il JL it ■a® dB s® tRIO STADSNIEUWS. FLITSEN KöHLER'S WELT-ORGEL 1 ffi Sigaren? FEUILLETON PAPIEREN ROZEN HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 14 JUNI 1927 VOOR DEN POLITIE RECHTER. Het pakje verwisseld? Onderscheidene zaken werden Maan» dag behandeld, die allen overtre» ding van belastingwetten -waren. Voor al gold het overtredingen van foepa» lingen der tabakswet. De gebruikc» lijke straffen werden gevorderd. De minimum straf die de wet vordert is f 100 boete. Dat lijkt veel. Maar de verdachten hebben eerst de gelegen» iheid gehad een transactie aan te gaan. ■Pas als dat door hen niet is gedaan koint hun zaak voor den Politierecht ter. Een verdachte die bijv. een transactie voor f 15 of f25 had kun» nen aangaan moet omdat hij dat na» liet, nu betalen de boete van f 100. Het zijn de kleine tabaksfabrikanten die zioh aan allerlei overtreding schuldig maken of die daarvan ver» dacht worden. Onder hen die- zich had te verant» woorden was J. M. P. te Haarlem. Hij zou een commies in visitatie hebben belemmerd. Volgens verklaring van verdachte en van den commies had de commies verdachte met een pakje zien loopen. De commies had verdach» te verzocht dat te mogen onderzoe» ken. Verdachte had gezegd: „ga dan maar even mede naar mijn winkel" die vlak bij was. De commies had dat gedaan cn zijn fiets tegen den winkel aan gezet. Verdachte was inmiddels den winkel binnen gegaan. Daarna was verdachte even naar boven gegaan cn, toen hij terugkwam had hij tegen den commies gezegd een pakje op de toonbank zettend, „ga uw gang maar". Tot zoover waren de verklaringen gelijkluidend maar daarna gingen zij uiteenloopen. De commies beweerde dat hij tegen verdachte had gezegd, ziende dat deze naar boven ging, „Blijf hier". Verdachte was toch naar boven gegaan. Het had maar één mi» nuut geduurd. Toen verdachte terug was zette hij een pakje op de toon» bank neer. dat op den commies niet den indruk maakte dat het hetzelfde was als waarmede verdachte naar bo» ven was gegaan. Om die reden had de commies verzocht nu ook de an» dcre kistjes anct sigaren in den winkel te mogen onderzoeken wat verdachte had geweigerd. Verdachte zeide dat hij slechts even de trap op was geweest cn dat hij zijn vrouw die ziek was had toegeroepen „Blijf maar". Van een verwisselen van het pakje was volgens hem geen sprake. De Rijksadvocaat, die aan» nam dat verdachte een slimmigheidje had gebruikt om aan een bekeuring te or.tenappen, verderde tegen ver» dachte f 100 boete- Het O.M. requi» rcerde toewijz:ng van de boete en bij niet betaling oplegging van 5 dagen hechtenis. De verdediger Mr. van Dam oor» deelde dat verdachte geen strafbaar feit had gepleegd en zich niet had verzet tegen een visitatie, zooals die is bedoeld in de Tabakswet, Volgens hem had de commies op straat ver» dachte een gclei»biljet moeten vragen, wat echter niet is geschied. Op onder» schcidcne juridische gronden bepleit» te Mr. Van Dam een vrijspraak. De Rijksadvocaat betwistte de juri» dische gronden door Mr. Van Dam aangevoerd. De Politierechter zal de volgende weck schriftelijk vonnis vellen. FEESTAVOND ,iONS GENOEGEN". Onder die brecde kruin, vaat de ..Oudc^ Beuk" op den (hoek 'Hoeren» weg,Z an d voo rtsohcla a n ite Heem» B:tedio werd Za ter dagavond- het grootc tuinfeest gevierd van, die On-t» spanm.ingsv ere omging ..Ons Genoe* gen", die één jaar bestaat. Bij on» gunstig weer zou het feest in, de zaal plaats hebben. Ongunstig weer was het niet b'e» paald, maar -het was toch veel te koud om van 8 tot 2 uur in, den, met kleurige Lampjes en a giorno verlioh» ■ben tuin te blijven. Bij wijze van com« promis werd' het feest in- dien voor» avond -gevierd Het deod aan de gezel» Jsgheid geen afbreuk. In -den- tuin was een mooie dansvloer gelegd. Er werd' gedanst -onder de leiding van- dien heer W. F'prtgens, die zoowel moderne d-amsein alls de o-uderwetsiche wals op zijn programma ihad staan. Behalve dbor dansen- werd dat genoegen nog verhoogd door (het optreden van- den heer Henk Smal, humorist. Hij was humoristisch,. Ook kwamen er nog een fee,si-promenade en verschille-n-dfe ar,d-ere attracties op het programma voor. DE GEMEENTERAADS VERKIEZING. BIJ DE COMMUNISTEN. De afdeeling Haarlem der Commu nistische partij Holland heeft de ver kiezingscampagne ingezet met het hou den eener vergadering in café Slot op het Pretoriaplein. Sprekers waren de heer L. Peper en het lid der Tweede Kamer de heer L. de Visser. Als het on derwerp waarover zou worden gespro ken was aangekondigd „De communis ten en de gemeenteraadsverkiezing". De heer Peper die het eerste sprak begon met uit te weiden over het stand punt der communisten ten aanzien van de volksvertegenwoordigers. De volks vertegenwoordigers, zoo gaf hij te ken nen, hebben op den gang van zaken in de maatschappij geen invloed. Zoodra er eeri regeering is die voor de arbeiden de klasse iets wil doen dan maakt men haar het leven onmogelijk. Men heeft bijv. gezien dat teen na den oorlog in België een regeering kwam, die van plan was iets te doen ten bate der arbeiden de klasse de heerschende klasse niet eens afgewacht heeft wat die regeering doen zou, maar dat ze het land in een dergelijke financieele wanorde heeft ge bracht, dat het de regeering Poule t Vandervelde onmogelijk was om ook maar iets te gaan doen. Het ministerie kon niet meer regeeren en was genood zaakt heen te gaan. Wat geldt voor de Rijksoverheid geldt ook voor de stedelijke Overheden, be toogde spr. verder. De stedelijke Over heden deden in ons land hier en daar na den oorlog nog al democratisch. Maar aanstonds was de directeur der Ned. Bank Mr. Vissering er bij die schreef: als ge dergelijke sociale maat regelen gaat doen, dan kunt ge geen geld van ons meer krijgen. En men zag dat groote gemeenten die leeningen moesten hebben die niet meer geplaatst kónden krijgen. Voorts werd gezien dat vaak van hoogerhand de gemeenten de pen op den neus werd gezet. In Haar lem bijv. wilde de gemeenteraad dat er zouden worden gebouwd woningen te gen een huurprijs van 4.25. Maar van hoogerhand kwam daartegen verzet. Het ging ook zoo met de loonen voor werkverschaffing. De raad wilde een loon van 0.50. Ged. Staten wilden vastgesteld zien een loon van 0.40. Het resultaat was dat de werkloozen voor dat geld niet wilden gaan werken en dat de werken op andere manier moesten worden uitgevoerd wat de ge meente op meer geld kwam te staan. De communisten meenen, dat tot ver betering van de kwalen waaraan de maatschappij lijdende is onder het hui dige maatschappelijke regiem niets kan worden gedaan. Wat is dan de reden vroeg spr. dat de communisten die slechts een minimale waarde aan de volksvertegenwoordiging toekennen en die dit alles weten, toch hun best doen in die volksvertegenwoordiigng door te dringen, hoewel zij er van overtuigd zijn dat die van weinig beteekenis is? De communisten doen dat, antwoordde spr,, in de eerste plaats, bijna in de eenige plaats, om in die vertegenwoor digende lichamen voortdurend de liee- i-en aan het verstand te brengen de on macht der volksvertegenwoordiging om iets ten goede te deen. Indien er iets ten goede tot stand zal komen dan kan dat alleen geschieden door den wil der arbeiders. Dat is het voornaamste en bijna eenige doel van het zitting nemen der communisten in de vertegenwoor digende lichamen. Van die taak zullen zij zich daar steeds kwijten. Toch eenmaal daar zijnde, kunnen zij dat niet immer daar gaan vertellen. Daar eenmaal zijnde, willen zij niet al leen negatief maar ook positief werk gaan doen. Nimmer echter zullen de communisten in de volksvertegenwoor diging een communistisch voorstel of communistische motie indienen. Maar zij zullen anderen stellen voor de con sequenties van hun eigen verkiezings beloften en de democraten aan hun be loften herinneren. Bij hetgeen zij zeg gen te willen, sluiten wij ons aan, aldus spr. Opmerkelijk is, d£tt de verdediging van die beloften alleen de taak der communisten is. Wij willen het lot van de arbeidende klasse lichter maken. Wat de Overheid kan doen moet zij doen en alles moet zij aanwenden wat ten goede kan komen aan die klasse. De jkosten daarvan mogen echter niet gehaald worden van hen die een arbei dersbestaan hebben, In het communistisch gemeentepro gram wordt gezegd dat van hen die eep inkomen beneden 2400 hebben geen belasting mag worden gevraagd. En wat aangaat de Overheidsbedrijven wil len wij dat aan personen met een in komen beneden 2400 tegen den kos- tenden prijs wordt geleverd. Met kracht moet worden voortgegaan aan den. bouw van goede arbeiderswoningen. Til Haar lem gaat de huurprijs menigmaal verre boven de financieele draagkracht der bewoners. Het is niet goed dat de huur wordt berekend naar een zevende van het gezinsinkomen in stede van naar een zevende van het Inkomen van het hoofd van het gezin. Hoe zal het nu echter gaan met al de eischen van ons gemeenteprogram vroeg spr. Kan daar ook maar iets van worden bereikt? Neen, zeide spr. Hoe wij de zaken ook in den gemeen teraad gaan voordragen, hoe wij daar ook toonen practisch te zijn, een feit is dat daar nimmer argumenten den door slag geven, maar dat men daar met de stem in den zak komt. Het komt er op aan dat de arbeiders toonen dat zij verlangen dat met him wil rekening wordt gehouden. Voor de toestandko- ming van de eischen voorkomende op ons gemeenteprogram zullen zij zich moeten laten gelden. Met die gedachten nader uit te werken, besloot spr. De heer L. de Visser de tweede spreker begon met op te merken dat in dien de communisten aan de verkiezin gen deel nemen, zij dat steeds in dat licht stellen, dat zij dat doen om den burgerlijken staat kapot te strijden. Zij willen de verkiezingen gebruiken als middel om de klassekracht van het ka pitalisme te verminderen en de revolu- tionnaire kracht van het proletariaat ten hoogste op te gaan voeren, om op te komen tegen de klassemacht van het kapitalisme. Voor dat doeleinde wen- schen zij de verkiezingen te gebruiken. Wij hebben alleen een gemeentepro gram om de arbeidende klasse duidelijk te maken voor welke eischen wij opko men. Er zal alleen iets van kunnen ko men indien de arbeiders met ons tegen de kapitalistische klasse willen gaan kloppen. Vecht het proletariaat voor zijn zaak, dan is de bourgeoisie hervormingsge zind, maar doet het dat niet dan is de bourgeoisie reactionnair. In de jaren 1918 en 1919 is het gezien. Zij nam toen allerlei democratische allures aan, om dat het proletariaat in de maatschappij streed. Alleen indien de arbeiders met ons gaan strijden kan van onze eischen iets worden verwezenlijkt maar anders zal er niets van komen. Wü hebben geen program van beloften, betoogde spr. voorts. Anderen hebben dat wel en zeggen dat ze beloften zullen verwezen lijken. Maar dat is niets dan misleiding en bedrog. Men zegt het algemeen be lang te willen dienen. Dat gaat echter niet. Men kan niet tegelijk dienen het .belang van de kapitalisten en van de arbeiders. Wij, de communisten, wen- schen te strijden voor het proletarisch klassebelang en anders niet en tegen dat der bourgeoisie. Wij zijn de menschen die de maat schappelijke waarheid kunnen zeggen maar de andere plegen maatschappelijk bedrog. Zij hebben de politiek in mis- crediet gebracht. De geheele politiek van het kapitalisme is er een van .mis leiding. Heel de opvoeding, en de ken nis is in handen van de bezittende klas se en ze gebruikt die om het volk te misleiden. De bourgeoisie, moet mis leiden en zij heeft de politiek gemaakt tot een onraardig spel. Een van onze taken is de ontfnaskering van die mis leiding. Er is nog een partij van den arbeid, ging spr. voort. Die pleegt ook een politiek van misleiding. Die partij, de S. D. A P. die eenmaal revolution- naire ideëen en idealen had is verwor den tot een partij dis niet meer langs de zuivere lijnen den klassestrijd voert. De S. D. A. P. strijdt niet meer den rei- nen klassestrijd. Ze is verworden tot het reformisme, tot een burgerlijke partij, waarvan he laas nog vele arbeiders lid zijn, die streeft naar een samenwerking met de bourgeoisie in stede van den strijd te voeren tegen de bourgeoisie. Met de bourgeoisie gaat ze in ds burgermaat schappij den strijd tegen de communis ten voeren. Bij vele «belangrijke gebeur tenissen ziet men, betoogde spr., dat de soe.-dem. niei met de communisten medegaan en niet met hen tegen de bourgeoisie gaan strijden. Indien zij les laten hun streven naar samenwerking met de bourgeoisie dan zullen wij weder gaarne met hen samengaan tegen de bourgeoisie verzekerde spr. Spr. ging daarna na het optreden van de soc.- dem. in den Haagschen gemeenteraad bij verschillende aangelegenheden en deed daarbij opmerken dat ze hem steeds alleen deden staan, hoe daar is te aanschouwen een samenwerking van hen met de bourgeoisie. Spr. zette aan het einde van zijn be toog nog uiteen dat de communisten in VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 920 ZORGEN Jc komt in de bioscoop, tracht je te herinneren I informeert bij je vrouw, op het ©ogenblik dat del of je de openslaande J of die het jc ook heeft groote film begint I deuren hebt gesloten I zien doen I voor je van huis ging Iracht je gedachten op dc film t'e coin centree» vraagt je vrouw of zij erom gedacht heeft dc zilverla van het buffot af te sluiten wordt ongerust bij het j denkbeeld dat je wat geld op de waschtafel j hebt laten liggen trachit in je zakken na 1 vraagt jc vrouw, of zij te gaan of dit inderdaad den sleutel van het buf» zoo is I fet uit het slot' heeft I gehaald doet amdermaal een po*! informeert hoe laat het ging om je op de f'lm j meisje thuis komt te concentrecren vraagt jc af, of je vrouw zeker weet, dat je de deuren hebt geslo» ten, of het maar zegt 'om je gerust te stellen vraagt haar om je plaats open te houden,, want je wil voor alle zekerheid toch even gaan kijken. f Nadruk verboden.) de gemeenteraden ook wenschen te werken voor de verzorging van de cul tuur dat zü wenschen dat de kunst eigendom van het volk gaat worden. Hij eindigde met op te wekken te maken dat naast „een prachtkerel als de heer Peper is", in den raad van Haarlem nog meer communisten komen te zitten. Van de gelegenheid tot debat maakte niemand gebruik. Alvorens de vergade ring werd gesloten, deelde de voorzit ter de heer J. A. Hoeben, nog mede dat 17 Juni een vergadering uitsluitend voor vrouwen zal worden gehouden waarop een Russische partijgenoote zal spreken en dat er op 28 Juni een ver gadering in de bovenzaal van het ge meentelijk concertgebouw plaats vindt, waarop de heerën Peper en de Visser zullen spreken. MAATSCHAPPELIJKE KINDERZORG DOOR PADVINDERS. Zaterdag en Zondag 1.1. hebben de voortrekkers (dit zijn de oudere Pad vin détrs boven de 17 jaar) van Troep 5 der „Keowiemer Padvinders" hun reeds lang gekoesterd iplam, om ©ons iets te kunnen doen voot de jongens dm. Haar lem, waarvan de ouders nidt in slaat zijn om hun (kinderen eens een - paai dagen buiten te laten doorbrengen, vol voerd. Zoo trokken dan 20 jongen® tus- echen 8 en 14 jaar onder leiding van Zuster Schouten en bovengenoemde voortrekkers twee dagen naar Vogelen zang, waar zij op „Koekoeksduin" naai hartelust mochten spelen, terwijl de Bloemendaalsche Padvinders The Thamk hun Troephuis ter beschikking hadden gesteld ivoor de maaltijden en het nacht verblijf. Het zijn voor de kinderen zoo wel als voor de leiders een paar heer lijke diagen geweest-. Er de dan ook be sloten, over eenigen tijd iveer eens mei een andere groep kinderen, zoo'n paar dagen in ide vrije natuur door te bren gen, tenminste als tm-en dan ook weer op veel steun imag rekenen, vóóral ook financieel. Wamt kinderen, die in de buitenlucht, zijn, eten flink en om eten te koopen. is geld noodig. Daarom wordt een beroep gedaan op alle moeders, die hun' eigen kinderen kunnen laten genie ten, om een extratje voor de arme kin deren af (te staan en dit, dan te zenden naar Zusier Schouten, Z.B. Spaame 6 Haarlem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a GO CENTS PER REGEL ZEER VOORDEELIG EN SOLIDE ALLEEN VERTEGENWOORDIGING VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN W. ALPHENAAR - KRUISWEG 49 DE RADIO-MARINE AVOND. Nader ontvangen wij nog het vol» geilde perscommuniqué: Donderdagavond 16 dezer wacht den radioluisteraars tusschen S uur en half tien ccn zeldzaam gebeuren. Dan zal op initiatief van het Comité van Actie voor de propaganda der Koninklijke Ncderlandsche Vereeniging „Om ze Vloot" een radio»marineavond worden georganiseerd met! medewerking van de stafmuziek, tamboers en pijpers der Ncderlandsche Marine, van een kinder» koor, dat liedjes van de zee doet hoo» ren. van Antoinette van Dijk, die oud» Hollandsche zeemansliedjes zal zingen van schout»bij»na.cht Quant, en den heer W. Vofcrbeytel Cannenburg, die een kort woord zullen spreken over onze marine. Onze kranige marine heef? nog een goed deel van het hart van ons Neder» landsche volk. Zoo zal er in heel het land ongetwijfeld overgroote belang» stelling bestaan voor deze uitzending via Hilversum. Het programma, da? we hier laten volgen, biedt groote verschei» denheid. Acht glazen! ..Alle hens". Inleiding door den schout»bij»nacht L. J. Quant, Commandant der Marine te Willemsoord. .1. De Vlagofficier. Marsch door de Stafmuziek. 2. Een liedje van de Zee; De kabels los: gezongen door kinderkoor onder leiding van den heer Toon dc Hoogh. 3. De Ruitermarsch. Door S?afmuziek. 4. Brave Marin; Sailers Song. Gezon» gen door Mcj. Antoinette van Dijk. 5. Een kort woord over oinze Marine. Door den heer W. Voörbeytel Cannon» burg, Directeur van het Ned. Hist Schccpsmuseum te Amsterdam 6. Twee oud»Hollandschezeemans» liedjes. Gezongen door Mej. Antoine?te van Dijk. 7. Marinemarsch. Door Stafmuziek. S. Visscherslied; Ferme jongens, stoere knapen. Gezongen door kinderkoor als boven. 9. Groote taptoe. Door tamboers cn pijpers inet medewerking der Stafmu» ziek. CONSERVATORIUM VOOR MUZIEK. Ged. Staten stellen den. Provincialen Sta1 ten voot te 'besluiten oinider intrek» king van een vroeger besluit, aan die afdeeling Amsterdam der Maatschap» pij tot Bevordering der Toonkunst ten» behoeve van. haar Conservatorium met ingang van het jaar 1927 te verleen en oen bijdrage van ten hoogste f 3350 per jaar tot wederopzeggeras. G E H.EELdQNTlHiOUDEiRB. Oip die jaarver ga de ring der Ver» •eeniging van Geheelonthouders onder Nederlandisch Spoor», Tramwegperso» meel is besloten die volgende verga de» l ring te Haarlem te houden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cento per regel. Natuurlijk Beter dan alle andere SUBSIDIE NED. SCHOOL. MUSEUM. Ged. Staten sbelletn den ProvimciaTen Staten voor te besluiten' aan het Ne. derlandsch Schoolmuseum te Amstcr* dam ten" behoeve vam de In, de maan» den Augustus en September 1927 te Amsterdam te houd'eo tentoonstelling ter 'gefliegenibeid van1 het 50»jarig bestaan, van Iret Museum -e e it buitengewone subsidie te verleenen vam ten hoogste f 500 ondier voorwaarde dat door het Rijk cn de 'gemeenten bijdragen - vam onderscheidenlijk f 750 etni f 500 wor» den, toegezegd oif beschikbaar gesteld'. De tem toonstelling beoogt een beeld te geven van de oude tegenover dc moderne s chook do openlucht school-, de Montessorischool', handen arbeid' op dë school, buitengewoon lager onder» wijs, sehoolhygiëne en, schoolversje» ring, benevens de im gebruik zijnde leermiddelen. HOORFDARBEIDERS. In de besturenvergadering van het correspondentschap van het V.V.H., werd de heer A. C. \Vijikibuy<zem ge. •kozen als secretaris in plaats van den heer \V. P. Zoetemeyen, die al® zoo» danig bad 'bedankt. Beslo-tlen. werd' een, commissie tie be» nioomen die zal onderzoeken' in hoever het verrichten van nevenwenkzaam» heden door de leden- invloed' 'heeft op de werkloosheid. Aangenomen werd' edn motie waarin 'de wense-beliijkheid' wordt uitgesproken dat de samenwerking tiusschem, dc Coöperaties en 'de Vaikvereeniigiingen, zich zal uitstrekken tot de geheele Vakbeweging in Nederland en zich niet alleen 'beperken tot de Modem© Vakbeweging. DE ROMAN VAN EEN CIRCUS» MEISJE Uit het Engelsch van RUBY M. AYRES. Vertaald door J. van der Sluys. (Nadruk verboden). 28) Kom mij maar opzoeken, als je mij noodig hebt, Roderick. Mr. Fergerson ging zijn woning bin nen en de taxi met Roric reed weer weg. Hij ging gemakkelijk in een hoek zitten en strekte zijn beenen uit. Treurige boel op de wereld, zei hij in zichzelf. Iedereen is even zelf zuchtig en de oude Fergerson is geen haar beter. Hij was nog niet aan de waarheid toe, dat de schuld niet bij de anderen lag. 'maar bij hem zelf.... Mr. Fergerson bleef een oogenblik in de open huisdeur staan en keelc de wegsnorrende huurauto na. Hij was nieuwsgierig hoe Roderick innerlijk rea geerde op zijn besluit om hem van nu af aan meer aan zichzelf over te la ten, om hem uit eigen kracht zich uit ziin moeilijkheden te laten omhoog worstelen Roric moest lccrcn teleurstel lingen te verdragen, moeilijkheden te overwinnen., hij behoorde tot die natu ren die alleen door strijd en tegenspoed den weg naar werkelijk geluk vinden. Maar Fergerosn zou toch een wakend oog op hem blijven houden, zonder dat hij het zelf wist en te hulp komen, als er een moment kwam, dat Roric het werkelijk niet alleen zou klaar spelen. En als de oude heer zou vinden, dat de tijd er toe gekomen was, zou hij hem weer zachtjes en voorzichtig naar zich toe halen. Maar eerst moest hij leeren op eigen beenen te staan. De taxi verdween om een hoek van de straat en Fergerson ging het huis binnen. Een bediende ontving hem met de mededeeling dat pp zijn werkkamer een heer op hem zat te wachten. Hij was gekomen even nadat de advocaat was uitgegaan. Het was dr. Myers. Fergerson was zeer verheugd over dat bezoek cn ging naar de bibliotheek. Zijn bezoeker had het zich gemakkelijk ge maakt en had beslag gelegd op een for midabele kist groote sigaren. Je ziet, dat ik me hier al thuis voel, Teddy, zei hij opgewekt, terwijl hij opstond en zijn gastheer begroette. Ik was zeker ook wel de laatste, dien je ►hier verwachtte, hé? Ja, ik ben benieuwd om te hooren, hoe jij hier zoo op eens verzeild komt, Brenda goed? Uitstekend, dank jeIk ben rechtstreeks van Bedmund hierheen ge komen. Van Bedmund? Ja, ik ben hier te Londen met het oog op onze kleine vriendin, Rosalie Dean. Da oude heer had moeite om niet te laten merken hoe groot zijn belangstel ling was. Je zult het misschien vreemd vin den, Teddy, zei de dokter, maar ik ben tot het besluit gekomen om niets onbe proefd te laten om haar er bovenop te helpen, al kost het me ook mijn laatste penny. Fergerson keek hem verbaasd aan. -Ik heb haar vanochtend nog eens heel nauwkeurig onderzocht en nu ben ik naar de stad gekomen om het geval eens met Iddler te bespreken, je weet wel, den bekenden specialist. Hij is de eenige die me helpen kan, als er hulp mogelijk is. Het zal natuurlijk handen vol geld kosten, maar die Sherny.... Fergerson maakte een afwerend ge baar. Ze sterft liever dan dat ze naar hem teruggaat, Eustace. - Ik beschouw de zaak als medicus, als er voor een geval hulp bestaat, mo gen we niets onbeproefd laten. En bo vendien, als ze weer heelemaal flink en gezond is, heeft ze waarschijnlijk een ander oordeel over de zaak dan nu; ze is immers heel zwak en uitgeput. Na den lunch ga ik naar Iddler; ik heb hem getelegrapheerd. Ik wil zien, ,dat ik hem in Bedmund krijg voor een consult. Ja, ze huilde toen ik haar zei, dat ik dacht, dat we haar beter zouden kun nen maken. Mgar dergelijke overwegin gen mag ik als medicus niet laten gel den. Doch ik kan eigenlijk niet wijs uit haar worden. Ze heeft gebeden en ge smeekt om er toch geen anderen dokter meer bij te halen en haar maar aan haar lot over te laten. Ik wil niet beter worden, ik wil niet beter worden zegt ze telkens maar. Er moet toch meer achter zitten dan alleen de angst voor Sherny. Hij is een bruut, maar ten slotte heeft ze het toch zooveel jaren uitgehouden bij hem. Ik wilde dat ik maar precies wist wat er achter zat. Ik vroeg haar naar dien trouwring of ze getrouwd was en wie haar man was, maar ze gaf eenvoudig geen antwoord. Natuurlijk een of andere jonge schoft, durf ik wedden. Als ik maar gewaar kon worden wie het is. Mrs. Fowler zei me, dat er voortdurend een gebrekkige man om het huis zwerft. Maar dat zal haar man toch zeker niet zijn. Natuurlijk niet! Hoe kun je dat zoo gedecideerd zeggen? Dr. Myers keek hem vorsehend aan. Zoo'n kind zal toch niet met zoo iemand trouwen! -Je kimt nooit met absolute zeker heid zeggen wat een vrouw wel of niet zal doen. Maar het lijkt mij ook niet waarschijnlijk. Ik geloof, dat het een heel mysterieuze geschiedenis is. Het schijnt je bijzonder te interes seeren, merkte de oude Fergerson droog jes op. Inderdaad. En met Brenda is het net zoo. Ze is vanochtend met nje mes geweest. Misschien kan zij yhet vertrou wen van het meisje winnen. Een vrouw is soms eerder openhartig tegen een oudere vrouw dan tegen een man. Brenda denkt dat het meisje getrouwd is met iemand boven haar stand. met iemand, die zich voor haar schaamt. Brenda's tusschenkomst beviel Fer gerson maar matig. In elk geval, ging Myers voort, moeten we dien kerel vinden. Rosalie heeft ten slotte toegegeven dat ze ge trouwd is, toen ze zag dat ik er toch van overtuigd was. Ze smeekte om het aan niemand te vertellen en dat zal ik natuurlijk ook niet doen, behalve aar- jou en aan Brenda dan. Ik zei ook nog, dat als ik naam en adres van haar man wist, ik zou zorgen, dat hij bij haar kwam. En wat zei ze daarop, vroeg Fer gerson geïnteresseerd. Als hij om me gaf, zou hij al dien tijd bij me geweest zijn. Daar is niet veel tegen in te brengen, vind je ook niet? zei de dokter. Fergerson gaf geen antwoord; met toegewijde zorgvuldigheid koos hij zich een sigaar uit een openstaand kistje. In 'elk geval, praatte Myers door, zie ik er Brenda wel voor aan, om ach- ter de waarheid te komen. Als het haar niet lukt, lukt het geen mensch. Fergerson dacht aan het vastberaden gezichtje van de kleine Rosalie en twij felde ernstig aan 't succes van Myers vrouw, ondanks haar charmes en haar diplomatie. De beide mannen lunchten samen. Myers praatte aan een stuk door, maar de oude scherpzinnige ihenschenkenner merkte al gauw, dat er iets onnatuur lijks en opgeschroefds was in de vroo- lijkheid van zijn vriend en dat er iets was, waarmee hij niet goed voor den dag kon komen. Hij kon het gevoel niet van zich afzetten, dat er in de belang stelling van zijn vriend voor het circus meisje, nog wel een ander element school dan het zeer hoog-opgevatte plichtsgevoel van den medicus. Na den maaltijd zaten beiden met een sigaar aan een kant van het vuur. Fergerson achtte het moment gekomen om maar eens van wal te steken. Je moet me niet kwalijk nemen, Eustace, dat ik er eerlijk voor uitkom, maar ik kan het gevoel niet van me af zetten dat je me niet alles hebt ge zegd, wat je eigenlijk op het hart hebt. Ik ken je hooge opvatting van je plicht als dokter, maar is er misschien nog een andere reden, dat je zooveel belang stelt in Rosalie Dean i (Wordt v©ryol|4J

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6