Cricketbeschouwingen NED CRICKETBOND EERSTE KLASSE TWEEDE KLASSE HAARL. CRICKETBOND BUITEN DE COMPETITIE CRICKET IN ENGELAND ZWEMMEN HET NEDERLANDSCH ELFTAL TE ANTWERPEN. INTERNATIONAAL CRICKET TE HILVERSUM. Zooals dc verslagen reeds hebben ge meld. is het vertegenwoordigend Neder- landsch elftal er niet in geslaagd, het Anglo-Belgisch elftal te kloppen, in tegendeel gclooven wU. dat indien de speeltijd een half uur langer had ge duurd, de gastheeren aan het langste eind hadden getrokken. Dit zou evenwel niet geheel en al verdiend zijn geweest daar de Hollandsche aanvoerder reeds op den eersten dag het consigne „Hit ten" gaf. teneinde de mogelijkheid van en beslissing in deze anderhalf daagsche ontmoeting te kunnen tegemoet zien. Over het algemeen kunnen wij over de verrichtingen van onze menschen wel tevreden zijn. Max Jansen deed fraai werk met het slaghout, doch was er als bowler absoluut uit, terwijl ook zijn fielden zeer veel te wenschen overliet. Het bowlen van den V.V.V.-speler J. J. Grootmeyer. was een openbaring, hij bracht constant de batsmen in moeilijk heden waardoor op hem dan ook uiterst langzaam werd gescoord. Indien Tonny de Beus alle kansen, welke op den Am- sterdamschen fastbowler waren gege ven had geaccepteerd, dan waren zijn cijfers (586) heel wat fraaier ge weest. Ook Rlncker heeft goed werk gedaan door 6 wickets voor 10 runs per stuk te nemen, doch het geluk was hierbij ge heel op de hand van den V.R.A.'er, die eenige zeer goedkoopc slachtoffers maakte. Dat de Hollandsche aanvoerder ln de eerste Belgische innings van een goede twee honderd rur.s nagenoeg niet changde, achten wij een groote fout. Noch Terwlcl, Jansen of Maas hebben een serieuse kans gehad om hun capa citeiten te toonen, zoodat dc Belgische batsmen, eenmaal gewend aan het harde bowlen, langzaam maar zeker in staat werden gesteld, het Hollandsche totaal te passeeren. Was het fielden op den eersten speel dag heel slecht, de volgende dag was speciaal het grondwerk zeer voldoende en hoewel de oneffenheden ln het veld vaak onoverkomelijke moeilijkheden aan dc fielders opleverden, werden maar heel weinig runs cadeau gegeven. De Engelschen. die voor 10/11 deel uit maakten van de Belgische nationale ploeg, hebben een uitstekenden wed strijd gespeeld. De mooi spelende crlcketploeg van de Rhine-Army heeft de vorige week het publiek in Hilversum doen genieten van inderdaad mooi spel. Wc kunnen ons niet herinneren, dat ooit een dergelijk sterke ploeg op onze velden partij heeft gegeven; het is dan ook tc verwonderen dat onze combinaties in beide ontmoe tingen het onderspit moesten delven. Batsmen als Carr, Ray en Hogg zijn in ons goede landje niet te vinden, het aantal strokes, waarover deze heeren' de beschikking hebben, zijn legio en de snelheid waarmede vooral op den eersten dag de runs kwamen, nagenoeg pheno- menaal. Weer was het J. J. Grootmeyer die in den tweeden wedstrijd duidelijk zijn groote kracht als bowler demon streerde, door niet alleen de score laag te houden, doch een oogenblik een wer kelijk overwicht op de Engelsche verde diging had. De bowlery, in handen van Capt. Sutton, Mack, Daly, Hogg en Carr, was zeer voldoende en het bleek dan ook spoedig, dat het den Hollandschen bats- men niet gemakkelijk werd gemaakt de runs te maken. Het mooie fielden en fraaie werk van Rny achter de palen was mede oorzaak, dat de score steeds zeer langzaam steeg, zoodat de Hol landers met een gemiddelde snelheid van veertig runs per uur genoegen moes ten nemen. Carr, als slow en googllebowler puz zelde de batsmen, dat het een lust was om te zien en immer moest de Hol landsche verdediger de oogenschijnlijk eenvoudige ballen met groote moeite spelen. UMPIRE HaarlemH.-D. V. S. Het zich herstellende Haarlem is het niet mogen gelukken, de derde overwin ning in successie te behalen. Ware de re gen niet als spelbreker opgetreden, dan had het er donker voor de Schiedammers uitgezien Toen Haarlem het tot 160 had geschopt, bij Hermes 1 wicket (J. Offer man) neer was voor 20 runs, en met nog slechts één uur speeltijd, dus toen de wedstrijd reeds practisch een draw was, besloot men na een regenbui voor goed te stoppen. Haarlem verliest oudergewoonte den toss. wat achteraf geen nadeel bleek. Vuylsteke verkoos n.L fielden, alvast re kenende op een inningsovcrwlnnlng. Met een >tand van 747 scheen hier nog wel kans op, doch toen Maas een de monstratie ging geven, begon menig Schiedamsch hart angstig te kloppen, wat in het veld duidelijk merkbaar was. Op een stand van 12 valt het eerste wicket, n.l. dat van Van der Lee (6), waarmee Engering zijn eenigste wicket had. Van Damme maakt het ook kort en wordt voor 1 achter het wicket gevangen op den goed bowlenden Van Buysen. Bieshaar wil dan hierna te vlug scoren; hll wordt gemakkelijk na een mislukten slag gevangen; v. Woer- kom volgt hem dan gauw op voor 13. Maas en Nagtzaam houden tot half één stande waarna tijdens een regenbui, besloten wordt, te lunchen. Deze lunch duurt echter tot 3 uur, zoodat veel speeltijd verloren ging. Als dan weer be gonnen wordt, vallen spoedig de wickets van Nagtzaam en Fortgens, die beiden te wild waren op het bowlen van Van Buysen. Voor den eersten keer van het jaar laat Jaski zien. ook nog wel iets van cricket te kennen. Met Maas stijgt de score, totdat op 81 Jaski voor een goede 15 wordt gevangen door Beukers. Van Buysen bowlt intusschen maar steeds door. wat tot resultaat heeft, dat Maas en later ook Onkenhout op hem óók be ginnen te slaan. Zoowel Maas, als On kenhout slaan een zes op hem. vooral de 1 mi te was zeer hard. Het publick be gin» zich dan te roeren; de bowlery wordt naar alle kanten afgestraft. Maas is intusschen gemist geworden. Op 145 wordt Onkenhout voor 19 gebowld. Maas is dan dicht in dc buurt van zijn century, doch als Hazes ook is uitgegaan en de laatste man er is, begint men echter te twijfelen of hij de nog ber.oodigde 10 runs wel zal halen. Onverwacht wordt hij dan echter zelf op een doodgewonen bal ge bowld. zoodat hij voor de zooveelste maal op het kantje af de 100 niet haalt. Over de hierna volgende Hermes-in- nings, ais er nog sprake is van een in nings, kunnen we heel kort zijn. De ge broeders Offerman openden. Al spoedig wordt de goede Offerman op een stump- kans gemist; echter komt dit niet duur te staan, daar spoedig Hazes zijn wicket neemt, na een goede vang van Onken hout. Als Visscher dan nog even gebat heeft, wordt op een totaal van 20 voor 1 gestopt met nog 1 uur speeltijd. Haarlem heeft dus door den regen een goede kans op de overwinning verlo ren; daar er 3 uur werkelijke speeltijd was. krijgt ieder dus één punt. De scores luiden als volgt: le innings Haarlem: A. v. Woerkom c. Engering b. v. Buysen 13 W. F. v. d. Lee c. P.Scheffer b. Engering 6 F. v. Damme c. Lindeman b v. Buysen 1 A. G. Bieshaar c. Vuylsteke b. v. Buysen 8 A. Maas bowled v. Buysen 90 N. Nagtzaam bowled v. Buysen 0 J. Fortgens c. Engering b. v. Buysen 0 F. C. Jaski c. Beukers b. v. Buysen 15 W. Onkenhout bowled J. Offerman 19 J. Hazes :ur« out 2 P. v. d. Bergh not out 0 Extra's 6 Totaal 160 Bowlingcijfers Hermes: Engering 22 6 1 64 v. Buysen 25 1/3 5 7 66 P. Scheffer 2 0 0 6 J. Vuylsteke 10 0 1 J. Offerman 2 0 1 17 lste innings Hermes. A. Offerman not out 5 J. Offerman c. Onkenhout b. J. Hazes 11 C. Visscher not out 4 J. Beukers did not bat J. Vuylsteke did not bat J. Nolet did not bat J. Lngering did not bat. K. Pomes did not bat. P. Scheffer did not bat. J. v. Buysen did not bat. F. Lindeman did not bat. Extra's 0 Totaal 20 Bowlingcijfers: A. Maas 51/2 10 8 J. Hazes 5 2 1 12 R. C. H. I—V. R. A II In een voortdurenden regen trok R. C. H. het veld in; De Jong en De Graaf openen het bowlen op W. v. Breukelen en Dr. Hofstee. Reeds in de 2e over wordt laatstgenoemde door H. de Jong ge- cleand. De volgende batsmen volgden zijn slechte voorbeeld en regelmatig vielen de wickets. Slecht R. de Gorter slaagde er in, 15 runs te maken, doch zijn batten was slecht en buitengewoon gelukkig. Voor slechts 28 runs zat het geheele V.R.A.-elftal weer aan den kant. Vermelding verdienen nog twee schit terende catches van W. Spoor en P. Dik. De bowlingcijfers, waren natuurlijk prima en luidden J. de Graaf 514; H. de Jong 411. R. C. H. had dus een zeer mooie kans op de overwinning, te meer daar V.R.A.'s beste bowler Dolleman niet aanwezig was, ja zelfs een driepunten-overwin ning zou mogelijk kunnen zijn. De aan voerder der bezoekers was evenwel van geheel andere gedachten. Hoewel het thans, op eenige buitjes na, geheel droog geworden was, wenschte hi) niet het veld in te gaan, daar naar zijn meening het gras te nat was. Het was toen pas twee uur en men besloot te wachten. Maar het bleef wachten. On danks alle mogelijke moeite, aange wend door captain Kuyt, was De Kos ter niet tot andere gedachten te bren gen. Gespeeld werd er niet. Zelfs werd nog het advies ingewonnen bij den heer v. Buysen, die op het Haarlem- veld met H. D. V. S. speelde, maar niets baatte. Tot half zeven hebben belde partijen in de kleedkamers gezeten, terwijl een half uur spelen voldoende was ge weest voor het maken van dc benoodlg- de runs. We zijn werkelijk benieuwd, hoe de beslissing van den N. C. B. zal zijn. Haarlem 3 aRood en Wit 3 a Deze wedstrijd is geëindigd met een groote overwinning voor v. Aken c.s. Haarlem bat eerst en maakt het voor den H. C. B. fatsoenlijke totaal van 72. Heimig 11; v. Hctem 17; Smits 13 not out en extra's 12. In deze Innings behaalde v. Baas- bank de fraaie cijfers van 7—22, ver der Faber 2—31 en v. Aken 17. De eerste wickets geven Haarlem een goede kans op de overwinning, doch J. v. Baasbank en J. Merchant doen de hoop spoedig verliezen. Het totaal wordt voor 3 wickets ge passeerd. waarna de stumps worden opgeborgen. Voor Rood en Wit scoorde: v. Baas- bank een harde 54 not out en Mer chant 34, terwijl het totaal van 116 door 13 extra's werd gecompleteerd. De bowlingcijfers van Haarlem waren niet fraai, d.w.z.: Dik 1—30, Blok 116, Hetem 0—17, Teschmacher 225 en Heimig 016. Rood en Wit wint dus met runs en wickets. c. v. h.—a. v. o. s. Gewonnen door A. V. O. S. met 10 runs en 8 wickets op de eerste Innings. J. Stol en K. Rypma openen op het bowlen van H. Klerk en D Brnuck- mann. Spoedig blijkt, dat C. V. H. zeer gehandicapt is wegens het niet mee spelen van A. J. Roodt en O. KeUzer. tenminste het geheele elftal met uit zondering van K. Rijpma en Kievit, faalde. Vooral Brauckmanr. weet met succes den bal te hanteeren. Voor zegge 49 runs. zat geheel C. V. H. weer aan den kant. Hiervan had Rypma 11. Kie vit 10 not out H. Klerk 4—19. D. Brauckmann 619. J. Klerk 0—4. Chr. Klerk en C. J. Kroon openen op het bowlen van A. Kroon en H. Traan- berg, die ook weer eens van de partij ls. Chr. Klerk gaat voor een nuttige 16 run out. De twee volgende men schen zijn ook spoedig verdwenen, cioch C. J. Kroon scoorde 22 not out. Op 59 wordt door A. V. O. S. wegens de slechte weersgesteldheid gesloten, voor het verlies van 3 wickets: A. Kroon 1—16. H. Traanberg 1—25 C. Oldenburg 09, K. Rijpma 0—1. BloemendaalR. C. H. II. Gewonnen door Bloemendaal met 31 runs. Een wedstrijd van lage totalen. Bloe mendaal wordt eertt ingestuurd en brengt het tot slechts 36 runs, waarvan alleen J. Beyk met 10 in de dubbele cijfers kwam. De bowlingcijfers van R. C. H. waren natuurlijk uitstekend. Spoor 6 voor 23 en Blankenstein 4 voor 9. Ook R. C. H. faalt aan de wickets. Vooral v. Dam heeft ditmaal met den bal veel succes. Op 35 hebben alle R. C. H.'ers een beurt gehad. Slechts Blan kenstein met 14 kwam in de dubbele cijfers, v. Dam bowlde 7 voor 9 en Beyk 2—20. Met 1 run voorsprong wordt Bloemen daal nogmaals ingestuurd. Nu gaat het iets beter. Voornamelijk door toedoen van J. Beyk (28) en v. Dam (10) wordt het totaal 59. Blankensteyn bowlde nu 43, Spoor 036, v. Galen 010 en J. Paape 6—5. De tweede innings van R. C. H. levert slechts 29 runs op. Pape met 12 droeg zijn bat door de innings. De rest faalde volkomen. Bowlingcijfers: Bloemendaal 2e in ning: J. Beyk 5—13 en v. Dam 413. Bloemendaal wint dus met 31 runs. Cricket-tournooi Flamingo- juniores. AMSTERDAM EN HAARLEM WINNEN. De wedstrijd om het kampioenschap ging tusschen Amsterdtm en Den Haag waarbij de Amsterdammers tenslotte de zege behaalden. De Amsterdammers zijn geweldig op dreef en straffen de bowlery geducht af. Op 82 komt pas de eerste scheiding; doch de overigen met Witteboi aan het hoofd brengen de Haagsche bowlers bijna tot vertwijfeling. Witteboi scoor de een door geen enkele kans ontsierde 76, goed bijgestaan door Glerum 49. Het totaal werd tenslotte 223. W. v. d. Bosch bolwde 456. R. Schill 1—59, G. Lob 3—72. Bylan 1-2, terwijl vier andere bowlers te samen voor 21 runs zonder succes den bal hanteerden. De Hagenaars willen nu den tijd uit spelen, wat echter niet naar wensch ge schiedde. Op 5 viel reeds het eerste wicket, alleen de kleine W. Schill wist in twee uur. door zeer goed verdedigen een 19 runs te maken. Lob en v. d. Bosch scoorden ieder 14 runs doch de rest faalde. Voor 76 zat het geheele elftal, dank zij het uitstekende fielden en bowlen der Amsterdammers, aan den kant. Meijer 417, Glerum 5—36, Laurence 1—3, Klink 0—5. Amsterdam wint dus met 147 runs. De Haarlemsche Juniores brachten er den tweeden dag ook meer van te recht. Leiden werd het veld ingestuurd, terwijl Tuinman en De Koe openen. Belden -zijn evenwel zeer spoedig terug. De Noo van Haarlem en v.d. Togt van R. en W. weten eenige runs te scoren, doch v. d. Togt wordt dan uitgegeven door den Leidschen umpire. De „staart" bracht er nog het meest van terecht, maar verder dan tot 67 brengen ze het niet. De Noo 14, v.d. Togt 13, de Jong 2—21, de Vrind 4—17, v. Goor 2—7, Schüdel 1—14, v. Es 1—0. Leiden faalde geheel op het zuivere bowlen van v. d. Togt, uitgezonderd De Jong 13.. Vermelding verdienen eenige goede catches van Tuinman op point en van de Noo op square leg. Totaal 44. v. d. Togt bowlde 712, L. de Noo 0—8, de Vries 06, Misset 1—9. Leiden begint een tweede innings, doch De Koe staat zóó vreeseUJk te prikken, dat de tijd meer en meer ver strijkt. Hij stond een uur op de mat voor geen enkele run! Alleen op het laatst zette hij met den kleinen Rood enWitter, Goossens 'n aardigen stand op De Koe 22. Goossens 11. Leiden, dat nog drie kwartier moest spelen en 62 runs moest scoren om te winnen, gaf den strijd op, zoodat Haarlem met 23 runs op de eerste innings won.. Oxford—Cambridge; Gentle men-Players; Kennedy's fraaie cüfers; Hobbs scoort honderd centuries voor Sur rey; de competitie. Geheel volgens de verwachting zijn de studenten van Cambridge University erin geslaagd hun collega's van Oxford te kloppen al heeft het geducht gespan nen en verkeerde het publiek langen tijd in onzekerheid. De eerste Gentlemen—Players wedstrijd toonde een duidelijk overwicht van dc zijde der Profs, en slechts de regen (op Donderdag werd n.l. niet gespeeld) was oorzaak, dat de verdiende overwinning aan Hobbs c.s. ontging. Nauwelijks hersteld, of John Berry Hobbs doet weer van zich spreken. HU maakte in den wedstrijd tegen Kent n.l. weer eens een century en zulks zou zeker voor den Surrey crack niets bij zonders zijn. indien deze honderd niet Juist de honderste was. welke Hobbs voor zijn county maakte. In totaal ls dit zijn 142ste in Engelsch eerste klasse cricket. Ondanks deze prestatie, vermochten de Londenaars den wedstrijd niet uit het vuur te slepen; Kent had n.l. reeds de flinke score van 467 (Chapman 113. Logge 104) bijeengebracht, waartegen over Surrey slechts 245 (Hobbs 112) en 126 voor 2 stelde en dus de vijf pun ten voor de voorsprong op de eerste in nings aan Kent moest afstaan. Lancashire behoudt in de competitie nog steeds de leiding en ook in de af- geloopen week is ae county nog een wei nig op de concurrenten uitgeloopen door een fraaie overwinning op Hamp shire, doch ook Leicestershire deed uit nemend werk met de outsider Derby shire te kloppen, waardoor de county met Surrey van plaats verwisselde en de vierde plaats op de ranglijst be zette. Notts is nog steeds een goede tweede en Derby nr. 3. Yorkshire is nr. 6 en Middlesex nr. 7. doch het onderlinge verschil tusschen deze counties is in derdaad zóó gering, dat met geen mo gelijkheid eeniij prognostic betreffende den eventueclen eindstand is te geven, de competitie ls werkelijk in jaren niet zoo spannend en interessant geweest. UMPIRE. De nieuwe Zweminrichting aan de Houtvaart. DE OFFICIEELE OPENING. Een groot aantal genoodigden, belang stellenden en demonstranten waren Za terdagmiddag 4 uur op de nieuwe ge meentelijke 1 Zweminrichting aan de Houtvaart aanwezig. Onder de officieele personen waren de burgemeester van Haarlem, de heer Maarschalk, de wet houders dc heeren Mr. A. Bruch, M. A. Reinalda en Mr. M. Slingenberg, bene vens een aantal raadsleden. De garnizoenscommandant, Majoor De Reede, Directeuren van Middelbaar On- derwUs-inrichtingen, Hoofden van scho len enz. enz. Ook de voorzitter van den N.Z.B., de heer Bredius, was op de „overdekte tri bune". Wethouder Bruch plaatst zich aan de tegenovergestelde zijde en vangt zijn openingsrede aan. Hij memoreert het Jubileum van Mr. Heerkens Thijssen, waardoor deze niet aanwezig kan zijn en begint zijn dank uit te spreken aan hen die zich hebben ingespannen om te ge raken tot het thans bereikte doel. In de eerste plaats aan den dienst der Lichamelijke opvoeding, aan wiens hoofd de heer H. L. Warnier staat aan wiens onvermoeid streven het te danken is, dat Haarlem van alle steden des lands, aan de spits gaat wat betreft het zwem- onderricht op de scholen en een voor beeld is voor zoovele andere plaatsen. Voorts herinnerde de heer Bruch aan het groote aandeel dat Dr. Merens had in de ontwikkeling van de zwemsport in Haarlem. Ook bracht hij hulde aan mej. Zand- stra en de heer Bongertman, die op het gebied van zwemonderwijs aan school kinderen een vooraanstaande plaats in nemen, de eerste reeds met eere genoemd in 1908, de tweede door zijn nieuwe methode een zeer op den voorgrond tredende peroonlijkheid. Dank bracht de Wethouder aan allen die gearbeid hadden by het tot stand komen van het nieuwe gebouw, wat het materialistische gedeelte betrof. Aan den heer Dumont, den directeur van Openbare Werken en zijn staf de heeren De Bordes en Ir. De Lange e- tuigt hij hulde voor hetgeen door hen tot stand stand is gebracht. Spreker herinnerde aan den tijd, toen door den heer Sprenger aan het gemeentebestuur verzocht werd zijn zwemschool van het Zuiderbuitenspaarde te mogen ver plaatsen naar een terrein geleden op de plaats waar vroeger de oude Brouwers kolk was. Dit verzoek werd ingewilligd en op deze oude Brouwerskolk exploiteerde de heer Sprenger zijn zwem- en badinrichtingen, later door de gemeente Haarlem in be heer genomen. De rede van den heer Bruch werd met een langdurig applaus beloond. DE ZWEMWEDSTRIJDEN EN DEMONSTRATIES. Na de openingsrede door Mr. A. Bruch werd door twaalf dames een buitenge woon mooi nummer figuurzwemruen uitgevoerd. Onder leiding van mevr. Van den Berg hadden de dames een serie mooie figuren ingestudeerd, die bij het publiek zeer in den smaak vielen. Na afloop overhandigde de heer H. L. Warnier, inspecteur van den dienst der lichamelijke opvoeding, aan alle dames een bouquet. Een groot deel van het programma werd gevormd door een demonstratie van een methode voor school-zwemon- derricht. Begonnen werd met droog zwemmen, onder leiding van den heer Wieland Los. Eerst wordt de beenslag aangeleerd en vervolgens arm- en been slag gecombineerd. De heeren Admiraal en Nieuwenweg demonstreerden met een groep leerlin gen dezelfde oefeningen, maar nu in het water, waarbij de jongens met bus sen en kurken drijvend gehouden wer den. In het midden van het bassin ge komen hadden de jongens soms de grootste moeite om aan den kant te komen. Sommigen zochten dan hun toe vlucht tot den „hondjes-slag", maar een waarschuwing van den instructeur riep ze weer tot de orde. Wat op deze wijze tot stand komt, liet de heer Bongert man zien. Vroeger was het een zeld zaamheid als op één school een behoor lijk aantal leerlingen zwemmen kon, nü sprong van school 21 een heel leger tje Jongens in het water en liet zien dat zij dc zwemkunst volkomen meester waren. Verscheidenen zwommen zelfs 'n goeden crawl-slag. Onbewust vormden deze jongens een flinke propaganda voor de zwemsport. Zij deden ons denken aan de bekende plaat der propaganda commissie van de N.Z.B.: „Kom er ook in, 't is fUn" Te viL'e sleg estafette 4 x 50 M. bracht Zignea, Delft en D. W. R. aan den start. De strijd ging voornamelijk tusschen Zignea en Waterratten. Op de derde baan had Zignea nog een belangrijken voorsprong. De finish was een hard nekkige race tusschen mej. P. Bongert man en mej. Gr. van Norden. waarbij de laatste met minimum verschil als eerste aantikte. Tijd van D. W. R.: 3 min. 5.2 sec.; Zignea: 3.6.2; de Delft 3.34.2. Een nummer, dat zeker niet ontbre ken mocht was het demonstreeren van het redden van drenkelingen. Behalve Te komische momenten bleek ook d. delijk de eroote vc-digheid van de 1: der Reddingsbrigade. De schoolslag estafette 4 x 50 M. voor veteranen ging tusschen H.V.G.B., D.W.R., de Delft en de Politie Sport- vereeniging. D.W.R. tikte als eerste aan met den tijd 3.18.1, terwijl H.V.G.B., die als tweede aankwam, gedkqualificeerd werd wegens onzuiver zwemmen. Ondertusschen leverde de Delft een verwoeden strijd tegen de politiemannen, om de 3e en 4e plaats. Met 1/10 seconde wist de Delft te winnen. Tijd van de Delft 3.37.1; Politie 3.37.2. Voor de wisselslag-estafette 4 x 50 M. verschenen slechts twee heerenploegen aan den start. H. V. G. B. bekampte hier D. W. R. De laatste baan was een mooie race, waarbij J. Schouw van H.V.G.B. den grooten achterstand aan merkelijk wist te verkleinen. D. W. R. won in 2.25.2; terwijl H. V. G. B. er 2 min. 28 seconden voor noodig had. Na een nummer schoonspringen van twee torens tegelijk werd het program ma besloten met een tweetal polowed- strijden. H.V.G.B. II speelde tegen D.W.R. H; eerstgenoemde wist met 10 te win nen H.V.G.B. bereikt het eerst den bal maar D.W.R. onderneemt den eersten aanval. Bogaard brengt zijn voorhoede aan het werk en onmiddellijk schiet Van den Berg hard in (1—0), D. W. R. schiet tegen de lat en ver volgens nog eens rakelings over. Rust komt met 10 voor H.V.G.B. Na de hervatting krijgt het H.V.GB.- doel het zwaar te verantwoorden. Ach tereenvolgens worden twee spelers van H.V.G.B. uit het water gestuurd zoo dat vijf H.V G.B'ers voor de taak worden gesteld om 7 vurige Waterraten in be dwang te houden. Zeker zouden de Waterratten gewonnen hebben, als ze het spel flink hadden geopend naar de vleugels. Nu werd het spel teveel in het midden gehouden, zoodat het H. V. G. B.-doel telkens op het laatste nip pertje voor doorboring werd bewaard. Het einde komt met een onverdiende H. V. G. B.-overwinning. In de andere helft van het bassin speelden tegelijkertijd twee dames-com binaties tegen elkaar. Na spannenden strijd wist blauw met 3—2 te winnen. Ongeveer 6 uur waren de wedstrijden afgeloopen, waarna de heer H. L. War nier met een korte toespraak de fraaie prijzen uitreikte. Het Int. Zwemfeest van „De Waterratten". A. LIEZENBERG RECORDHOUDER 200 M. RUGSLAG. krijgen daar dat record nog niet waj ingesteld. De bekende rugslagzwemmer A. Lle- zenberg van D. W. R.. die een zeer soepele rug-crawl zwom, won in 3 min. 9.3, gevolgd door J. H. de Haas (ZJAN in 3.12.3. terwijl J. Brandenburg (D. W. R.) 3 min. 28.1 nodig had. Vier maar 50 M. schoolslag voor heeren was het laatste nummer vóór de pauze. A. Z. wist op de eerste baan vóór te komen, maar op de tweede baan nam G.Z.V. de leiding over. De voorsprong werd vrij groot. Wel zwom Zank nog een flink stuk in, maar G.Z.V. liet zich niet meer van de eerste plaats verdrin gen. 1. G. Z. V. 2 min. 36.3, 2. A. Z. 2.40.4, 33. R.Z.C. 2-42. Na de pauze werd het programma voortgezet met de estafette 5 x 50 M. vrije slag (heeren) om den D.W.R.- wisselbeker. De eerste baan ging vrU- wel gelijk: op de tweede baan kwam Gent iets voor, maar werd nog steeds bedreigd door de Rotterdamsche Zwem- club en A. Z. Winnaar werd tenslotte de Gentsche Zwemvereeniging in 2 min. 42 sec.; 2. A. Z. 2.42.1; 3. R.Z.C. 2.44.3. De dames van de Waterratten voer den een nummer figuurzwemmen uit, dat onder leiding van mej. T. de Klerk veel bijval oogstte. Zestien dames vormden de letters D. W. R., waarna met een mooie groep ge ëindigd werd. Bij het popduiken behaalde A. de Keulenaar den eersten prijs in 29.3 sec., 2. G. de Lugt 30.3,; 3. B. J. van Aken 30.4 sec. Dit nummer was uitsluitend voor het personeel van de Haarlemsche zwemin richtingen. In de 200 M. schoolslag zagen wij den beroemden Belg Louis van Parijs aan het werk. C. Vrugt, die te laat startte, gaf keurig partU en verloor met pl.m. 3. M. De tweede serie was voor Korpers- hoek. 1. Louis van Parijs (G.Z.V.) 3 min. 2.3 sec. 2. Korpershoek (R.Z.C.) 3.6.3 3. C. Vrugt (D.W.R.) 3.12.2. De 100- M. vrije slag dames werd gewonnen door de snelle Marie Braun (O.D.Z.) in 1 min. 18.2; tweede was Marie Vierdag, die pas lid is geworden van het IJ in 1.21.2, Derde T. Baumeis- ter (O.D.Z.) 1.22. De 100 M. voor heeren weer een heel mooie race. De tweede serie ging tusschen De Nève uit Gent en Bannen berg (A.Z.). Deze laatste wist op fraaie wijze te winnen in den tijd van 1.9.3: 2. De Nève (G.Z.V.) 1.11.1; 3. J. H v. d. 'oud (R.Z.C.) 1.17.3. Na een mooie demonstratie schoon springen kwam de polowêdstriid G. Z. V. I (Gent) tegen D. W. R. I. Ter gelegenheid van haar eerste lus trum organiseerde de Haarlemsche Zwem- en Poloclub „De Waterratten" een groot internationaal zwemfeest in de nieuwe gemeentelijke zweminrichting aan de Houtvaart. Het dient direct ge zegd. dat ondanks het slechte weer alles uitstekend verliep. De afwerking van het uitgebreide programma nam natuurlijk veel tijd in beslag, maar toch was het laatste nummer nog vóór half zes afgeloopen. Te ongeveer half twee dreinde een koude motregen over het zwembad, zoo dat een groot deel van het publiek zijn toevlucht zocht in de kleed kamertjes. Toen het weer iets opklaarde, werd be sloten om de elementen maar te trot- seeren en zoo verschenen de dames en meisjes van de Waterratten aan den start voor 50 M. vrije slag (handicap). De beste zwemsters kregen een groote handicap, zelfs van 20 seconden, zoodat ook de minder goede zwemsters een mooie kans hadden op de overwinning. P. Jager won het nummer in 59 3/5 sec. Greet van Norden deed er juist één minuut over met een handicap van 20 sec., terwijl H. van Rijn derde werd in 1.1.1 en H. Haase vierde in 1.1.4. Op dezelfde wijze verliep de 50 Meter vrije slag voor heeren en jongens van De Waterratten. Hier verscheen een zeer groot aantal deelnemers aan den start. Vooral de vierde serie had een aardig verloop. De kleine H. Sneekes, die luid werd aangemoedigd, wist kranig zUn tegenstanders, die eenige seconden later vertrokken, vóór te blijven Eerste werd J. C. Tierie in 52 sec., 2. G. van Rijn 53.3, 3. J. H. Colegem 55 1. 4 en 5 J. Kollerie en C. van Es, beide 57.1 en zesde werd N. Kollerie in 574. Hierna kregen we het zeer spannende nummer estafette 4 x 25 M. wisselslag voor dames. In eerste serie vooral werd heftige strijd geleverd. maar op de laatste baan verzekerde O. D. Z. zich een voor sprong van ongeveer 5 M. vóór het IJ. Zignea werd gedisquaüficeerd omdat bij den rugslag met één hand was aan getikt. In de volgende serie werden O. D Z II en H D. Z. om dezelfde reden gedisquaüficeerd. O. D. Z. won het num mer en daarmee tevens voor de tweede maal de wisselkrans. Tijd 1 min. 9.2 sec. Het IJ werd tweede in 1.14.4 en Wa terratten derde in 1.27. Thans kwam de strijd om den Miss Blanche-beker: 4 x 25 M. wisselslag. De Waterratten, die reeds twee maal den beker^wonnen, versloegen ook nu hun tegenstanders, na feilen strijd met de Gentsche Zwemvereeniging. 1. D.W.R. l.l.2;2. Gentsche Zwemver. 1.1.4; 3. R.Z.C. 1.6.3. Bij het volgende nummer, 50 Meter schoolslag dames, had vooral de eerste serie een spannend verloop. Hier wist de jonge Gr. van Norden van haar veel meer geroutineerde tegenstandsters met gering verschil te winnen. Uitslag: 1. N. Delwel (O.D.Z.) 44.2. 2. C. Huybers (het IJ) 44.2. 3. Gr. van Norden (D.W.R 45.1. Daar de adspiranten van A. Z. niet verschenen, ware er voor 't nummer 4 maal 50 Meter wisselslag voor adspi ranten slechts drie ploegen. De strijd ging voornamelijk tusschen D. W. R. en Nereus. DolfUn bleef ver achter. Op de rugslag-baan wist Waterratten een voorsprong te behalen, die niet meer verloren ging. 1. D W.R. 2.47.3. 2. Nereus 2.51.4. Voor de 200 M. rugslag voor heeren versche nen slechts vier deelnemers aan den start. De winnaar hiervan zou tevens het Nederlandsch record op zijn naam G. Z. V. stelt zich als volgt op: De Raeve. A. Duchène. I. Duchène, de Nève, Van derCasserie. Aerschodt, Depoorter. D. W. R.: H.Pieters, A. Lierrnberg, AG Geurt. A. H. de Bruyn, V. Visser, C. Vrugt, W. Veerman. G. Z. V, bereikt het eerst den bal en onderneemt eenige snelle aanvallen, waarbij goed wordt gecombineerd. Het blijkt dadelijk, dat Waterratten niet tegen deze Belgen zijn opgewassen. Duchène zwemt op en scoort onhoud baar (1—0). Bij een tegenaanval schiet De Bruyn onverwachts hard tegen de lat, waarna de Belgen weer aan het woord komen. Voerman houdt "eenige schoten, maar- bezwijkt voor een kogel van Aerschodt (20). Op handige wijze passeert Aerschodt de verdediging en scoort over het hoofd van den Waterratten-keeper (30). Rust komt met 30. Na rust vatten de Belgen de zaak wat kalmer op. terwijl de Waterratten vurig doorspelen. Eenigen tijd gaat de strijd gelijk op en neer. maar dan krijgt Aerschodt weer een kans en het is 4—0; v. d. Casserie voegt er nog een vijfde doelpunt aan toe, zoodat het einde komt met een zware nederlaag voor D. W. R. De prijzen werden uitgereikt door den heer C. Minnes, secretaris van den N. Z. B. Mevrouw v. d. Reyden—Hoef nagel bood namens O.D.Z. een lauwer tak aan voor de jubileerende vereeniging terwijl de Gentsche Zwemvereeniging een mooien legpenning aanbood D.W.R. beantwoordde dit met het aan bieden van bloemen. De Waterratten kunnen met genoegen op hun zwemfeest terug zien. Hoewel het weer ftiet meewerkte, ontbrak de ge- wenschte*stemming niet. Het was echter jammer dat er geen muziek aanwezig was. Overzicht N. Z. B. A.D.Z. opende de afgeloopen week de polowedstrijden met een overwinning van 4—3 op H.D.Z. Deze laatste protes teerde evenwel terecht tegen een doel punt van A.D.Z.zoodat de polocom missie, na onderzoek van de protest commissie. den uitslag wel zal wijzigen in een gelijk spel. Door de groote over winning van H.D.Z. op het IJ. (91), is de A.D.Z. dan van de bovenste plaats der ranglijst verdwenen. Zignea won tweemaal van D.W.R. wegens de grootere routine. Indien dc dames van D.W.R. wat doelmatiger trainden, zou dat gebrek aan róutine opgeheven zijn. In de andere tweede klasse der dames besloot S.V.H. de wedstrijden met een gelijk spel tegen S.Z.C.. daarmede on geslagen het kampioenschap veroverend. Voor de eerste klasse heeren roerde D.J.K. zich te Rotterdam uitstekend tegen Maas. De gebroeders Van Senus wisten tenslotte Maas nog van een ne derlaag te redden, want het einde kwam door hun toedoen met 33. Dolfijn kon het tegen L.Z.C wederom niet verder brengen dan een magere 3—2 overwinning. De Gouda'ers gingen naar het IJ. dat hen natuurlijk sloeg U.Z.C. zocht Neptunus op, resultaat 3—2. IJ II was natuurlijk weer zeer onvol - ledig. waardoor A. Z. II niet veel moei". had met 100 te winnen. Dolfijn II liet er ook geer. gras ever groeien en stuurde de reserve Zaandam mers naar huis met 80. In de tweede klasse A viel de be-t

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 10