HAARLEM'S DAGBLAD HANDELSBLAD FLITSEN DE GEHEIMZINNIGE ZAAK VAN STYLES VRIJDAG 22 JULI 1927DERDE BLAD HET CONCOURS-HIPPIQUE TE HOOFDDORP. Den 2den dag 10.000 bezoekers. Donderdagmorgen werd op het ge meentelijk sportterrein te Hoofddorp het vanwege de vereeniging „Vooruit" gehouden concours-hippique voortgezet. Hoewel het weder zich zoo nu en dan dreigend liet aanzien, bleef het geluk kig maar bU een paar kleine buitjes, waarvan weinig hinder ondervonden werd, zoodat het talrijk publiek, dat reeds bij den aanvang op eenige duizen den werd geschat, met genoegen het verloop van de verschillende nummers heeft kunnen gadeslaan. De uitslag van den tweeden dag is als volgt: No. 10A. Eenspannen, landbouwtuig- paard in Nederland geboren, open klasse. Prijzen: f 100, f 50, f 25 en f 25. Eere-prijs: groote Zilveren Medaille, aangeboden door de Firma Van Driel Van Dorsten te Hoofddorp. Ie pr. D. v. d. Grift te Baarn met „Junar"; 2e pr. J. v. d. Woude te Kockengen met „Gree"; 3e pr. D. v. Wieringen te Abbenes met' „Fuldova"; 4e pr. Wed. C. Bruijrüs te Nieuw-Ven- nep met „Hendo"; eervolle vermelding: D. v. Wieringen te Abbenes met „Kryo- lieta"; H L. Dekema te 's-Gravenhage met „Henny" en J. Maaskant te Haar lemmermeer met „Koma". No. 11. Tweespannen, landbouwtuig- paarden voor boerenwagens, voor perso nen, wier hoofdbedrijf landbouw is. Prijzen: f 75, f 50, f 40, f 25 en f 25. Eere-prijs: Gouden Medaille, aangebo den door de Vereeniging „Ons Belang" te Haarlemmermeer. Ie pr. O. de Kok te Nieuw-Vennep met „Itsiba" en „Dorette"; 2e pr. M. D. Noordzij te Rotterdam met „Jansje ex Beth" en „Gardista"; 3e pr. C. Dek ker te Barendrecht met „Erasa" en „Le- rida"; 4e pr. Jb. Molenaar te Hoofd dorp met „Fieka I ex Elza" en „Ferda 1 ex Gerda"; 5e pr. J. Maaskant te Haarlemmermeer met „Incense" en ..Irate'eervolle vermeldingen: B. Bies heuvel te Houtrakpolder met „Inna" en ..Hautra"; A. C. Pruissen en Wed. Brui nis te Nieuw-Vennep met „Jetta" en „Jelettie". No. 12. Eensprnnen, luxe tuigpaard (internationaal) Prijzen: f 100, f 50 en f 25. Eere-prijs: Verguld Zilveren Medaille, aangeboden door de Vereeniging „Horecaf", afdee- ling Haarlem. Ie pr.: Dre. A. Drory de Perez te Voorst met „Lochardil Duchess"; 2e pr. Gebrs. v. d. Haar, te Zeist met „Queen Beauty"; 3e pr. Gebr. v. d. Haar te Zeist met „Queen Mary". Ponny's Prijzen: f 100 en f50. Ie pr. R. H. v. Dorsser te Zeist met „Wilmington Surprise"; 2e pr. Dre. D Drory de Perez te Voorst met „Ha- brough Ideal"; eervolle vermelding: J. Jonge jan te Amsterdam met „Lady". No. 13. Springconcours voor leden (ran landelijke rijvereenigingen. Prijzen: f30, f20, f 10 en f 10. Bij de uitvoering van dit nummer Viel het dadelijk op te maken dat de verschillende deelnemers in hoofd zaak wat de wijze van rijden betreft groote vorderingen hadden gemaakt, zoodat dit springconcours dit jaar wel heel mooi tot zijn recht kwam. Ie pr. E. N. Rookmaker te Belling- wolde met „Oscar", 31/4 p.; 2e pr. J. G. Addens te Bellingwolde met „Aike", 2 3/4 p.; 3e pr. L. van Aart te Zeven bergen met „Fox", 3 1/4 p.; 4e pr. P. Meerburg te Haarlemmermeer met „Nelli", j 3/4 p.; 5e pr. P. de Lint te Klundert met „Irma", 9 3/4 p. No. 14. Voorrijden onder het zadel van M. C. merriën, en merriën van 3 jp en ouder, ingeschreven in een der S._ ..iboeken van de Nationale Vereeni ging der Paardenfokkerij in Neder land, afdeeling Noord Holland, die de verrichtingsproef voldoende hebben afgelegd. Als prijzen zyn beschikbaar: f680, van het Departement van Oorlog en f400 van de vereeniging „Het Leger- paard". Prijzen voor N. S. T. G. mer riën: f50, f50, f40, f40, f40. f40. f40, f25, f25, f25, f25, f25, f25. f25, f25, f20, f20, f20, f20. Prijzen voor M. O merriën: f75, f60, f60, 'f40, f40, f25, f25, f25, f25, f25. Eere-prijs voor de beste fokmerrie, aangeboden door den heer W. Jiskoot. Uitslag M. C. merriën: le pr. Teding van Berkhout te Nieuw-Vennep met „Fjjna"; 2e pr. C. Bruinis te Nieuw- Vennep met „Jetta"; 3e pr. M. W. v. d. Schans te Bovenkerk met „Grada"; 4e pr. J. Maaskant te Haarlemmermeer met „Isence"; 5e pr. B. Biesheuvel te Hout rakpolder met „Horetra"; 6e pr. C. de Vlieger te Nieuw-Vennep met „Lory Chery"; 7e pr. J. de Jong te Spaarn- dammerpolder met „Immetje"; 8e pr. P. Noordam te Haarlemmermeer met „Jaretta"; 9e pr. O. de Kok te Nieuw- Vennep met „Itsiba"; 10e pr. J. M. Knoop te Nieuw-Vennep met „ïthona"; 11e pr. O. de Kok te Nieuw-Vennep met „Floda"; 12e pr. M. W. v. d. Schans te Bovenkerk met „Eefje". Uitslag Ned. Stamboek Tuigpaard: Een premie van 50; G. Bulk te Nieuw Vennep met „Kwastia"; J. Maaskant te Haarlemmermeer met „Isence"; Een premie van 40: O. de Kok te Nieuw-Vennep met „Itsiba"; B. Bies heuvel te Houtrakpolder met „Horetra"; B. Biesheuvel te Houtrakpolder met „Inna"; J. Maaskant te Haarlemmer meer met „ïrata"; C. Bruinis te Nieuw- Vennep met „Jetta". Een premie van 25: Teding van Berkhout te Nieuw-Vennep met ..Fyna"; G. W. Bulk te Nieuw-Vennep met „Ka- wella"; J. de Jong te Spaarndampolder met „Immetje"; B. Biesheuvel te Hout rakpolder met „Iholante"; B. Biesheu vel te Houtrakpolder met „Ardente"; B. Biesheuvel te Houtrakpolder met A. Buurman te Hoofddorp met „Julia"; P. Noordam te Haarlemmermeer met „Jaretta". Een premie van 20: G. W. Bulk te Nieuw-Vennep met „Amita"; M. W. v. d. Schans te Bovenkerk met „Grada"; Jb. Molenaar te Hoofddorp met „Gieta": J. M. Knoop te Nieuw-Vennep met „ïthona". No. 15. Schoonste rijpaard, voorkeu ring volgens artikel 29 van het Centr. Comité in den voormiddag om 10.30 uur (internationaal). (Licht en zwaar ge wicht). Prijzen: in elke rubriek 100, 75 en 50. Eere-prijs kunstvoorwerp, aangeboden door Baronesse Bentinck Speelman, voor het schoonste rijpaard in beide klassen. Licht gewicht: le pr. Lnt. Pahud de Montagnes te Amersfoort met „Faraman", eig. Lnt. Verspijck; 2e pr. Brn. E. von Hatvany te Budapest met „Bronsino"; 3de prijs Maj. B. Neumann te Hannover met „Flucht". Zwaar gewicht: le pr. Ad. Klebe te Rotterdam met „Mertola"; 2e pr. Mevr. André de la PorteCoada te Overveen met „Abd el Krim"; 3e pr. Lnt. Freih. v. Lilliecreutz te Stockholm met „Dragon"; eervolle vermeldingen: Miss Swïnbume te Han nover met „Hochmeisterin"; Ad Klebe te Rotterdam met „Waldtraut v. Spor- tanteiger; RItm. Labouchere te Amers foort met „Copain"; Lnt. Pahud de Montagnes te Amersfoort met „Mar- croix". No. 16. Championaat tusschen de prijswinners van de nummers: Eerste dag 2, 5, en Tweede dag 12 (interntatio- naal). Eere prijs: Zilveren Beker. Gebr. v. d. Haar te Zeist met „Great Bar rier". No. 17. Eenspan fokmerriën, type landbouwtuigpaard, toebehoorende aan personen, wier hoofdbedrijf landbouw is; dekbewijs overleggen. Prijzen: f 100, f 50, f 25, f 25. Eere- prijzen: Groot zilv. medaille, aangebo den door H.M. de Koningin en groote zilveren medaille, aangeboden door de N.V. Leerhoeve te Alphen aan de Rijn. Wissslprys: Zilveren beker, uitgeloofd door de Verz. M\j. „De Oude Zwolsche van 1895". le pr. Teding van Berkhout te Bloe- mendaal met „Fyna"; 2e pr. M. D. Noordzij te Rotterdam met „Gardista"; 3e pr. C. Bulk te Nieuw Vennep met „Kwastia"; 4e pr. O. de Kok te Nieuw Vennep met „Itziba"; 5e pr. Wed. C. Bruinis te Nieuw Vennep met „Jetta"; eervolle vermeldingen: C. Dekker te Barendrecht met Erasa"; Jb. Mole naar te Hoofddorp met „Fieta" I ex- Elsa. No. 18. Tweespannen luxe tuigpaar- den open klasse, boven 1.50 (inter nationaal). Prijzen: f 125, f 75 en f 25. Eere prys: groot zilveren medaille, aangeboden door Gebrs. Brinkmann te Haarlem. le pr. Gebr. v. d. Haar te Zeist met „Donnybrock Squire" en „Great Bar rier"; 2e pr. R. H. Dorsser te Zeist met „Scottish Beauty" en „Ablin Gertrude"; 3e pr. H. F. Bultman te Haarlemmer meer met „Princess Champion" en „Kings Cross; eervolle vermelding: H. F. Bultman te Haarlemmermeer met „Tip Top" en „Capenor Victor". No. 19. Carousselryden door de leden van de landelijke Rijvereeniging „Kapi tein van der Wal" uit Haarlemmer meer, onder leiding van den heer Ph Kok te Haarlem. Dit attractienummer viel ook nu we der bij de duizenden toeschouwers bij zonder in den smaak. Nadat de deelne mers de letter W. hadden gevormd on der het omhoogsteken van een oranje- strik en de muziek het oude Wilhelmus had gespeeld, werden de deelnemers door het publiek hartelijk toegejuicht. No. 20. Tweespannen landbouw-tuig- naard. voor luxe rijtuig. Prijzen: f 100, f 50, f 25 en f 25. Eere- prijs: Groote Zilveren Medaille van S. Silver, Hoofddorp. le pr. J. M. Knoop en Jhr. T. van Berkhout te Nieuw-Vennep met .Jtho- ne" en „Fyna I"; 2e prys Gebr. v. d. Haar te Zeist met „Nico" en „Wachtels" 3e prijs J. Maaskant te Haarlemmer meer met „Ir.cense" en „Irate"; 4e prijs Wed. Bruinis en Nijssen te Nieuw- vennep met „Hendo" en „Medam"; 5e prijs H. L. Dekema te Den Haag met „Henny" en „Hanny"; eervolle vermel ding: D. v. Wieringen te Abbenes met „Kryolieta" mi „Fuldova"; J- v. d. Wou de te Kockenge met „Gree" en „Zwingli". No. 21. Vierspannen voor luxe rijtuig (internationaal) Prijzen: f 125, f 775, en f 50. Eere-prijs Luze rijtuigzweep. aangeboden door de firma Kamerling te Breda. le prijs H. F. Bultman te Haarlem mermeer met „Baron" Alruna, St. Adrian, Baronesse Zelda en Wonder"; 2e prijs Amsterdamsche Rijtuig Mij., te Amsterdam met „NE."; 3e prijs H. F. Bultman te Haarlemmermeer met „Princess Champion, Kings Cross, Lo ve at Sight en Tip Top". No. 22, Springconcours, open voor springpaarden van alle klassen (inter nationaal). Prijzen: f 200. f 100. f 75, f 50. f 25 en f 25. Eere-prijs: Groote Zilveren Me daille, aangeboden door Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Wisselprys: de Beker van Hoofddorp. le pr. Ritm. C. M. v. Bjoernstjema te Stockholm met „Kornett". O fouten. 2e pr. Kapt. J. M. de Kruijff. te Amersfoort met „Macnamara", 4 fouten 3e pr. Ritm. A. Colenbrander te Breda met „Pummeltje", 4 fouten. 4e pr. Lt. von Barnekow te Hannover met „Victoria", 8 fouten. 5e pr. Freih. v. Langen v. Ludinghau- sen te Hannover met „Prins XI", 8 fouten. 6e pr. Capt. Cl. de Koenig te Stock holm met ..Aleppo", 8 fouten. 7e pr. Ritm. Labouchere te Amersfoort met „Copain", 8 fouten. 8e pr. Gestut Cadenberge te Ham burg met „Liebling", 8 fouten. 9e pr. Miss Swinburne te Hannover met „Morgenglanz" 10 fouten. 10e pr. Lt. J. Porteine te Arnhem met „Nosoza" 10 fouten. lie "pr. Oberstlt. E. von Szar te Bu dapest met „Adogato", 10 fouten. No. 23. Hordenren voor paarden van 4 jaar en ouder, gereden door heerrij ders en actief dienende officieren van het Ned. en Ned.-Ind. leger. Afstand 3200 meter; gewicht 5 K.G. boven de schaal. Prijzen: f 200, f 60 en f 40. le pr. Lt. Momma te Amersfoort met „Naresh"; 2e pr. A. J. Vlielander te Nu- mansdorp met „Torqui"; 3e pr. Ad. Klebe te Rotterdam met „Titana". Ondanks den regen die er by tus- schenpoozen viel en gelukkig geen stortbuien waren, zijn de duizenden toe schouwers tot het laatste toe op het ter rein gebleven, hetgeen een duidelijk be wijs was dat er genoten werd en hun belangstelling vooral voor het groote springconcours en de hordenren bijzon der groot was. Tusschen het maken van de parcours van het springconcours, kwamen de deelnemende leden van de landelijke rijvereenigingen nog even binnen den ring om afscheid te nemen. 'II 2t 18e concours-hippique is zeer ordelyk verloopen. Het werd naar schat ting op de beide dagen tezamen door ongeveer 15000 personen bezocht en kan ook als uitstekend geslaagd beschouwd worden, zoodat de vereeniging „Vooruit' met het succes gefeliciteerd kan worden en ongetwijfeld op den ingeslagen weg zal voortgaan om een volgend jaar we der iets moois te kunnen bieden. In het dorp, in de café's en langs den weg bij de kramen en tenten heerschte nog tot laat in den avond een gezellige drukte. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Geeft uwe advertenties op ter 18 plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverbooging aangenomen bij: HET BIJKANTOOR Tempeliersstraat 32 - Tel. 10209 VAN HAARLEM S DAGBLAD No. 953 DE MINUUT DIE EEN EEUW LIJKT Wanneer je na een wantiopigen ren op het laatste oogenblik den trein hebt gehaald en steeds meer tot de conclusie komt, dat je in den trein naar Amsterdam en niet naar Zandvoort bent gestapt. fNadruk verboden.) STADSNIEUWS. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET L. O. Klassclndeeling. Donderdagavond vergaderde ten stad- huize onder voorzitterschap van Mej. M. C. Berdenis van Berlekom (bij af wezigheid van den voorzitter den heer Vincent iLoosjes) de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Het eenige punt op de agenda was de be spreking van de voorstellen van het gemeentebestuur naar aanleiding van de in 4 lijsten verwerkte gegevens be treffende de vermoedelijke klassesterk te bij het begin van den nieuwen cur sus. Er bestond veel critiek op die voor stellen in de commissie. Mej. Berdenis van Berlekom had. daar de tijd van be antwoording zeer kort was en het be stuur er geen gelegenheid voor had ge had. een prae-advies samengesteld. De heer v. d. Have verklaarde zich even eens tegen de voorstellen van het Ge meentebestuur. Langdurige discussies werden tenslotte over de diverse lijsten betreffende de verschillende rayons in Haarlem gehouden. De vergadering ver klaarde zich met overgroote meerder heid tegen de voorstellen van B. en W. Vooral omdat deze verplaatsing van leer lingen beoogden en de opheffing van eenige scholen. Dit zou volgens het mee- rendeel der leden van de commissie de rust in het onderwijs in hooge mate on mogelijk maken. Betreffende lijst A (scholen op Leid- scheplein en in de Tempeliersstraat) hadden B. en W. geadviseerd, dat de be zetting der klassen van dien aard is, dat met 4 in plaats van 6 scholen zou kunnen worden volstaan, behalve de 5e en 6e klasse aan elke der 4 scholen. welke ieder 2 leerlingen boven het maximum zouden hebben zouden de klassen dan nog maar matig bezet zyn. Opheffing van 2 scholen zou dienten gevolge gewenscht zijn, en voor de hand liggend is, dat daarvoor de scholen nr. 10 (Tempeliersstraat) en nr. 26 (Leid- sche plein, Noord) allereerst in aan merking, zouden komen. Na lange discussie werd in de Com missie het voorstel v. d. Have aanvaard, waarin besloten werd te adviseeren de scholen 26 en 10 op te heffen en te voegen bij de scholen 25 cn 9. Wat lyst B betreft, (de scholen asn de Wilhelminastraat, Prins Hendrik straat, Frlesche Varkensmarkt en Kle verpark), ook de toestand hier ontlokte uitvoerige besprekingen. In tegenstel ling met het voorstel van het gemeente bestuur werd door de commissie na be handeling van het prae-advies besloten school 22 (Friesche Varkensmarkt) te behouden en tot een volledige school te maken. Ook het voorstel, adviseerende school 20 weder op te richten werd aan genomen. Lijst C betreffende scholen aan Nassaulaan, Botermarkt cn Klein Heiligland werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tenslotte kwam lijst D aan de orde (scholen aan Park laan, Haarlemmerliedestraat, Spaarn- wouderstraat, Linschotenstraat en Bak kerstraat). Na breedvoerige discussie werd zonder hoofdelijke stemming het principe uitgesproken dat in de Am sterdamsche buurt nog een school ge sticht moet worden. Verder werden do voorstellen aangenomen waarin gead viseerd werd de hoogste klassen van de scholen aan de Haarlemmerliedestraat over tc brengen naar de school aan de Karolingenstraat, waaruit voortvloeit dat de twee eerste klassen van de scho len aan de Haarlemmerliedestraat ver deeld zullen moeten worden over 3 klassen. Betreff .de de school aan de Bakker straat stelde de heer de Liefde voor al leen de eerste klasse van school 29 te doen onheffen. ('t praeadvies sprak van de le en 2e klasse) De vergadering vereenigde zich hiermede. EXAMEN HOOFDACTE. Haarlem. Geëxamineerd 7 candidaten. Geslaagd de heeren P. Zander te Am sterdam. J. H. Enters te Broek op Lan- gendijk, G. W. Kroese te Heilo. HET SCHUURMAN-SCHIMMEL VAN OUTEUEN-FEEST. Men schrijft ons: Donderdag werd weer dit populaire schoolfeest door de leerlingen van de openbare scholen gevierd met een boot tocht naar Alphen aan den Rijn. 's Morgens half acht kwamen 400 kinderen bijeen op de speelplaats van de scholen aan de Tempel iersstraat. De stoet werd gevormd en onder de vroolijke tonen van de muziek en de vriendelijke belangstelling van het tal rijke publiek ging het nu naar het Z. B. Spaarne. Hier lagen bij de Bak kerstraat reeds twee booten van dc maatschappij Bus te wachten. Na enkele minuten kon de tocht beginnen en on der luid gejubel van kinderen en be langstellenden ging het nu Zuid waarts. Het heerlijke zomerweer en de uitmuntende versnaperingen verhoog den de feestvreugde. Te half twaalf bereikte men Alphen Een gezellige optocht met muziek bracht hier afwisseling, tot na een uurtje de booten weder werden bereikt, net op tijd om een buitje te ontvluchten en beschutting hiervoor te vinden! In de beste stemming werd de tocht voortge zet en te half vijf Haarlem weder be reikt, waar een groot aantal ouders en kennisjes de booten stonden op te wachten. Nog een laatste versnapering bij het afstappen, glundere gezichten, gejuich en vreugde, verwelkomingen en ieder ging weer zijns weegs, voldaan en gelukkig! Waarlijk, het is een echte, leuke dag voor allen geweest! Een woord van dank aan den heer T. Pronker, directeur van de maatschappij Bus, die ook dit jaar weder de booten beschikbaar stelde op zulke gunstige voorwaarden en daardoor meewerkte om honderden kinderen een prettigen dag te bereiden. GERARD HEKKING AAN HET PARIJSCH CONSERVATORIUM. Naar de Parljschc correspondent van het Hbld meldt, is by ministeriecle beschikking Gerard Hekking benoemd tot leeraar aan het ParUsche ..Conser vatoire National dc musique et de de clamation". als leider van een hoogere violoncel-klasse. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN Terug te bekomen bij: A. Roozen. 7U1- weg 86, Overveen, broche. C. Steenkist. L. Margarethastraat 20C, klndcrbrll, A. Jalink. Raadhuisplein 22. notitie boekje. W. Buis. Thomsonlaan 51. bal. Politiebureau. Smedcstraat. kinderbril, ring met sleutels, kindcrtaschje. P. Bood. Zuid Tuindorplaan 15. Overveen. ccointuur, K. Kreule. Jan Steenstraat 12. herdershond. A. Prins. Ravenstecg 10a. motorjekker. G. FL Graansma. Oranjeboomstraat 58. regenjas. Tele graafkantoor. qultantlc. v. Walsum. Schoterweg 130. zwarte poes. gebracht naar Kennel Fauna. Vrolijk. Korte DUk 6, zwart-witte poes. idem. De Haan. Anegang 29. lapjespoes, idem. P. IIoo- gerslag. Lange Heerenstraat 48. lorgnet in étui, M. v. d. Hoorn. Kruistochtstraat 41. regenmantel. E. Lanz. Molenaar- straat 21. medaille. H. Bijster. Harmen- jansstxaat 33. machine-onderdeel. T. Cassee. Jansweg 42rood. rijwielbel.merk. Wed. G. v. d. Spek. Gortestraat 8. rU- wielbelastingmerk in étui. M. Sllngen- berg. Florapark 6. rozenkrans, A. v. d. Aardweg. Westerstraat 71. rywielbelas- tingmerk. G. v. d. Berg. Zomerstraat 24. rijwielbelastingmcrk. M. de Vries. Ba ke j ?ssergracht 46. sierspeld. J. WU- nands. Vrouwehckstraat 25, Lipsslot, G. Born. Rollandstraat 21, sierspeld. H. Nauta, Merovingenstraat 22. schoolrap port, A. v. d. Mark, Voorzorgstraat 40. huissleutel, T. Kloos, Ollvierstrnat 18, vijlen N. van Andel, Eendjespoortstraat 3, zakje met boodschappen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. Wie goede waar goedkoop wil koopen Fatsoenlijk wenscht bediend le zijn Die moet met om CADEAUT/ES loopen Want die cadeautjes zijn slechts schijn Stop die pijn. OPEN PLEKKEN doorgeloopcn plekken, smetten, de hin derlijke ongemakken bt| warm weer. kon men voorkomen door de open plekken onmiddellijk met Akkers Kloostcrbnlsetn In te wrijven, hevig transptrecrcn of rood zien op de mogelijkheid Van het optreden AKKCS's ^cr a,intlo«ung duiden. KLOOSTEROALSEH FEUILLETON door AGATHA CHRISTIE. Vertaling van A. d. Z. 10) Ik zweeg een paar minuten, terwijl we Voortliepen, maar eindelijk zei hij: „Ik wil 't je we! vertellen, hoewel het. zooals je weet. niet mijn gewoonte is, iets uit te leggen, voordat het doel be reikt is. Op 't oogenblik wordt er be weerd. dat mevrouw Inglethorp aan vergiftiging door strychnine is gestorven, waarschijnlijk in haar koffie toege diend". „Ja?" „Nu. hoe laat werd de koffie ge diend?" „Om ongeveer acht uur". ,j>us dronk ze die tusschen toen en halfnegen zeker niet later. Nu, strych nine is een tamelijk snel vergif. De uit werking zou heel spoedig gevoeld zi)n. waarschijnlijk in ongeveer een uur. Maar in mevrouw Inglethorp's geval vertoonen zich de symptomen niet vóór den volgenden morgen vijf uur: dus na negen uur! Maar een stevig maal, op ongeveer gelijken tijd als het vergif ge nomen. zou de uitwerking kunnen ver tragen. hoewel niet licht in die mate. Toch is het een mogelijkheid, die in aanmerking moet worden genomen. Maar volgens jou, heeft ze heel weinig van het souper gegeten, en toch ont wikkelen zich de symptomen niet vóór den volgenden morgen vroeg. Nu is dat een wonderlijke omstandigheid, m'n vriend. Er kan zich bij de lijkschouwing Iets voordoen, dat het verklaart. Ont houd dit intusschen goed." Toen we het huis naderden, kwam John naar buiten, en ons tegemoet. Zyn gelaat zag moe en bleek. „Dit is een verschrikkelijke geschie denis, monsieur Poirot", zei hij. Has tings heeft u uitgelegd, dat we geen pu bliciteit wenschen?" „Dat begrijp ik volkomen". „Ziet u. het is tot nog toe alleen een verdenking. We hebben niets om op af te gaan". „Juist, het Is slechts een kwestie van voorzorg". John wendde zieh tot mij, terwijl hij zijn cigarettenkoker uithaalde, en een cigarette opstak. „Weet je, dat die kerel, Inglethorp. te rug is?" „Ja. ik ben hem tegengekomen". John wierp den lucifer in een nab\j- zynd bloembed, een handelwijze, die te veel was voor Poirot's gevoelens. Hij raapte dien op, en begroef hem netjes. „Het is verduiveld moeilijk, te weten, hoe je hem behandelen moet". Die moeilijkheid zal niet lang bestaan" zei Poirot rustig. John keek verbaasd. de voorspelling, in dat duister gezegde opgesloten, niet goed begrijpend. Hij overhandigde mij de twee sleutels, die dr. Bauerstein hem gegeven had. ..Laat monsieur Poirot maar alles zien wat hy verlangt". „Zijn de kamers afgesloten?" vroeg Poirot. „Dr. Bauerstein achtte het raadzaam". Poirot knikte peinzend. „Dan is hij wel heel zeker. Nu. dat vereenvoudigt de zaken voor ons". We gingen te zamen naar de kamer, waar de tragedie had plaats gehad. Poirot sloot de deur aan den binnen kant en ging over tot een nauwkeurige inspectie van de kamer. Hij sprong van het ééne voorwerp naar het andere met de vlugheid van een sprinkhaan Ik .bleef bij dc deur, vreezend één of an dere „clou" uit te wisschen. Poirot scheen echter niet zeer dankbaar voor myn terughouding. „Wat heb je. m'n vriend?" riep hij, ..dat je daar blijft staan als hoe zeg je dat ook weer? ah. als een zout pilaar?" Ik legde uit. dat ik bang was. sporen uit te wisschen. „Sporen? Wat een idee! Er js al zoo goed als een heel le ger ln de kamer geweest! Wat voor sporen zouden we vinden? Neen. kom maar hier en help me bij mijn onder zoek. Ik zal mijn portefeuille neerleg gen. totdat ik die noodig heb". Hij deed het op het ronde tafeltje bij het raam. maar het was een onverstan dige handelwijze, want. daar de boven kant er van los was. sloeg het op, en wierp de portefeuille op den grond. „En voili une table", riep Poirot. „Ah. m'n vriend, men kan in een groot huis wonen en toch geen comfort heb ben". Na welk stukje moraal hij zijn onder zoek vervolgde. Een kleine purperkleurige portefeuille met een sleutel in het slot op de schrijf tafel hield zijn aandacht cenlgen tijd bezig. Hij nam den sleutel uit het slot, en gaf dien aan mij. om te inspectee- ren. Ik zag echter niets bijzonders. Het was een gewone sleutel van het Yale- type. met. een stukje gevlochten ijzer- draad door het handvat. Vervolgens onderzocht hij de omlijs ting van de deur. die we open hadden gebroken, zich verzekerend, dat de gren del inderdaad dicht geschoven was ge weest Toen ging hij door de deur er tegenover, die r.aar Cynthia's kamer leidde. Die deur was ook gegrendeld, zooals ik vermeld had. Hij ontgrendel de. en opende en sloot die zelfs ver scheidene malen; dit deed hij met de uiterste voorzorg, om geen leven te ma ken. Plotseling scheen iets in den gren del zelf zijn aandacht te trekken. Hij onderzocht dien nauwkeurig, en toen. vlug een tangetje uit zijn portefeuille nemend, trok hij er 'n klein stukje van het één of ander uit. dat hU zorgvuldig ln een kleine enveloppe verzegelde. Op de kast stond een blad met een spirltus-lichtje, en een klein pannetje er op. Er was een kleine hoeveelheid donker vocht in het pannetje ack'rge- blcven. en een leege kop en schotel, waaruit gedronken was er naast. Ik begreep niet, hoe ik zoo onattent had kunnen zijn, dit over het hoofd te n. Hier was een „clou", die de moeite waard was. Poirot stak zijn vinger voor zichtig in het vocht, en proefde het be hoedzaam. Hij trok een leelijk gezicht. „Chocolade-met-geloof lk rum er ln". Hij ging nu over tot den rommel op den grond, waar het tafeltje bij het bed omgevallen was. Een leeslamp. eenige boeken, lucifers, een bos sleutels cn de versplinterde stukken van een koffie kopje lagen er verspreid. „Ah. dat is merkwaardig", zei Poirot. „Ik moet bekennen, dat ik er niets bij zonder merkwaardigs aan zie". „Niet? Kijk eens naar de lamp het glas ls op twee plaatsen gebroken: de stukken liggen daar. zooals ze gevallen zijn. Maar kijk. het koffiekopje ls totaal tot gruis vermorzeld. eNu", zei ik onverschillig, „dan denk ik, dat er Iemand op getrapt heeft". .Juist", zei Poirot op vreemden toon. ..Er moet iemand op cetrapt hebben". HU stond uit zUn geknielde houding op. en liep lan naar den schoor steen, waar hU verstrooid de ornamen ten opnam en verschikte een gewoon te van hem, als hij zenuwachtig was. „Mon ami", zei hij. zich tot mij wen dend. er heeft iemand op dat kopje ge trapt en het tot grub gemalen, en do reden, waarom ze het deden, was of om dat het strychnine bevatte of wat vee! erger was omdat het geen strych nine bevatte!" Ik gaf geen antwoord. Ik begreep er niets van. maar wbt. dat het niets gaf. hem te vragen, het uit te leggen. Na een paar minuten werd hU uit zUn ge peins wakker en zette de onderzoekingen voort. HU raapte den bos sleutels van den vloer op. en ze tusschen zUn vin gers ronddraaiend, koos hU er eindelijk één uit. heel nieuw en glanzend, dien hU in het slot van de purperkleurige portefeuille probeerde. Die paste, cn hU opende de map. maar na een oogenblik aarzelen, deed hU die dicht en op slot. cn stak den sleutelbos zoowel als den sleutel, die oorspronkelUk in het slot gestoken had. in zUn zak. „Ik heb geen machtiging, om deze papleren door tc zien. Maar het moest eigenlijk dadelUk gebeuren" .(Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1927 | | pagina 9