1 Een uiterst Interessant oudheidkundig werk wordt op het oogenbllk door Itallaansche geleerden ondernomen. Men 11 Caligula, die rich op den bodem bevinden, bloot te '.eggen. In het midden het mooi tusschen de beboscHte hoopt het Meer van Nem} „Spiegel van Diana" droog te leggen, teneinde de belde pronkschepen van keirer jj heuvels gelegen meer. Links een reeds opgedolven wolfskop, afkomstig van een der schepen van keizer Caligula. Rechts de bronzen kop eener Medusa van de placht van een der schepen die het booze oog afweert..*. Maar dacht u dat ik bij zijn sterven geen wraakgedachten heb gekoesterd? Zou ik ze nu, op dit moment, niet met hetzelfde recht kunnen doen gelden te; genover u, monsieur Lemontier? Tj wilt «en rekening vereffenen, u spreekt van quitte zijn. Wat mij betreft zijn wij quitte, en het eenige verschil tus» schcn u en mij is op dit oogenblik, dat u een revolver binnen uw bereik hebt en ik geen. Maar u bent, alleen reeds als Franschman, een te ridderlijk man om van dat voordeel gebruik te ma; ken. Hans Lottwitz zweeg. Charles Lemontier had het wapen neergelegd «n trad Op hem toe. De hand, die de zijne drukte, beefde. „Vous avez raison". zei de Fransch; man eenvoudig. „En toch verheugt het mij, dat ik u hierheen gelokt heb on» der een voorwendsel, dat ik mijn ge» dachten heb kunnen uitspreken, dat ik eindelijk verlost ben van dat verschrik» kelijkc wraakgevoel dat mij jaren ge» kwcld heeft". „Het was het ergste dat mij uit den oorlog bijbleef. Het ergste.... omdat het zoo'n scherp, klaar beeld gaf van die verschrikkelijke oorlogsstemming, die sfeer van onderlingcn haat cn ver; bittcring, waarin het menschdom toen leefde, en waarin wij, mijnheer, onze kinderen verloren De Franschman boog het hoofd. De Duitscher ook. En tusschen hen in wa» ren d« beeltenissen van die twee vroo» lijke, onbezorgde jongens, die zij had» den liefgehad en die waren heengegaan. Het was alsof zij hen in gezamenlijk gebed herdachten. Toen Lottwitz vertrokken was kniel; 'de Charles Lemontier voor het schil* der ij. „Mon .petit Raymond.mon filszei hij zacht. Heb ik wèl ge; daan?" Het frissche jongensgezicht lachte hem toe. En hij wist dat het zoo goed was- geweest. LETTEREN EN KUNST. HET TOONEEL. LIEFDADIGHEIDSVOORSTEL LING „BAAS JAN". Wanneer de inzamelingen voor de stormramp niet aan aller verwachtin gen beantwoórden, dan zal dit zeker niet aan Haarlem kunnen worden ge weten. De heer van Tetering had alle recht hierop in het woord van opwek king voor de collecte, dat hij na de pauze bij de liefdadigheidsvoorstelling der Zeeuwen sprak, te wijzen. Haar lem heeft zeer veel gedaan en de Ver- eeniging „Zeeland" is daarbij niet ach tergebleven. Met een opvoering van „Baas Jan" heeft zij de Zeeuwen in de gelegenheid gesteld hun liefdadigheids zin te toonen en het resultaat zal in de goedronde guldens van de rondo Zeeuwen aan het comité worden afge dragen. Het publiek, dat voor het grootste deel uit Zeeuwen bestond, had blijk baar zijn genoegen aan dit door den heer J. C. Heyblom naar een verhaal van Beunke bewerkte boerenstuk. Zeer zeker het meest in het vierde bedrijf, toen de Zeeuwsche boertjes en boerin netjes in kermisstemming aan kwamen hossen en voor de herberg „de Rooie Aorend" zoo opgewekt gingen dansen volksdansen van een uitgelaten levens vreugde, zonder pretentie. Dat was een vroolijk, en gezond stukje folklore, het aardigste deel van den avond. Dat wU by de opvoering van „Baas Jan" niet zoo aan de Zeeuwsche boe ren en boerinnen konden gelooven als in „Twee tegen Een", het eveneens door denh eer Heyblom naar een no velle van Beunke bewerkte blijspel, ligt voor een groot deel aan dit Zeeuwsche tooneelstuk, dat met zijn vele monologen, onhandige structuur en slappe karakterteekening niet de zelfde kwaliteiten bezit als „Twee te gen Een". De boeren uit Baas Jan zijn novelle- boeren en dan nog uit een novelle van een tyd,( toen Beunke jong was. Het is alles wat goedig en zoetig, hetgeen in een opvoering van dilettanten nog extra wordt geaccentueerd. Maar het stuk biedt hierdoor voor liefhebbers ook geen onoverkomenlijke moeilijkhe den, wat bij een provinciale vereeni- ging als „Zeeland" weer een groot voordeel kan worden genoemd. Er was dan ook voortdurend con tact tusschen de spelenden en de zaal, welke met blijkbaar plezier de Zeeuw sche taal die ook voor niet-Zeeuwen gëmakkelijk te volgen is door deze Zeeuwen hoorde spreken. En op een enkele hapering na verliep het geheel vlot al te vlot mag het in een boe renstuk ook weer niet gaan zoodat de spelers alleszins tevreden over hun opvoering kunnen zijn. Het spelpeil stond van allen ongeveer op dezelfde hoogte; er waren uitblinkers noch al te storende krachten, zoodat de ver houdingen in het spel bewaard bleven. Na elk bedrijf klonk hartelijk ap plaus, wel het allermeest na TV, waar in de boerendansen waren gedanst. Het was een aardige avond, een huise lijke avond van gezellig onder elkaar zijn, waarmee de vereeniging Zeeland velen de bewoners van de geteis terde streek natuurlijk in de .eerste plaats aan zich heeft verplicht. J. B. SCHUIL. RECHTSZAKEN. DRAMA OP ZEE. HET VERGAAN DER LOGGER „THEODOOR" VL 213. De Raad voor de Scheepvaart heeft heden een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeval overkomen aan den zeillogger „Theodoor" VI. 213, die op 10 October 1926 tijdens zwaar stormweer nabij Doggersbank is ver gaan, De schipper, de eenige die van de 12 koppige bemanning is gered, is door den Raad gehoord. Vooraf heeft de President van den Raad Mr. Taverne, den schipper geluk gewenscht met diens gelukkige redding. De schipper verklaarde daarop, dat hij met den „Theodoor" een stalen zeil logger, op 1 October 1926 van uit Vlaar- dingen op de haring visscherij is ver trokken. Tot Zaterdag 9 October 1926 werd gevischt zonder dat zich bijzon derheden hadden voorgedaan. In den avond omstreeks 9 uur begon het hard uit het W.' Z.W. te waaien, hetwelk om streeks 11 uur 's avonds tot storm over ging. Het schip lag N.W. voor met de zeilen gereefd voor stormweer. Den lOden October 1926 des morgens is het schip over stag gegaan, daar de wind plotseling rondging tot N. N. W., vliegend stormweer met hooge door el kaar loopende zeeën. Om half twee voormiddags kwam een zwart stortzee over aan S.B. achter. Met deze stortzee werd getuige aan B.M. achteruit overboord geslagen. Alles wat zich verder op het achterdek be vond, werd overboord geslagen. Getui ge heeft zich ongeveer 10 minuten vast gegrepen aan den scepter van de bak van bet seinvuur en riep om hulp. Door den stuurman Pronk en den ma troos Harteveld is getuige daarop bin nenboord getrokken. Toen hij binnen boord was bleek, dat zijn linkerbeen ge broken was. Het achterschip was door deze stort zee geheel gevuld met water. Getuige heeft nog opdracht gegeven het anker buiten boord te gooien om het schip op de zee te krijgen, 'tgeen door de beman ning onder wie de grootste verwarring 1 heerschte, niet werd opgevolgd. Om 5 uur voormiddags kwam de bemanning omlaag om de zwemvesten op te halen, waarna zij weder aan dek ging. Het water bleef aanhoudend over het schip spoelen. Het schip dreef om de Z. Z. O. naar het ondiep water van de Doggersbank waar de zee vreeselijk wild was en de zeeën over het schip heensloegen. De bemanning rappor teerde, dat het schip ging zinken en met de pompen niet meer was bij te houden. Getuige is op dit geroep aan dek gekro pen zoo goed en kwaad als dit ging met zijn gebroken been, daar -hij niet met het schip in de diepte wilde weg zinken. Getuige zag dat het achter schip geheel onder watpr zat en geen redding meer mogelijk was. Getuige heeft niet gezien of de lui ken toen nog allen op het schip vastla gen. HU heeft zich toen van bakboords voorschip zonder zwemvest om, te water laten zakken en greep het deksel, van de achterkist. De overige bemanning lag te water met zwemvest om, behalve de stuurman. Na tien minuten zag getuige het whip zinken, waarna hJj de houten pomp te pakken kreeg en het deksel los liet. Nadat hy een tUd had gedreven pikte hij een breel op en be vestigde het touw aan de pomp en hing in de bocht van het touw, terwUl hy met zijn arm de pomp vasthield, Een tijd daarna kwam de matroos Dijkhui zen aandryven, die getuige vroeg of er nog redding mogelijk was. Op ontken nend antwoord van getuige liet deze man zich voorover zakken en stierf. Ge tuige haalde nog het zwemvest van het lijk en bond dit om de pomp voor meer der drUfvermogen. Daarna kwam Gerrit Verbeek aan dryven, die tot hem zeide, dat hU zou zinken. Getuige heeft toen gezegd: „Jongen, dat hoeft niet. grijp je inaur aan de pomp vast"; hy heeft dit ge daan en de schipper stopte zUn andere hand in de band van zijn broek, ten einde hem nog zoo boven water te hou den. Dit duurde ongeveer een kwar tier, toen Verbeek voornoemd sprak: „schipper, ik zink" en liet meteen los. Getuige is nog wel een keer of drie, of vier van de pomp losgeslagen maar heeft deze toch weten vast te houden. Getuige d£hkt een uur of vier te water te hebben gelegen, toen hU een trawler zag, ook heeft hy van te voren op een afstand nog een logger zien ste ken. welke wendde, voordat deze in zUn nabyheid was. Getuige zag toen even eens de oudste Jan Keus in zyn naby heid dry ven op zyn zwemvest en een breel en roep hem toe: „Jongen houdt moed, er is nog kans op redding, de trawler komt recht op ons toe." Het bleek de Duitsche trawler „Grimm" uit Cuxhaven te zijndie de drenkelingen bemerkte. Deze kwam naby getuige en wierp de drenkelingen een boei met een lün toe, welke hy niet kon grUpen.Daarna werd een lijn toege worpen welke op de pomp viel. Getuige heeft deze gegrepen en is middels deze lijn aan boord van den trawler gehe- schen. Getuige weet verder met meer wat er met hem gebeurd is, wel heeft hij later gehoord dat Jan Keus aan boord was overleden. Het zal ongeveer tien uur v.m. van den lOen October 1926 zijn geweest toen getuige is gered. Ge tuige is den lien October 1926 ten 5 uur v.m. te North Shields aan den wal gebracht en in het ziekenhuis opgeno men, waar hU gedurende 20 weken ver pleegd is. Getuige schrUft de ramp toe aan overmacht; hU heeft alles in het werk gesteld om schip en opvarenden te be houden. hetgeen helaas niet is mogen gelukken. De inspecteur van de Scheepvaart be tuigde zyn deelneming voor de nagela ten betrekkingen der slachtoffers en bracht hulde aan den schipper voor hetgeen hy gedaan heeft om de be manning te redden. HU sprak als zyn oordeel uit dat de ramp niets te maken had met de zeewaardigheid van het schip, doch moet worden toegeschreven aan de machtige natuur-elementen, waartegen niets bestand is. Het eenige verwijt dat den schipper zou kunnen treffen is. dat de luiken niet behoorlyk gesloten konden worden. De president sloot zich by de woor den van deelneming met de nagelaten betrekkingen aan en bracht eveneens hulde aan den schipper voor zyn ener gie. Naderhand zal de Raad uitspraak doen. HAARLEMMERMEER. AFSCHEID DS. VAN BEEM Zondagmiddag nam Ds. J. H. H. van Beem. predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Nieuwvennep. die het beroep naar Breda heeft aangenomen, afscheid van zyn gemeete. riet kerkgebouw was geheel bezet. Hij had tot tekst gekozen: Handelin gen 8:39» „Want hij reisde zUnen weg met blUdschap Ds. van Beem eindigde met een har- teiyk woord van dank aan allen, die hem en zUn gezin steeds met zooveel liefde en vriendschap hebben omringd en met den wensch dat ze spoedig een nieuwen leeraar zullen krijgen. Ds. Bax dankte namens de geheele gemeente voor alles wat hy in haar belang heeft willen doen. Met heilige geestdrift en een warm hart hebt U steeds het evangelie verkondigd en lief en leed met zoovelen gedeeld, zoodat ik er van overtuigd ben. dat uw arbeid niet tevergeefst is geweest. Het spUt ons dat U ons gaat verlaten en we ho pen dat U wederkeerig uw weg met .blijdschap zult mogen bewandelen. De heer Faber. hoofd van de Her vormde school, dankte Ds. van Beem voor alles wat hij in het belang van de school heeft gedaan. Den scheidenden leeraar werd hierop staande toegezongen psalm 121:4: „De Heer zal U steeds gadeslaan". VELSEN. DE RAADSVACATURE. Naar wy vernemen heeft de heer S. Baarda die voor de loopende periode als opvolger van den heer J. Landeweert is benoemd tot lid van den gemeenteraad de benoeming aanvaard. HEEMSTEDE. MUZIEK VEREENIGINGEN. In „Lommeroord" kwamen VrUdag- avond de vertegenwoordigers van de vereenigingen „St.-Michael", „Eensge zindheid" en .Excelsior" bUeen ter be spreking van het gemeenteiyke sub sidie, gemeenschappelijke rondgangen en concerten en „Koninginnedag". Zooals reeds vroeger tot uiting is ge komen is het gemeentelyke subsidie (vooral na annexatie, waardoor veel do nateurs afvielen) volgens de corpsen te laag. Aan B. en W. zal verzocht worden het subsidie voor elk corps te verhoogen van f 100 tot 250. Als datum voor den gemeenschappe- lijken rondgang werd vastgesteld Za terdag 13 Augustus van 68 uur. De corpsen zullen dan om beurten een nummer geven. Hierna volgt een geza- meniyk nummer- Op 3 Augustus zal in de Indische buurt een concert gegeven worden door het fanfarecorps „Excelsior". Punt 3 lokte uitvoerige besprekingen uit met als gevolg dat de commissie tot viering van Koninginnedag zal mede gedeeld worden dat .Eensgezindheid" op 31 Augustus, den dag waarop hier Koninginnedag gevierd zal worden., des avonds van 810 uur een concert zal geven; dat „St.-Michaël" des avonds een muzikale ommegang zal houden, en dat behoudens medewer king van de hoofden van dienst in ge meentedienst, .Excelsior" zoowel des morgens by de kinderfeesten als des middags by de Volksvermakeiykheden hare medewerking zal verleenen. SCHEEPSBERICHTEN. Boschdijk 15 Juli te Norfolk, van Rot terdam. Eemstroom, 18 Juli te Konakri ver wacht. W -Afrika naar Amsterdam. Elfüand 15 Juli te Port Centil in la ding van Amsterdam. Ge'.ria, 16 Juli te Amsterdam van Bue nos Ayres. Helder. 14 Juli ran Accra naar Salt- poind. Haarlem. 13 Juli ran Konakri naar Teneriffe en A'dam. Indrapoera 16 Juli vjn. 7 uur te Ba tavia van Rotterdam. Jacatra, vertrok 15 Juli van 9 uur van Hamburg te Rotterdam verwacht. Madioen, 14 Juli te Ourus, van Rot terdam. Nebraska, 14 Juli te Vancouver. Rot terdam naar de paeifickust. Reggestroom 14 Juli van Freetown n. Bïssao. Sc'neldestroom, 13 Juli te Kotcnou van Amsterdam. Toba, 13 Juli te Soerabaja van Rotter dam. Texel 15 Juli te Seccondee van Am sterdam. Tjimanoek 14 Juli te Batavia. Vlieland 16 Juli te Duala verwacht. Amsterdam. Veendam passeerde 16 Juli Vlissingen Rotterdam l.v. Antwerpen en New Or leans. Waaldyk 14 Juli van Las Palmas, Buen. Ayres naar Rotterdam Alcinous, 17 Juli van Batavia te Am sterdam verwacht. Alm kerk 16 Juli van Duinkerken, Australië naar Rotterdam. Aludra, 15 Juli van Las Palmas, Bue nos Ayres naar Rotterdam. Eandoeng, 16 Juli ran Bremen naar Londen en Java. Djember 16 Juli van Rotterdam naar Hamburg. Edam, 16 Juli n.m. 3 u. 30 min. van Boulogne, Tampico naar Rotterdam. Gemma 15 'Juli van Manilla naar Singapore, Japan naar Rotterdam. Heemskerk-16 Juli te Kilindint, Beira naar Rotterdam. Houtman, 16 Juli van Singapore naar Batavia. Insulinde passeerde ltf Juli Ouessant. Rotterdam "aar Java. Jacatra, Juni n.m. te Schiedam v. Hamburg. Kielarecht 15 Juli van Colombo. Rot terdam naar Calcutta. Klipfontein passeerde 16 Juli Vlissin gen. Antwerpen, naar Amsterdam. Meliskerk 16 Juli van Amsterdam naar Antwerpen. Menado 16 Juli te Havre, Ja/va, naar Rotterdam. Montferland 17 Juli van Buenos Ayres te Amsterdam verwacht. Oostkerk, 15 Juli van Singapore, Rot terdam naar Wladlwostock. Polydorus, 16 Juli van Liverpool naar Makassar. Rijnland 16 Juli van Amsterdam naar W.-Afrika. Schiekerk 16 Juli n.m. van Genua. Rotterdam naar Calcutta. Streefkerk 15 Juli van Colombo, Cal cutta naar Rotterdam. Tabanan, 15 Juli nm. 6 u. te Mar seille. Java naar Rotterdam. Tasman 16 Juli van Melbourne van Singapore. Tjikarang, 15 Juli te Sjanghai. Venezuela 16 Juli van Hamburg naar Amsterdam. RADIO-PROGRAMMA. DINSDAG 19 JT7LL HILVERSUM. 1050 M. 12 00 Polltlebcr. 12.30—2.00 Lunchmuziek door het trio van restaurant ..De Rozenboom" te Bus- sum. o.Lv. Willem Lohoff (viool). 6.008.00 Concert door het A.N.R.O.- erkest o. 1. v. Nico Troep, Paul Pul, bari ton 7.45 Politieber. 8.10 R.K. Radio-avond. Mej. N. Ver- kroost. sopraan. Mej. F. Bellnfante, cel lo. Mej. Frouwe Boomgaard, plano. McJ. L. Wijngaarden, viool. la. Sarabande cn Gavotte, Popper. b. Menuet. Loeully (cel lo. plano). 2o. Sicilienne. Paradis, b. Pou- pée valsante, Poldini. Kreisler (viool, piano 3. Rede door Dr. J. Witlox, pro fessor Seminarie SL Michielsgestel, over Dc Katholieke Staatsparty een Landsbe lang. 4 Aria uit de Judas Makkabeus, Hi.ndel (sopraan). 5. Trio no. 11 op. 1 Beethoven piano, viool, seDo). 6a. 6 Ru- manische VolksUinze, Béla Bartók. b. Nocturne, Boulanger, c. Cortège, Bou- langer d. Capstan Fracassa, Castelnuova, Tedasco (viool, piano). 10.30 Persberichten. DAVENTRY. 1600 M. 11.20 Het Paventry-kwartet en solisten (sopraan, bariton, piano, dialect). I.20—2.20 C. Windeatfa band cn J. Kc-rr. sopraan. 3.05 Muziekles. 3.40 Z.M. de Koning van Engeland opcr.t de Gladstonedokken in Liverpool. 4.10 Fransche les. 4.40 Orkestconcert. 5.20 Lezing: Portugal. 5 35 Kinderuur. 6.20 Dansmuziek. 6.50 TUds., weerb., nieuws. Yi05 Dansmuziek. 7.20 Lezing: Why Big Ben? 7,35 De sonates van Beethoven. 7.45 Lezing: Nature and her limita tions. 8.05 Licht symphonieconcert. A. Cat- terail, viool. W; Widdop, tenor. Sympho- nic-orkest. 9.00 Speech aan het Grocers Banquet. 9.20 Weerb., nieuws. 9.40 Lezing: Music and the ordinary listener. 10.00 Symphonie-concert (vervolg). II.00—12.20 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO-PARIJS", 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.05—5.55 Trioconcert (plano, viool, cello). 8.50 „Rosé et Colas", van Grétry. Mile. Dewinsky en de heoren Cartigny en Lamorée. LANGENBERG 469 M„ MUNSTER 242 M„ DORTMUND 283 M. 1.25—2,50 Kamermuziek (viool plano). 5.50C.50 Orkestconcert. 8.50—10.40 Populair concert. Werag- erkest en Anncmarie Richartz, sopraan. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. en BERLIJN 484 eö 566 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 8 50 Declamaties van Foptane door A. Krauszneck. 9.20—10.50 Concert door de Kosleck- sche blazersbond. HAMBURG. 395 M. 4.25 Vrooiykc voordrachten. 6.20 Concert. 8.20 Orgelconcert in de St. Georgs- kerk Hamburg. Daarna dansmuziek ia Scllners Guten Stuben. BRUSSEL. 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.2010.20 Militaire muziek, Mile. Djanez, zang. NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGELIJNTJE. VOOR DE KINDEREN. 's Avcnds om acht uur is alles klaar. De huis kamer ziet cr keurig uit. Alle meubelen glim men, er is geen stofje op de tapijten cn op den schoorsteenmantel staat de schemerlamp te pronken. In d i e kamer kunnen Vader cn Moe der morgen best ontvangen worden 1 Moe vn* 't werk maar welvoldaan trekken de tien muizenkinderen naar bed. Morgenochtend m<»:ten ze nog naar meester Taalleven. Als ze uit school komen hebben ze nog net tijd om dc tafel te dekken, want Vader en Moeder komen, om half één weer thuis. De „Air Unicm Line" heeft een nieuwen vliegdienst tu»*chen Londen en Parijs Lnge«tcld. waarvan elk vliegtuig een restaurant bevat, waar de reiziger» onderweg •en maaltiid kunnen gebruiken. Het interieur van een „re»tauratie"-toe»teL kink» een tweetal kellner».

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 7