DATUMSTUKJES 44e Jaargang No. 13475 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 27 Mei HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMEN i EN per week f 0.27J4, met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Voor Haarlem III ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels 11 75; iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. BIJ en de. dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57H- Franco per pos', door Nederland I abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents 3.87H-Afzonderlijke nummers 10.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haar<em en Omstreken f0.57M. franco per oost f 0.65 ||l per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z.B. Spaarne 12, Telefoon 10122, 12713 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 DirecteurenJ. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Veisen Velsen-Noord, IJmuiden, f Jmuiden-Oost, «n Admin stratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Beverwijk, enz., enz. Dr iehuizerk erk w eg 2, Veisen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAI UIT ZESTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD Ter bespoediging en voor het gemak van belanghebbenden vers zoeken wij voor de versehMlende afdeelingen van ons dagblad de volgende nummers op te bellen: Voor berichten en andere mes dedeelingen of vragen voor de Redactie: 10600; Voor de Hoofdredactie: 15054; Voor, advertenties, abonnemens ten en bezorging: 10724 en 14825; Voor aangelegenheden van de directie: 13082. AGENDA. VRIJDAG 27 MEI Brongebouw: Heba. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern. Optreden van vers schillende artisten. La Mascotte, Groote Markt: Dam cing. livoli, Tempeliersstraat: Dancing. Café Dreefzioht: Concert, Trio Stoffer. Heemstede: Gemeenteraad, 8 uur. Bloemendaal: Concert in het Bloe= mendaalsche Boscli door dc Arbeiders muziekvereeniging „Excelsior" van f tot 10 uur des avonds, ZATERDAG 28 MEI Brongebouw: Heba. Gemeentelijke Concertzaal: Esperans to congres. Theater „Dc Kroon", Groote Markt, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor Theater; Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala*Theater, Kleine Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cabaret Modern. Optreden van ver* 'schillende artisten. La Mascotte, Groote Markt: Dan= cing. Tivoli, Tempeliersstraat: Dancing. Café Dreef zicht: Concert, Tiio Stoffer. ERNSTIG ONGELUK OP DEN RIJN. DRIE PERSONEN VER DRONKEN. Hefc Persbureau Vaz Dias seint ons ilit Arnhem van Donderdag: Hedenmorgen te 10 uur is op den Rijn een zeilboot tegen een kabel ge varen, tengevolge waarvan het vaartuig omsloeg en de zeven inzittenden te wa ter geraakten. Een soldaat, de eenige der opvaren den die kon zwemmen, slaagde er in drie der drenkelingen te redden. De onderwijzer H. uit Arnhem en zijn twee zoons kwamen om het leven. Wy lezen nog in de Crt.: De 38-jarige heer T. Hoekstra, leeraar aan de Rijkskweekschool voor Onder wijzeressen alhier, was in zijn zeilboot met aanhangmotor, vergezeld van zijn twee zoontjes van zeven en negen jaar en vier kennissen, de kweekelingen mej. Ch. H. Baart, 18 jaar oud en de heer L. Hanekamp, 19 jaar oud, de 19-jarige broer van mej. Braat, een militair en de 20-jarige naaister mej. M. van den Berg een tochtje gaan doen. Toen men stroomopwaarts het Mal- burgsche veer naderde, voer de pont juist over. De zeilboot passeerde vóél de pont aan de zijde van den Wester- voortschendijk, doch voer even later te gen de ketting van de pont tussohen de bootjes. De zeilboot sloeg onmiddellijk om. Zes der zeven inzittenden krabbel den op de kiel van de boot, doch weldra gleden zij weer in het water. De zeven de, de heer Hanekamp, wist op de pont te klauteren. Weldra schoot van alle kanten hulp in bootjes toe, doch de zeil boot werd snel met den stroom meege voerd. De militair, die zwemmen kon. hield een der dames boven water, doch werd toen door een der zoontjes van den heer Hoekstra om den hals vastge grepen. Omdat alle drie toen dreigden te verdrinken, heeft hij het knaapje van zich losgerukt. De twee dames werden spoedig daar op op een Rijnaak opgepikt, Zij kwa men met den schrik vrij. De militair dreef met den stroom af tot het Rijn- bad en werd daar op het droge ge bracht. Ook de zeilboot werd daar ge meerd. De heer Hoekstra had aanvankelijk een van zijn zoontjes weer op de biel van de zeilboot gebracht. Toen zijn tweede jongen door den militair werd los gelaten, zwom hij deze achterna. Zijn krachten begaven hem echter en vader en zoon verdwenen in de diepte. Tegelijkertijd liet de andere zoon de kiel van de boot los en verdween ook onder water. Hoewel de politie gerui- men tijd gedregd heeft zijn de lijken san het drietal nog niet gevonden. Haarlem27 Mei. Langs het Kanaal, Waterspatten. Om zeven uur word je wakker. De lucht is grauw, een kille windvlaag valt je raam binnen.' Hemelvaartsdag, denk je. De Varsity. Ik ga niet. Een uur later regent het. Niet erg, maar 't regent. Lucht grauwer dan ooit, windvlagen killer dan immer. Je belt de "andere mannen op en zegt dat dit toch geen weer is voor een wherry- tocht. Neen. Zij vinden het ook. Om kwart over tien in 't clubgebouw om het even officieel af te zwaaien. Dan misschien per fiets. Om negen uur is er een blauw gat in de lucht, heb je je flannels en pull over en de rest al een half uur geleden in een tasch gepakt en verzeker je je bezorgde familie dat er natuurlijk geen sprake van is. en geen denken aan, om in zulke omstandigheden een roeitocht naar het Noordzeekanaal-en-terug te gaan ondernemen Om tien uur jaag je nog op extra proviand en zwaait het voor de tiende maal af, en om over elveii begint de bemanning van „de Kemphaan", vier- riemswherry van Het Spaarne, haar pogingen om tegen wind in de sluis- van-twaalven te Spaarndam nog te ha len. Het gelukt door de kortere stads- route te nemen, via den Heerensingel. Wij ontdekken dat de nieuwe Schalk- wykerbrug de langste doorvaart in Haarlem heeft. Een ware tunnel. Je moet er met een spurt in. Niet alles is rozengeur en zonneschijn op een dag als deze. Vooral de Gemeen tereiniging, benedenwinds gepasseerd, werkt storend. Veel wind, veel golven, veel deining op het Noorder-Spaarne. Wy halen de sluis net een halve minuut voor twaalven. Ergens in den inham van het Zyka- naal dat van 't Noordzeekanaal naar Halfwèg looptis het D, E of F? lig je. Er is daar een malle kippenbrug voor voetgangers, en een onnoozel pont je voor het ryöend verkeer. Het zet twèe auto's tegeiyk óver. Boven ons, aan den dyk, schaart zich de queue der motorische vehikels. En terwyi wy pic- nicken komen er telkens meer vrienden, kennissen opdagen, meest oud-studen ten die hun Universiteit weer gaan aanvuren, die vermoedelijk in twintig jaar geen enkele Varsity gemist hebben al zouden ze je dat nooit beken nen. Aan een, wiens jeugdige zoon voorop naast den chauffeur zetelt, vraag ik: .Voor wie is-ie?" En het antwoord luidt: ,Voor Nereus natuurlijk. Als-ie 't niet was zou ik 'm niet meer aankijken. Over acht jaar roeit-ie mee" Er schijnt toch nog wel iets van het 'adex-lijk gezag over te zyn. De zoon geeft toe dat hy voor Ne reus is. Het is toch geweldig zooveel als een rnensch eet op. by en om het water. Kortom: langs het Kanaal. Wat moet het voeden van schippersfamilies veel geld kosten. De ware stemming heerscht er. Na- turlyk wordt het programma weer veel te langzaam afgewerkt; de eerste race start al een half uur te laat. Maar dat hoort er bij. De wind blaast veel te fel, de golven gaan te hoog, het is slecht weer voor giekraces. Maar dat hoort er ook bij. Wie kan zich een Varsity zon der deze gebreken herinneren? De jachten zyn er, met al hun dui zenden vlaggetjes,, en de stoom- en mo tor- en zeil- en roeibooten vol enthou siasten, en de schuit waarop gedanst wordt, op de jammerende tonen van een pirement dat zich blykbaar be klaagt dat het hierheen gebracht is. Er is vooral geestdrift oprechte geest drift voor den stoëren kamp van zoo veel tientallen jonge kerels, die zich maandenlange training en allerlei klei ne en groote opofferingen getroost heb ben voor dezen stryd. En dit enthou siasme is zoo verwarmend dat het tel ken jare weer de Hemelvaartsdagsche koude en storm weet te verdryven, al thans te doen vergeten. Laga beheerscht weer de heele situa tie. Het wint de oude vier, de jonge vier, acht en de skiff. Alle nummers die er op aan komen. Triton haalt de ovemaadsche vier en Njord de cver- naadsche twee. De rest is Laga Delft for ever. Een dag of tien geleden zyn twee roeiers van Laga's oude vier door ziekte uitgevallen, en hebben ze in Delft de samenstelling van alle ploegen moeten veranderen, behalve die van de over- naadsche vier. En toch winnen ze van daag allemaal, behalve juist de over- naadsche vier, de eenige Laga-ploeg die vandaag slechts een tweeden prys krygt. Alle andere hebben een eerste. Nereus heeft pech. Het is altijd pech als je de twee voornaamste races met miniem verschil verliest. De Nereus- oude vier legt het in 't hoofdnummer af met een paar meter verschil, en de Nereus-acht wordt geklopt met een neuslengte. Hard luck voor den ouden dokter Meurer, die denkeiyk vandaag 't mondstuk van zijn krommen briar heeft gebeten, en zich daarna fel voor genomen om op Hollandia revanche te nemen.... met een paar meter en een neuslengte. Maar van de Laga-ploegen, die onder zoo zware handicap uitkwamen, biyft het een prachtige prestatie. En ik geloof dat er alle kans is dat ze over veertien dagen te Alphen nog sneller zullen zyn. Vooral de oude vier, en de skiffeur Westerman, die Fruin een figuur laat slaan en Gravestein een heel erg fi guur. De Nederlandsehe kampioen als slechte vierde terwijl een junior-roeier wint! Gravestein had liever niet uit moeten komen als hij zich niet behoor- lyk kon voorbereiden. Laga's oude vier hobbelt erg ongelyk naar de start, maar keert tot ons terug als een fel-racende, prachtige sluitende combinatie, in verwoede boord-aan boord race met Nereus. Prachtige strijd. Beurtelings spurten ze, beurtelings schuiven de neuzen van de gieken naar voren. Pas in de laatste meters zege viert Delft met een laatste wanhopige krachtsinspanning Die race alleen was den heeléh tocht waard. Er is een boot met Njord-aanhangers omgeslagen. Schrikt u niet: zy zwemmen allen. Ik geloof zelfs dat het voor velen hunner een voordeel is om deze ongezochte legenheid te benutten. Zy verkeerden in dringende behoefte aan veel en voor al koud water. Als zy oeverwaarts zwemmen draait de voorste zich om en vraagt met lui der stemme aan nr. laatst, die een soort van „rugcrawl" toepast: „Zag Ted, heb jy je broekenpars meegenomen?ik heb nou toch een gevoel dat de vouw er uit is".... De aardigste race is die van de vete ranen vereenigd in Minerva-vieren. Volgens 't programma zullen zy 1500 M. roeien. Maar op weg naar den start ontdekken zij hoe ver dat wel is, en stellen er zich tevreden mee om tot buiten de zóne van de gepavoiseerde jachten te gaan. Omtrent het West- zaner gat, op 800 M. van den finish, stellen drie Minerva-vieren zich „en haie" op en maken een zeer sportieve start, zonder boeien. Net zyn ze in vollen gang, en al een aardig eindje op weg, als ze de Laga- Minerva-vier ontmoeten, die nog op weg naar den start is. Niemand had blykbaar meer op de komst van deze ploeg gerekend.Enfin, zy is daarom niet minder welkom. De drie strydende vie ren „laten loopen". Laga maakt rond en schaart zich in de ry en er wordt op 500 M. een nieuwe sportieve start ge maakt. Dit is wel zoowat het toppunt. Ik weet niet wie het gewonnen heeft, maar komt dat er nog iets op aan? Een bijzondere attractie werd den heelen dag opgeleverd door een klein platboomd vaartuigje met een buiten boordmotor een „hydroglisseur" in zakformaat dat in vervaarlyke snel heid over 't water stoof, rustend op een halven meter achtersteven en met de boeg rijzend en dalend boven de golven. Een alleraardigst dingske, dat heel kor te draaien nam en door den eenigen op varende (vermoedelyk de importeur, want het merk stond in koeienletters op het bootje geschilderd) allerbehen- digst bestuurd werd. Als de man ook in zaken handig is, en nu meteen een campagne met advertenties en catalogi inzet, zal hij wel heel wat van die snelle waterjuffertjes verkoopen. Ook was zyn motorboot de eenige zonder deining. Dat de andere dit euvel wel hebben kunnen hun eigenaars niet helpen, maar het getuigt wel van treu rige ongemanierdheid en gebrek aan sportiviteit om ondanks de vele be leefde verzoeken en waarschuwingen met die dingen de racende ploegen te gaan hinderen. Eenige motorboot-bezitters deden dat. Blykbaar bezielde hen alleen de wensch om het van heel dichtbij te zien. De rest kwam er niet op aan. Of zy de tweeën byzondere slachtoffers het roeien haast onmogelijk maakten kwam er ook niet op aan. Als zij het maar zagen. Klantjes voor de Tucht-Unie. Het Noordzeekanaal is eigenlyk veel te druk bevaren voor een roeiwedstryd. Telkens kwam er weer een zeeschip, en dan moest er natuurlijk met de vol gende start gewacht worden tot het door de baan was. Bovendien werd er verschrikkelyk getreuzeld by 't starten van de vy'f achten, die wel drie kwar tier lagen te manoeuvreeren (en te kleumen) by het ZUkanaal. Maar toen ze tenslotte weggingen was 't ook een prachtig gezicht, en een prachtige race. Het winnende Laga maakte met 6 min. 41 1/5 sec. een heel mooien tyd over de 2000 M. (Laga's jonge vier had er 7 min. 25 2 5 voor noodig gehad, de skiffeur 7 min. 56 3/5 sec., de Triton ovemaadsche vier 7 min. 39 1/5 sec. en de Njord-twee 8 min. 40 sec.) De Laga- oude vier roeide de 3000 M. voor het hoofdnummer in 11 mw. 2 sec. Over den terugtocht, die snel en vlot was, zal ik niet meer gaan uitweiden. Om zeven uur passeerden wy de Rei niging, ditmaal gelukkig bovenwinds. En de avond was nog jong toen door het Noorder- en Stads- en Zuider-Bui- ten-Spaarne een dikke, loome zolder schuit pufte. Bovenop zat. zoo'n ouwe zoetwaterschipper die trok aan 'n zwar tig pijpje en smoezelige onwelriekende rookwolken produceerde. Hy keek om zich heen en zyn blik was welvoldaan. Geen wonder, want hy zat tusschen de gieken van het triom- feerende Laga, en hem omgaven de vyf groote lauwerkransen der overwin naars. R. P. PAMFLETTERIE. Heden vindt de krantenlezer, In zyn blad het resultaat. Wie voor vier jaar zyn gekozen In den Amsterdamschen Raad; De verkiezingspropaganda, Is voorloopïg weer voorbij, Amsterdam heeft weer een vroedschap, Aan het hoofd der burgery, Dinsdag kreeg ik op een wandling, Door de volle Kalverstraat, Eiken meter een pamfletje, Voor een andren candidaat; 't Leek onheusch om ze te weigren, Dus ik nam ze maar, ofschoon 't Practisch weinig resultaat heeft, Als je zelf in Haarlem woont; Voor me liep een lijvig heertje, Beide armen zwaar belaan. Voor zyn vrouw had hy klaarblykelyk, Een paar inkoopen gedaan, Daar verscheen in colporteurshand, Een pamfletje voor zyn neus, Een stuk vetgedrukte proza, Met een raadsverkiezingsleus; 't Oude heertje bleef, voorkomend In zijn haast, nog even staan, Keek den colporteur verlegen En wat droevig hulploos aan, Och zei hij neem me niet kwalijk, Dat ik het u zoo maar zeg, 'k Heb geen hand vry voor uw gave, Gooit u 't zelf maar even weg. P. GASUS. HET ESPERANTO. CONGRES. HET PROGRAMMA VOOR ZATERDAG EN ZONDAG. Na lange voorbereiding zal het 3e Nederlandsehe Esperanto-congres thans Zaterdag en Zondag gehouden worden. Meer dan 400 congress'sten hebben zich laten inschryven, zoodat het con gres stellig zal slagen. Het programma voor Zaterdag ver meldt: le. Officieele opening te 3 uur, in de Gemeentelyke Concertzaal door den Minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen; 2e. Rede van Dr. Edmond Privat uit Genève (Fransch, Esperanto) 3e. Rede van Prof. Dr. Casimir uit Den Haag (Nederlandsch) Voorts zal de heer W. H. Biele, orga nist der Waalsche Kerk, het orgel be spelen. Ter nagedachtenis van Dr. Zamenhof zal hij spelen: Marche Funèbre et Chant Séraphique, van A. Guilmant. Ter verdere opluistering van de ope ningszitting zal hy nog ten gehoore brengen: „La Espera" (Bondslied van de Esperantisten); Prière et Berceuse, van A. Guilmant; Offertoire van Th. Dubois. Voorts zal er een tentoonstelling zyn van Esperanto-werken, (literatuur, han del en verkeer, leermiddelen, couranten en tydschriften). Des avonds te half negen zal in de Gemeentelyke Concertzaal de H. O. V., onder leiding van Nico Gerharz, een concert geven. De heer W. Knikker zal een viool-solo uitvoeren. Des Zondags gaan de congressisten per extra trams naar Groenendaal, na des omrgens godsdienstoefeningen ge houden te hebben in het Esperanto. Belangstellenden hebben, voor zoover de ruimte het toelaat, toegang tot deze diensten. De Roomsch-katholleke dienst wordt gehouden in de kapel van St. Joannes de Deo. de Protestantsche dienst in het wykgebouw der Ned. Herv. Gem., Ged. Oude Gracht. Beide diensten beginnen om 10 1/2 uur. De tweede dag wordt besloten met een ge zellig samenzyn. DE BLAUWE WEEK- ACTIE. DE INZET. De Blauwe \Veck»actie tc Haarlem is Dondèrdag ingezet met het houden van een boottocht naar Zaandam Voor dezen boottocht was tamelijk veel bei langstelling. Dc tocht ging naar de meeting voor Plaatselijke Keuze te Zaandam. Ondanks dat het weder minder medevicl, bleek dat er voor de meeting veel belangstelling was. Er i jam en, blijkens het aantal vaandels niet minder dan ruim 250 organisaties uit de Provincie aan deel. Op het meet'ngterrein werd het woord ge» voerd door Ds. Van Duyne, Burge» meester Ter Laan en Ds. De Haas. Ter voortzetting van de actie heb» ben hedenavond verschillende samen» komsten plaats. De aubade ter gelegenheid van bet concours van „Sursum'' voor bel botel ,,Vaii Ouds het Raadhuis", in Overveen. Wy verwijzen naar ons verslag over dit muziek* feest, onder de rubriek „Omstreken". NOG EENS: DE RAADS VERKIEZINGEN TE ZANDVOORT. OVER UITLATINGEN VAN DEN HEER FORRER. In ons vorig nummer hebben wy reeds verklaringen van den heer D. H. P. Forrer, voorzitter van de afdeeling Zandvoort der S. D. A. P. en aanvoer der van de candidateniy'st van die par ty, opgenomen over het verloop van de raadsverkiezingen. De heer Forrer bracht in dit onder houd ook nog eenige andere punten naar voren, die wy nog niet vermeld hebben, omdat wy de betrokken perso nen eerst gelegenheid wilden geven om zich daartegen te verweren. Door den heer Forrer werd verklaard: De Anti-Revolutionnairen hebben by deze verkiezing hun eenigen raadszetel verloren. Dit is te wyten aan een han deling van die party die verkeerd uit- geloopen is. De zaak zit zoo. Op een vergadering van kiezers door onze af deeling van de S. D. A. P. belegd trad ik als spreker op. Ik bestreed o.a. de scholenpolitiek van den tegenwoordigen raad, waarbij ik afkeurde, dat een nieuwe Hervormde school gesticht is, terwyl het bestuur van de reeds be staande Gereformeerde school lokalen aanbood voor de Hervormde school. By het debat deelde de heer Jan van Wyk, die als No. 2 op de lyst der Anti-Revo- lutionnairen stond, mede, dat hy het in deze quaestie met my eens was. Hy wekte daarom de aanwezigen op om op my te stemmen.. Natuurlijk vond ik dit eigenaardig, maar ik accepteerde dit politieke fortuintle. Later heeft, naar my is medegedeeld, het bestuur van de Anti-Revolutionnaire kiesvereeniging den heer van Wyk gesommeerd om zijn aanbeveling voor my terug te nemen. De heer van Wyk heeft dit evenwel ge weigerd. Toch is een verkiezingsblaadje der A.-R. partij uitgegeven met een ar tikel onderteekend door den heer Jan van Wijk, waarin deze zijn aanbeveling terugtrok. Aan mij heeft de heer van Wyk evenwel verklaard, dat hij dat ar tikel niet zoo geschreven heeft. Natuurlijk heb ik zoo vervolgde de heer Forrer dit feit bij den verkie zingsstrijd bekend gemaakt. Blijkbaar heeft de houding van het bestuur der Anti-Revolutionnaire kiesvereeniging op de kiezers zoo'n slechten indruk ge maakt, dat de A.-R. lyst geen enkelen zetel haalde. Tot zoover deze verklaring van den heer Forrer. De heer van Wiik verklaarde ons, dat de lezing van den heer Forrer in hoofd zaak juist is. „Ik heb evenwel zoo zei de heer van Wijk in de kiezers vergadering alleen de socialistische ar beiders aangeraden op den heer For rer te stemmen. Het bestuur van de A.-R. heeft mij gevraagd dit terug te nemen, maar ik heb het geweigerd, om dat ik niet inzag iets te hebben mis daan. Een stuk dat ik geschreven heb over de quaestie is door het bestuur, of door een der bestuursleden, geheel ver anderd en met miin naam onderteekend in het verkiezmgsblaadje opgenomen. Ik ben zoo besloot de heer van Wük daarover zeer ontsticht en zal het bestuur on onze eerste ledenvergadering ter verantwoording roenen. Maar, ik ge loof niet, dat de A.-R. door deze quaes tie haar zetel verloren heeft. Dat wilt ik aan de kerkelbke geschillen, namelyt de bekende Geelkerken-quaestie"! Wy hebben tenslotte inlichtingen ge vraagd bij het bestuur der A.-R. kies vereeniging te Zandvoort, dat zich even wel niet over de zaak wilde uitlaten, voor er een ledenvergadering gehouden Is. CABARETAVOND De tooneelvereeniglng „Vriend schap zij ons Doel" geeft morden, Za» terdag, tot sluiting van 't se'zoen een cabaretavond met bal in „Bloemhof", met medewerking van het mandoline* gezelschap Con Amore en verschillen* de humoristen. LINDBERGH NAAR NEDERLAND? Gelukwenschen van Jhr. Loudon. HOE PARIJS Z'N HrLD GEVIERD HEEFT. Zondag heeft de Nederlandsehe ge zant te Parys, schrijft de Crt,, jhr. Lou don, een bezoek aan den Amerikaan- schen gezant, Herrlck, gebracht, ten einde Lindbergh persoonlyk geluk te wensehen, wel is waar niet uit naam der Nederlandsehe regeering, waarvoor hy geen machtiging had, maar toch uit naam van het Nederlandsehe volk. Ook bracht Loudon vervolgens een invitatie, der Koninklyke Luchtvaart Maatschappij over. om een bezoek aan Nederland te brengen. Het is mogelijk, dat Lindbergh de uitnoodiging zal aan vaarden en van Londen uit naar Am sterdam zal overkomen, om daarna zyn vlucht naar Stockholm voort te zetten. Na te Brussel en Londen door koning Albert en koning George ontvangen te zyn. zal Nederlands hulde aan den overwinnaar van den Oceaan, die de Nieuwe en Oude Wereld zooveel nader tot elkaar heeft gebracht en om die reden zeker wel de vredesboodschapper bij uitstek genoemd mag worden, zeker niet minder grootsch zyn. Een tweetal Rotterdamsche lucht vaart-enthousiasten, heeft een tele gram met betaald antwoord gezonden aan den Oceaan-vlieger Lindbergh, met het verzoek naar Rotterdam te komen en hier de gast te zyn van een comité Lindbergh heeft hierop nog niet geant woord en het is eenigszins twyfelachtig of dit antwoord wel ooit komen zal. Intusschen bestaan er ook andere plannen, men stelt nl. pogingen in het werk Lindbergh tydens zyn vlucht naar Zweden, welke hy, zoo men weet, voor nemens is te maken, op Waalhaven of Schiphol te laten landen. Welk van deze vliegvelden hiervoor gekozen zal worden is nog niet uitgemaakt. De populariteit van kapitein Lind bergh by de bevolking van Pary's toont geen teekenen van vermindering, schryft de Crt. nog. Geen enkel particulier persoon is ooit in Parys zoo gefêteerd. Voor de lunch van gisteren was de helft van het aantal kabineteleden uitgenoo- digd. Daarna werd Lindbergh ontvan gen in de Kamer van Afgevaardigden, waar hem een ovatie ten deel viel. Daarop werd hy achtereenvolgens ont vangen door maarschalk Foch en maar schalk Joffre. Donderdag gebruikte Lindbergh de lunch met minister Briand aan de Quai d'Orsay. O mdrie uur kwam Godin, de voorzitter van den Paryschen gemeen teraad en prefect van de Seine in de Amerikaansche ambassade aan, waar Lindberg logeert, .Hy zou den held naar het stadhuis begeleiden, waar de Ame rikaan door den gemeenteraad van Pa rys ontvangen zou worden. De tocht naar het stadhuis werd een even groot- sche demonstratie als Lindbergh's aan komst te Le Bourget op dien gedenk- waardigen Zaterdagavond. De bladen hadden medegedeeld, dat hy van de Amerikaansche ambassade in een open auto naar het stadhuis zou rijden. Dui zenden maakten van hun vacantiedag gebruik om den populalrsten man van het oogenblik te zien en te begroeten. Reeds in den morgen stelden zich de kyklustigen op langs de Champs Ely- sées en de Rue de Rivoli. Een sterke politiemacht, benevens de gardes répu- blicaines te voet en te paard, werden langs den te volgen weg opgesteld. Het gewone verkeer moest langs andere we gen geleid worden. Tegen drie uur stenden op de trot toirs tienduizenden op de komst van den Amerikaan te wachten. In de om geving van het stadhuis zelf was elk staanplaatsje bezet en voor de vensters der huizen rag men honderden nieuws gierigen. Overal wapperden de Fransche en Amerikaansche vlaggen. De rit zelf werd een triomf voor kapi tein Lindbergh. Overal zwaaide men met hoeden en zakdoeken; men wierp

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 1