STADSNIEUWS. HANDELSBLAD HET BIJKANTOOR Vacantie Puroi PLECHTIGHEID AAN SCHOOL 9. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 19 JULI 1927 PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. DE ZOMERZITTING. HULDE AAN DEN COMMIS SARIS DER KONINGIN. SUBSIDIE BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. Hedenmorgen half elf werd de zomer- eitting der ITov. Staten van Noord- Holland heropend. Eerst vraagt de heer Ter Haar het woord om als oudste lid der Staten in dienstjaren den Commissaris der Ko ningin geluk te wenschen met zijn 12 1/2 Jarig jubileum. Spreker brengt hem hul de voor de wijze waarop hij zijn om vangrijke werk verricht heeft. BIJ den heer Röcll waren de belangen der pro vincie altyd in goede handen, in den waren zin des woords heeft hij leiding aan de vergaderingen der Staten ge-" geven. Namens de Staten brengt hij hem daarvoor hulde. Spreker hoopt, dat God hem bij voortduring de krachten mag geven om zUn belangrijke functie te vervullen. (Applaus). De Voorzitter dankt den heer Ter Haar voor zyn vriendelijke woor den en de Staten voor hun instemming. Ook dankt hi) voor het stoffelijk bewijs van belangstelling, dat hij reeds Zater dag in den huiselijken kring van de Staten mocht ontvangen. Spreker kan den hem gebrachten lof slechts onder voorbehoud aanvaarden, omdat hij er van bewust is. dat. ook hU tekortkomin gen heeft gehad. Niettemin dankt hij hartelijk voor de bewijzen van genegen heid en geeft hierbij de verzekering, dat hU naar de mate zijner krachten de hem opgedragen taak zal blijven vervullen; daarvoor roept hy d?n steun der Staten leden in. onverschillig van welke rich ting zij zijn. (Applaus). Goedgekeurd wordt het voorstel tot vaststelling van de rekening der pro vinciale inkomsten en uitgaven over 1925. Buitengewoon lager- ondcrwljs. Aan de orde komt het voorstel inzake de subsidieering van het buitengewoon lager onderwijs. De heer Klaas de Vries prUst het ln Gcd. Staten dat zU deze kwestie ter hand hebben genomen, want de pro vincie kan ook hier een heel nuttig werk verrichten. Alle kinderen moeten van onderwys kunnen genieten. Men is nog niet zoozeer gevorderd, dat hier te lande leerplicht voor kinderen bestaat; doch hoopt hU, dat de commissie van advies er voor zal zorgen, dat zooveel Inogelijk kinderen van dit onderwys zullen genieten, ook al zal het aan som mige ouders hard vallen. Mr. Bruch verheugt het, dat Ged. Staten met deze voordracht gekomen zijn en wel heel spoedig nadat de plan nen daartoe gerypt zyn. Spreker meent, dat Ged. Staten zich angstvallig heb ben gehouden aan het beginsel van een aanvullend karakter. HU meent dus. dat zelfs de schuchtere voorstanders of be dekte tegenstanders niet kunnen zeg gen. dat de provincie hier een duur werk zal gaan verrichten. Spreker meent ech ter. dat geen voorkeur zal gegeven wor den aan centra of betalende leerlingen, maar dat ook het platteland dezelfde rechten zal hebben. Het verheugt hem daarom, dat de commissie niet alleen is samengesteld uit artsen, maar ook uit paedagogen. Aan Gcd. Staten moet het worden overgelaten, uit te maken, of een kind geheel ten laste van de provin cie zal komen. Hij dient een laartoe strekkend amendement ln. Spreker meent, dat dit voorstel niet verder be hoeft te worden aanbevolen. Ieder Is van het nut en de goede bedoeling er van overtuigd. Alleen hoopt hU, dat vele ouders hun bezwaren tegen een dergelijke school zullen opgeven, in het belang van hun kinderen. Hy dankt Ged. Staten voor deze mooie voordracht en spreekt d enwensch uit. dat er ook spoedig een voordracht van* deZt-lfde mooie structuur zal verschynen ten bate van de nazdTg. De heer Van der Glas stelt cr prys op te verklaren, dat men weet namens welke party een spreker het woord voert. Daarom deelt hy mede. dat noch de heer wynkoop. noch de heer Vader hot recht hebben, namens de Communistische Party Holland het woord morgen voeren. De heer Wijn koop is geroyeerd. (Gelach.) De Voorzitter: „Due u Is de «enige vertegenwoordiger van de Com munistische Party Holland?" De lieer Van der Glas: „Ja!" De heer Wjjakoop merkt op. te kunhen mededeelen, bU welke organisa ties de heer Van der Glas geroyeerd is. Hij zal dit evenwel niet doen. Wel merkt spreker op. dat hy behoort todt de Com munistische Party Holland De heer Van der Glas: ..Ga je nou alweer door rhet misleiden?" De hoer Gerhard (Ged. Staten) dankt cte hceren De Vries en Mr. Bruch voor liet warme pleidooi voor aanneming van deze voordracht. Spre ker hoopt, dat ok de hecren Wijnkoop en Van der Glas zich in principe nie:. tegen deze voordracht zullen verkla ren. De heer Gerhard noemt het c:- hecl moeliyk punt. cr voor te zorgen, dat alle belanghebbende kinderen dit Onderwys zullen ontvangen. Het is aan Ged. Staten niet bekend, hoe groot het aantal kinderen is. dat voor het volgen vtin dit onderwys in aanmer king komt. Gcd. Staten zUn van mee ning. dat niet alle kinderen, die dit be hoeven. dit onderwys volgen. Wanneer men onwillige gemeentebesturen niet Wil laten proflteeren van de actieve gemeentebc-sturene dan vreest spreker, dat Ged. Staten niets and re s kunnen doen. dan er hun teleurstelling over uit te spreken, dat men aan de ach- teriyk^ of gebrekkige kinderen het hun tockomdene onderwys onthoudt. Het is dan de taak van de vooruitstu- wende raadsleden in de onwillige ge meenten. er voor te yvcren, dat men weldra ook dan voor de belangen van deze kinderen opkomt. Aan Mr. Bruch antwoordt spreker, dat Ged. Staten eerst eens even willen ondervinden. boe deze verordening werkt, alvorens met een dcrgeiyke voordracht voor de nazorg te komen. De heer Van der Glas dient een amendement in, om uit art. 1 te schrappen de woorden: „en van rechtspersooniykheid bezittende ver eeniglngcn of instellingen". Dit wordt verworpen met drie stem men vóór, die van de heeren Van der Glas, Wijnkoop en Vader. Zonder hoofdelijke stemming veree nigen de Staten zich met het amende ment van Mr. Bruch. de voordracht van Ged. Staten zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Op verzoek van het bestuur der afdee- ling Amsterdam van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, wordt het provinciaal subsidie van 2400 op 3350 gebracht. Goedgekeurd worden eenige voor stellen tot het verleenen van subsidie o.a. aan het Nederlandsch Schoolmuseum en aan den kring Noord-Holland van de Centrale Vereeniging voor School- en Werktuinen in Nederland. Na een kleine schermutseling tusschen au heeren Wijnkoopen Van der Glas wordt het voorstel tot wyzlging van het „Ambtenarenreglement 1920" goedgekeurd, evenals het vooustel Inzake verhaal van inkoopsommen krachtens artikel 42 der Pensioenwet. Aan de orde koint het voorstel tot het verleenen van steun uit de provinciale kas ten behoeve van den tuinbouw in Noord-Holland. De heeren Van de Va 11 es. stellen voor te besluiten. Ged. Staten uit te noo- digen, een commissie te benoemen, die tot taak heeft een onderzoek in te stel len naar de mogeiyklieid, om den land en tuinbouw blijvend loonend te maken, zoowel in het belang der producenten als in dat der consumenten, waarby ook het vraagstuk van den tusschenhandel dient te worden bezien. NED. HERV. GEMEENTE. LITURGISCHE DIENSTEN. De Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente alhier heeft besloten dezen zomer enkele liturgische diensten te houden in het koor der Groote of 8t - Bavokerk. De diensten zullen Woensdagavond as. beginnen. Die eerste dienst zal ge leid worden door Ds. Poot en Ds. van Paassen. Nader vernemen wy nog van ds. L. D. Poot. dat dezen zomer 6 lithurgische diensten in de Groote Kerk gehouden zullen worden. Met de voorbereiding daarvan is hy reeds een jaar bezig. Al dadeiyk was er critlek tegen zijn stre ven, maar hy heeft de overtuiging, dat. nu de kerkeraad zyn toestemming voor de plannen gegeven heeft, het wel slagen verzekerd is. Het is zoo zei Ds. Poot te betreuren, dat de kerken der Ned. Herv. Kerk in de week geheel ongebruikt staan. Bovendien verwacht ik van lithurgische diensten, waarby de gemeenteleden er voor gezet worden om zelf een werkzaam aandeel in den dienst te hebben, veel goeds. Er is in onze stad reeds een ontwakend Utliur- gisch besef te ontdekken. De dienst wordt gehouden in het koor der Groote Kerk. Daar kunnen onge veer 400 a 500 menschcn zitten. Bij den dienst wordt weer de oude koperen pelikaan als lessenaar voor het bU belle - zen in dienst gesteld. Opk is een tafel met zilveren avondmaalstel opgesteld. De gebeden die gelezen worden zijn ont leend aan de gebeden die vastgesteld zyn door de Dortsche synode, die daar- bü gebruik maakte van de gebeden in de eerste 5 eeuwen na Christus geboor te door de kerken vastgesteld- Een lithurgische dienst is zoo ver volgde Ds. Poot schijnbaar Iets nieuws, maar uit dit feit biykt toch wel, dat alleen het oude weer in eere hersteld wordt. De gemeenteleden spreken de gebe den hardop uit. Voor deze kerkdiensten is een kerk koor gevormd onder leiding van den heer P. Halsema, Ook het Ncorderkerk koor zal zyn medewerking verleenen. De lithurgische dienst wordt geleld door Ds. Poot. Ds. C. J. van Paassen zal een korte predicatie houden. By den dienst wordt het groote orgel bespeeld. De aanvang van den dienst is vatge- steld op 8 1/2 uur. VERKEERSONGELUKKEN Te Haarlem. In de Koningstraat is een dame C. M. B.-v. M. met haar fiets op de tram rails geslipt. Zij bezeerde zich aan het dijbeen. Per ziekenauto is zij overge bracht naar het St. Elizabethsgasthuls. TOESTAND VAN GEWONDEN. Bij informatie vernamen wij dat de 24»j.-!rigc L. P.. die Zondagavond op den Wagenweg met zijn rijwiel tusschen de tramrails geraakte, waardeer hij door een voorruit van een auto sloeg en die in het Diaconessenhiiis verpleegd wordt, het vrij goed maakt. Hij bracht een rustigen nacht door. De 28-jarige S., uit Scheveningen, die Zondag op den Hecrenwcg bij de Zandvoortschclaan door een autobus werd aangereden, waarbij hij viel en een hersenschudding bekwam, bracht in het St. Elisabeths Gasthuis een rustigen nacht door. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Geeft uwe advertenties op ter 18 plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverhooging aangenomen bij Tempeliersstraat 32 - Tel. 10209 BUM 7. TO BEU iooals reeds eer- der werd medege- j ieeld, hoopt de teer J. N Lobel, i .nspecteur by den dienst van Open- bare Werken, Zon dag 24 Juli zijn zilveren ambtsju bileum te herden ken. De beer Lobel werd op 2 Septem ber 18C7 te Haarlem geboren. Na de school voor uitgebreid lager onder wijs doorloopen te hebben, werd hij leerling timmerman; hy was o.m. werkzaam by de bekende aannemers firma B. Zuidhof en Zonen. Zijn tec- kenlcssen ontving hij aan de avond school voor Kunstnijverheid en de Bürgeravondschool, terwyi hy nog spe ciaal een cursus volgde ln Fransch, wiskunde en landmeten en water passen. Na het onderricht aan genoemde scholen en cursussen, werd de heer Lobel aangesteld als opzichter-teeke naar bij den architect den heer van Gemund, vooor wien onder zijn lei ding verschillende bouwwerken wer den ontworpen en uitgevoerd. Daarna is hij in dienst geweest by de architec ten Doeglas, Möller, Jacques Leyh, ge meente-architect te Haarlem, Looman, gemeente-architect te Alkmaar, Wol- berts, architect te Haarlem, J. Blom, directeur Gemeente-Lichtfabrieken te Haarlem en Bakker, architect te Am sterdam, totdat hy in 1902 in dienst kwam aan het Bureau Openbare Wer ken. Daar werd onder zijn toezicht o.a. uitgevoerd de verbouw tot schoolge bouw van het voormalig Huis van Be waring aan de Tuchthuisstraat, de bouw van de Openbare School aan de Tetterodestraat en gedeelteiyk het Openbaar Slachthuis. Toen kwam een vaste positie open aan de afdeeling bestratingen en rioleeringen en werd de heer Lobel op zyn verzoek' naar de civiele afdeeling overgeplaatst, waarna zyn vaste aanstelling volgde. Hy is nu van dien tyd af by die afdeeling werk zaam. Maandag 25 Juli a.s. zal de jubilaris op zyn bureau door de directie en zyn collega's gehuldigd worden; het zaJ hem zeker niet aan belangstelling ont breken. OPENBAAR SLACHTHUIS IN 1926. Grootere ijsfabriek noodlg. Meer slachtingen. Minder invoer van bevroren vleescb. Toenemende tuber culose der r underen. Gunstige financiceele resul taten. Verschenen is het verslag omtrent den toestand en de exploitatie van het Openbaar Slachthuis en omtrent den dienst der vee en vleeschkeuring te Haarlem en omliggende gemeenten over het jaar 1926. Naar aanleiding van het laatste merkt het verslag op: Behoudens enkele zeer warme dagen hebben we steeds in de behoefte aan ijs kunnen voorzien, doch het laat zich aanzien dat we by een eenigszins warmen zomer dikwyls inge- breke zullen blijven. Binnen korten tyd zal tot den bouw van een nieu\yc grootere ysfabriek moeten worden over gegaan. Voor het slachthuisbedryf was het een zeer druk jaar. Het aantal slach tingen is gestegen tot 28.586 tegen 25.897 in 1925 dus een vermeerdering van 2.689 of ongeveer 10%. Volgens het verslag houdt het grooter aantal slachtingen zeer zeker verband met de mindere hoeveelheid ingevoerd bevroren vleesch. Op de veemarkt aan het Openbaar Slachthuis werden aangevoerd 2013 stuks keln vee en 1 graskalf totaal 2014 tegen 1825 in 1925. Het percentage tuberculose der runde ren is de laatste jaren steeds stygende en bedroeg ln 1924, 1925 en 1926 respec tievelijk 28.3. 31.4 en 33.2 dat der var kens 7.9. 11.5 en 11.6. Het totaal aantal K.G. ingevoerd rund vleesch ln de verschillende gemeenten daalde vftn 1.397.587 in 1925 tot 1.074.371 in 1926 dus met 323.216 K.G. terwyi het aantal K.G. vet toenam van 67,454 tot 113.360 K.G.. alzoo een vermeerdering met 45.906 K.G. Deze cyfers hebben in hoofdzaak be trekking op bevroren vleesch en vet. Zooals opgemerkt, werden in het ver slagjaar 812 runderen meer geslacht, zoo dat een teruggang in den omzet van rundvleesch is waar te nemen overeen komende met 200 runderen. De financieele resultaten over 1926 zyn wederom gunstig geweest, hoewel de invoer van bevroren vleesch belang- rUk minder is geweest dan in 1925. Op alle posten werd meer ontvangen dan was geraamd, terwyi de uitgaven, be halve enkele uitzonderingen, beneden de raming zyn gebleven. De ontvangsten van het openbaar slachthuis geraamd op f 239.705 hebben bedragen f 277.571.99. Het voordeellg saldo is: f37.866.99. Van de gemaakte winst ad f 64.569.37 zal f 10.0000 worden gestort ln het bouwfonds, f 50.000 in de gemeentekas, terwyi het restant ad f 4.469.37 wordt gereserveerd voor in 1927 te verrichten extra herstellingen. TEEKENCOLLEGE KUNST ZIJ ONS DOEL. De verloting ten bate van het gezin van den door ongesteldheid getroffen Hanrlemschen kunstenaar H. J. Wes- seling is een schitterend succes. Meer dan 1000 van de 2000 loten zyn reeds verkocht en het bezoek aan de tentoonstelling van uitgeloofde kunst werken. die gehouden wordt in de Kunsthandel F. H. Smit. Gr. Hout straat 69, is meer dan bevredigend. Ongeveer vijfhonderd belangstellen den bezochten de expositie. Loten zijn verkrijgbaar behalve by dc ccmitêledeu. in den Kunsthandel F. H. Smit, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 CU. per regeL Ter verzachting en genezing V39 $tuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebetcn en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 60 ct. 10 EXAMENS MIDDELBARE TECH NISCHE SCHOOL Aan de Middelbare Technische School te Haarlem verwierven het einddiploma: Afdeeling Bouwkunde: dc heeren: H. J. Duytshoff, Haar lem; F. Flameling, Bloemendaai; H. van 't Hag. Almelo; J. H. Helms, Bloe mendaai; Th. Op der Heyde, Over- vccn; H. N. Hollander, Amsterdam; A. A. Jagt, Haarlemmermeer; H. G. de Langen, Lelden; C. P. LangendUk, Beverwyk; TJ Molenaar, Amsterdam; H. Sanders, Haarlem; J. Versteeg, Amsterdam. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: de heeren: M D. van Binsbergen, Haarlem; M. M. DUkman, Amsterdam; J. G. Gouda, Amsterdam; J. A. van Hoerde, Groningen; W. Molenaar, Zand voort; K. Pluis, Leiden; C. Vis ser, Lelden. Afdeeling Werktuigbouwkunde: de heeren J. P. Alberding, Haarlem; A. C. Arends, 'sGravenhage; N. G. Benink, Amsterdam; J. C. Benschop, 'sGravenhage; K. Brands. Haarlem; J. K. R. ten Broeke, Haarlem; G. van Dommelen, Haarlem; E. E. van Dyk, Alkmaar; J. Giltay Veth, Bloemen daai; C. C. W. de Hart, Suriname; A. Hill, Leiden, J. van Hooidonk, Leiden; Chr. Hulsebosch. Haarlem; G. J. Keu len, Kampen; M. J. Kingma, Zwolle; L. Kouwenhoven, 'sGravenhage, P. J. Maartense, Castricum, A. G. Meesters, IJmulden; L. A. Noordhoom, Ban doeng; K- J. M. Phlippeau, Hengelo (O.); J. J. Poolman, 'sGravenhage; J. H. 8eiler, Leiden; D. S. Slop, Bak- kum (N.-H.); W. J. SUgers, Almelo; P. Voeten, Hoofddorp; H. de Wit. Beemster; J. van der Woude, Dieren. Afgewezen drie. Afdeeling Electrotechniek: de heeren: J. L. Baartman, 'sGraven hage; J.- Bakker. 'Hengelo (O.); J. E. van Deventer, Haarlem;; G. J. van Es, Uitgeest; L. van Gelderen, Leiden: J. S. de Groot, Haarlem; M. A. Haas, Rhenen; D. Hogan, Nijmegen; C. J. Hoogerheide, Bruinisse; T. de Jong, 'sGravenhage; S. T. Kiewied. Haar- lem; H. Krop, Leiden; C. A. J. de Mare, 'sGravenhage; W. Marsman, Haarlem; J. D. G. Montenberg, 'sGra venhage; H. M. H. Post, Heerde; B. Swets, Haarlem; M. J. Veelo, 'sGra venhage; W. Verkroost. Jr., Bergen (N. H.). Afgewezen drie. Afdeeling Scheepsbouwkunde: H. van der Esch. Amsterdam; H. 't Hart, Haarlem; W. H. Keizer, Haar lem; J. J. Meyst, Haarlem; P, Over ga auw, Haarlem; H. D. de Rooy, Zaandam; J. J. Visser, Haarlem. Totaal geslaagd: 72. Afgewezen 6. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen by: B. Zorgdrager, Ripperdapark 19, broche; M. Schouw, Damiatestradt 38, mantelceintuur; A. Driessen, Sophia- plein 16," ceintuur; H. v. d. Woude, Don kere Spaarne 54, étui met schryfbe- lioefte; G. Slot, Kleine Houtstraat 55, herdershond; D. Stouten, Plataanstraat 41, dameshandschoen; W. Donselaar, De Keystraat 10 rood, heerenhand schoen ibruin), G. Leffelaar, Vecht - straat 42, Amsterdam, kwitantie; W. F. H. Voet, Kruisstraat 39, R.K. Kerk boekje: D. v. Gelder, Frans Halsstraat 49 rood, grijze poes., Roeland, Boeren- steeg 1 F, melkmaat; G. Rotteveel, Ro- molenstraat 54, kindermuts; T. v. Keu len Geweerstraat 29, nummer recepten busje Fa. Florijn; W. Roodenburg v. Edenstraat 9. daraesparapluie; J. Lyn- zaad, Leidschestraat 141, kinderporte- monnaie; J. J. Roeland, Zakstraat 4b. pet. Tholen, N. Groenmarkt 29, porte- monn&ie; Rustenburghof, Arnoldystraat 24, rljwlelbeljnerkt in étui; J. Jansen, Amsterdamschevaart 38, rammelaar B. Siertsema, Kleverparkweg 37. rozen krans Korenblik, Jansweg 21, rywiel- belastingmerk in étui; J. van Zutfen, Groendaalsteeg 5, idem; B. J. van An- del. Hazebroekstraat 14, idem; Politie- burerau Smedestraat, hondenriem; O. v. Heeren, Lange Annastraat 11, schaar tje; Politiebureau, Smedestraat stok. (landmeter); J. J. Roeland, Zakstraat 4 b. kinderschoentje; G. H. Heinemeijer Bantamstraat 52, idem; J. van Dijk, Sie wartstraat 24, bos sleutels; G. Plto, Lange Heerenstraat 7, buigtang; Hom men Anegang 40. damestaschje m.i. J. v. Stey'ne, Schalkwijkerweg 41, ver grootglas; L. Goezinnen, Gen. de la Reij straat 34, zwempak; v. Gastel, Frans Halsstraat 20, zwempak en handdoek. Terug te bekomen bijJ. Slingerland, Spaarne 7 rood. autokussen; G. Jonker, Soutmanstr. 38, bal met net; J. L. de Haan, Zuidpolderstraat 125, bril in étui; Gillissen, K. v. Manderstr. 39, collier met medaillon; v. Hessen, Zocherstr. 49, gele herder, gebracht naar Kennel Fauna; D. Schouten, Plataanstr. 41, da meshandschoen; L. Landstra. Kolkstr. 19 rd., idem; H. Lambooy, L. Poellaan 9, handdoek, badpakje en kam; Milatz, Spaarndammerweg 8, gr.wltte poes, ge bracht naar Kennel Fauna; Portier Mar- garlnefabriek Leidschevaart. ketting met ring en haak: Politiebureau, Smede straat, muts. (blauw)L. Oudhof, K. Pocllaan 12b, mand met vleesch; F. Sernée. Ravelingsteeg 5, auto-nummer plaat; H. de Boer. Tempeliersstraat 49, kinderportemonnaie; B. Corynus, Riouw straat 22. portemonnaie met inhoud; P. Dekker, Adr. Loosjesstraat 1 M. bruine portemonnaie; J. Dijkman. Iepenstraat 18. rywielbel. merk; J. v. d. Neut, Beu- kenstrant 7. idem; M. Visser. De Clercq- straat 123. idêm in étui; J. W. Veer man. Nachtegaalstraat 45. idem idem; W. Schooncbeek. Nieuwe Gracht 24 idem idem; J. Wesseling. Barteljorisstraat 10 idem idem; T. Habraken. Anthoniestr. 5. rozenkrans in étui; Roos?. Kampervest Tb rood. idem. J. Wesseling. Barteljoris- straat 10. idem: W. A. Wijkhuizen. N. Heiligland 7 rood. bos sleutels: Politie bureau, Smedestraat, zakkam in étui. Afscheid W. H. Hcsfman. Maandagmiddag heeft de heer W. H. Hoefman, onderwUzer en plaatsvervan gend hoofd aan de openbare lagere school No. 9 aan de Tempeliersstraat, afscheid genomen in een receptie, die een officieel karakter droeg en die zich kenmerkte door groote hartelijkheid en veel belangstelling. Deze receptie had plaats in het gym nastieklokaal van school 9, die door de goede zorgen van den dienst Hout en Plantsoenen smaakvol met groen en bloemen versierd was. Wegens de gemeenteraadszitting had den Mr. A. Bruch^ wethouder voor On derwys. en de heer Vincent Loosjes, en Mej. M. C. Berdenis van Berlekom, resp. voorzitter en secretaresse der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, bericht gezonden, dat zy de plechtigheid niet konden bUwonen. Namens deze commissie werd nu het woord gevoerd door Dr. C. L. de Lief de, die o.a. ook den lof van Mej. Ber denis van Berlekom overbracht, zy had verklaard gezien te hebben, op welk een uitstekende wyze de heer Hoefman zyn werk verrichtte. Ook wylen het oud schoolhoofd Saeys had vaak tot spre ker op waardeerende wijze over den heer Hoefman gesproken. Daarom was het voor spreker nu zoo gemakkeUjk, om eveneens met veel lof van het werk van den scheidenden onderwyzer te ge wagen. Namens de Commissie dankte spreker hem voor alles wat hy voor het onderwys gedaan heeft. De heer P. Bakker, het hoofd der school, herinnerde er aan, dat hy nu 612 jaar geleden, als hoofd aan deze school was gekomen en toen al dadelijk constateerde, welk een goede geest er in de klas van den heer Hoefman heersch- te. De leiding als waarnemend school hoofd was heel goed. Spreker heeft hem dan ook als een bekwaam onderwyzer Ieeren kennen; de kinderen kregen tot den laatsten dag toe goede lessen van hem. Het kon dan ook niet anders, of deze lessen moesten goeda resultaten hebben. Ook de oud-leerlingen spraken altyd met veel waardeering over hun vroegeren onderwyzer: De heer Hoef man was steeds een steunpilaar voor deze school, dien we noode kunnen mis sen." zei spreker, die den vertrekken- den onderwyzer, namens de collega's een f raaien stoel aanbood. Mevrouw Oudol f—P a t e r sprak namens de oudércommissie van school 10 en verklaarde als oud-leerlings steeds met genoegen terug te denken aan den tyd, toen zy nog onderwys van den heer Hoefman ontving. De heer H. M. van der Hart herin nerde er aan. dat hij vroeger ook onder wijzer op deze school was geweest, daar om verheugde het hem, tegenwoordig te mogen zyn by het afscheid van zyn ouden vriend. Vele jaren had spreker gezien, met hoeveel energie de heer Hoefman tot welzyn van de kinderen werkzaam was. Als collega was hij ook altijd vriendelyk en hulpvaardig. Spre ker dankte hem voor zyn vriendschap. Ook dankte hy hem namens den Ver volgcursus, waaraan de heer Hoefman eveneens vele jaren zyn beste krachten gaf. Namens de leerlingen bood de heer Van der Hart hem een vaas met bloe men aan. De heer Hoefman dankte voor de tot hem gesproken vriendeiyke woorden. Hij verklaarde 47 Jaar voor het onder wys gewerkt te hebben en altyd met groot genoegen. Op 1 Juli was h'J der tig jaar waarnemend hoofd. Spreker had ook vele uren besteed om kinderen, die een doel beoogden, te helpen en hfj verheugde er zich over, als later bleek dat de resultaten daarvan goed wa ren. De heer G. H.' Weustink, Inspec teur van het Lager Onderwijs deelde mee, op 8 Maart tijdens de geschlede- nis-les nog in de klas van den heer Hoefman te zyn geweest. Hy zag toen. op welk een uitstekende wijze door hem onderwys gegeven werd. Spreker had toen niet gedacht, dat de heer Hoefman, die met zooveel opgewektheid les gaf, zoo spoedig weg zou gaan. Hy kan nog tot voorbeeld voor vele jongeren gesteld worden. Namens de inspectie dankte spreker hem voor zyn nuttig werk by het onderwys en sprak de hoop uit, dat hij nog vele jaren van zyn welver diende rust mocht genieten. Onder leiding van den heer Bakker werden door de leerlingen eenige liede ren gezongen, die op zeer verdienstelijke wyze door den heer J. Janzen en Louis Jasperse op de viool begeleid werden. O.a. zongèn de kinderen een afscheids lied, waarvan het slot-couplet als volgt luidt: Nu breekt het uur van scheiden aan; Slechts noode laten wy y gaan, Wy jonge zwakke menschen. Geniet de welverdiende rust Na 't werk, door u verricht met lust. God spare u nog menig jaar. Naar onze beste wenschen. Onder leiding van mejuffrouw Truus van Gelder en van den heer B. J. Wie- land Los voerden de leerlingen eenige sierlyke dansen en gymnastiekoefenin gen uit. Enkele kinderen boden nog geluk- wenschen aan. Te vier uur namen de leerlingen afscheid van hun geliefden onderwyzer. Daarna bleef het onderwyzend per soneel ook van andere scholen nog eenigen tijd gezellig byeen. De heer J. Janzen, collega van den heer Hoefman, ontpopte zich als een zeer verdienstelyk zanger van levens liedjes bij de gitaar. HTJ had er byzon- der veel slag van om de aanwezigen het refrein te doen meezingen. Vooral het volgende refrein sloeg in: Hoefman gaat ons nu verlaten, Hij neemt zyn gemak: Aanstonds wandelt hy de schooldeur uit, Pensioen op zak! Hoefman gaat hier zoo meteen vandaan Laat- je potje rooie inkt maar staan! Hoefman gaat ons nu verlaten, Hij neemt zyn gemak! Ten slotte werden nog afscheidswoor den gesproken door de schoolhoofden L. van der Have en D. Peereboom; den heer J. H. Coule namens de oudercom missie van school 9 en Mevrouw OudolfPater namens de oudercom missie van school 10. De heer Bakker dankte allen, die hebben meegeholpen om dit afscheids feest te doen slagen, speciaal aan me juffrouw Truus van Gelder, de heeren Wieland Los en Janzen en den con cierge en diens echtgenoote. De heer Hoefman dankte ten slotte den heer Bakker voor zyn welwillende houding, altijd tegen hem aangenomen. DE MAXIMUM-SNELHEID IN GROOT-HAARLEM AFWIJKENDE BEPALINGEN. Het was ons opgevallen, dat aan de grenzen nog steeds de borden staan over de maximum-snelheid die vroeger goldt in de geannexeerde gebieden. Door den Haarlemschen gemeente raad is reeds eenigen tyd geleden be sloten om in. de geannexeerde gebie den ook de Haarlcmsche verordenin gen op de maximum snelheid van toe passing te verklaren. wy hadden over deze quaestie een onderhoud met den commissaris van politie. De heer Tenkinck deelde ons mede, dat het raadsbesluit van Haar lem om de Haarlemsche verordenin gen op de maximum-snelheid voor Groot-Haarlem te doen gelden, nog niet door Gedeputeerde Staten is goed gekeurd. Ged. Staten hebben aan ons gemeentebestuur in overweging gege ven om van deze gelegenheid gebruik te maken om de geheele verordening te herzien. Daaraan wordt nu ten stad- huize gewerkt. Het gevolg van dit oponthoud is, dat in de geannexeerde gebieden nog de oude verordeningen, van kracht zyn. Eerst als de nieuwe verordening door Ged Staten goedgekeurd is, kun nen de oude borden verwyderd wor den. Tot aan dit tijdstip mag dus in voormalig Schoten met 20 KM. snel heid gereden worden, terwijl voor het oude kleine Haarlem de 15 K.M. ge handhaafd is. T. O. N. E. V. O. De Haarlemsche Tooneelvereeniglng „T. O. N. E. V. O." hield haar jaarver gadering. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeniging een werkzaam seizoen achter den rug heeft. Er werden 7 too- nee'.avonden, 1 feestavond ter viering van liet 20-jarig bestaan, 1 cabaret avond en 1 bal-masqué gegeven. By alle avonden was het succes groot, zoo dat T. O. N. E. V. O. met recht trots kan zyn op het afgeloopen jaar Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat de toestand der kas bevre digend is. In een vacature voor het bestuur werd voorzien, zoodat dit thans als volgt is samengesteld: G. H. Pollé Jr.. voorz.. W. L. F. v. d. Have. sccr.. Th. J. v. d. Linden, penningm. H. J. Kort, hoofdcomm., F. H. v. d. Schaaf, alg, adjunct. Op Zondag 31 Juli a_s. organiseert de vereeniging een boottocht naar Utrecht Het nieuwe bestuur is al reeds werk zaam aan een nieuw programma voor het komende seizoen. Het bestuur streeft er naar om dat van vorige ja ren nog te overtreffen. EYMPHONIE ORKEST „EUTERPE" In de plaats van den heer L. de Graaffis tot le concertmeester van bovengenoemd dilettantenorkest be noemd de heer Jan Hoeben alhier. „DE MOEDERFILM". De gemeenteraad van Amsterdam heeft Vrydagavond met vier stemmen voor, die der communisten, verworpen een voorstel van den heer Wijnkoop om B. en W. uit te noodigen de nobdige maatregelen te nemen opdat de film „De Moeder" te Amsterdam kan worden vertoond. Vrijdagmiddag is ingevolge de motie- Viskoper de film De Moeder in het Apol lo-Theater te Den Haag voor dc leden van den gemeenteraad vertoond. Gedurende de eerste acte werd de ver tooning plotseling stop gezet, waarby de lichten in de zaal weer aangingen. Voer de Verbaasde aanwezigen verscheen de hoofdcommissaris van politie, de heer Van 't Sant, met eenige rechercheurs, die rich ervan overtuigden, dat zich in de zaal uitsluitend raadsleden bevonden. Voor zoover de aanwezigen den hoofd commissaris niet persoonlijk bekendwaren stelde hy zich van hun identiteit op de hoogte. Daar het onderzoek uitwees, dat er inderdaad uitsluitend raadsleden aan wezig waren, kon de voorstelling worden voortgezet. HILLEGOM. KINDERFEEST Het bestuur der Chr. Oranjevereeni- ging heeft besloten zich te wenden tot de hoofden van alle scholen in de gemeente, om gezameniyk op 31 Augustus een kin derfeest te organiseeren. ZANDVOORT. CONCERT OP HET TRAMPLEIN Woensdag 20 Juli geeft de Zandvoort- sche Harmoniekapel een concert in de muziektent op het Tramplein. VERLOTING De opbrengst der verloting heeft de kas der Zandv. Reddingsbrigade met f 375 versterkt. OVERVEEN. VERBETERING DER ELSWOUTSLAAN De gemeente is thans bezig eeni e ver beteringen op de Elswouts aan a .n te brengen, waarmede voetgangers en auto mobilisten wel Ingenomen zullen zyn. Bezijden de brug is ren voeibrug aan gelegd. De volgende week zal de wel ving in de brug. welke den automobilis ten zooveel ergernis bezorgt, worden weggewerkt, door de geheele brug (om in vakterm te spreken) 10 duim te laten sakken.

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 6