APROPOS DOOR DE INTERNATIONALE SPORTWERELD eMssIng. De Heemsteders zyn er In ge slaagd om de benoodigde doelpunten ruimschoots te maken, om daardoor bo ven S. V. H. op de ranglijst te ko men. H. Z. e.n P. C. ging er met 70 in en R.Z.C. kon een 61 nederlaag boeker, waardoor het kampioenschap aan H.P.C. kwam. Onze felicitaties! In 2 B speelde H.V.G.B. twee wedstrij den. A. Z. ondervond ook in Haarlem flinken tegenstand, daarom is het voor H.V.G.B. jammer, dat tenslotte de uit slag nog op 36 kwam. Tegen A. Z. en P. C. speelden de Haarlemmers keurig en wonnen met 50. A. Z. won Zaterdag tegen Nereus met 60. zoodat feitelijk ook in de B.-af- deeling de beslissing is gevallen. Voor de reserve tweede klasse ontving L.Z.C. II—S.V.H. II, om met 2—0 te win nen. De L. Z. C.-reserves zijn heel wat sterker dan vorige jaren; zij behaalden thans ongeslagen het afdeelings-kam- pioenschap. Wij gelooven wel, dat zij ook in de promotiewedstrijden succes zullen hebben. A. Z. III vermocht slechts gelijk te spelen tegen Nereus II in Koog aan de Zaan, en IJ III wist het tegen A. Z. en P. C. II niet tot een overwinning te brengen. Zian ging voort op zijn zegetocht en sloeg de Zijl met 81, de Otters deel den te Loosdrecht de punten met D.W.R., welke laatsten echter Triton voor de tweede maal overwonnen. Schiedam ontmoette Juliana en won met 21 Voor de reserve derde-klasse won Nereus III met 21 van Neptunus III, A. Z. en P. C. m ontving Dolfijn III, uitslag 50. en S. V. H. III kon het tegen Maas II niet tot een overwinning brengen. Wij memoreeren tenslotte de 83 overwinning van het Nederlandsch ze vental op Dolfijn I. Inderdaad, het Nederlandsch zevental blijkt zeer sterk te zijn, doch aan den anderen kant dienen we het toch niet te overschat ten. H.P.C.I-R.Z.C. I (6—1) H. P. C. KAMPIOEN De laatste wedstrijd van H. P. C. en de laatste tevens van de 2e klasse af- deeling A was de beslissende match om het kampioenschap. H. P. C„ die een goede kans maakte, heeft de ge legenheid niet voorbij laten gaan om den eerepalm in Heemstede te laten. In een spannenden en bovenal tech nisch goed gespeelden strijd hebben zij Zaterdagavond de Rotterdamsche Zwemclub met sprekende cijfers ge klopt en daardoor met doelgemidöelde- verschil de eerste plaats op het rang lijstje definitief ingenomen. Over het verloop van den wedstrijd, die onder de beproefde leiding van den hëer Van Teeseling stond, het vol gende: H. I'. C. is het eerst bij den bal en ontwikkelt een snel aanvallend spel. De Rotterdammers hebben het zwaar te verantwoorde!., doch zij geven zich geheel. Kodde moet 't tegen een snel len Rotterdammer opnemen, waardoor hij een moeilijken wedstrijd voor den boeg heeft. Zijn schot is hij evenwel niet kwijt; reeds spoedig heeft hij succes. R. Z. C. beantwoordt dit doelpunt met een goeden aanval, die met een goal geëindigd wordt. Met ontmoedigd blijft H. P. C. het vijandelijke doel bestoken. Ten slotte weet Kooyman uit 'n scrimmage voor doel de leiding te hernemen (21). De Heemsteedsche achterhoede werkt prima. Braam zwemt op en eindigt zijn rush met een doelpunt (3—1). De Jong moet een enkele maal han delend optreden, doch doet voor zijn medespelers niet onder. Het combina- spel van H. P. C. is zóó goed. dat het werkelijk een lust is, den strijd aan te zien. Uit dit samenspel weet Kodde met 'n mooi achterwaartsch schot 41 te maken. Vervolgens wordt er gedraaid. De doelpunten zijn in de tweede helft niet zoo talrijk als in de eerste, doch het vertoonde spel blijft steeds goed. Na eenige rushes van den eenen kant naar de andere zijde van het veld weet Braam met een hard schot 51 te maken. Kodde doet eenige pogingen om het net te vinden, doch het duurt eenigen tijd. voor dat hü den zesden goal aan de score kan toevoegen (61). Kort hierop is het einde. H. P. C. zal nu in de maand Augus tus aan de promotiewedstrijden deel nemen. De eindstand van afdeeling A der tweede klasse N. Z. B. is als volgt: s |l i Z' CC =1 C. T H. P. G 6 5 0 1 10 33—13 1.6 S. V. H. 6 5 0 1 10 25—12 1.66 R. Z .C. 6 1 0 5 2 12—26 0.33 H. Z. P. C. 6 1 0 5 2 11—30 0.33 H. V. G. B. I—A. Z. en P. C I (5-0) In de oude zweminrichting aan de Houtvaart heeft H. V. G. B. I Zondag voor een groote verrassing gezorgd door een groote overwinning op de Amers- foortsche Zwem- en Poloclub. Welis waar verscheen A. Z. en P. C. met twee invallers, doch dezen waren lang de zwaksten niet in het zevental der gasten. De wil om te winnen was bij de H. V. G. B.'ers aanwezig; na het eenigszins weifelend begin speelde het geheele zevental zulk een enthousiast spel, dat de A. Z. en P. C. zich tot ver dedigen gedwongen zag en slechts spo radisch op de H. V. G. B.-helft te zien was. De weinige schoten die Boerée te ver werken kreeg, kwamen van den overi gens zeer gevaarlijken midvoor der be zoekers, Max van Haselen, op wien al les uit de achterhoede gespeeld werd en die met verraderlijke backhand- schoten voor afwisseling zorgde. De score zou nog hooger geweest zijn. als de snelle vleugelspelers der Haar lemmers meer gebruik gemaakt hadden van hun capaciteiten. De afwachtende houding, die zij eerst tegen het einde lieten varen werkte dikwijls remmend op het overigens snelle spel van den H. V. G. B.-aanvaL H.V.G.B. is geheel compleet en als scheidsrechter van der Velde beginnen laat is A. Z. en P. C. het eerst bij den bal. Het eerste schot in den wed strijd wordt op Boerée gelost, die niet thuis geeft en naar Boogaardt plaatst De H. V. G. B.-voorhoede komt nu in actie, doch het schot van Bouwer wordt gestopt. De bal komt via Loos terecht bij den midvoor der gasten, die opnieuw Boerée tracht te verrassen met een hard achterwaartsch schot, evenwel zonder eenig resultaat. Nu de verkenningen geëindigd zijn. komt ge leidelijk teekening in de verhouding der partijen. Het is voornamelijk H. V. G. B„ die het spel in handen heeft en tel kens op bezoek komt voor het Amers- foortsche doel. Bouwer krijgt eenige malen een vrije worp te nemen; na samenspel met van Ommeren lost hij een vinnig schot, dat nog juist gestopt kan worden. De naar de voorhoede der gasten gespeel de bal komt wederom bij den eenigen schutter der gosten terecht, doch Boe rée is op zijn hoede. Kort nadat Schouw een goed schot heeft gelost, wordt aan Bouwer een strafworp toegekend. Hij maakt geen fout en H. V. G. B. leidt met 1—0. Door den voorsprong gesteund komt H.V.G-B. er steeds beter in; we zien aanval op aanval voor het A. Z. en P. C.-doel. Uit één van de afgeslagen aanvallen womt de bal terecht bij Van Haselen, die met een keihard schot Boerée's doel weet te doorboren. Jammer voor de bézoekers maakte hij zich aan afzetten schuldig, waar door deze, overigens mooie goal slechts een vrije worp aan H. V. G. B. tot re sultaat heeft. In de nu volgende periode regent het vrije worpen, waardoor het spel tel kens' onderbroken wordt. Met rust is de stand nog steeds 10 voor H.V.G.B.. In de tweede helft krijgen de Amers- foortsche spelers last van de koude temperatuur, althans nu en dan ver dwijnt er één naar het trapje, daarbij tekens vergezeld van een H. V. G. B.'er. Bouwer doet opnieuw het net tril len, doch helaas is even te voren ge floten. Na een schot van Van der Meer, dat gestopt wordt, volgt opnieuw een H. V. G. B.-aanval, waarbij Bouwer binnen de 4 M. vastgehouden wordt. De straf worp heeft den tweeden goal tenge volge. Na den uitgooi haalt Lugt den bal en speelt op v. Ommeren, die na te zijn opgezwommen het derde doelpunt voor zijn rekening neemt. A. Z. en P. C. Is nu een geslagen ploeg en legt zich voornamelijk op ver dedigen toe. De H.V.G.B.'ers hebben evenwel den smaak te pakken en zijn nog niet tevreden met den stand van zaken. Nadat eenigen tijd vijf tegen vijf is gespeeld, doordat .wee spelers der gas ten met kramp te kampen hebben en even zoovele H.V.G.B'ers aan den kant zitten, schiet Bouwer uit een door Van Ommeren geleiden aanval Juist naast. Het is evenwel uitstel van exe cutie, want hij herstelt zijn fout door een voorset van v. d. Bogaard in het Amersfoortsche doel te Jagen. Kort vóór tijd krijgt Van Ommeren een vrije worp te nemen, hij plaatst naar v. d. Bogaard en de vijfde goal ligt in het doel. Als de scheidsrechter eindigen laat, hebben de H.V.G.B'ers een verdiende 50-overwining behaald. Nu nog winnen in Koog Zaandijk tegen Nereus en alle gevaar is geweken. H. V. G. B.'S POSITIE. Door Zondag met niet minder dan 50 van de Amersfoortsche Zwem- en Poloclub te winnen heeft H. V. G. B. haar ontsnapping aan de laatste plaats tot een sterke mogelijkheid gemaakt. De stand in de bewuste 2e klasse afdeeling is nu wel zeer merkwaardig. zy luidt: s a s m a M P- e. A. Z. 5 5 0 0 3&—10 10 Nereus 4 112 10—17 3 A. Z. P. C. 4 112 10—22 3 H. V. G. B. 5 1 0 4 13—20 2 Er biykt uit dat drie van de vier clubs nog nr. laatst kunnen worden. Amers foort moet nog een keer tegen A. Z. spelen en heeft daarbij geen kans, want A. Z. (dat de eerste maal met 11—3 won) is te sterk voor de tweede klasse. Verder moet nog NereusA. Z. P. C. te Zaandyk worden gespeeld, en ten slotte Nereus—H. V. G. B. te Zaandyk. Als H. V. G. B. dezen laatsten wedstryd maar met 10 of 21 wint is het in elk geval van de laatste plaats af. want het heeft het beste doelgemiddelde van de drie clubs. Wedstrijden der Zaanl. Athletiek-Vereeniging. (Van onzen medewerker. Onder slechte weersomstandigheden hadden Zondag *n „Het Sportpark" te Wormerveer de wedstrijden plaats van de Zaanl. Athletiek Vereenlging, die niettemin een vlot verloop hadden, dank zy de energieke leiding van den voorzit ter-kamprechter, den heer Strengholt. Het programma bestond uit 17 num mers, waarvoor in totaal 132 heeren cn 26 dames stonden ingeschreven. Slechts weinige inschrijvers ontbraken op het appél. Haarlem was door middel van Concordia en de H. A. V. flink verte genwoordigd en wist op 25 prijzen be slag te leggen, Over de sportieve resultaten het vol gende De 50 M. werd op besliste wijze ge wonnen door Stelling van Wormerveer in 6 2/5 sec. Den kortsten tyd maakten Langendam en d- Zee beiden van „Haarlem" me 6 1 5 sec. In de serie. De 100 M. brae..t een zwaar bevochten overwinning van Boot op van 't Zandt (1923)tijdsverschil was er niet. Den Haarlemmer Rinkel hebben we de zen middag heel vaak in actie gezien! Zyn beste nummer was de 200 M., dat hy onbedreigd won in 25 2/5 sec. Op de 400 M. klasse C) moest de Haarlemmer Brandenburg het tegen v. d. Doe (BI. Wit) afleggen, tyd van den winnaar 58 2,5. De 5000 M. was een gemakkeiyke prooi voor Bleijenberg. Zonder eenigen tegenstand te ondervinden won de ,.Haarlem"-man in circa 17 1/3 minuut. Een aardige strijd was die om de tweede en derde plaats. Op pl.m. 100 M. vóór het einde had Pennekamp nog de leiding vóór Effern. Toen vond de laat ste het genoeg en passeerde Pennekamp in een flinken eindspurt. De „Haarlem"-ploeg Bolland-Van Welsenes-Rinkel—Langendam won na veel moeite de 4 maal 100 M. Estafette van „Pro Patria", Hélder, welke ploeg een goed geheel vormde. Langendam als 4e man zette een achterstand van pl.m. 4 M. om in 'n voorsprong van c.a. 1 M. De Zweedsche Estafette was eveneens voor „Haarlem". <fee thans met Bran- denburg-v. d. Zee-Boot en Langendam aan den start verscheen. Op het mo ment dat Boot het stokje kreeg, had v. d. Zee op de 300 M. ..Haarlem" al in veilige haven gebracht. In verband met 1S28 verdient de wyze waarop mej. A. Smit uit Wieringer- waard de 100 M. won alle aandacht, zonder zich merkbaar in te spannen won ztj haar serie in 13 1 5 sec en de finale in 13 4/5 sec. De andere dames bleven hierby ver ten achter. We zUn nieuwsgierig naar de ontmoeting tus- rchen de Noord-Hollandsche hardloop ster en de recordhoudster mej. Grooss uit Den Haag tydens de Nationale Kam pioenschappen op 6 en 7 Augustus te Haarlem. De poldergenoote van deze snelle Jon ge dame mej. Bakker zocht het meer in de hoogte, iets wat haar eveneens zeer goed gelukte, zy won nl. het hoog springen met aanloop met een sprong van 1.40 M„ daarby no. 2 15 c.M. achter zich latend. Het Haarlemsche „Concordia" won de 4 maal 100 M. voor dames, op welk nummer deze vereenlging by de vóór- wedstry'den der kampioenschappen over 14 dagen een goede kans maakt. Op polshoog stopte v. d. Zee, toen bleek, dat een sprong van 3.15 M. vol doende was om te winnen. Zou er dan toch Inderdaad een nieuw Nederlandsch record in aantocht zfjn? Met de week gaat v. d. Zee gemakkeiyker springen: zyn aanloop wordt vaster. Kortom hU herwint meer en meer zyn zelfvertrou wen. Het verspringen met aanloop gaf een spannende finale in een slechten spring bak te aanschouwen. Vandaar dat de prestaties nauweiyks de 6 M. overschre den. Schenk smaakte daarby het ge noegen zyn clubgenooten v. Musscher en v. Welsenes met enkele cM. te klop pen. Postma van de Amsterdamsohe Poli tie deed een mooien discusworp van pl.m. 40 M. Ook hier plaatste v. d. Zee zich met c.a. 35 M. Een andere Haarlemmer, Bolland, werd tweede met de speer achter De Bakker van Alkmaar. Verste worp 44.12 Meter. Wegens onstentenis van den N. H. A. B.-voorzitter, den heer Theinert. reikte Stelling de organisator dezer wedstrij den na afloop de prijzen uit. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: 50 Meter: (40 deelnemers) 1 W. Stel- i ling, Z. A. V. Wormerveer 5 2/5 sec. 2 Langendam, „Haarlem" 6 3/5 sec. 3 A. v. d. Zee, Haarlem. 4 A. v. Welse nes, Haarlem, 5 G. Rinkel, Haarlem, 6 D. van Dalen. Concordia 100 Meter: le serie 1 Boot, Haarlem 11 3/5 sec.. 2 van 't Zandt „1923" 11 4,5 sec. 2e serie: 1 Kok. ..Blauw Wit" 11 3/5 sec., 2 Langendam. Haarlem 11 7/10 sec 3c serie: 1 v. Bladeren, 1923, 11 /5 sec, 2 Rinkel, Haarlem, 12 sec. Beslissing: 1 Boot, Haarlem. 11 2/5 sec.. 2 van 't Zandt ..1923", 11 2'5 sec 3 Kok, BI. Wit. 4 Langendam. Haarlem 400 Meter: 1 C. v. d. Doe. BI. Wit 58 2,5 sec., 2 Brandenburg. Haarlem. 59 1/2 sec., 3 v. Bladeren, 1923, 4 Kok. Blauw Wit. 200 Meter: 1 Rinkel. Haarlem 25 2/5 sec., 2 Noom, A. V. Alkmaar 25 4/5 sec.. 3 B. Henneman, Haarlem. 5000 Meter: 1 Blijenberg. Haarlem. 17 min. 27 sec., 2 Effern, idem 18 min. 2 sec.. 3 Pennekamp, Anna Paulowna. 4 Bruijn, Z. A. V. Wormermeer, 5 Peper Haarlem. 4 maal 100 M. Estafette: 1 Haarlem. 49 4 5 sec., 2 Pro Patria Helder 50 sec. 3 Concordia, Haarlem. Zweedsche Estafette <400, 300, 200. 100): 1 Haarlem. 2 min. 19 2/5 sec. 2 Pro Patria 2 min. 23 sec.. 3 Z. A. V. 1500 Meter wandelen: 1 Wyburg. A. C. A. Amsterdam. 7 min. 21 sec.. 2 v. Doesburg. BI. Wit. 3 Verleng. BI. Wit. 100 Meter (dames): 1 A. Smit. Wie- rlngerwaard 13 4 '5 sec., 2 T. v. Halst. Concordia. Haarlem 14 2 5 sec.. 3 C. de Jong. Hygiëa. Krommenie. 4 C. de Vries. 4 maal 100 M. Estafette (dames): Concordia. Haarlem. 61 sec.. 2 Hygiëa. Krommenie 64 sec., 3 Hebe. Wormer veer. Polshoog: 1 v. d. Zee. „Haarlem". 3.15 M-, 2 Adrlchem, Alkmaar 3.10, M. Stlns, Alkmaar 3 M. Polsvèr: 1 Stlns. Alkmaar, 8 41 5L, 2 Adrichem. Alkmaar 825 M„ 3 Groe nendijk, Wcrvershoof, 7.76 M. Hoog zonder aanloop: 1 Ritcr. Pur- merer.d 1.35 M.. 2 Schenk. Haarlem. 1.35 M. 3 Visser. Edam 1.25 M. Hoogspringen met aanloop 'dames): 1 b. Bakker. Wieringerwaard 140 m.. 2 A. Brouwer. Wormerveer 1.25 M„ 3 A. Schuitemaker. Edam 1.20 M. Verspringen met aanloop: (30 deelne mers): 1 Schenk. Haarlem. 6.11 M.. 2 v. Musscher. idem, 6.10 M., 3 v. Welse nes. idem 6.03'M. Discuswerpen: 1 Postma. Amsterdam- sche P. S. V„ 39.70 H 2 de Boer. Edam 35,09 M.. 3 v. d. Zee. Haarlem, 34.98 M Speerwerpen: 1 de Bakker, Alkmaar. 44.12 M„ 2 Bolland, Haarlem, 40.62 M„ 3 Allan. Wormerveer 3890 M. Beroepstennis. De wedstrijden van Wimbledon met hun opwinding en hun overdrijving van de waarde van spel behooren tot het verleden. Mr. Cochran, de „showman", die hier nu beroepstennis organiseert, heeft op Wimbledon naar sterren ge zocht ter opluistering van zyn be- roepstournooi.. Het is gebleken dat de tennissterren en het behoeft niet te verwonderen met de belangstelling voor hun verrichtingen overdreven waarde hechten aan hun commercicele waarde. Alleen van het geschacher om de jeugdige Engelsche speelster Betty Nuthall hebben wy byzonderheden ge hoord. En het schijnt dat de moeder van het kind nog meer „businesslike" is dan de lmpressario Cochran. zy wilde haar dochter wel beroepsspeelster laten worden maar haar „losprijs" was klaarbiykeiyk fabelachtig en meneer Cochran hapte niet toe. te meer niet daar „Betty" tenslotte geenszins de hoogste lauweren oogstte In den kamp van Wimbledon. De belangstelling voor tennis, en in het byzonder beroepsten nis. wordt intusschen warm gehouden Lenglen heeft zich gelukkig verklaard In haar nieuwe wereld. „Na mUn erva ringen met het beroepsspcl", heeft zy gezegd, „zou ik nooit terug willen kee- ren tot het amateurisme. Nu ben ik vr(j. Ik speel wanneer lk er voor in de stem ming ben. Vroeger werd ik altyd ge dwongen. dit of dat te doen. Ik scheen zelfs het recht te misser, om ziek te zyn. Nu moet lk slechts een contract nakomen en tot overeenstem ming komen met twee of drie men- schen. Vroeger werd ik omringd door dozynen menschen die dit en dat van my verlangden. Nu lk beroepsspeler ben word lk met vrede gelaten. Mjjn zenuwen zijn kalm en ik ben nooit in beteren vorm geweest". Aldus Lenglen. Het zyn eigenaardige uitspraken. Een amateur gebonden en een professional vrij! Men kan er slechts de gevolgtrek king uitmaken dat Suzanne door haar werkgevers met veel zorgzaamheid en attentie wordt behandeld. De ver maarde tennisspeelster heeft ook gezegd dat een tennisspeelster op haar dertig ste jaar met het spel moet ophouden, want dan begint zy achteruit te gaan. Daarom zou zy over twee Jaar het spel er aan geven. Het moderne tennis is. vindt zy, zoo snel en zwaar dat het de grootste krachtsinspanning elscht van de spelers. De Marathon te Amsterdam. Het klassieke nummer der Olym pische Spelen, de Marathonloop, zal natuurlijk ook op het programma van de Amsterdamsche Olympiade in 1928 niet ontbreken. Het is niet alleen een van de nummers die het sterkst tot de verbeelding spreken en die het dut- delykst laten zien. wat met grondige training en verstandige leefwijze te bereiken is, maar het is, naast het roeien, en het wielrennen op den weg. het eenige nummer waarvan de be langstellenden buiten de loketten iets te zien krygen. Nu is plotseling in vele Engelsche bladen het bericht gepubliceerd, dat ter Amsterdamsche Olympiade de tra- dltioneelc afstand van 42 K.M. voor den Marathonloop zou worden verkort tot ruim 32 K.M. En dit bericht heeft in het, meer dan eenig ander land. aan tradities verknochte Engeland, conster natie gewekt. Het leek een soort van heiligschennis. Het regende ingezonden stukken om tegen dit snood verraad te protcsteeren. enwy hebben niet b« het N.O.C. naar de Juistheid van dit bericht geïnfor meerd. Het Is niet noodig. Wy durven te verklaren, dat deze mededeeling. om welken reden dan ook, geheel gezogen Is uit een Engelschen duim. Ruim 42 K.M. zal ook de Mnrnthon-nfstand in 192S zyn. Er ls in het geheel geen reden om hierin Terandering te bren ger.. want ons land moge klein zyn. je kunt toch nog wel 42 K.M. loopen zonder buiten de grenzen te belanden. ja zelfs is hier en daar nog wel een traject van deze lengte te vinden zonder tollen. En ieder, die niet go- heel vreemd is in het wereldje der athletiek. weet. dat de training voor een afstand van 32 K.M. weer heel anders is. dan voor 42, zoodat alle be kende Marathon-loopors door een der gelijke ongemotiveerde wyztgtng ge dupeerd zouden zijn. Die sportgeruchten ook tegenwoor dig! Gekleurde golfclubs. Op een golfterrein ln Schotland heeft een deelnemer aan een belang rijken wedstryd dezer dagen een niet geringe sensatie verwekt, door te ver schijnen met clubs, die In diverse vroolijke kleuren waren geschilderd. De stelen in rood en blauw, de slag vlakte in geel. Ziedaar een nieuwe mode. En waarom niet? De spelers zien er al fantastisch genoeg uit. waarom zou hun materiaal niet wat levendiger getint worden? Amerlkaansche „boatrace". Hoe velen of liever hoe weinigen van de toch zeker duizenden, die elk Jaar in ons land den uitslag van de boat race tusschen Oxford en Cambridge met spanning tegemoetzlen, weten, dat de twee grootste Amerlkaansche Uni versiteiten Harvard^ en Yale ook elk jaar een wedstryd in achtriemsgleken tusschen vertegenwoordigende ploegen organiseeren? En de publieke belang stelling voor deze race is zoodanig, dat zij ook wat dit betreft, gerust op een Ujn met haar Engelsche oudere zuster mag worden geplaatst. Dit gebrek aan belangstelling hier te lande is niet zoo zeer een kwestie van verschil in af stand dan wel de miskenning van de laatstgeborene. De Harvard-Yale boat race moge reeds vele Jaren bestaan, haar traditie kan niet halen by die van Oxford—Cambridge. Eigenaardig genoeg bestrijden dc Amcrikaansche studcntenploegcn elkaar jaarlijks by de stadNew-London (Connec ticut). Sedert den oorlog, zeven Jaar achtereen, heeft Yale regelmatig haar tegenstander verslagen, maar in de onlangs gehouden race 1927 zyn eln- deiyk, tot de algemeene verrassing, de roeiers van Harvard zegevierend uit den stryd gekomen, met een voor sprong van driekwart lengte. Achteruitgang van het Fransche voetbal. Middelen tot verbetering De Fransche voetballer wenscht geen dwang. Een kampioenstournooi in Berlijn. Wordt in Engeland beroepsvoetbal ten bate van den fiscus georganiseerd ?«Wat is de rijkste club in Engeland? Een winst van ƒ200.000 per jaar. Athletiek voorberei dingen voor Amsterdam. Het polsstokspringen van Carr. Het bestuur van den Franschen Voet bal Bond heeft na de zware nederlaag van het Fransche elftal in Boedapest begrepen, dat ernstige maatregelen noodig waren om het Fransche voetbal, dat blijkbaar emstig ziek is, er weer bovenop te helpen. Men meende, dat het bijeen brengen van de sterkste elftallen van het land in een hoofdcompetitie daartoe wel een der beste middelen was. De sterke clubs zouden daardoor ge durende het geheele seizoen tegen goede tegenstanders komen. Daaraan ont breekt thans nog wel het een en ander Het land is n.l. in zooveel districten ingedeeld, dat in elk district slechts een paar goede elftallen zyn cn de rest van veel minder beteekenis is. Het sterkste elftal uit zoo'n district krijgt dan alleen aan het eind van het seizoen bü de kampioenswedstryden. krachtige tegen standers. Het voorstel van het bestuur van den Franschen V. B. zou hierin echter verandering brengen. Niettegen staande dat voorstel door het bestuur met algemeene stemmen werd aangeno men cn het op de algemeene vergadering krachtig werd verdedigd, heeft deze het verworpen. Uren lang heeft men er over gedebateerd, men was algemeen over tuigd, dat het goed was, doch het alge méén belang werd door het eigenbelang terzyde gesteld. Het is duidelijk dat men op een dergelijke manier nooit tot iets goeds kan komen, precies dus als bij de algemeene vergadering van den N. V. B. Victor Denis, de bekende Fransche sport journalist. schrijft dan ook in zijn blad. dat de eenige oplossing om tot iets goeds te komen is, het volgen van het Italiaansche voorbeeld: een sportdlkta- tor Alleen een diktator kan tot stand brengen, wat in het belang van voetbal noodzakelijk is, daar hU zich boven alle eigen belangen kan verzetten. Er zullen er velen zyn, die de meening van Victor Denis zullen onderschyven. alleen zal men geen politiek voetbal diktator moe ten hebben, wat in Italië het geval is, doch een krachtige figuur uit de voet bal-organisatie zelf. In Italië is, naar men weet. voetbal een zuivere politieke organisatie ge worden. Te verklaren is het dan ook, dat hier en daar al stemmen zyn opge gaan, welke vragen, of het onder de ge geven omstandigheden wel wenscheiyk is, internationale wedstryden tegen Italië te spelen daar het duidelijk is, dat men in Italië het internationaal voetbal tracht dienstbaar te maken voor de pro paganda der fascistische beginselen. Nu men in Frankryk geen hoofdklasse zal krygen, is aanbevolen het in dienst nemen van bekwame trainers. De Red Star Olympique heeft een Schotschen trainer In dienst genomen en met be langstelling wacht men thans af, wat daarvan het resultaat zal zyn. Men stelt er ztch echter heel weinig van voor Men heeft al eens meer dergelijke proe ven genomen, doch die mislukten volko men. omdat'de Fransche voetballer nu nu eenmaal geeheel vry wil zyn en precies wenscht te doen wat hem goed dunkt. Dat ligt eenmaal in het karak ter va nhet Fransche volk. Wanneer een trainer in Duitschland aan zyn leerlingen zou voorschrijven, dat ze eiken dag een half uur moeten touwtje springen, eenige honderden meters hardloopen en een vast aantal diepe kniebuigingen moeten maken, dan kan hy er van overtuigd zyp, dat zyn voorschriften zullen worden opgevolgd. Even stellig zal echter een trainer in Frankryk er op kunnen rekenen, dat niemand er aan zal denken zyn voor schrift op te volgen. Men doet een voudig precies wat men wil. In 1924 bij de Olympische Spelen te Parys heb ik daarvan fraaie verhalen meegemaakt. Ook toen had de Fran sche nationale ploeg een trainer, wiens werkzaamheden zich ten slotte uitslui tend tot masseeren bepaalden. Ondanks strenge voorschriften van den trainer, nog eens speciaal door het bestuur van den Franschen V. B. herhaald, waren b.v. de spelers in den nacht voor een internationalen wedstrijd, om drie uur nog niet naar bed. wat keer op keer tot stormachtige tooneelen aanleiding gaf. zonder dat de spelers zich er iets van aantrokken. Tennus-Borussia, een der sterkste Berlijnsche clubs, organiseert half Augustus een belangwekkend Interna tionaal voetbal tournool. Zeer waar- schyniyk zullen vier nationale kam pioenen aan deze wedstryden deelne men. Volgens een mededeeling uit Ber- lyn hebben reeds toegezegd de kampioen van Zweden. Gais. onze kampioen Heracles, en de Duitsche kampioen Fürth. Voorts worden nog onderhande lingen gevoerd met de kampioenen van Zwitserland, de Grassl oppers uit Zttrich. Onze kampioenen zullen daarby geen gemakkelijke taak hebben, vooral ook doordat ze waarschynlyk wel ongeoefend in het veld zullen komen, wat van de andere mededingende ploegen niet be paald gezegd kan worden. Een zuivere krachtsverhouding zullen deze wedstry den dan ook wel niet geven, doch men zal toch wel kunnen zien of het voetbal van het beste Nederlandsche clubelftal want als zoodanig moet men de kampioenen van Nederland toch be schouwen eenige kans heeft tegen sterke elftallen als het Duitsche kam pioenself taL Beroepsvoetbal is in Engeland niet be paald steeds een winstgevende onder neming. Alleen de beroepsvoetballers en de fiscus kunnen zeker zyn, dat ze aan voetbal wat verdienen, doch voor de rest is, op enkele uitzonderingen na, het in voetbal gestoken kapitaal verloren geld, waar men zelden of nooit rente van krygt. Het allerbeste vaart de fiscus by het beroepsvoetbal, Ja het aandeel dat aan de belastingen wordt afgestaan is zoo groot, dat men meermalen beweerd heeft, dat beroeps voetbal alleen wordt georganiseerd ten bate van den staat. Er zijn in de eerste divisie van de League elftallen, welke geregeld het maximum dividend van 71/2.. uitkeeren doch hun aantal is slechts klein. Verre weg het overgroote mcerendeel betaalt nooit eenig dividend en heeft bovendien nog belangryke schulden. Als men het financieel verslag van Chelsea over het afgeloopen seizoen eens door kykt, zal men werkelijk tot de overtuiging komen dat by een beroepsvoetbalclub niet de aandeelhouders met de winst gaan strij ken doch dat de belasting het grootste gedeelte van de winst ontvangt. De aan deelhouders van Chelsea kregen in het afgeloopen seizoen met z'n allen f 4800 de fiscus kreeg van deze club byna 25 maal zooveel. Dat zyn zeker sprekende cyfers. De vraag, welke de rykste Engelsche club Is, zal men niet gemakkelijk kun nen beantwoorden doch vermoedelijk z.al het we! gaan tusschen Tottenham Hotspur en Ever ton. De Spurs hebben eens in een enkel seizoen meer dan f 200.000 winst gemaakt, in het afge loopen seizoen maakten deze Londenaars een winst van f 66.000. Na den oorlog hebben de Spurs reeds een kapitaal by- een gebracht van byna f 900.000. Boven dien is het terrein te White Hartlane het eigendom van de club. De grond ls gelegen midden in een volkrijke buurt en vertegenwoordigt aan ook een groote waarde. Toch heeft men grond en terrein Inrichting slechts voor f 1.140.000 op de bajans gebracht. AUeen feet terrein wordt door deskundigen op een waarde van ver over het mlllioen geschat, Dergelijke clubs zyn echter uitzon deringen. Voor eenige jaren was Ever- ton vry zeker de rykste club van Enge land. doch op het oogenbllk schynt de club niet meer zoo gemakkeiyk over groote sommen te kunnen beschikken. Het eigenaardige is, dat Everton cr geen bezwaar in ziet een paar duizend pond voor een enkel speler te beta len, wat de Spurs echter nooit zullen doen. De Londensche club heeft altyd beschikt over menschen, die een goeden kijk op jonge spelers hadden. De Spurs zyn er daardoor steeds in geslaagcK be slag te leggen op Jonge krachten, die in hun tweede elftal dan tot verdere ontwikkling werden gebracht. Op atlhetiek-gebicd zUn vrijwel alle landen ernstig aan het voorbereiden voor 1928 te Amsterdam. De Amerl kaansche kampioenschappen hebben verschillende uitstekende resultaten ge bracht, zoodat de Amerikanen op het oogenbllk vol vertrouwen de wedstrU den in Amsterdam tegemoet, zien. Van Finland heeft men betrekkciyk nog weinig gehoord. Nurmi heeft wel reeds aan eenige wedstryden deelgenomen, doch nog geen enkel wereldrecord ver beterd iets wat vroeger voor hem dage- ïyksch werk was. Het verbeteren van re cords wordt Intusschen steeds lasti ger. ln vele gevallen zal men wel niet ver meer van de grens van het men- 8cheiyice af zyn. Op de lange afstanden zal Finland overigens wel weer de ge- vaariykste concurrent zUn Rltola. die in Amerika woont won tenminste op de Ameriknansche kampioenschappen, dat over zes mijl zonder een oogenbllk be dreigd te worden. Met l>elangstelling vooral worden de verrichtingen randen Amcrikaanschen student Carr gevolgd.Naar men zal we ten. heeft deze kort geleden het we reldrecord polsstokspringen verbeterd en gebracht op 4 Meter 26. Nu Hoff is uitgeschakeld is cr geen enkel sprin ger, die dit record maar eenigszins be nadert. Het biykt echter dat hU zelf daartoe op het oogenbllk al evenmin in staat is. Hy heeft verleden week Zaterdag ln Londen op het terrein van Chelsea mee gedaan in den wedstrijd tus schen Amerikaansche en Engelsche stu denten. Dc belangstelling voor dezen wedstryd was geweldig, er was vrUwel geen plaatsje onbezet. Dc meeste toe schouwers kwamen ln de hoop Carr een recordsprong te zien maken, doch dat is hem niet gelukt. Hy bracht het slechts tot 3.97 M. wat intusschen toch ook nog een respectabele sprong is. Het biykt echter wel, dat het polsstoksprin gen in 1928 toch nog niet door Carr ls gewonnen. Behalve voor het springen van Carr kwamen de toeschouwers voor het loo pen van Lord Burghley. De Engelschen hebben toch al groot respect voor den titel van Lord. des te meer wanneer his Lordship een athleet is. die Engel sche records weet te verbeteren en bo vendien volgens veler meening. een goede kans heeft in Amsterdam de 400 Meter te winnen. Op het oogenbllk legt hy zich meer toe op het hlndcrnisloo- pen. doch vermoedelijk za! hij zich in de toekomst met het oog op Amster dam. speciallseeren op de 400 Meter. De bewuste studenten wedstrijd te Londen werd met gering verschil door de Engelschen gewonnen. Deze overwin ning zal den Engelschen athleten liet noodige zelfvertrouwen voor dc toe komst geven, na de eenigszins pessimis tische stemming door het verliezen ran verschillende kampioenschappen aan athleten van het continent. De Engel sche bladen zien tenminste dc toekomst voor Engeland in Amsterdam vry roos kleurig, tenminste wat de loopnummers betreft. Men erkent volmondig, dat En geland -p de spring- en werpnummers in Amsterdam geen schyn van een kans heeft C. J. OROOTHOFF. BUthoyen, 16 Juli 1927

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11