HAARLEM'S DAGBLAD 3UITENLANDSCH OVERZICHT STADSNIEUWS. SPORT EN SPEL. MARKTNIEUWS. BURGERLIJKE STAND DONDERDAG 16 JUNI 1927 DERDE BLAD ONDEUGDELIJKE LEVER ZIEKTEVERSCHIJNSELEN BIJ 15 PERSONEN. ■Door een bewoner van de Limschio» fteiTstraat werd ons medegedeeld, dat Jii.l zelf, zijn vrouw en dochtertje van twee jaar en oog een huisgenoot na ihet gebruik van varkenslever onpas* selijfc geworden zijn. Hevige, braikkw gen, gepaard met diarrhee en doraze» langen werden geconstateerd. Het tweejarig dochtertje moest op advies van den arts Van don Belt, omnidideh lijk in het Simt Elisabeths Gasthuis worden opgenomen; het kind had zeer Ihooge koortsen en voor complicaties werd gevreesd. Tot zoover dit bericht. Uit het politierapport vernemen wij hierover het volgende: Vrijdag 10 en Zaterdag 11 Juni is door ongeveer vijftien personen als hier gegeten van lever, die afkomstig was van een varken, dat Donderdag 9 Juni aan 'het abattoir was geslacht. Die lever is door den slager, die ze verkocht had nog dien zelfden middag gekookt. Zaterdag was de hoeveel» heidi van vier pond, uitverkocht. Alle personen, die er van gegeten hebben, zijn ziek geworden,. Bij hen werden ziekteverschijnselen geconstateerd, be» staande uit braken, diarrhee en kramp in den buik. Het braaksel en een stuk» 'je lever worden in het laboratorium van Dr. Van Konijnenburg onderzocht De lever zag er frrsch uit, smaakte löoed' en rook versch. Den slager, die bij zijn. klanten en PP het abattoir goed' bekend' staat, treft in, dezen, geen schuld, aldus eindigen dc mede» deêlingen uit het politierapport. De directeur van den Gemeente» lijken Genee.sfcun dagen Dienst deelde ons mede, dat de gevolgen niet zoo ernstig waren als aanvankelijk gé (Dacht werd. iT-Iet twee»jarig dochtertje van den heer Van K. wordt weer -thuis ver» pleegd Het is nog niet geniezen., maar haar" toestand, is niet ernstig. Dc heer Van K_ zelf kan'nog .steeds niet wer» ken. De directeur van het Openbaar Slachthuis, Dr. Keyser verklaarde ons-, dat de betrokken, slager hij hem als 'n - buitengewoon goed- en zindelijk slager bekend' .staat. DE BOER EN DE EZEL. EEN TE HAARLEMMERMEER AFGESPEELDE WARE GESCHIEDENIS. Een landbouwer aan den Aalsmeer* 'devweg ic Haarlemmermeer heeft een ezel. Nu is dit op zich zelf beschouwd geen bijzonderheid, want cr zijn in den Haarlemincrmccrpolder al is het zeer schaarsch nog wel meer landbouwers, Idie een ezel hebben. Maar die ezel aan den Aalsmcerdc-weg schijnt toch boven 'zijn gewone soortgenooten wel een heel eigenaardig dier te zijn en zoo nu en dan neiging te gevoelen om de wereld eens van twee kan-ten te bekijken. Een zijner meest! typische eigenschap» pen is wel om een gedeelte van zijn tijd door te brengen met het maken van visites op een andere boerenhofstede, meer speciaal met het doel om er zieh van te overtuigen, dat die bewoners het' nog wel maken. Deze hoffelijk aangelegde ezel was ook thans wcei op stap gegaan heel kalm wandelend, want hard loopen was zijn gewoonte niet als hij louter uit belangstelling zoo'n visite ging maken niet beter wetende of hij was alt'ijd har» fel ijk welkom. Toen hij nu evenwel verscheen op het erf van zijn gastheer, kwam deze naar buiten, echter niet met een van vreugde stralend gezicht, zooals hij ook nu weer verwacht had en een welkomstgroet, maar in een min of meer vijandige hou» ding, die den ezel deed beven en sidde-. ren van angst. Juis-t op het moment dat grauwtje, be» vreesd voor een pak slaag of iets der» gelijks, zich uit de voeten wilde ma» ken, bemerkte hij plotseling dat zijn eer» t'ijds zoo vriendelijke gastheer het op zijn ooren had gemunt cn op lang met zachte wijze daaraan met een ring een kaart stevig had bevestigd, waarna hem een teeken werd gegeven om zoo spoe» dig mogelijk te maken dat hij weg kwam- De ezel niet begrijpende wat die kaart! aan zijn oor moest betcekenen en misschien denkende, dat het een uitnoo» diging was voor zijn baas om zelf ook eens mee te komen liep nu van pijn een beetje harder dan op de heenreis en arriveerde spoedig op het erf van zijn baas. Deze maakte direct het touw los dat aan Grauwtjes oor was vast'gebon» den en trok de daaraan bevestigde kaart eraf. Tot zijn schrik en verbazing las hij de daarop geschreven woorden; ....(Naam van den eigenaar)...., als deze broer van U weer bij mij op de werf komt, zal ik een schot hagel in zijn baatje schieten". Grauwtje zag wel dat zijn baas verschoot' van kwaadheid en hoorde hem al zeggen: „Dat laat ik er zoo niet bij zitten; daar zal ik werk van maken". Terwijl de boosgemaakte landbouwer zich opmaakte om de politie met het gebeurde in ken-nis te stellen, kreeg langoor alvast! van hem een ernstige ver maning om zich niet meer van het erf te begeven. H. POT. 23 Junii 1902 werd de heer H. Pot, thans wongende Zaancnlaan 20, be» noemd tot onderwijzer aan de leer» school bij de Rijkskweekschool voor onderwijzers alhier. De heer Pot is leeraar wiskunde M.O., en heeft zeer velen aan zich weten te verplichten, door zijn uitstekende wijize van wis» fcun.de docceren. Zeker zullen de vele vriende die hij zich wist te verwerven, zoowel in onderwijskringen ails daar» bui-ten, niiet nalaten hem Donderdag gen aangenamen dag te bereiden. Vooral vezl jongelui hebben als zij voor een examen voor een der hoo» gere inrichtingen van onderwijs dik* wijls hun toevlucht tot hem geno» men. Daarom verdient hij aller dank* baarheid en huilde. PROCEDURE TEGEN „DE TELEGRAAF". AMSTERDAM 16 Juni (V.B.) Na-mens het lid der Tweede Kamer Abt, Staal» man zijn de N.V. Dagblad ,jDc Te'le* graaf" alsmede de heer J, C. Schroder redacteur van di't blad, tegen. 7 Juli a.s. voor de Arrondlssements Recht» bank te Amsterdam gedagvaard en is tegen hen een vordering ingesteld tot schadevergoeding, steunende op Art 1408 B.W., terzake van beleedlging De 'heer Staalman acht zich be'leedigd door den inhoud van het artikel onder „Spotternij of Sotteroif', in ,vDe Telegraaf' van 31 Mei jl. opgenomen, voornamelijk waar van hem volkomen onjuist gezegd wordt, dat hij een voor» beeld heeft gegeven, boe men een be» lafte, in de hitte van den verkiezings» strijd afgelegd, niet nakomt. INTERNATIONALE TOONEELWEDSTRIJD. De plannen van Jacob van Lennep. Het bes-tuur der Kon. erkende too* neelveree.niigin.g Jacob van Lcm-nep, heeft op een bestuursvergadering be» sloten hef komen,d seizoen ter ge» Iegenibeid van haar 20»jarig bestaan een internationalen too nee 1 wedstrijd •uit te schrijven, in blijspelen. Daar» voor heeft het bestuur de beste dilettantenvereenigïhgen uit Holland en België uitgenood-igd. De vencenaging zelf zal den wed» strijd met een feest voorstelling openen en sluiten. Op de slotvooretelling zullen aan de bekroonde verenigingen door de jury toegekende\,prijzen wonden uit* gereikt. Verder zuilen worden georgaoi* seerd een babmasqué, een kinderfeest enz. Binnenkort hoopt het bestuur de deelnemende' vereenigingen alsook dc jury bekend te kunnen -maken. De datum van het zomerfeest is vanwege het ongunstige weer nog niet vastgesteld. VERKEERSONGELUKKEN Te Beverwijk. Woensdagavond 7 uur werd op den Alkmaarschenweg, even buiten de kom der gemeente een 9-jarig meisje uit Capelle aan den IJssel, dat hier tijde lijk bij familie is gelogeerd, aangereden door den auto van den heer H. uit Schagen. Het kind liep een wonde op bij het rechteroog en een groote vleeschwonde aan het linkerbeen, waarom Dr. Y. die haar voorloopïg verbonden had, over brenging naar de Maria-stichting te Haarlem noodzakelijk oordeelde. De bestuurder van den auto treft geen schuld, daar het Idnd plotseling achter een wagen vandaan kwam en toen door den auto werd gegrepen. HET TOONEEL. LIEFDADIGHEIDS VOORSTELLING TONEVO. Het was wel zeker, dat de neer G. H. Pollé een der eersten zou zijn, die met zijn verecniging een voorstelling ten bate van de slachtoffers der sto;m» ramp zou geven. Wij weten nu een» maal dat er geen ramp in Nederland kan gebeuren of Pollé staat met zijn Tonevo klaar om te helpen. En 't is op» merkelijk, dat die liefdadigheidsvoor» stellingen van Tonevo altijd weer een succes zijn. Pollé met zijn organisee* rend talent zorgt er wel voor, dat dc schouwburg op zijn avonden steeds uit» stekend bezet is en dat er ondanks de zeer lage entrees een mooi ba» tig saldo overblijft. Het zou dc moeite Ioonen eens na te gaan, hoe veel To» nevo in den loop der jaren reeds in totaal voor liefdadige doeleinden bij elkander heeft gespeeld. Andere ver* eenigingen zouden cr een voorbeeld aan kunnen nemen. En Pollé geeft het publiek op zulke avonden „waar voor zijn geld". Is er een aangenamer manier van weldoen denkbaar dan een heele avond lachen? Gisteren heeft het publiek wel vol op zijn portie gekregen. Voor elk dubbel» tje dat men bijdroeg gaven Pollé en zijn medewerkers de noodige lachstof terug. Er is gegierd, geschaterd heel den avond door om het stuk van „Hiep hiep. hoera.! Hier ben ik, pa!" En ook om het zeer opgewekte spel van To» nevo. Natuurlijk was Pollé als de mos» terdfabrikant Klinke weer de man, die allen voorging en medenam! Hij speelt zoo'n rol met zulk een plezier cn liefde, dat heel de zaal er mede genoegen in heeft. En hij wordt door alle leden van Tonevo uitstekend ter zijde gestaan. Vooral de heer J. de Boer als Wim» mcr blijk een aardig komische speler te zijn. En in de rol van Burwig zagen wij een nieuwe kracht, die ook reeds in „De Reis naar Turkije" door zijn be» schaafd spel was opgevallen. Dc overige dames en heeren speelden met hetzelf» de animo en entrain als op dc voorstel, ling in December, zoodat het succes op deze liefdadigheidsvoorstelling al even groot was als bij de opvoering voor de leden van Tonevo. Zaterdag wordt „De Spaanschc Vlieg" nog eens door Pollé en zijn garde gegeven. Het is wel zeker, dat de schouwburg aan den Jansweg dan even vol zal zijn. En dat er door To, nevo weer een mooi bedrag voor de stormramp zal kunnen wo?den ,afge, dragen. J, B. SCHUIL. HENGELEN. DE DAGERAAD. Zondagmorgen werd, tcT gelegen» heid van het éénjarig bestaan van de Vischolub De Dageraad te Heemstede een vischconcours gehouden,, waaraan door een listal vereena gingen mot in totaal 55 visschers werd deelgenomen. De uitslag was als volgt: 1. De Lustige Hengelaar; 2. de Riet» voorn; 3. h-et Baarsje; 4. Morgen» stond, Schoten; 5. Haarl. Hengelaars» bond; 6. De Onderlinge Visschers; 7. Visohlust; 8. Ons Genoegen; 9. D. W. S.; 10. Morgenstond (Heemstede) 11. De Vrije Hengel. Sport in 't kort. Er js alweer nieuws over de Ra* naalzwem.merij. Indertijd hebben wij reeds voorspeld zij het op eenigs» zins schertsenden toon dat de pogingen van de eerste vrouw cn daarna van de eerste moeder, wel t>e» volgd zouden worden door andere bizarre records. En deze voorspelling zal nu al zeer spoedig bewaarheid worden, want te Dover zijn aangeko» men de Amerikaansche meisjes Berc* nicè en Phyllis Ziten-field, die in Juli zullen trachten van Dover naar Calais te zwemmen. Deze zeer jonge dames zijn beiden 13 jaar ooid en d-us u hoeft het al geraden die eerste twee lin.g, die zal trachten het Kanaal over te zwemmen. a Als je zooiets leest, vraag je je o-n» willekeurig af: wat zal hun moeder daar wel van zeggen? Toevallig kun» nen wij dat ook mededeel-en. Hun moeder gaat niet alleen mee op de tocht maar zal af en toe einden mee» zwemmen om er den moed in te hou» den bij haar dochters. Verder commentaar kan hier ge* vocgelijk achterwege blijven. Ottave Bottecchia, een der ver» maardste wielrenners van den laat» sten tijd, is aan hersenvliesontsteking, de gevolgen van een hersenschudding, veroorzaakt door een val tijdens de training, overleden. Deze Bottecchia, een Italiaan, is een der merkwaardig» rSte figuren op wielcrgebied van de jaren n.a den oorlog. Zijn specialiteit was het rennen op den wég en hoe grooter de afstand hoe beter. Uit-hou» dingsvermogen was zijn hoofdver* dienste, snelheid zijn zwakke punt. Zijn grootste lauweren heeft hij ge» oogs-t in de moordende Tour de Fr.an» ce, de monsterrace van een maand, jaarlijks uitgeschreven door het sportblad 1' Auto. In 1923 vensobeen Bottechda, toen nog geheel onbe» kend, aan de start voor dezen rit. Een maand later kende iedereen die in d-e wielersport belangstelde hem reeds, want hij werd in dit eerste jaar tweede in de Tour de France achter Henri Pélissier. Niemand verwon» derde zich. er over dat hij den rit in 1924 won en zijn nieuwe zege i,n 1925 kwam haast als een vanzelfsprekend feit. In die Tour de France van 1926 was hij minder goed op d-reef, maar toen de laatste etappen kwamen, be» wees hij opnieuw zijn wonderbaar» lijk uithoudingsvermogen en hoewel hij Lucien Buysse niet meer kon e» reiken, wend hij toch nog tweede. Het merkwaardige is wel, dat hij in zijn eigen land nooit successen van beteekems heeft behaald. Tilden heeft nu weer aan een ver» slaggever van Athletic News ver» klaard, dat hij er niet aan denkt nu of in de toekomst naar de rangen der betaalde spelers over te loopen. Als hij het zegt, zal het wel waar zijn, maar dan is hij toch radicaal van plan veranderd, want American Lawn Tennis, het blad waarin hij zelf wekelijks artikelen schrijft, heeft eenige maanden geleden verzekerd dat Big Bill na dit seizoen, na zijn poging, om In Europa dc lauweren tc heroveren, die Lacoste het vorig jaar aan Amerika had ontrukt tot het be* roepsspel zou overgaan. Bij velen schijnt dit ten.nis»professionalisme nog een vraag te blijven van: Zal-ik, of zal ik niet? GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: J. Termaat, Delftstraat 16, autonummeqdaat G- 50470; P. Heerschop. Brouwersplein 42, bloemenmand met tuingereedschap A. Westerman, Dijkstr. 15. blauw bad» costuum; J. dc Vries, fuchthuisstr. 2, bal; A. Koekweitzer, Zomerkade 145, duif no. 18192; G. Rijken, Zoetestr. 46 rood, etui schoolbehoeften; M. Hoorvogel, Rollandstr. 83, geldstuk: P. Appelboom. Harmcnjansweg 82, bond. Kennel Fauna, gebracht door: v. Bcmmelen, Gr. Houtstr. 85 rood, br. hondje: v. Essen, Bentveldscheweg 3, bastaard herdershond: C. Au-gustinus, Zuidpolderstr. 80. kruïdeniersjas; Ken» nel Fauna, gebracht door: Oomen. L. Boogaardstr. 34, grijze kat: Draaisma, Begijnhof 33A zwart»vvitte kat; v. Aseh, X. v. d. Laanstr. 6. kat; A. Paasman, Saenredaiustraat 66 rood, studenten» pet: L. van Beek, KL Houtstr. 105, kinderportemonnaie: D. Zuur, Gast» huissingel 40, rijwielbelastingmerk; J. Pool, Oostvest 4. 1 paar zwart wollen sokken: Beaufort, Kindcrhuisvest 49. huissleutel; J. v. d. Berg, Ruychaver» straat 12, vulpotlood: M. de Haan. Hasselaarsplcin 40, zakspiegeltjc in etui BEVERWIJK. DE INBRAAK TE HEEMSKERK. De naar aanleiding van de Zondag te Heemskerk gepleegde inbraak, aan gehouden Beverwykers H. en v. E. zyn weer in vrijheid gesteld. Tot heden tast de politie nog geheel in het duister, nog geen enkel spoor is gevonden. Ook het onderzoek met een politiehond heeft geen resultaat opge leverd. De spanning in en om Rusland. Wat zal er uit groeien? Crisisstem mingen! Mobiliseert Rusland? De tragedie Kowerda-Wojkof. Het proces tegen Kowerda begonnen. Zullen de mogendheden eens ingrij pen? T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Als iets machtig interessant is om thans te beschouwen dan is het, 't zeer vreemde proces dat zich aan het afspe len is in Sovjet-Rusland. Wij krijgen er niet veel van te hooren Want het is zooals Jules Sauerwein in de Telegraaf schreef.' Rusland is een gesloten vaatwerk, waarin, door geheimzinnige reacties, een toekomst wordt bereid, die men nog niet kan onderscheiden. Slechts af en toe komen telegram men en berichten uit Rusland naar ons toe die bewijzen dat het rondom en in het Sovjetrijk, wringt en duwt, splijt en weer aan één plakt Rust is er nooit, lederen dag lezen wij in de couranten van geheimzinnige aanslagen op men- schen en gebouwen, in alle deelen van Rusland, van gruwbare wraakmethoden door de Communisten, van onderlinge ruzies bij de leiders, tusschen de volks commissarissen de Derde Internationale en het Politiek bureau. Er gaan geruch ten dat Zinowjef Radek en zelfs Trotz- ky verbannen zullen worden. Van Ra- dek vermoedt men dat hij zelfs al een heel eind op weg is naar Siberië. Er schijnt onder de kopstukken een ge vecht op leven en dood gespeeld te wor den. En daar tusschen ageert, intrigeert en spionneert de Gepeoe. De klauw die uit het duister grijpt. Het politieke machtsmiddel. De geheime terreur. De revolutie van Rusland evenaart in haar gevolgen, de willekeurigste perio de van de Fransche revolutie, al zijn de gebeurtenissen over het enorme land met 150 millioen menschen anders ge groepeerd. Anders gerangschikt en meer over 'n tijdsverloop van jaren uitge rekt. En dan wat buiten Rusland gebeurt. Na de emotioneele crisisstemmingen in verschillende staten die met Rusland te doen kregen, na het échec in Lon den gaan er thans geruchten in Ge neve, waar op 't oogenblik de voorman nen der internationale diplomatie ver- eenigd zijn dat de mogendheden een gemeenschappelijke verklaring tegen het bolsjewisme zullen gaan afleggen. Inmiddels is wederom (een brutaler gestelde) nota van Rusland aan Polen verschenen. Rusland dreigt met repres- sailles als Polen niet onmiddellijk de Russische emigranten in dat land uit zal wijzen. Deze tijd is wel een zeer bewogene! Ongeacht nog de ongeloofelijke war boel in China enz. 'r. Crisis nabij? Juist als we dit geschreven hebben be reiken ons de berichten van weer nieu we incidenten. Volgens een telegram uit Minsk is de Poolsche eerste luite nant Yani, beschuldigd van de organi satie van den moord op den chef der Gepeoe en van spionnage ten gunste van Polen ter dood veroordeeld en Dins dagochtend terecht gesteld. Er wordt verwacht dat de nota-wisselingen die tusschen Polen en Rusland verwacht worden 't geheele conflict zullen ver scherpen. Polen zal zich hoogstwaar schijnlijk tot Londen en Parijs wen den. Maar bepaald critiek ziet men de toekomst in indien de 'Sovjets den aan de grens gearresteerden Poolschen offi cier Sjanik zouden veroordeelen. Die terechtstelling, beweert men, zou door Polen met de scherpste represailles be antwoord worden. Bovendien schijnt het dat het Russische leger voor 'n deel is gemobiliseerd. Er is 'n buitengewoon scherp en onverbid delijk onderzoek gaande naar de daders van diverse aanslagen den laatsten tijd gepleegd. Omtrent de executie van den Fin- schen luitenant-kolonel Elvengren wordt medegedeeld dat hij vooraf door de Tsjeka werd gefolterd. Na die foltering zou men zijn lichaam aan een lijk heb ben gebonden, om hem zóó 5 dagen te laten liggen. Elvengren zou door deze behandeling krankzinnig geworden zijn en eindelijk ter dood zijn gebracht. Finland heeft inmiddels tegen deze te rechtstelling geprotesteerd, maar Mos kou heeft kort en bondig het land ieder recht zich met Russisch- zaken te be moeien ontzegd. Zoo is in twee dagen wederom de geheele aanblik in het Oosten veran derd. Wat zullen nu de mogendheden doen? F. A. Het proces-Kowerda. Woensdag is voor de rechtbank te Warschau het proces tegen den moor denaar van Wojkow Kowerda begonnen. Het O. M. werd waargenomen door denzelfden ambtenaar, die in het pro ces tegen de moordenaars van den eersten staatspresident de openbare aanklager was. Na afloop der eerste for maliteiten werd medegedeeld, dat de getuige Rosengolz nog niet aanwezig is. De Poolsche minister van buitenland- sche zaken had bericht ontvangen, dat Rosengolz heden in Warschau zal aan komen. Besloten werd voorloopig de schriftelijke verklaringen voor te lezen, voor het geval Rosengolz niet bytyds aanwezig zou zijn. Kowerda wordt verdedigd, aldus het Hbld. door vier advocaten, waarvan er een. een Russisch monarchist, die te Parys woont, speciaal voor deze zaak naar Warschau is overgekomen. Een der andere verdedigers is een War- schausch advocaat, een der meest rechtsche leden van de nationaal-demo cratische party. Op de vraag van den president of be klaagde de daad bekende, antwoordde Kowerda: Ik heb Wojkow gedood maar ik ben geen moordenaar. Hy gaf een uitvoerige schildering van het gebeurde op het station en verklaarde tenslotte, dat hij de daad had gepleegd als wraak voor alles wat de bolsjewieken in Rusland hadden ge daan. Aan een bericht van het W. B. ont- Ieenen wij nog: Bekl. geeft op 21 Juni 1907 te zijn geboren. Omtrent het verloop van den moord aanslag verklaarde hij: Toen ik op het perron kwam, zag ik Wojkow met een onbekenden heer staan praten. Ik trok mijn revolver en vuurde op hem. Woj kow draaide zich om en begon op mij te schieten. Daarop schoot ik al mijn patronen op hem af. Wojkow vuurde nog steeds op mij, daarop liep ik on geveer tien passen terug. De schoten van Wojkow hielden op. Ik bleef staan en hief de handen omhoog. Ik had Wojkow gedood. Daarop begon heb getuigenverhoor. Dit was om drie uur nam. afgeloopen. KORT EN BONDIG. Daar de studentenrelletjes in Weenen ondanks de waarschuwing van den rec tor-magnificus niet opgehouden zyn, heeft de rector doen mededeelen. dat de universiteit voorloopig gesloten blijft Mochten de vechtpartijen tusschen de Völkische en soc.-democratische stu denten niet eindigen, dan zal de uni versiteit den geheelen zomer gesloten blijven. Het Lagerhuis beëindigde de artikels- gewijze behandeling van het vakver- eenigings-ontwerp. De komende week zal het ontwerp in de nog restende stadia verder door het Huis behandeld worden. Op 21 Augustus zal de achtste Vlaaui- sche bedevaart plaats hebben naar don Yzer, welke op touw gezet wordt door het werk der jaarlijksche bedevaart naar de graven van den Yzer. Verle den jaar werd het aantal deelnemers op 50 a 60.000 geschat. De Kabinetsraad heeft besloten tot verlaging der huren met 15 pCt. voor de huizen met vijf kamers en 10 pCt. voor die met acht kamers, een en ander met ingang van 1 Juni. De regeering heeft de huurwetten opgeheven, maar de huiseigenaren schijnen niet geneigd te zijn rekening te houden met de al gemeens vermindering van den levens standaard. De verbeelding der Amerikaansche jeugd is dermate aangewakkerd door de jongste ontwikkeling der luchtvaart., dat de inschrijving voor dienstneming bij de verschillende luchtvaartdiensten meer dan verdubbeld is. ZANDVOORT. VAN EEN AUTO GEVALLEN. Woensdag reed een vrachtauto, hoog beladen met takkeibossen, langs den Beltweg naar een schuur op Entos. Het ongeveer 12»jarïg zoontje van den heer Duivenvoorde, Diaconiestnaat zat er bovenop. Toen de auto onider een draad doorreed kwam de jongen daartegen aan en werd van het hout afgeschoven. Hij viel ongevee,i; drie meter naar beneden en bleef bewuste» loos liggen. Dr. Willems, die spoedig ter plaatse was, constateerde her.sen» schudding. In zijn auto bracht hij het ventje naar diens woning. EEN STRAATGELDBELASTING. Om de belast.ingOT>brengst op te voeren werden in den raad verschil» lende denkbeelden geopperd. o.a. de wederinvoering der logicrbelasrir.g en ccn straatgeldbelasting. Naar vre ver nemen heeft de wethouder van finan» ciëri, de heer Molenaar, voor dc laatste een ontwerp in gereedheid gebracht dat nog aan dezen, paad voorgelegd pal worden. BEVERWIJK Op de op 15 Juni alhier gehouden groentenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Spinazie per kist f 0.50f 1.20. Postelein per kistje f 0.40f 0-50. Andijvie 100 str. f 3f 5. Raapstelen 100 bos f 2f 3. Zuring per ben 12 ct. Radijs 100 bos f 2f 3. Wortelen 100 bos f 18—f 22. Kokommers per 100 f 8f Asperges per bos dik wit 60—70 ct, dun wit 35—45 ct., dik bl 4550 ct„ dun 1825 ct. Aardappelen, klei per KG. 910 ct. Idem zand per KG. 10 ct. Peulen per kilo 2428 ct. Doppers per kilo 5565 ct. Bloemkool per 100 f 16—f 24. Uien per 100 bos f 2. Rabarber per 100 bos fSf 15. Pieterselie per bos 6. Selderie per bos 6S ct. Aardbeien per slof f 2.25f 2.60. per kleine slof 6080 ct. Bessen, per kilo f 0.90—1.10. HAARLEM. Ondertrouwd: 15 Juni: K. Hofstra en A. E. Gladen. J. M. Peper en A. F. Roon. J. Wiskér en \V. v. Leeu wen. W. P. L. Kirchener en M. W. de Jonge. J, A. Vergaij en A. E. C. Ploeg. P. Voogd en J. J. v. d. Veldt. H. C. Hennevclt en H. C. v. Loeve- zyn. A. v. Akkooi en H. J. M. Rond. H. J. L. Voets en K. J. C. Nijs. A, W. v. Cranenbroek en G. Scholts. J. Bakker en M. S. B. Vcrzeilberg. D. J. Kamoen en F. J Selhorst. L. P. Ruïgrok v. d. Werven en L, Koning. G. P. A. de Korte en A, E. Cassee. J. H. G. Kwaaitaal en J. M. Koning. Getrouwd: 15 Juni: J. A. Beekelaa? en G. Nijenhuis. J. J. v. d. Bosch en A. L. Schneider. F. F. J. Nieuwerihof en J. M. P. Paauw. H. C. Carapfens en T. M. van Zilt. J. v. Stipriaan en C. Verhoeven. J. Steenken en A. Ineke. P. Bos en K. F. Stremming. H. Schaap en G. Langenbach. G. C. P. de Munk en J. Bogaert. M. Groffen en C. W. v. Kleef. J. C. Zwaneveld en C. Touw. E. Paap en J. M. Meerman. W. Willems en J. H. Claus. J. M. Vorderhake en H. van Rossum. P. G. J. Jansen en J. T. M. de Jong. Bevallen: 12 Juni: D. Rozenhart- Lansing, d. 14 M. P. NUssen-v. Ger» ven. d. 13 H. A. Brocken-Nelissen, z. 15 L. Steenbakker-Regeer, z. 14 W. Sunter-Vosselman. z. 14* C. B. Vermeulen-v. Kampen, z. 13 II. M. van Asselt-Meyer, z. Overleden: 14 Juni: T. Leising, 75 J., Schofcerweg. K. Eeken, 79 j., Korte Wijngaardstraat. VELSEN Geboorten: A. M. Sandersdo Groot z. N. Arcndsv. d. Kuil d. H. B. Kist de RuijtcrPicters d. N. van Breemen-Visser d. M. S. Geerlofs Essenberg z. G. Docts—Serné z. M. M. PeetersBarvoets z. M. Postden Duik d. DE TOCHT NAAR INDIë. Te Boedapest aan gekomen. Het toestel van de K. L. M. dat Woensdagmorgen uit Amsterdam voor de Nederland-Indië vlucht was vertrok ken is na een zeer voorspoedige reis te 15.40 uur Midd. Europ. tijd te Boe dapest aangekomen. Geysendorffer heeft dus in 7 1/2 uur de 1200 K.M. af gelegd. De vliegers hebben onderweg uitstekend weer gehad. Zooals bekend, zullen zij heden naar Konstantinopel vertrekken. Amsterdamsche Beurs (Opgegeven door de Nationale Bankvcreeniging) DONDERDAG 16 JUNI 1927 I 1.30 uur 1.45 uur Staatsleeningen 5% Ned. 1923 6% Ned. 1919 101 Hl Scheepvaart 74 Scheepv. Unie... 196 Ho». Lloyd - Pakctvaart 232 92 Nievel» Rotterd. Lloyd.. 171 Stoomv. Ned 178 Marine Comm.... 8% 49 Industrieën Ned. Kunstzijde. 310 b 310 b IWaskubee 1C4-1C4% 104-104% Holl. Kunstzijde. 111 b 111 Oude Philips Gew. Jurgens.... 170}^ 170% Centr. Suiker.... nd. Ond. Buitenl Anaconda copper 90% 122% - Bank Kol. Bank 246 246% Indische Bank... 174% 174% Cert. Hand. Mij. 1563i 156% Petroleum Pcudawa Gec. Holl. Petr. 373 373% 373-373% Kon. Petroleum. - Geld - 4 Cultuur Mij. H.V.A...., 770 770-771 Java Cultuur.. 385 Cult. Vorstenl... 1681. Dito Actions i 1541. Kaliredjo 137 124% 125 Tabak Deli Mij...... 440-441 441-443 Scnembah 426 425-427 Deli Batavia 472 472 475 Oostkust 217 218 Rubber Amst. Rubber... 284 282% 285 Lampong Sum... 196 199 Wai Sumatra.... 278 275 Vico 175 174 176 Silau Sumatra». 140 Deli Bat. Rubber 222 -224 223 225 277 - 282 277 -280 Intcrcont. Rubb. 12»',, 12% Amerika Southern Rails 127 Wabash 76% 767.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9