noodzake» lijk maakte, dat het haar zoo hoog mogelijk op het hoofd werd samenge» bonden. Van nu af aan werd de vorm van het kapsel wel herhaaldelijk gewijzigd, maar het duurde geruimen tijd voor ook maar het kleinste deel lager dan de ooren kwam. Toen het eindelijk zoover kwam, was het in den vorm van kleine pijpenkrullen, die als het ware uit de omknelling van de massa schenen te zijn weggegleden. Tegelijk hiermee lieten de mannen het haar ge» heel afknippen en gingen pruiken dra» gen. Dit was omstreeks het midden der zeventiende eeuw. In de achttiende eeuw echter bereik» te de haarmode dcr dames het top» punt der verdwa» zing. Wij geven er hier een,inderdaad nog zeer tam, voor» beeld van. Niet alleen wcjd het haar bewerkt met pomade en meel, maar om de on» natuurlijke afmc» ting te krijgen werd een kussen» tje op het hoofd van het arme slachtoffer gelegd, waarna dit geheel onder het sterk gekrulde haar werd verborgen. Het werd daarop „versierd" met linten, strengen kralen, kunstbloe» men. vlinders van glas, modellen van schenen en dergelijke monstrums. !^a» tuurli'k bloeide in dezen tijd het Kan- persvak uitermate en niemand dan ecu kunstenaar kon de ingewikkelde coiffu» res van de hofdames behoorlek maKe.i. Een ander resultaat hiervan was, dai de dames na de niet alleen kostoarc. maar ook zeer tijdroovende behandc» ling bij dezen artiest, het haar weken» lang onaangcro'erd lieten, hetgeen me» de niet aan onze idealen van hygiëne beantwoordt en de nachtrust dcr da» mes. door 'de ongemakkelijke houding, welke het hoofd moest hebben, om do coiffure niet te beschadigen, niet wei» nig bemoeilijkte. Wanneer het oogen» blik van hernieuwing gekomen was, had het slachtoffer meestentijds de diensten van den apotheker of drogist even hard noodig als die van den Kap» per. In deze dagen bereikten ook de hoepelrokken dusdanige afmetingen dat de trapleuningen er speciaal voor verbouwd moesten worden en in uit» buigenden vorm gemaakt. Dat deze mode niet lang stand hield, was begrijpelijk. In het begin der 19e eeuw trad de kentering reeds in. Als bijzonderheid kunnen wij van dezen tijd nog vertellen, dat de jonge jatten lange lokken droegen, die dik met Ma» cr.ssar»olic waren ingesmeerd. Als ver* weermiddel tegen de vlekken, die hun vette hoofden op haar stoelen achter» lieten, ontstonden ten dienste der gastvrouwen, de ook thans nog hard» nekkig in vele gezinnen voortbestaande „antimacasscrs". In den tijd van de crinoline (helft negentiende eeuw) was de haardracht weer eenvoudig, en kwamen de pijpe» krullen weer in zwang. Zoo komen wij aan den nieuweren tijd en illustreercn deze met een kap» scl, waarvan de afbeeldingen In al» le fotografische fa» milie»albums nog wordt gevonden: de mode van 20 jaar geleden. Als iedere vrouw thans dit kapsel droeg zouden wij het ongetwijfeld nog even sierlijk vinden als toen, maat het hcdendaagschc meisje met haar bobbedhair hoofdje of zelfs Eton Crop schatert van het lachen, wanneer zij deze, in haar jeugdige oogen anti»dilu» viaansche vreeselijkheid ziet en be» klaagt haar oudere zuster of moeder, die met zulk een zware en warme vracht op het hoofd heeft moeten loo* pen. Hoe de mode over 25 jaar zal zijn. Er is een dapper man en een dap» perder vrouw noodig om op dit punt een voorspelling te wagen. ZEER MODERNE, DOCH EENVOUDIGE JAPON. Losse banen zijn zeer populair en de japon, welke hier is afgebeald, heeft een speciale en zeer aardige wijze, waarop de banen over elkander vallen aan de voorzijde van den rok. Aan den ach» terkant is deze eenvoudig geplooid. De japon wordt gemaakt van biscuit» kleurig rips, terwijl de frischheid van het geheel nog verhoogd wordt door een vest van donkerroode stof. Men kan daarvoor nemen die stof. waaraan men zelf de meeste voorkeur geeft, hetzij fluweel of b.v. crêpe de chine of zijde. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42 44 46 48. onder opgave van no. 1196. Kosten 55 cents. Wanneer het weer zoo zacht is, als het de laatste weken was, is het niet gemakkelijk zich er in te verplaatsen dat b'nt Nicolaas reeds zoo nabij Is. Ln als daar de winkels niet waren met hun gezellige en uitnoodigendc ctala» ges, dan zou het ons de laatste weck mis-ich.en plotseling overvallen, dut er nog zooveel moest gebeuren. Wie nu met een boodschappenlijst 'de winkelstraten inloopt, kan zich mei onttrekken aan het gevoel van fccstc» lykhcij dat ei die Sinterklaasdrukte vol geheimzinnigheid oplevert. En vocrai ai- Can in deze vrocg«donkcre dagen o-c.\.l de 1-chrtr worden aange stoken. wc,-Vi het fccn-berc weer vc«» geten. en voelt men als ieder jaar, de verwachting der volwassenen en oe uitbundige voorpret dcr kinderen van dit feest Daar meestal de gcheclc voorberci* ding op de schouders dcr hu:svrou* rust. moet zij zoo vroeg mogelijk begin»' ren er haar gedachten al over te late.i gaan. opdat zij niet op het allerlaat» Btc oogcnblikt bedenkt, dat de helft van al het werk pas achter den rug is, en het andere op een holletje moet worden afgeraffeld. Bovendien hectt het nog een ander groot nadeel om tot het laatste oogenblik te wachten: koopt men iets. dat niet in voorraad Is, dan bestaat er kans dat het niet meer op tijd kan komen, terwijl in de paar laatste dagen vóór den grootcn dag tic a'rdigstc snufjes al door anderen zijn weggekocht. Wie haar boodschappen het vlugst wil afdoen, moet natuurlijk beginnen een lijstje tc maken. Vooral voor de mannelijke afdccling van het gezin, is het meestal lang niet gemakkelijk om iets geschiktst te bedenken. In vee! gevallen wordt dat dan ook bij den eersten keer winkelen opengelaten oi met een veelzeggend vraagtcckcn vc«» sierd: naar een goed geschenk zal da., wel eens „gekeken" worden. Wie cch» ter met dat „kijken"' dadelijk begint, komt in de verleiding net zoolang t' blijven kijken totdat de middag vrijwel om is, en het resultaat van het winkc» len negatief is. Veel beter is het om eerst de opsomming van het lijstje 9f tc werken, dan is er ten minste een deel van den arbeid afgedaan. Dat er niets te vinden zou zijn vooi den een of ander, is meer een vcront» schuldiging wanneer er niet genoeg naar gezocht is, dan een aannemelijke uitvlucht: de hoeveelheden aardige kleine geschenken die overal verkocht worden, zijn zoo groot dat er zelfs voor het lastigste geval wel iets Is re bcdcnjccn. Voor haar die alles met beperkte middelen moeten klaarspelen, is een begrooting een onvermijdelijk ding. Bij sommige geschenken is de prijs van te voren niet te bepalen, maar van de meeste dingen kan het wel ongc» veer gezegd -worden. En als er dan eens iets tegen valt, allicht valt iets anders dan eens mee in prijs en zoo wordt het door elkaar weer goed. Daar men bovendien mag veronderstellen dat een gegeven paard niet in den bek wordt gekeken, komt het er niet zoo veel op aan. al kost het cadeau voor den een nu eens een paar gulden min» der dan voor een ander. Menschcn die met dezelfde gratie weten tc ontvan gen als te geven, denken r.ooit aan den mogelijke» prijs van hun geschenken. Hoe meer geheimzinnigheid er in huis is met Sinterklaas, hoe aardiger het is, juist die geheimzinnige sfeer vol beloften in een tijd wanneer fluisteren niet verboden is, integendeel bijdraagt tot verhooging van de feestvreugde, maakt er zooicts bijzonders van. Nuchtere, prozaïsche menschen heb» ben welecns beweerd, dat het vieren van dit feest aanleiding was tot het opwekken van den hebzucht bij kin» deren, maar het hangt geheel af van de manier waarop het geven der gescïien» ken plaats heeft. De voorpret is voor veel kinderen noggrootcr dan de avond zelf en alle geheimzinnigheden zooals kasten die op slot zijn, bezorgen van pakjes en bovenal het zelf in orde maken van de geschenken voor anderen dragen veel bij tot de feestvreugde. Maar elk feest dat goed slagen zal. moet een goede voorbereiding hebben en zoo is het met het Sinterklaasfeest ook. Wie alles op de laatste dagen Iaat aankomen, kan alles zeker niet meer gced voor elkaar krijgen, en al zal het clan niet direct een mislukte avond worden, het zal toch niet kunnen zijn zooals het eigenlijk behoort. Wie er al ccnigcn tijd haar gedachten ovci laat gaan, bedenkt allerlei aardighc» den. waar zij anders niet aan toe zou komen, en juist de grapjes maken den avond zoo welgeslaagd. MENU Gekookte Tarbot imet Micrikswor» tclsaus. Worteltjes. Deenschc Rijst, De tarbot \yordt goed schoongewas» sclien en in ruim kokend water met zout en een scheutje azijn gaar ge kookt, wat ongeveer een kwartier duurt. Gekookte visch k3ii niet warm gehouden worden: daarom moet zij precies op de klok gekookt worden, zoodat zij dadelijk na het koken op den verwarmden schotel kan worden op» gediend De visch wordt met een paar frissche takjes peterselie versierd. Voor de saus is noodig: 50 gram boter, 1 eetlepel bloem, 1 uitje. I citroen, 3 d.L. vischbouillon, 1 eetlepel geschrapte Mierikswortel, zout. De boter wordt met het gcsnlppercu- uit'c en de citroenschil lichtbruin gefruit, gezeefd, waarna de bloem er mooi bruin van kleur in wordt ge» brand. Dan wordt er onder goed roeren met het vischwater een gebonden saus van gemaakt, die met zout op smaak wordt afgemaakt. Tenslotte wordt de Mie* riks wor tel er aan toegevoegd. die. wanneer zij meekookte, haar geur zo„ verliezen. De Deenschc rijst wordt op onder* staande wijze bereid van: 1 Liter melk. twee eetlepels suiker, 1 ei, I/a d.L. rijst, 1 ons bitterkoekjes. De rijstebrij wordt op de bekende wijze gekookt, de suiker' goed met de de eidooier geroerd en het eiwit stijï» geklopt. Deze ingrediënten worden bei» de door de rijst geroerd, en deze dan laag om laag met de bitterkoekjes in een vuurvast schoteltje gelegd. De ho* venste laag moet uit rijst bestaan. Het schotgltje moet dan ongeveer tien minuten in den oven staan om mooi lichtbruin *-an kleur te worden. r F J

Haarlem's Dagblad | 1926 | | pagina 9