HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 15 DEC. 1926 ARMENRAAD TE HAARLEM. INLICHTINGEN OOK AAN PARTICULIEREN. Hoe de Armenraad in Haarlem werkt is zoo langzamerhand wel bekend ge» worden uit de mcdcdcclingen in de jaarverslagen van den Raad en de pu> blicatics daaruit gedaan in de Pers. Men heeft daaruit kunnen zien, dat de werk zaamheden van den Raad van omvang; rijken aard zijn geworden en hoe de Ar; menraad is een instituut van samen» werking van allerlei instellingen, die zich op het gebied van armenzorg be; wegen. Het aantal van die instellingen bij den Raad aangesloten bedraagt reeds een 70>tul. Door hun zijn in den Raad kunnen die instellingen vele in» lichtingen bekomen die hun van pas kunnen zijn- Maar dat ook particulieren van den Armenraad kunnen gebruik maken inlichtingen te verkrijgen is kennelijk nog niet algemeen bckftid. althans schijnt nog niet tot velen te zijn door; gedrongen Het is daarop, dat de secrc; taris van den Armenraad, Mr. Barhas. de aandacht vestigde in een onderhoud, dat wjj met hem hadden. Het doel \an den Raad is. zoowel instellingen als par> ticulicrcn voorlichting te geven en hulp te vcrlccncn. En dat die inlichtingen worden gevraagd door particulieren is inderdaad noodig. Daarop legde Mr. Barbas den vollen nadruk, 't Grootc pu» bliek is lichtgcloovig van aard en, in dien iemand schoonc voorspiegelingen doet. een beeld van ellende weet op te hangen, dan is het bijna zeker dat zoo iemand ook steun ontvangt, ook in die gevallen, waarin hij dat niet waardig is. Het is daarom zoo gewcnscht, zoo be; toogde Mr. Barbas, dat in gevallen, waarin hulp wordt gevraagd men zich eerst om inlichtingen tot den Armen» rand wendt. Meer dan eens wordt de weldadig» heidszin van het grootc publick op ten schandelijke manier geëxploiteerd. Met schoonklinkende brieven weten velen het publick om den tuin te leiden. Er zijn er die op deze manier zonder te werken toch aan een behoorlijk inko» men weten te komen. Anderen geven geheel verkeerde voorstellingen, in de hoop zoo aan geld of goederen te kun» nen komen. Het is gebeurd, zeide de heer Barbas, dat een ingezetene van Bloemcndaal een brief kreeg, zoogc» naamd van een weduwe, waarin werd geklaagd dat een man, die het noodig had geen en een ander die het niet noo> dig had wel ondersteuning ontving. NVat leerde echter het onderzoek van wegc den Armenraad? Dit, dat beide perso» nen steun niet waardig waren. Beiden waren ontslagen uit hun betrekking we» gens wangedrag. Beiden deugden niet. De brief was ook niet geschreven door de weduwe. Door het onderzoek van den Armenraad is dit aan het licht ge komen en in dit geval werd voorkomen dat onwaardigen steun ontvingen, kwam bedrog aan het licht. Vele gevallen zou» den kunnen worden opgenoemd waar» in het publiek door brieven, die worden geschreven, wordt bedrogen. Door zich tot den Armenraad te wenden kan men zich tegen bedrog vrijwaren. Velen wc ten de lichtgeloovigcn tot steun van hen te bewegen. Nog een geval deelde de heer Barbas ons mede. Een man had in een brief, dien hij rondstuurde, gezegd, dat hij oorlogsinvalide was en een beroep op Btcun gedaan door af te schilderen in welk een ellende hij verkeerde. Bij een onderzoek door den Armenraad kwam aan het licht, dat de man een erfenis van f 3000 spoedig er door heen had gelapt en dat hij aan den drank ver» alaafd was, alsmede dat hij op zedelijk gebied ook ongunstig bekend stond. Van de publieke liefdadigheid trachtte hij te leven in stede van te gaan werken En het geld dat hem werd gegeven werd weder, en dat is nog het ergste, in drank omgezet. Ook daarmede toonde Mr. Barbas aan hoe goed het is dat het publiek, al» vorens te geven, zich tot den Armen» raad om inlichtingen wendt. Voorkomen kan dan worden dat men er in loopt en dat de weldadigheid ten goede komt aan hen, die het niet waardig zijn. Mr. Barbas vestigde in dit verband er de aandacht op dat de Armenraad in wiens dienst ccnigc informators zijn uitnemend ingelicht is. De Raad bc» schikte, zoo zeide hij ons 13 December 1925 over 7100 dossiers en thans over 7920. Er is dus een overvloed van ge» gevens. Voorts deelde hij ons mede, dat van» wegc den Armenraad in 1924 werden gedaan 4633 onderzoekingen, in 1925 5202 en over 1926 ongeveer eenzelfde aantal. Indien noodig, is de Armenraad te Haarlem ook in de gelegenheid in» lichtingen in te winnen bij andere Ar» menraden. Er zijn thans 289 Armenra» den in het land, die elkander onderling van raad en voorlichting dienen. Er is ook een vcrccniging van secretarissen van Armenraden om niet elkander over» leg te kunnen plegen over allerlei za» ken, rakende de armenzorg en steun. Dit ol maakt dat de Armenraad ten al» len tijde goed geïnformeerd kan zijn. Een andere zaak, die de heer Barbas rog onder de aandacht bracht, is deze, dat bij den Armenraad ook inlichtingen zijn te verkrijgen ten opzichte van col» lectccrcndc vercenigingen. De Armen, raad is in staat, verzekerde hij ons, bin» ren enkele dagen voorloopige inlichtin» gen te geven aan hen, die dat vragen. De informaties worden kosteloos gegc» ven, ook aan ingezetenen uit andere ge» meenten in den omtrek, indien de in» formatie geldt personen uit Haarlem en Schoten. En, daar de Armenraad van port is vrijgesteld, behoeft er geen postzegel voor antwoord bij gedaan te worden. Mr. Barbas drukte den wènsch uit, dat in het belang van een goede en juis'.c armenzorg dan ook de par ticulicrcn zich tot den Armenraad om advies zullen wenden, daa; de gelegen» heid daartoe zoo gemakkelijk moge» lijk is. Ten slotte zeide hij ons, dat diegenen die in nood zijn, zich ook ,tot den Ar» ccnraad kunnen wenden om steun en hulp. De Armenraad tracht dan, na on; derzoek, die menschen in aanraking te orengen met instellingen van steun (particulieren of het Burgerlijk Arrabc» stuur), die hulp kunnen verkenen of tie menschen werk weten te verschaffen In het algemeen wilde de heer Barbas betoogen, dat, wil het publiek er niet inloopcn en, wil het in Haarlem er toe komen, dat alléén die het waardig zijn worden geholpen, en dat geen misbruik wordt gemaakt van de weldadigheids; zin, particulieren, evenals de instcllin» gen, zich tot den Armenraad om infor» matie moeten wenden. WELDADIGHEID NAAR VER» MOGEN. In de heden Woensdag gehouden jaarlijksche aigcrocenc vergadering der vereen;,ging ..Weldadigheid naar Ver» mogen^ bracht de secretaris, de heer J. J. Kroese, het jaarverslag uit. Het verslag begint met een herinnc» ring aan het overlijden van A. J. H. Graaf van Lijnden, die, zooals wordt opgemerkt. gedurende bijna 20 jaar voorzitter der verecniging was, die zijn gchecle persoonlijkheid aan haar gaf en wicn de verecniging veel te danken heeft. erdcr wordt herdacht het heen» gaan van den nieuw benoemden voor» zittcr der verecniging, den heer C. L. W. van IJsendijk wiens overlijden ook een groot verlies voor de verceniging wordt genoemd en worden waardecrcn» de woorden gewijd aan de nagedachte» nis van het overleden cerclid der ver» ccniging den heer J. Muilemeister. W at aangaat het werken der ver» ccniging wordt medegedeeld, dat bij het begin van het jaar 71 gezinnen in be handeling waren, bestaande uit 21 mannen. 67 vrouwen en 145 kinderen, totaal 234 leden. Verdeeld over de ver» schillende kerkgenootschappen, bchoo» ren 30 gezinnen met 109 leden tot de Ned. Herv. kerk. 31 gezinnen met 86 Icden^tot de R.»K. kerk, 2 gezinnen met 7 leden tot de Lutherschc ge» meente, 1 gezin met 1 lid tot de Re. monstrantsch Gereformeerde Gemeen te. en 1 gezin tot de Gereformeerde gemeente. Zonder religie waren er 6 gezinnen met 30 petAonen. Van de 71 gezinnen ontvingen er 30 tevens onderstand van de diaconie. Onder de gestcunden waren 37 perso» nen hoven den leeftijd van 6)0 jaren, 23 weduwen met 55 inwonende kindc» ren. 6 verlaten vrouwen met 18 inwo» nende kinderen. 5 gescheiden vrouwen met 21 inwonende kinderen. 9 ongc» huwden. 4 weduwnaars. 57 gezinnen ge noten reeds vroeger en 4 gezinnen ge» notcn voor den eersten keer onder» stcuning. Door de afdcclingen werden S3 broodkaarten verstrekt, waarop in totaal 206 K.G. brood werd uitgedeeld. In den afgeloopcn winter werd weder met de uitreiking van brandstoffen» bons begonnen. Omtrent de ondersteuning aan nieu» ivc armen wordt medegedeeld dat aan 20 gezinnen ondersteuning werd ver» leend. wie over het geheclc jaar totaal een bedrag van 1311.50 werd uitgc» keerd. Aan losse giften enz. werd een bc» drag van 955.87 1/2 besteed. Dit werd uitgereikt aan 43 gezinnen van wie er 20 gedurende het gchecle jaar werden geholpen. Verschillende giften werden weder ontvangen. Onder deze is een gift van 520 van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem bestemd om gedurende 13 weken onder 10 niet R.»K. gezinnen te worden verdeeld. Daar het Dr. Wijnhofffonds is uitgc» put werd het omgezet in een fonds voor kinderzorg. Voor rekening van dit fonds gingen 37 kinderen naar het Tehuis in de Mo» rinncstccg en 38 naar de Crèche in de Asterstraat. Totaal werd uitgegeven 780.93 1/2. Voor het mcercndccl werd de helft van de gelden terugbetaald. Uit het G en S Fonds werd aan de nieuwe armen met Kerstmis een extra gift verstrekt. Tenslotte wordt in het verslag hulde gebracht aan cd administratrice die, zoo wordt gezegd, steeds met hart en ziel bij haar werk is en die door haar ondervinding in de zaken der verecni» ging. tijdens de ziekte van den voor zitter. den nieuw benoemden secretaris flink ter zijde heeft gestaan. Uit het financieel verslag blijkt dat de inkomsten en uitgaven hadden bc» dragen 1670.69 en dat er in kas is een batig saldo van 125.16. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. HAARLEM'S TOONEEL. POMARIUS. Jubileum Theo Bouwmeester. DE VERBLINDENDE AUTOLICHTEN. EEN MAN AANGEREDEN. Alle autobestuurders nemen nog niet de beleefdheid in acht. hun sterk kop» licht even te doovcn. als zij een ander voertuig ontmoeten. Ook Dinsdag» avond temperde een atuomobilist op d< Amsterdamsche Vaart, op weg van Haarlem naar Amsterdam, zijn sterk licht niet. De gevolgen bleven niet uit. Van den kant van Amsterdam nader» de eveneens een auto. De bestuurder daarvan werd door het sterke licht van den hem tcgcmoetrijdcndcn auto ver» blind, zoodat hij niet of te laat zag, dat daar een man liep. namelijk de 37«jari» ge scheepsbouwer S. de V. Deze werd aangereden en tegen den grond gewor» oen. Hij werd aan het rechteroor ge. wond. Door een lid van den Ongeval» lendienst werd hij in den politiepost aan de Amsterdamsche Vaart verbon.- dcn. De bestuurder van den aanrijden» den auto bracht jen heer De V. naar het Sint Elizabeths Gasthuis, waar bo» vendien nog een lichte hrcsenschudding geconstateerd werd. Na in het Gasthuis verbonden te zijn. werd hij per taxi naar zijn wc ring aan de Amsterdamsche Vaart 7 te Haarlemmcrlicdc vervoerd. HET WOONWAGENKAMP. Men verzoekt ons mede te deelen. da :er gelegenheid vac de inwijding var het kapelletje van het R K. Woonwagen» liefdewerk, niet alleen cc Roomsche. maar alle bewoners van het woonwagen Voor het meest waardevolle geschenk aan den beer Theo Bouwmeester, den regisseur van Haarlem's Toonccl, d»e gisteren zijn zilveren jubileum her» dacht, hebben de werkende leden zijn verceniging gezorgd. Door hun lief» de, ijver en toewijding, waarmede zij Pomarius hadden ingestudeerd. was het mogelijk een opvoering van Van Rosscm's blijspel te geven, zóó voor» treffelijk, zoo in alle opzichten af, dat het voor ieder een verrassing werd. Het was voor dilettanten een me dclvoorstclling, welke de werkende Ie» den van Haarlem's Tooncel ons giste; ren van Pomarius gaven en dat is de grootste hulde, welke men den regis» scur Theo Bouwmeester op zijn zilvc- ren jubileum kon brengen. Zij toonden hierdoor, wat Bouwmeester als leider kar. bereiken, wanneer zijn raedespc; Iers zich volop en met alle energie aan het werk wijden. En Bouwmeester heeft zich op dezen feestavond als speler zelf het brevet geschonken van een der beste toonccl» dilettanten van Nederland te zijn, Wnnf het is wel zeker, dat slechts zeer weinig liefhebbers hem zijn creatie van Pomarius zouden kunnen verbeteren. Eigenlijk kan men bij zulk spel, als Theo Bouwmeester gisteren gaf, niet incer van dilettantisme spreken. Elke jcdachtc aan liefhebberij iel weg te» genover het-voortreffelijk spel, dat Bouwmeester als Pomarius zien liet. Zoo ooit. dan leverde deze speler gis» leren het bewijs, dat hij van het ras der Bouwmeesters is. Hoe vulde hij met zijn spel het toonecl, hoe lééfde deze Pomarius, hoe wist hij de rol in alle nuances tot haar recht te laten ko; men! Geen detail heeft Bouwmeester zich laten ontgaan. Hij was de zaak waarnemer zonder scrupules, maar te* gelijk de goedhartige kerel. En daarbij voortdurend van een heerlijken bra» vour! Waarlijk dit spel zou zich ook op het grootc tooncel tusschcn artisten van het vak gehandhaafd hebben. O, ik weet wel, dat deze rol Bouw» meester uitstekend ligt en dat zij aan een speler van zijn allure geen over» grootc moeilijkheden biedt, doch is het niet een bewijs van zelfkennis, dat hij juist deze rol en geen te zware drama» tische voor zijn jubiIcum»voorstclling uitkoos. En om de rol zóó gevarieerd te spelen als Bouwmeester deed, daar» voor moet men toch wel heel wat in zijn'mars hebben. Het meest heb ik Bouwmeester gewaardeerd om de ver» schillende nuances, welke hij in zijn rol bracht, al naardat hij zakenman en ge» voclsmcnsch was. Voortreffelijk bijvoor beeld het toonecl met Juiic, wanneer hij hoort, dat hij vader zal worden. Die uitbundige vroolijkhcid, die exuberante levendigheid van den vobbloedigcn mensch. hij speelde het uitnemend. In het toonccltje, wanneer hij strijdt met zijn trots en zijn gevoel, eerst met Julie en later met Smit, gaf hij een staaltje van „haute comcdie", waartoe ik hem niet in staat had geoordeeld. Hoe kranig bchcerschtc hij ook door zijn spel het siottoonccl met Mr. Pomarius, een der beste blijspcUscèncs, die ooit in Nederland geschreven zijn. Hoe raak lanceerde hij eiken zin, elk woord van zijn dialoog, met welk een fougue speel» de hij, de anderen meeslepend. Bouw meester, mijn hartelijk, oprecht gemeend compliment! Je hebt gisteren bewezen 't recht te hebben te jubilccrcn! De medespelers hebben dezen avond voor een wef bijzonder lofwaardige entourage gezorgd. Allen zonder uit» zondering waren goed! En daarbij had Bouwmeester als regisseur voor eer vlot tempo gc2orgd .als wij bijna niet van dilettanten kennen. De heer Van der Horst heeft zich zelve gisteren in de rol van Mr. Godfried Pomarius over» troffen. Het was carricatuur, maar de rol leent zich daar volkomen toe. En van der Hors* hield de carricatuur uil nemend tot het slot toe vol Vooral ir het derde bedrijf was hij best op dreef. Dat was fijn en geestig van hem. Het samenspel tusschcn de twee Pomarius» sen was een tooneeitje. dat er wezen mocht. Ook Hamann had ditmaal zijn eigen plunje eens uitgetrokken en zich ge» heel in de huid van den verioopen Jhr Mr. van Ncerenheul gestoken. Zijn eri» me was reeds dadelijk prachtig. Als je op zijn gezicht drukte, droop de whis» key er uit. En toch zag je, dat hii een „mijnheer" was geweest. Hoe uitstc» kend wist hij ook de hecsche grocstcm tot het laatst toe vol te houden. Voor het scènetje, wanneer hij aangeschoten binnenkomt in III verdient hij een afzon iJcrlijkc pluim, omdat hij zich daar zoo mooi wist in te houden. Hierdoor werd het geen oogenblik en hoe spocdi- iad dit gekund grof 1 Van Donsen typeerde raak der -liëot van de vuile zaakje*. Ook bi. wat bijna onherkenbaar. Het was uit stekend komediespel, dat hij liet zien De hecren Van Eden en Jak. zorgden oor de kleinere rollen, den bediende kamp in het Patronaatsgebouw aan het handlanger van Pomarius en den com; Teylerplein onthaald werden. missaris van politic. Van Edca was per» feel, Jak zou den man in 1000 nooden nog wat sterker hebben kunnen spelen, al was ook luj meer dan voldoende. Mevrouw van Dongen was Julie. Wan» neer ik haar na de hceren noem. is dat allerminst uit gebrek aan waardeering. Het was de eerste maal, dat mevrouw van Dongen in een hoofdrol optrad en het werd een welverdiend succes. Zij lopnde gisteren een belangrijke rol te unnen 'dragen. Zij speelde haar met ..aisance", zonder één oogenblik van dilletantcrige onhandigheid. In liet bc» gin had zij blijkbaar nog te strijden met haar zenuwen, maar in II, toen zij daar overheen was, toonde zij zich een tegenspeelster. Theo Bouwmeester voi» komep waardig. Zij speelde sympathiek, gevoelig en warm Het was zeer, zeer ■loed! Marie, <!e praatgrage dienstbode, hoewel de zwakste van allen, bedierf gelukkig niets. Zoo kregen wij een opvoering Pomarius, die ik schreef het reeds als voorbeeld van een goede dilettan» :cn»voorstelling mag gelden. Het blij» spel van Van Rosscm had een dave» rend succes. Hoe jammer, dat Mr. Van Rosscm zoo weinia meer schrijft! Welk een ras»talent voor het blijspel sprak er niet uit dit debuut! Er zijn niet dikwijls in Nederjand bedrijven geschreven van zoo komische werking als de voor» treffelijke derde acte van Pomarius. Wanneer Haarlem's Tooneel eens met Pomarius naar een wedstrijd gaat. dan geef ik deze verccnigino met dit stuk ccn prachtige kans op succes. Bij de huldiging na afloop der voor» stelling heeft Theo Bouwmeester mo» gen ondervinden, hoe zeer hij in zijn werk als regisseur wordt gewaardeerd. En vooral ook, hoe hij de sympathie van heel velen heeft. En geen wonder! Er zijn onder de dilettanten maar wei» nigen. zoo bescheiden en eenvoudig als Thep Bouwmeester. Hij behoort wel allerminst tot de categorie „verschwarz* te dilettanten". Voeg daarbij zijn jo» viale hartelijkheid, zijn gulle opgewekt» heid. zijn altijd goed humeur, zijn ijver.... is het dan wonder, dat hij zeer veel vrienden heeft? Dat is hem giste» ren bij du huldiging ook op ondubbcl» zinnige wijze getoond. De heer Jak. die wegens verhindering van den hcc« B. de Kanter, namens het huldigings» comité sprak mocht met blijde vol» doening zeggen, dat nog zelden bij ecu jubileum zoo veel was binnengekomen nis voor Theo Bouwmeester. „De envc» loppc zal je meevallen!" zei de heer Ja* naar wat ik er yan gehoord heb is /ij de heer Bouwmeester, die weet wat jubilea bctcckenen meegevallen. Een Jange rij van sprekers heeft Theo Bouwmeester in de meest hartelijke termen van hun grootc waardecring en sympathie blijk gegeven, Daar waren den heer Jak. de heer Van Eden. als voorzitter van Haarlem's Toonccl, Van der Horst namens de medespelers, I er Horst, die bloemen aanbood na» mens den Onderwijzersbond en de schrijfster van Kitty's Droom, mcj. Tuyll Schuitemakcr, Van der Waard, die Bouwmeester bedankte voor alles wat hij voor de verceniging tot bcstrij» ding der I". 13. G. had gedaan, en nog tndcren. Zij allen wezen op Bouw» Dicester's verdiensten als regisseur en op alles,, wat hij voor het tooneel o.a. als medesoprichter van de afdcc» Inig Haarlem van het Tooneclvcrbond V "ad„gedaan. En'een speciaal „op een doekje kreeg de oude mevrouw Ha» mann die als de oudste dilettante var. Nederland haar vriend Theo Bouw meester complimenteerde. Het was ten slotte cén groot bloemen» hof, waartusschcn Bouwmeester met zijn »am.lic was gezeten en het was één lange opeenvolging van sprekers en hu!» debewijzen. Zoo kwam de ook bij onze czers door zijn carricaturen zoo bc; kende Russische te ekenaar Bielkinc met een door hem van Bouwmeester ge» teekend portret, waaruit wij tot'onze ^trassmc zagen, dat Theo Bouwmeester en y geberg tweelingbroer zijn.. Bij 'n eventueel jubileum van den grooten Wil» lem kan het portret van Theo zeer goed dienst doen! Er waren bloemen van cic directeuren Kaart en Mulder en t-elc» g rammen van Toncvo, Nieuw Leven, Cremer, Willem Knikker en mevrouw Thfo MannBouwmeester! Het ver» onderde mij. dat het publiek den naam van de beroemde „nicht" niet ever. met een applaus begroette. Nee. dat zou men hem in Amsterdam wel ancers hebben geleverd. Aan het slot trad Theo Bouwmeester naar voren om te bedanken. De zenu» wen, die op Pomarius geen vat hadden chad, bleken Bouwmeester even de baas te zijn! En die zenuwachtigheid was eens geen spel! Hartelijk heeft het publicx hem nog eens en nog eens toe» |cjuicht! Voor Theo Bouwmeester was iet een mooie avond, die wij hem van harte gunden! War.t hij is een van onze meest sympathieke tooneci»dilettantcn. J. B. SCHUIL. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen is bij Nijgh en van Dit» mar's Uitgeversmaatschappij te Rotter» dam: 150 Amerikaansche recepten voor cakes, vulsels, glazuren, candies, des» serten, enz. door Willy Cornelissen Schcpp. Bij de f:rm3 H. D. Tjeenk Willink :c Haarlem, kwam uit: Het recht en de geneesheer, door Mr. Dr. R. Bromberg, arts»advocaat te Den Haag. Het werkje geeft een overzicht van de wettelijke bepalingen aan de hand der daarop be trekking hebbende rechtspraak, die voor den tnedicus»practicus belang heb» ben en waarmede hij om zoo te zeg» gen iederen dag te maken krijgt. Het verscheen in de serie: „Het recht en de beroepen". Van de Uitgeversmaatschappij Kos» mos te Amsterdam ontvingen wjj: Storingen bij radio»ontvangst. Haar oornaamste oorzaken en hoe meh deze met ecnvoud'gc hu'nm'ddclcn zelf kar psporen en wegnemen door Ch A Takes. Ir d t werkje s getracht in een oudige bewoordingen en teekeninger aar te geven hoe de meest voorko» mende oorzaken van de slechte radio» ontvangst kunnen worden herkend, op» gespoord en zoo mogelijk weggeno» men. MUZIEK VICRUE CONCERT DER BAÖH, VEREENIGING De Symphonic pastorale is niet Beet» hovcn's sterkste werk en de inhoud bes vat voor geregelde en eenigszins muzi kaal ontwikkelde concertbezoekers wei» nig nieuws of onbekend*, doch hoe gaarne wordt zij door bijna allen steeds weer gehoord; hoe vcrfrischt de zuivc» re. volmaakte, door niets vertroebelde natuurpoëzie den geest, hoe verheit /ij het gemoed e» veredelt het hart! Und wc'.eiie Labung für die Sinncn! Haar vroolijkhcid moge dan niet in ditbv» ramfoischc extase ovrgaan, als in du Zevende, zij moge niet tot in lichtste acthcrlagcii stijgen, waar al liet aard» schc klein schijnt en waar'slechts de lach hccrsciit als de Achtste, zij moge geen diepzinnige levensproblemen tot oplossing brengen als de Negende, ook liet eenvoudige, bescheiden landschap heeft zijn bekoorlijkheid, en we bchoc» ven waarlijk niet steeds tusschcn berg» spitsen en afgronden te toeven om de weldoende kracht van bosch en bccma. van licht en lucht, van weide en water te gevoelen. En lioc meer de tijd voortsnelt, hoe meer he^ op muzikaal gebied gist en woelt, des te hechter staan Beethoven's werken als on wankelbare monumenten te mid» den der wilde draaikolken. We heb» ben dat gisteren weer gevoeld bij de rustige, van alle effectbejag vrije, zich streng aan den tekst houdende vertol» king, die Van Anrooy met het Resi» dcntic»orkcst van de Zesde gaf. Wel is de klankschoonheid van het Haagschc strijkorkest niet zoo groot, zijn spel niet zoo soepel als van het Amstcr» damschc, doch bij het eerste winnen de blazers het weer over de gchecle linie, en die hebben dan ook in de Pastorale weer een buitengewoon genot geschon» ken. Buitengewoon was ook de prestatie van Alexander Schmullcr, die bijna op het laatste oogenblik de plotseling ziek geworden soliste Erna Rubinstein ver ving en het zeer zware vioolsconcert van Glazounow nagenoeg zonder voor» bereiding meesterlijk speelde, zonder dat geheugen of techniek hem al ware 't ook maar een oogenblik parten speelden. Het concert bestaat uit drie deelen die in elkaar overgaan: een Moderato in a. een Andante in Des. waarop een cadcnz en een korte her» inncring aan het eerste gedeelte over» leiden naar het slot allegro, dat met een soort Jagd»fanfarc inzet. Uit een oogpunt van melodie» of thcma»vinding is het concert niet zeer sterk, doch het bevat welluidende cantilenes en mooi passagewerk en is zeer kleurrijk, soms tegenover het solo»instrument wat zwaar, geïnstrumenteerd, wat vooral merkbaar was, wijl Selunullcrs vlooi geen buitengewoon krachtigen toon schijnt te bezitten. In de finale komen verschillende virtuooze kunstemakerijen voor; in 't algemeen is dit gedeelte sterk op uiterlijk effect berekend. De Amsterdamsche virtuoos werd aan het einde zijner voordracht langdurig toe gejuicht en vele malen teruggeroepen; cqn hulde die ten volle verdiend was. Drie dansen uit het ballet „Lc Tri» come" van Manuel de Falla vormden het slot. In de eerste en tweede wa» ren echt- Spaaosche rhythmcn en mo» ticven herkenbaar, de derde doet meer aan de manier van Strawinsky denken, raast hard en wild voorbij. De eerste, „Lc Voisin" gchcctcn is grootcndccls vroolijk, behalve een kleine burenruzie. In de tweede, „Dansc du Mcunibr" is het begin merkwaardig: het klankcf» feet van de althobo tegen de violen; ook het klavier mengt zijn prozaïsche kleuren er bij en aan het einde hooren wc den molen op ongewoon realistische manier aan den gang gaan en klappe» ren. Drie korte stukken, die wc gaarne voor de tweede maal zullen hooren. KAREL DE JONG. Er zou ccnig bezwaar gemaakt kun» nen worden tegen het iets te langzame tempo, waardoor ook weer iets van het vloeiende verloren ging. Uit de directie van den heer Rooyakkcr viel overigens de juiste intentie waar te uemen, zoo. dat alleen een klciric versnelling noo» dig is, orn die intentie ook te rcalisec» ren. In 't algemeen is het te langzame z:n» gen een der minder goede eigenschap pen van het koor. Dat ..Ossian van J. Beschnitt aan klankonzuiverhtiJ in zeer sterke mate leed, zullen wc op rekening van andere factoren zetten. Het koor is samengesteld uit veel en goed materiaal waarmede nog heel wat te bereiken valt. Uitvoeriger bespreking van de man dolineclub „Santa Lucia'" is niet noodig,. daar de meeste nummers reeds eerder in dit seizoen ten gehoorc gebracht zijn. Het gezelschap onder leiding van den heer Hakkenberg v. Gaasbeek handhaafde zijn oude reputatie. En al leek het aantal spelenden iets kleiner dan gewoonlijk, dit had toch geen 1n» vloed op de verzorgde voordracht, de directie en op alles waardoor „Sant;» Lucia" met recht een grootc Lekend» heid geniet IIENK DIEBES. SPORT EN SPEL. CONCERT MANNENKOOR „KUNST NA ARBEID" Een der verdiensten van dit concert was zijn beknoptheid. Waar vaak tien en meer nummers op het programma prijken, oaf het cijfer 6 een wcldadigcn indruk Waarom ook zulke lange, ver» moeiende en aan het eind vervelende, programma's? Niets en niemand wordt er mee gebaat, terwijl beknoptheid niet alleen een zuiver idéé geeft over het ten gehoorc gebrachte, maar oo*. de aandacht minder verdeelt en een tot nummer 6 stijgende waardecring moge» lijk maakt. Voor uit concert ware het juister van een schommelende waardecring te spreken: „De Nomen" van Gevaert vermocht slechts een zwak applaus te verwekken, de daarop volgende man» dolincnummers hadden meer succes, dan weer iets minder voor „Kerstlied" van B. Diamant en iets meer voor „Du Hirto Israels" van Bortnianskv. Het grootcr succes van „Pcuplc Chantc" (het eerste, op „De Norncn" volgende mandolinc»nummcr) was vol komen gerechtvaardigd. „De Norncn" immers is weer een van die koorwerken met vele noten en bitter weinig muziek. Geen moment van inspiratie en alles even log en stug. Dan nog een vaak on= handige schrijfwijze, zoodat het met den besten .wil van de wereld niet klin» ken kan: het kon niet anders of al die klanken moesten verdwijnen in een snel daarop volgende. door applaus even tegengehouden, stilte. Wat de toen opklinkende mandoline» muziek tot werkelijke muziek maakte was de beweging. Er was nu een lo» gische klankopecnvolging, de ccne maat duwde de andere weg (rhythmc) en iedere maat vervloeide in de daarop •olgcndc (melodie). Voeg hierbij nog een volkomen behcersching door diri» gent en spelers en de verhoogde rcac» •ie van het publiek is verklaard. Het „Kcrstl cd" van Diamant kwam loor het ontbVeken van gemolmde r m -rende omstandigheden veel beter tot 'ijn recht De melodie la eenvoudig. Hocicnd. en harmonische moeilijkheden komen er niet in voor. wat niet wee» neemt dat voor zoo'n tekst het mid» delceuwsche: „Ons ghenaket die avond» ster" een absoluut andere muzikale Dinsdag 14 December prijsuitreiking sfeer ycreischtc is. jn het clubgebouw. UIT ONZE VOETBAL. HISTORIE. „Ze lijmen al" in 18891 „In die dagen (het eerste levensjaar van den N. V. B.: 18S9—'90) scheen men ook al het kunstje toe te passen om goede spelers over te halen, lid van een andere verecniging te worden, want onder de daden van het bestuur was ook begrepen het vaststellen van een bc» paling, dat een speler niet tegen zijn eigen verceniging mocht uitkomen. Een speler, die lid van meer dan één club was moest bij den aanvang van het sci* zoen opgeven, voor welke vereeniging liij wenschte te spelen. Later werd daaraan nog toegevoegd, dat na 15 Sep* 'ember 1890 een speler slechts voor één eerste klasse verceniging zou mogen uit* komen in eerste klasse wedstrijden. Hieruit ziet men dus dat het Bestuur onmiddellijk het kwaad, al had het nog niet diep wortel geschoten, krachtig probeerde te bestrijden en althans ver» dere pogingen zooveel mogelijk te bc* letten. (Uit „Hup Holland" door A. J. Bronkhorsl) KEGELEN. IIAARL. KEGELBOND. De Wild» en Consumpticwedstrijd, waaraan verbonden was een vrije, pa* •en» en dames vrije baan wedstrijd heeft Zaterdag en Zondag plaats ge» had. Er waren 50 prijzen beschikbaar gesteld. Do uitslag is als volgt: y.lc prijs I. Smit 215, 2e prijs Jac. Koel 197, 3c prijs N. v. Orden 193. 4e prijs Frantzen 1°1. 5c prijs P. v. Gaart 190 6c prijs N. Giebels 187. 7e prijs W. Kuyk 187 He prijs J. de Paus ISó, 9c prijs L. v. Vliet 186; 10e prijs Joz. v. Eisen 186; Ue prijs D. P. Joust.ra 186; 12e prijs J. Bccren 185; 13e prijs W. v. d. Berg 184; 14e prijs D. Bremer 184; 15e prijs Cor Casséc 183; 16e prijs C..van Maren 183; 17c prijs J. W. Stam mcijer 182; 18c prijs H. Das 182; 19e prijs C. W. Rensen J82; 20c prijs R. v. d. Berg 178; 21 prijs L. Giebels 177; 22c prijs G. Velu 177; 23c prijs J. Klau» wers 176; 24c prijs A. v. d- Ham 176; 25c prijs G. Schouten 175^ 26e prijs A. C. J. Kreek 175; 27e prijs ,T. W. var* Haaien 175; 28e prijs F. H. Proper 175; 29c prijs LL. Hcilker 174; 30e prijs M. Henneman 174; 31c prijs P. Daudey 173; 32c prijs H. Janse Jr. 173; 33e prijs L. v. Bc-rkel 172; 34e prijs G. van Dobben 172; 35e prijs Fï. Nieuwjaar 172; 36e prijs J. Gossens 172; 37e prijs Ant. Vascn 172; 38e prijs H. A. Schouten 171; 39e prijs F .Strackenbroek 171; 40e prijs H. Lomans 171; 41e prys G. W. Metz 17042c prijs H. Smolenaars 170; 43e prijs N- H. Verdel 169; 44e prijs H„ B. Denkers 169; 45e prijs H. N. Verdcl 169; 4óe prijs A. C. Goossens 169; 47c prijs H. Leenl69; 4Sc prijs H. Radisch 169: 49e prijs W. C. Bos 168; 50e prijs J. W. v. d Veen 168- De verrassingswedstrijd bestond uit de meeste geworpen vijven op de kaart van 30 ballen: 3c P. v. Eek 13 vijven; 2e L. v. Kes» sol 12; 3c A. Benraadt 12; 4e W. Slcgt* kamp 11; 5e Cor Casséc 11; 6e G. Rot* teveel 10; 7e G. Hcydcndaal 10; Se H. Nieuwjaar 10; 9c A'. Koehorst 9; 10e G. Metz 9; He J. W. de Paus 9c12c N. Verdcl 9c; 13c H. Janse 9; 14e Mevr. de Bruin 9 15e J. van .Maaswinkel 9; 16e P. van Gaart 8; 17c K. Kok 8; lSe Mevr. Noë S: 19e W. Boesman 8- 20s J. Kloppers 8; 21c Joz. v. Eisen 8*; 22e Jac. Koel 8: 23e H. Kok 8; 24c Edel b; 25c G. Schouten 7; 26c W. C. Sanders 7; 27c C. Hcilker 7. Vrije baan D. Gewone tellin«: 1. L. Giebels 43. 42. 41; 2 H. Denkers 43. 42, 36; 3 P. Joustra 43, 38; 4 P. H. Kuipers 42, 37; 5. P. Beitsma 42. 34 6 J. van Maaswinkel 42. 34 7 D. Bremer 42, S H. Lomans 41. Baan F, Gewone telling: 1 D. Bremer 44; 2 P. van Gaart 39; 3 E. Kimman 3S, 37; 4 W. Luhbers 38. 36- 5. H. Frant» •en 38. 35; 6 J. W. Wllcr 38. 34; 7 J. J. Cornelissen 3S; 8. J. de Paus 37. Baan F. Hamburger telling: 1 J. \V. van Daalen 108. 9S 2. J. N'dë. 108. 96; 3 H. Frantzen 100, 82 4 André Vascn 100; 5 D. Bremer 98. 90 6 H. Icpscn 95. 90: 7 F. Kimman 94. 90- S. N. Fum» mers 94. 88 Baan G. Homburger telling: 1 R Frantzen 110; 2 J. Noc 104; 3 D. Brc* mer 1Ö0. 94; 4. G. Rotteveel 100, 90- 5 P. H. Kuipers 94. 70: 6 G. Schouten 90* 88 7 N" 918 MCVr' Schoutcn Baan H. Paren: Mcj. A Groene wc» n en heer F K'-nn-en 50. Mevr. en Reet Naë 49. Mevr. en heer Schouten 48. Mevr. en heer v. Orden 47, Baan I, Vrije baan (dames): Mevr Schouten 42. 41: Mevr. Denkers 42. 40- Mevr. Noc 41; Mevr. Sliggers 39.

Haarlem's Dagblad | 1926 | | pagina 7