DATUMSTUKJES 44e Jaargang No. 13471 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 21 Mei 1927 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27H, met geïllustreerd Zondagsblad t 0.32; per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3-57H- Franco per pos', door Nederland 3-87M- Afzonderlijke nummers 10-15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haaffem en Omstreken fO-57^. franco per post 10-65 AD VERTE NTIENVan 1 tot 5 regels fl 75; Iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel Bij abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentifin van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents h contant, buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 63, Post-Giro 38810 Telefoonnummers; Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 en Admin stratie 10724 en 14825. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Olrecteuren J. C PEEREBOOM en P. W. PEEnEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Bijkantoor voor Sentpoort, V/eisen Velsen-Noord, tJmuirfen, IJmuiden Oost, Beverwijk, enz., enz. D r iehuizer k erk w eg 2, Velsen, Telefoon 3521 TIT NUMMER BESTAAI UIT ZESTIEN BLADZIJDEN EERSTE ELAD AGENDA. ZATERDAG 21 MEI Stadsschouwburg: Groot Russisch Balalaika orkest, S uur. Brongebouw: Hcba. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern. Optreden van ver# schillende artisten. Luxor Tearoom: Concert van 8 tot 11 uur La Mascotte, Groote Markt: Dan cing. livoli, Tempeliersstraat: Dancing. Café Dreefzicht: Concert, Trio Stoffer. Zandvoort: Groot Badhuis: Soiree Dansante. ZONDAG 22 MEI Brongebouw: Hcba. Stadsschouwburg: Groot Russisch Balalaika orkest, 2.30 uur en 8 uur. Schouwburg Jansweg: Opvoering van „de Opgaande Zon". 8.15 uur. Theater „De Kroon", Groote Markt, Bioscoopvoorstelling van 2 uur nam. af Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling van 2 jur nam. af Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling van 2 uur nam. af Scala«Theater, Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling van 2 uur nam. af Cabaret Modern. Optreden van vers schillende artisten. La Mascotte, Groote Markt: Dans Cing. Tivoli, Tempeliersstra.it: Dancing. Café Dreefzicht: Concert, Trio Stoffer. Zandvoort: Groot Badhuis: Soiree Dansante. Blocmendaal: „Rusthoek", Dancing. MAANDAG 23 MEI Brongebouw: Heba. NoordsHolIandsche Exploitatie Maats 6Chappij: Jaarl. algemeene vergadering van aandeelhouders des namiddags 3 nur ten kantore der V'ennoötsohap, Bosch en Vaartstraat 28. Theate* „De Kroon", Groote Markt, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor Theater: Bioscoopvoorstelling 8 uur. ScalasTheater, Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cabaret Modern. Optreden van vers Schillende artisten. La Mascotte, Groote Markt: Dans cing. Tivoli, Tempeliersstraat: Dancing. Café Dreefzicht: Concert, Tiio Stoffer. PORTRETTEN VAN STADGENOOTEN. ONZE PHOTOGRAAF EN ZIJN CAMERA. Haarlem, 21 Mei. Lindbergh. Terwijl ik dit schrijf vliegt Lindbergh over den Oceaan. Alleen in zijn kleine toestel, dat een gemiddelde snelheid van 160 K.M. per uur zal moeten behouden om vanavond Le Bourget te kunnen bereiken. Ik hoop tenminste dat Lindbergh nog vliegt, en dat hy niet is ondergegaan in de groote grijze golven, zooals ver moedelijk Nungesser en Coli.. als zij tenminste niet ergens in een Iersch of Newfoundlandsch ravijn liggen, waar hun gebeente bij het wrak van hun toestel allicht pas na langen tijd gevonden zou worden. Lindbergh is alleen gegaan. Zijn Amerikaansche landgenooten heb ben hem „The flying fool" genoemd, het- t men niet letterlijk vertalen moet. „De vliegende waaghals" geeft in dit geval het best de bedoeling weer. Zijn zestigjarige moeder heeft verklaard dat zij gaarne met hem zou zijn meegegaan, maar dat zij toch niet anders dan bal last aan boord had kunnen zijn, en er zich daarom maar bij had neergelegd om achter te blijven. Op het eerste gezicht is dit een zon derlinge verklaring. Bij overdenking is er iets diep ontroerends in, en laten wij even in gedachten" onze sympathie uit zenden naar Lindbergh's moeder, ter wijl zij deze tientallen uren van vreese- •IUke spanning en onzekerheid door maakt. Hij heeft feitelijk precies hetzelfde on dernomen dat de Enge'schman John Alcock zeven jaar ge'eden volbracht. Weliswaar vloog deze ..slechts" van kust tot kust, en Lindbergh van New-York naar Parijs, hetgeen zooveel verder is. Maar het geweldige van de prestatie en pCt. van het gevaar liggen toch in de vlucht boven zee zoodat wij dezen tocht eigenlijk wel gelijk mogen stellen met die van Alcock. En dan frappeert het toch wel even heel sterk dat in zeven jaar tijds de vliegtechniek zoo weinig vorderingen heeft gemaakt dat deze vlucht een nog even geweldige onderneming is. De op schudding die de tocht van Nungesser en Coli, en nu deze expeditie van Lindbergh, hebben veroorzaakt, is minstens even groot als in 1920, toen Hawker en Allcock er op lostrokken. (In den tusschentijd zijn er overigens nog langs andere routes! met tusschenstations, verscheidene an dere pogingen gedaan). Het is nog net even gevaarlijk om den Atlantischen Oceaan per vliegtuig over te steken. Technische verbeteringen heb ben de veihgheid op de bestaande lucht- lijnen-over-land hoog kunnen opvoeren, maar langdurige overzeesche vluchten blijven nog steeds waaghalzerij. Als leek kun je je er lichtelijk over verbazen dat het meer-motorige vliegtuig blijkbaar nimmer tot groot pracrisch nut is ge bracht, en dat. nu zoowel Nungesser als J ïr.dbergh weer in een toestel met éen enkelen motor er op uit zijn getrokken. Krijgt die motor 'n defect, moet de vlie ger op zee neerkomen, dan beteekent dat een vrijwel-zekeren doodtenzij het stil weer is. hij langen tijd drijvende kan blijven en tenslotte het ge1 uk ie zich mocht voordoen dat er een schip op daagt Laten wij eens even denken aan dien r-oed'gen kerel, c d: ar hocg boven den c'ndeloozen Oceaan voortsnort, af en toe scherp het geluid van zijn motor be luisterendhaperde er iets?met geen ander geze1 schap dan het grijze poesje, dat hij (met en benevens een kippenbeentje) als mascotte heeft mee genomen. Kinderliike staalties van bilge- loofmaar je kunt er niet cm lachen bij zoo'n kerel, die zoo'n daad onder neemt. Moge hij slagen! R. P. Vrienden van de Koninklijke Letter lievende Vereeniging J. J. Cremer zullen in dezen wandelaar den heer L. Jansen Fz. herkennen, een der beste krachten van de vereeniging. De heer Jansen was in het dagelijksch leven ambtenaar bij de Holl. Spoor en is als zoodanig eenlge jaren gepensioneerd. Onze medewerker voor tooneel, de heer J. B. Schuil, heeft meermalen zeer gunstig over de tooneelspeelkunst van den heer Jansen geschreven LUCHTVERBINDJNG NEDERLAND—INDIë. Men meldt aan het Haagsche Aneta- kantoor: Naar aanleiding van het bericht, dat de Amerikaan, de heer Van Lear Black, met de K. L. M. naar Indië heen en te rug wil vliegen, zijn bij de K. L. M. reeds verscheidene aanvragen binnengekomen van personen, die aan dezen tocht wil len deelnemen. Dit is uiteraard niet mogelijk, daaa de heer Van Lear Black met zyn gezel schap alleen wenscht te reizen. Ook komen aanvragen binnen van per sonen, die niet met den Amerikaan wen- schen te reizen, maar voor den eersten tocht per vliegtuig naai- Indië genoteerd wenschen te worden. Uit deze brieven, die voor het meeren- deel van zakenlieden zijn, blijkt wel, dat er voor de luchtverbinding tusschen Ne derland en de Koloniën een steeds groeiende belangstelling bestaat. DOUAIR. JHR. T>E GRAEFF— ROYER f Donderdagmiddag is op 80-jarigen leef tijd te Den Haag overleden douair. Jhr. D. de Graeff, geboren Royer, moeder van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-lndië, jhr. mr. A. C. D. de Graeff SAMENZWERING. Uit de vragenrubriek van het weekblad ..De Kantoor boekhandel": Zou een onzer lezers ons een verdelgings middel tegen boekenwormen aan de hand kunnen doen? Foei, waar zijn we toe gekomen? Wat zegt u nou van zooiets? Zeg nou zelf, het mosniemagge Doet de overheid hier niets? Kan dit nou maar door den beugel, Dat men kalmweg tolereert, Dat in de „Kantoorboekhandel", Zooiets wordt gepubliceerd? Ziet hem op zijn kamer zitten, Weggedoken in een stoel, En omringd door folianten, Lezen is zijn eenig doel; Oogen achter brilleglazen, Tuurt hij maar van vroeg tot laat, In zlin eindelooze boeken. Wie ter wereld doet hij kwaad? In deez' oppervlakkig wuften, Droeven anti-studie tijd, ZUn vreedzame boekenwormen. Dus hun veiligheid al kwijt; En dan de Kantoorboekhandel, Anders zoo'n fatsoenlijk blad. Dat voorheen met moordcomplotten, Nooit iets heeft te doen gehad; Neen, dit valt irtegen en dan In zoo'n lakonieken vorm, Koe't'esweg: Ik wil verdagen Wat? O, maar zoo'n boekenworm; Nou. ik zie met interesse, 't Volgend nummer tegemoet, Hoe «men steller dan zal raden, Dat hij zich ervan ontdoet, Als hij het advies mocht krijgen. Steek ze dood, of schiet ze neer, Met een sabel of een dolkmes, Met revolver of geweer; Als men schrijft, dat 't met een bom of Guillotine 't beste zal gaan. Geef ik onverwijld de kwestie, Hier bij de politie aan. P. GASUS. DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. WIJZIGING ANTI-REV. LIJST. De antïrev. kiesvereeniging „Neder- and en Oranje" kwam Vrijdagavond bijeen tot het brengen van een paar veranderingen in de reeds eerder samen gestelde en door ons vermelde candi- datenlijst. Dit was noodig daar de heeren M. Petrie en A. de Maaker geplaatst onderscheidenlijk op nummer 8 en 9 van de lijst voor de candidatuur hadden be dankt. In him plaats werden gesteld als nummer 8 op de lijst de heer W. Hoek en als nummer 9 de heer T. Verschoor. HET HIPPISCH FEEST OP DEN BLINKERT. 'T PROGRAMMA. Het programma voor het Hippisch feest op den Blinkert, achter Kraantjelek te Overveen, dat Zaterdag 4 Juni des na middags te 2 uur zal plaats vinden, is als volgt vastgesteld: 1. Openings-manoeuvre. gereden in costumes Louis Xvf, door 10 dames en 10 heeren. 2. Harlekijn, in de Campagne-school voorgereden door den heer Phil. Kok Sr., directeur der Haarlemsche Manage. 3. Tandem-manoeuvre, gereden door 4 dames en 4 heeren. 4. Reme de Coeur, In de Hooge School afgericht en voorgereden door den heer H. J. Lijsen. 5. Parade, te rijden door de St. Joris Ruitertroep. 6. Tallv Ho (100 M. stap, 100 M. draf en 140 M. galop) 7. Witte van Haamstede. Slag op den F1 kert. 8. Riddermanoeuvre, gereden'door rid ders van Witte vun Haam: DE VLIEGENDE DWAAS" Lindbergh gestart voor Parijs. POES PASSAGIER EN 'T KIPPEBEEN MASCOTTE. E'ndeliik is Lindbergh dan Vriidag- 1 orgen gestart voor den vliegtocht New- York—Parijs. De autoriteiten van het vliegkamp te Garden City geven als off'cieelen start- tijd van Lindbergh 6 uur 51 min. 30 sec. Oostelijke standaardtüd. Lindbergh was voornemens, in rechte lijn te vliegen na*r Kaap Race en van daar u5t de route te volgen, met een bocht in Noordweste lijke richting naar Ierland en van daar over Engeland naar Parijs. Het niet-offic'eele weerbericht van Vrijdagmorgen meldt voor de kust der Vereen'gde Staten lichten wind en goed zicht. Vijf vliegtu'gen. waarbij ook dat van Byrd, deJen Lin'bergh over een korten afstand uitgeleide. Wij ontleenen nog aan de Tel.: De „vliegende dwaas" zooals Amerika Lindbergh heeft genoemd, is voor zijn groot avontuur in zijn klein vliegtuig ge start. Een groot avontuur is het om al leen van New-York naai' Parijs te vlie den in een machine, die ongetwiifeM een David genoemd kan worden neast de Gol'aths die voor een zelfde avontuur ge reed staan. Donderdagavond bracht de avonturier nog een bezoek aan de bioscoop en toen hij zich om kwart over twaalf naar bed begaf, gaf hij order hem om kwart over twee te roepen. Dergelijk nieuws ver spreidt zich snel en men geloofde dan ook. dat hij van plan was om vandaag te starten^Tegen den tijd. dat Lindbergh de hangar bereikte waar zyn machine de Spirit of St. Louis" gereed stond, had den duizenden zich daar reeds verzameld Honderden auto's versierden hopeloos den weg, toen het toestel naar het start punt werd getrokken. De weg was mod derig en vele auto's kwamen daardoor met elkaar in botsing en men moest om extra politie verzoeken ten einde de or de te handhaven. Een oogenblik zag het er naar uit. dat de regen den start onmogelijk zou ma ken, maar om kwart voor vijf (Ameri kaansche tyd) begonnen Lindbergh's hel- ners de proviand in te laden, gecompri meerd voedsel, heete koffie en chocolade in thermos-flesschen en een hoeveelheid water, alles genoeg voor drie dagen. Politie per motorrijwiel moest er ten slotte bij te pas komen om cen"*weg voor den start vrij té maken. Aanvankelijk nam Lindbergh nog een klein, zwart geluk'kippetje mee aan boord, doch hij gaf het even voor den start aan een vriend terug, die hem er op wees. dat het diertie wellicht niet te gen de lage temperatuur bestand zou zijn. Zijn mascotte is thans een kippe- bcentje, det hy zorgvuldig in zyn vest zak meedraagt. Verder heeft hy een klein, grijs poesje bij zich, Patsy gehee- ten. Zijn laatste woorden voor zïin vertrek waren: .Maak je niet bezorgd; ik ver trouw er op. dat ik morgen veilig en wel in Parijs ben". De start was vol emoties. Zoo zwaar was de machine geladen, dat zij driemaal op den grond terugbonsde. Toen het toe stel tenslotte centimeter voor centimeter begon te klimmen, vloog het nauwelyks over een rij boomen heen, doch een n'euw gevaar dook ot» in den vorm van te'egraafdraden. Het kippebee^Me deed echter zlin nhcht en ook over dit gevaar kwam Lindbergh heen. Wc -rom ..vU-><""ide dwaas? Lindbergh's bijnaam, de „vliegende dwaas" moge in het Hcl!^nHsch we'nig eerbiedig klinken, voor Amerikaansche ooren is de „flving fooi" een eeretitel, dien hij te danken heeft aan zim on waarschijnlijke ontsnapping aan den dood bij vier gelegenheden, door telkens met een valscherm uit het ten ondergang ge doemde vliegtuig te springen. Nadere bijzonder heden. De Rvan-eer.dekker van Lindbergh woog aan den start 2140 KG. De aan loop beh'eo b-rna 400 M. De maximale e'gen snelheid bedraagt 208 K.M. per uur. De mist langs de kust van N'"euw-En- geland verhinderde grooten^eels het zicht. Niettemin werd Lindbergh om 3 uur 20 boven Providence en om 4 uur hoven Brockton in Massachausetts ge zien. Uit Metaghan in Nieuw Schotland wordt gemeld, dat men daar een vlieg tuig heeft gezien om tien uur 's morgens, rich bewegend in Oostelijke richting. Waarschiinlyk is dit het vliegtuig van Lindbergh. ..In New-York was men in deskundige kringen van oordeel, dat Lindbergh om middernacht New Foundland achter zich zal laten en Zaterdagavond om zeven nur te Valentla (Ierland) zal zijn, waarna hij een uur later Londen zal passeeren. De marine-deskundigen zyn de mee ning toegedaan, dat het weer boven den Atlantischen Oceaan welhaast volmaakt mag worden genoemd. vloog daar zoo laag, dat de menschen de cyfers, welke op den onderkant van zyn vleugels geschilderd waren, konden lezen. Vele menschen herkenden zelfs Lindbergh zelf, toen hy boven Halifax in Massachusetts vloog. Een man meende, dat hy den motor hoorde overslaan. Daarna werd het vliegtuig uit het oog verloren en twee kustwachters, die om 10 uur te Gloucester met een vliegtuig opstegen, bleven by na twee uur in de lucht, maar zagen niets, ofschoon zij meer dan 80 KM. ver konden zien. Om 225 werd het vliegtuig echter ge signaleerd boven Meteghan en een half uur later boven Annapolis. Het weer bo ven Nieuw-Schotland was ideaal op dat oogenblik. doch er hing een dichte mist boven de Grand Banks. HERDENKINGSFEESTEN TE BEVERWIJK. DE TENTCONSTEl LING VOOR INDUSTRIE EN HANDEL. Zooals reeds bekend is wordt gedu rende de a.s. feesten te Beverwyk ook een groote tentoonstelling gehouden van industrie en handel voor Beverwyk en naaste omgeving. Deze tentoonstelling komt als een apart onderdeel der tentoonstel'irtg van bloemen, tuin en landbouw, ook op de terreinen in het villapark. Daarvoor heeft de commissie een gebouw gehuurd, groot 1000 M2. De aanvragen voor deelneming b'ijken zeer groot te zijn, daar uit zichzelf reeds zooveel liefhebbers zich hebben aange meld, dat ruim drievierde van het ge- hee'e gebouw al bezet is. Behalve die firma's uit Beverwijk en omgeving, hebben nog vele fabrikanten buiten Beverwijk, om een plaats ver zocht. De commissie meent evenwel, dat er van andere zyden uit Beverw'lk nog zoovel aanvragen binnen zullen komen dat do gebeele tentoonstelling plaatselyk kan blyven. In aansluit'rg on onze vorige berichten over den histnrischen ontocht. kunnen wij thans mededeeler dat Vrijdagavond en Zaterdagmiddag en -avond der vo'"en de week. in een der lokalen van de Nij verheids-avondschool een tentoonstelling zal worden gehouden van schetsen en af beeldingen. der bij den optocht te dra- Ten costuums. Het sub-comité voor de samenstelling van het Gedenkboek, heeft deze week een begin gemaakt met het verzenden an het prospectus. Een gedeelte der oplage zal worden in gebonden in linnen stempelband naar een speciaal ontwerp. Boven Nieuw- Schotland? Men heeft een vliegtuig gezien te Mul- grave aan de Canso-strait, Vrijdagmid dag om 3.05 New-Yorksche tyd, vliegen de op groote hoogte met een snelheid van 160 K.M. per uur. Men gelooft, dat dit het vliegtuig van Lindbergh is. Dc telegrammen uit New-York, welke l eidden dat Lindbergh gestart is voor Ie Bourget. hebben de belangstelling voor den Trans-Atlantischen vliegtocht weer opgewekt. Indien alles goed gaat, kan hy Le Bourget morgenavond tus schen 9 en 10 uur bereiken. Niets werd van den vlieger gehoord, totdat men te Eas„ Greenwich op Rhode Inland een vliegtuig op een hoogte van 200 a 250 meter zag, om 9 uur 15 min. Amerikaansche tyd. Om 9.40 was hy bo ven Bryansville in Massachusetts. Hij MIDDELBARE SCHOOL VOOR MEISJES. HET S0-JARIG BESTAAN. Naar wy vernemen zal in September a.s. de feestelyke herdenking plaats vin den van het 60-ja.'ig bestaan der Mid delbare School voor Meisjes te Haarlem. r heeft zich voor dit doe# een com gevormd, dat aai. alle oud-leerlingen, die hierin be'ang s'. Tien. verzoekt hun n-""-" en adres op te geven aan mejuffrouw M. R. Westerman Holstyn, Paviljoenslaan 9. Haarlem, indien zij. door onbekendheid met hun adres, nog geen circulaire ont vingen. KRABBELS. In Engeland is men by de laatste volkstelling niet weinig geschrokken van de ontdekking, dat er in het Vereenigd Koninkrijk bijna twee millioen meer vrou wen dan mannen zyn op het oogenblik. De oorlog heeft op deze verhouding na- tuuriyk zyn invloed gehad en men mag dus aannemen, dat het elk jaar weer gciyker wordt, maar daarmee is het vrouwelyk overschot van twee millioen toch slechts gedeelteiyk verklaard. Het is een moeiiyk probleem, r.aar welks op lossing men yverig streeft. Een der maat regelen. die men reeds heeft genomen, is, van regeeringswege bijzondere rels- faciliteiten naar Australië en andere erre deelen van wat tot voor kort het Britsche keizerryk heette, aan Jonge vrouwen te verleenen. En ziet, te Parijs is men tot een soort- geiyke conclusie gekomen. In dit mo derne Babyion overtreft het vrouweli'k element der bevolking het manne'yk in aantal met niet minder dan 255.481 op een totale bevolking van 2.870.000 zielen. Een Amerikaansch journa';st heeft, 3 grond van een deskundigheid, dio zich louter op vrijmoed'gheid baseert, uitgemaakt wit de ideale leeftijd om ta trouwen is. Zyn conclusie is: 29 jaar voor den man. 24 jaar voor de vrouw. Voor die leeftijden mist men. zegt hy, de nood1"ge ondervïnd'ng om een gerin te vormen. Na die leeft'J'-'en z"n de nv>n, zoowel als de vrouw door het langduriee vrygezellenbestaan n;et meer in staat de moeilijkheden van het gezinsleven het hoofd te b'eden. Vcor onderwerp om te d»v>*+i 00^11. Is deze uitspraak zeer re-c'rikt. De vrouw zal zeggen: zie je wel. dat wij eerder on dervinding hebben dan jullie mannen? Wy zi.in met 24 jaar al even ver als jul lie op je 29e. De man zal antwoorden: onze verantwoordelijkheid en taak In bet eez'nsleven is zooveel zwaarder, dat wij die 5 jaar ervaring nog noodrt hebben. Maar als advies aan hen, die zullen gaan trouwen, is deze conc'urie volkorrrn nutteloos. De ]'»fde «"wordt het niet in Carmen gezegd?) heeft nooit wetten ge kend. /«rwoer le e«m yoiiw henf en de Charleston geheel in den stijl wilt danl ren, moet ie snecia'e Chirieston-schoni- ftes dieren. D-^e sciroen^'es z'ïu mhv'er gesch'kt voor fox-trot of ta-eo en vol komen ongeschikt voor de Elack Bottom, waarvoor je weer sandalen van een bij zonder model moet dragen. N'et om^at bet zoo aardig staat, maar wel deeel'ilc uit pract'sche overwegingen, omdat zU gemakkelijk zijn voor den voet by da bijzondere wendingen en bewegingen, die deze dansen karakteriseeren en omdat je er niet zoo gauw vermoeid door wordt. Waaruit wy kunnen begrijpen, dat het niet lang meer zal duren, voor het jonge meisje op een bal verschijnt met een naar schoenen aan de voeten en twee of meer naar van sneciaal model onder den arm. En de scboenenwisseling tusschen de dansen zal een der attracties worden van onze toekomstige danspartiien. De man is toch wel een bevoorr "rt wezen. 13 WONINGEN VOOR f 331.—. Vrijdagmiddag werden voor afb.-uak verkocht de 13 gemeen te woningen aan het Velserduinple'n te IJmuiden. Kooper werd de heer S. Waterdrinker te Beverwyk voor 301. DE H.0.V EN DE GEMEENTE. Het verzoek om het tekort van f 11.000 te dekken en de subsidie met f 10.000 te verhoogen. ALS DE GEMEENTERAAD WEIGERT ZAL DE H. O. V. ONTBONDEN MOETEN WORDEN. Wy hebben reeds medegedeeld, dat er opnieuw moeilijkheden in de Haarlemsche Orkestvereeniging gerezen zyn. Ook nu betreft liet de financiën! Het bestuur heeft namelyk aan den gemeenteraad gevraagd o.m.: le. een bydrage van 11.000 uit te be talen in termynen tot 1 October van dit jaar. 2e. een extra subsidie van 2500 voor het tijdvak 1 October—31 December van dit jaar. 3e. verhooging der subsidie van f 30900 tot 40.000 per jaar, in te gaan met 1 Januari 1928. De bijdrage van 11.000 is noodig om het tekort op de loopende rekening het boekjaar loopt van 1 October tot 30 September te dekken. Om in het vervolg voor zulke tekorten gevrijwaard te worden moet, zoo betoogt het bestuur de jaariykwChe subsidie uit de gemeen tekas van 30.000 oo 40.000 gebracht worden. Die subsidie-verhooging moet dan ingaan op 1 October, vandaar het verzoek om voor den termijn 1 October —31 December van dit jaar nog een extra ibsidie te verleenen van 2500. I-Iet besturu van de H. O. V. weigerde, gelijk wy reeds mededeelden, de toelich ting op dit adres reeds aan ons af te staan ter publicatie omdat eerst de raadsleden het moeten bezitten. Wij vernemen nu evenwc' dat in het adres aan den raad door het bestuur der H. O. V. geschreven is, dat indien het verzoek niet wordt twrewU'^d. de H.O.V. na 30 September niet kan blijven voort bestaan. Het bestuur van de H. O, V. heeft hoop, dat de gemeenteraad er geen be zwaar tegen hebben zal om nu Haarlem na de grensregeling zooveel grooter ee- worden is, ce subsidie met 10.090 te verhoogen. Het nu loopende boekjaar dat met een tekort van f ll.ooo sluit heeft weer aangetoond, dat de H. O. V niet kan blijven bestaan, tenzij dat d< pemeente Haarlem haar steun me: 10.000 verhooert. Er is steeds met lap middelen gewerkt bedelpartijen, extn concerten, enzoovoort maai- men kar op dien weg rdet bleven voortgaan. D< Romeente hééft het in hann'en om d< H. O. V. thans op e#^eda f'nanc'eeie te brengen. Wel zul'en dan zoo zei ex der bestuursleden ons niet al onzi wenschen vervuld kunnen worden. m«a: dan is het toch te doen om zonder te kort de rekening te sluiten. Te meer om- dat wel verwacht mag worden, dat ook d< provincie Noord-Holland een subsidii aan de H. O. V. verleenen zal. Reed eenige keeren is daarover in de Prov Staten gesproken. Het Is volgens het bestuur ge

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1