BUITENLANDSCH OVERZICHT GEMENGD NIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. RAADSVERGADERING GEMEENTERAAD £frïmAtméëï LETTEREN EN KUNST. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 15 JULI 1E37 Het Communisme zal in China voor- loopig geen vruchten dragen. Een nieuwe actie met den moed der wan hoop. Poincaré's overwinning inzake de ambtenaarssalarissen. De 3-mo- gendheden conferentie Weer bijeen. Nog geen overeenstemming, maar wel vooruitgang. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Moskou heeft als laatste redmiddel voor haar ln dlscrediet geraakte revo- lutlonnaire actie in China besloten, te verklaren dat de huidige Chineesch- communisfclsche leiders „er geen spaan van hebben terecht gebracht." Die heer en moeten er door de trouw geble ven broeders zoo spoedig mogelijk wor den uitgewerkt. Voor zoover zU nog niet naar den vijand, het antl-rcvolution- naire kamp, zijn overgeloopen. Bo vendien moet de communistische actie in China, vooral onder de boeren, met de grootste krachtsinspanning worden voortgezet. De boer moet rijp gemaakt worden voor de revolutie. De agrari sche revolutie zal het begin zijn van de victorie van het communisme in Azië. De Chineesch-communistische regee ring die uit Hankau dus. moet volko- men door de bolsjewiki worden gene geerd, omdat zU de zaak geheel afvallig is geworden. In deze openhartige Russische be kentenis ligt neg meer opgesloten dan het sein tot een hernieuwden aanval op China. Wij lezen er uit. dat Rusland's Missie in China een volkomen mislukking is geworden. De vaste kern van het communistisch denkend China (de volgelingen van Dr. Soen Yat Sen. de Hankausche re geering) heeft zich te elfder ure ge heel van het practlsch communisme af gewend. Uit onmacht en wellicht uit ge brek uit overtuiging, en geloof. De proclamatie waarmee Moskou een hernieuwde actie poogt te forceeren heeft niets le beduiden. Men kan kort en goed aannemen dat Rusland in China gefaald heeft Poincaré heeft gezegevierd Zooals wij gisteren al onder Telegram men konden melden is de quaestie inza ke de ambtenaarssalarissen in Frankrijk afgehandeld, dank zij den voorzitter van de rad.-soc. Kamer groep, die achtereen volgens twee amendementen indiende, welke Poincaré aanvaardde en waarop hij de quaestie van vertrouwen stelde. Het eerste, dat werd aangenomen met 347 tegen 200 stemmen, weigert overeen komstig den wensch van Poincaré aan de verhooging terugwerkende kracht te geven tot 1026. Het tweede, aangenomen met 325 te gen 96 stemmen, verlaagt het cijfer der commissie voor de credieten voor de be grooting van 1927 tot het door de regee ring verlangde bedrag. Bij de discussie verklaarde de soc.- lelüer Blum, dat de soc. weigerden vóór deze cijfers en amendementen te stem men, welke zij onvoldoende achten. Hij erkende het succes van Poincaré dat op politiek, financieel en monetair gebied den Staat onafhankelijker had gemaakt tegenover de financieele machten voegde er bij: wij moeten hem daarvoor dankbaar zijn. Na de stemming over de amendemen ten. welke een overwinning der regeering bcteekenen, werden de twee volgende ar tikelen aangenomen en ten slotte het ge- heclc ontwerp. Ontw. Conferentie. Bridgeman tracht te bemiddelen. De tweede openbare plenaire zitting der drie-mogendheden-conferentie werd Donderdagmiddag om drie uur geopend. De Tel. meldt het volgende: Tot volkomen overeenstemming ten aanzien van het kruiserprobleem is men weliswaar nog niet gekomen, maar de door alle sprekers geconstateerde voor uitgang is toch ongetwijfeld aanwezig. De laatste spreker, die het woord voer de. de voorzitter der conferentie, de Ame- rikaansche gezant te Brussel, Gibson, sprak zich uit tegen de methode van het afwentelen der verantwoordelijkheid. Voorts constateerde hij: ..Wij zijn het met de Japansche dele gatie met betrekking tot de totale tonna ge en het type der kruisers in die mate eens. dat wij gemakkelijk de grondslagen voor een overeenkomst met Japan zouden kunnen vinden. Maar dat is niet vol doende; wU moeten het alle drie eens eijn". Nadat de conferentie den vermoorden Icrschen minister van Justitie en Bui- tenlandsche Zaken. Kevin O'Higgins had herdacht, die gedelegeerde op de drie ir.ogendheden-confcrentie was. nam de leider der Engelsche delegatie, de eerste- lorri der Brltsche admiraliteit Bridge man het woord. Hij wees op de groote moeilijkheden, die verbonden zijn aan het tot stand brengen van overeenstemming tusschen drie landen met zulke uiteenlcopende be hoeften en hij verheelde zijn teleurstel ling niet over de „koele ontvangst" der Engelsche voorstellen. Vcorts oefende hij erftiek uit op het deel der peis. dat, naar hij verklaarde, volkomen onjuiste berich ten had verspreid. Vervolgens wees hij op de groote be hoefte. die Engeland voor de bescherming zijner zeewegen aan een groot aantal kleine kruisers heeft en voor de zooveel- ste maal zette hU uiteen, op welke wijze Engeland ontwapening ter zee wenscht. namelijk door vermindering van dc grootte en van de offensieve kracht der kruisers. Daarna betoogde hij. dat het Engelsche program ook economisch is. daar het reeds voor deze conferentie in een ver mindering van den omvang der groote slagschepen voorziet, waardoor de bouw kosten voor elk slagschip met één en die voor een kruiser met een half mllltoen pond sterling zouden dalen. De minister kwam ervoor op, dat men het eens zou> worden over de kleinste maximum grootte in het Engelsche program (krui sers van 7500 ton), want anders zou de te bereiken overeenstemming een ver grooting van de offensieve kracht der verschillende vloten beteekenen. Bridgeman bestreed de bewering, dat men met het vaststellen eener totale ton nage reeds iets zou hebben bereikt. Tota le tonnage, aldus spreker, is een koek en men moet in de eerste plaats weten, wat er in dien keek zit. De pariteit met de Vereenlgde Staten heeft Engeland nimmer geweigerd en de beschuldiging, dat het zijn overmacht wil handhaven, is ongemotiveerd Japan's bereidwilligheid De Japansche gedelegeerde, graaf Isjii, zette nogmaals de gronden uiteen, waar om Japan aan een indeeling der z.g. hulp-oorlogsschepen in „schepen boven water" en duikbooten de voorkeur heeft gegeven en hij vestigde de aandacht op Japans bereidwilligheid tot het doen van iedere concessie, die noodig zou zijn om ook in de kruiserkwestie tot overeenstem ming te geraken. Ook uit Isjii's rede bleek, dat overeen stemming tusschen Japan en de Veree nlgde Staten betrekkelijk gemakkelijk bereikt zou kunnen worden. Hij ver klaarde voorts duidelijk, dat het doel der foncerentie is tot een verlaging der uitgaven te geraken en dat men een over censtemming, die inderdaad de uitgaven zou opvoeren, niet als een beperking der bewapening kan betitelen. Doel der te bereiken overeenstemming ls. dat geen volk het recht zal hebben oorlogsschepen te bouwen met het doel zijn weermacht te vc-rgrooten. Te dien einde heeft de Ja pansche delegatie aan de delegaties van Engeland en de Vereenigde Staten voor gesteld. voor hun landen het aantal krui sers vnn 10.000 ton tot tien of minder te beperken en voor Japan tot zeven minder. Daarbij blijft ook binnen de door Japan voorgestelde totale tonnage van 450.000 ton voor Engeland en de Ver eenlgde Staten de mogelijkheid open, een voldoend aantal kruisers te bezitten. Amerika hardnekkig. Tenslotte zette de Amerikaansche gedelegeerde Gibson de groote moeilijk heden uiteen, waarbij hij verklaarde, dat, naar het oordeel der Vereenigde Staten de gelukkigste methode in een beperking der totale tonnage gelegen zou zijn. De kwestie der groote slag schepen kan in 1931 nog grondig be sproken worden, zoo betoogde hij. Het type der 10.000 tons-kruisers, dat de Vereenigde Staten verlangen, is te Washington in gemeenschappelijk over leg goedgekeurd en ter opheldering der situatie wcnschte hij op te merken, dat de Vereenigde Staten eerst verleden jaar met den bouw van dergelijke, krui sers een aanvang hebben gemaakt en niet voor het Jaar 1919 ook maar één enkel schip van dit type zullen bezitten. Daarop constateerde hij, dat elke overeenstemming tusschen de drie mo gendheden, die wij hier vertegenwoor digen, voor ons allen meer waard is dan eenig voordeel van technlschen aard en door het vertrouwen en het gevoel van veiligheid, dat er uit zou voortspruiten, grootcr waarde moet hebben dan een aantal leanonnen of oorlogsschepen. Mevrouw Borodin vrij gelaten. De bevolking van Peking is zeer on der den indruk van de invrijheidstelling van mevrouw Borodin en de drie Rus sische koeriers, welke drie dagen ge leden plaats had. De Russen bevinden zich thans in de legatiewfjk. De Cliineesche autoriteiten hebben zich tot den Nederlandschen gezant, den heer Oudendijk, gewend, als deken van het corps diplomatique en hem verzocht de Russen te doen uitleveren of ver gunning te geven, hen gevangen te nemen. Na het corps diplomatique ge consulteerd te hebben, weigerde de ge zant de Russen als misdadigers uit te leveren, nu zij eemaal formeel in vrij heid -.zijn gesteld. De Poolsche Senaat gesloten. Toen de Poodsche Senaat Woensdag middag wilde overgaan tot de behande ling van art, 26 der grondwet betreffen de de mogelijkheden tot ontvinding van den Landdag, deed de minister van Bin- ncnlandsche Zaken. Skladkofski, mede. deeling van een decreet van den presi dent. der republiek, waarbij direct de buitengewone zitting van den Senaat ge sloten werd verklaard. De maarschalk van den Poolschen Landdag. Ratay. ontving om negen urn 's avonds een decreet van den president der republiek, krachtens hetwelk ook dc buitengewone zitting van den Landdag gesloten wordt. Het decreet is gebaseerd op artikel 25 der grondwet. De tegen morgen uitgeschreven Landdagzitting is afgelast. Het sluiten van Senaat en Landdag beteekent echter nog geen ont binding. Het parlement. Een slagveld in de Belgische Kamer. In de Belgische Kamer hebben heftige incidenten plaats gehad bij de beraadslagingen over het wets ontwerp betreffende, de aanwijzing van arbcidsgedclegccrden voor de mijnin- spectie. Hierbij verweet de communistische afgevaardigde Jacqmotte den socialis ten, dat zfj zich tot dienaren der kapita- listen maakten en tegenover de arbei dersklasse verraad pleegden. Deze woorden waren voldoende, om de socialistische linkerzijde in woede te doen ontvlammen. De belde commu nistische afgevaardigden werden op scheldwoorden onthaald: „lafaards", „raddraaiers", enz. En van scheldwoor den ging men tot handtastelijkheden over. Een aantal socialistische afge vaardigden wierp zich op Jacqmotte en het regende vuistslagen. De voorzitter verliet de zaal. ten teeken, dat de zit ting geschorst was, doch de veldslag bleef lustig voortwoeden. Jacqmotte viel op den grond, waar hem door de socialisten nog een aantal schoppen werd toegediend. Boden en katholieke afgevaardigden poogden de strijdende partijen te scheiden. Na eenlge oogenblikken keerde de rust terug, waarna de zitting hervat kon worden. Op het slagveld bleek geen enkele gewonde te zijn achtergebleven. Des avonds is de Kamer voor onbe- paalden tijd op reces gegaan. De centrale commissie voor de be handeling der amnestiekwestie heeft haar zittingen tot 10 Augustus ver daagd, daar zij er niet in geslaagd was een rapporteur te vinden. Bij de com missie is thans een nieuw amendement aanhangig dat tot strekking heeft allen van amnestie uit te sluiten, die wegens verstandhouding met den vijand veroor deeld zijn. KORT EN BONDIG. Te Parijs zijn een groothandelaar in zuidvruchten, zijn broeder en diens zoon gestikt door het inademen van gassen, welke rijpe bananen in een kelder had den ontwikkeld. De vruchten waren gaan gisten ten ge volge van de onweers-atmosfeer. Het is een desolate boedel dien de Londensche financier, Jimmy White, door zelfmoord aan zijn einde gekomen, nage laten heeft. Gisteren verklaarde de- be windvoerder in het „Probate Court" t< Londen dat vrijwel alle actieve bezit ver hypothekeerd was en de ongedekte vor deringen in de honderdduizenden ponden zouden loopen. Er was voor niemand iets te verwachten, ook niet voor de weduwe De Zweedsche regeering heeft een com missie van deskundigen benoemd om na te gaan, welke maatregelen dienstig kun nen zijn ter voorkoming van stakingen en uitsluitingen aan werken, waarbij staat of gemeenten belang hebben. Lord Cowdray, de dezer dagen overle den Britsche oliemagnaat, heeft voor vier millioen pond aan bezittingen nagelaten. Er moet voor 1.600.000 ai rechten worden betaald. BRAND IN EEN IJZERFABRIEK. MILLIOENEN SCHADE. In de ijzerfabriek „Trizynietz" bij Tet- schen, welke fabriek tot de „Oester- reichische Berg- und Hüttenwerk-Geseil- schaft" behoort, brak in het walswerk een zware brand uit, die ook in de aan sluitende bedrijven een groote hoeveel heid materiaal vernietigde. De staalfa briek en het ketelhuis bleven gespaard. De schade wordt op anderhalf millioen guide.: geraamd. i: ovendien heeft de brand een belang rijke vertraging in de leveranties ten ge volge, zoodat de orders niet nagekomen kunnen worden. HITTEGOLF. NEW-YORK GESLACHT. OFFERD. De dag van gisteren was te New York en in andere plaatsen aan de Oostkust de warmste, die tot dusver in dezen zomer is geconstateerd; de temperatuur varieer de tusschen 32 en 38 graden Celsius. Ten gevolge van de hitte zijn te New York zeven, te Philadelphia acht en in ver scheidene andere steden elk een of twee personen om het leven gekomen. Des namiddags sloten de zaken om aan het personeel gelegenheid te ver schaffen in de parken koele plekjes op te zoeken, terwijl de brandweer voor koude douches voor de arme kinderen zorgde. Duizenden personen hebben op het strand overnacht. GEWELDIGE BOSCHBRAND. 10.000 H.A. BOSCH VERWOEST ü\t Boekarest wordt gemeld, dat er tengevolge van de droogte en hitte in het district Moreni een geweldige bosch- brand woedt, die reeds meer dan 10.000 hectaren bosch heeft vernield. Het vuur breidt zich met ongeloofelijke snelheid uit. Ziet men geen kans het te localisee- ren. dan loopen de petroleumtanks in het district gevaar door het vuur te worden aangetast. De schade bedraagt reeds meer dan 20.000 lei. NERVOSITEIT IN GRIEKENLAND. ARRESTATIES. Naar de bladen melden heeft de Griek- sche regeering verscheidene officieren van het leger en de marine in verband met hun ongewenschte agitatie ten gun ste van de invrijheidstelling van Panga- los overgeplaatst. Er hadden vier arres taties plaats. In regeeringskringen maakt men zich niet bezorgd, doch aan de' beurs noteerde het pd. st. 360, hetgeen aan de zenuwachtige stemming onder het publiek .wordt toegeschreven, ZANDVOORT. De verordening op de ont smettingen gewijzigd. Het oude gebouw van het Oude Mannen- en Vrouwen- gasthuis zal verdwijnen. De geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden goedgekeurd. Bezwaren tegen de toelating van dc hecren Gunters, Fracnkel en Druif. Verregaande huurschuld. Het vuur werk. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Zandvoort op Donder dag 14 Juli, des avonds half acht. Voorzitter: de heer H. van Alphen, burgemeester. Afwezig zijn de leden Mevrouw Weenink, Van der Plas en Gunters. Hamerstukken. De volgende agendapunten werden zonder hoofdelijke stemming goedge keurd; Voorstellen tot wijziging der ge meente-begrooting en het doen van af- en overschrijvingen van den dienst 1926. Verzoek van MeJ. H. A. Konijn, om haar eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan school B. ingaande 1 September 1927. Verzoek van het bestuur der Maria- school om f 758.80 beschikbaar te stellen voor inrichting van een school lokaal. Voorstel tot wijziging van artikel 46 der Algemeene Politie-verordening. Verzoek om ontheffing van de Ver ordening ex art. 35, 2e lid der Drank wet. Voorstel tot verkoop van 2 boomen. Voorstel om ontheffing toe te staan van het bepaalde bij artikel 14 der Bouwverordening, betreffende het bouwen van een schuur in het duin- terrein. Verordening op de ontsmettingea De Raad vereenigt zich met een voorstel van den heer Zwaan, om de verordening op de ontsmettingen zóó te wijzigen, dat voor gemeentereke ning kunnen worden ontsmet perceelen met een huurwaarde van beneden f 400 en perceelen, waarvan de bewoner een inkomen heeft van f 1000. Het oude gebouw van het Oude Mannen- en Vrouwen- gasthuis. Het voorstel van B. en W., om het oude gebouw van het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis, zoodra het in eigendom der gemeente is overgegaan al te breken, wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, nadat de Voorzitter had medegedeeld, dat een eventueele restauratie wel f 16.000 zou moeten kosten. B. en W. hadden zich nog- tot de stichting „Hendrik de Kefjser" in Amsterdam gewend om een subsidie, maar die werd niet toege staan. Dit historische gebouw zal dus weldra, verdwijnen. r Do geloofsbrieven der nieuw gekozen raads leden. De geloofsbrieven van de nieuw ge kozen raadsleden worden onderzocht. De heer Van Voorthuysen deelt namens de commissie van onderzoek mede, dat de geloofsbrieven ln orde zijn bevonden. De heer Heintzbergen oppert bezwaren tegen de toelating van de heeren Fraenkel en Druif, die volgens hem onwettige middelen bij deze ver kiezing zouden hebben gebezigd, o.a. door aan de heeren A. Terol en J: K er km an geld te presenteeren wanneer zij zich als candidaten wilden terug trekken. Spreker vraagt, of de Voor zitter van een en ander op de hoogte is. Der Voozitter antwoordt dat hem hiervan officieel niets bekend is. Hij geeft den leden, die bezwaren tegen toe lating van nieuwe raadsleden hebben, den raad om krachtens artikel 33 der Gemeentewet bij Ged. Staten bin nen acht dagen in beroep te gaan. De Raad vereenigt 'zich met deze zienswijze. Alle nieuw gekozen leden worden toegelaten. De heer Van den Bos stemde tegen de toelating van de heeren Gunters en Druif en de heer Heintz bergen tegen dc toelating van de heeren Fraenkel en Druif. Aan de orde komt een bespreking van het rapport der commfesie van onder zoek naar den bouw der gemeentewo ningen aan de Marisstraat en den Pa rallelweg. Volgens den heer Geers zouden er grondstoffenbij dezen bouw gebezigd zijn. die in strijd waren met de bepa lingen van de betreffende verordening. De heer Heintzbergen stelt voor, dit rapport aan te houden, om eerst te doen onderzoeken wie in deze kwestie de schuldige is. de uitvoe rende of de ordergevende macht. De Rand vereenigt zich zonder hoof delijke stemming met dit voorstel. Prise d'cau. Het voorstel van B. en W. tot stich ting van een eigen prise d'eau wordt op voorstel van den Voorzitter, om dat verschillende leden (o.a. het des kundige lid Van der Plas) afwezig zijn. aangehouden. Huurschuld BU het aan de orde stellen van het voorstel tot uitzetting van bewoners uit gemeentewoningen wegens huur schuld deelt de Voorzitter mede. dat verschillende bewoners, als het zoo ver komt, hun schuld zullen hebban aangezuiverd. De heer Heintzbergen heeft, evenals de heer Geers, met schrik kennis genomen van den grooten ach terstand bU het betalen der huur. De laatste heeft gehoord, dat er zelfs men- schen bij zijn, die veertig weken huur schuld hebben. Spreker wil hen, die acht weken huurschuld hebben, niet ge lijk doen behandelen met de bewoners, die zulk een groote schuld hebben. Met eerstgenoemden zou nog eens onder handeld kunnen worden. Spreker vraagt of de administratie van deze woningen wel in orde is. Van kwijtschelding wil hij evenwel niets hooren. De heer Zwaan komt er ook tegen op. dat men de schuld zóó hoog heeft laten oploopen. Spreker vraagt, of het nog niet eens met het afbetallngs- systec-m geprobeerd kan worden. De Voorzitter merkt op, dat er altijd huurschuld geconstateerd wordt. Herhaaldelijk heeft spreker persoonlijk de menschen op hun verplichtingen ge wezen. Hij wil evenwel aan de bezwaren van de heeren Heintzbergen, Geers en Zwaan tegemoet komen en stelt voor, al leen 'n procedure te beginnen tegen de be woners. die meer dan acht weken huur schuld hebben. De Raad vereenigt zich hiermede. Op voorstel van den heer Zwaan wordt tot na 1 Augustus aangehouden het voorstel tot ontbinding van de over eenkomst. aangegaan met een strand- pachter, teneinde hem nog een kans te geven, de helft van de pachtsom van 1926 en de helft van die in 1927 aan te zuiveren. Schadeloosstelling. De heer Padt stelt voor, aan mej. Kerkman—Van der Burg een schade loosstelling van f 200 te verleenen, om dat zU bij het schoonmaken van het nieuwe gebouw van het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis, een ongeluk ge kregen heeft. Over dit voorstel staken de stemmen met 5 tegen 5. Het verzoek van mej. Kern, om haar eveneens een schadevergoeding wegens een haar overkomen ongeval te geven, wordt door den raad met algemeene stemmen afgewezen. Rondvraag. De heer Zwaan verheugt er zich over, dat er tegenwoordig nogal eens een vuurwerk wordt afgestoken. Hij- vraagt evenwel den Voorzitter, het pu bliek meer in de gelegenheid te stellen, het vuurwerk gade te slaan. Prikkel draad houdt de menschen nu op zulk een grooten afstand, dat de groote stukken niet gezien kunnen worden. De Voorzitter antwoordt, dat hij met genoegen de afzetting wat ruimer wil laten maken, als er tenminste een Oostenwind waait, zoodat de vonki)"< naar zee vliegen. Met Westenwind kan het vuurwerk evenwel gevaarlijk zijn. De heer Geers vraagt, om de trap van het strand naar de Zeestraat vrij te houden voor het publiek, dat het vuurwerk op het strand wil zien. Bij het laatste vuurwerk was deze trap zóó vol, dat daar niemand meer passeeren kon. De Voorzitter belooft, zijn aan dacht hieraan te zullen wijden, Te tien uur wordt de openbare verga dering gesloten. HAARLEMMERMEER Geen huur-verordenlng- Het Vliegveld Schip hol en de Zondagsrust. De Raad dezer gemeente kwam Don derdagmiddag bijeen. Aan Mej. A. Buisma werd eervol onslag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 7 aan den Bennebroekerweg hoek Aalsmeer- derweg alhier. Verder werd eervol ontslag verleend aan den heer W. J. Klaver, als hoofd der openbare school voor lager- en ulo- onderwijs te Hoofddorp, met ingang van 1 Januari 1928 en zulks onder dank zegging voor al hetgeen hij gedurende zoo'n lange reeks van jaren in Haar lemmermeer in het belang van het onderwijs heeft gedaan. De geloofsbrieven van alle nieuw- gekozen raadsleden zijn in orde bevon den en daarom werd voorgesteld allen toe te laten. De raad besloot daartoe. Naar aanleiding van ingekomen adres sen van de afdeeling Nieuw-Vennep van den Ned. R.K. Arbeidersbond; van den Ned. bond van arbeiders in het land-, tuinbouw en grondbedrijf en van den Ned. Chr. 1 andarbeidersbond, houdende verzoek om in verband met de aanstaande opheffing van de huur- commissie van gemeentewege maat regelen te treffen om een onredelijke opdrijving der huurprijzen tegen te gaan, deelde de voorzitter mede, dat B. en W. om principieele en practische bezwaren van oordeel waren om zich van het indienen van een voorstel te moeten onthouden, doch rekening houdende met de mogelijkheid dat de Raad misschien een ander standpunt zou willen innemen met het oog op den korten termijn hebben gereed ge maakt en toegezonden een concept verordening ter voorkoming van onre delijke opdrijving van huurprijzen van woningen. De behandeling van deze verordening bleef echter achterwege omdat na eenlge discussie conform het voorstel van B en W. werd besloten om adres santen te berichten dat de Raad tot het vaststellen van een zoodanige ge meentelijke huurverordening niet zal overgaan. Bij de rondvraag stelde de heer van Wijk verschillende vragen betreffende het. vliegveld Schiphol. ^Hjj had gele zen in een der groote dagbladen dat verleden Zondag het record was be reikt hiet betrekking tot het houden van pleziervluchten en vroeg of inder tijd voor den aanleg van het vlieg veld ook de toestemming van het ge meentebestuur was gevraagd en ver kregen en of daarbij ook bepalingen waren gemaakt ten opzichte van hand having vah dc Zondagswet; zoo niet dan wenschte hij te weten of er een weg is voor B. en W. om meer invloed uit te oefenen tot bevordering INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. osco Zondagsrust en of de K. L. M. Zon dags zooveel pleziervluchten kan orga- niseeren als zij dat wenscht. De heer Gerritse drong er bij den Wethouder van Schooten op aan om van gemeentewege een toeslag te ver leenen ingeval bewoners van goed- koope woningen door de opheffing der huurwetten wegens onredelijke op drijving der huurprijzen in moeieljk- heden zouden zijn geraakt. VELSEN. HET TWEEDE CONCERT VAN „DE EENDRACHT". Donderdag gaf de harmoniekapel ..de Eendracht" haar tweede aan de ge meente aangeboden concert in Velser- beek. Alhoewel de opkomst van het publiek door het minder gunstige weer minder groot was dan bij het eerste concert, hebben de aanwezigen kunnen genieten van de mooie muziek. „De Eendracht" heeft thans haar plicht gedaan. Het is nu nog de vraag, of hiermede de concerten in Velser- beek zijn afgeloopen, of dat ook andere vereenigingen zich zullen laten hooren. Het zou jammer zijn, indien de fraaie muziektent thans al voor den geheelen zomer op non-activiteit zou worden ge steld. BEZOEK BURGEMEESTERS EN SECRETARISSEN UTRECHT. Donderdag bracht de Vereeniglng van Burgemeesters en secretarissen in de provincie Utrecht een bezoek aan de gemeente. Ten raadhuize werden de bezoekers ontvangen door burgemees ter Rijkens en de wethouders Hand- graaf en Dunnebier. De korte toe spraak van den burgemeester werd be antwoord door den voorzitter der ver- eeniging dr. J. C. Graaf van Randwijck, burgemeester van Amersfoort. Na. in Velserbeek te hebben geluncht vertrok het gezelschap per autobus naar den sluisbouw, welk werk werd bezichtigd onder leiding van den hoofdingenieur den heer C. T. Heyning. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regel. Koopt geen RIJWIELbij den KRUIDENIER en geen horloge in een kleedingmagazifn. U doet echter niet anders wanneer U artikelen koopt met CADEAUX. 4 van ds bouwcL HUIZE „HOFWYCK". RESTAURATIE HUYGENS BUITENVERBLIJF. Eindelijk is het dan gekomen tot de restauratie van het bekende buiten verblijf van Constantijn Huygens te Voorschoten. Omtrent de resultaten schrijft men aan de N.R.Ct. het volgende; Het landhuis heeft zijn vroegere be koring, zoowel in- als uitwendig, her kregen. Een steenen landhoofd leidt fcot de brug en deze overgaande staat men voor den ingang, opgetrokken uit Gildenhauser zandsteen. Midden daar boven is het familiewapen van Huygens aangebracht, een Fransche lelie geflan keerd door links beneden en rechts boven, een leeuw, zoomede fraaie car touches. gebeeldhouwd in hardsteen door Hagedoom. Een groote massief eiken deur met ijzeren klopper geeft toegang tot de hal, welke bevloerd is met blauwe en witte tegels. Vervol gens komt men in de groote zaal, in het midden waarvan zich een antieke schouw van Saint Anne marmer be- vindta Daar beneden is het sousterrain waarvan de vloer bedekt is met hard- steenen tegels; de wanden zijn bezet met oude Friesche wandtegels De verdieping daarboven wordt geschraagd door een onderslagbalk met standvin- ken, waarover gewone balken met troggewelfjes. De bovenverdiepingen rusten op moerbalken met kinder bintjes, welke nagenoeg alle zijn ver nieuwd. Een massief eiken trap van bij zondere contructie leidt tot de boven- gelegen kamers en den zolder. Ondanks de goede beschrijving van Hofwijck is het niet gemakkelijk geweest, deze te reconstrueer en. Zij is gemaakt naar een trap, welke nog aanwezig is in een huis te 's Gravenhage. dat eveneens door Pieter Post is gebouwd- De deuren zijn voorzien van gesmeed ijzeren klin ken. De glas-in-loodramen kunnen af gesloten worden met eikenhouten luijcen. De kap is gedeeltelijk ver nieuwd en gedekt met leien. De schoor steen is, evenals de daarop staande finale, geheel vernieuwd. De inwendige restauratie is geschied aan de hand van gegevens in het be kende gedicht van Huygens betrek king hebbende op JHofwijck vermeld, en van de fragmenten, welke in de ruïne nog zijn gevonden. Voor den ingang zal waarschijnlijk een rozentuin worden aangelegd. Het ligt in de bedoeling, het gebouw te bestemmen tot museum van voor werpen uit den tijd toen het werd ge-

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10