HAARLEM'S DAGBLAD ^UITENLANDSCH OVERZICHT HET OPROER TE WEENEN. GEMENGD NIEUWS DONDERDAG 21 JULI 1927DERDE BLAD Beschrijving door een ooggetuige. DE FOUTEN VAN HET BESTUURS-STELSEL. (Van onzen Weenschen correspondent). (Onze correspondent te Weenen schreef het volgende onder den verschen indruk der onzettende gebeurtenissen die hy had medegemaakt). Oproer, een ware opstand is te Wee nen uitgebrokene die byna aan een bur geroorlog grenst. Voortdurend wordt in de straten geschoten en het aantal doo- den bedraagt reeds meer dan vijftig. Bovendien zyn meer dan driehonderd personen gewond. Voortdurend knallen geweersalvo's en ook machinegeweren zyn in werking gesteld. Het paleis van justitie, een machtig en imposant gebouw, is geheel afge brand en alleen de buitenmuren staan nog overeind. Alle papieren van het archief en alle acten van civiele processen zijn in de vlammen opgegaan. Wilde scenes heb ben zich hier afgespeeld. De straatstee- nen zyn bedekt met bloed en overal in de muren der naburige huizen en in de stammen der boomen zijn kogels in geslagen. Groote brandstapels hebben vóór het gebouw naar buiten geringer - meubels en schilderyen van vroe gere keizers in vlammen doen opgaan. Politie-agenten zyn hier op de gru welijkste een beestachtigste wijze omge bracht. Een inspecteur van politie werden hier beide oogen uitgestoken en verschillende agenten werden aan lan tarenpalen opgehangen. Andere wer den byna geheel uitgekleed en danig mishandeld. Hun uniformen hingen later aan boomen en lantarenpalen. Het is levengevaarlyk over straat te gaan. Opeens kan op alle mogelijke plaatsen een schietpartij uitbreken. Bij het raadhuis, het parlement, het direc tiegebouw der politie en by de Votiv- kirche is het 't ergste toegegaan, doch ook by de Bellaria, bij de opera en aan het begin der Bellaria werd danig ge vochten. Tramrails en plaveisel werden opgebroken en barricaden werden op geworpen. Banken werden uit den grond gerukt en dwars over de voetpaden langs den Ring gelegd. Byna dertig uur heelt het paleis van justitie in feilen gloed gestaan en nog steeds smeulen de puinhoopen. Alle verkeer is stilgelegd, zoowel te Weenen als in alle overige deelen van Oostenryk. Geen tram, geen autobus sen, geen spoorwegen en geen sche pen. Een algemeene staking werd gepro clameerd, waarvan alleen enkele be- dryven als de gas- en waterwerken, de electriciteitsbedrijven, de broodbakke ryen en dergeiyke zyn uitgesloten. Post, telegraaf, telefoon en radio liggen stil, geen dagbladen verschynen en de theaters en bioscopen zyn gesloten. De meeste winkels zyn gesloten, slechts enkele hebben hun yzeren rolluiken op een kier open. De vreemdelingen kun nen de stad niet verlaten. Automobie len worden op straat aangehouden en de inzittenden worden gedwongen uit te stappen. Ongure individuen komen uit alle buitenwyken naar de binnenstad om hier de boel op stelten te zetten. Honderdduizend werkloozen ondersteu nen hen daarbij. De logisch-denkende arbeiders kunnen niets tegen de onge breidelde wilde menschenmenigte uit voeren. Tevergeefs trachtten bij het volk tot bedaren te brengen. Het ge peupel is losgebroken en er heeft reeds te veel bloed gevloeid en er zyn reeds te veel personen gewond, dan dat de woede van het volk afgekoeld kan wor den. Steeds worden de politie-agenten opnieuw aangevallen Niet alleen in de binnenstad, doch ook in de dichtbevolk te buitenwyken drong men in politie- bureaux binnen en werden hier de agen ten mishandeld en vermoord, terwyl heel de inboedel kort en klein werd ge slagen. Ook de burgemeester, een der voor naamste leiders der sociaal-democra tische party, heeft zyn invloed en zyn macht over een deel van het volk ver loren. Toen hy aan het hoofd van de brandweer boven op een wagen kwam aanrukken en hy het volk om doortocht verzocht om in het paleis van justitie het vuur te bestryden, werd hy uitge floten en wierp men steenen naar zyn hoofd. Aan vankei yk heeft men gedraald de troepen van het huurleger te hulp te roepen. Men vermoedde, dat de soldaten zouden weigeren op het volk te schie ten en men meende, dat zy zich waar- schyniyk met de oproerlingen tegen de politie zouden wenden. Eindelyk werden de meest betrouwbare elementen uitge kozen om den omtrek van het parle ment en van de brandende Justizpalast te bezetten Versterkingen werden uit de andegre garnizoenen in Oostenryk gehaald. De toestand is hopeloos en slechts iets heel bijzonders kan Oostenryk en Weenen redden. Ik voor my geloof niet dat de regeering zonder hulp uit het buitenland den toestand kan meester worfden. Tenzy wederom, zooals in de laatste paren reeds zoo vaak in Oosten ryk gebeurde, een compromis wordt gesloten. De opstand moet reeds sedert langen tijd voorbereid zyn geweest. Anders zou het volk niet de kracht hebben gehad zulke dingen te volbrengen, als het aansteken en laten afbranden van het paleis van justitie en dergeiyke. Ook de redactiebursaux van bladen van den uitersten rechtervleugel werden be stormd en in brand gestoken. In een krantengebouw konden de redacteurs zich slechts door een vlucht over de daken redden. De aanleiding tot het ontstaan van den opstand was, dat de rechtbank der jury een drietal beklaagden heeft vrij gesproken, die in Januari van uit het raam van een herberg te Schattendorf in het Burgenland met geweren op een troep voorbijtrekkende socialisten heb ben geschoten. Hierby werden twee personen gedood: een oorlogsinvalide en een jongetje van acht jaar. Andere personen werden gewond. Indertyd heeft dit voorval groote opwinding on der de Oostenrijksche arbeiders te voor schijn geroepen en is zelfs aanleiding geweest van een algemeene staking en van talryke demonstraties te Weenen. De drie beklaagden hebben zelf toege geven op de socialisten te hebben ge schoten en tóch heeft de jury hen vrijgesproken. Dit heeft allerwege de grootste verontwaardiging verwekt en van deze opwinding hebben oproerige elementen gebruik gemaakt den op stand te ensceneeren. Niet onmogelijk is, dat hierbij ook Russisch kapitaal een rol heeft gespeeld. Bovendien hebben enkele oprfoerige dagbladen de menigte reeds sedert maanden opgehitst. Toen is de bom gesprongen en de gevolgen zyn veel en veel erger geworden dan iemand heeft kupnnen vermoeden. De burgemeester, die inziet dat de haat tegen de politie tengevolge van den bloedigen kamp der laatste dagen zóó groot is, dat deze slechts heel mboeiiyk in staat kan zyn het oproer den kop in te drukken, wil nu een bur- gerlenyke politiemacht byeen tromme len, die hoofdzakelijk uit socialistische arbeiders zal bestaan. Misschien kun nen deze er in slagen de wilde menigte tot kalmte te brengen. Doch zeker is dit niet. Het beste zou zyn buitenlandsche militaire troepen naar Weenen te la ten komen. Geruchten doen de ronde, als zouden pogingen in die richting in het werk gesteld worden. De groote fout van het Oostenrijk sche systeem der laatste jaren is, dat T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In Boekarest heerscht rust. Dit is de kern der terelgrammen die ons bereiken. Men was dermate voor bereid op den dood des konings. dat geen enkele ongeregeldheid te vreezen was. Ex-kroonprins Carol leeft in Neuilly. Telegrafisch gewerd hem de mededeeling van het overlijden zijns vaders. De Regentenraad, (die regeeren zal tot Carol's zoon Michael oud genoeg is) en die reeds gisterenmiddag in de Nationale vergadering beëedigd werd, heeft Carol te Neuilly tevens doen weten dat de Raad vast van plan is de acte van 4 Januari 1926 betreffende Carol's troonafstand te doen eerbiedi genEn men vreest dat de zelfde Regentenraad. die op 't oogen- blik souverein is, den ex-kroonprins niet toe zal staan by de begrafenis van de regeering in net geheel geen autori teit bezit en dat zy in het kleine huur leger niet den steun vindt, waarop de regeering van een anderen staat kan bouwen. Daarby komen dan de armoe de en de werkloosheid en vooral het feit, dat de politieke tegenstellingen in het openbare leven hier zulk een groote rol spelen. Ik heb er reeds vroe ger op gewezen, hoe dolzinnig het is, dat voortdurend gewapende troepen van aanhangers der beide groote elkaar vyandige politieke partyen soldaatje spelen en „oefeningen" houden, zy da gen elkander om zoo te zeggen voort durend uit en iierhaaldeiyk komt het dan ook tot bloedige gevechten. In een beschaafden staat mogen der- gelyke dingen niet voorkomen en het is onbegrypeiyk, dat men hieraan reeds niet sedert lang een einde heeft gemaakt. Het is een bewys dat de Oos- tenryksche autoriteiten óf absoluut blind zyn en geen inzicht hebben, óf dat zy zelf de overtuiging hebben niet de kracht te hebben dit voortdurende provoceeren eenvoudig te verbieden. Eiken Zondag trekken deze militairisch georganiseerde troepen er tot de tan den toe gewapend op uit en periodiek kwamen ernstige vechtpartyen met dooden en gewonden terug. Oostenryk heeft een streng regime noodig en wanneer de Oostenrykers niest in staat zyn zelf een einde aan de wantoestanden in hun land te ma- kene dan moet in hun eigen belang het buitenland ingrypen. Het kan niet biyven doorgaan dat in het hartje van Europa een staat en een wereld stad liggen waarin voortdurend wanor de heerscht en bloedige gevechten tusschen de burgers onderling worden geleverd. Nog nooit zyn de voorvallen te Wee nen zoo ernstig geweest als thans en nu is het zaak krachtig op te treden. Kan Oostenryk zich zelf niet helpen, welnu men stellen het land onder een strenge buitenlandsche curateele en controle! Ik geloof, dat dit de eenige mogeiykheid is!!! Later. Eindelijk dan een kleine verademing. Vandaag en gisteren werd niet meer geschoten en nadat de Weensche ge- meenteiyke tram het bedryf weer heeft opgevat, is vannacht om twaalf uur ook de algemeene verkeersstaking der staats ondernemingen beëindigd. De treinen loopen weer en post, telegraaf en tele- phoon zyn weer aan het werk gegaan. By de straatgevechten zyn 85 1) perso nen gedood of aan de gevolgen hunner wonden gestorven. Meer dan duizend gewonden liggen in de verschillende zie kenhuizen Een treurigen aanblik levert de doodenkamer van het „Allgemeine Krankenhaus" op. De slachtoffers liggen hier mannetje aan mannetje vlak naast elkaar op steenen banken. In het leven was geen plaats meer voor hen en ook in den dood liggen zy nauw byeen. Hun lichamen zyn geheel ongekleed, alleen met witte doeken bedekt. Door steenen groeven en goten vloeit het bloed weg. By elk ïyk ligt een kaartje met naam en adres van den gestorvene, voor zoo ver men deze te weten is kunnen ko men. Van enkele slachtoffers heeft men nog niet de identiteit kunnen vaststel len. Hartverscheurend was het te zien, hce 1) Inmiddels is dit getal tot 99 ge stegen. Red.) Ferdinand aanwezig te zyn! Immers volgens de opvolgingswet van 4 Januari 1926 mag Carol zich niet zonder toe stemming van den Souverein naar Roemenië begeven. Hoewel nog strenge censuur op den Roemeenschen telegrammendienst heerscht, en hoewel de staat van beleg afgekondigd blijft, gelooft men in het algemeen niet dat ernstige verwikkelin gen te vreezen zyn. Daarvoor schynt de macht der regeering en van den Re gentenraad, dan ook te zeer gecentrali seerd. Geruststellende berichten doen ook de ronde ten aanzien van de 3-Mogend- heden-conferentie. De Britsche Gedele geerden zyn schynbaar niet om één of andere crisisstemming teruggeroepen. Intëgendeël. Er schynt een soort van compromis tot stand te zyn gekomen. Baldwin die Zaterdag naar Canada zal reizen wil zich vóór zijn vertrek daar over nauwkeurig doen inlichten. Ook de Amerikaansche regeering houdt zich bezig met een onderzoek betreffende de bereikte resultaten tusschen Engeland en Japan en de daarna in besloten zit tingen gehouden besprekingen. Toch zou het verkeerd zyn om in dezen rusttyd een makkelijke voorbe reiding te zien, tot vlotte onderhande lingen tusschen Engeland en de V.S. De toekomst zal bewijzen dat er in dit opzicht schier onoverkomenlljke moei lijkheden bestaan. F. A. In Roemenië. Na Ferdinand's dood. In verband met het overlijden van koning Ferdinand is de regentschaps- raad in functie getreden. Tydens het overiyden van den koning was de geheele koninklijke familie om het sterfbed verzameld. Ook Bratiar.u was aanwezig. De laatste 48 uur kon men het leven van den stervende nog slechts door middel van iniecties rek ke® de familieleden de vermoorden weder vonden. Een paar honderd lieden ston den voor de deur te wachten om bin nen te worden gelaten. Moeders vermis ten haar zoons, vrouwen haar echtge- nooten en kinderen hun vaders. Slechts in kleine groepjes werden de lieden bin nengelaten en daar stonden zy opeens tegenover de ontzettende werkelykheid. Wat zy gevreesd hadden, was waar: de vermisten behoorden niet meer tot de levenden. Vaak kostte het moeite de gevallenen te herkennen, zoo verminkt waren de lyken. In enkele gevallen was de schedel geheel kapot geschoten. De slachtoffers zullen één gemeen- schappeiyk graf vinden op het uitge strekte ..Zentralfriedhof'. De gemeente betaalt de begrafeniskosten en heeft bo vendien 100.000 schilling (is ongeveer 37500 Nederl. guldens) voor de achter gelaten betrekkingen der gevallenen be schikbaar gesteld. Niet alleen oproermakers, maar ook tal van onschuldigen. mannen, vrouwen en kinderen, die zich toevallig op straat bevonden, behooren tot de dooden en de gewonden. De politie heeft, zooals het by dergelijke opwindende gebeurte nissen ook haast niet anders mogelijk is, blind in de menigte geschoten. Een vyftien-Jarige jongen werd van een steiger geschoten, waar hy met kame raden was opgeklommen om er te spe len en een vrouw werd gedood terwyl zy voor een raam In haar woning stond. In hoofdstraten en zystraten werden vaak argelooze voorbijgangers getroffen. Het reusachtige paleis van justitie is geheel uitgebrand. Alleen de muren staan nog overeind en van den Inboe del en de papieren is slechts heel weinig gered. Hier is het hevigst gevochten, groote bloedvlekken zyn op de straat- steenen zichtbaar en het plein vóór het gebouw ls één wilde chaos van planken, steenen en vernielde wagens van de barricades, terwyl overal nog over- biyfselen zün van de brandstapels, waarop men procesactes. boeken en meubelstukken verbrand heeft. Hier en daar liggen gescheurde kleedingstuk- ken en afgebroken sabels. In de ge vels der naburige huizen, o.a. ook in het „Deutsche Volkstheater" zyn overal gaten geslagen door de kogels. Hoewel de staking ten einde ls en thans niet meer wordt gevochten, heerscht toch nog een gespannen toe stand in de stad. De lucht schynt ge laden met electrlciteït: elk oogenblik kan het oproer opnieuw uitbreken en tydens de begrafenis der slachtoffers zal het beslist weer tot ongeregeldheden komen. Gewapende soldaten houden het parlement en den omtrek van het afgebrande „Justizpalast" bezet. By het „Rathaus" bivakkeeren tal van po litieagenten met sabels en karabynen en in het stadhuis zelf houdt de nieuw door den burgemeester in het leven ge roepen burgerlijke politie de wacht. Men heeft ontdekt, dat de opstand eigenlijk door communisten op touw is gezet en dat deze Heden vanuit Rus land financieel ondersteund werden. Reeds zyn ongeveer vyftig communis ten, voor een deel Russen en andere buitenlanders, gearresteerd. Verder heeft de politie tydens de straatgevechten ongeveer vyfhonderd personen in hech tenis genomen. In het bureau van de communistische „Rote Fahne" werd des nachts door de politie een Inval gedaan en een huls- zoeking gehouden. Een groot aantal De ministerraad kwam onmiddeliyk byeen en beraadslaagde lang. Besloten werd het parlement tegen Woensdag middag vier uur bijeen te roepen. De le den van den regentschapsraad zullen dan den eed op de grondwet afleggen. Het stoffeiyk overschot van koning Ferdinand zal naar het paleis te Cotro- ceni worden vervoerd, alwaar het gedu rende twee dagen opgebaard zal biy- ven. Vervolgens wordt het in het fami liegraf te Curtea-de-Arges by gezet. Het overlijden van den koning werd te Boekarest rustig opgenomen. In po litieke kringen vreest men niet, dat in Roemenië woelingen 2ullen ontstaan. Men wyst er in die kringen dat de minister-president Bratianu in ieder rozicht meester van den toestand is. In Kamer en Senaat beschikt hy over een geweldige meerderheid. Beide huizen zijn op het oogenblik reeds byeen. Eerst zal prins Nicolas (een broer van ex-kroonprins Carol) den eed afleggen, vervoleens de patriarch en ten slotte de president van het Hooggerechtshof. V. D. meldt nog dat de ter aardebe- stelling waarschijnlijk a.s. Vrijdag zal plaats vinden. De Tsjangs in over eenstemming? Een wapenstilstand Uit Peking seint men aar. de ..Times", dat Dinsdagmorgen een afgevaardigde van sjang Kai Sjek te Peking is aange komen en met den staf van generaal Tsjang Tso Lin heeft geconfereerd. Ver nomen wordt, dat een- schikking is ge troffen, volgens welke de Noordeiyke troepen niet verder dan Hsoetsjaufoe <het kruispunt der spoorwegen van Tientsin naar Poekau en Loenghoei) zullen oprukken, terwyl de Zuidelijke troepen een deel van het Noorden van K'ar.gsoe zullen ontruimen, da", neutraal terrein zal zUn. KORT EN BONDIG. Gemeld wordt, dat behalve Vanzettl ook Sacco in hongerstaking is gegaan. De gevangenisdirecteur verklaart echter niet te kunnen vaststellen, of zy in hongerstaking zyn. dan wel of de twee Italianen slechts in verband met de groote hitte geen voedsel tot zich wil len nemen. Het ..Journal" heeft uit St. Sebastiaan een telegram ontvangen dat uit Tetoean bericht is gekomen, dat de gezondheids toestand van den sultan van Marokko zeer ernstig ls. De geneesheeren meenen, dat het einde naby is. oproerige vlugschriften, die met roode inkt gedrukt waren, werd hier in be slag genomen en verschillende perso nen. die juist een vergadering waar- schyniyk een soort „krijgsraad" hiel den, werden gearresteerd. De vrouw van een bekenden Weenschen psychiater die Juist kwam oploopen, zoogenaamd om te vragen „wat er voor nieuws was", werd eveneens ln hechtenis genomen zy moet reeds sedert lang een rol in de communistische beweging te Weenen gespeeld hebben. De vreemdelingen, die te Weenen vertoefden en die al dien tyd niet veg- konden of ze moesten een auto ne men. waarvoor enorme pry zen verlangd werden verlaten de stad nu zoo vlug mogeiyk. De meesten hebben zich voor genomen nooit meer naar Weenen te rug te komen, want zy hebben hier ver- schrikkeiyke dingen meegemaakt en hebben voortdurend in angst voor hun leven verkeerd. Voor Weenen. dat ln de laatste tyden zulk een geweldige propa ganda voor vreemdelingenverkeer maakte, zyn de gebeurtenissen een ont zettende schadepost. Het ls nog nimmer zóó erg te Weenen toegegaan cn bij de omwenteling in November 1918 zyn in het geheel slechts twee dooden geval len. By andere oproeren in 1919 vielen eerst 5 en later 12 dooden. Op den be- ruchten len December 1921. waarby verschillende hotels en winkels werden bestormd en geplunderd, waren ln het geheel geen menschenlevens te betreu ren. En in de gevechten tydens het Zionistencongres ln Augustus 1925 wer den alleen 25 personen gewond. Zoo als men echter ziet. is het hier ln de laatste jaren nooit heel rustig ge weest en behalve de genoemde grootere oproeren hebben ook tal van andere gevechten, in en om Weenen. tusschen aanhangers der verschillende politieke partyen plaats gehad, waarby ook doo den en gewonden zyn gevallen. De regeering schynt nu te verlangen eindelyk. hoe dikwyis heb ik in myn artikelen niet op de noodzakeiykheid daarvan gewezen! dat de gewapende troepen der diverse politieke partyen. die elkaar altyd bekampen, worden op geheven. De socialistische .JRepublikanl- sche Schutzbund" bestaat uit 40.000 tot de tanden toe gewapende lieden en de rechts-radicale ..Frontkaempfer" be schikken over 2000 man. die geregeld militaire oefeningen houden. Als het kalf verdronken is, dempt men den put Hoe de toestand zich nu verder zal ontwikkelen, is nog een vraag. De bur- geriyke regeering onderhandelt voort durend met de socialisten, die zooals men weet, grootendeels het bestuur der stad Weenen in handen hebben. De so cialisten verlangden oorspronkelijk, dat de geheele regeering. zoomede de presi dent van politie, dr. Hans Schober, af zouden treden. Dr. Seipel. de bonds kanselier, meende, dat. van een aftre den geen sprake kon zyn, vóór de ver keersstaking beëindigd was. Gedurende het oproer werd ook dr. Seipel aange vallen, toen hy in een auto door de stra ten reed. Een detectieve, die naast hem in den wagen zat, wist een der aanval lers, een opgeschoten jongen, van de treeplank van de auto te werpen. De andere oproerlingen, die zich ook reeds aan den wagen hadden vastgeklemd, moesten loslaten, toen de chauffeur plotseling met een verhoogde snelheid reed. W. B. De N.V. International Talking Ma chine Cy., M. Stibbe en Co. te Amster dam, heeft een Odeon-gramofoonplaat met het verhaal van den tocht van Chamberlin en Levine. In goed Duitsch en duldeiyk vertelt Levine er iets van zUn ondervindingen ook Chamberlin hooren wy even een poging doen om Duitsch te spreken, maar het klinkt zoo Amerikannsch, dat dat gelukkig kleine stukje vrijwel on verstaanbaar is. BU Tilsit is een oude brug. die afge broken moest worden, ingestort op een oogenblik dat er zich tachtig arbeiders op bevonden. Zeven-en-twin tig arbeiders werden ernstig gewond. By her overschryden der poolsche grens is een zekere Harry Kerlin gear resteerd, die zich als diplomatiek koerier van het Internationaal Arbeids bureau uitgaf. In zijn koffers vond men echter by visitatie een groote hoeveel heid morfine en cocaine, terwyl hy geen legitimatiepapieren bezat De autoriteiten gelooven. dat de gear resteerde lid eener Internationale smok kelaarsbende is. De waarde der in be slag genomen narcotica bedraagt 500.000 zloty (circa 100.000). DE AARDIGE KEUKEN- MEID. DE TE PIQUANTE KREEFTENSAUS. Een meneer en een mevrouw te Parlja hadden een nieuw keukenmeisje gekre gen: een juweel. Ze kookte uitstekend cn was ook zeer genegen ccnlg huiswerk te verrichten. Eens was echter het diner minder smakelyk uitgevallen: de saus, waarin de kreeft was toebereid smaakte erg bitter. Na tafel drong het keuken meisje byzonder sterk cr op aan. dat meneer en mevrouw koffie zouden drin ken. Waarvoor belden bedankten en naar bed gingen, 's Nachts werd me vrouw dood-ziek wakker; meneer snurk te als een os, bepaald heel veel erger dan ln gewone nachten en tevens hoor de mevrouw een ongewoon geluld in de voorkamer. Ziek als zy was ging zy toch kyken en zy vond er het voortref - feiyke keukenmeisje, dat gemakkelijk een uitvlucht vond om haar ongewone aanwezigheid op dat uur ln dit vertrek te verklaren. Toen meneer en mevrouw den volgen den ochtend op stonden, héél katterig allebei, waren zy wel verbaasd, dat het Juweel zich niet vertoonde en gekker was. dat ook de slaapkamer der dienst bode leeg was. Alras bleek, dat meneer en mevrouw bestolen waren en niet zoo'n heel klein beetje ook, want er bleek voor meer dan twintigduizend frank aan zilver en linnen te zUn ver dwenen. En de saus var. de kreeft, dw wat bitter was geweest, bleek een dost» van een niet ongevaarlijk verdoovings- mlddcl te bevatten. Een onderzoek heeft aan het licht ge bracht. dat het Juweel van een dienst meisje vrUwel den geheelen dag van het kreeften-diner met een taxi bezig was geweest te verhulzen. dw.z. de bezittin gen van meneer en mevrouw in her haalde taxi-ritjes naar een totdusver neg onbekend adres over te brengen. EEN RUSSISCH TEKORT. Op de Oorlogs- bsgrooting. HOE HET TE DEKKEN? Zooals men weot. is in sovjet-Rusland van 1016 dezer een z.g. verdedlgings- week gehouden, waarin op groote schaal meetings en propaganda-byeenkonwten hebben plaats gehad en.... geld is In gezameld voor de Avlachlm. het lichaam dat zich bevordering der luchtvaart en chemische wetenschap, in de eerste plaats voor militaire doeleinden, ten doel stelt. Volgens de Roel is deze ver- dediglngsweek. waarvoor geen enkele redeiyke aanleiding bestond, uitsluitend georganiseerd met het doel. het tekort op de oorlogsbegrootlng to dekken, dat door roekeloos beleid van volkscommis saris Worosjilof ontstaan is. Deze toch heeft den laatstcn tyd groote hoeveel heden grondstoffen voor de militaire In dustrie in het buitenland laten aan- koopen, waarvoor niet alleen abnormaal hooge pryzen betaald zyn, maar die bo vendien in de militaire magazynen lig gen te bederven, daar ze onmogclUk ln de naaste toekomst verwerkt kunnen worden. Een en ander heeft een niet gering tekort op de oorlogsbegrooting doen ontstaan, dat men thans door de Aviachim-lnzamelingen hoopt te stop pen. JALOEZIE. EN DE VREESELÏJKE GEVOLGEN. Te Pary6 woonde een Jong echtpaar de man was een Zwitser samen met de moeder v. -> de vrouw. Het hu welijk was ongelukkig door de Jaloersch- held van den man. waarvoor geen aan leiding scheen te bestaan. Langen tyd hebben de man en de vrouw gescheiden geleefd, maar de man was van zijn vrouw biyven houden, en Zondag heb ben de echtgenooten zich verzoend, de man zou ook weer bi) ztln schoonmoe der komen inwonen. Gisteren was ech ter de goede verhouding reeds weer ver stoord. de man werd op nieuw door zie- keiyke Jaloerschhcid gefolterd. Na het noenmaal verzocht hy zyn schoonmoe der even een boodschap voor hem te willen doen. Toen de vrouw na tien minuten terug kwam vond zy haar dochter en haar schoonzoon dood. Uit een briefje bleelc dat de man zyn vrouw had doodgescho ten en daarna zich zelf van het leven bad beroofd. Uit Jaloerschhcid. Nu Ferdinand gestorven is. Rust in Boekarest. Ex-kroonprins Carol zal in Neuilly moeten blijven. - De Regent- raad beëedigd. Staal van beleg en censuur. Geen crisisstemming ter 3-mogendhedenconferentie. Een wapenstilstand tusschen Tsjang-Kai- Sjek en Tsjang-Tso-Lin?

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9