BUITENLANDSCH OVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD GEMENGD NIEUWS. vera tolstoj. een kleurenorgel WOENSDAG 18 MEI 1927 Sedert, drie jaar is de kleindochter van Leo Tolstoj, gravin Vera Tolstoj werk zaam in een dameskapsalon te Praag, den Iaatsten tijd als directrice. Het scheen, alsof haar grillige levensloop hier zijn bescheiden, doch kalme doel had gevonden, doch thans komt het be richt, dat de gravin een engagement heeft gekregen als filmactrice en naar Los Angeles zal vertrekken. Over Vera Tolstoj is in geheel de we reld geschreven. Haar portret- werd door schier alle Amerikaanschc bladen afge drukt. Veelbewogen is dan ook haar le ven geweest. Bij Leo Tolstoj was zij als kind herhaaldelijk te gast. Haar vader was bovendien kunstenaar, schilder en schrijver. In den oorlog nam hij het geld en ging naar Amerika. Vera en haar moeder vluchtten en vestigden zich in Servië. Vera kwam, toen zij jaar oud was, op liet kantoor van een Tsjechischen houthandelaar O. Bakovs- ky, die zaken deed in Servië. Van typiste bracht zij het tot de functie van me vrouw Bakovsky. De titel van gravin 'was verloren, maar zij werd welgesteld, zelfs zeer welgesteld. Vier auto's waren te Iiarcr beschikking. Haar man was echter ten tijde van het huwelijk nog niet ge heel van zijn eerste vrouw gescheiden. Dit feit kreeg later bijzondere beteekenis. Uit het huwelijk werd een zoontje ge boren, Sergej. Speculaties ruïneerden Bakovsky's ver mogen. Over de oorzaken, die daarna tot ontbinding van het huwelijk leidden, zijn de meeningen verdeeld. Een ding is zeker: Vera Tolstoj droeg zeer moeilijk den overgang van gravin via rijken groot industrieel naar arme vrouw. Tenslotte moeten echter ook diepere oorzaken -voor de wrijving aanwezig zijn geweest. Men verhuisde naar Praag. Bakovsky bracht nog juist genoeg geld op de been, om zijn vrouw naar Parijs te zenden, waar zij zich het kapstersvak liet leeren. Na haar terugkeer begon het cchtscheïdings- proces, door haar aanhangig gemaakt op het verwijt van bigamie ten tijde toen het huwelijk werd gesloten. De rechtbank stelde haar in het gelijk, De kleine Sergej is het onderwerp ge weest van een eigenaardigen strijd, toen zij hem in een Fransche zeebadplaats verborgen hield, waar hij door Bakovsky werd afgehaald nadat hij hem op de avontuurlijkste wijze had opgespoord. Het kind woont bij pleegouders, die voorloopig door de1 rechtbank zijn aange wezen. Vera Tolstoj leefde in behoeftige omstandigheden met haar moeder. Haar vader, intusschen met zijn vroegere min nares getrouwd, is filmregisseur gewor den en zoo kwam het, door bemiddeling in het bijzonder van een Russischen di plomaat, die vroeger met Vera Tolstoj bevriend is geweest, tot het engagement van de Praagsche kapster, vroegere gra vin, die nu op grond van een uitspraak van den rechter weer Tolstoj mag hee- ten. Als tooneelspeelster is zij reeds eens opgetreden. Van het succes van haar de buut (in Tolstojs „Opstanding") hangt het af of na den moeilijken tijd van nood en ontbering weer glans en rijkdom hun intrede in haar leven zullen doen. De befaamde Londensche inval. De Internationale Econ. Conferentie. De geestige Colijn. De machtsver houdingen in China. Een grillige aan blik. De debatten over de Fransche tarief wet verdaagd. Duitsche Rijks dag. De wet tot bescherming ver lengd. 'T BELANGRIJKSTE NIEUWS. 1) Een telegram van Reuter bevestig de vandaag inderdaad dat de Labour-' fractie besloot het verdere gedeelte van het debat weer bij te komen wonen. In Amerika wordt een origineele po ging gedaan, „kunst" te veroorzaken met de Clevilux, het kleurenorgel. In het Community Playhouse te Pasadena was het te zien. De uitvinder, een verameri kaniseerde Deen, Wilfred, demonstreerde het. Het vertrek wordt donker gemaakt, de speler zit aan zijn zeer zwak verlicht instrument voor een wandsclierm, op on geveer 8 Meter afstand. Het instrument- bestaat uit vier aan elkaar gekoppelde met blik beslagen kisten en heeft op zijn lessenaarachtige oppervlakte een zeer ge compliceerd electrisch schakelbord. Nu begint het. Groenachtig witte golven komen aan rollen en omlijsten allengs in eindelooze beweging een donker middenvak. Het groen wordt melkachtig blauw en schui mend wit en rolt golvend op. Er ver schijnt een roode vorm in het midden, een vaag, onregelmatig figuur, ongeveer een driehoek. De omtrekken vervagen, worden breeder, spreiden zich tot eenzij dig uitstralende aureólen. Een raadsel achtig drama in kleurenmotieven. De melkgroene bas gaat nu en dan in mol tonen, over maar behoudt het rhythnie van zijn rollende kracht. De roode vorm gaat over tot plastisch in de ruimte fladderende sluierachtige, maar scherp omlijnde banden, groeit aan tot een massa, concentreert zich tot de hoogste lichtkrackt en dooft decrescendo tot ab soluut zwart. De bas wordt bleekcr en blocker tct een nauwelijks waarneembaar pianissimo. Een plechtige stemming blijft achter. I-Iet mechaniek van een geluidorgel is ruw. vergeleken met deze raadselachtïg- vloeiende variabiliteit. Dc vormen cn de eindelooze ruimte zijn nog indrukwek kender dan de mooie kleuren, die er zich uit ontwikkelen. Er werd een „Chicago nocturne" gespeeld. In zekeren zin de uitdrukking van den gemoedstoestand van iemand die des nachts onder de Chicagonvcrbridge staat en het net van ijzeren stangen boven zich ziet in droo- merig perspectivisch spel. Plotseling wordt men in een melkachtig maanblauw gedoopt, alsof zwakheid het brein beval, een weldadige, verzoenende, droomerige zwakheid. Dan wordt de langzame bewe ging van de staalconstructie krachtiger. Duisternis kcuipt kogelvormig over het beeld en verslindt het. Onbeschrijfe lijk als muziek. Duisternis om de toeschouwers, opwinding of vrede bij hen, menschen nog meer dan cr bij een muzi kaal auditorium kan zijn. Er werd een brnJtskc gespeeld. Geheel zonder her kenbare voorwerpen, maar onder voort durend gelach van de toeschouwers. Hu mor zonder herkenbaar onderwerp, nau welijks begrijpelijk. Een soort lichtkcgel danst onbeholpen tusschen zwartwitte vormen. Een sprookjesachtige porductic zal zich uit dit instrument ontwikkelen. Mis schien kunnen wij het weldra in Europa zien en er van genieten. Aldus lazen wij.,.. O moderne kunst....! De Engelsclie regeering heeft een af doende methode te haren dienste om de batten te bekorten. Het guillotinestelsel is het zeer drastische middel daartoe. Het werd deze weck toegepast in 't La gerhuis natuurlijk bij de debatten om de Britschc stakingswet. 'l Was niet heeJe- maal ongemotiveerd 't gebruik der guil lotine. als de lezer wil bedenken dat er reeds voorloopig 80 uur is gedebatteerd, en dat de vruchten van dezen parlemen tairen arbeid zijn de vaststelling van de 7 beginwoorden van het ontwerp. Zegge zeven woorden! Geen wonder dus dat de regeering met- het voorstel tot debatsbeperking kwam. Baldwin was ten emde raad. Hij werd hard cn boos, en zeide dat de men schen buiten 't Lagerhuis om daden vroe gen. 't Moest dus nu maar uit wezen met het eeuwig gepraat. 't Relletje in het Lagerhuis nam ech ter een zeer fatale wending die grooten indruk maakte. De Labour-leider Clynes hield een heftige aanvalsrede.Hij riep uit dat de regeering misbruik maakt haar macht, stond op, pakte rustig zijn portefeuille, boog voor den voorzitter en verliet gevolgd door alle leden van zijn fractie de vergaderzaal. Hoewel hier en daar deze houding de lachlust opwekte, en sommige politieke tegenstanders tot afscheid met hun zak doeken wuifden, maakte de geste wel indruk. Meer tenminste dan de luidruch tige schreeuwerige oppositie die tot nu gevoerd werd. De waardigheid die de Labour-leden wisten te bewaren, werk te na In Ieder geval werd het regeerings- voorstel tot beperking der debatten aan genomen. Met 259 tegen13 stemmen, zooals onder gelach werd bekend ge maakt. Dinsdag vergaderden de Labour-leden van het Lagerhuis, om vast te stellen welke houding zij zullen Innemen. Di mogelijkheid is niet uitgesloten dat di fractie zich bij de onderhavige behande lingen van deelneming daarvan zal ont houden. Toch lijkt dit niet waarschijnlijk. Haar afwezigheid zou immers als wapen tegen haar zelf licht gebruikt kunnen worden. Bovendien er is de kans om een be trekkelijk succesrijke (uit moreel oog punt) aanvalspolitiek te voeren. Waar om zou men zich die zoo maar laten ontglippen? 1) F. A. Arcos. Dc zaak voor gerecht? het Reuter seint: Hoewel de politie het Arcos gebouw gisteren ontruimd heeft, zijn lieden slechts weinig leden van het personeel teruggekeerd om de bureaux in orde te brengen. De directeuren kondigen aan, dat zij hopen den normalen arbeid op 18 Mei a.s. te kunnen heiwatten. Een vertegenwoordiger van de ..Arcos" deelde den journalisten, die de kantoren kwamen bezichtigen, mede, dat de di recteuren rechtskundig advies inwinnen betreffende de aangerichte schade in de bureeelen en dat de zaak wellicht voor de rechtbank zal worden gebracht. De laatste politie-agent heeft Maandag avond de kantoorgebouwen der „Arcos" verlaten en hoewel de bureaux heden voor de gewone zakentransacties geslo ten bleven, is het personeel terugge keerd. Veel gelegenheid tot ordelijk werk was er echter niet en het meerendeel heeft den dag besteed met het sorteeren der dooreengeworpen papieren. In de lo kalen waar de geheime safes zijn gevon den, is de betimmering langs de wanden op enkele plaatsen weggebroken. De kleine safe in de kamer van Khint- sjoek, den leider der Russische handels delegatie, vertoonde twaalf boorgaten, die de politie had moeten aanbrengen voor de safe geopend kon worden. Een der leden van de handelsdelegatie gaf als verklaring voor het verbranden der papieren in het lokaal, dat slechts van binnen uit geopènd kon worden en waar de politie dus eerst na eenigen tijd kon binnenkomen, dat deze papieren cijfercodes zijn geweest. Deze codes zijn natuurlijk geheim en de handelsdelega tie heeft bij de met Engeland gesloten handelsovereenkomst het recht gekre gen, zoo wordt verklaard, deze geheime codes te gebruiken. De handelsdelegatie noemt het verder belachelijk te veronderstellen, dat het sinds vijf maanden vermiste offieieele Engelsche document in haar gebouwen te vinden zou zijn. „Aangenomen dat wij het in handen hadden gekregen, zou. het al te dwaas zijn geweest het hier in Lon den te houden". Duitschland er bij betrokken? Een vreemd bericht. In de wandelgangen van den Duitschen Rijksdag deden heden geruchten de ron de volgens welke bij de huiszoeking in de gebouwen der „Arcos" te Londen ook Duitsche belangen betrokken zouden zijn zegt de Tel. Bij de documenten, die door de Lon densche politie worden gezocht, moet zich, zoo hoorde men beweren, ook een document bevinden, dat een Engelsch- Fransch opniarschplan tegen Duitschland ingeval van bedreiging der Fransche Oostgrens bevat. Een soort van aanvul lend Engelsch-Fransch verdrag dus voor het geval van schending der verdragen van Locarno door Duitschland. Tot dusverre is bovenstaande bericht evenwel in geen enkel opzicht bevestigd. Mem wist in de wandelgangen trouwens ook niet. of het wel een werkelijk En gelsch-Fransch verdrag was, dan wel alleen een theoretisch plan van een der beide generale staven. Men zal dus goed doen deze geruchten en wandelgang-ge- sprekken met de noodige reserve te aan vaarden. De Econ. Conferentie. De Oorlogsschulden. De economische conferentie nam in zooverre een interessante wending, aldus de Tel., dat de kwestie der oorlogsschul den op positieve wijze te berde werd ge bracht. De betreffende subcommissie der handelscommissie besloot namelijk dat in de resoluties in zake de hooge douane tarieven een zinsnede over de schulden regeling moet worden ingelascht, die het- -erband constateert tusschen de hooge tarieven en de mogelijkheid der schul denregeling. De debiteureifstaten kunnen, naar in genoemd besluit wordt betoogd, hun schulden inet betalen, indien de credï- teuren-staten den export uit /ie debiteu- renstaten door hooge rechten beletten. Er werd een speciale commissie van Ier ingesteld, bestaande uit Layton (En geland). Davis (V. S.), Trendelenburg (Duitschland) en Serruys (Frankrijk), teneinde deze belangrijke kwestie op te helderen. De Cecho-slovaaksche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Benesj, heeft in ver band met de door den lieer Zimmerman te Genéve gehouden rede verklaard, dat diens bedoelingen en plannen voor de staten der Kleine Entente te veel gepre ciseerd waren. De Kleine Entente wil slechts een bepaalde tendenz voor oogen houden, aldus Benesj, zonder zich ten aanzien der middelen te veel te binden. Nader wordt aan de Tel. geseind: Het belangrijke Duitsche voorstel op de economische conferentie, volgens het- wel een land met groote verplichtingen ten aanzien van de betaling van schulden herstelschulden en intergeallieerde schulden) in de mogelijkheid moet wor- den gesteld aan deze verplichtingen door export van goederen te voldoen zal waar schijnlijk niet in de groote resolutie be treffende de handelspolitiek worden op genomen. Duitsehlands voorstel zal ver moedelijk, te zameri mét enkele, andere voorstellen, naar de speciale commissie worden verwezen, die in den loöp der eerstvolgende dagen de werkzaamheden 'er verschillende commissies zal coördi- neeren. Het schijnt, dat het bewuste ■oorstel, hoewel in verzachten vorm, door de overige delegaties zal worden goedge- I keurd. Colijn's succes. Weergaloos snel werk. De lieer Colijn heeft met weergalooze voortvarendheid de vergadering der sub commissie voor de tarievenkwesties der handelscommissic geleid en deze in de avondzitting, die van half zeven tot half tien duurde, er toe gebracht, zes resolu ties der redactiecommissie zonder eenige wijziging aan te nemen, na intrekking van een ontelbaar aantal amendementen van tal van delegaties. Na afloop der zitting kwam een voor aanstaand lid der redactiecommissie den heer Colijn toe om hem zijn bewon dering te betuigen voor deze prestatie. De Tel. zegt verder: Intusschen kan het niet anders, of een dergelijke handelwijze moet hier en daar wel eenig kwaad bloed bij de betrokken partijen zetten en zoo was men in Bel gische kringen nog al ontstemd öYer het volgende incident: De Belgische gedelegeerde had een amendement ingediend. Nadat de heer •Colyn de intrekking er van verzocht had, meende hy te verstaan, dat de Belg in derdaad zijn amendement introk, waar op de heer Colijn den Belg bedankte voor zyn medewerking aan de voltooiing van den arbeid. De Belg antwoordde hierop, dat het amendement integendeel ge handhaafd werd, waarop de heer Colijn zeer ter snede hernam, dat hij overtuigd was, dat de Belg thans het amendement •zou intrekken, daar hij, de Belg, niet kon wenschen, dat Colijn een vergissing ten overstaan van de geheele zaal zou ma ken. Ofschoon de Belg toen mompelde, het amendement toch te handhaven, nam de heer Colijn hiervan geen notitie, hetgeen in Belgische kringen onaange naam aandeed. Dit is echter de eenige aanmerking, die wordt gemaakt op het overigens al gemeen geprezen beleid van den heer Colijn. Vermakelijk was het lesje aan den Sovjet-gedelegeerde Khintsjoelj, verklaarde, dat de deskundige Kaufmann eenige" toelichtingen zou geven. De heer Colijn antwoordde, cjat, ofschoon niet, overeenkomstig het reglement der confe rentie, van te voren toestemming voor het doen spreken van een deskundige was gevraagd, hij toch gaarne den heer Kaufmann het woord zou geven, Toen Kaufmann de volgende maal weer moest spreken, vroeg de heer Khintsjoek hier voor heel netjes toestemming aan den heer Colyn. Bij den aanvang der zitting had de heer Colyn een groot lachsucces bij het aankondigen in het Engelsch van een amendement der U. S. S. R.-delegatie. Hij merkte namelijk op, dat hij ..eerlijk gezegd niet precies wi'st.. wat die letters be teekenden". Uit de Indusiriëele Commissie. Bij de uitvoerige discussies in de in- dustrieele commissie over het amende ment der Scandinavische werkgevers tot wyziging der ontwerp-resolutie over de rationaliseering verklaarde Jouhaux, dat de arbeidersgroep de resolutie als het mi nimum beschouwt en geen amendement er op kan aanvaarden. De Nederlandsche gedelegeerde Gel derman president van de Kamer van Koophandel te Hengelo antwoordde, •dat hij en velen zijner collega's uit an dere landen daarentegen de resolutie als het maximum beschouwen. Zij waren be reid de resolutie, waarin in hooge mate met de wenschen en belangen der arbei ders was rekening gehouden, te aan vaarden eh niet aan te dringen op aan neming van het voorstel der Scandina vische werkgevers, maar de arbeiders moeten dan niet van een minimum spre ken. Nadat de resolutie met een kleine wij ziging cloor de redactie-commissie was goedgekeurd, en het Scandinavische amendement was ingetrokken, stelde Gel derman voor een stemming overde re solutie in haar geheel aan te houden, totdat ook de tekst der resoluties over productie-statistieken en internationale industrieele cartels voorloopig door de commissie was goedgekeurd. Spr. beriep zich daarbij op de ondub belzinnige verklaring in gelijken zin, die Loucheur Vrijdag heeft afgelegd. Tot veler verwondering evenwel stond J oucheur op en drong aan op onmid dellijke stemming. Het voorstel-Gelder man tot uitstel ten einde een beter over zicht over de resoluties te krijgen, werd met groote meerderheid verworpen! Al leen dr. Zimmerman en eenige buiten- Irndsche werkgevers stemden voor het oorstel. Daarna werd het ratlonalisemngsvoor- stel (*enparig aangenomen, waarbij ook Gelderman' en dr. Zimmerman vóór stemden. T sjang-T so-Lin president of dictator? Er zou volgens den correspondent van de „Morning Post" te Peking een confe rentie worden gehouden in het hoofd kwartier Prinses Pola Negri en haar prins Mdivani verlaten na het voltrekken yan het huwelijk het raadhuis van RueiJ Seraincourt. Tso Lin en Tsjang Tsoeng Tsjang zou den deelnemen en waar de hervorming der regeering zou worden besproken. Ook zou daar de vraag aan de orde wor den gesteld of het mogelijk is Tsjang Tso Lin candidaat te stellen voor het presidentschap of een dictatorschap, ten einde eenheid in het opperbevel te krij gen tot voortzetting van den veldtocht tegen de communisten. Er is nog geen beslissing genomen of men Feng Joe Hsiang, den z.g. Christen-generaal, ten Westen van Hankau zal aanvallen, of men den aanval op het Zuiden zal luch ten of dat. Tsjang Tsoeng Tsjang zal wórden gesteund tegen Nanking, waar Tsjang Kai Sjek een regeering heeft ge vormd. Het heet volgens een draadloos bericht uit Hankau, dat Feng er in geslaagd zou zijn Honaufoe, in te nemen, dat op 175 K.M. ten W. van - de hoofdstad der pro vincie Honan, Kaifeng', ligt. Zooals gisteren gemeld, zijn de troepen van Tsjang Kai Sjek een offensief be gonnen tegen de Noordelijken en heb ben zij Poekau, dat tegenover Nanking ligt bezet. Het doel van dit offensief is. naar Sir Percival Phillips uit Sjanghai aan de „Daily Mail" meldt, een nieuwe poging om zicli van Peking meester maken. Er waren daarvoor de vorige week op groote schaal toebereidselen ge troffen en zoowel te Nanking als Tsjinkiang (beneden eerstgenoemde stad aan den Jangtse gelegen) was een aan zienlijke troepenmacht bijeengebracht. De oorlog in 't Hemelsche Rijk. De Times Service meldde aan de Tel. Omtrent de militaire activiteit in di provincie Honan komen hier vele be richten binnen, die in hoofdzaak be trouwbaar schijnen. De troepen van Feng Joesiang, die naar de zijde van Tsjang Kai-sjek „/erhelt, trekken vol gens deze berichten oostwaarts op. Drie colonnes zijn aan den Loenghai-spoor- weg achtergebleven, die naar Hanyang- foe in Zuidwest-Honan optrekken, waar Woe Peifoe, die zich nu definitief aan den kant van Tsjang Tso-lin heeft ge schaard, zijn hoofdkwartier zou hebben Inmiddels trekt de oorlogsheer van Hoenan, Tan Tsjen-sji, uit hét oosten op den Loenghai-spoovweg aan, en - wel in de nabijheid van Jocning. De nationalisten tot Poekau. Na de inneming van Poekau door de nationalistische troepen is hun opmarsch naar het noorden bij Poetsjen, 3 K.M. voorbij Poekau aan den spoorweg naar Tientsin tot staan gekomen. De concen tratie der noordelijke troepen op deze lijn schijnt daarvan de oorzaak te zijn, doch volgens de nationalisten kunnen, de troepen niet verder trekken door gebrek aan rollend materieel. De Engelsche ma rinecommandant te Nanking heeft na melijk geweigerd toestemming te verlee- nen tot het vervoer van het rollend ma- trieel van den spoorweg Nanking-Sjang- hai naar den anderen oever der rivier, daar hierdoor de belangen der Engelsche houders van obligaties van dezen spoor weg geschaad zouden worden. De communistische regeering te Han kau wordt niet alleen in het nauw ge bracht door de financieele moeilijkheden waarvan reeds melding is gemaakt en die op een paniek schijnen te zullen uit- loopen, maar ook zien zij met angst de nadering tegemoet van het leger van van de Ankoeotsjoeen (het Ijang-sen, die zich, zooals bekend, aan Noordelijke leger), waaraan o,a. Tsjang I de zijde der Noordelijken heeft geschaard THEATER-TENTOONSTELLING. De ,,Erste Deutsche Theater-Au? stellung" werd dezer dagen te Maagdenburg geopend. Wjj geveir cr hier eenige kiekjes van. Linke, dc vjpjer met het dry vend looneeL Daarnaast een modern uitge voerde ingang, Vu'der nog een belangrijke nieuwigheid; de overdekte straat Fransche tariefwet. Debatten verdaagd. De critïek op de nieuwe tariefwet, van de linkerzijde der Kamer afkomstig, dwingt de regeering wat water in den wijn te doen, zegt de Parysche corres pondent van de Tel. Het argument, dat 'deze wet den levensstandaard zou doen stijgen werd door de socialirten aange roerd; zoowel met het doel om het de. regeering lastig te maken als met liet het oog op hun verplichtingan jegens de verbruikers. Het overige deel yan den linkervleugel nam dit argument over en bij de stemming van Vrijdag jl. verkreeg een socialistisch afgevaardigde 248 stem men voor een. motie ten gunste van uit- stel der besprekingen over de tariefswet, waardoor de regeering slechts een meer derheid van 19 stemmen boekte. Heden verzocht Vincent Auriol weder om uitstel van de debatten, ten einde de Kamer in staat te stellen de nieuwe rech ten met de oude te vergelijken. De vorige week weigerde de minister van Handel. Bokanowski, een dergelijk verzoek toe te staan, doch sindsdien schijnt de regee ring een weinig van meening veranderd te zijn. Wellicht meent zij dat het beter is te trachten de oppositie wat toe te ge ven. Bokanowski stemde er althans he den in toe, de besprekingen over de ta rieven zelf uit te stellen tot 1 Juni en be loofde, dat in dien tusschentijd de tarie- vencommissie de beschikking zal krijgen over alle gegevens die zij voor een verge lijking noodig zal hebben. De wet tot bescherming definitief verlengd. De Duitsche Rijksdag heeft het initia- tiefontwerp der regeeringspartijen tot ongewijzigde verlenging voor den tijd van twee jaar der wet ter bescherming der republiek met 332 tegen 41 stemmen in derde (laatste) lezing aangenomen. Van de afgevaardigden ontbraken er 131 op het appèl; van de Duitsch-nationale fractie was het meerendeel aanwezig, doch de royalistische vleugel dezer partij ontbrak vrijwel geheel. De debatten werden ingeleid door den Völkischen afgevaardigde, Von Grafc, die tegen het Centrum te keer giug, om dat dit de Duitsch-nationalen had ge dwongen aan hun monarchistische prin cipes ontrouw te worden. Vervolgens kwam de leider der Duitsch nat ion aye fractie, graaf Westarp, aan het woord, die in een scherp door de inter- fractioneele commissie der regeerings partijen besnoeide verklaring de houding zijner partij verdedigde. KORT EN BONDIG. De heer Chiappe, de nieuwe prefect van politie te Parijs, is met één slag po pulair geworden. Hij heeft de vertegen woordigers van de Bakkersorganisatie bij zich vereenigd, en htm medegedeeld, dat de prijsverhooging der croissants', de be kende halve maan-broodjes, tot 35 cen times veel te hoog is. De pry's is dan ook weer op 30 centimes vastgesteld. In de hoofdstad van Argentinië Bue- nositires, is een groote zijdesmokkelarij ontdekt. Er schijnt voor een waarde van 400." )0 pesos aa:i zijde bij in het spel ge weest te zijn. Op de mijn Friedeushiitte by Schwien- tochlowitz in Poolsch Opper-Silezië is de grootste hoogoven, door nog onbekende oorzaak in de lucht gevlogen. Er zijn tal rijke dooden en zèer vele gekwetsten, maar bijzonderheden zijn verder nog niet bekend. Te Brussel is, naar de Vlaamsche bla den melden, een bureau opgericht voer actie ten bate der amnestie: het.heeft ten doel om aan „alle Vlaamsche idealis ten zonder uitzondering of' voorwaarde" amnestie te verleenen. De Christ. Volks partij, het Vlaamsche Front en het Kat'h. Vlaamsch Verbond hebben ook overleg gepleegd om een gezamenlijke actie te voeren. Het offieieele c.ornnuniquè uit Marokko meldt de plechtige onderwerping van den geheelen stam der Beni Isef, met welks ontwapening' aanstonds een begin is gemaakt. Te St. Petersburg breidt men zich voor om in de maand October op grootsche wijze het 10-jarig jubileum der bolsje wistische revolutie te vieren. Volgens het voorloopig plan zullen alle voorname straten en pleinen, alsmede de bruggen over de Newa, worden versierd en ge ïllumineerd terwijl op verschillende plaat sen eere-poorten worden opgericht. Tal vau feestelijkheden worden voorts geor ganiseerd, waaronder eer groot carnaval,

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 12