PARIJSCHE MODE. ,1 J 1 'i HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 21 JULI 1927 ^cuiind TWEE „KLIMOP-BLAD"- NACHTJAPONNE N. De klimopblad-garneering voor on dergoed en nachtjaponnen is het aller nieuwste op dit gebied en wij willen niet nalaten dit nieuwe snufje onzen leze ressen zonder verwijl aan te bieden. De garneering is oorspronkelijk be doeld voor een geheelen uitzet, doch het spreekt vanzelf, dat men met de nachtjaponnen kan beginnen en lang zamerhand, al naar gelang men zelf nieuw ondergoed bijmaakt, ook dit met hetzelfde patroon, kan versieren De hierboven afgebeelde nachtjapon nen zijn beide van een zakje voor zien, dat heel gemakkelijk is voor het bergen van een zr.kdoek, die dan niet zoekraakt en oorzaak is, dat men, als men dit nuttige instrument noodig heeft, het gelieele bed moet afzoeken om het te vinden. Crépe-de-Chine, Japansche Wa-schzyde gekleurde toile de soie, voile, zoowel als linnen, batist en katoen kunnen ge bruikt worden voor de vervaardiging van deze nachtjaponen. Voor de gar neering gebruikt men kunstzijde, die mooi glanst en goed blijft in de wasch. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42. 44, 46, 48 onder opgave van No. 50.611 A en 50.611 B. Kosten 70 cents per stuk. RAFFIA VERSIERING De populariteit van het nieuwe pro duct van kunstzijde Raffia, is onge twijfeld verdiend, want het is niet duur en men kan het in zulke schitterende kleuren krijgen, dat het haast niet te gelooven is, dat het nog zoo lang ge duurd heeft, voor men er aan dacht om het te gebruiken voor de versiering van het binnenhuis. Men kan het gebruiken voor hoeden garneering; men kan er prachtige matjes, kleedjes en loopers van maken; men kan het gebruiken voor zonneschermen, voor he garnee- ren onzer japonnen en ook voor de versiering van diverse meubelstukken. Het hierbovn afgebeelde patroon is bestemd voor de garneering van een kussen of van een looper of gordijn- rand. De bewerking vdn dergelijke «öigen met raffia is heel gemakkelijk en iedere winkelier, die het verkoopt, zal u gaar ne op de hoogte willen helpen, betref fende de wijze, waarop u ermede te werk moet gaan. Ieder, die eenmaal met raffia-werk begonnen is, zal er on getwijfeld mede voortgaan; het kleur effect, dat men ermede bereiken kan is zoo schitterend, dat er dames zijn, die een geheele kamer met raffia-gar- neering er op na houden. Alle kus sens, loopers, gordijnranden enz. zijn met raffia gewerkt. Het is dan ook een buitengewoon dankbaar werkje en de resultaten, die men ervan verkrijgt, zijn een aansporing te meer om voort te gaan. IS ONZE MODE NIEUW? Bijgaande plaatjes toonen u den man uit den tijd van den Duitschen schilder Albrecht Dürer (16en eeuw) met zijn ruime cape-mantel, en een modern vrouwtje in haar kostbare bontcape. Hier is nu een typisch voorbeeld van een heerenmode die veel later door de vrouwen Is overgenomen maar dan toch nog in eenvoudiger vorm al is het ma teriaal waarschijnlijk veel kostbaarder. Wie deze oude heerenmantel bekijkt, kan zich nu toch ook wel voorstellen, dat de beeren uit dien tijd heel wat zwieriger in hun bewegingen waren dan tegenwoordig: bij zoon mantel past heldhaftige romantiek en hoofse he ga lanterie. OVER NOPPEN, STIPPEN EN RUITEN. EEN ARTISTIEK SCHORTJE. Leuke schortjes worden tegenwoor dig als iets heel gewoons beschouwd en een leelyke schort wordt even leelijk aangekeken als een slecht staande jurk. Er worden dan ook veel meer schortjes gedragen, dan vroeger het geval was. Op de eerste plaats vouwen de dames tegenwoordig hun naaiwerk niet meer in een lap goed, als zij ophouden met eraan te werken; zij stoppen het in den zak van hun schort, die er speciaal op berekend is, wat de grootte en het formaat betreft; en zoo'n zak in het schortje is voor twee doeleinden ge schikt, want niet alleen kan men er verstel- of haak- en breiwerk in bergen, doch het schortje zelf beschermt het werk, dat men onderhanden heeft, voor besmeuring. Stevig linnen is een goede stof om werkschortjes van te maken, daar bet goed tegen „zwaar werk" kan en men het bovendien kan krijgen in allerlei aardige kleuren. Het hierbij afgebeelde schortje is van dezelfde stof gemaakt. Men lette op den flinken zak aan de voorzijde, die bovendien nog fleurig geborduurd is, hetgeen het uiterlijk van het nuttige voorwerp nog verhoogt. Men kan ook een aardig schortje ma ken door er een neutraal gekleurd stuk linnen voor uit te zoeken en dat te gar- neeren met randen van hel-geklcurde wol. EEN AARDIG JURKJE VOOR EEN JONG MEISJE Dit jurkje is buitengewoon geschikt voor een jong meisje van 814 of 15 jaar. Hjet modelletje is zeer apart en het leuke kraagje en de omgeslagen manchetjes aan het korte mouwtje geven er. met de ..bretels" en het leuke, wijduitstaande rokje, een zeer bijzonder cachet aan. Men kan het uitstekend maken van appelgroen linnen waaronder dan als „blouse" een helderwitte gekozen wordt De blouse wordt gegarneerd met groen in overeenstemming met de stof van het rokje en de sluiting aan de voorzijde is voorzien van die overeen komstige knoopen. Ongetwijfeld zal menig jong meisje met verlangen naar deze aardige, vlotte jurk uitzien, vooral met het oog op de aanstaande vacantiedagen, wanneer een enkel zomerjurkje méér er wel eens mee door kan. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van no. 22,261 en men gelieve den leeftijd van het meisje erbij te ver melden. Kosten 55 cents. GEEN OUDE VRIJERS MEER. Zoo nu en dan gaan er hier en daar weer eens stemmen op voor een be lasting op vrijgezellen, maar er komt altijd zoo'n storm van protesten tegenin, dat het gevaar voor de betrokken oude vrijers altijd weer wordt afgewend. Maar hoe lang zal deze vrijheid nog duren? Christian Leden, de Noorsche ontdek kingsreiziger is juist teruggekeerd van een verblijf van drie jaren onder de Eskimo's van oord-Canada, en hij zegt dat er geen volk is dat een zuiverder huiselijk leven leidt dan deze menschcn. Iedere man heeft zooveel vrouwen als hij kan onderhouden en zij zijn allen zeldzaam goed gehumeurd. Een slecht humeur wijst erop dat men van den duivel bezeten is, en jokken is een mis daad die met den dood wordt gestraft. In al die jaren ontmoette Leden slechts één enkele ongetrouwde vrouw, en de oorzaak daarvan lag in het feit dat haar haardos te kort was. Blijkbaar zullen dus de shingle en de Eton-crop bij deze Eskimo's nooit een kansje ma ken om in de mode te komen. ROKJES MET STROOKEN Nu de zomer volop hoogtij viert en het seizoen in de verschillende badplaat sen geopend is, ziet men zeer vele ja ponnetjes, die als luchtige bloemen aan doen en daaronder, in de eerste plaats japonnetjes van het model als de hier boven afgebeelde. De rokjes zijn met drie, vier, soms vijf rijen strooken voorzien, hetgeen, in een zoel zomerwindje, een alleraar- digsten, fladderenden indruk maakt. Het eene model is zeer eenvoudig; de gewone V-vormig uitgesneden hals, de eenvoudige lange mouwen alles wijst erop, dat dit japonnetje voor de morgenuren bestemd is. Men kan het van voile uitstekend maken en dan komt het op geen hoogen prijs. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42. 44, 46, 48 onder opgave van het no. 23.605. Het andere japonnetje is met het bolero-tje den ceintuur-met-strik en de meer bewerkte manchetten aan de lange mouwen, meer geschikt voor den middag. In een mooie kwaliteit fijn gebloem de voile staat het keurig, doch zoo men wil, kan met het ook van andere stof fen maken, al naar gelang leeftijd en figuur der draagster. Ook hiervan zijn knippatronen ver krijgbaar in de maten 42, 44, 46, 48 onder opgave van No. 23.60S. Voor beide modellen bedraagt de prijs per patroon 55 cents. Ja. is er eigenlijk nu wel ooit een tijd geweest, dat stippen en noppen, groot of klein, niet in de mode waren? On ze moeders en grootmoeders droegen al stippen. En wij dragen stippen en onze kinderen en kindskinderen zullen stippen dragen. Ieder in haar tijd. En telkens"zal dan door een mode-kroniek schrijfster van tijd tot tijd beweerd worden, dat stippen zoo erg in de mode zijnZoo ook nu. Er worden veel stip pen gedragen. Net zooals er veel ruiten gedragen worden. Met dit verschil dan, dat het gebruik van geruite stof veel rul mer is. dan dat van stippeltjes- of nop- pengoed. Want dat is zeker, er is nog niemand geweest, die het aandurfde een mantel van stof met kleine of groo- te stippen te maken. Maar daar staat tegenover, dat de Jurk van noppen- of stippengoed het van den Jurk met rui ten in lieftalligheid wint. 3ie voor de aardigheid eens naar de teekening. naar dat figuurtje aan don linkerkant. Dit is een heel aardige ja pon. die bestaat uit een soort overjurk van marineblauwe reps, op een jurk van witte stof met marineblauwe stippen. Aldus heeft men een soort mantel japon gekregen. waArbij de marine-blauwe „over" jurk er voor zorgt, dat de stip pen niet al te sterk overheerschen. Van anderes stippencombinaties. die mo menteel erg .modem" zyn. zou ik kun nen noemen: oker<geel>-kleurige stip pen op een zwart fond. Deze worden meestal heel eenvoudig, recht gemaakt, met een dubbelen geplisseerden volant als rok. of wel met een rok, die ge maakt is van een stuk of zes. zeven volants boven elkaar, heel ffjn geplis- seerd. Al die plooitjes en stippen door elkaar maken een heel leuke indruk. Stippen- en ruiten-japonnen worden weinig of in het geheel niet gegarneerd, omdat de japon anders te overladen sou worden. Wel verwerkt men de stlppcn- stof met effen stof, zooals met de Ja pon links op de teekening het geval was. Of wel men maakt het kraagje, den ceintuur, de manchetjes, enz. van effen bijpassende stof en maakt er van voren aan eiken kant een los pandje op. met smockwerk. zooals op de andere teekening. Maar daar houdt de garnee ring van stippen- en rui ten-japonnen dan ook mee op. En denk er om. b(j al deze stippen en ruiten moet men toch één ding niet vergeten: ruiten maken de figuur grover, behalve kleine ruitjes, maar die staan weer niet bij een forache figuur. Kleine stipjes staan heel raar bij een groote. forsche vrouw cn te groote stippen gaan weer niet bij een klein, tenger figuurtje. Dat is dan ook het eenige dat in het nadeel van de stippen en rui en te zeggen is. MADELEINE. EENVOUDIGE ONDERJURK EN NACHTJAPON. Bovenwijdte 100 c.M. Deze eenvoudige kleedingstukken kunnen gemaakt worden van fijn wit katoen, afgezet met lila biezen. Aan stof heeft men noodig: Voor de onder jurk 2,25 M a 80 cM. breed en voor de nachtjapon 2.75 M. a 80 cM. breed. Bewerking onderjurk: a. Zooals men ziet is aan den zijkant een inknip aangebracht, men knipt dezen in zoover als op de teekening aangegeven staat, dan werkt men eerst het bovenste deel der zijnaden, daarna het onderste deel met platte naden af. b. Het lange deel van den inknip wordt ingerimpeld en gelijkmatig ver deeld (zijnaad op zijnaad) en aan den binnenkant werkt men den inknip af, door een smal naadje, dat op niets uitloopt, gelijktijdig stikt men 'n reepje katoen mee, waar men de naad verder mee afboort. c. De bies aan den hals wordt In vorm geknipt met op den schouder een naadje. (Men kan deze dus precies volgens patroon knippen). Nu werkt men eerst».; de schoudernaadjes van de jurk af, daarna die van de bies dicht.De bies wordt nu op den verkeerden kant van de jurk gestikt, omgevouwen naar goeden kant en op drie cJnf. breedte opgestikt d. Armsgaten werkt men af met een schuin biesje; aanstikken op verkeer den kant en overstlkken op goeden kant. e. De bies aan den onderkant, set men op dezelfde manier aan als de halsbies en daarmee is de onderjurk voltooid. Nachtjapon: Rug en voorpand worden bUna gelijk tijdig geknipt allen is de hals aan den voorkant in V-vorm en aan rugkant rond (zie teek.) a. In den voorkant stikt men eerst de naaldplooitjes (dit zijn heel fijne plooi tjes), dan worden schouders en zijnaden afgewerkt bet Engelsche naden- fa. De bies aan den hals wordt op de zelfde manier gemaakt als van de onder turk. c. De bles aan de mouw wordt aange zet, dus moet men deze dubbel knip pen (een reep van 10 c.M. breedte plus naden) en wordt op den verkeerden kant aangestikt cn op goeden kant over- gestikt, waarbij Dien zorgt, dat het laat ste stiksel even over het eerste valt d. Aan den onderkant maakt men een zoom van vier c.M. br. IS 16 12 O

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 11